PDA

View Full Version : Exhaust link και πιασοκωλιασμα!!!!!



mars696
02/06/2010, 10:02
Ρε παιδια θα τρελαθουμε εντελως????
Ρωτησα γνωστο εξατμισα ποσο παει να φτιαχτει ενα Link pipe για το fazer και μου ζηταει 100 ευρω!!!!!
Ενω εταιρειες οπως η remus την δινουν το πολυ 70 ευρω την τιτανιου.....
WHAT THE F**K?????
Eιμαι ακυρος η παει να μου πιασει και τα δυο κωλομερια μαζι????

:confused: :confused: :confused: :confused:

Gandalf dr685sm
02/06/2010, 10:30
οχι .. μια χαρά στο ζητάει. Διότι αυτός πρέπει να πάρει μοίρες κλίσεις , πρέπει να κουρμπάρει σωλήνες κοκ.... ενώ η εταιρία έχει μήτρες για αυτά τα πράγματα και κάνει παραγωγή.

Αλλά γιατί εξατμισά;... εκεί πάς συνήθως όταν το κόστος είναι πιο υψηλό (π.χ. για τις δικές μου Akrapovic έκαναν 150 Χ 2 = 300€ και ο εξατμισάς το έκανε με 165€).

Gandalf

mars696
02/06/2010, 10:39
Ειναι γνωστο ελληνικο ονομα στις εξατμισεις οποτε δεν τον λες ακριβως εξατμισα...
Αλλα ακριβως επειδη ασχολειται ουσιαστικα μονο με εξατμισεις μου φανηκε υπερβολη!!!
Γιατι να προτιμησω αυτον απο το να παρω το επωνυμο,που θα ειναι στανταρ καλο και σε χαμηλωτερη τιμη???
Εκει κολλαω...

RD350
05/06/2010, 02:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
Ειναι γνωστο ελληνικο ονομα στις εξατμισεις οποτε δεν τον λες ακριβως εξατμισα...
Αλλα ακριβως επειδη ασχολειται ουσιαστικα μονο με εξατμισεις μου φανηκε υπερβολη!!!
Γιατι να προτιμησω αυτον απο το να παρω το επωνυμο,που θα ειναι στανταρ καλο και σε χαμηλωτερη τιμη???
Εκει κολλαω...

Φανταζομαι οτι ειναι ρητορικη η ερωτηση σου....

Φυσικα και θα παρεις το επωνυμο.
Προσωπικα εχω συνεργαστει με εξατμισα -προς Πειραια μερια- (ισως αυτον που εννοεις κι εσυ) ομως υπηρχε ειδικος λογος (ηθελα να ταιριαξω ενα τελικο απο 2001 μοντελο σε 2002.
Εκανε πολυ καλη δουλεια και τοτε (πριν 2 χρονια) μου πηρε 60 ευρω (χωρις αποδειξη - αρα χωρις να πληρωνει εφορια και ΦΠΑ)
Αν υπολογισεις Πληθωρισμο, 23% ΦΠΑ και Εφορια βγαινει ανετα το 100 ευρω που σου ζηταει.

SVX
05/06/2010, 03:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
Ειναι γνωστο ελληνικο ονομα στις εξατμισεις οποτε δεν τον λες ακριβως εξατμισα...
Αλλα ακριβως επειδη ασχολειται ουσιαστικα μονο με εξατμισεις μου φανηκε υπερβολη!!!
Γιατι να προτιμησω αυτον απο το να παρω το επωνυμο,που θα ειναι στανταρ καλο και σε χαμηλωτερη τιμη???
Εκει κολλαω...



η εταιρειες που ανεφερες οπως η REMUS εχουν τεχνογνωσια και εξοπλισμο...παραγουν μαζικα και ριχνουν το τελικο κοστος



ο εξατμισας θα καταναλωσει περισσοτερες εργατοωρες και θα ασχοληθει με το κομματι αυτο σαν "δουλεια" οποτε και στο χρεωνει σαν ολοκληρη δουλεια



ειναι σαν να ζητας τον επιπλοποιο (αλλα υλικα , αλλη δουλεια , αλλη μεθοδος παραγωγης ) να σου πουλησει ενα τραπεζι στην ιδια τιμη με το ΙΚΕΑ που τα "γενναει" με το κιλο....