PDA

View Full Version : μεγάλη υπόθεση το λάδι...



free rider
01/07/2005, 15:31
μετά απο 5 χιλιάδες χιλιόμετρα αποφάσισα να παρατήσω τα γνωστά μοτουλ και να πάω στα castrol..

δοκίμασα το castrol activeo 10 40
synthetic based api sg...

ζεσταίνεται πολύ λιγότερο τώρα το καλοκαίρι και..
εχω γλυτώσει απο τους μηχανικους θόρυβους του μοτέρ του souzuki...
και τα σαζμάν ικανοποιητικό..

πολύ καλό γενικά..

περιμένω σε λίγο καιρό να δοκιμάσω και το νέο της μοτουλ το 300...

gmakris
01/07/2005, 19:02
Εβαζα τα Castrol GP μεχρι να ολοκληρωσω το στρωσιμο του R1 και μετα γυρισα στα Motul 5100 (η Υamaha λεει μονο semi-synthetic) χωρις να δω καμμια ιδιαιτερη διαφορα - εκτος ισως οτι το κιβωτιο ειναι λιγο ποιο μαλακο (το r1 δεν χανει την ταχυτητα με τιποτα και κουμπωνει θετικοτατα)
Απο αποψη θερμοκρασιας λογω καλοκαιριου σηκωνει λιγη περισσοτερο....

Παντως για την ιστορια βρηκα ενα κειμενο απο Πανεπιστημιο που εβγαζε σχεδον ολους τους τυπους Castrol καλυτερα απο τα αντιστοιχα Motul/ Bell-ray/ Valvoline

Μικρή Λουλού
04/07/2005, 17:10
MOTOREX....:smokin:

sonic22
06/07/2005, 12:54
san sinadisi twn A.A. mou akougete auto to post.. (A.A.=anonimoi alkolikoi) i kalitera anonimoi ladades!



xekinisa na pairnw ladia apo enan gnosto gia plaka ta sabatokiriaka.. meta apo ligo kairo girnaga ta venzinadika kai ta sinergia gia na vrw kalitera ladia...

mexri kai prin erthw sto moto.gr girnaga sta sinergia kai epsaxna na vrw ta metaxismena ladia gia na vrw pia einai kalitera...

eimai o sonic22 kai eimai kala!

:sun: :beer: :sun:

anco
06/07/2005, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
μετά απο 5 χιλιάδες χιλιόμετρα αποφάσισα να παρατήσω τα γνωστά μοτουλ και να πάω στα castrol..

δοκίμασα το castrol activeo 10 40
synthetic based api sg...

ζεσταίνεται πολύ λιγότερο τώρα το καλοκαίρι και..
εχω γλυτώσει απο τους μηχανικους θόρυβους του μοτέρ του souzuki...
και τα σαζμάν ικανοποιητικό..

πολύ καλό γενικά..

περιμένω σε λίγο καιρό να δοκιμάσω και το νέο της μοτουλ το 300...

Φιλος στο αγωνηστικο CRF του βαζει τα ιδια castrol activeo 10 40
.

Γιωργο και εγω 5100 βαζω και ειναι πολυ καλα.

:wave2:

dukeandthecity
07/07/2005, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
MOTOREX....:smokin:

ρε συ dirty, σε έχω ξαναδιαβάσει να λες για τα motorex και τα πέτυχα προχθές σε ενα ΚΤΜαδικο. Αυτα δεν ειναι που πάνω γράφουν ΚΤΜ recommended και δεν ξέρω τι αλλο ? 24 ευρά το λίτρο ? Πολλά δεν είναι ? :cool: :cool: :cool:

free rider
07/07/2005, 16:40
απο τα 5100 δεν ειμαι πια ευχαριστημενος απο το καστρολ το ακουω πιο καλα να δουλευει με λιγοτερους μηχανικους θορυβους..

μιλαμε για ταλαιπωρημενο μηχανακι
το 300 σε ενα σραντ κατα τα λεγομενα του ιδιοκτήτη διχνει να δουλευει καλα..