PDA

View Full Version : Parcelforce???



mars696
03/06/2010, 07:49
Περιμενω μια αρκετα μεγαλη παραγγελεια απο Αγγλια, την οποια μπορω να την κανω Track μεσω του site της Parcelforce.Eπειδη δεν την εχω ξανακουσει,ξερει κανενας με ποια εταιρεια θα παραδοθει εντος Ελλαδας???? Συνεργαζεται με καποια???
Ευχαριστω!

:beer: :beer:

fantacid
03/06/2010, 07:51
ελτα

αν ειναι πανω 25κιλα, ισως με καποια κουριερ....

mars696
03/06/2010, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ελτα

αν ειναι πανω 25κιλα, ισως με καποια κουριερ....


Μαλιστα...
Δλδ θα πληρωσω και αλλα μεταφορικα για εντος Ελλαδας,εκτος απο αυτα που πληρωσα για την παραγγελεια απο Αγγλια??
:wave2: :wave2:

fantacid
03/06/2010, 07:55
φυσικα κ οχι
αν τα εχεις πληρωσει μια φορα ......αρκει!

:wacko:

BLiTzER
03/06/2010, 07:55
Όχι βέβαια. Πλήρωσες για να παραδοθεί το δέμα στο σπίτι σου, όχι για να βγει από τα σύνορα της Αγγλίας.

mars696
03/06/2010, 07:56
Ευχαριστω πολυ παιδια!!:beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
03/06/2010, 07:57
Πιθανοτατα να πληρώσεις ενα 3ευρω στα ΕΛΤΑ για την παραμονή. Αν δε αργησεις να το παραλάβεις μαλλον χρεώνουν κι αλλο.

Αυτο μου είχε συμβεί εμένα, αλλα σε δέμα εξ Αμερικής, οποτε δε γνωριζω εαν το χρεώνουν και για Ευρώπη

www.elta.gr

:wave2:

McGyver
03/06/2010, 07:58
http://www.elta-courier.gr/trackit/

mars696
03/06/2010, 08:02
Ακομα απο Ελτα δεν μπορω να το εντοπισω,λογικα μονο οταν ερ8ει Ελλαδα ε?

Νταξ αμα ειναι 3 ευρω...:smokin: :smokin: :smokin:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

BLiTzER
03/06/2010, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πιθανοτατα να πληρώσεις ενα 3ευρω στα ΕΛΤΑ για την παραμονή. Αν δε αργησεις να το παραλάβεις μαλλον χρεώνουν κι αλλο.

Αυτο μου είχε συμβεί εμένα, αλλα σε δέμα εξ Αμερικής, οποτε δε γνωριζω εαν το χρεώνουν και για Ευρώπη



Από Αμερική, πλέον χρεώνουν όλα τα δέματα 3ε τελωνείο. Από κει και πέρα, εξαρτάται την αξία, ίσως χρεώσουν παραπάνω. Δε νομίζω ότι χρεώνεσαι αν αργήσεις να παραλάβεις δέμα από το ταχυδρομείο...

McGyver
03/06/2010, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
Ακομα απο Ελτα δεν μπορω να το εντοπισω,λογικα μονο οταν ερ8ει Ελλαδα ε?

Νταξ αμα ειναι 3 ευρω...:smokin: :smokin: :smokin:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Παίζει και κανά δυο μέρες μετά που θα έρθει...

mars696
03/06/2010, 08:07
Η παραγγελεια ειναι λαστιχα, τιμονι, φιλτρο αερα,φιλτρο βενζινης,φιλτρο λαδιου, μπουζι ,κατι καρμπον μ@λακιες, εξατμιση...

Ποσα κιλα μπορει να ειναι,γιατι ειμαι και αχρηστος στο να υπολογιζω..??

mars696
03/06/2010, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Παίζει και κανά δυο μέρες μετά που θα έρθει...

Μακαρι να ειναι μονο 2 μερες...:D :D

Cpt. Haddock
03/06/2010, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Από Αμερική, πλέον χρεώνουν όλα τα δέματα 3ε τελωνείο. Από κει και πέρα, εξαρτάται την αξία, ίσως χρεώσουν παραπάνω. Δε νομίζω ότι χρεώνεσαι αν αργήσεις να παραλάβεις δέμα από το ταχυδρομείο...

http://www.elta.gr/index.asp


200319

mars696
03/06/2010, 08:20
Εννοεις οτι πληρωνεις την αποθηκευση αμα δεν σε βρουν στην διευθυνση παραλαβης ή οτι ποσο την κρατανε μεχρι να την στειλουν?

Cpt. Haddock
03/06/2010, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
Εννοεις οτι πληρωνεις την αποθηκευση αμα δεν σε βρουν στην διευθυνση παραλαβης ή οτι ποσο την κρατανε μεχρι να την στειλουν?

Αδερφε, δεν εννοω τιποτα, δε δουλεύω στα ελτα, ουτε παραγγελνω καθε τόσο.

Σου έστειλα το site, σου είπα ποσο πληρωσα εγω απο Αμερική, σου εκανα copy paste το συγκεκριμένο σημείο του τιμοκαταλόγου, απο εκει και πέρα ψαξτο μονος σου ή παρε κανενα τηλέφωνο στα ελτα.

Μην τα θέλετε όλα έτοιμα

mars696
03/06/2010, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αδερφε, δεν εννοω τιποτα, δε δουλεύω στα ελτα, ουτε παραγγελνω καθε τόσο.

Σου έστειλα το site, σου είπα ποσο πληρωσα εγω απο Αμερική, σου εκανα copy paste το συγκεκριμένο σημείο του τιμοκαταλόγου, απο εκει και πέρα ψαξτο μονος σου ή παρε κανενα τηλέφωνο στα ελτα.

Μην τα θέλετε όλα έτοιμα


Cpt. χαλαρα...
ΔΕΝ εχω-ειχα προ8εση ουτε εσενα αλλα ουτε κανεναν αλλον να τον βαλω να ψαξει ,να ρωτησει.
Ειμαστε εδω για να βοηθαει ο ενας τον αλλον οταν δεν ξερει κατι, ΜΟΝΟ οταν ο αλλος εχει ορεξη να βοηθησει.Οποτε δεν ειναι ωραιο το υφος σου.

Τσακωστε τωρα μερικες μπυριτσες και ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :wave2: :wave2:

fantacid
03/06/2010, 08:47
τα 3 ευρω τα πλΕρωνεις για τις εκτελωνιστικες εργασιες των ελτα
απο αγγλια δεν εχει τελωνιο αρα ΔΕΝ πλΕρωνεις τπτ!

χαλαρωσε κ περιμενε την ειδοποιηση.
τα ογκωδη δεματα συνηθως αργουν λιιιγο παραπανω απο τα μικροτερα.
δλδ μη τα περιμενεις σε λιγοτερο απο 2 βδομαδες, τσαμπα αγχος.

αφου εχεις τρακινγκ ναμπερ μπες κ τσεκαρε πως που βρισκεται το δεμα σου

η μεταφορα αγγλια ελλαδα του δεματος ειναι θεμα 2-3 ημερων,
ολες τις αλλες μερες ειναι θεμα των ελτα για ταξινομιση κ μεταφορα ....απο το αεροδρομιο στο κεντρο διανομης 1, απο το κεντρο διανομης στο κεντρο συσκευασιας, απο το κεντρο συσκεασιας στη διανομη της πολης σου, απο τη διανομη της πολης σου στο κεντρο συκευασιας της πολης σου, απο το κεντρο συσκευασιας της πολης σου, στο ταχυδρομικο καταστημα της περιοχης σου, εκει χρειαζονται ακομα δυο μερες για συσκευασια κ επιδοση ειδοποιητηρίου........
μολις παρεις την ειδοποιηση .....την ΕΠΟΜΕΝΗ μπορεις να το παραλαβεις!!!!!

με αλλα λογια ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΑΙ!!!!


:smokin:

mars696
03/06/2010, 08:53
Ελα πες την αληθεια τωρα...εσυ δουλευεις στα ΕΛΤΑ....:lol: :lol: :lol:
Σε ευχαριστω,κατατοπιστικοτατος!!! :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

fantacid
03/06/2010, 08:56
οχι

αλλα το συζηταμε να μου κολλανε ενσημα με τοσες που περιμενω στην ουρα......
:lol: :lol: :lol: :lol:

BLiTzER
03/06/2010, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
http://www.elta.gr/index.asp

Μμμ περίεργο. Έχω κάνει και πάνω από βδομάδα να πάω να παραλάβω δέμα και δεν έχω πληρώσει ποτέ έξτρα. Ένιγουει...

MuayThai
03/06/2010, 16:08
Επειδή παίρνω πολύ συχνά μεγάλα δέματα από Αγγλία με Parcelforce στην Ελλάδα έρχονται με ACS καθώς με αυτή συνεργάζονται και φυσικά δεν πληρώνω τπτ πουθενά.. οπότε κάνε ενα τηλ στην ACS για να σου δώσουν το tracking number το ελληνικό αν το έχουν παραλάβει. Εμένα συνολο κάνουν καμια 10-12 μερες να ρθουν.

:wave2:

mars696
03/06/2010, 16:12
AAA ευχαριστω!
Συγκεκριμενα το δεμα ειναι απο m&p...

:beer: :beer:

mars696
18/06/2010, 07:58
Καλησπερα και παλι παιδια!
Μεσα απο το site της parcelforce με το tracking number μου,μου δειχνει οτι το δεμα μου ειναι ακομα στη Γερμανια(ερχεται απο Αγγλια),αλλα ειναι εκει απο τις 4 του μηνος:eyepop: :eyepop:
Επικοινωνισα με την Parcelforce και μου ειπε οτι οταν το δεμα φευγει απο Αγγλια παει στα χερια της GLS που παλι μου δειχνει στο track οτι ειναι ακομα Γερμανια.
Επικοινωνισα και με την δικια μας ACS και μου ειπαν οτι εχει βγει Ελληνικος αριθμος για το δεμα αλλα ακομα δεν εχει ερ8ει Ελλαδα και δεν ξερουν γιατι καθυστερουν τοσο πολυ.
Ειναι λογικο τετοια καθυστρερηση, τσαμπα ανησυχω????
ΑΝ καποιος εχει παραγγειλει απο m&p,ηταν ολα κομπλε???
Ευχαριστω!
:beer: :beer: :beer: :beer:

mars696
18/06/2010, 08:34
Μετα το μαιλ στην gls μου απαντησαν μεσω ACS:confused: :confused:
και μου λενε ενω το δεμα φορτωθηκε στις 2 του μηνος και κανει 3-4 μερες να ερ8ει,δεν ηρθε ποτε.
Τι στον π@@@σο γινεται γαμω την καταδικη μου...???
Καμια βοηθεια απο κατι παρομοιο ρε παιδια???
Ευχαριστω!!!:cry: :cry:

camen
18/06/2010, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
Μετα το μαιλ στην gls μου απαντησαν μεσω ACS:confused: :confused:
και μου λενε ενω το δεμα φορτωθηκε στις 2 του μηνος και κανει 3-4 μερες να ερ8ει,δεν ηρθε ποτε.
Τι στον π@@@σο γινεται γαμω την καταδικη μου...???
Καμια βοηθεια απο κατι παρομοιο ρε παιδια???
Ευχαριστω!!!:cry: :cry:

Υπομονη...Θα ερθει...:winka:

mars696
18/06/2010, 12:38
Υπομονη υπαρχει!
ΤΟ θεμα ειναι οτι μετα απο τηλεφωνα μεχρι και στην αγγλια,ακομη ψαχνουμε να δουμε τι εχει γινει.... καλα 40....:sick: :sick:

chr1s_86
19/06/2010, 00:11
Κι εγώ περιμένω μερικά από Αγγλία και έχουν αργήσει... :dizzy:

mars696
23/06/2010, 09:10
Λοιπον, μετα απο, δεν ξερω κι εγω ποσα τηλεφωνα...
Τελικα το δεμα εχει χαθει......ναι ναι εχει χαθει καπου στην γερμανια....(αααα μωρη μερκελ κ@$@#λα).
Συμφωνα με το καταστημα,οπως μου ειπαν, ειναι υποχρεωμενοι να μου το ξαναστειλουν...
Αντε να δουμε....:sick: :sick:

Sapadak
28/06/2010, 03:37
Γιατι μαλλον ειμαι βλακας :lol:

Εχω ενα τρακιν για παρσελφορς (δεμα απο Αγγλια)

Το τρακιν ειναι τις μορφης "CP680177ΧΧΧGB"

Μπαινω εδω http://www.parcelforce.com/portal/pw/home και βαζω τον κωδικο οπως ειναι ολοκληρο τιποτα.
Το ξαναβαζω χωρις το GB στο τελος τιποτα.
Το ξαναματαβαζω με κενα στα ενδιαμεσα τιποτα

Βοηθατε Χριστιανοι :beer:

mars696
28/06/2010, 05:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Γιατι μαλλον ειμαι βλακας :lol:

Εχω ενα τρακιν για παρσελφορς (δεμα απο Αγγλια)

Το τρακιν ειναι τις μορφης "CP680177ΧΧΧGB"

Μπαινω εδω http://www.parcelforce.com/portal/pw/home και βαζω τον κωδικο οπως ειναι ολοκληρο τιποτα.
Το ξαναβαζω χωρις το GB στο τελος τιποτα.
Το ξαναματαβαζω με κενα στα ενδιαμεσα τιποτα

Βοηθατε Χριστιανοι :beer:


Στο site στον κωδικο τον βαζεις ακριβως οπως ειναι.
Τωρα γιατι σου βγαζει λαθος δεν ξερω,κι εμενα αυτης της μορφης ειναι....
Μηπως ειναι λαθος κανα ψηφιο.Ρωτα να στον ξαναπουν.:beer: :beer:

cityfly
28/06/2010, 06:41
εμένα καμιά δεκαπενταριά δέματα που είχα στείλει από αγγλία είχαν έρθει κανονικά και αρκετά γρήγορα θα έλεγα

μία φορά όμως άργησε τόσο πολύ που είχα μπει στη διαδικασία παραπόνων (μέσω του σάιτ) και είχαμε ανταλλάξει μερικά μέιλ όπου βέβαια δεν έδειξαν καμία απολύτως διάθεση να βοηθήσουν, δεν είχα tracking number και από την επικοινωνία μου με τα ελτα μάθαινα ότι δεν είχε φτάσει Ελλάδα
τελικά ήρθε με περίπου ένα μήνα καθυστέρηση, δεν ξέρω τι έγινε αλλά άργησε πάρα πολύ να φτάσει Ελλάδα, εδώ έκανε λίγες μέρες να έρθει από όταν μπήκε στη χώρα

INVADER
29/06/2010, 16:16
η parcel force ειναι συμβεβλημενη με διαφορες εταιριες, μπορεις και να εντοπισεις το πακετο σου online αρκει να εχεις "tracking number".