PDA

View Full Version : Για δυνατους στα καρμπς



DrBig
02/06/2010, 10:28
Η δυναμομετρηση αυτη ειναι απο 950SM και απο παραδιπλανο φορουμ. Κοιταμε κυριως το AFR (WideOpenThrottle). Τι θα κανατε για να φερετε την καμπυλη στα μεσαια-χαμηλα πιο κοντα στο 13:1 ?


200219

TOLISTOLAROS
02/06/2010, 11:03
Aνέβασμα βελόνας μήπως;

Δεν είμαι δυνατός στα καρμπς,απλά όταν σήκωσα λίγο τις δικές μου(ροδελίτσα) σα να πήγαινε λίιγο καλύτερα.Μπορεί να'ναι η ιδέα μου πάντως...

DrBig
02/06/2010, 12:00
ερωτηση....κατω απο ποιες συνθηκες ειναι καλλιτερα να ρυθμιζουμε καρμπς, σε δυναμομετρο με φορτιο και ακαριαια ανοιγομενο γκαζι, η πολυ αργα ανοιγομενο γκαζι? Και γιατι? Με τι σχεση στο κιβωτιο? (δηλαδη με μεγαλο η μικρο φορτιο?)

DrBig
02/06/2010, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Aνέβασμα βελόνας μήπως;

Δεν είμαι δυνατός στα καρμπς,απλά όταν σήκωσα λίγο τις δικές μου(ροδελίτσα) σα να πήγαινε λίιγο καλύτερα.Μπορεί να'ναι η ιδέα μου πάντως...


και εγω αυτο θα ελεγα, αλλα ουτε και εγω ειμαι δυνατος. Απλα νομιζω οτι αν για παραδειγμα η δυναμομετρηση εγινε με 4η, τοτε οι βελονες ανεβαινουν αρκετα πιο γρηγορα απ'οτι κανει ο κινητηρας να παει απο 4,000 στις 7,000 στροφες, οποτε το φτωχο μειγμα που βλεπουμε δεν ειναι σιγουρο οτι οφειλεται στις βελονες. Σωστο η λαθος?

lamoun
03/06/2010, 04:45
Η ιδανική λύση σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να αλλάξεις το airjet. Πρέπει να μπει μεγαλύτερο κεντρικό ζιγκλέρ και μεγαλύτερο airjet.

Αλλά επειδή το βλέπω χλωμό (όχι να αλλάζει αλλά να βρείς):
* μια λύση είναι να μεγαλώσεις την στάθμη καυσίμου με βήμα 1mm και πιθανώς να βάλεις μικρότερο κεντρικό.

*Η άλλη και ίσως η πιο εύκολη είναι να παίξεις με τις βελόνες όπως λέει ο Τόλης, ή πιο σωστά με τον ρυθμό που ανεβαίνει το slide. Μικρότερες τρύπες στο slide - μικρότερη ταχύτητα ανόδου. (με ναύλον βίδες και τρύπημα γίνεται η συγκεκριμένη δουλειά)

OldMan
03/06/2010, 05:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Τι θα κανατε για να φερετε την καμπυλη στα μεσαια-χαμηλα πιο κοντα στο 13:1 ?
Απολύτως τίποτε, γιατί είναι μια χαρά έτσι ... :winka:

@ Μπίγκουλα, ή μας κάνεις πλάκα ή έχεις όρεξη για μουχαμπέτι ...


@ Βρόντακα, πάνω που είχα αρχίσει να σε συμπαθώ, άρχισες τα τρυπήματα του slide και με "φόρτωσες" ...:smokin:
(η ταχύτητα ανόδου του slide δεν επηρεάζει την αναλογία του μίγματος - πράγμα που κάνει το "κόψιμο" του slide..) :winka:

TOLISTOLAROS
03/06/2010, 06:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
@ Βρόντακα, πάνω που είχα αρχίσει να σε συμπαθώ, άρχισες τα τρυπήματα του slide και με "φόρτωσες" ...:smokin:
(η ταχύτητα ανόδου του slide δεν επηρεάζει την αναλογία του μίγματος - πράγμα που κάνει το "κόψιμο" του slide..) :winka:
Μήπως εννοεί τρύπα στο διάφραγμα;
Αλήθεια υπάρχει σχέση μεταξύ εμβαδού τρύπας εισαγωγής αέρα(φιλτροκούτι) και τρύπα στο διάφραγμα του carb;
Πχ τα δικό μου μαμά τρύπα στο διάφραγμα είχε 1mm.Mε το που άνοιξα την εισαγωγή του φίλτρου ο μάστορας την έκανε σχεδόν 1,5mm και όντως ανταποκρίνεται καλύτερα.
Πώς προκύπτει το 1,5 mm όμως;

sapila racing
03/06/2010, 06:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Μήπως εννοεί τρύπα στο διάφραγμα;
Αλήθεια υπάρχει σχέση μεταξύ εμβαδού τρύπας εισαγωγής αέρα(φιλτροκούτι) και τρύπα στο διάφραγμα του carb;
Πχ τα δικό μου μαμά τρύπα στο διάφραγμα είχε 1mm.Mε το που άνοιξα την εισαγωγή του φίλτρου ο μάστορας την έκανε σχεδόν 1,5mm και όντως ανταποκρίνεται καλύτερα.
Πώς προκύπτει το 1,5 mm όμως;

Αλλο το διάφραγμα κι αλλο το slide! :winka:

stefanos
03/06/2010, 06:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS

Πώς προκύπτει το 1,5 mm όμως;

Από το βήμα των διαθεσίμων τρυπανιών του μάστορα.

OldMan
03/06/2010, 06:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Αλήθεια υπάρχει σχέση μεταξύ εμβαδού τρύπας εισαγωγής αέρα(φιλτροκούτι) και τρύπα στο διάφραγμα του carb;
Σύμφωνα με την Θεωρία της Σχετικότητας, ναι ...

TOLISTOLAROS
03/06/2010, 06:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αλλο το διάφραγμα κι αλλο το slide! :winka:
Nαι ρε συ.Απλά πολλοί τα ταυτίζουν.Όταν ρώτησα το δικό μου τί έκανε και πηγαίνει τόσο καλά μου είπε μεγάλωσα την τρύπα του σλάιντ.Καθαρίζω τα καρμπ όταν έκανα την αλλαγή στο μπροστινό και βλέπω ότι την τρύπα στο διάφραγμα μεγάλωσε,το κόψιμο του σλάιντ ήταν το ίδιο.Μου είπε μετά ότι αυτό εννοούσε.
Δεν ξέρω αν εφαρμόζεται γενικώς σε ανοιγμένες εισαγωγές,πάντως σε ανοιγμένο φίλτρο SV 1ης γενιάς αξίζει,το μηχανάκι δεν τεμπελιάζει στις μεσαίες.

DrBig
03/06/2010, 07:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Απολύτως τίποτε, γιατί είναι μια χαρά έτσι ... :winka:

@ Μπίγκουλα, ή μας κάνεις πλάκα ή έχεις όρεξη για μουχαμπέτι ...


@ Βρόντακα, πάνω που είχα αρχίσει να σε συμπαθώ, άρχισες τα τρυπήματα του slide και με "φόρτωσες" ...:smokin:
(η ταχύτητα ανόδου του slide δεν επηρεάζει την αναλογία του μίγματος - πράγμα που κάνει το "κόψιμο" του slide..) :winka:

Ουτε το ενα ουτε το αλλο. Δεν καν απο δικη μου μηχανη. Απλα το βρηκα σε αλλο φορουμ και το εβαλα εδω σαν ευκαιρια να γινει μια κατατοπιστικη συζητηση και να μαθουμε οσοι δεν ξερουμε.


Οσο για το αλλο που λες στον Βροντακα.... Γιατι η ταχυτητα ανοδου του σλαιντ δεν επηρεαζει το μειγμα? Αν αυτο δεν ανεβαινει οσο γρηγορα θα επρεπε για δεδομενη ρυθμιση, δεν σημαινει οτι κατα την διαρκεια της καθυστερημενης ανοδου (και με ανοιχτες τις πεταλουδες) θα υπαρχει υποπιεση και ροη αερα μεσα στον κυλινδρο χωρις την απαιτουμενη βενζινη?
Και επειδη το κοβω οτι θα πεις ενα σκετο 'οχι', πες και το γιατι!


Και κατι τελευταιο, αν υποθεσουμε οτι η καυσαναλυση ειναι σωστη, μπλα μπλα μπλα, γιατι λες οτι ειναι μια χαρα, αφου στο μεγαλυτερος φασμα των στροφων βρισκεται στο 14-15:1?

OldMan
03/06/2010, 07:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Γιατι η ταχυτητα ανοδου του σλαιντ δεν επηρεαζει το μειγμα? Αν αυτο δεν ανεβαινει οσο γρηγορα θα επρεπε για δεδομενη ρυθμιση, δεν σημαινει οτι κατα την διαρκεια της καθυστερημενης ανοδου (και με ανοιχτες τις πεταλουδες) θα υπαρχει υποπιεση και ροη αερα μεσα στον κυλινδρο χωρις την απαιτουμενη βενζινη?
Βρε συ ... :winka:

Ξαναδιάβασε τι γράφεις ...

T.R.E
03/06/2010, 07:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
και εγω αυτο θα ελεγα, αλλα ουτε και εγω ειμαι δυνατος. Απλα νομιζω οτι αν για παραδειγμα η δυναμομετρηση εγινε με 4η, τοτε οι βελονες ανεβαινουν αρκετα πιο γρηγορα απ'οτι κανει ο κινητηρας να παει απο 4,000 στις 7,000 στροφες, οποτε το φτωχο μειγμα που βλεπουμε δεν ειναι σιγουρο οτι οφειλεται στις βελονες. Σωστο η λαθος?



Καλά το σκέφτεσαι,το ίδιο συμβαίνει και με τα ψεκαστά... Κάπου εδώ νομίζω ότι έπρεπε να αναλάβει η αντλία επιτάχυνσης... Πάντως δεν είναι και ιδιαίτερα κακό το να φτωχαίνει στιγμιαία,αφού μετά στρώνει... πρόβλημα δεν νομίζω να έχεις...

DrBig
03/06/2010, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Βρε συ ... :winka:

Ξαναδιάβασε τι γράφεις ...

παμε παλι.

Παω σταθερα με πχ 120. Ξαφνικα ενω ανοιγω γκαζι, ενα μαγικο χερι δεν αφηνει το σλαιντ να ανεβει. Δεν θα φτωχυνει το μειγμα?

DrBig
03/06/2010, 07:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Καλά το σκέφτεσαι,το ίδιο συμβαίνει και με τα ψεκαστά... Κάπου εδώ νομίζω ότι έπρεπε να αναλάβει η αντλία επιτάχυνσης... Πάντως δεν είναι και ιδιαίτερα κακό το να φτωχαίνει στιγμιαία,αφού μετά στρώνει... πρόβλημα δεν νομίζω να έχεις...

Μα το θεμα ειναι οτι δεν ειναι στιγμιαια. Καλλιστα δεν μπορει να κινησαι με 130 και να βρισκεσαι κατα μεσης σε AFR 15:1 ?

Και επαναλαμβανω το προηγουμενο ερωτημα, αν εχουμε ενα AFR σενσορα στο μηχανακι και θελουμε να ρυθμισουμε το καρμπ στην εντελεια, θα το κανουμε αυτο βασει μετρησεων με μεγαλη σχεση στο κιβωτιο και ανοιγοντας πολυ αργα το γκαζι, η με μικροτερη σχεση και τερμα γκαζι?

stefanos
03/06/2010, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
παμε παλι.

Παω σταθερα με πχ 120. Ξαφνικα ενω ανοιγω γκαζι, ενα μαγικο χερι δεν αφηνει το σλαιντ να ανεβει. Δεν θα φτωχυνει το μειγμα?

Εφόσον δεν ανοίγει το slide δεν μεταβάλλεται τίποτα απολύτως.

OldMan
03/06/2010, 07:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ξαφνικα ενω ανοιγω γκαζι, ενα μαγικο χερι δεν αφηνει το σλαιντ να ανεβει. Δεν θα φτωχυνει το μειγμα?
Όχι, γιατί δεν θα ανέβει μεν η βελόνα για την αντίστοιχη παροχή (συμφωνα με το άνοιγμα του γκαζιού) καυσίμου, αλλά δεν θα ανέβει και το slide ώστε να επιτρέψει την διέλευση του αέρα από το Venturi ...

edit: Πατέρας ομίλησε ..

DrBig
03/06/2010, 07:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όχι, γιατί δεν θα ανέβει μεν η βελόνα για την αντίστοιχη παροχή (συμφωνα με το άνοιγμα του γκαζιού) καυσίμου, αλλά δεν θα ανέβει και το slide ώστε να επιτρέψει την διέλευση του αέρα από το Venturi ...

edit: Πατέρας ομίλησε ..

Ναι αλλα....αφου εχουμε ανοιξει τας πεταλουδας, υπαρχει μικροτερη συνολικη αντισταση στη ροη του αερα, συνεπως λογικα θα περασει περισσοτερος απο δαυτον απο το ανοιγμα του σλαιντ, ακομα κι αν αυτο δεν σηκωθει.

stefanos
03/06/2010, 08:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Μα το θεμα ειναι οτι δεν ειναι στιγμιαια. Καλλιστα δεν μπορει να κινησαι με 130 και να βρισκεσαι κατα μεσης σε AFR 15:1 ?

Και επαναλαμβανω το προηγουμενο ερωτημα, αν εχουμε ενα AFR σενσορα στο μηχανακι και θελουμε να ρυθμισουμε το καρμπ στην εντελεια, θα το κανουμε αυτο βασει μετρησεων με μεγαλη σχεση στο κιβωτιο και ανοιγοντας πολυ αργα το γκαζι, η με μικροτερη σχεση και τερμα γκαζι?

η πρώτη μέθοδος είναι καλύτερη για να προλάβει ο σένσορας να καταλάβει τι του γίνεται

T.R.E
03/06/2010, 08:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Μα το θεμα ειναι οτι δεν ειναι στιγμιαια. Καλλιστα δεν μπορει να κινησαι με 130 και να βρισκεσαι κατα μεσης σε AFR 15:1 ?




Όχι,μόνος σου είπες παραπάνω ότι το A/F R αυτό ήταν με τέρμα γκάζι... Εκτός αν σε εκείνη την περιοχή είναι φτωχό για όλα τα ανοίγματα του γκαζιού,κάτι το οποίο δεν φαίνεται απ'το γράφημα...


Εξ'άλλου στα 130 με σταθερό γκάζι,δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι και 13:1 AFR,καλύτερα θα ήταν να είσαι κοντά στο στοιχειομετρικό...

DrBig
03/06/2010, 08:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
η πρώτη μέθοδος είναι καλύτερη για να προλάβει ο σένσορας να καταλάβει τι του γίνεται

Καλο ποιντ. Εκτος αυτου (κι αν υποθεσουμε οτι ο σενσορας αντιδρα αμεσα) σε ποιες συνθηκες ενα καρμπ ρυθμιζεται σωστοτερα?

T.R.E
03/06/2010, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
σε ποιες συνθηκες ενα καρμπ ρυθμιζεται σωστοτερα?


Σ'αυτές που θα κληθεί να δουλεύει συνήθως... :D

DrBig
03/06/2010, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Όχι,μόνος σου είπες παραπάνω ότι το A/F R αυτό ήταν με τέρμα γκάζι... Εκτός αν σε εκείνη την περιοχή είναι φτωχό για όλα τα ανοίγματα του γκαζιού,κάτι το οποίο δεν φαίνεται απ'το γράφημα...


Εξ'άλλου στα 130 με σταθερό γκάζι,δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι και 13:1 AFR,καλύτερα θα ήταν να είσαι κοντά στο στοιχειομετρικό...

Σωστος (νομιζω). :beer:

OldMan
03/06/2010, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
αφου εχουμε ανοιξει τας πεταλουδας, υπαρχει μικροτερη συνολικη αντισταση στη ροη του αερα, συνεπως λογικα θα περασει περισσοτερος απο δαυτον απο το ανοιγμα του σλαιντ, ακομα κι αν αυτο δεν σηκωθει.

Περισσότερος αέρας -> μεγαλύτερη ταχύτητα διέλευσης -> μεγαλυτερη υποπίεση - > περισσότερο αναροφούμενο καύσιμο (στην ίδια ελεύθερη επιφάνεια) :winka:

DrBig
03/06/2010, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Σ'αυτές που θα κληθεί να δουλεύει συνήθως... :D

Πολυ ωραια, παμε ενα βημα παραπερα τωρα.

Ας υποθεσουμε οτι κανουμε δυο διαφορετικα πειραματα.
1)Αρχικα ρυθμιζουμε καρμπ με WOT
2)και κατοπιν με αργα μεταβαλομενο γκαζι
(και στις δυο περιπτωσεις το φορτιο εστω οτι ειναι αυτο που θα επρεπε να ειναι).

Μετα, καυσαναλυουμε την 1η περιπτωση με τις οδηγικες συνθηκες της 2ης και τουμπαλιν.
Τι θα δουμε?

DrBig
03/06/2010, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Περισσότερος αέρας -> μεγαλύτερη ταχύτητα διέλευσης -> μεγαλυτερη υποπίεση - > περισσότερο αναροφούμενο καύσιμο (στην ίδια ελεύθερη επιφάνεια) :winka:


Σωραιος! :beer:

stefanos
03/06/2010, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Καλο ποιντ. Εκτος αυτου (κι αν υποθεσουμε οτι ο σενσορας αντιδρα αμεσα) σε ποιες συνθηκες ενα καρμπ ρυθμιζεται σωστοτερα?

Στα υποπίεσης δεν βλέπω διαφορά.

T.R.E
03/06/2010, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Πολυ ωραια, παμε ενα βημα παραπερα τωρα.

Ας υποθεσουμε οτι κανουμε δυο διαφορετικα πειραματα.
1)Αρχικα ρυθμιζουμε καρμπ με WOT
2)και κατοπιν με αργα μεταβαλομενο γκαζι
(και στις δυο περιπτωσεις το φορτιο εστω οτι ειναι αυτο που θα επρεπε να ειναι).

Μετα, καυσαναλυουμε την 1η περιπτωση με τις οδηγικες συνθηκες της 2ης και τουμπαλιν.
Τι θα δουμε?


Αυτό δεν το έχω κάνει ποτέ σε μηχανάκι με καρμπυρατέρ,οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη :(



Πάντως ένα wideband στην εξάτμιση και λίγο datalogging θα σου λύσουν αρκετές ( ίσως δημιουργήσουν και περισσότερες όμως) απορίες... :)

Τώρα το πως θα διορθώσεις αυτά που θα δεις είναι άλλο (μεγάλο ) θέμα...

stefanos
03/06/2010, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Πολυ ωραια, παμε ενα βημα παραπερα τωρα.

Ας υποθεσουμε οτι κανουμε δυο διαφορετικα πειραματα.
1)Αρχικα ρυθμιζουμε καρμπ με WOT
2)και κατοπιν με αργα μεταβαλομενο γκαζι
(και στις δυο περιπτωσεις το φορτιο εστω οτι ειναι αυτο που θα επρεπε να ειναι).

Μετα, καυσαναλυουμε την 1η περιπτωση με τις οδηγικες συνθηκες της 2ης και τουμπαλιν.
Τι θα δουμε?

Έχω την εντύπωση ότι θα δούμε τα ίδια ακριβώς εκτός από την συμπεριφορά της αντλίας επιτάχυνσης ή τα αποτελέσματα από την έλλειψή της.

lamoun
04/06/2010, 05:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
@ Βρόντακα, πάνω που είχα αρχίσει να σε συμπαθώ, άρχισες τα τρυπήματα του slide και με "φόρτωσες" ...:smokin:
(η ταχύτητα ανόδου του slide δεν επηρεάζει την αναλογία του μίγματος - πράγμα που κάνει το "κόψιμο" του slide..) :winka:

Πάσο.. σχεδόν. Το βλέπω σαν ισοδύναμο γρήγορου ανοίγματος γκαζιού σε μηχανικό καρμπ, χωρίς αντλία επιτάχυνσης.


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Περισσότερος αέρας -> μεγαλύτερη ταχύτητα διέλευσης -> μεγαλυτερη υποπίεση - > περισσότερο αναροφούμενο καύσιμο (στην ίδια ελεύθερη επιφάνεια) :winka:

Μα ο αέρας που θα περάσει εξαρτάται από το τί "ζητάει" ο κινητήρας εκείνη την ώρα (στροφές - κυλίνδρου όγκος)

Γιαυτό λέω ΑΝ το slide ανεβαίνει πιο γρήγορα απ'ότι πρέπει* έχουμε:
Συγκεκριμένο όγκο αέρα ανα μονάδα χρόνου -> αλλά μεγαλύτερο άνοιγμα slide απο όσο χρειάζεται -> μικρότερη ταχύτητα διέλευσης αέρα -> μικρότερη υποπίεση -> AFR - > 15:1


*π.χ. στο χρέπι τέρμα γκάζι από χαμηλές στροφές δεν έχει καλή απόκριση, ενώ άν το ανοίξω πιο αργά πετάει**


**Όχι δεν εννοώ λάδια από την εξάτμιση... :cry:

OldMan
04/06/2010, 05:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
ΑΝ το slide ανεβαίνει πιο γρήγορα απ'ότι πρέπει
Είναι απλά κακομαθημένο ... :smokin:





Ρε σεις, αφήστε τις παραδοξολογίες Παρασκευιάτικα ..

stefanos
04/06/2010, 06:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun

Συγκεκριμένο όγκο αέρα ανα μονάδα χρόνου -> αλλά μεγαλύτερο άνοιγμα slide απο όσο χρειάζεται -> μικρότερη ταχύτητα διέλευσης αέρα -> μικρότερη υποπίεση -> AFR - > 15:1
cry: [/SIZE]

βγάζεις το μεγαλύτερο άνοιγμα του slide και κατηγορείς τη λάθος βελόνα:p

DrBig
04/06/2010, 06:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun

Μα ο αέρας που θα περάσει εξαρτάται από το τί "ζητάει" ο κινητήρας εκείνη την ώρα (στροφές - κυλίνδρου όγκος)

Γιαυτό λέω ΑΝ το slide ανεβαίνει πιο γρήγορα απ'ότι πρέπει* έχουμε:
Συγκεκριμένο όγκο αέρα ανα μονάδα χρόνου -> αλλά μεγαλύτερο άνοιγμα slide απο όσο χρειάζεται -> μικρότερη ταχύτητα διέλευσης αέρα -> μικρότερη υποπίεση -> AFR - > 15:1


*π.χ. στο χρέπι τέρμα γκάζι από χαμηλές στροφές δεν έχει καλή απόκριση, ενώ άν το ανοίξω πιο αργά πετάει**



Νομιζω το λαθος σου ειναι οτι ο κινητηρας παντα ζηταει παραπανω απ'ο,τι του δινουμε (οταν ανοιγουμε το γκαζι), οποτε η ταχυτητα του αερα με πιο σηκωμενο σλαιντ δεν θα ειναι κατ'αναγκη μικροτερη. Γι'αυτο εξαλλου μπορουμε να επιταχυνουμε, διοτι σε καθε συνθηκη πλην τερμα γκαζι, περιοριζουμε την ποσοτητα αερα.
Και με τερμα γκαζι δηλαδη, παντα θα ηθελε κατι παραπανω...

OldMan
04/06/2010, 06:42
Αρχίζουν και παίρνουν μεταφυσική τροπή τα πράγματα ... :alien:

DrBig
04/06/2010, 06:44
Μια και τα λυσαμε ολα μεχρι στιγμης :p θετω καινουργια ερωτηση. Εστω τελεια ρυθμισμενο καρμπ σε δεδομενο κινητηρα. Αλλαζουμε τα ελατηρια του σλαιντ με μαλακοτερα.
Τι γινεται? Θα εχουμε απλα καλλιτερη επιταχυνση και μονο αυτο, η μας περιμενει και καμια παγιδα στην γωνια?

DrBig
04/06/2010, 06:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αρχίζουν και παίρνουν μεταφυσική τροπή τα πράγματα ... :alien:

υπεροχα, το στοιχειο μου.

DrBig
04/06/2010, 06:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Νομιζω το λαθος σου ειναι οτι ο κινητηρας παντα ζηταει παραπανω απ'ο,τι του δινουμε (σε σταθερο πλην τερμα γκαζι), οποτε η ταχυτητα του αερα με πιο σηκωμενο σλαιντ δεν θα ειναι κατ'αναγκη μικροτερη. Γι'αυτο εξαλλου μπορουμε να επιταχυνουμε, διοτι σε καθε συνθηκη πλην τερμα γκαζι, περιοριζουμε την ποσοτητα αερα.
Και με τερμα γκαζι δηλαδη, παντα θα ηθελε κατι παραπανω...

OldMan
04/06/2010, 06:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Μια και τα λυσαμε ολα μεχρι στιγμης :p θετω καινουργια ερωτηση. Εστω τελεια ρυθμισμενο καρμπ σε δεδομενο κινητηρα. Αλλαζουμε τα ελατηρια του σλαιντ με μαλακοτερα.
Τι γινεται? Θα εχουμε απλα καλλιτερη επιταχυνση και μονο αυτο, η μας περιμενει και καμια παγιδα στην γωνια?
Μπίγκουλα, μικρός δημιουργούσες θέματα από το πουθενά ..??? :smokin:


Για μηχανικό ή CV μιλάς ..??

DrBig
04/06/2010, 06:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μπίγκουλα, μικρός δημιουργούσες θέματα από το πουθενά ..??? :smokin:


Για μηχανικό ή CV μιλάς ..??


1)Και τωρα δεν εχει αλλαξει κατι.

2)CV

stefanos
04/06/2010, 06:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μπίγκουλα, μικρός δημιουργούσες θέματα από το πουθενά ..??? :smokin:
Για μηχανικό ή CV μιλάς ..??

Τραβάτε με κι ας κλαίω:p

OldMan
04/06/2010, 07:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
1)Και τωρα δεν εχει αλλαξει κατι.
2)CV
1. Αν πω ότι χαίρομαι, θα είναι ψέμα...
2. Δεν έχει καμία σημασία ...


Υ.Γ.
Γιατί μπλέκεις την σκληρότητα του ελατηρίου με την αυξημένη επιτάχυνση, θα ήθελα να ξέρω (αλλά δεν τολμώ να το ρωτήσω..) :blush:

sniper
04/06/2010, 07:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
1. Αν πω ότι χαίρομαι, θα είναι ψέμα...
2. Δεν έχει καμία σημασία ...


Υ.Γ.
Γιατί μπλέκεις την σκληρότητα του ελατηρίου με την αυξημένη επιτάχυνση, θα ήθελα να ξέρω (αλλά δεν τολμώ να το ρωτήσω..) :blush:

Θα το ρώταγα εγώ αλλά θα πας να πιείς μετά και δεν λέει να σε φορτώσω.....


:smokin:

reinmeister
04/06/2010, 07:10
:a014:

OldMan
04/06/2010, 07:15
Μπίγκουλαααα...

Ο κόσμος περιμένει να του εξηγήσεις γιατί, ενώ η σκληρότητα του ελατηρίου δεν παίζει κανένα ρόλο στην ταχύτητα συμπίεσής του (και επαναφοράς βεβαίως βεβαίως), θα έχουμε καλύτερη (ότι και αν σημαίνει αυτό) επιτάχυνση ..???

DrBig
04/06/2010, 07:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μπίγκουλαααα...

Ο κόσμος περιμένει να του εξηγήσεις γιατί, ενώ η σκληρότητα του ελατηρίου δεν παίζει κανένα ρόλο στην ταχύτητα συμπίεσής του (και επαναφοράς βεβαίως βεβαίως), θα έχουμε καλύτερη (ότι και αν σημαίνει αυτό) επιτάχυνση ..???


Σορρυ κοσμε, ετρουγα φασουλαδα....

Και εγω περιμενω να μου εξηγησεις γιατι η σκληροτητα του ελατηριου δεν παιζει ρολο στη ταχυτητα συμπιεσης του, την στιγμη που το ελατηριο ανθισταται στην δυναμη υποπιεσης απο το διαφραγμα.

stefanos
04/06/2010, 07:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μπίγκουλαααα...

Ο κόσμος περιμένει να του εξηγήσεις γιατί, ενώ η σκληρότητα του ελατηρίου δεν παίζει κανένα ρόλο στην ταχύτητα συμπίεσής του

Και να υποθέσουμε ότι είναι έτσι τι θα μας ένοιαζε η ταχύτητα της συμπίεσης του?

DrBig
04/06/2010, 07:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
:a014:

τεμπελιαζουμε βλεπω, πανε συμπληρωσε κανα Ε9 εσυ...

stefanos
04/06/2010, 07:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Σορρυ κοσμε, ετρουγα φασουλαδα....

Και εγω περιμενω να μου εξηγησεις γιατι η σκληροτητα του ελατηριου δεν παιζει ρολο στη ταχυτητα συμπιεσης του, την στιγμη που το ελατηριο ανθισταται στην δυναμη υποπιεσης απο το διαφραγμα.

Εφόσον λοιπόν ανθίσταται στην υποπίεση του κινητήρα σου επιτυχημένα με την δεδομένη σκληρότητά του γιατί να το αλλάξεις με μαλακότερο που για να κάνει την ίδια δουλειά θα χρειαστεί ανάλογα μεγαλύτερη διαδρομή? (που προφανώς δεν υπάρχει μιάς και ήδη αυτή ορίζεται απο την διάμετρο του βεντούρι)

DrBig
04/06/2010, 07:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Και να υποθέσουμε ότι είναι έτσι τι θα μας ένοιαζε η ταχύτητα της συμπίεσης του?

και γιατι να μη μας νοιαζει? Ολα τα τελευταια καρμπυρατερατα πχ το δικο μου, εχουν μια βαλβιδα που μερικως εξισωνει την υποπιεση πανω στο διαφραγμα με την ατμοσφαιρα (στην 1η 2α 3η) ωστε να μην επιταχυνουν πολυ γληγορα και σου ξηλωνουν τα χερια.

DrBig
04/06/2010, 07:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εφόσον λοιπόν ανθίσταται στην υποπίεση του κινητήρα σου επιτυχημένα με την δεδομένη σκληρότητά του γιατί να το αλλάξεις με μαλακότερο που για να κάνει την ίδια δουλειά θα χρειαστεί ανάλογα μεγαλύτερη διαδρομή? (που προφανώς δεν υπάρχει μιάς και ήδη αυτή ορίζεται απο την διάμετρο του βεντούρι)

μα δεν θα ανεβαινει περισσοτερο, απλα πιο γρηγορα.

DrBig
04/06/2010, 07:36
κι αν δεν πρεπει να ανεβαινει πιο γρηγορα γιατι δεν πρεπει?
Το να ανεβαινει πιο γρηγορα δεν ισοδυναμει κατα καποιο τροπο με μεγαλυτερη επιταχυνση για δεδομενο ανοιγμα γκαζιου?

Το αντιστροφο παντως ισχυει με τις βαλβιδες που προανεφερα.

sapila racing
04/06/2010, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
μα δεν θα ανεβαινει περισσοτερο, απλα πιο γρηγορα.

Εσυ θέλεις μηχανικό καρμπ λοιπόν. :winka:

Και αν το προφορτίσουμε το ελατήριο? :uplate:

OldMan
04/06/2010, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Και εγω περιμενω να μου εξηγησεις γιατι η σκληροτητα του ελατηριου δεν παιζει ρολο στη ταχυτητα συμπιεσης του,
Απλά έχω δεχτεί την εξίσωση του Young....

Αν έχεις κάτι άλλο υπόψιν σου, ευχαρίστως να το συζητήσουμε ..:cry: :a53:

DrBig
04/06/2010, 07:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Απλά έχω δεχτεί την εξίσωση του Young....

Αν έχεις κάτι άλλο υπόψιν σου, ευχαρίστως να το συζητήσουμε ..:cry: :a53:

Μαλλον εννοεις του Carl Yung γιατι αν ο γιανκγ υπονοησε κατι τετοιο, θα παω να κλεψω το κουφαρι του.

OldMan
04/06/2010, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
μα δεν θα ανεβαινει περισσοτερο, απλα πιο γρηγορα.
Μήπως το εντελώς ανάποδο ??

stefanos
04/06/2010, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
μα δεν θα ανεβαινει περισσοτερο, απλα πιο γρηγορα.

Και που να πάει άλλωστε:p
Απλά με την μισή υποπίεση απο πρίν θα έχει τερματίσει, και για την υπόλοιπη διαδρομή της πεταλούδας θα παραμένει τερματισμένο.
Δεν είναι και πολύ καλή βελτίωση για άψογα ρυθμισμένο καρμπυρατέρ.

sniper
04/06/2010, 07:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μήπως το εντελώς ανάποδο ??

Ακόμα εδώ είσαι;


200434

OldMan
04/06/2010, 07:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ακόμα εδώ είσαι;
Νωρίς είναι ρε Νίκο ...


Άσε που με το V-strom διακτινίζομαι, οπότε δεν τίθεται θέμα αργοπορείας !! :winka:

DrBig
04/06/2010, 07:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μήπως το εντελώς ανάποδο ??

'περισσοτερο' λεγοντας εννοω σε σχεση με την ανωτατη θεση του, προφανως και για δεδομενο ανοιγμα θα ανεβαινει και πιο γρηγορα και πιο πολυ.

sniper
04/06/2010, 07:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Νωρίς είναι ρε Νίκο ...


Άσε που με το V-strom διακτινίζομαι, οπότε δεν τίθεται θέμα αργοπορείας !! :winka:

Κατάλαβα..... δεν πίνεις λογω φαρμάκων.... :mad:

DrBig
04/06/2010, 07:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Και που να πάει άλλωστε:p
Απλά με την μισή υποπίεση απο πρίν θα έχει τερματίσει, και για την υπόλοιπη διαδρομή της πεταλούδας θα παραμένει τερματισμένο.
Δεν είναι και πολύ καλή βελτίωση για άψογα ρυθμισμένο καρμπυρατέρ.


συμφωνω, αλλα γιατι μας πειραζει αυτο? Τι θα γινει δηλαδη αν το σλαιντ τερματισει με 50% ανοιγμα και οχι 75% ? Απο το 50% και περα, το κυριο ζιγκλερ δε θα εκανε σωστα την δουλεια του?
Δεν θα μπορουσαμε να επαναρυθμισουμε το καρμπ με το νεο ελλατηριο (θα χρειαζοταν?) και να εχουμε καλλιτερη επιταχυνση (σε μικρα ανοιγματα)?

OldMan
04/06/2010, 07:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
'περισσοτερο' λεγοντας εννοω σε σχεση με την ανωτατη θεση του, προφανως και για δεδομενο ανοιγμα θα ανεβαινει και πιο γρηγορα και πιο πολυ.
Έχεις την ευγενή καλωσύνη να παραθέσεις έναν οποιοδήποτε νόμο ή εξίσωση που να διαφαίνεται η παραμικρή σχέση μεταξύ της σκληρότητας του ελατηρίου και της ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ συμπίεσής του ή να την κάνω για ρακές ..???

DrBig
04/06/2010, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έχεις την ευγενή καλωσύνη να παραθέσεις έναν οποιοδήποτε νόμο ή εξίσωση που να διαφαίνεται η παραμικρή σχέση μεταξύ της σκληρότητας του ελατηρίου και της ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ συμπίεσής του ή να την κάνω για ρακές ..???

καντην, και στο μεταξυ θα επιληφθω της αποδειξεως...

OldMan
04/06/2010, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
καντην, και στο μεταξυ θα επιληφθω της αποδειξεως...
Μην παιδεύεσαι (ειλικρινά..)

Η μόνη σχέση που μπορεί να βρεθεί είναι αυτή για την ταχύτητα ταλάντωσης (αλλά δεν νομίζω κανείς μας να είναι τόσο γρήγορος χεράς ώστε να καταφέρει να συντονίσει το ελατήριο του καρμπυρατέρ του ..) :wave2:

DrBig
04/06/2010, 08:18
λοιπον, ως γνωστον, F=kx (1)
αρα
df/dt = k dx/dt (2)
dx/dt = 1/k df/dt (3)

Η (3) λεει ακριβως αυτο, οτι οταν αυξανεται η δυναμη στην μοναδα του χρονου, η ταχυτητα συμπιεσης (dx/dt) ειναι αντιστροφως αναλογη της σταθερας κ

stefanos
04/06/2010, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
συμφωνω, αλλα γιατι μας πειραζει αυτο? Τι θα γινει δηλαδη αν το σλαιντ τερματισει με 50% ανοιγμα και οχι 75% ? Απο το 50% και περα, το κυριο ζιγκλερ δε θα εκανε σωστα την δουλεια του?
Δεν θα μπορουσαμε να επαναρυθμισουμε το καρμπ με το νεο ελλατηριο (θα χρειαζοταν?) και να εχουμε καλλιτερη επιταχυνση (σε μικρα ανοιγματα)?


Επαναρυθμίσουμε ναι, γιατί όχι άλλωστε. :p
Καλύτερη επιτάχυνση όχι δεν έχει να κάνει με το είδος του καρμπιρατέρ.
Εάν το κυρίως ζιγκλέρ έκανε καλά την δουλειά του δεν θα υπήρχε λόγος ύπαρξης βελόνας, κυκλώματος ρελαντί αντλίας επιτάχυνσης μαστόρων δυναμομέτρων ψεκασμών κλπ.

DrBig
04/06/2010, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos

Εάν το κυρίως ζιγκλέρ έκανε καλά την δουλειά του δεν θα υπήρχε λόγος ύπαρξης βελόνας, κυκλώματος ρελαντί αντλίας επιτάχυνσης μαστόρων δυναμομέτρων ψεκασμών κλπ.


κατι αρχιζω να καταλαβαινω :D

OldMan
04/06/2010, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
οταν αυξανεται η δυναμη στην μοναδα του χρονου, η ταχυτητα συμπιεσης (dx/dt) ειναι αντιστροφως αναλογη της σταθερας κ
Και ποιος αύξησε την δύναμη ρε μάστορα...??? :look:

McGyver
04/06/2010, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και ποιος αύξησε την δύναμη ρε μάστορα...??? :look:


200438

DrBig
04/06/2010, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και ποιος αύξησε την δύναμη ρε μάστορα...??? :look:

'The butterfly effect'


Ειπες προηγουμενως

"Έχεις την ευγενή καλωσύνη να παραθέσεις έναν οποιοδήποτε νόμο ή εξίσωση που να διαφαίνεται η παραμικρή σχέση μεταξύ της σκληρότητας του ελατηρίου και της ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ συμπίεσής του ή να την κάνω για ρακές ..???"

Η δυναμη προερχεται απο την υποπιεση στο διαφραγμα. Οταν απο σταθερο γκαζι ανοιγουμε απειροστικα :D τοτε το ανοιγμα της πεταλουδας δημιουργει την αυξηση της δυναμης υποπιεσης.
Αυτη οδηγει σε συμπιεση του ελατηριου με δεδομενη ταχυτητα. Οσο μαλακοτερο το ελατηριο, τοσο πιο γρηγορα θα συμπιεστει. Που διαφωνουμε?

OldMan
04/06/2010, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
'Που διαφωνουμε?
Παντού ...!!! :beer:

Και άσε τα "απειροστικά" γιατί μια συγκεκριμένη δύναμη ή εφαρμόζεται ή όχι ...:smokin:

Το αν αλλάζει τιμή συνεχώς, μας είναι απλά αδιάφορο...

DrBig
04/06/2010, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Παντού ...!!! :beer:


δεν πειραζει, αρκει που αγαπιομαστε :blush:

sniper
04/06/2010, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Παντού ...!!! :beer:

Και άσε τα "απειροστικά" γιατί μια συγκεκριμένη δύναμη ή εφαρμόζεται ή όχι ...:smokin:

Το αν αλλάζει τιμή συνεχώς, μας είναι απλά αδιάφορο...

Μαθητής του Μονόλυκου θα είναι.....

dirtbird
04/06/2010, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μαθητής του Μονόλυκου θα είναι.....

... και έχει μάθει να εκμεταλεύεται και το χούφτωμα του γκαζιού σε φουλ κλίση αφού η επίδραση της κεντρομόλου έχει ως αποτέλεσμα την ταχύτερη συμπίεση των ελατηρίων (σε βαθμό τέτοιο που παρατηρούνται ΄μπουκώματα' από το ακαριαίο άνοιγμα των slides....).

Oι υπόλοιποι που βασίζονται ακόμα στη φυγόκεντρο, δεν τραβάνε τέτοιο ζόρια αφού έτσι κι αλλιώς μετά τις 40ο κλίση, όσο απότομα και να ανοίξεις, δεν ανεβαίνουν με τίποτα τα ρημάδια και τα μοτέρια είναι ψοφίμια μέχρι να σηκώσεις όρθιο το μηχανάκι.....


:bigcry: :bigcry: :bigcry:

DrBig
04/06/2010, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Παντού ...!!! :beer:

Και άσε τα "απειροστικά" γιατί μια συγκεκριμένη δύναμη ή εφαρμόζεται ή όχι ...:smokin:

Το αν αλλάζει τιμή συνεχώς, μας είναι απλά αδιάφορο...

κατι με λεει οτι τις ρακες τις ξεκινησες απο το πρωι :smokin: