PDA

View Full Version : Γεφυρες καλαμιων ΧΤ



danaos75
04/06/2010, 02:53
Είδα τις ποιο κάτω γεφυρες

http://www.patronos.gr/uploads/image/ΑΞΕΣΟΥΑΡ%20ΜΟΤΟ/ANARTHSEIS/Gefira%20ITALIAS%20kalamia%20gia%20XT%20600.JPG

90 ευρω

http://www.patronos.gr/uploads/image/ΑΞΕΣΟΥΑΡ%20ΜΟΤΟ/ANARTHSEIS/Gefira%20kalamia%20gia%20XT%20600.JPG

25 Ευρω.

Την ταροζι την έχω ξανακουσει και η τιμή της παιζει όντως κοντά στα 80 με 90 καινουργια
ή μεταχειρισμενη κανα 50αρι

απο την άλλη φωτο δεν βγαζω την μαρκα (μαλλον DOD), δεν βρηκα τιποτα, αλλα η διαφορά
στην τιμή είναι τεραστια (65 ευρώ!!!!!)
Σε ερωτηση στο καταστημα μου ειπαν οτι απλα ειναι αλλες μαρκες και η μονη διαφορα ειναι αυτη, ειναι και οι δυο εξισου καλες.
Αν γνωριζει καποιος την δευτερη γεφυρα ή την εχει τοποθετησει ασ μου πει γιατι με τρωει το χερι μου να την παρω.

dankannn
04/06/2010, 07:44
Από ότι βλέπω φιλε μου μια αντιγραφή της tarozzi είναι.
Γενικά να ξέρεις οτι η tarozzi δεν είναι από τις πιο καλές σπάνε
γενικά εύκολα.
Εγώ θα σου έλεγα να βρεις τον BINZIS μέσα από το site και να τον ρωτήσεις αν μπορεί να σου φτιάξει μια ( ότι μπορεί μπορεί χρόνο δεν ξέρω αν έχει).

;)

danaos75
04/06/2010, 08:33
μια ερωτηση ποτε δεν βλάπτει
:wave2:

danaos75
09/06/2010, 16:42
η γεφυρα μπήκε στο ΧΤ αρκετα ευκολα, αλλα κατι δεν μου αρεσει.
Τα δαχτυλιδια της γεφυρας δεν σφιγγουν αρκετα τα καλαμια. Ας πουμε οτι ειναι μια
σφικτη εφαρμογη, αλλα με σχετικα λιγη δυναμη απο εμενα σηκωνονται πάνω. Τα αλεν
δεν παιρνουν αλλο σφιξιμο (τουλαχιστον απο τα χερακια μου).

Ετσι πρεπει να είναι ???

Στη χειροτερη σκεφτηκα να βαλω δυο τσιμουχακια να πιανει πανω εκει και μετα στα καλαμια,
για να παρουν τα μποσικα.

Xrated
09/06/2010, 21:38
απο που την πηρες τελικα?

danaos75
10/06/2010, 02:32
πηρα την δευτερη με τα 25 ευρω που εχω στο πρωτο ποστ απο το καταστημα που υπαρχει στο link.

Μίλησα και το πρωι με ενα παιδι στο δρομο με αλλης μαρκας γεφυρα και μου ειπε οτι και αυτος ειχε το ιδιο προβλημα και εβαλε τσιμουχες για να πιασει καλα στα καλαμια.

Θα πάρω απο ενα βουλκανιζατερ που εχω διπλα μου, μια χοντρη σαμπρελα και θα την κοψω καταλληλα, απλα ηθελα να μαθω αν γενικα υπαρχει αυτο το προβλημα με τις γεφυρες στα ΧΤ.

Antwnis
12/06/2010, 03:50
Δεν είναι τυχαίο ότι δεν σφίγγει τελείως πάνω στα καλάμια.
Χρειάζεται να υπάρχει μια μικρή ανοχή για να μπορούν να δουλεύουν ελέυθερα τα πηρούνια και να έχουν έναν ελάχιστο σχετικό τζόγο όταν δέχονται φορτία δυνάμεων.
Αρκέσου στο κομμάτι από σαμπρέλα μόνο αν θές να αισθάνεσαι ότι είναι καλά σφιγμένη.
Μήν βάλεις μεταλικά παρεμβάσματα και το "καργάρεις" τελείως.
:beer:

tifoso4ever
12/06/2010, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
πηρα την δευτερη με τα 25 ευρω που εχω στο πρωτο ποστ απο το καταστημα που υπαρχει στο link.

Μίλησα και το πρωι με ενα παιδι στο δρομο με αλλης μαρκας γεφυρα και μου ειπε οτι και αυτος ειχε το ιδιο προβλημα και εβαλε τσιμουχες για να πιασει καλα στα καλαμια.

Θα πάρω απο ενα βουλκανιζατερ που εχω διπλα μου, μια χοντρη σαμπρελα και θα την κοψω καταλληλα, απλα ηθελα να μαθω αν γενικα υπαρχει αυτο το προβλημα με τις γεφυρες στα ΧΤ.

ΓΙ' ΑΥΤΟ εχουν 25 ευρω ενω οι κλασσικες tarrozzi (made in Italy) 75-90...
Και σπανε μονο απο λαθος τοποθετηση, γιατι αλλοι τις εχουν 20 χρονια επανω και δεν εχουν παθει τιποτα???
Μην με παρεξηγησεις, ΔΕΝ πουλαω tarrozzi ή τιποτα παρεμφερες, αλλα Ο,ΤΙ πληρωσεις, παιρνεις...DOD made in china...

TIP: ΤΟ σφιξιμο να γινει οταν ειναι σε συμπιεση το πηρουνι, αρα χρειαζονται δυο ατομα, ενας να συμπιεζει το πηρουνι, κι ενας να σφιγγει (οχι υπερβολες, αλλα θελει αρκετο σφιξιμο, αλλιως θα "στριβουν" και θα παει περιπατο η ευσταθεια και η κατευθυντικοτητα του μπροστινου. Ααα, αλλαζουμε και λαδακια στο πηρουνι εεε?):wave2:

dankannn
13/06/2010, 04:11
+ 1 στον tifoso4ever για την τοποθετηση , παντος σπανε γενικα φιλε μου και οχι απο λαθος τοποθετηση απλα δεν ειναι καλο το κραμα τους.
Γενικα οι καλυτερες ειναι αυτες
http://www.superbrace.com/

:wave2:

danaos75
13/06/2010, 10:13
ξεκιναω με το οτι δεν παρεξηγω τιποτα :wave2:,

γνωμες ζητησα και γνωμες ακουω και ευχαριστω.

Οτι είναι κινεζικη το ψιλιαστικα αν και εισαι ο πρωτος που μου το επιβεβαιωνει, (στο internet δεν βρηκα τιποτα για τις συγκεκριμενες γεφυρες μα τιποτα.)

Το παιδι που ανεφερα ποιο πανω οτι πετυχα στον δρομο και μου είπε οτι και σε αυτον δεν εσφιγγαν 100% μεχρι που εβαλε σαμπρελα είχε γεφυρα ταροζι. Τωρα αν ειναι μεμονομενο περιστατικο ή οχι δεν ξερω.
τώρα για το tip σου φίλε tifoso4ever θα ηθελα περισοτερο ινφο γιατι οι οδηγιες τοποθετησης της tarozzi δεν αναφερουν πουθενα τίποτα τετοιο...

τα λαδια στο πηρουνι γιατι ?

danaos75
13/06/2010, 10:16
.


201330

dankannn
13/06/2010, 10:22
http://www.superbrace.com/install/2237.pdf

Μπες εδω και διαβασε.
Λαδακια σου λεει γιατι το ΧΤ ειναι βαρκα γιαλο , αν βαλεις και ελατηρια θα δεις τρομερη βελτιωση.

danaos75
13/06/2010, 10:52
dankannn ευχαριστω το διαβασα, αλλα εξακολουθω να μην καταλαβαινω γιατι το πηρουνι πρεπει να ειναι σε συμπιεση οταν σφιξει η γεφυρα?

το κειμενο του superbrace Το μονο που λεει ειναι οτι μετα την τοποθετηση πατα το πηρουνι κατω να δεις αν βρισκουν πουθενα τα σωληνακια φρενων.

chr1s_86
13/06/2010, 23:25
Για το πηρούνι δεν ξέρω αν πρέπει να είναι σε συμπίεση, αυτό που ξέρω είναι ότι πρέπει να βγει/ξεσφιχτεί ο άξονας του τροχού πριν την τοποθέτηση...

danaos75
14/06/2010, 03:13
φίλε chr1s_86 γιατι το λες αυτό, έχω διαβασει τεσσερα διαφορετικά εγχειριδια εγκαταστασης, απο τεσσερις διαφορετικες μαρκεσ γεφυρας (tarozzi, telefix, syperbrace, dod). ΟΛΕΣ λενε ΑΚΡΙΒΩς το ιδιο πραγμα δεν πειραζεις τιποτα στην μηχανη απλα τοποθετεις την γεφυρα.

Antwnis: αυτό θα κανω ισωσ και μονο για ψυχολογικους λογους, δεν καταλαβαινω την χρησιμοτητα της αν δεν πιανει σφικτα πανω στα καλαμια.

xalias1
14/06/2010, 08:01
φιλε τη γεφυρα που εχεις την εχω πανω στο χτ εδω και 5 μηνες και δεν εχω απολήτως κανενα προβλημα οποτε μην αγχωνεσε.
την πηρα κι εγω απο το patronos

danaos75
14/06/2010, 10:03
έχεις π.μ.
:beer:
:wave2:

danaos75
16/06/2010, 10:28
ενημερωτικά το προβλημα διορθωθηκε με μια αυτοκολητη ταινια παχους 1 mm στο καλαμι εκει που πιανει η γεφυρα, και τελος.

:beer: :beer: