PDA

View Full Version : Ψάχνω σπίτι - δουλειά στην Χίο



Georgaras
05/06/2010, 21:18
Παίδες καλημέρα...

Έφτασε η ώρα να την κάνω από το χάος της Αθήνας στο τέλος του μήνα, και ψάχνω σπίτι στην όμορφη Χίο.

Αν κάποιος συμφορουμιτης μένει εκεί - έχει άκρες και μπορεί να με κατατοπίσει ας μου στείλει πμ.

Ψάχνω γκαρσονιέρα ή δυάρι και δεν με νοιάζει αν θα είναι στο κέντρο ή πιο έξω. Σημαντικό για εμένα είναι να μην είναι παλιό, να είναι σε λογική τιμή, και να έχει σκεπαστό χώρο για την μηχανή μου για να μην την τρώει ο ήλιος.



Βέβαια ταυτόχρονα ψάχνω και για δουλειά εκεί οπότε αν έχει κάποιος κάτι υπόψιν του, θα βοηθήσει πολύ την κατάσταση.


(Είναι ένα ξεκίνημα δύσκολο για εμένα με πολύ ρίσκο, αλλά είμαι αποφασισμένος να τα δώσω όλα για όλα για να τα καταφέρω.)




Σας ευχαριστώ πολύ παίδες, κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη :wave2:

nihristo
05/06/2010, 21:22
δεν είμαι από Χίο αλλά ένα μπράβο για την απόφαση σου θα το πω. Εύχομαι να ρθουν όλα βολικά

Georgaras
05/06/2010, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
δεν είμαι από Χίο αλλά ένα μπράβο για την απόφαση σου θα το πω. Εύχομαι να ρθουν όλα βολικά

Ένα ρίσκο είναι φίλε μου, Θα το πάρω και ότι βγει. Έτσι και αλλιώς στην Αθήνα όλα χάλια μου πηγαίνουν τα τελευταία 2 χρόνια και εδώ και αρκετούς μήνες είμαι άνεργος.

Τι είχαμε τι χάσαμε λοιπόν. Θα πάω , θα το παλέψω και ότι βγει. Έχω λίγες οικονομίες στην άκρη, και είμαι διατεθειμένος να δουλέψω οπουδήποτε. Είμαι αισιόδοξος πάντως...

Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου. :wave2:

DimChios
05/06/2010, 22:28
εν πρωτοις καλη αρχη σου ευχομαι!

δεν ζω πλεον εδω και πολλαχρονια στη Χιο, (δυστυχως ή ευτυχως) αλλα κατι λιγες επαφες τις εχω και μαθαινω πολλα για το νησι και την κατασταση!

θες να μας πεις με τι ασχολεισαι και ποιο το βασικο σου αντικειμενο?

σε καθε περιπτωση, πιο ανθρωπινα θα ζεις, ομως το να μην καλυφθεις ικανοποιητικα απο επαγγελματικης αποψεως, καταλαβαινεις οτι ειναι θεμα!

αν μπορεσω σε κατι να βοηθησω θα το κανω. σε καθε περιπτωση που θες οποια αλλη πληροφορια, εννοειται σε κατατοπιζω!

:wave2:

Εχετλαίος
06/06/2010, 00:45
Georgaras μπράβο για την απόφασή σου!
Η Χίος είναι πανέμορφη και οι άνθρωποί της επίσης. Δε θα το μετανιώσεις!
Και από δουλειά όλο και κάτι θα βρεις, και αν δε βρεις θα κάνεις και κάτι δικό σου. Μπορεί η κοινωνία της Χίου να είναι σχετικά μικρή, αλλά είναι και ζεστή και ανθρώπινη.
Καλό ξεκίνημα!
:wave2:

vaska
06/06/2010, 02:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Georgaras
Παίδες καλημέρα...

Έφτασε η ώρα να την κάνω από το χάος της Αθήνας στο τέλος του μήνα, και ψάχνω σπίτι στην όμορφη Χίο.

Αν κάποιος συμφορουμιτης μένει εκεί - έχει άκρες και μπορεί να με κατατοπίσει ας μου στείλει πμ.

Ψάχνω γκαρσονιέρα ή δυάρι και δεν με νοιάζει αν θα είναι στο κέντρο ή πιο έξω. Σημαντικό για εμένα είναι να μην είναι παλιό, να είναι σε λογική τιμή, και να έχει σκεπαστό χώρο για την μηχανή μου για να μην την τρώει ο ήλιος.



Βέβαια ταυτόχρονα ψάχνω και για δουλειά εκεί οπότε αν έχει κάποιος κάτι υπόψιν του, θα βοηθήσει πολύ την κατάσταση.


(Είναι ένα ξεκίνημα δύσκολο για εμένα με πολύ ρίσκο, αλλά είμαι αποφασισμένος να τα δώσω όλα για όλα για να τα καταφέρω.)




Σας ευχαριστώ πολύ παίδες, κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη :wave2:






Καλή αρχή και από εμένα, είναι σίγουρο πως θα ζήσεις πολύ πιο ανθρώπινα στο νησί από τις μεγαλουπόλεις. Σου εύχομαι από καρδιάς να σου πάνε όλα καλά και να ευοδωθεί η απόφασή σου.

:beer: :beer:

emix24
06/06/2010, 03:22
Εζησα εναν χρονο στη Χιο στο στρατο και επειδη ημουνα Δοκιμος μπορεσα να την γνωρισω παρα πολυ καλα. Ειναι ενα ομορφο νησι που μπορεις να ζησεις ανετα και ησυχα.

Αγαπητε δεν γραφεις ομως ποια ειναι η ειδικοτητα σου, για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε, οσο μπορουμε.
Μπορω να ερθω σ επαφη με τον παλιο μου ιδιοκτητη, ο οποιος νοικιαζει διαμερισματα (σε φοιτητες και στρατιωτικους συνηθως) αλλα και αλλους γνωστους μου για σπιτι ή καποια δουλεια. Πες μας ομως με τι ασχολησε για να ξερουμε.


ΥΓ.Πως και διαλεξες την Χιο; Τυχαια ή υπαρχει καποιος λογος;

SVX
06/06/2010, 03:24
Γεωργάρας , Καλή Αρχή φίλε....! :beer: :beer: :beer:


Αφήνεις το αγχος πίσω... και ολα ειναι στο χερι σου..Καλη επιτυχια σε ολα και παντα με υγεια ... :beer:

Cpt. Haddock
06/06/2010, 04:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
[...]Η Χίος είναι πανέμορφη και οι άνθρωποί της επίσης. [...]

Ελα μωρέ με τους Ούργιους :evil: :D :evil:

Εχετλαίος
06/06/2010, 04:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ελα μωρέ με τους Ούργιους :evil: :D :evil:

Ίντα να σου πω...
Σα φαντάρος (δόκιμος) μου φέρθηκαν υποδειγματικά οι Χιώτες. Ακούγανε ότι ήμουνα ξενομπάτης και με αγγάλιαζαν στην παρέα τους! Έκανα απίστευτες φιλίες εκεί τότε...
Βασικά δεν βρέθηκε ένας να μη με μπάσει στο σπίτι του για φιλοξενία, ένας δε βρέθηκε να πει "περίεργη" κουβέντα.
Έχω τις καλύτερες εντυπώσεις από τους ανθρώπους και τα μέρη.
:)

sahara
06/06/2010, 04:49
Φίλε μου εύχομαι το ρίσκο που παίρνεις να σου βγεί . Καλή διαμονή στην όμορφη Χίο !

:wave2:

devil's animal
06/06/2010, 04:54
καλη αρχη!
:beer: :beer: :beer: :beer:

DimChios
06/06/2010, 05:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ελα μωρέ με τους Ούργιους :evil: :D :evil:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

α βρε ανάγκασμά σε!


:lol: :lol: :lol:

Fournaris
06/06/2010, 05:27
Εφυγα απο μεγαλη πολη (Θεσσαλονικη οπου γεννηθηκα και μεγαλωσα) πριν απο 11 χρονια για να ζησω σε ενα μικρο χωριο, οχι μακρια απο την πολη αλλα οπως και να εχει ηταν μια αλλαγη τεραστια.


Ευτυχως ολα πηγαν καλα και πλεον απολαμβανω τη ζωη που κανω στον καθαρο αερα με τις οποιες δυσκολιες.


Καλο ξεκινημα σου ευχομαι και να δεις που δεν θα το μετανιωσεις.

Georgaras
06/06/2010, 07:40
Παιδιά πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ για όλα.


το έχω βάλει στόχο να τα καταφέρω. Έχω πάει Χίο και μου έκανε φοβερή εντύπωση η φιλοξενία των ανθρώπων και ο τρόπος ζωής. Μέσα σε λίγο καιρό που έμεινα εκεί πραγματικά το αγάπησα το νησί και ένιωθα σαν το σπίτι μου. όνειρο μου εδώ και 2 χρόνια που το σκέφτομαι είναι να τα παρατήσω όλα από Αθήνα και να πάω Χίο. Στα 32 μου χρόνια θέλω να κάνω ένα νέο ξεκίνημα στην ζωή μου, και όπου με βγάλει. (Το μόνο που έχω μετανοιώσει, είναι που δεν έκανα πιο νωρίς την κίνηση να φύγω, αλλά ποτέ δεν είναι αργά)


Θέλω Θα τα καταφέρω με οποιοδήποτε κόστος.



Όσο για την δουλειά, μπορώ να δουλέψω παντού άσχετα από το αντικείμενο σπουδών μου που είναι η πληροφορική. Κύριος στόχος μου είναι να βρω μια δουλίτσα έστω και πρόχειρη στην αρχή για να βγάζω τα έξοδα μου, και σιγά σιγά θα βρω την άκρη.... ήδη έχω δώσει βιογραφικό μου σε μερικές δουλειές εκεί αλλά δεν έχω απάντηση ακόμα.


Έχω δουλέψει από, τεχνικός Η/Υ , Καθηγητής Πληροφορικής έως .... DJ σε cafe , Σερβιτόρος, Πωλητής, γραφίστας ..... οπότε δεν έχω πρόβλημα με το είδος δουλειάς.





Υ.Γ Όποιος έχει κάποια άκρη και θέλει να βοηθήσει, μπορεί να μου στείλει ένα πμ για να του δώσω το τηλ να τα πούμε κάποια στιγμή. Δεν θέλω να γράψω δημόσια το τηλ μου για ευνόητους λόγους.

Το άλλο Σαββατοκύριακο θα είμαι στο νησί για να δω κάνα σπίτι και να ψάξω για καμιά δουλειά, αν έχουμε κανέναν από Χίο στην παρέα μας ας μου στείλει πμ να κεράσω καφεδάκι.






Πραγματικά σας ευχαριστώ όλους.

Γιώργος.:wave2:

apaleftos
06/06/2010, 08:10
Καλό ξεκίνημα και από μένα!!! :beer:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα μιας και είμαι και εγώ σε μια παρόμοια αναζήτηση αλλά για αρκετά πιο .....μακριά.

Georgaras
06/06/2010, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από apaleftos
Καλό ξεκίνημα και από μένα!!! :beer:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα μιας και είμαι και εγώ σε μια παρόμοια αναζήτηση αλλά για αρκετά πιο .....μακριά.


Καλή τύχη και σε εσένα, σου εύχομαι τα καλύτερα. :beer:

Όλο το άγχος νομιζω είναι μέχρι να φύγεις, μόλις εγκατασταθείς κάπου, πιστεύω ηρεμείς λίγο και αναδιοργανώνεσαι.



:wave2:

Gia
06/06/2010, 09:13
Καλό κουράγιο αδερφέ και όλα να σου βγούν όπως τα θες.:beer: :beer:

makis206
07/06/2010, 02:12
Αχ Χίος...! Βολισσός, Πυργί, Μεστά, Μαύρα Βόλια, ΝτιμΧίος..:uplate: :lol: :rotflmao:

Μόλις βρεθούν αυτά που ζητάς ετοιμάσου για ζωή χαρισάμενη, όμορφο νησί, όμορφοι άνθρωποι. Κι ένα χωμάτινο να πάρεις Γιώργη, θα σου χρειαστεί!

:beer: :beer:

DimChios
07/06/2010, 02:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αχ Χίος...! Βολισσός, Πυργί, Μεστά, Μαύρα Βόλια, ΝτιμΧίος..:uplate: :lol: :rotflmao:

Μόλις βρεθούν αυτά που ζητάς ετοιμάσου για ζωή χαρισάμενη, όμορφο νησί, όμορφοι άνθρωποι. Κι ένα χωμάτινο να πάρεις Γιώργη, θα σου χρειαστεί!

:beer: :beer:


μωρο μου!

:blush:

sonik
07/06/2010, 03:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Georgaras
Παίδες καλημέρα...

Έφτασε η ώρα να την κάνω από το χάος της Αθήνας στο τέλος του μήνα, και ψάχνω σπίτι στην όμορφη Χίο. :wave2:

Φίλε την καλύτερη κίνηση θα κάνεις με το να φύγεις απο την Αθηνα.
Και εγώ την έκανε απο την Αθήνα (Πειραιας) πριν απο 4 χρονια για Ηράκλειο.


Αλλη ζωή, αλλοι ρυθμοί, άλλοι ανθρωποι παρολο που είναι μεγάλη πολη.

Σου ευχομαι καλο ξεκίνημα και ολα θα πάνε καλα...


Υ.Γ οταν βολευτείς, σε περιμένω για καφέ στο χωριό μου-Μεστα τον Άυγουστο που θα είμαι για relax...

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

DimChios
07/06/2010, 03:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonik
στο χωριό μου-Μεστα τον Άυγουστο που θα είμαι για relax...


:eyepop:

sonik
07/06/2010, 03:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
:eyepop:

Τι σε χαλασε?
Και γαμώ τα χωριά ειναι!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

iosif
07/06/2010, 04:07
ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ!

ΚΑΛΑ ΚΟΥΡΑΓΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ


μια απορια μονο: γιατί χίο και όχι πχ μυτιλήνη ή κρήτη?

DimChios
07/06/2010, 04:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonik
Τι σε χαλασε?
Και γαμώ τα χωριά ειναι!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Οχι βρε ταρνανα! δε με χαλασε τπτ!

Απλα δεν ηξερα πως ησουν ουριος!

:lol: :lol: :lol:


:beer: :beer: :beer: :wave2:

DimChios
07/06/2010, 04:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ!

ΚΑΛΑ ΚΟΥΡΑΓΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ


μια απορια μονο: γιατί χίο και όχι πχ μυτιλήνη ή κρήτη?


:mad:





πλακα κανω, γ@μω τα μερη και τα 2 που ειπες! :wave2:

WebD
07/06/2010, 04:40
Μπράβο!!!! Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για τον εαυτό σου!!! Και δεν θέλει κόπο τρόπο θέλει :) :)

Σε μια νύχτα έφυγα από Θεσσαλονίκη για Αθήνα και σε μια νύχτα έφυγα μετά από 3 χρόνια κι από Αθήνα για Ηράκλειο.

Εντάξει μπορεί να μην είναι και τόσο εύκολο και να χρωστάω τα έντερα μου στις τράπεζες (τα οποία εγώ έχω διαγράψει :) ) αλλά πλέον έχω τα νεύρα μου και το στομάχι μου στην θέση του.

Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα κι εγώ ένα μικρότερο νησί... αλλά κι εδώ κάτω μια χαρά είναι :)

Όποιος μπορεί να φύγει από τα τρελοκομεία Αθήνα - Θεσσαλονίκη να το κάνει άμεσα γιατί έρχονται δύσκολες μέρες.....


Και πάλι μπράβο σου γι αυτή την απόφαση!!!!!!!

:beer: :beer:

xristos x
07/06/2010, 04:51
και απο μενα μπραβο για την αποφαση σου, και εγω μετα απο 30 χρονια θεσσαλονικη εχω σκοπο μες στα επομενα 2 χρονια το πολυ να την κανω για επαρχια (λειβαδια μαλλον)
Στη χιο φετος εχω κατεβει 7 φορες (!) μες στο χειμωνα (ειναι το αμορε εκει φετος διορισμενη) , το σαβ/κο θα ειμαι εκει επισης αν δω κατι θα ενημερωσω,τα ενοικια παντως που ψαχναμε τον σεπτεμβρη για επιπλωμενο βεβαια, δεν επεφταν κατω απο τα 300. παντως κι εγω για την χιο και τους ανθρωπους της κι εγω τα καλυτερα εχω να πω, ειναι μπροστα το νησι σε πολλα θεματα και το καλο επισης ειναι οτι δεν στηριζεται μονο στον τουρισμο και εχει κοσμο ολο το χρονο. Καλη επιλογη!σιγουρα θα την βρεις την ακρη εκει, και η ψυχολογια τους ειναι αλλιως αφου απ οτι εχω καταλαβει για την κριση ακουν μονο απο τις ειδησεις

Ktm.Prestige
07/06/2010, 05:23
Η εσωτερική μετανάστευση μόλις άρχισε!

Φίλε να σου πάνε όλα καλά στην καινούργια σου ζωή!
:beer: :wave2:

Georgaras
07/06/2010, 06:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonik
Φίλε την καλύτερη κίνηση θα κάνεις με το να φύγεις απο την Αθηνα.
Και εγώ την έκανε απο την Αθήνα (Πειραιας) πριν απο 4 χρονια για Ηράκλειο.


Αλλη ζωή, αλλοι ρυθμοί, άλλοι ανθρωποι παρολο που είναι μεγάλη πολη.

Σου ευχομαι καλο ξεκίνημα και ολα θα πάνε καλα...


Υ.Γ οταν βολευτείς, σε περιμένω για καφέ στο χωριό μου-Μεστα τον Άυγουστο που θα είμαι για relax...

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:



Έχω έρθει στο χωριό σου, σίγουρα θα τα πούμε τον Αύγουστο, θα σου στείλω πμ για καφέ! :beer:

Georgaras
07/06/2010, 06:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Χρήστος Χ
και απο μενα μπραβο για την αποφαση σου, και εγω μετα απο 30 χρονια θεσσαλονικη εχω σκοπο μες στα επομενα 2 χρονια το πολυ να την κανω για επαρχια (λειβαδια μαλλον)
Στη χιο φετος εχω κατεβει 7 φορες (!) μες στο χειμωνα (ειναι το αμορε εκει φετος διορισμενη) , το σαβ/κο θα ειμαι εκει επισης αν δω κατι θα ενημερωσω,τα ενοικια παντως που ψαχναμε τον σεπτεμβρη για επιπλωμενο βεβαια, δεν επεφταν κατω απο τα 300. παντως κι εγω για την χιο και τους ανθρωπους της κι εγω τα καλυτερα εχω να πω, ειναι μπροστα το νησι σε πολλα θεματα και το καλο επισης ειναι οτι δεν στηριζεται μονο στον τουρισμο και εχει κοσμο ολο το χρονο. Καλη επιλογη!σιγουρα θα την βρεις την ακρη εκει, και η ψυχολογια τους ειναι αλλιως αφου απ οτι εχω καταλαβει για την κριση ακουν μονο απο τις ειδησεις



Σαββατοκύριακο θα είμαι και εγώ Χίο για να ψάξω. Δεν ψάχνω κάτι επιπλωμένο, μια και έχω όλα τα πράγματα και θα γίνει κανονική μετακόμιση. Πιστεύω λίγο πιο έξω την πόλη θα είναι λιγο φτηνότερα.

Georgaras
07/06/2010, 06:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif

μια απορια μονο: γιατί χίο και όχι πχ μυτιλήνη ή κρήτη? [/B]

Έχω και εγω τους λόγους μου.


Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κι ένα χωμάτινο να πάρεις Γιώργη, θα σου χρειαστεί!

:beer: :beer:



:lol: :lol: :lol: Άμα πάρω εγώ χωμάτινο μετά από το V-strom, θα "αγοράσω" όλα τα κτήματα του νησιού... :lol: :lol: :lol: Δεν είμαι εγώ για χωμάτινα.... Άντε να πατήσω το πολύ πολύ κάνα χωματόδρομο και καμιά παραλία με το στρομα απαλά και χαλαρά. :D (αλλά και πάλι ποτέ μην λες ποτέ.... :D )




Και πάλι σας ευχαριστώ όλους παίδες για τις ευχές σας. Άντε και μέσα στο καλοκαίρι να κανονίσουμε καμιά συνάντηση του moto.gr στην Χιο. :beer: :beer: :beer:

binzis
07/06/2010, 06:56
Σου εύχομαι ότι καλύτερο για το ξεκίνημά σου.
Το σίγουρο είναι ότι θα βρεις την ησυχία σου και θα ξεφύγεις από τους ρυθμούς και την κίνηση της Αθήνας.
:beer: :wave2:

Georgaras
07/06/2010, 06:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Σου εύχομαι ότι καλύτερο για το ξεκίνημά σου.
Το σίγουρο είναι ότι θα βρεις την ησυχία σου και θα ξεφύγεις από τους ρυθμούς και την κίνηση της Αθήνας.
:beer: :wave2:

Γιάννη σε ευχαριστώ, αν είναι ο δρόμος σου μπρος τα εκεί μέσα στο καλοκαίρι στείλε μου μήνυμα.

2stroker
07/06/2010, 07:07
καλη τυχη φιλε:wave2: :beer:

veletzas
07/06/2010, 07:20
γεια κ χαρα και απο μενα...

οπως εγραψες κ εσυ ναι εξω απο την πολη ειναι πιο φτηνα τα ενοικια...
με διαφορα τα πιο φτηνα ενοικια για αυτο που ψαχνεις ειναι στον φραγκομαχαλα-που δεν ειναι-ωραια κ προς αγια ερμιονη κ μεγα λημιωνα...
μεσα στην πολη ειναι δυκολο να βρεις κατι καλο και φτηνο...
επισης σκεφτεσαι καθολου το ενδεχομενο να πας σε χωριο? 5-15 χλμ εκτος πολης?

υσ...για τους ανθρωπους τους φανταστικους κτλ κρατα επιφυλαξεις...

καλη τυχη-καλη ανταμωση

τσεκαρε κ μια τα pm σου

krama22
07/06/2010, 07:24
πριν 1-2 χρονια σε μια εκπομπή στην τηλεόραση εδειξε ενα νέο ζευγάρι (μαλιστα τυχαινει να γνωριζω το ενα απο τα παιδια) που παρατησαν τη δουλεια τους στην Αθηνα (πληροφορικαριοι) και πηγαν στη Χιο να καλλιεργουν μαστιχα!

Ισως και για σενα η καλλιεργεια μαστιχας ειναι μια καλη επαγγελματικη προοπτικη.

veletzas
07/06/2010, 07:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από krama22
πριν 1-2 χρονια σε μια εκπομπή στην τηλεόραση εδειξε ενα νέο ζευγάρι (μαλιστα τυχαινει να γνωριζω το ενα απο τα παιδια) που παρατησαν τη δουλεια τους στην Αθηνα (πληροφορικαριοι) και πηγαν στη Χιο να καλλιεργουν μαστιχα!

Ισως και για σενα η καλλιεργεια μαστιχας ειναι μια καλη επαγγελματικη προοπτικη.

αν εχεις καποιον να σου δειξει για τουλαχιστον 2 σεζον το πως γινονται ολες οι διαδικασιες μετα 2 ατομα βγαζουν γυρω στα 10 χιλιαρικα τον χρονο χωρις πολυ δουλεια-απαραιτητη προυποθεση ομως ειναι να εχεις κ τις ριζες-, οποτε για καποιον που ξεκιναει κ δεν εχει τα χιλιαρικα να αγορασει γη, ειναι λιγο δυσκολο...

Georgaras
07/06/2010, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από krama22
πριν 1-2 χρονια σε μια εκπομπή στην τηλεόραση εδειξε ενα νέο ζευγάρι (μαλιστα τυχαινει να γνωριζω το ενα απο τα παιδια) που παρατησαν τη δουλεια τους στην Αθηνα (πληροφορικαριοι) και πηγαν στη Χιο να καλλιεργουν μαστιχα!

Ισως και για σενα η καλλιεργεια μαστιχας ειναι μια καλη επαγγελματικη προοπτικη.


Καλα είναι αλλα θέλει φράγκα, και φράγκα δεν υπάρχουν... ίσως αργότερα να το σκεφτώ....


Αρχικά δημιουργήθηκε από veletzas
γεια κ χαρα και απο μενα...

οπως εγραψες κ εσυ ναι εξω απο την πολη ειναι πιο φτηνα τα ενοικια...
με διαφορα τα πιο φτηνα ενοικια για αυτο που ψαχνεις ειναι στον φραγκομαχαλα-που δεν ειναι-ωραια κ προς αγια ερμιονη κ μεγα λημιωνα...
μεσα στην πολη ειναι δυκολο να βρεις κατι καλο και φτηνο...
επισης σκεφτεσαι καθολου το ενδεχομενο να πας σε χωριο? 5-15 χλμ εκτος πολης?

υσ...για τους ανθρωπους τους φανταστικους κτλ κρατα επιφυλαξεις...

καλη τυχη-καλη ανταμωση

τσεκαρε κ μια τα pm σου


Εχεις πμ.


Οσο για τους ανθρώπους, παντού υπάρχουν καλοί και κακοί. Έχω ζήσει και στην επαρχία και ξέρω κάποια πράγματα.

georgemark
07/06/2010, 09:22
Καλησπέρα και από μένα , γενναία απόφαση που πιστεύω ότι θα σου βγεί σε καλό.
Λίγοι ξεκινάνε κάτι τέτοιο και ο λόγος είναι δυστυχώς η συνήθεια , ακόμα και εάν τα πράγματα στην πόλη δεν πάνε καλά πάντα η φράση ''μακάρι να μπορούσα και εγώ '' βγάινει πιο έυκολα από τη φράση '' το πήρα απόφαση και φεύγω''.
Έχοντας μεγαλώσει στο νησί (Νεχώρι) μπορώ να σου πω ότι η ποιότητα ζωής είναι απείρως
καλύτερη, μπορεί το χειμώνα εάν είσαι μαθημένος από την πόλη να σου κακοφανεί αλλά πίστεψέ με με τον καιρό θα ακούς Αθήνα και θα αηδιάζεις.
Οι δουλειές εκεί δεν είναι πολλές αλλά (που πιστεύω) εάν βρείς και μπείς στο ρυθμό ζωής τον εκεί θα δείς καταρχήν ποιές είναι οι ''τεχνητές ανάγκες'' που δημιουργεί το σύστημα στους κατοίκους των πόλεων, θα διαπιστώσεις ότι έκανες βλακεία που έμενες στην Αθήνα και θα δείς πως είναι να πίνεις τα ουζάκια σου δίπλα στη θάλασσα και να μοιράζεσαι την κουβέντα με άτομα που τα βλέπουν τα πράγματα από διαφορετικό πρίσμα.


Σου εύχομαι ότι καλύτερο.

lspiros
07/06/2010, 09:24
υπηρετησα στη χιο 9 μηνες στο χωριο χαλκειος.οι εντυπωσεις μου οι καλυτερες απο το νησι και τους κατοικους.φοβαμαι ομως οτι το νησι μαστιζεται απο ανεργεια,οπως ολα τα ακριτικα μερη.αν το θελεις πραγματικα ομως ειμαι σιγουρος οτι θα τα καταφερεις.και αν ναι ας γινεις παραδειγμα και για αλλους για να πετυχουμε αποκεντρωση.πληροφοριακα το νησι εχει μεγαλη μοτοπαρεα:wave2:

Georgaras
07/06/2010, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
υπηρετησα στη χιο 9 μηνες στο χωριο χαλκειος.οι εντυπωσεις μου οι καλυτερες απο το νησι και τους κατοικους.φοβαμαι ομως οτι το νησι μαστιζεται απο ανεργεια,οπως ολα τα ακριτικα μερη.αν το θελεις πραγματικα ομως ειμαι σιγουρος οτι θα τα καταφερεις.και αν ναι ας γινεις παραδειγμα και για αλλους για να πετυχουμε αποκεντρωση.πληροφοριακα το νησι εχει μεγαλη μοτοπαρεα:wave2:


Ειμαι Άνεργος αρκετό καιρό στην Αθήνα οπότε θα τα δώσω όλα. Όσο για την μοτοπαρεα... μακάρι να βρω παιδιά εκεί που ασχολούνται με το αντικείμενο.. :D

DimChios
07/06/2010, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
πληροφοριακα το νησι εχει μεγαλη μοτοπαρεα:wave2:


ναι, εχει πολλους καγκουρες!

:lol: :lol: :lol:

ares_tz
07/06/2010, 11:27
Nα είσαι καλά για την απόφασή σου..να ξέρεις όμως ότι το γεγονός ότι είδες κάποιος φιλόξενους ανθρώπους το διάστημα που ήσουν εκεί, πιθανών περίοδο καλοκαιρινή, να μην αποτελεί χαρακτηριστικό γνώρισμα για τον πληθυσμό όλη την περίοδο του χρόνου..σήμερα έχουμε στριμωχτεί γενικά όλοι και αποξενώμοαστε..η επιβίωση δυστυχώς είναι προσωπικό θέμα και μην βασίζεσαι τόσο πολύ στις υποσχέσεις διαφόρων που αν και θέλουν να βοηθήσουν τελικά εσύ θα κουμαντάρεις τα οικονομικά σου και την τσέπη σου..ελπίζω να βρεθεί ομως κάποια δουλειά αλλά είσαι έτοιμος να κάνεις συμβιβασμούς?

καλη επιτυχία λοιπόν..
:wave2:

ego_o_idios
07/06/2010, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Georgaras
Παίδες καλημέρα...

Έφτασε η ώρα να την κάνω από το χάος της Αθήνας στο τέλος του μήνα, και ψάχνω σπίτι στην όμορφη Χίο.

Αν κάποιος συμφορουμιτης μένει εκεί - έχει άκρες και μπορεί να με κατατοπίσει ας μου στείλει πμ.

Ψάχνω γκαρσονιέρα ή δυάρι και δεν με νοιάζει αν θα είναι στο κέντρο ή πιο έξω. Σημαντικό για εμένα είναι να μην είναι παλιό, να είναι σε λογική τιμή, και να έχει σκεπαστό χώρο για την μηχανή μου για να μην την τρώει ο ήλιος.



Βέβαια ταυτόχρονα ψάχνω και για δουλειά εκεί οπότε αν έχει κάποιος κάτι υπόψιν του, θα βοηθήσει πολύ την κατάσταση.


(Είναι ένα ξεκίνημα δύσκολο για εμένα με πολύ ρίσκο, αλλά είμαι αποφασισμένος να τα δώσω όλα για όλα για να τα καταφέρω.)




Σας ευχαριστώ πολύ παίδες, κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη :wave2:

oute doulia 8a vris oute spiti
:rotflmao: :rotflmao:

geotriada
08/06/2010, 10:41
σου ευχομαι να πανε ολα οπως τα θελεις.

αυτα τα δυο νησια , Χιος ,Μυτηληνη (καταγωγη απο εκει), ειναι πανεμορφα.

οπως σου ειπε και καποιος ποιο πανω , "προσεχε" τους ντοπιους,,,,,,,,
αποψη μου ειναι ,μεινε μεσα-κοντα στην πολη, τα χωρια ειναι αλλου.

Georgaras
08/06/2010, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
σου ευχομαι να πανε ολα οπως τα θελεις.

αυτα τα δυο νησια , Χιος ,Μυτηληνη (καταγωγη απο εκει), ειναι πανεμορφα.

οπως σου ειπε και καποιος ποιο πανω , "προσεχε" τους ντοπιους,,,,,,,,
αποψη μου ειναι ,μεινε μεσα-κοντα στην πολη, τα χωρια ειναι αλλου.


Thanks! Την Μυτιλήνη σίγουρα θα την επισκεφθώ μόλις τακτοποιηθώ στην Χίο. Έχω ακούσει ότι είναι όμορφο μέρος. :)


Να είσαι καλά φίλε μου :wave2:

mizz
08/06/2010, 14:16
Καλή τύχη φίλε είμαι αυτός που μου χες δώσει το καλοκαιρινό revit μπουφάν!

:beer: :beer: :beer:

Georgaras
08/06/2010, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από mizz
Καλή τύχη φίλε είμαι αυτός που μου χες δώσει το καλοκαιρινό revit μπουφάν!

:beer: :beer: :beer:



Καλώς τον!!! Thanks ρε φιλαράκι για τις ευχές!!! :beer: :beer: :beer:

Georgaras
25/06/2010, 03:57
Η αρχή έγινε!!!!



Σπίτι Βρέθηκε!!! Δουλειά έστω και προσωρινή σε καφετέρια βρέθηκε!!!!!


Οι Ευχές σας παίδες πιάσανε τόπο... Μέχρι στιγμής όλα καλά!!! :smokin: :beer: :beer: :beer:






Επέστρεψα για 2-3 μέρες Αθήνα για να πάρω την μηχανή μου και κάνα-δυο πράγματα και φεύγω!!!!!! :smokin:



Σας περιμένω Χίο !!!! :beer: :beer: :beer:

makis206
25/06/2010, 04:04
Όλα καλά να σου πάνε παλίκαρε, αυτή είναι ζωή!!:beer: :beer:

DimChios
25/06/2010, 04:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Georgaras
Η αρχή έγινε!!!!



Σπίτι Βρέθηκε!!! Δουλειά έστω και προσωρινή σε καφετέρια βρέθηκε!!!!!


Οι Ευχές σας παίδες πιάσανε τόπο... Μέχρι στιγμής όλα καλά!!! :smokin: :beer: :beer: :beer:






Επέστρεψα για 2-3 μέρες Αθήνα για να πάρω την μηχανή μου και κάνα-δυο πράγματα και φεύγω!!!!!! :smokin:



Σας περιμένω Χίο !!!!



:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Σε ποιο καφε επιασες δουλεια???

:wacko:

Εγω Αυγουστο μαλλον θα ερθω καμμια δεκαρια μερες!

Θα τα πουμε!!!

ΚΑΙ ΣΕΜΝΑ ΜΗ ΣΕ ΠΑΝΤΡΕΨΟΥΝΕ ΕΚΕΙ ΔΑ ΠΕΡΑ!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Georgaras
25/06/2010, 04:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Όλα καλά να σου πάνε παλίκαρε, αυτή είναι ζωή!!:beer: :beer:

Thanks ρε φιλε!!!Το παλεύω πάντως να πάνε όλα καλά .


Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Σε ποιο καφε επιασες δουλεια???

:wacko:

Εγω Αυγουστο μαλλον θα ερθω καμμια δεκαρια μερες!

Θα τα πουμε!!!

ΚΑΙ ΣΕΜΝΑ ΜΗ ΣΕ ΠΑΝΤΡΕΨΟΥΝΕ ΕΚΕΙ ΔΑ ΠΕΡΑ!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Είναι ένα cafe στο λιμάνι, αλλά λεπτομέρειες θα σας πω όταν ξεκινήσω, (Μην το ματιάσουμε το θέμα, σε λίγες μέρες ξεκινάω)

Άντε σε περιμένω Χιο. Εννοείτε θα μου στείλεις μήνυμα να κανονίσουμε.


Το τελευταίο δεν το σχολιάζω. :lol: :lol: :lol:

DimChios
25/06/2010, 04:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Georgaras
Thanks ρε φιλε!!!Το παλεύω πάντως να πάνε όλα καλά .




Είναι ένα cafe στο λιμάνι, αλλά λεπτομέρειες θα σας πω όταν ξεκινήσω, (Μην το ματιάσουμε το θέμα, σε λίγες μέρες ξεκινάω)

Άντε σε περιμένω Χιο. Εννοείτε θα μου στείλεις μήνυμα να κανονίσουμε.


Το τελευταίο δεν το σχολιάζω. :lol: :lol: :lol:


ε στο λιμανι θα ηταν ρε που αλλου?

Οταν κλεισεις πες μου! εχω κοληταρια πολλα και ειναι και "καλοπαιδα" ολα τους μη τα ματιασω!!! :lol: :lol: :lol:

Το νου σου στο πιώμα γιατι το τσουζουν καλα εκει! Γενικως πιστευω και στο ευχομαι οτι θα περασεις σουπερ!

Αντε και καλα στεφανα!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

nobody
25/06/2010, 04:29
καλη αρχη!ολα καλα να σου πανε!!

:beer:

Georgaras
25/06/2010, 04:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ε στο λιμανι θα ηταν ρε που αλλου?

Οταν κλεισεις πες μου! εχω κοληταρια πολλα και ειναι και "καλοπαιδα" ολα τους μη τα ματιασω!!! :lol: :lol: :lol:

Το νου σου στο πιώμα γιατι το τσουζουν καλα εκει! Γενικως πιστευω και στο ευχομαι οτι θα περασεις σουπερ!

Αντε και καλα στεφανα!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Όταν ξεκινήσω θα σου στείλω μήνυμα να έρθουν τα φιλαράκια να πιούμε κάνα ξίδι και να γνωρίσω κάνα άτομο διότι δεν ξέρω κανέναν εκεί. Είμαι μαθημένος στο πιωμα από προηγούμενες δουλείες μου οπότε όλα καλά, θα τα βρούμε... :smokin:

Όσο για τις παντρειές και άλλα τέτοια... είμαι μικρός ακόμα, έχω χρόνια και καριέρα μπροστά μου.... :smokin:



Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
καλη αρχη!ολα καλα να σου πανε!!

:beer:

Σε ευχαριστώ! :wave2:

DimChios
25/06/2010, 04:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Georgaras
Όταν ξεκινήσω θα σου στείλω μήνυμα να έρθουν τα φιλαράκια να πιούμε κάνα ξίδι και να γνωρίσω κάνα άτομο διότι δεν ξέρω κανέναν εκεί. Είμαι μαθημένος στο πιωμα από προηγούμενες δουλείες μου οπότε όλα καλά, θα τα βρούμε... :smokin:

Όσο για τις παντρειές και άλλα τέτοια... είμαι μικρός ακόμα, έχω χρόνια και καριέρα μπροστά μου.... :smokin:




Σε ευχαριστώ! :wave2:


βρε κι αλλοι καριερα πηγαν να κανουν και ηταν και ξυπνοι αλλα τους κουκουλωσαν με τη μια!

:lol: :lol:

Εγω στο ευχομαι να κανεις καριερα εκει! ετσι κι αλλιως η αδερφη μου εχει μετακομισει εδω και χρονια Αθηνα!

:lol: :lol:

sober
25/06/2010, 04:44
Καλη αρχη!!

:beer: :beer: :beer:

Georgaras
25/06/2010, 04:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
βρε κι αλλοι καριερα πηγαν να κανουν και ηταν και ξυπνοι αλλα τους κουκουλωσαν με τη μια!

:lol: :lol:

Εγω στο ευχομαι να κανεις καριερα εκει! ετσι κι αλλιως η αδερφη μου εχει μετακομισει εδω και χρονια Αθηνα!

:lol: :lol:


:lol: :lol: :lol: :lol: Ε ρε τι τραβάμε και εμείς οι όμορφοι.... :p


Τα λέμε φιλαράκι πάω να την πέσω καμιά ώρα για ύπνο τώρα, γιατί ταξίδευα όλη νύχτα και έφτασα πειραια σήμερα το πρωί στις 6 με το Νήσος Χίος. παίζει να έχω κοιμηθεί 2 ώρες στο κάθισμα.:ZZZ:

nihristo
25/06/2010, 05:08
άντε ωραία νέα! Καλή συνέχεια φιλαράκι να πάνε όλα όπως ξεκίνησαν!:beer:

dirtbird
25/06/2010, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Georgaras
.. γιατί ταξίδευα όλη νύχτα και έφτασα πειραια σήμερα το πρωί στις 6 με το Νήσος Χίος.:ZZZ:

το original? :eyepop: :eyepop:

Δεν είναι δυνατόν......:eek: :eek:

DimChios
25/06/2010, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
το original? :eyepop: :eyepop:

Δεν είναι δυνατόν......:eek: :eek:


:a38: :a21: