PDA

View Full Version : Ερωτηση προς κομπιουτερακηδες..



menos
02/06/2010, 10:17
Σε λίγο καιρό ετοιμάζομαι να κάνω το ετήσιο Format του υπολογιστή μου... θα αρχίσω πάλι να μεταφέρω αρχεία σε DVD, αλλο σκληρό κλπ κλπ.
Επειδή έχω πάρα πολλές διευθύνσεις σωσμένες στους σελιδοδείχτες στον Browser μου που δεν θελω να χάσω.... υπάρχει κάποιος τρόπος να σώσω αυτές τις διευθύνσεις και αν ναι... πως?
Ευχαριστώ. :wave2:

super_toto
02/06/2010, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Σε λίγο καιρό ετοιμάζομαι να κάνω το ετήσιο Format του υπολογιστή μου... θα αρχίσω πάλι να μεταφέρω αρχεία σε DVD, αλλο σκληρό κλπ κλπ.
Επειδή έχω πάρα πολλές διευθύνσεις σωσμένες στους σελιδοδείχτες στον Browser μου που δεν θελω να χάσω.... υπάρχει κάποιος τρόπος να σώσω αυτές τις διευθύνσεις και αν ναι... πως?
Ευχαριστώ. :wave2:

Πάρε backup όλο το directory του χρήστη.

Gandalf dr685sm
02/06/2010, 10:27
Ι.Ε. 8 > favorites > imprort and export > export to file και σώνεις το αρχείο εκει που θες.
Mozilla > bookmarks/favourites > organize bookmarks/favourites > safe copy ή copy to file (εξαρτάται απο την έκδοση).

και τα αντίστοιχα βήματα για το import μετά.

Καλή δουλειά.

Gandalf

menos
02/06/2010, 10:31
Στον Mozilla έχω 6-8 διευθύνσεις αλλα τις περισσότερες τις έχω στον Opera που δουλεύω... καποια λύση εκεί έχουμε? :look:
Στον Ι.Ε. 8 δεν εχω τίποτα ...

Ktm.Prestige
02/06/2010, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Στον Mozilla έχω 6-8 διευθύνσεις αλλα τις περισσότερες τις έχω στον Opera που δουλεύω... καποια λύση εκεί έχουμε? :look:
Στον Ι.Ε. 8 δεν εχω τίποτα ...

Πάς πάνω αριστερά το εικονίδιο της όπερας ,πατάς , επιλέγεις σελίδοδείκτες και διαχείριση σελιδοδεικτων.
Στο νέο φύλλο που σε πάει , πατάς αρχείο και εξαγωγή σελιδοδείκτων Όπερα.

:wave2:

Ktm.Prestige
02/06/2010, 12:11
1


200232

Ktm.Prestige
02/06/2010, 12:12
2
:wave2: :wave2:


200233

menos
02/06/2010, 12:19
Μου τα σωνει σε ενα αρχειο "adr".
Οταν επανεγκαταστησω στον Οπερα, απλά κάνω διπλό κλίκ σε αυτό το αρχείο και μου τα επαναφέρει? :look:

edit: τωρα που το ανοιγω μου βγαζει error ιστοσελιδας.... δεν την ανοιγει....

Ktm.Prestige
02/06/2010, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Μου τα σωνει σε ενα αρχειο "adr".
Οταν επανεγκαταστησω στον Οπερα, απλά κάνω διπλό κλίκ σε αυτό το αρχείο και μου τα επαναφέρει? :look:

edit: τωρα που το ανοιγω μου βγαζει error ιστοσελιδας.... δεν την ανοιγει....

adr είναι η επέκταση του αρχείου σελιδοδείκτων του οπερα.
Με την ίδια διαδικασία αρχείο , εισαγωγή σελιδοδείκτων οπερα.
Error ιστοσελίδας??
Πας δηλαδή σε κάποιο site και δεν μπαίνει ή δεν σου τραβά το backup?

menos
02/06/2010, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
adr είναι η επέκταση του αρχείου σελιδοδείκτων του οπερα.
Με την ίδια διαδικασία αρχείο , εισαγωγή σελιδοδείκτων οπερα.
Error ιστοσελίδας??
Πας δηλαδή σε κάποιο site και δεν μπαίνει ή δεν σου τραβά το backup?
Τωρα το κατάλαβα... απλά κάνω εισαγωγή σελιδοδεικτών οταν χρειαστεί... Ο μλκς εκανα διπλο κλικ στο adr.... :cry:
Thanks Ktm.Prestige :beer: :wave2:

Ktm.Prestige
02/06/2010, 13:07
:beer: :beer: :wave2: :wave2:

project.breeze
02/06/2010, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Σε λίγο καιρό ετοιμάζομαι να κάνω το ετήσιο Format του υπολογιστή μου... θα αρχίσω πάλι να μεταφέρω αρχεία σε DVD, αλλο σκληρό κλπ κλπ.
Επειδή έχω πάρα πολλές διευθύνσεις σωσμένες στους σελιδοδείχτες στον Browser μου που δεν θελω να χάσω.... υπάρχει κάποιος τρόπος να σώσω αυτές τις διευθύνσεις και αν ναι... πως?
Ευχαριστώ. :wave2:



Η δικιά μου πρόταση είναι να το κάνεις format,να εγκαταστήσεις όλα τα προγράμματα και τους οδηγούς που χρειάζεσαι και μετά χρησιμοποιώντας κάποιο πρόγραμμα όπως το Norton Ghost να κάνεις Ghost τον σκληρό σου δίσκο.Έτσι,κάθε φορά που θα θέλεις να κάνεις format το pc ή ακόμα και όταν νιώθεις ότι το έχεις παραφορτώσει με χαζομάρες με το ghost θα το επαναφέρεις στην κατάσταση στην οποία ήταν μετά το format,μία διαδικασία που παίρνει 5 λεπτά :wave2:

menos
02/06/2010, 16:33
Το ghost το δουλευα πριν μερικά χρόνια... μετά έχασα το CD... βαριομουν και να το ψαξω... και ετσι η ιστορία του τελείωσε άδοξα...
Πλέον εχω ξεχάσει και πως το δούλευα.... απλό στην χρήση του αλλα θυμάμαι αμυδρά πράγματα...
Αααααααν δεν σου ειναι κόπος μπορείς να μου στείλεις πμ με πληροφορίες πως να το δουλεύω, όπως και αν υπάρχει κάποιο site να το κατεβάσω?
Θενκς. :D

drspeed
02/06/2010, 21:13
πάρε MAC . Άκου εκεί κάθε χρόνο φορματ.Σε ποιόν αιώνα ζείτε ρε παλικάρια.

BLiTzER
03/06/2010, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
πάρε MAC . Άκου εκεί κάθε χρόνο φορματ.

Δε χρειάζεσαι mac για να μην κάνεις άσκοπα format.

epp1640
03/06/2010, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
πάρε MAC . Άκου εκεί κάθε χρόνο φορματ.Σε ποιόν αιώνα ζείτε ρε παλικάρια.

:rolleyes: mac victim.. :p :lol:

get a sun ρε.. :bigcry: :rotflmao:

perastikos
03/06/2010, 03:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Το ghost το δουλευα πριν μερικά χρόνια... μετά έχασα το CD... βαριομουν και να το ψαξω... και ετσι η ιστορία του τελείωσε άδοξα...
Πλέον εχω ξεχάσει και πως το δούλευα.... απλό στην χρήση του αλλα θυμάμαι αμυδρά πράγματα...
Αααααααν δεν σου ειναι κόπος μπορείς να μου στείλεις πμ με πληροφορίες πως να το δουλεύω, όπως και αν υπάρχει κάποιο site να το κατεβάσω?
Θενκς. :D

Αφού κάνεις συχνά (?) format όντως το να πάρεις ένα image είναι καλή σκέψη...

Το CloneZilla θα σε καλύψει πλήρως και είναι και δωρεάν! (GPL)
http://clonezilla.org/

Γιατί να ψάχνεις crack όταν υπάρχει το free? ;)

menos
03/06/2010, 05:16
Θα το δοκιμάσω! :beer:

BLiTzER
03/06/2010, 05:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Το CloneZilla θα σε καλύψει πλήρως και είναι και δωρεάν! (GPL)
http://clonezilla.org/


Πολύ καλό, Linux-based. Το χρησιμοποιώ συχνά στη δουλειά.

chr1s_86
04/06/2010, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Δε χρειάζεσαι mac για να μην κάνεις άσκοπα format.

+πολλά

DrEvil
04/06/2010, 03:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
:rolleyes: mac victim.. :p :lol:

get a sun ρε.. :bigcry: :rotflmao:

Υπάρχουν ακόμα αυτοί?
Ο "ήλιος" δεν έγινε "προφήτης"?

epp1640
04/06/2010, 07:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrEvil
Υπάρχουν ακόμα αυτοί?
Ο "ήλιος" δεν έγινε "προφήτης"?

Δεν ξέρω τι έχει παιχτεί με τα workstations, πάντως java tutorial που μπαίνω τακτικά, πλέον κάτω κάτω έχει logo oracle.. :sad: :lol: :beer: :wave2:

Cpt. Haddock
04/06/2010, 07:58
Ετήσιο :eyepop: format?

:lol:

BLiTzER
04/06/2010, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ετήσιο :eyepop: format?


Γενικά έχει επικρατήσει ότι format c: = rd /s * (αν υπήρχε τέτοια σύνταξη :P). Το 95% των χρηστών κάνουν format για να σβήσουν όλα τα δεδομένα τους. Δεν έχουν την παραμικρή ιδέα τι πραγματικά κάνει η εντολή.

Akatanomastos
04/06/2010, 11:40
αλλοιμονο σε ολους εμας που μας εριξε η ΜΟΙΡΑ στα windows 7:(

menos
04/06/2010, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Γενικά έχει επικρατήσει ότι format c: = rd /s * (αν υπήρχε τέτοια σύνταξη :P). Το 95% των χρηστών κάνουν format για να σβήσουν όλα τα δεδομένα τους. Δεν έχουν την παραμικρή ιδέα τι πραγματικά κάνει η εντολή.
Διαφωτισέ μας.:wave2:

BLiTzER
04/06/2010, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Διαφωτισέ μας.:wave2:

Κατ'αρχάς δε σβήνονται δεδομένα. Τα δεδομένα παραμένουν, απλά δε φαίνονται. Χάνονται μόνο όταν πάρουν τη θέση τους νέα δεδομένα, στα ίδια clusters. Οπότε το να πουλήσουμε ένα φορμαρισμένο σκληρό, σε έναν άγνωστο, με τα - πρώην - σημαντικά αρχεία μας δεν είναι η καλύτερη ιδέα.

2ον, με πάρα πολύ απλά λόγια, ο σκληρός σκανάρει το "λογικό" (εκ του "logical") μέρος του που επιλέξαμε να φορμάρουμε, κάνει στην άκρη τα κατεστραμμένα clusters (bad sectors κανείς?) και επαναπροσδιορίζει τα υπόλοιπα.

Για να καταλήξω, πέρα από τις "λογικές" διεργασίες του reformatting, εκτελούνται και "φυσικές", οι οποίες, καλώς ή κακώς, μειώνουν άσκοπα τη ζωή του μέσου, οπότε καλό είναι να αποφεύγονται όταν ΔΕΝ υπάρχει λόγος. Και το να το κάνεις κάθε χρόνο για να ξαναστήσεις το ίδιο λειτουργικό από την αρχή ΔΕΝ είναι λόγος. Είναι σαν να αλλάζεις μοτέρ για να αλλάξεις λάδια.

menos
04/06/2010, 14:41
Προγράμματα οπως Microsoft Office (word, excel, powerpoint...), Quick time, και 1-2 άλλα δεν λειτουργούν πλέον.... Στην θέση τους ανοιγουν προειδοποιήσεις για χαμένα DLL κλπ κλπ... για να μην πω πόσα errors πρέπει να κλείνω κάθε φορά που ανοίγω το p/c.
Το θεωρώ λογικό καθώς ασχολούμαι κατα 95% με το ιντερνετ και κατεβάζω ταινίες, προγράμματα και πολλα πολλά σκουπίδια....
Απλα θα κάνω ενα ghost και καθαρίσαμε...
Thank you πάντως BLiTzERR για την πληροφόρηση. :wave2:

BLiTzER
04/06/2010, 19:15
Δεκτό. Αλλά αν σου συμβαίνει κάθε χρόνο, κάτι κάνεις στραβά. Να προσέχεις περισσότερο :)

Τα images είναι καλή λύση, χρησιμοποιούνται ευρέως στη δουλειά μας, αλλά σε προσωπικό μου σύστημα δεν έχω κάτσει ποτέ να ασχοληθώ. Από την άλλη, κάνω format μόνο όταν αλλάζω λειτουργικό ή θέλω να το μεταφέρω σε νέο σκληρό.

Παλιότερα έκανα το εξής: boot σε καθαρό prompt, μετονομασία ΟΛΩΝ των φακέλων του λειτουργικού σε κάτι άλλο (πχ windows.old, programs.old), εγκατάσταση σε νέο φάκελο (c:\windows κανονικά), εκκίνηση και σβήσιμο ή μεταφορά των παλιών φακέλων/αρχείων. Δεν έχανα απολύτως τίποτα μέχρι να το σβήσω με το χεράκι μου και η εγκατάσταση του λειτουργικού ήταν πεντακάθαρη. Αφήνει κάποια υπολειμματάκια στο boot sector, αλλά κι αυτά διορθώνονται ή παρακάμπτονται, ανάλογα τις ορέξεις.