PDA

View Full Version : βίδα λαδιού - μαστοράτζες / 0-1



kordix
04/06/2010, 15:47
Μου χάλασαν το σπύρωμα της βίδας που αλλάζουμε τα λάδια στο κάρτερ. Συνήθως αλλάζω μόνος μου τα λάδια αλλά επειδή πήγα τη μηχανή για βαλβίδες τους είπα να τα αλλάξουν και κλασσικά έκαναν ζημιά :mad:

Το πήγα να το διορθώσουν με χελικόϊλ αλλά δυστυχώς συνεχίζει να τρέχει λαδι. Το κάρτερ είναι αλουμινένιο, η μηχανή ενα άφρικα.




Καμμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω τώρα;

jimmis5
04/06/2010, 16:43
Σε εναν τορναδορο να σου το περασει με εναν κολαουζο ή να μεγαλωσει την τρυπα και να κανει νεο σπυρωμα.Αν σφιγει αυτη που εχεις δοκιμασε να βαλεις μπακιροροδελα,θα ελεγα λαστιχενια το εχω κανει σε αυτοκινητο και ειναι μια χαρα αλλα για την μηχανη θα το φοβομουν αν γινει στραβει δεν γλυτωνεις με τιποτα:wave2:

kordix
06/06/2010, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Σε εναν τορναδορο να σου το περασει με εναν κολαουζο ή να μεγαλωσει την τρυπα και να κανει νεο σπυρωμα.Αν σφιγει αυτη που εχεις δοκιμασε να βαλεις μπακιροροδελα,θα ελεγα λαστιχενια το εχω κανει σε αυτοκινητο και ειναι μια χαρα αλλα για την μηχανη θα το φοβομουν αν γινει στραβει δεν γλυτωνεις με τιποτα:wave2:


:wave2:


-να προσπαθήσω να διορθώσω εξωτερικά την διαρροή με κόλλα δύο συστατικών υψηλής αντοχής αφού καθαρίσω καλά την περιοχή;

ή να το πάω σε μηχανουργείο για καινούργιο σπείρωμα κτλ;


Αν γνωρίζεις κανείς μηχανουργείο - τορναδόρο ή τέλος πάντων κάποιον μηχανικό, που να μπορεί να μου λύσει αυτό το πρόβλημα ας μου στείλει ένα πμ.



Ευχαριστώ.

(Ειναι σπαστικό να πας να καβαλήσεις το μηχανάκι με λαχτάρα μετά από δυο μήνες απραξίας λόγω σπασμένης κλείδας και να ανακαλύπτεις τέτοια ζημιά :sad: ).