PDA

View Full Version : SIXO: DIY onboard motorcycle computer



McGyver
03/06/2010, 07:03
http://www.sixo.de/

Το φτιάχνετε μόνοι σας αν ξέρετε από ηλεκτρονικά και κατέχετε τη γερμανική...

dond4le
03/06/2010, 07:56
Ποσο περιπου κοστιζει το hardwear?

Αξιζει να δοκιμασουμε εστω και πειραματικα η θα πανε τσαμπα τα λεφτα:sick: :sick:

Ζεύκας
03/06/2010, 08:11
εγώ που δεν κατέχω από ηλεκτρονικά και δεν ξέρω τη γερμανική να προσπαθήσω? :D

McGyver
03/06/2010, 08:13
Δεν ξέρω πόσο κοστίζει να αγοράσεις τα υλικά...

road spirit
03/06/2010, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
εγώ που δεν κατέχω από ηλεκτρονικά και δεν ξέρω τη γερμανική να προσπαθήσω? :D και μετά τι θα φωνάζεις ρε όργιο στους ιταλούς που δε θα δουλεύει η κουρούτα σου? ιχ κόμε, ιχ κόμε ???

Ζεύκας
03/06/2010, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
και μετά τι θα φωνάζεις ρε όργιο στους ιταλούς που δε θα δουλεύει η κουρούτα σου? ιχ κόμε, ιχ κόμε ???

βασικά απ'αυτά τα μαγκνέτι μαρέλλι λεγκράν που έχει...καλύτερα θα είναι αυτά που θα του φτιάξω! :lol:

maron
03/06/2010, 09:33
McGyver
U R in great danger................

McGyver
03/06/2010, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
McGyver
U R in great danger................

Yes, but I've already left Building B :p ...

motaba
07/06/2010, 05:40
Πολύ καλό φαίνεται!!

Ψήνομαι για κατασκευή, αν μαζευτούμε να πάμε τα pcb (μονής είναι οκ :winka: ) ομαδικά!

:beer:

motaba
08/06/2010, 08:13
Γειά χαρά !!

Λοιπόν μίλησα με τα παιδιά που είναι υπέυθυνοι για το SiXO στη Γερμανία..

Μου είπαν ότι είναι μια προσπάθεια - opensource project οπότε είναι ανοιχτό για όποιονδήποτε.

Οι ίδιοι μπορούν να ετοιμάσουν σετάκια (είτε σε κιτ, είτε έτοιμα προς τοποθέτηση) και είναι δεκτικοί σε περίπτωση ομαδικής αγοράς να κάνουν έκπτωση στο αρχικό κόστος..

Τιμές εδώ (http://www.sixo.de/EXCHANGE/preisliste_sixo.pdf)

Μου είπαν σε email ότι μπορούν να στείλουν το κιτ με όλα τα SMD κολλημένα και μένουν τα απλά (αντιστασεις, πυκνωτές, οθόνη και βύσμα) στα 190 euro / κομμάτι.

Σε περίπτωση που βρεθούν 3 αγοραστές για complete SiXO μπορεί να μας το αφήσει 250 euro / κομμάτι.

Αυτά :wave2:


(Ψήνομαι πάντως)

camen
08/06/2010, 08:58
Αυτο τι περισσοτερο εχει απο ενα trail vapor ,γτ δεν εχω καταλαβει:confused:
Ειναι πληρως προγραμματιζομενο?Δλδ γραφεις ο ιδιος κωδικα και το βαζεις να εμφανιζει οτι θες οπως το θες?!


:look:

motaba
09/06/2010, 03:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αυτο τι περισσοτερο εχει απο ενα trail vapor ,γτ δεν εχω καταλαβει:confused:
Ειναι πληρως προγραμματιζομενο?Δλδ γραφεις ο ιδιος κωδικα και το βαζεις να εμφανιζει οτι θες οπως το θες?!


:look:

Είναι ίδιας φιλοσοφίας με τον σχεδιασμό τύπου ΙΜΟ... Έχει πολλαπλές ενδείξεις με εναλλασσόμενες οθόνες από το χειριστήριο..

Μπορεί φαντάζομαι να γίνει παραμετροποίηση κατόπιν σχετικής συζήτησης με τους Γερμανους για το τι άλλο θέλεις να έχει εκτός από τα βασικά...

Π.χ. Ελληνικό menu και ένδειξη όλων των θερμοκρασιών σε μια οθόνη...