PDA

View Full Version : προβλημα με gsxr 600 k8....



yiorgakis24
04/06/2010, 16:33
γεια σας γρηγοροι θα ηθελα την βοηθεια σας κ να μ πειτε οι κατοχοι του συγκεκριμενου μοντελου αν σας εχει παρουσιαστει κατι παρομοιο...τις τελευταιες 3 βδομαδες παρατηρω ενα τριξιμο στο τιμονι οταν φρεναρω αποτομα με το μπροστινο κ οταν ανεβαινω καποιο πεζοδρομιο η σε καποια λακουβα ...το εχω σφιξει 4 φορες σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο χωρις καποιο αποτελεσμα..οποιος ξερει ας βοηθησει γιατι ειναι πολυ ενοχλητικο...κ κατι ακομα αν γνωριζετε επειδη ειμαι δευτερο χερι αν ισχυει η εγγυηση...

menelaos46
04/06/2010, 16:36
η εγγυηση δεν ειναι σαν την παρθενια!!! μενει οσα χερια κι αν περασουν....
Αρκει η συντηρηση να πληρει τις προυποθεσεις του εργοστασιου.

yiorgakis24
04/06/2010, 16:40
menelaos ευχαριστω για την απαντηση αλλα να ξερεις καποιο απ τα εξουσιοδοτημενα της suzuki μ ειπε αυτη την βλακεια...οτι κ καλα αφου ειμαι δευτερο χερι δεν ισχυει...

menelaos46
04/06/2010, 16:46
Οσο για το τριξιμο με τοσο γενικη περιγραφη δε νομιζω καποιος να σου δωσει λυση απο δω μεσα...

yiorgakis24
04/06/2010, 17:23
οταν φρεναρω αποτομα με το μπροστινο ακουω ενα θορυβο(σαν κρακ) π προερχεται απ τον λαιμο το οποιο το νιωθω στα χερια,οχι εντονα αλλα το νιωθω..εχω παει σε 3 διαφορετικα συνεργεια κ εχω ακουσει 3 διαφορετικες γνωμες.1 οτι απλα θελει συνεχεια σφιξιμο.2 οτι θελει αλλαγη το ρολεμαν κ 3 οτι ο η χος προερχεται απ τα δισκοφρενα...χθες το εσφιξα για 4 φορα το τιμονι κ σημερα μ εκανε παλι τα ιδια..

alex k8
04/06/2010, 17:29
οταν ειναι κρυα τα φρενα παιζει να σου κανουν οι δισκοπλακες,αλλα αμα ειναι ζεστα κατι αλλο γινεται

yiorgakis24
04/06/2010, 17:39
μπα,δεν παιζει ρολο..μ το κανει συνεχεια,ειτε κρυο ειτε ζεστο..ακομα κ σταματημενο οταν το πιεζω προς τα μπρος παλι το κανει..

devil's animal
04/06/2010, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiorgakis24
γεια σας γρηγοροι θα ηθελα την βοηθεια σας κ να μ πειτε οι κατοχοι του συγκεκριμενου μοντελου αν σας εχει παρουσιαστει κατι παρομοιο...τις τελευταιες 3 βδομαδες παρατηρω ενα τριξιμο στο τιμονι οταν φρεναρω αποτομα με το μπροστινο κ οταν ανεβαινω καποιο πεζοδρομιο η σε καποια λακουβα ...το εχω σφιξει 4 φορες σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο χωρις καποιο αποτελεσμα..οποιος ξερει ας βοηθησει γιατι ειναι πολυ ενοχλητικο...κ κατι ακομα αν γνωριζετε επειδη ειμαι δευτερο χερι αν ισχυει η εγγυηση...



Αρχικά δημιουργήθηκε από yiorgakis24
οταν φρεναρω αποτομα με το μπροστινο ακουω ενα θορυβο(σαν κρακ) π προερχεται απ τον λαιμο το οποιο το νιωθω στα χερια,οχι εντονα αλλα το νιωθω..εχω παει σε 3 διαφορετικα συνεργεια κ εχω ακουσει 3 διαφορετικες γνωμες.1 οτι απλα θελει συνεχεια σφιξιμο.2 οτι θελει αλλαγη το ρολεμαν κ 3 οτι ο η χος προερχεται απ τα δισκοφρενα...χθες το εσφιξα για 4 φορα το τιμονι κ σημερα μ εκανε παλι τα ιδια..


ρε ομορφοπαιδο ποιο τιμονι??
τιμονι εχουν τα καραβια, τα αυτοκινητα, τα TDM αλλα εσυ εχεις clip on.
1 αυτο.


2) τι σφιγεις? βιδα? και αν ναι που ειναι αυτη η βιδα που σφιγγεις? αν δεν ειναι βιδα μηπως ειναι το ρουλεμαν του λαιμου??

3)αν ακους τριξιμο (τσιριγμα) οντως μπορει να παιζει κατι με τα φρενα σου ή ακομα και με το πηρουνι σου...

αν ΟΝΤΩΣ ακους κρακ και δεδομενου του γεγονοτος οτι εχεις suzuki και μαλιστα gsxr, αστο να παει στο διαλο και βαλτου ενα φοκο, κριμα ειναι και εισαι νεο παλικαρι...
:wave2:

McTalas
04/06/2010, 18:23
με τον μπροστινο τροχο στον αερα στριψε το τιμονι απο τερμα δεξια, τερμα αριστερα και παλι τουμπαλιν αργα, αν αισθανθεις καπου να μαγκωνει τοτενες χρειαζεσαι αλλαγη ρουλεμαν λαιμου.

υγ. οταν λες οτι το εχεις σφιξει 4 φορες τι εννοεις?? το σφιγκεις μια, μετα απο λιγο καιρο το καργαρεις κιαλο και μετα τα ιδια?
ή το σφιγκεις εσυ, αυτο ξεσφιγκει, το ξανασφυγκεις εσυ, αυτο παλι το χαβα του...

EVI
04/06/2010, 18:24
αλλαξε τακακια!το ειχε και το δικο μου Κ8 απο οσο καταλαβαινω απο την περιγραφη!


το τριξιμο ερχετε απο τις δισκοπλακες να ελέγξεις η τακακια η την πλευστότητα των δισκων

menelaos46
04/06/2010, 18:27
Το δικο μου παντως δε κανει κατι.

EVI
04/06/2010, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Το δικο μου παντως δε κανει κατι.

δε νομιζω οτι ολες οι μοτοσυκλετες βγαζουν τις ιδιες ζημιες υπαρχει πιθανοτητα μια παρτιδα απο συγκεκριμενα μοντελα να εχει το ιδιο προβλημα και οι αλλες (παρτιδες) να μην το εχουν. Επισεις ειναι και η χρηση ...


το τριξιμο ερχετε απο τις δισκοπλακες να ελέγξει η τακακια η την πλευστότητα των δισκων (το κοπιαρω και στη πρωτη μου απαντηση)

ODYESE
04/06/2010, 18:30
Ρε φιλε μηπως φελουν σφυξιμο τα clip on? Λεω μηπως?
:wave2: :beer:

menelaos46
04/06/2010, 18:33
Ρε φιλε μηπως φελουν σφυξιμο τα clip on? Λεω μηπως?

Μπορει και το μουτρο, φαναρια, πλαστικα...

yiorgakis24
04/06/2010, 18:36
εννοειτε πως οτι κανω στην μηχανη δεν το κανω μονος μ..σε συναργειο τα παντα..το τιμονι στον αερα δεν μαγκωνει..ο μηχανικος ξεβιδωνει την τιμονοπλακα κ το σφιγγει...μ φαινετε απο δευτερα θα παρω σβαρνα ολα τα suzuki συνεργεια της αττικης μεχρι να βρω τι παιζει..

yiorgakis24
12/06/2010, 16:57
Μαγκες ευχαριστω για τις απαντησεις...επιτελους διορθωθηκε το προβλημα...βρηκα καλο μηχανικο γιατι σε αυτους π πηγαινα μεχρι τωρα ηταν ολοι κουκουρουκου...αν παρουσιασει κανεις παρομοιο προβλημα ας μ στειλει e mail sto gkrimnian@yahoo.gr να τον στειλω στο παλικαρι ειναι φοβερος....

guzzistas
12/06/2010, 17:12
Tελικά όμως δεν μας είπες ποιο ήταν το πρόβλημα......

:confused:

yiorgakis24
12/06/2010, 17:23
το προβλημα τελικα ηταν το αυτονοητο κ αυτο π ειχα κανει ηδη 4 φορες..δηλαδη στο παλικαρι που το πηγα μ εσφιξε το κατω παξιμαδι του λαιμου,ενω ο προηγουμενος μηχανικος μ εσφιγγε λαθος παξιμαδι γι αυτο κ ξεσφιγγε συνεχεια..

guzzistas
12/06/2010, 17:34
Ολα ΟΚ λοιπόν!!!!
Καλές βόλτες!!
:beer: :beer:

sarksoul
07/09/2010, 20:05
κ μενα μου το κανει αυτο που ειχε κσενα παω να σ υνεργειο αυριο να το δουν κανει ενα τσακ τσακ λες κ φυγει η τιμονοπλακα απο πανω ειναι σε αποτομο φρεναρισμα κ σε λακουβες το κανει καμια φορα!!μου το κανει απο τοτε που το πηρα κ ηταν new!παλι καλα που το διαβασα το θεμα!παω να μου το σφιξουν αυριο!