PDA

View Full Version : Scooter 50cc Yamaha Aerox



Kwstas Colonos
05/06/2010, 16:54
Γειά σας!!! Είμαι καινούργιο μέλος σε αυτό το forum και πιστεύω οτι θα υπάρχουν πολλά άτομα εδώ που θα μου πούν την γνώμη τους για το Yamaha Aerox Race Replica 50cc.

1ον. Τι τιμή πιστεύετε οτι θα έχει το Yamaha Aerox Race Replica 50cc σε μεταχειρισμένο;
2ον. Το θέλω για βόλτες, δεν ενδιαφέρομαι για σούζες, κόντρες και κολπάκια αλλά αμα είμαι σε καμία ευθεία θα κάνω και καμία καλή γκαζιά. Είναι το Yamaha Aerox 50cc για τέτοια πράγματα;

Επέλεξα το Yamaha Aerox Race Replica 50cc γιατί είναι και πολύ όμορφο σε στυλάκι!!!
Ποιά είναι η γνώμη σας;




http://www.yamaha-motor.gr/products/scooters/Under50cc/aerox_race_replica.jsp?view=explorer&subview=360

EliasKir
06/06/2010, 10:41
Αν θελεις γκαζακι στην ευθεια, παρε το Gilera Runner που ειναι πιο γρηγορο (και αρκετα ομορφο). Το Aerox εχει ισως το καλυτερο στησιμο στην κατηγορια του, ειναι σκληρο και εχει απιστευτα φρενα. με ενα καλο ζευγαρι λαστιχα, απλα θα πηγαινεις τερμα γκαζι στις στροφες. Αλλα ΔΕΝ ειναι γρηγορο (80-85 χλμ τελικη).

Kwstas Colonos
06/06/2010, 13:30
Nai alla kai to gilera runner den exei ta kaka tou???gia 50cc milame..! den 8elw kai terma ta gkazia.......:rolleyes: ti timh les na exeis to ayto to aerox se metaxhrismeno?

Kwstas Colonos
06/06/2010, 13:50
επιδει δεν ξερω πολλα απο μηχανακια...τι διαφορα εχει το 2χρονο απο το 4χρονο??? ποιο ειναι καλητερο...?

ares_tz
06/06/2010, 15:22
Διαφορά ανάμεσα σε δίχρονο και τετράχρονο η κίνηση στο μοτέρ..σε 2 χρόνους ή 4 χρόνους..
Γενικώς τα δίχρονα έχουν πρόσμειξη λαδιού και βενζίνης ενώ τα 4χρονα δεν χρειάζονται λάδι..

μπορείς να δεις και μόνος σου εδώ..
δίχρονος κινητήρας (http://www.mybike.gr/topic/29068-%CE%B4%CE%B9%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B1%CF%82/)

διχρονος - τετράχρονος κινητήρας (http://www.mybike.gr/topic/22916-%CE%B4%CE%AF%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B1-vs-%CF%84%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B1/)

Είχα ένα Aprilia SR Racing 50cc 2χρονο scooter και ήταν γρήγορο αλλά συχνά προβλήματα με την εκκίνηση και σε χειμώνα..έσβηνε για ανεξήγητο λόγο όταν ήταν στο ρελαντί..μετανιώσα που το πήρα και το άλλαξα τελικά..ρώτα και κανένα άλλον που το είχε πριν το αποφασίσεις..

Άρης

Kwstas Colonos
06/06/2010, 20:32
ποια ειναι η γνωμη σου για το πρωτο μηνυμα στην συζιτιση ποθ αφισα εγω? αυτο που λες συμβενει 100% σε ολα τα 2χρονα? που σβινη δυλαδη?:rolleyes:

EliasKir
06/06/2010, 21:18
Τα διχρονα στην πραξη εχουν περισσοτερο γκαζι και ειναι πιο νευρικα απο τα τετραχρονα. ΑΛΛΑ θελουν πολυ προσεκτικη συντηρηση (λαδια συνεχεια). Αυτο το συγκεκριμενο Aerox λιγο δυσκολο να το βρεις μεταχειρισμενο.
Αν μπορεις και εχεις διαθεση για συντηρηση, παρ'το με κλειστα τα ματια. Το ειχα μικρος και θελει προσοχη. Δεν νομιζω να αλλαξαν και πολλα στο μοντελο απο τοτε.

Kwstas Colonos
06/06/2010, 22:20
Egw 8a to parw molhs apoli8w apo ton strato...eimai 17 xronon kai 9 mhnwn......!
pisteyw oti to aerox einai kalh epilogh...ama den to agapas den to sintiris....ama to agapas to sintiris...den nomizw na to afisw etsi egw.....:nono:

epp1640
06/06/2010, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kwstas Colonos
Egw 8a to parw molhs apoli8w apo ton strato...eimai 17 xronon kai 9 mhnwn......!
pisteyw oti to aerox einai kalh epilogh...ama den to agapas den to sintiris....ama to agapas to sintiris...den nomizw na to afisw etsi egw.....:nono:

Αφού είσαι 18, μην πάρεις 50cc δίχρονο. Πάρε με τα ίδια χρήματα ένα τετράχρονο 125 και βγάλε δίπλωμα. Και λιγότερη βενζίνη θα καις, και λιγότερα θα τρως σε συντήρηση, και πιο αξιόπιστο θα είναι, και πολύ πιο γρήγορο θα είναι. Ένα 50ράκι ταξιδεύει με 50-60 χλμ/ώρα. Δικάβαλο δε.. :cry: Με 200 ευρώ παραπάνω παίρνεις το Honda PCX 125, με συνδυασμένα φρένα, start & stop, με αρκετό χώρο κάτω από τη σέλα..

http://www.youtube.com/watch?v=_BGeLUCRMLo&feature=related

ares_tz
07/06/2010, 10:29
To δίχρονο Aprilia SR50 Racing που είχα λαδωνόταν γρήγορα στο μπουζί και για αυτό καλού κακού έπρεπε να είχα κι εναλλακτικό μαζί μου για να το αλλάζω και να παίρνει μπρος...αλλά θυμόμουν ότι συχνά έσβηνε ο κινητήρας εν κινήσει..

διάβασες τα σχόλια για τα δίχρονα που σου έστειλα? ρίξε μια ματιά και εκεί..

Kwstas Colonos
07/06/2010, 17:39
Γενικώς γουστάρω πιο πολύ τα 50cc. Ειδικά έχω φάει κόλλημα με το Yamaha Aerox Race Replica:

http://www.yamaha-motor.gr/products/scooters/Under50cc/aerox_race_replica.jsp?view=explorer&subview=360


Είναι καινούργιο μοντέλο και δεν πιστεύω να μου δημιουργίσει κανένα πρόβλημα στη συντίριση και γενικώς άμα το προσέχω δεν θα υπάρχει περίπτωση να υπάρξει κάποιο πρόβλημα.

epp1640
07/06/2010, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kwstas Colonos
Γενικώς γουστάρω πιο πολύ τα 50cc.

Δεν μας το εξηγείς αυτό??

:lol:

Kwstas Colonos
07/06/2010, 19:46
Τι δεν καταλαβενεις???????:dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:

Kwstas Colonos
07/06/2010, 19:56
Απλα δεν γουσταρω να πηγενει πανο απο 100 την ωρα:sun:

epp1640
07/06/2010, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kwstas Colonos
Απλα δεν γουσταρω να πηγενει πανο απο 100 την ωρα:sun:

Μικρέ.. ένα δίχρονο 50άρι.. έχει μία τελική πάνω κάτω 80.. από 65 μέχρι 85.. Ένα τετράχρονο 125 έχει μία τελική γύρω στα 100.. 90-120..

50άρι
-------

1) Το 50άρι έχει 0 μεταπωλητική αξία
2) Καίει πολύ περισσότερο ως δίχρονο (επειδή είχα), σχεδόν τα διπλάσσια..
3) Πρόσθεσε σε αυτό και το λάδι το οποίο πάει κανένα 15άρι κάθε φορά
4) Πρόσθεσε ότι θέλει και πιστόνι κάθε κάποια χλμ (υπολόγιζε κανένα 100ρικο στην καλύτερη χωρίς εργασία)
5) Χειρότερη ενεργητική ασφάλεια καθώς ένα 125 δεν μπορεί να ξεφύγει εύκολα από μία δύσκολη κατάσταση λόγω έλειψης δύναμης, κατά πόσο ένα 50ράκι
6) Δεν σηκώνει με τπτ δικάβαλα.. θα σου βγάλει την πίστη
7) Θα βρωμάς σαν φριτέζα από το λάδι
8) Θα σου παίρνει τ' αυτιά
9) Αργά ή γρήγορα θα το κολλήσεις όπως όλοι

2470 που κοστίζει το aerox είναι ΛΗΣΤΕΙΑ.. ΑΠΑΤΗ.. ΑΙΣΧΟΣ.. σε αυτά τα χρήματα παίζουν ένα κάρο 125, πολύ πολύ πολύ καλύτερα. και με τα ρέστα θα βγάλεις και το δίπλωμα. Αν πάλι επιμένεις σε 50άρι (που είναι μαλακία, δεν μπορώ να το πω αλλιώς) τουλάχιστον ψάξε για κάποια μοτοσυκλέτα 50 cc.. Όπως αυτό..

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/664963/

μέρα με τη νύχτα με αυτό που προτείνεις σε φρένα, γεωμετρία επιδόσεις. ξα σου που λέμε και εδώ κάτω.. over and out..

:wave2:

EliasKir
07/06/2010, 23:02
Σημεα ειδα δυο παλικαρακια με Aerox οπως κατεβαινα τα καστρα. Ενα βαμενο χρυσαφοπορτοκαλι κι ενα οπως ειχα το δικο μου, ασπρο-μαυρο-κοκκινο. Μου ελειψε το μπαγασικο...

Το Aerox δυστυχως κοστιζει πολυ γιατι εχει ακριβα περιφερειακα (φρενα-αναρτησεις).

Το μονο που θα μπορουσα να συγκρινω με το Aerox, ειναι το Derbi GP1 Revolution. Εχει σταματησει να βγαινει αλλα εχει αρκετα μεταχειρισμενα απ'οτι ειδα (και ενα καινουριο) σε πολυ καλη τιμη. Το καινουριο μαλιστα εχει 1700 ευρω περιπου.

(Για να μη σου πω να δεις και το GPR 50cc/125cc)

Kwstas Colonos
07/06/2010, 23:27
Ε εντάξει... Πιστεύω οτι όλα αυτά είναι μόνο τα μαζεμένα αρνητικά για το 50άρι και αν ησχύουν μερικά βέβαια!Εχω δεί πάρα πολλά άτομα που το 50άρι το έχουν για καλύτερη επιλογή για την χρήση που το θέλω και εγώ που γράφω στο πρώτο κείμενο της συζίτησης.Όσο για την τιμή του είναι το πιο καίνουργιο μοντέλο σε Yamaha Aerox 50cc και από οτι διάβασα για το συγκεκριμένο τα αξίζει...Καλά λάστιχα(Valentino Rossi), καλά φρένα, καλό στήσιμο και πολύ όμορφο σε εμφάνιση!:wacko:

Kwstas Colonos
08/06/2010, 23:46
Ξέρετε μήπως κανένα κατάστημα Yamaha στην Αθήνα;Ή άμα ξέρετε καμία σελίδα (link) που να δείχνει που έχει;:sick:

digimonscot
12/06/2010, 13:13
Καλησπέρα,

πρόσεξα ότι ψάχνεις για 50άρι....και όντως αν το θές χωρίς πολλά προβλήματα και μετατροπές, καλό θα είναι να πάς σε 50αρι μοτοσυκλέτα.

Για μετατροπές το αναφέρω γιατί τα 80-85 θα είναι στο κοντέρ και μετά από μία ώρα θα τα πιάνεις...το έχει φίλος το yamaha γι'αυτό και το λέω. Πραγματικά χλμ είσαι στα 75 σε ευθεία..δεν σου κατακρίνω το μηχανάκι που σου αρέσει, απλά ενημερώνω... ...ο φίλος μου πήρε το yamaha και εγώ είχα πάρει το aprilia sx50 και σε ροπή (δικάβαλο, ανηφόρες, κτλ) και σε τελική τον είχα άνετα.

Το aprilia έχει τελική 85 και 90 αν ζεσταθεί..(ζήτημα 10 λεπτών καλού ανοίγματος) και γενικά σε θέμα συμπεριφοράς στο δρόμο είναι κλάσης ανώτερο..οι τροχοί του είναι 17", όπως οι μηχανές, τα φρένα του τα σπάνε..και οι αναρτήσεις του αποροφούν τα πάντα χωρίς προβλήματα..κοπανήματα...σκέψου το και δες κανένα βιντεάκι εάν δεν μπορείς να το δείς ζωντανά..είναι η καλύτερη λύση...

Τέλος πουλάω το δικό μου αν σε ενδιαφέρει..ρίξε μια ματιά

Φιλικά πάντα...:winka:εδώ... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=103118)

epp1640
12/06/2010, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από digimonscot
Καλησπέρα,

πρόσεξα ότι ψάχνεις για 50άρι....και όντως αν το θές χωρίς πολλά προβλήματα και μετατροπές, καλό θα είναι να πάς σε 50αρι μοτοσυκλέτα.

Για μετατροπές το αναφέρω γιατί τα 80-85 θα είναι στο κοντέρ και μετά από μία ώρα θα τα πιάνεις...το έχει φίλος το yamaha γι'αυτό και το λέω. Πραγματικά χλμ είσαι στα 75 σε ευθεία..δεν σου κατακρίνω το μηχανάκι που σου αρέσει, απλά ενημερώνω... ...ο φίλος μου πήρε το yamaha και εγώ είχα πάρει το aprilia sx50 και σε ροπή (δικάβαλο, ανηφόρες, κτλ) και σε τελική τον είχα άνετα.

Το aprilia έχει τελική 85 και 90 αν ζεσταθεί..(ζήτημα 10 λεπτών καλού ανοίγματος) και γενικά σε θέμα συμπεριφοράς στο δρόμο είναι κλάσης ανώτερο..οι τροχοί του είναι 17", όπως οι μηχανές, τα φρένα του τα σπάνε..και οι αναρτήσεις του αποροφούν τα πάντα χωρίς προβλήματα..κοπανήματα...σκέψου το και δες κανένα βιντεάκι εάν δεν μπορείς να το δείς ζωντανά..είναι η καλύτερη λύση...

Τέλος πουλάω το δικό μου αν σε ενδιαφέρει..ρίξε μια ματιά εδώ..... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=103118)

Φιλικά πάντα...:winka:

δεν είναι σαν μηχανή.. ΕΙΝΑΙ μηχανή.. απλά μικρού κυβισμού.. δεν υστερεί όμως πουθενά αλλού.. έκανες πολύ καλή επιλογή να ξεκινήσεις με κάτι τέτοιο.. :beer: :wave2:

digimonscot
12/06/2010, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
δεν είναι σαν μηχανή.. ΕΙΝΑΙ μηχανή.. απλά μικρού κυβισμού.. δεν υστερεί όμως πουθενά αλλού.. έκανες πολύ καλή επιλογή να ξεκινήσεις με κάτι τέτοιο.. :beer: :wave2:

Το ξέρω και ευχαριστώ, ;)

και σκέφτομαι να συνεχίσω το motard στύλ, με το suzuki dr400-z...έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και μου αρέσει πολύ.!αλλά μην αλλάζουμε θέμα...:look: :lol: :wave2:

NEAPOLI S3
14/06/2010, 07:58
MEGALO LATHOS TO AEROX KATHOLOU OIKONOMIKO AN TO THES GIA BOLTA MONO PARE ENA AGILITY KYMCO POLI MOURATO MONO BENZINI K EFIGES...TORA GIA 50ARI OTI KAI NA PARIS PAO APO 70 KANENA DN PAI...KOLOMIXANAKIA OLO ZIMIES THA S BGALOUN ANEBAZI THERMOKRASIA PSIGIO LADIA....THA SE FANE TA LEFTA TA SINERGEIA AKOUME..OSO GIA METAXEIRISMENO AN DN INE KALA STROMENO AKOMA XEIROTERO FILE

digimonscot
14/06/2010, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από NEAPOLI S3
MEGALO LATHOS TO AEROX KATHOLOU OIKONOMIKO AN TO THES GIA BOLTA MONO PARE ENA AGILITY KYMCO POLI MOURATO MONO BENZINI K EFIGES...TORA GIA 50ARI OTI KAI NA PARIS PAO APO 70 KANENA DN PAI...KOLOMIXANAKIA OLO ZIMIES THA S BGALOUN ANEBAZI THERMOKRASIA PSIGIO LADIA....THA SE FANE TA LEFTA TA SINERGEIA AKOUME..OSO GIA METAXEIRISMENO AN DN INE KALA STROMENO AKOMA XEIROTERO FILE

Φίλε μου το agility έχει τελική 60+ και πάλι είναι 4χρονο, που σημαίνει ότι σε ανηφόρες αδιανόητο να ανεβεί..με δικάβαλο δεν τραβάει και τέλος αν θές να κάνεις 10 χιλιόμετρα παραπάνω θα σε ταλαιπωρήσει..

Επίσης υπάρχουν 50άρια με τελική πάνω από 70..και ένα από αυτά είναι και το δικό μου(aprilia sx50)..και δεν έχει απλά 2χρονο κινητήρα όπως το κάθε scooter, αλλά 2χρονο κινητήρα μηχανής..με σασμάν κτλ...προβλήματα δεν βγάζει, δεν σκούζει, δεν σπάνε τα πλαστικά ούτε τρίζουν, και γενικά είναι ένας πολύ καλός δάσκαλος για δίκυκλο(ιδιαίτερα για πρώτο)...και δεν ανεβάζει θερμοκρασία ...σε εμένα τουλάχιστον σε ανηφόρες και τέτοια 2 χρόνια που το έχω δεν μου έχει ανεβάσει ποτέ

Τέλος πολλά μεταχειρισμένα μηχανάκια είναι καλοσυντηριμένα..το ότι είναι μεταχειρισμένο δεν σημαίνει ότι είναι για πέταμα.... όπως και για το δικό μου που το πουλάω, είναι πολύ καλά στρωμένο λόγω της συντηριτικότητας μου, φαίνεται και από την διαφορά τελικής..ολόιδιο μηχανάκι έχει ένας στο το apriliabikers και μου έλεγε ότι έχει τελική 70 και 75 στα καλά του..ενώ εμένα 85 με 90+(όχι 100 έλεος!)

Σόρρυ για την ''απότομη'' απάντηση μου, αλλά μην είσαι απόλυτος.:beer:

ares_tz
16/06/2010, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από NEAPOLI S3
MEGALO LATHOS TO AEROX KATHOLOU OIKONOMIKO AN TO THES GIA BOLTA MONO PARE ENA AGILITY KYMCO POLI MOURATO MONO BENZINI K EFIGES...TORA GIA 50ARI OTI KAI NA PARIS PAO APO 70 KANENA DN PAI...KOLOMIXANAKIA OLO ZIMIES THA S BGALOUN ANEBAZI THERMOKRASIA PSIGIO LADIA....THA SE FANE TA LEFTA TA SINERGEIA AKOUME..OSO GIA METAXEIRISMENO AN DN INE KALA STROMENO AKOMA XEIROTERO FILE

το δικό μου Aprilia SR50 Racing περισσότερα προβλήματα δημιούργησε παρά έλυσε..τσίμπησα από την γκλαμουράτη επιγραφή Valentino Rossi και τα φαντεζί πλαστικά μέρη..αλλά από λειτουργική άποψη νομίζω ότι ήταν υποδεέστερο.

καταρχήν θυμάμαι ότι άλλαζα ψυκτικό υγρό συχνά γιατί ανέβαζε θερμοκρασία το καλοκαίρι..θυμάμαι ότι έκανα στάσεις για να πέσει σε φυσιολογικά επίπεδα...ακόμα ήταν αδύναμο στην ανηφοριά και ούτε συζήτηση για δικάβαλο...

θυμάμαι ότι είχα αλλάξει ένα κιτ racing malossi για να το κάνω πιο δυνατό αλλά δεν είδα και τόση δα διαφορά..αντε να πήγαινε με 110χλμ/ώρα..

από συντήρηση έβαζα λάδι Castrol 2stroke for scooters ή Valvoline..αν θυμάμαι καλά στα 15ευρώ η συσκευασία..

να πω την ταπεινή μου γνώμη όταν το αντάλλαξα με άλλη μηχανή μεγαλύτερου κυβισμού, ένιωθα ένα βάρος να φεύγει από πάνω μου..ουφ και ουφ με την ταλαιπωρία..

Δεν ξέρω για άλλα 2χρονα τι να πω αφού δεν είχα άλλο..ελπίζω τουλάχιστον να μην έχουν τα ίδια προβλήματα!:wave2:

ares_tz
16/06/2010, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από digimonscot
Καλησπέρα,

Τέλος πουλάω το δικό μου αν σε ενδιαφέρει..ρίξε μια ματιά εδώ..... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=103118)

Φιλικά πάντα...:winka:

Το λινκ που έβαλες όταν κάνω κλικ ανοίγει ο browser το email και όχι την αγγελία πώλησης σου..

φιλικά
Άρης

digimonscot
16/06/2010, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ares_tz
Το λινκ που έβαλες όταν κάνω κλικ ανοίγει ο browser το email και όχι την αγγελία πώλησης σου..

φιλικά
Άρης

Το έφτιαξα...τώρα είναι η αγγελία στο λινκ,

Ευχαριστώ...