PDA

View Full Version : Τρίτωσε το κακό



vaskar1
05/06/2010, 03:04
Μετά από μια περιπέτια της υγείας του πατέρα μου που βρισκετε σε ανάρωση αυτη τη στιγμή,
και μια περιπέτεια με υγειονομικο,πολεοδομια,δημο,αστυνομια, και το μαγαζι που έχω η οποια βρισκετε ακομη σε εξέλιξη, το κακό τρίτωσε

Χτες το βράδι έξω απο το μαγαζι μου , μου τρακάρανε την μοτο. Ενα Bros. Οι ζημιες αρκετες.

1997 μοντελο, κανονικά ασφαλισμενο.
Μου το τράκαραν παρκαρισμενο. Ο παππους έχει Εθνική ασφαλιστική, και η ασφαλίστριά μου είπε οτι θα κάνουμε φιλική δήλωση? φιλικο διακανονισμο?
Θα πάρω τα χρηματα απο την δική μου ασφάλεια , και μετα θα τα βρουν μεταξύ τους.

Μου έχει κάνει τις παρακάτω ζημιες.
1.Φτερό μπροστινό
2.μανέτα φρένου
3.γκριπ
4.λεβιες ποδόφρενου στραβός
5.καθρέφτης δεξιας πλευράς
6.το αριστερο καλάμι στη ξυστρα έχει βγάλει λάδι
7.δεξί κλιπ ον μάλλον στραβό
8.σπασμένο πλαστικο ουράς (είχε και απο πριν κάποια σπασιματα)
9.Το φανάρι μπροστα την έχει ακουσει. (στραβωμα και γδαρσιματα)
10.Σπασμενο καβουκι απο οργανα
11.Κατι βραχυκυκλωνει και δεν εχω ρευμα

Το θέμα ειναι πως η μηχανη δεν ήταν και στην καλύτερη εμφανισιακή κατασταση και φοβαμε αν αυτο επηρεάσει τον πραγματογνωμονα, μαζι με την παλαιότητα, και δεν πάρω τιποτα.

Γνωριζει κανεις κάτι ?

SVX
05/06/2010, 03:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskar1


Το θέμα ειναι πως η μηχανη δεν ήταν και στην καλύτερη εμφανισιακή κατασταση και φοβαμε αν αυτο επηρεάσει τον πραγματογνωμονα, μαζι με την παλαιότητα, και δεν πάρω τιποτα.

Γνωριζει κανεις κάτι ?

η παλαιοτητα βασιζεται στην χρονολογια κατασκευης/κυκλοφοριας


Η κατασταση που ηταν η μηχανη δε λεει κατι εφ'οσον ηταν λειτουργικη και κυκλοφορουσε


κοιτα μη στη φερουν οι αλεπουδες.....

noe13
05/06/2010, 03:11
Να κυνηγησεις να αποζημιωθεις και για τη παραμικρη γρατζουνια!Μην τους αφησεις περιθωρια να σε ψαρωσουν με παλαιοτητες κ τετοια!Οτι μπορει να αντικατασταθει να το διεκδικησεις!

VALES
05/06/2010, 03:29
Δεν τρίτωσε το κακό φίλε μου, γιατί απλά δεν είναι κακό. Αφού η μοτό σου δεν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση, τώρα θα γίνει καινούρια και ΤΣΑΜΠΑ. :wave2:
Πολλοί παρακαλάνε για κάτι τέτοιο.


Περαστικά στον πατέρα σου.

toyar
05/06/2010, 03:48
Να φτιάξεις τα πάντα με μεταχειρισμένα. Έτσι δεν μπορούν να σου κόψουν τίποτα. Το έκανε φίλος με Τransalp 20ετίας

daz
05/06/2010, 04:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Να φτιάξεις τα πάντα με μεταχειρισμένα. Έτσι δεν μπορούν να σου κόψουν τίποτα. Το έκανε φίλος με Τransalp 20ετίας

Ακριβώς. Με μεταχειρισμένα. Αν βάλεις καινούρια ανταλλακτικά σε παλιά μοτό ένα ποσοστό θα το πληρώσεις από τσέπη σου για την χρησιμοποίηση καινούριων ανταλλακτικών σε μεταχειρισμένο.

Αν η ζημιά είναι κοντά στην αξία της μηχανής σου με βάση τους τιμοκαταλόγους παλαιότητας μπορεί να σου δώσουν και τα χρήματα της αξίας της στο χέρι.

DrIoannis
05/06/2010, 04:18
Γενικά πάνε να αφαιρέσουν ότι μπορούν από οπουδήποτε.Κοίτα να τους ζορίσεις να σου δώσουν τα πάντα.Τι σημαίνει παλαιότητα.Τα πληρώνεις τόσα ή όχι?Δεν αξίζει να το παίξεις καλός,απλά διεκδίκησε αυτό που σου ανήκει.

John Steed
05/06/2010, 04:41
Περαστικά κι αγύριστα!!

Μην το παίρνεις έτσι, το κακό θα τρίτωνε εαν δεν ήξερες ποιός σου την τράκαρε, τώρα όμως, όλα καλά!

Ψηλά το ηθικό και περαστικά στον πατέρα σου!

Απ'ότι γνωρίζω, οι προλαλήσαντες έχουν δίκιο, έτσι είχε γίνει με έναν φίλο μου που τον τράκαραν, δείξε του τα σπασμένα, δείξε του τα γραντσουνισμένα, και υποστήριξε πως αυτά που σου χάλασε ήταν σε πολύ καλή κατάστασταση...


:wave2: :wave2:

mankam
05/06/2010, 04:43
απο την δικη μου εμπειρια εαν το θεμα φτασει στα δικαστηρια η μειωση τιμης λογω παλαιοτητας δεν στεκει,ειναι ενα τρικ των ασφαλιστικων να κοψουν χρηματα και μπορει να ειναι διαφορετικο για τον καθενα μας αναλογα με το ποσο αντιδρασουμε,βεβαια γινεται και αυτο λογω των υπερτιμολογησεων που κανουμε μερικοι,παλι ομως με το σκεπτικο οτι αφου θα μας κοψουν χρηματα καλο ειναι να τα φουσκωσουμε.
Στην περιπτωση σου εφοσον δεν υπαρχει δικαστικη διαμαχη τα τιμολογεια που θα προσκομισεις να φραφει για μεταχειρισμενα ανταλλακτικα και οι τιμες να ειναι χαμηλωτερες απο τα καινουργια:smilea:

TROOPER
05/06/2010, 06:27
γαμω τις φασεις!!!

θα φτιαξεις τη μηχανη καινουργια!!!καλυτερη απο πριν θα γινει :wave2:

drspeed
05/06/2010, 17:35
αφού έκανες φιλική δήλωση τότε τα λεφτά θα τα πάρεις από την δική σου ασφαλιστική οπότε μπορείς να συνεννοηθείς με αυτούς τι καλύπτουν και τι όχι.Μετά αυτοί θα τα πάρουν μέχρι τελευταίου ? από την ασφαλιστική του άλλου και σε περίπτωση που υπάρχει διαφορά θα την πάρει η ασφαλιστική του άλλου από τον ασφαλισμένο της.

fantacid
05/06/2010, 17:51
παρόμοια εμπειρια ειχα με το εξ αρ, ηταν παρκαρισμενο κ μου το ριξαν
κ αυτος στην εθνικη ηταν
πηγα σε ενα μαστορα ειδε τις ζημιες κ κανονισε απο πριν με τον πραγματογνώμονα για τις ζημιες κ οταν πηρε το οκ αρχισα την επισκευη οπως τα ειχαν κανονισει οι δυο τους.

κοιτα να βρεις καλο μαστορα να του πεις τι θελεις να παει για αλλαγη κ αυτος θα πεισει πιο ευκολα τον πραγματογνώμονα απο εσενα....

εγινε η επισκευη πηρα το τιμολογιο με τα ανταλλακτικα κ τα εργατικα πηγα στην εθνικη κ μου δωσαν επιταγη ημερας!
το ποσο ηταν γυρω στα ~450?

καλα ξεπερδεματα!

η μηχανη ηταν 12 χρονων
:wave2:

sotos 8
06/06/2010, 03:59
Για την εργασια οτι κανονηση στην τιμη ο μαστορας με τον πραγματογνωμονα θα τα παρεις ολα,για τα ανταλακτικα εαν βαλεις καινουργια εχει μια συμετοχη αναλογα την παλαιοτητα της μηχανης (συμετοχη στα χρηματα και οχι στο τι θα αλαχτει).

devil's animal
06/06/2010, 04:59
αυτο ειναι Τζοκερ ρε αδερφε...οχι ατυχια...:dizzy:


σου αντικαθιστουν ή στην χειροτερη σου βαφουν ΟΛΑ τα πλαστικα...
σου φτιαχτουν ολα τα υπολοιπα και καποια μπορει να στα αντικαταστησουν με καινουργια...

και μαντεψε τι??


εσυ δεν χρειαζεται να πληρωσεις τιποτα!!

απλα πρεπει να εισαι καποιο χρονο χωρις την μηχανη σου...
:wave2:

pakosgemistos
06/06/2010, 06:11
Απο προσωπική ανάλογη εμπειρία,σε Transalp 6ετιας,μου είπανε το ίδιο για παλαιότητα κ.λ.π. αλλά επειδη τα ήξερε τ α κόλπα ο μάστορας,ενώ τα άλλαξα όλα καινούρια:πλαστικα,ζελατίνα,τιμόνι και κατι ψιλά που δε θυμάμαι, υπερτιμολόγησε τα ανταλλακτικά,χρέωσε και επιπλέον ανταλλακτικα,π.χ. και ζάντα που δεν αλλάχτηκε.
οπότε του πλήρωσα π.χ.800 μου έδωσε αποδείξεις για 1200 και πήρα απο την ασφάλεια όσα πλήρωσα!
αυτα...αλλά πάνω απ'όλα υγείααα!

vaskar1
06/06/2010, 06:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz


Αν η ζημιά είναι κοντά στην αξία της μηχανής σου με βάση τους τιμοκαταλόγους παλαιότητας μπορεί να σου δώσουν και τα χρήματα της αξίας της στο χέρι.



Αυτο σημαινει οτι καταθετω πινακιδες?
Αυτο σημαινει οτι παιρνουν την μοτό ?

daz
06/06/2010, 07:12
Όχι. Η μηχανή σου μένει όπως είναι να την κάνεις ότι θέλεις.

edit. Αν θέλεις μπορείς να την πουλήσεις τρακαρισμένη ή ανταλλακτικά.

Panos1313
06/06/2010, 07:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Όχι. Η μηχανή σου μένει όπως είναι να την κάνεις ότι θέλεις.

edit. Αν θέλεις μπορείς να την πουλήσεις τρακαρισμένη ή ανταλλακτικά.

Ναι αυτο εκανε μια συνδαλεφος στη δουλεια. (Αλλα αυτη πηγε στην παρανομια). Ειχε ο αντρασ της ενα πισταρικο με πολλες ζημιες πανω,τους τρακαραν "και καλα" κατι φιλοι τους, και επειδη η ζημια ηταν οση η αξια της μηχανης πηρε καποια λευτα στο χερι, και κρατησε τη μηχανη την οποια μετα πουλησε σε συνεργιο για ανταλλακτικα

Madkefalonian
23/06/2010, 19:18
Κανονικα,αμα η ζημια ξεπερναει τα 2/3 πριοπυ της αξιας η ασφαλεια μπορει να σου προτεινει να σου βρει αλλη μηχανη ομοια με τη δικη σου.Αν θες μπορεις να το τραβηξεις και να ζητησεις μεχρι και ιδιο χρωμα και χλμ να εχει.

irinia
24/06/2010, 01:29
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ...........




Ίσως δέ χρειάζεται νά πληρώσεις καί μετά νά μπείς σέ διαδικασία νά τά πάρεις.
Πρόσφατα τράκαρε ό γιός μου μέ τό άμάξι.
Έφταιγε ό άλλος........
Έκανε ό άνθρωπος όμορφα τή δήλωση του,πήγα τό άμάξι σέ κάποιο συνεργείο
πού δέχτηκε καί είναι πολλοί αύτοί πλέον τώρα μέ τήν κρίση,
τού έκανα μιά έξουσιοδότηση,μούκανε τό άμάξι τζάμι ,τά βρήκε αύτός μέ τόν
πραγματογνώμονα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΚΑΤΕΥΤΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ,μόνο σέ έπαφή τούς έφερα
καί ούτε μέ νοιάζει τί έκαναν ,
ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ, πήγε καί πληρώθηκε άπό τήν άσφαλιστική...!!!
Δέν άνακατεύτηκα καθόλου στό οίκονομικό.
Ούτε έβαλα χέρι στή τσέπη μου.
ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ.........
Ό ένας μού είπε ,έγώ δέν τρέχω στίς άσφάλειες νά πάρω λεφτά,άλλά ό άλλος
πού ήθελε δουλειά τήν πήρε ,είσέπραξε καί τά λεφτά του σέ 1 μήνα νομίζω....!!
Τί μέ νοιάζει τί έκανε μέ τόν πραγματογνώμονα...??
Πήρα έτοιμο τό άμαξάκι μου καί όλα οκ.....!!






:wave2:

Lupo
24/06/2010, 02:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ...........




Ίσως δέ χρειάζεται νά πληρώσεις καί μετά νά μπείς σέ διαδικασία νά τά πάρεις.
Πρόσφατα τράκαρε ό γιός μου μέ τό άμάξι.
Έφταιγε ό άλλος........
Έκανε ό άνθρωπος όμορφα τή δήλωση του,πήγα τό άμάξι σέ κάποιο συνεργείο
πού δέχτηκε καί είναι πολλοί αύτοί πλέον τώρα μέ τήν κρίση,
τού έκανα μιά έξουσιοδότηση,μούκανε τό άμάξι τζάμι ,τά βρήκε αύτός μέ τόν
πραγματογνώμονα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΚΑΤΕΥΤΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ,μόνο σέ έπαφή τούς έφερα
καί ούτε μέ νοιάζει τί έκαναν ,
ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ, πήγε καί πληρώθηκε άπό τήν άσφαλιστική...!!!
Δέν άνακατεύτηκα καθόλου στό οίκονομικό.
.......


Ακριβώς.

Ίσως βγάζει και κάτι ο μάστορας από κανένα ανταλλακτικό ή κάτι αλλά μαγκιά του.
Δεν πληρώνεις τίποτα , αναλαμβάνει όλη τη διαδικασία αυτός , κι εσύ κάνεις την δουλειά σου .

Αρκεί να είναι καλός κι επαγγελματίας.
:beer: :wave2:

fantacid
24/06/2010, 04:19
ειναι καποια συνεργεια που δουλευουν σχεδον μονο με ασφαλειες,
οι ασφαλιστικες εμπιστευονται το μαστορα, ο δε μαστορας τρωει ψωμι (μπορει κ παντεσπανι) απο τις ασφαλιστικες κ ο ασφαλισμενος εχει ετοιμο το καρο του παρακαμπτοτας ολη τη χαρτουρα κ το αγχος!

αρκει να βρεις αυτα τα μαστορια,
συνηθως ειναι αυτοι που εχουν ουρες τρακαρισμενα εξω απο το συνεργείο τους........

:wave2:

vaskar1
24/06/2010, 04:43
για την ωρα δεν εχει γινει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ.
Ο μηχανικος ειναι μονος του στο συνεργείο, και οταν βγαινει για δουλειες το κλεινει. Ο εμειρογνωμονας περναει χωρις να κλεισει 1 ραντεβου, και δεν τον βρισκει.
Και γω ειμαι σε κατασταση τρέλας.....

vaskar1
28/06/2010, 05:42
Τελικα ο δικος μου πραγματογνωμωνας μου δικαιολογει απο τα παρακάτω χτυπημενα
1.Φτερό μπροστινό
2.μανέτα φρένου
3.γκριπ
4.λεβιες ποδόφρενου στραβός
5.καθρέφτης δεξιας πλευράς
6.το αριστερο καλάμι στη ξυστρα έχει βγάλει λάδι
7.δεξί κλιπ ον μάλλον στραβό
8.σπασμένο πλαστικο ουράς (είχε και απο πριν κάποια σπασιματα)
9.Το φανάρι μπροστα την έχει ακουσει. (στραβωμα και γδαρσιματα)
10.Σπασμενο καβουκι απο οργανα
11.Κατι βραχυκυκλωνει και δεν εχω ρευμα


να επισκευαστουν τα παρακατω
1.Φτερό μπροστινό
2.μανέτα φρένου
3.γκριπ
5.καθρέφτης δεξιας πλευράς
7.δεξί κλιπ ον μάλλον στραβό

Θα του πω οτι δεν το δεχομαι και θα πάω δικαστικα

vaskar1
28/06/2010, 15:46
Ο πραγματογνωμωνας κάποια πράγματα λέει οτι ήταν απο πριν έτσι. Λές και την ειχε δει απο πριν. Αυτα τα ειπε στον μηχανικο μου. Εγω δεν έχω μιλησει μαζι του.
Μιλησα με την ασφαλίστρια που θα τον πάρει το πρωί να μάθει τι συμβαίνει και θα με ενημερώσει.

Τι παθαινει κανεις στα καλα καθούμενα χωρις να φταιει, έχοντας δίκιο. !!!!

vaskar1
29/06/2010, 06:10
και έχω νεότερα.

Ο πραγματογνωμωνας ειναι 99% ΑΣΧΕΤΟΣ με μοτοσυκλέτα.

Εχει στειλει την πραγματογνωμοσυνη στα κεντρικά γραφεια της εταιρίας και θα μπορω να την ζητησω επισημα την Πέμπτη.
Ανεπισημα έχει γράψει τα παρακάτω να αντικατασταθούν.

φτερό εμπρος
μανέτα δεξιά
χούφτα δεξιά
καθρέφτη δεξί
και το ΜΟΝΑΔΙΚΟ !!!!!! ΤΙΜΟΝΙ ΔΕΞΙ

πρέπει λοιπόν εγω να να βρω χούφτα ( ο καλλιτέχνης εννοεί γκριπ) μόνο δεξί και μεταχειρισμένο!!!!
πρέπει να βρω ΤΙΜΟΝΙ ΔΕΞΙ (αυτο ειναι το δεξι clip on) ιδιο με αυτο που έχω, αλλιώς φανταστείτε να οδηγω με τα χέρια σε διαφορετικο ύψος.
Αν δεν βρω ίδιο καθρέφτη θα βάλω ένα διαφορετικο να ειναι το μηχανακι σαν καραγκιόζης.

Οταν του ειπα οτι έχουν φαγωθει τα πάσα στην αριστερη πλευρα που βιδωνει ο καθρέφτης, μου ειπε οτι δεν το έβαλε , γιατι δεν υπήρχε ο καθρέφτης. !!!!!

Οταν του ειπα για το λάδι που βγαζει το ένα καλάμι απο την φλαντζα - ξυστρα, δεν απάντησε.

Περιμένω την Πέμπτη, να πάρω τηλ στα κεντρικά για να δω τι θα γινει.

κατα τα άλλα πληρώνουμε ασφαλιστικές για την δύσκολη ώρα.