PDA

View Full Version : Hepco & Becker βαλίτσες (Gobi)



Gallos
05/06/2010, 10:09
Καλημέρα τρελά αγόρια, ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν τις πλαστικές Hepco & Becker(πλαϊνές κ τοπ)
τι πατέντα έχουν κάνει για να κουβαλάνε κάνα μπετονάκι εξτρά μαζί τους. Συνήθως όσοι έχουν τις αλουμινένιες βάζουν στο πίσω μέρος τους(κοιτάζοντας την μηχανη από πίσω) τις ειδικές βασουλες και είναι όλα καλά. Το λέω αυτό γιατί σε εκείνο το σημείο στις πλαστικές δεν μπορείς να τις τρυπήσεις καθώς έχει τα εσωτερικά δοχεία. Αυτά,σας merco :)

g.kounoupis
05/06/2010, 10:24
μονο αν τα δεσεις απο πανω με κανα χταποδι

Gallos
05/06/2010, 10:27
Το έχω σκεφτεί αλλά δεν θα μπορώ να ανοίγω τις βαλίτσες μετά.Δέσε λύσε θα μαι:(

g.kounoupis
05/06/2010, 10:43
τοτε να το δεσεις πανω στην σχαρα η στη θεση του συνεπιβατη

Gallos
05/06/2010, 11:59
Στην σχαρα έχω το topcase και είμαι κ διπλός:D
άλλο άλλο??

g.kounoupis
05/06/2010, 12:25
ντεποζιτο touratech

Psaxtiris
05/06/2010, 12:39
μπορείς να πάρεις τους γάντζους για τις πλαινές
http://www.hepco-becker.de/_eng/images/fotos/gobi__6.jpg

ή για το top case με το back-rest
http://www.hepco-becker.de/_eng/images/fotos/gobi__8.jpg

και να το δέσεις με κάποιο τρόπο (ιμάντες-χταπόδι)


κάπου είχε πάρει το μάτι μου νομίζω και για κάτι υφασμάτινες θήκες για τα μπροστινά κάγκελα......

έχεις κάποιο κάνιστρο στα υπόψιν σου?? για πόσα λίτρα λές??

Pardalotzatziki
05/06/2010, 12:41
Πρακτικα σκεπτομενος.....ποσες φορες θα χρειαστει να ανοιξεις τις πλαϊνες σε ταξιδι???
Μονο οταν φτασεις....

Φροντιζε να βαζεις στην κεντρικη ή tank bag ή μια πλαϊνη αυτα που θα χρειαστεις αμεσα...

Οποτε εχεις ελευθερες τις πλαϊνες για (λιγο) φορτωμα (στο πανω μερος)...

Gallos
05/06/2010, 13:27
Ένα 2λιτρο κανιστρο είναι μια χαρουλα:)άμα το ταξίδι σου όμως δεν είναι ο προορισμός τότε μπορει να είναι κουραστικό. Θέλει λύση όπως στις αλουμινένια:(

KOSTAS-ER6
06/06/2010, 17:46
το εχω σκεφτει κ εγω αυτο , πιστευω πως με 2 Χ 4λιτρα αριστερα-δεξια στα καγκελα με ενα ιμαντα θα εισαι οκ κ θα παει μπροστα το βαρος, γιατι με 2 καβαλο κ 3 βαλιτσες γεματες θα κατσει!!!

Ενα αλλο που σκεφτομαι ειναι πως με την μυρωδια (πλαστικου) που εχουν οι βαλιτσες δεν προκειται να πιω νερο απο εκει.....σκεφτηκα να βαλω εκει την βεζινη αν χρειαστει.

el patron
06/06/2010, 18:31
Μπορεις να τις τρυπησεις φανταζομαι στο πισω μερος και να στεγανοποιηθουν μετα με καποιο τροπο..

KOSTAS-ER6
06/06/2010, 18:37
καπως ετσι...απο επανω εννοεις ετσι???
αν κ δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα γιατι ειναι υπολογισμενες για νερο κ κανονικα δεν πρεπει να εχει διαρροη, απο κατω παιρνεις τα εξτρα βρυσακια!

Gallos
07/06/2010, 05:04
Τα δοχειάκια δεν είναι για να πίνεις νερό πιστεύω. Είναι για να ξεπλένεις γενικά όταν είσαι off road.Με τα κάγκελα που είπες δεν ακούγετε κακό θα το ψάξω. Αν και εκεί μπροστά βενζίνα δεν ξέρω σε περίπτωση τούμπας αν είναι ότι καλύτερο:D

KOSTAS-ER6
07/06/2010, 16:06
το δοχειο θα παταει πανω στο καγκελο οχι να ειναι δεμενο απ εξω....
επισης μπορεις να βρεις δοχεια των 2λιτρων αν οχι στο εμποριο απο λαδια που ειναι πιο στενα

gefr
10/06/2010, 04:26
στο διπλό τοίχωμα και την άλλη για νερό; Αλήθεια πόσοι έχετε βάλει ποτέ εκεί νερό; Και πόσοι το έχετε ποτέ χρησιμοποιήσει για να ξεπλυθείτε ή ότι άλλο; Ίσως κανένας;;; ποτέ;;;

LOUKILOUK
10/06/2010, 05:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
στο διπλό τοίχωμα και την άλλη για νερό; Αλήθεια πόσοι έχετε βάλει ποτέ εκεί νερό; Και πόσοι το έχετε ποτέ χρησιμοποιήσει για να ξεπλυθείτε ή ότι άλλο; Ίσως κανένας;;; ποτέ;;;

αυτό μάλλον είναι μια καλή ιδέα... αλλά μήπως υπάρχει κάνα θέμα με το πλαστικό τις βαλίτσας; δύσκολο το βλέπω αλλά ψάχτω λίγο.
Μια άλλη λύση θα ήταν ασκός καυσίμων που άδειος δεν πιάνει καθόλου χώρο...κάπου έχει πάρει το μάτι μου...
΄
Ιδανική λύση, αλλά ακριβότερη, η αντικατάσταση των πλαστικών με αλουμινένιες και μετά προσαρμόζεις πάνω ότι κάνεις κέφι...

καλά ταξίδια:beer: :wave2:

Gallos
10/06/2010, 09:21
Αφού έχω φίλους φλώρους δεν υπήρχε καποιος να μου ανοίξει τα ματάκια. Έτσι πήρα και εγώ τα μαύρα που μου άρεσαν στο μάτι....Τέλος πάντων:) Σαν Έλληνας κάτι θα βρω:D

LOUKILOUK
10/06/2010, 11:10
Πάντως οι αλουμινένιες θα βόλευαν και από άποψη χώρου μιας και από ότι διαβάζω ετοιμάζεις δικάβαλη εξόρμηση για μέρη μαγικά... Αν βρεις να δώσεις τις δικές σου ίσως η διαφορά να είναι μικρή και τα πλεονεκτήματα πολλά...:winka: :beer: :wave2:

gefr
10/06/2010, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
αυτό μάλλον είναι μια καλή ιδέα... αλλά μήπως υπάρχει κάνα θέμα με το πλαστικό τις βαλίτσας;

Το πλαστικό της βαλίτσας δεν πιστεύω να έχει πρόβλημα. Πιθανό όμως να έχουν πρόβλημα τα στεγανωτικά λάστιχα-φλάντζες-οριγκς στη στεγάνωση από τα βρυσάκια.

Gallos
10/06/2010, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Πάντως οι αλουμινένιες θα βόλευαν και από άποψη χώρου μιας και από ότι διαβάζω ετοιμάζεις δικάβαλη εξόρμηση για μέρη μαγικά... Αν βρεις να δώσεις τις δικές σου ίσως η διαφορά να είναι μικρή και τα πλεονεκτήματα πολλά...:winka: :beer: :wave2:


Θα κάνω μια προσπάθεια,αλλά δεν βλέπω να προλαβαίνω :)
σαν βαλίτσες είναι μια χαρά,απλά αυτήν τη επιλογή δεν έχεις, να βάλεις κανά δοχειακι.
Μετά από το ταξίδι αυτό όμως, θα δείξει τη ψάρια πιάνουν στα αλήθεια.

g.kounoupis
10/06/2010, 13:39
για τις βαλιτσες αυτες εχεις εσ . τσαντες ? γιατι εγω περσι αγανακτησα σε καθε διανυκτερευση βαλε βγαλε τα μπαουλα

Gallos
10/06/2010, 13:50
Έχω μεριμνήσει. Αλλιώς όντως είναι κουραστικό:)

KOSTAS-ER6
10/06/2010, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gallos
Έχω μεριμνήσει. Αλλιώς όντως είναι κουραστικό:)

για πες..τις δικες της εχεις παρει?

Gallos
10/06/2010, 14:00
Περιμένω να μου έρθουν. Λέω τις μαύρες με το logo στην μέση. Αυτό τον κατάλογο τον πουστη τον powerparts που θα μου παει,θα τον τελιωσω:D

LOUKILOUK
10/06/2010, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
Το πλαστικό της βαλίτσας δεν πιστεύω να έχει πρόβλημα. Πιθανό όμως να έχουν πρόβλημα τα στεγανωτικά λάστιχα-φλάντζες-οριγκς στη στεγάνωση από τα βρυσάκια.

Βασικά κάτι τέτοιο σκεφτόμουν και εγώ... κρίμα όμως... πιθανόν να υπάρχει λύση εύκολη και οικονομική πάντως για αυτό...δεν ρωτάς κανά τζιμάνι στα "τεχνικά"?:winka:

όσο για τις αλουμινένιες (41lt) εγώ πέρσι βρήκα δεύτερο χέρι (άπιαστες....) και τις βάσεις και εσωτερικές τσάντες με 600 ευρώ...βάλε αγγελίες... ψάξε και χρυσή ευκαιρία...κουνήσου...προλαβαίνεις...:lol: :wave2:

LOUKILOUK
10/06/2010, 15:12
Σχετικά με τις εσωτερικές τσάντες....
Χρήσιμες αλλά...πιάνουν χώρο και βολέυουν όταν πάς κάπου και μείνεις εκεί... εγώ έκανα μια πολύ καλή και χρήσημη πατέντα που την προτείνω ανεπιφύλακτα...
Φτιάξτε από μαλακό καραβόπανο (σαν αυτό που εχουν οι καρέκλες σκηνοθέτη...το άσπρο...) "μισές" σε ύψος τσάντες ίδιες κατά τα υπόλοιπα με αυτές που πουλάνε... στις τσάντες έβαλα κυρίως ρούχα κτλ. μία για μένα και μία για το μωρό... στο κάτω μισό της μπαγαζιέρα έβαλα πράγματα που χρειαζόμουν λιγότερο...ή καβάτζες, εργαλεία, παπούτσια και άλλα χοντροκομμένα... πολύ πρακτικό ειδικά στο κάμπινγκ... :beer: :wave2:

g.kounoupis
10/06/2010, 15:44
αυτο που λες καλο ειναι αλλα οι πλαστικες βαλιτσες ειναι 32 l τι να πρωτοβαλεις ?

KOSTAS-ER6
10/06/2010, 21:01
εγω περσι που πηγα διακοπες (οχι σε καμπινγκ) στις βαλιτσες βαλαμε τα προσωπικα μας κ στην κεντρικη πετσετες ψαθακια παπουτσια καλυντικα κτλ.

οι βαλιτσες ηταν στο δωματιο η κ σκηνακι να ειχαμε θα ηταν μεσα , κλειδωμενα απλα αν ηθελες κατι απο κατω ηθελε βαλε-βγαλε!

δεν ειχα τοτε tank bag τωρα κ με αυτο, μετακομιση κανουμε!

PanVas
11/06/2010, 03:02
Θα σου πρότεινα να σταματήσεις να ξοδεύεις χρόνο σε τέτοια θέματα.
Στο Μαρόκο πας και όχι στα βάθη της ζούγκλας.

Προσπάθησε να επικεντρωθείς στο ταξίδι σας, στο πρόγραμμά σας.
Μάθε τον χάρτη απ' έξω, μάθε κάθε μέρα τι έχει το πρόγραμμα.
Μην αφήσεις τίποτα στην τύχη. Αποφάσισε από τώρα τις διανυκτερεύσεις σας. Αν εκεί τα πράγματα είναι δύσκολα το αλλάζεις. Το ελεύθερο πρόγραμμα και το ότι να 'ναι ακούγεται καλό, αλλά από την εμπειρία μου το πρόγραμμα είναι που σώζει την κατάσταση. Ειδικά όταν έχεις περιορισμένο χρόνο.

Κάνε μία λίστα με τα to do things, με προτεραιότητα προτίμησης και άσε τα μπιτόνια. Στην χειρότερη περίπτωση να γνωρίσεις κάποιον που θα σε βοηθήσει στην μέση του πουθενά.

Ένα έξτρα μπιτόνι, εκτός από την προσθήκη προβλημάτων σε θέματα ασφάλειας, εργονομίας και πρακτικότητας, μόνο έννοιες θα σου προσφέρει και τίποτα περισσότερο...

Με δύο λίτρα έξτρα βενζίνη πόσο πιο μακρυά μπορείς να πας..;

Αν μιλάγαμε για γκαζιέρα με καύσιμα θα είχε ένα νόημα...

Τώρα, πήγαινε όσο πιο απλά, λιτά και ελαφρά εξοπλισμένος να το ευχαριστηθείτε!!!
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Σέιφτι φέρστ και ότι δεν είναι μαμά δεν είναι ασφαλές!

Τέτοιες πατέντες για μένα μόνο για φωτογραφίες έχουν νόημα...


201189

PanVas
11/06/2010, 03:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
όσο για τις αλουμινένιες (41lt) εγώ πέρσι βρήκα δεύτερο χέρι (άπιαστες....) και τις βάσεις και εσωτερικές τσάντες με 600 ευρώ...βάλε αγγελίες... ψάξε και χρυσή ευκαιρία...κουνήσου...προλαβαίνεις...:lol: :wave2:


Και επειδή πολύ σε συμπαθήσαμε, θες να περάσεις από Πάτρα να πάρεις τις βαλίτσες μου και να τελειώνουμε με το θέμα; (δανεικές)
Κάθονται που κάθονται.
Πάρε να κάνεις την δουλεία σου, με μπιτόνια, με παγούρια, vga τα πάντα ολα...

Άντε όσο γυρνάει σήμερα που έχω κέφια. Χωρίς καμία υποχρέωση φυσικά. Να τις χαλάσεις δεν μπορείς ή να τις σπάσεις... Δοκιμασμένες σε τούμπες και τρίτες επαφές... :lol: :lol: :rotflmao:



:beer: :beer: :beer: :beer:

sapila racing
11/06/2010, 03:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
Και επειδή πολύ σε συμπαθήσαμε, θες να περάσεις από Πάτρα να πάρεις τις βαλίτσες μου και να τελειώνουμε με το θέμα; (δανεικές)
Κάθονται που κάθονται.
Πάρε να κάνεις την δουλεία σου, με μπιτόνια, με παγούρια, vga τα πάντα ολα...

Άντε όσο γυρνάει σήμερα που έχω κέφια. Χωρίς καμία υποχρέωση φυσικά. Να τις χαλάσεις δεν μπορείς ή να τις σπάσεις... Δοκιμασμένες σε τούμπες και τρίτες επαφές... :lol: :lol: :rotflmao:

:beer: :beer: :beer: :beer:

Παναγιώτη είσαι ωραίος ρε φίλε! :beer: :beer:
Δημήτρη σού φεξε! :wave2:

LOUKILOUK
11/06/2010, 05:05
Προς στιγμήν νόμιζα ότι το έλεγες σε μένα...:confused:
Σωστή κίνηση...μπράβο...αλλά δεν του λες και μια τιμούλα να δει και πόσο μπορει να σπρώξει τις πλαστικές και να κάνει τα κουμάντα του...:winka:

Προς KOSTAS... όντως με τις πλαστικές μάλλον δεν έχει και πολύ νόημα η πατέντα που πρότεινα αλλά για τις αλουμινένιες είναι σχεδόν απαραιτητη. Τέλος για τρελό φόρτωμα δικάβαλο και ταξίδι εξωτερικό πολλών ημερών νομίζω ότι τανκ μπαγκ όπωσδήποτε και όχι topcase... καλύτερα σακίδιο δεμένο... εγώ έτσι και αλλιώς βάζω σκηνή, υπνόσακους, υποστρώματα, και άλλα πολλά...

Προς Gallo... όντως το ταξίδι που σχεδιάζεις θέλει οργάνωση και προετοιμασία ειδικά μιας και θα είσαι μόνο μία μηχανή... αυτό βέβαια είναι και ένα κομμάτι της χαρά του ταξιδιού...απόλαυσέ το... :beer: :wave2:

Τέλος προς Παναγιώτη...συμφωνώ με τις συμβουλές σου και θέλω να ρωτήσω κάτι πρακτικό... με την ντόπια βενζίνη στην Β.Αφρική τι παίζει; πως ζητάς αμόλυβδη; βρίσκεις; πρέπει από πριν να κάνεις ρυθμίσεις στο μηχανάκι; είδες κάμια διαφορά στην απόδοση του κινητήρα; (οποιος άλλος γνωρίζει ευπρόσδεκτος...):beer: :wave2:

καλές βόλτες παλικάρια σε όλους σας...:sun:

υ.γ. Εμένα τα σχέδια άλλαξαν και οι μέρες συρικνώθηκαν...:sad: Θα το παλέψω όμως... :smokin:

PanVas
11/06/2010, 05:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK




Δανεικές οι βαλίτσες για το ταξίδι είπαμε.


Βόρεια Αφρική ζητάς την βενζίνα όπως και στην Γαλλία, καθότι τους φόρμαραν για μπόλικα χρόνια και αυτούς...

Σανς Πλαμπ... (Και την απλή (essence ordinaire) μια χαρά την καίει...)

Καμία ρύθμιση, χειρότερη από Ελλάδα δύσκολα βρίσκεις...
Τα μπεεμβέ έκαναν κάποια σχόλια για κάτι τακ τακ ήχους, αλλά τίποτα ιδιαίτερο και οι αυτονομίες ήταν σε πολύ ικανοποιητικά επίπεδα...


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Gallos
11/06/2010, 08:48
Πωπω απαντήσεις:) Έχουμε και λέμε λοιπόν,τις πλαστικές(φορεμένες μια φορά) θα τις βγάλω στο κλαρί μετά το ταξίδι και θα πάρω αλουμινένιες, μάλλον. Η πρόταση σου Παναγιώτη είναι σούπερ ενδιαφέρουσα και με τιμάει. Θα έχω και άποψη μετά το ταξίδι για τις αλουμινένιες. Ερώτηση,οι βάσεις μου, κάνουν?Για να μην κουράζουμε και τα παιδιά,θα σου στείλω πμ αν δεν το έχεις μετανιώσει ακομα :lol: . Φίλε LOUKILOUK Μαρόκο έχει παντού αμόλυβδη,ακόμα και στο Νότο που πάντα ήταν το πρόβλημα. Τελικά θα έρθει και άλλη μηχανη στο ταξίδι, όσο για την προετοιμασία που λες, όντως πρέπει να την απολαμβάνεις. Άργησα αλλά το κατάλαβα.
Το σκάλωμα με τα μπετονάκια το είχα φάει γιατί όλοι που πάνε Αφρική κουβαλάνε μαζί τους. Ελλάδα δεν μου χρειάστηκε πότε. Όσο για αυτό που είπε ο Παναγιώτης, πόσο ποιο μακριά μπορείς να πας με 2L ,την ίδια απορία είχα και εγώ. Αυτά αγορίνες, καλές βόλτες σε όλους και για αυτό το καλοκαίρι.
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: