PDA

View Full Version : Ερώτηση προς κατεχοντες SV650s 99-03



duckMan
04/06/2010, 05:03
Οδηγώντας χθες και σήμερα στην εθνική παρατήρησα το εξής κουλό. Όπως οδηγούσα χαλαρά, έριξα μια ματιά στην τιμονόπλακα και διαπίστωσα οτι δεν είναι εντελώς κάθετη με την πορεία κίνησης. Το έχει παρατηρήσει ρε παιδιά κανείς αυτό ή μιλάμε για στραβό μπροστινό?

SVX
04/06/2010, 05:16
Πηγαινε σε εναν μαστορα...με το ματι δε μπορεις να εισαι σιγουρος



Υπαρχει και μια πιθανοτητα να ειναι στραβη η βαση του φαναριου (φερινγκ) απο καμια ψιλη και να δινει την εντυπωση στραβου μπροστινου...

duckMan
04/06/2010, 05:22
συγκρίνω τις γωνίες που δημιουργούνται μεταξύ τιμονοπλακας και σκελετού
><
και δεν μου πολυ φαίνονται ίσες.
Η έχουν πάρει τα καλάμια ή ο σκελετός (χλωμο)

catmaster
04/06/2010, 05:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από duckMan
συγκρίνω τις γωνίες που δημιουργούνται μεταξύ τιμονοπλακας και σκελετού
><
και δεν μου πολυ φαίνονται ίσες.
Η έχουν πάρει τα καλάμια ή ο σκελετός (χλωμο)

Με το μάτι δεν μπορείς να καταλάβεις , ειδικά αν είναι μικρή η διαφορά ...


Τερμάτισε το τιμόνι - clip on από άκρη σε άκρη να δεις για διαφορες εκεί πρώτα ...

Αν έχεις φάει καμιά ψιλή τούμπα μπορεί να έχουν στρίψει τα μπροστινά και να σου φαίνεται στραβό -τότε χρειάζεται λύσιμο μέτρημα και επανατοποθέτηση (αν και συνήθως το μηχανάκι "τραβάει " αν έχουν στριψει τα μπροστινα )


Αν αφήσεις τα χέρια απο το τιμόνι το μηχανακι παει ευθεία η αλλάζει λωρίδα μόνο του ;;

duckMan
04/06/2010, 06:39
Τερμάτισα το τιμόνι δεξιά αριστερά και δοκιμάζοντας με το δάχτυλο φαινεται να υπάρχει μια ελάχιστη διαφορά. Θα προσπαθήσω να το μετρήσω. Πάντως το μηχανάκι δεν τραβάει ούτε αριστερά ούτε δεξιά.

Οσο για την καμμια ψιλή, δυστυχώς μου έχει πεσει 2-3 φορές δεξιά και κανα δυο αριστερά. Εκτός απο μία περίπτωση, ολες ήταν γαμωτ...γαμώτ δεν μπορώ να την κρατήσω.

McGyver
04/06/2010, 06:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από duckMan
δυστυχώς μου έχει πεσει 2-3 φορές δεξιά και κανα δυο αριστερά.

Ριξ' την άλλη μία αριστερά να έρθει στα ίσια της :lol: ...