PDA

View Full Version : Ψαροντουφεκο- ελευθερη καταδυση!



fdTolis
06/06/2010, 15:34
Για πειτε ποσοι ασχολουμαστε με τ αθλημα?

Αν εχουμε κανει κανα σχολειο ελευθερης καταδυσης ή αυτονομης και που(σχολη)?

Και αμα κατσει φαση κανονιζουμε και καμια βουτια!

Λοιπον κανω την αρχη
Κανω ψαροντουφεκο 5χρονια περιπου, εχω κανει 2ο επιπεδο ελευθερης καταδυσης στην σχολη free blue κατω τουμπα Θεσ/νικη και εχω κανη πρωτο επιπεδο αυτονομης στην αλεξανδρουπολη, σχολη go extreme!


:beer: :beer:

nihristo
06/06/2010, 15:36
χε σ'ωραίος.Εγώ είμαι νέος στο χώρο 2ο χρόνο και το μόνο σχολείο που πέρασα ήταν μέχρι την 3η λυκείου. Θέλω να περάσω κάποιο σχολείο ελευθ. κατάδυσης μήπως και κάνω καμιά σωστή αποσυμπίεση. Χαλκιδική βουτάς;

George_bmw
06/06/2010, 15:38
Εγώ πάλι ασχολούμαι με το άθλημα από τότε που το φόρουμ πήρε την κάτω βόλτα, γιατί ψάχνεις μοτοσυκλετιστικό θέμα με το ψαροντούφεκο πλέον...

fdTolis
06/06/2010, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
χε σ'ωραίος.Εγώ είμαι νέος στο χώρο 2ο χρόνο και το μόνο σχολείο που πέρασα ήταν μέχρι την 3η λυκείου. Θέλω να περάσω κάποιο σχολείο ελευθ. κατάδυσης μήπως και κάνω καμιά σωστή αποσυμπίεση. Χαλκιδική βουτάς;

Κυριος χαλκιδικη, περσι δεν ειχα βουτηξει λογο δουλειας, αλλα φετος αμα βρω ατομα για καμια χαλαρη βουτια θ κανω γιατι μου εχει λειψει, εσυ που βουτας;

Οσο για σχολειο ελευθερης να κανεις γιατι ειναι ολα τ λεφτα και μαθαινεις αρκετα πραματα...

p@nos
06/06/2010, 16:02
φιλε για ψαρεμα με ασχετους και γενικοτερα κοσμο που δε ξερεις δε πας

:wave2:

nihristo
06/06/2010, 16:06
και εγώ χαλκιδική, 2ο πόδι. Μπορούμε να κανονίσουμε καμιά μέρα. Tα μέτρα σου δεν θα τα έχω οπότε σίγουρα θα είναι χαλαρή η βουτιά. Κανονίζουμε με πμ

matmat
06/06/2010, 16:09
Μιας και μιλαμε για ψαροντούφεκα και μηχανές !

το ψαροντούφεκι που στο διαλο το στερεωνουμε γμτ :bigcry:

nihristo
06/06/2010, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Μιας και μιλαμε για ψαροντούφεκα και μηχανές !

το ψαροντούφεκι που στο διαλο το στερεωνουμε γμτ :bigcry:

είναι ένας από τους προβληματισμούς μου επειδή το σκέφτομαι για Σαμοθράκη το καλοκαίρι...αν έχεις 90άρι και πάνω είναι λίγο δύσκολο...

fdTolis
06/06/2010, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
φιλε για ψαρεμα με ασχετους και γενικοτερα κοσμο που δε ξερεις δε πας

:wave2:

Συμφωνω μαζι σου αλλα δεν υπαρχη περιπτοση ν βουτηξω μονος και με οποιον κανονισω απο εδω πρωτα θ τν γνωρισω και μετα θ κανονισω βουτια!

Δεν νομιζω οτι ειναι κακο ν βρω παρεα για ενα σπορ που ειναι απαραιτητο το ζευγαρι!

McTalas
06/06/2010, 16:13
Μιας και καταγομαι αλλα και μεγαλωσα σε νησι, ψαρευω απο πολυ μικρος, χωρις κανενα σχολειο (δεν υπηρχαν τοτε αλλωστε)

βεβαια εχουν περασει 3 χρονια απο την τελευταια βουτια, αλλα που θα παει παλι με χρονια με καιρους παλι δικα μας θα 'ναι!!!

fdTolis
06/06/2010, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
είναι ένας από τους προβληματισμούς μου επειδή το σκέφτομαι για Σαμοθράκη το καλοκαίρι...αν έχεις 90άρι και πάνω είναι λίγο δύσκολο...

Αμα εχεις touring μηχανη ειναι ευκολο αλλα ξεβολευει το ποδι στο μασπιε! Το δενεις κατω κοντα στο μασπιε (αναλογος την μηχανη) και τ 2ο δεσιμο γινετε στην πανω βαλιτσα ή στο πισω μερος της μηχανης!
Εννοιτε οτι η λαβη δενει στο μασπιε και η βεργα παει πισω με λαστιχο πανω στην/ις ακρες της βεργας!

Οσο για την Σαμοθρακη εχει ωραιο βυθο απ΄οσο θυμαμαι γιατι ημουν μικρος οταν ειχα παει...

fdTolis
06/06/2010, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Μιας και καταγομαι αλλα και μεγαλωσα σε νησι, ψαρευω απο πολυ μικρος, χωρις κανενα σχολειο (δεν υπηρχαν τοτε αλλωστε)

βεβαια εχουν περασει 3 χρονια απο την τελευταια βουτια, αλλα που θα παει παλι με χρονια με καιρους παλι δικα μας θα 'ναι!!!

Ελπιζω ν ξανα επιστρεψεις γιατι η θαλασα ειναι ενας κοσμος που μας προσφερει ευχαριστες εμπειριες οταν την εξερευνεις!

:beer:

byron
06/06/2010, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Μιας και μιλαμε για ψαροντούφεκα και μηχανές !

το ψαροντούφεκι που στο διαλο το στερεωνουμε γμτ :bigcry:

Μέσα στον σάκο τους, τα δένουμε κατά μήκος της μοτό. Δεν έχει σημασία το μέγεθος, απλά βγαίνουν οι βέργες λίγο (στις οποίες έχουμε πάντα τάπες).

Σαμοθράκη, πίκρα αν δεν υπάρχει βάρκα.

daz
06/06/2010, 17:39
Απόστολε εμείς τα έχουμε πει. Όταν ξελασκάρω, θα την κάνουμε την βουτιά μας. Εσύ βάζεις το μέρος και εγώ τα όπλα. χεχε.

P@no έχεις δίκιο, και πολύ περισσότερο για ψαροντούφεκο, αλλά ούτε μόνος σου πας οπότε.. Ακόμα και με άτομα που γνωρίζεις το ψάρεμά σας μπορεί να μην ταιριάζει, αλλά τι να κάνεις που το ζευγάρι στο ψαροντούφεκο είναι ότι και το κράνος για την μηχανή.

Και εγώ όταν ήρθα Θεσσαλονίκη έψαξα στο greekdivers για ζευγάρι, λες να το βρω στο moto.gr?!!

nihristo
06/06/2010, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από fdTolis
Συμφωνω μαζι σου αλλα δεν υπαρχη περιπτοση ν βουτηξω μονος και με οποιον κανονισω απο εδω πρωτα θ τν γνωρισω και μετα θ κανονισω βουτια!

Δεν νομιζω οτι ειναι κακο ν βρω παρεα για ενα σπορ που ειναι απαραιτητο το ζευγαρι!

κοίτα θα βγούμε πρώτα να γνωριστούμε. Μετά θα πάμε για μία πάστα. Μετά για ένα ποτό. Και μετά πάμε και για ψάρεμα.

:rotflmao:

Αν το ψαροτούφεκο για κάποιον είναι βουτάω 25 μ. και έχω ζευγάρι για να με σώσει από μια στραβή στα 20 μ., τότε πηγαίνεις μόνο με κάποιον που εμπιστεύεσαι την ζωή σου.
Αν βουτάς μόνο για να περάσεις ευχάριστα και χαλαρά βουτάς με παρέα όποιον δεν έχει δολοφονικές τάσεις και iq λιγότερο από το χιόνι.

Χαλλλλαρά σε λέω. Θα σε περάσω από εξεταστική επιτροπή.

byr0n δεν θα χει βάρκα η Σαμοθράκη αλλά θα χει όρεξη για κολύμπι. Είδωμεν

daz
06/06/2010, 18:03
Αν δεν έχεις εσύ τα μέτρα του βαθύτη τότε έχει σίγουρα αυτός τα δικά σου. Αυτό σημαίνει ψαροντούφεκο με ζευγάρι. Στα 25 δεν βουτάς με τον οποιοδήποτε. Ακόμα και αν τα έχει αυτά τα μέτρα.

Εξάλλου το καλύτερο ψαροντούφεκο γίνεται στα ρηχά. :beer:

nasosR
06/06/2010, 18:07
ωραιο θρεντακι...:beer:

κανω 5 κατι λιγοτερο απο πεντε χρονακια , αλλα απο σχολη καταδυσης κτλ :sad:

εχω και δυο οπλακια , ενα DEMKA 90 AMI I , και ενα DEMKA 90 VELOS (:D :D :D ) ....
οποιος θελει κανονιζουμε μοτοβολτα για καφεδομπυροποτο και βλεπωντας και κανωντας....:wave2:

nic mor
06/06/2010, 18:10
απο τα 5 περιπου βουταγα παρεα με τον φαδερ (καθαρα ερασιτεχνικα)
με μια βεργα με τριαινα μονο,ωσπου στα 7 περιπου,
μια μερα,οσο ανεβαινε ο φαδερ,που ειχε μηνει απο αναπνοη,
ειχα βουτηξει εγω σε βαθος 6~ μετρων και ανεβαζα το χταποδι :a25:
και κονομισα το πρωτο ψαροντουφεκο ενα 60αρι τζουνιορ :D
απο τοτε και για τα επομενα 10 χρονια βουταγα τα καλοκαιρια (και οχι μονο)
καθημερινα τουλαστιχον 4-7ωρες τη μερα..
αλλα δυστυχως τα τελευταια 10 χρονια,κατι τα σχολεια,
κατι ο στρατος και μετα η δουλεια,μου το εκοψαν το αθλημα.
πλεον αν βουτηξω μια με δυο φορες το χρονο ειναι αθλος :( :(
ακομα οι αντοχες μου δεν ειναι μεγαλες τσιγαρα κτλ
και δεν βουταω πλεον σε μεγαλα βαθη 3-4 μετρα και πολυ ειναι...
για την ιστορια να πω οτι ειμαι καθαρα ερασιτεχνης και αυτοδιδαχτος,
δεν εχω παρακολουθισει καποιο σχολειο κτλ


καλες βουτιες και ψαριες σε ολους!!!:beer: :beer:




πς α! και καλα ψεματα!!!! (πω-πω και μηχανοβιοι και ψαραδες... αστα να πανε:lol: :lol: )

pipe_smoker
06/06/2010, 18:14
Καμιά λύση για το θάμπωμα της μάσκας έχουμε ρε παλικάρια?

Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει τα εξής:

Κάψιμο του κρυστάλου με αναπτήρα για να φύγουν τα υπολείμματα συλικόνης (όχι μία φορά αλλά κάμποσες).

Πλύσιμο με σαπούνι για πιάτα.

Βούρτσισμα με οδοντόκρεμα και οδοντόβουρτσα.

Αντιθαμβωτικό λίγο πριν τη βουτιά.

(μερικά ακούγονται κουλά σε μένα τουλάχιστον αλλά μου τα είπαν "γνώστες" γι'αυτό και τα δοκίμασα).

Για να μπω και στην κουβέντα και να μη ζητάω μόνο απαντήσεις, από 15 χρονών βούταγα αρχικά με κάτι αυτοσχέδια καμάκια και σιγά σιγά πήρα τουφέκι.

Ποτέ δεν ήμουν τακτικός αλλά θα έκανα 5-10 βουτιές το καλοκαίρι.

Η μ@λ@κία είναι ότι πέρσι που αποφάσισα να εξοπλιστώ με στολές, καλό ντουφέκι και λοιπά, άρχισα ξαφνικά να αγριεύομαι όταν έχει καιρό στο σκάφος του πατέρα μου. Στα καλά του καθουμένου απλά έλαχε.

Παίζει το ΣΚ να πάω για την πρώτη βουτιά φέτος και βλέπουμε.

Καλές βουτιές να έχουμε!:beer:

byron
06/06/2010, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
κοίτα θα βγούμε πρώτα να γνωριστούμε. Μετά θα πάμε για μία πάστα. Μετά για ένα ποτό. Και μετά πάμε και για ψάρεμα.

:rotflmao:

Αν το ψαροτούφεκο για κάποιον είναι βουτάω 25 μ. και έχω ζευγάρι για να με σώσει από μια στραβή στα 20 μ., τότε πηγαίνεις μόνο με κάποιον που εμπιστεύεσαι την ζωή σου.
Αν βουτάς μόνο για να περάσεις ευχάριστα και χαλαρά βουτάς με παρέα όποιον δεν έχει δολοφονικές τάσεις και iq λιγότερο από το χιόνι.

Χαλλλλαρά σε λέω. Θα σε περάσω από εξεταστική επιτροπή.

byr0n δεν θα χει βάρκα η Σαμοθράκη αλλά θα χει όρεξη για κολύμπι. Είδωμεν

Κράτα κοντή ψαροβελόνα τότε....
Εκτός απ΄το νότιο μη προσβάσιμο χωρίς βαρκα, το μεγαλύτερο κομμάτι του νησιού έχει αμμουδιές. Στο πουθενά κάπου στους Κήπους είχα βρει ένα μικρό κομμάτι και πήγαινα για σαργούς και μελανούρια.

Στην ελεύθερη το ζευγάρι που είναι ΑΠΟ ΠΑΝΩ !!! είναι η διαφορά μεταξύ ζωής και θανάτου. Εχοντας την δυσάρεστη εμπειρία να βγάλω το χτυπημένο από υποξία ζευγάρι μου ευτυχώς ζωντανό, είναι μια εμπειρία που δεν θα ήθελα ποτέ να ξαναζήσω και εύχομαι να μην τη ζήσει κανένας. Σε ένα ποσοστό 60-70% ήταν και ο λόγος που σταμάτησα το ελεύθερο και το ψάρεμα.

Μην είσαστε ποτέ ήσυχοι. Ούτε υπεραερισμός χρειάζεται να έχει προηγηθεί, ούτε τραβηγμένο καρτέρι ούτε κούραση. Μπορεί να συμβεί οποιαδήποτε στιγμή μιας και η υποξία είναι ύπουλη.

Καλύτερα στο 70-80% των μέτρων μας με ασφάλεια, παρά βουτιές στο χάος για οποιοδήποτε κωλόψαρο.

:wave2:

byron
06/06/2010, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipe_smoker
Καμιά λύση για το θάμπωμα της μάσκας έχουμε ρε παλικάρια?


Το απλό και αποτελεσματικό σάλιωμα το έχεις δοκιμάσει?

nic mor
06/06/2010, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipe_smoker
Καμιά λύση για το θάμπωμα της μάσκας έχουμε ρε παλικάρια?





αδερφε αν δεν φτυσεις μεσα δουλεια δεν κανεις:o :o

pipe_smoker
06/06/2010, 18:22
Πιάστε κόκκινο!!:rotflmao:

Αυτό ήταν από τα πρώτα που δοκίμασα!

Δεν είδα προκοπή!

Ότι έχει να κάνει με "ένδυση κεφαλιού" (τι λέω πάλι ο μπαγάσας) δε μου κάθεται!

Το πρώτο θρεντ που άνοιξα εδώ μέσα ήταν ότι έβαζε νερά το κράνος.

Τώρα εκφράζομαι και για το πρόβλημα μάσκας!

Άντε με το καλό να ποστάρω και στο κοσμοπόλιταν για αστοχία συνθετικού υλικού σε σκουφί louis vuitton!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

fdTolis
06/06/2010, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
κοίτα θα βγούμε πρώτα να γνωριστούμε. Μετά θα πάμε για μία πάστα. Μετά για ένα ποτό. Και μετά πάμε και για ψάρεμα.

:rotflmao:

Αν το ψαροτούφεκο για κάποιον είναι βουτάω 25 μ. και έχω ζευγάρι για να με σώσει από μια στραβή στα 20 μ., τότε πηγαίνεις μόνο με κάποιον που εμπιστεύεσαι την ζωή σου.
Αν βουτάς μόνο για να περάσεις ευχάριστα και χαλαρά βουτάς με παρέα όποιον δεν έχει δολοφονικές τάσεις και iq λιγότερο από το χιόνι.

Χαλλλλαρά σε λέω. Θα σε περάσω από εξεταστική επιτροπή.

byr0n δεν θα χει βάρκα η Σαμοθράκη αλλά θα χει όρεξη για κολύμπι. Είδωμεν


επειδη εχω κανει 2ο επιπεδο δεν συμενει οτι καθε φορα που βουταω περνω τις κατιφορες και λεω κατσε απο πανω και αμα σε κανω νοημα κατεβα να με ανεβασεις

Απο την αρχη μιλησα για χαλαρη βουτια, να κανουμε χαβαλε και να περασουμε καλα!

και νομιζω οτι ειναι αυτονοητο να γνωρισεις το ατομο με το οποιο θα βουτιξεις!
:beer:

VALES
06/06/2010, 18:26
Για το θάμπωμα πατάτα ρε ψαροντουφεκάδες του γλυκού νερού. Ωμή και ξεφλουδισμένη βέβαια.

byron
06/06/2010, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από fdTolis
επειδη εχω κανει 2ο επιπεδο δεν συμενει οτι καθε φορα που βουταω περνω τις κατιφορες και λεω κατσε απο πανω και αμα σε κανω νοημα κατεβα να με ανεβασεις



Τι νόημα να κάνεις δηλαδή? :confused:

nic mor
06/06/2010, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipe_smoker


Ότι έχει να κάνει με "ένδυση κεφαλιού" (τι λέω πάλι ο μπαγάσας) δε μου κάθεται!




φανταζομαι η μασκα ειναι καποιας ποιοτητας ε;
αν ειναι,το ενδεχομενο να εκπνεεις απο την μυτη παιζει;
αν οχι,να πας σε εξορκιστη!!!:lol:

nihristo
06/06/2010, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipe_smoker
Πιάστε κόκκινο!!:rotflmao:

Αυτό ήταν από τα πρώτα που δοκίμασα!

Δεν είδα προκοπή!

Ότι έχει να κάνει με "ένδυση κεφαλιού" (τι λέω πάλι ο μπαγάσας) δε μου κάθεται!

Το πρώτο θρεντ που άνοιξα εδώ μέσα ήταν ότι έβαζε νερά το κράνος.

Τώρα εκφράζομαι και για το πρόβλημα μάσκας!

Άντε με το καλό να ποστάρω και στο κοσμοπόλιταν για αστοχία συνθετικού υλικού σε σκουφί louis vuitton!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

οδοντόκρεμα απλά άφησε την λίγη ώρα να στεγνώσει μετά πλύσιμο και έπειτα πριν βουτήξεις το παραδοσιακό φτύσιμο. Όλοι τελικά ψαρεύετε ε, για αυτό δεν βρίσκω ψάρια!

fdTolis
06/06/2010, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από nasosR
ωραιο θρεντακι...:beer:

κανω 5 κατι λιγοτερο απο πεντε χρονακια , αλλα απο σχολη καταδυσης κτλ :sad:

εχω και δυο οπλακια , ενα DEMKA 90 AMI I , και ενα DEMKA 90 VELOS (:D :D :D ) ....
οποιος θελει κανονιζουμε μοτοβολτα για καφεδομπυροποτο και βλεπωντας και κανωντας....:wave2:

Εχουμε ιδιο οπλο 90 AMI I:p :p το αλλο που εχω ειναι 75 AMI I

Οσο για συναντιση δειτε αυτο: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=105274

Για την μασκα: την βαζουμε σε ζεστο νερο πασαλιβοντας την με οδοντοπαστα για κανα 30λεπτο και την σαλιωνουμε πριν βουτιξουμε....

pipe_smoker
06/06/2010, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
φανταζομαι η μασκα ειναι καποιας ποιοτητας ε;
αν ειναι,το ενδεχομενο να εκπνεεις απο την μυτη παιζει;
αν οχι,να πας σε εξορκιστη!!!:lol:

H mystic της sporasub είναι.

Δεν εκπνέω από τη μύτη.....

Από τώρα προτείνεις εξορκιστή?

Που να έλεγα κιόλας για τα νερά που μου μπάζει κάθε φορά που πιάνω τη μύτη μου για να κάνω αποσυμπίεση..... στον ινδιάνο μάγο "ο καθιστός ροφός" θα με έστελνες?:rotflmao:

nihristo
06/06/2010, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από fdTolis
Εχουμε ιδιο οπλο 90 AMI I:p :p το αλλο που εχω ειναι 75 AMI I

Οσο για συναντιση δειτε αυτο: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=105274

Για την μασκα: την βαζουμε σε ζεστο νερο πασαλιβοντας την με οδοντοπαστα για κανα 30λεπτο και την σαλιωνουμε πριν βουτιξουμε....

είστε ξεπερασμένοι AMI II 90 :smokin:

daz
06/06/2010, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Κράτα κοντή ψαροβελόνα τότε....
Εκτός απ΄το νότιο μη προσβάσιμο χωρίς βαρκα, το μεγαλύτερο κομμάτι του νησιού έχει αμμουδιές. Στο πουθενά κάπου στους Κήπους είχα βρει ένα μικρό κομμάτι και πήγαινα για σαργούς και μελανούρια.

Στην ελεύθερη το ζευγάρι που είναι ΑΠΟ ΠΑΝΩ !!! είναι η διαφορά μεταξύ ζωής και θανάτου. Εχοντας την δυσάρεστη εμπειρία να βγάλω το χτυπημένο από υποξία ζευγάρι μου ευτυχώς ζωντανό, είναι μια εμπειρία που δεν θα ήθελα ποτέ να ξαναζήσω και εύχομαι να μην τη ζήσει κανένας. Σε ένα ποσοστό 60-70% ήταν και ο λόγος που σταμάτησα το ελεύθερο και το ψάρεμα.

Μην είσαστε ποτέ ήσυχοι. Ούτε υπεραερισμός χρειάζεται να έχει προηγηθεί, ούτε τραβηγμένο καρτέρι ούτε κούραση. Μπορεί να συμβεί οποιαδήποτε στιγμή μιας και η υποξία είναι ύπουλη.

Καλύτερα στο 70-80% των μέτρων μας με ασφάλεια, παρά βουτιές στο χάος για οποιοδήποτε κωλόψαρο.

:wave2:

byr0n μαζί σου. Ο καλύτερος ψαροντουφεκάς είναι αυτός που γυρίζει σπίτι του.

Έχω δει άνθρωπο να μιλάει σαμπανέζικα και να κουνάει το κεφάλι του σαν τα σκυλάκια στο παπρίζ των αυτοκινήτων. Ούτε που κατάλαβε τι έπαθε.

fdTolis
06/06/2010, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τι νόημα να κάνεις δηλαδή? :confused:

Στην σχολη μας μαθανε (και το εχετε δει σε dvd με ψαρεμα) οτι οταν βουταει καποιος βαθια στο ανεβασμα το ζευγαρι καλου κακου πρεπει να κατεβενει 6-10m (στο περιπου και ειναι σχετικο αναλογος με την περισταση) και να συνοδευει αυτον που ανεβενει μεχρι την επιφανια και αν υπαρχη αναγκη να τον βοηθησει να φτασει οσο πιο γρηγορα γινετε επανω!

Αυτο πρεπει να γινετε κανονικα!!!!

Οσο για το νοημα, μπορει να δειξει κουναντας το χερι αριστερα-δεξια καθετα στον λεμο που σημαινει οτι σου τελειωνει το οξυγονο, αυτο γινετε σπανια στην ελευθερη, το χρησιμοποιουν στην αυτονομη

daz
06/06/2010, 19:01
Η μάσκα θολώνει γιατί ο φακός έχει σιλικόνη. Αρκετή ώρα σε ζεστό νερό μέχρι να δεις στην επιφάνεια του νερού κάτι σαν λάδι. Αν και αυτό δεν είναι αρκετό την καις εσωτερικά με αναπτήρα. Μη φοβάσαι η σιλικόνη αντέχει την θερμοκρασία και η μάσκα σου είναι αρκετά καλή.

Πριν την βουτιά σαλιώνεις τρίβεις και δεν ξεπλένεις. Αν την βγάλεις για οποιοδήποτε λόγο (αν πάρει αέρα) κάνεις την ίδια διαδικασία απ' την αρχή. Η πατάτα που είπε ο Vales πρέπει να δουλεύει γιατί το έχω ακούσει και για το κράνος αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Αν πάρεις σπρέι με ειδικό υγρό από μαγαζί με είδη για ψαροντούφεκο το βάζεις πριν την βουτιά το αφήνεις λίγο, ξεπλένεις και φοράς αμέσως. Πριν φορέσουμε την μάσκα ρίχνουμε νερό στο πρόσωπο μας.

Το να φυσάς αέρα μέσα στην μάσκα δεν παίζει κανένα ρόλο αφού είναι κάτι που έτσι και αλλιώς κάνεις όταν το βάθος αυξάνεται για να μην σου πεταχτούν τα μάτια έξω απ' την πίεση. Εξισώνεις την πίεση στην μάσκα.

pipe_smoker
06/06/2010, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Η μάσκα θολώνει γιατί ο φακός έχει σιλικόνη. Αρκετή ώρα σε ζεστό νερό μέχρι να δεις στην επιφάνεια του νερού κάτι σαν λάδι. Αν και αυτό δεν είναι αρκετό την καις εσωτερικά με αναπτήρα. Μη φοβάσαι η σιλικόνη αντέχει την θερμοκρασία και η μάσκα σου είναι αρκετά καλή.

Πριν την βουτιά σαλιώνεις τρίβεις και δεν ξεπλένεις. Αν την βγάλεις για οποιοδήποτε λόγο (αν πάρει αέρα) κάνεις την ίδια διαδικασία απ' την αρχή. Η πατάτα που είπε ο Vales πρέπει να δουλεύει γιατί το έχω ακούσει και για το κράνος αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Αν πάρεις σπρέι με ειδικό υγρό από μαγαζί με είδη για ψαροντούφεκο το βάζεις πριν την βουτιά το αφήνεις λίγο, ξεπλένεις και φοράς αμέσως. Πριν φορέσουμε την μάσκα ρίχνουμε νερό στο πρόσωπο μας.

Το να φυσάς αέρα μέσα στην μάσκα δεν παίζει κανένα ρόλο αφού είναι κάτι που έτσι και αλλιώς κάνεις όταν το βάθος αυξάνεται για να μην σου πεταχτούν τα μάτια έξω απ' την πίεση. Εξισώνεις την πίεση στην μάσκα.

Να'σαι καλά μαν!

Τα έχω κάνει πάνω κάτω όλα αυτά. Μόνο αυτό με την πατάτα δεν έχω κάνει και τον εξορκισμό που πρότεινε ο φίλος!

Θα δούμε πως θα πάει η δουλειά και φέτος.

Καλά ψαρέματα να έχουμε και πάντα να γυρνάμε σπίτι κι ας φάμε και σουβλάκια!:beer: :rotflmao:

daz
06/06/2010, 19:22
Την έκαψες? Βάλε φωτιά με τον αναπτήρα στον φακό εσωτερικά μην την φοβάσαι. Μέχρι να μαυρίσει, δεν παθαίνει τίποτα. Δεν μπορείς να κουβαλάς πατάτα στην παραλία.

Το ίδιο μου έλεγε και ένας φίλος μέχρι που του την περιποιήθηκα εγώ. Υπάρχει και ένα βότανο στην θάλασσα που μπορεί να κάνει την δουλειά της πατάτας αλλά δεν θυμάμαι πως το λένε.

pipe_smoker
06/06/2010, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Την έκαψες? Βάλε φωτιά με τον αναπτήρα στον φακό εσωτερικά μην την φοβάσαι. Μέχρι να μαυρίσει, δεν παθαίνει τίποτα. Δεν μπορείς να κουβαλάς πατάτα στην παραλία.

Το ίδιο μου έλεγε και ένας φίλος μέχρι που του την περιποιήθηκα εγώ. Υπάρχει και ένα βότανο στην θάλασσα που μπορεί να κάνει την δουλειά της πατάτας αλλά δεν θυμάμαι πως το λένε.

Ναι την έκαψα αδερφέ.

Το ανέφερα και σε ποστ πιο πριν. Και μάλιστα το πρώτο κάψιμο το έκανε ο μαγαζάτορας για να μου δείξει πως γίνεται. Βελτιώθηκε αρκετά αλλά και πάλι υπάρχει θέμα...

Θα της ρίξω μια γερή περιποίηση και φέτος και βλέπουμε.

Και στην ανάγκη πετάω και δυο πατάτες στο σάκο και θα τις δέσω στη σημαδούρα με την ψαροβελόνα!:rotflmao:

nihristo
06/06/2010, 19:38
στην χειρότερη μια τηγανιά πατάτες

daz
06/06/2010, 19:52
Όλα τα περιστατικά υποξίας και black out γίνονται στα τελευταία μέτρα και στην επιφάνεια όταν πάρεις την πρώτη ανάσα και πεις την πρώτη κουβέντα. Όπως και να έχει αν ξεκινάς ανάδυση πριν ξεκινήσουν οι διαφραγματικοί δεν έχεις πρόβλημα. Τεσπα. Η κουβέντα είναι μεγάλη. Και στα 3 μέτρα να βουτάς καλό είναι να ξέρεις 2 πραγματάκια για την φυσιολογία του οργανισμού σε καταστάσεις άπνοιας.

Επιγραμματικά μιας και είναι καλοκαίρι και οι περιστασιακοί είναι πολλοί να πούμε πως ανάμεσα στις βουτιές (έστω και για χταπόδια) πρέπει να μεσολαβεί σεβαστός χρόνος επιφανείας για να προλαβαίνει ο οργανισμός να αποβάλει το διοξ. του άνθρακα. Ξεκινάμε ανάδυση πριν ξεκινήσουν οι διαφραγματικοί. Αν για οποιοδήποτε λόγο παραμείναμε στον βυθό παραπάνω απ' ότι μπορούσαμε δεν ανεβαίνουμε γ@μ10ντ@$ αλλά όσο πιο χαλαρωμένοι γίνεται και δεν κοιτάμε ποτέ προς τα επάνω.
Αυτά ΚΑΙ για όσους βουτάνε στα 2 και 3 μέτρα έτσι?

Α! Και ότι έχουμε επάνω μας πρέπει να μπορεί να αφαιρεθεί, με μία κίνηση με το ένα χέρι με συνοπτικές διαδιασίες. Τα πάντα εκτός απ' την στολή. :D Ζώνη, μαχαίρια, φακοί (απαγορεύτηκαν), ψαροβελόνες κτλ. Και ο αναπνευστήρας περασμένος μέσα απ' το λουράκι της μάσκας και όχι πιασμένος με κλιπ πάνω σε αυτή.

Και νερό. Πολύ νερό. Βοηθάει από την εξίσωση μέχρι τις υποξίες. Για όσους έχουν ακράτεια υπάρχουν συστηματάκια διούρησης. Αν διψάσετε μέσα στο νερό, έχετε αφυδατωθεί και η υποξία παραμονεύει.

Καλές αναδύσεις και...

Σκατά στις βέργες μας ρε!

daz
06/06/2010, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipe_smoker
Ναι την έκαψα αδερφέ.

Το ανέφερα και σε ποστ πιο πριν. Και μάλιστα το πρώτο κάψιμο το έκανε ο μαγαζάτορας για να μου δείξει πως γίνεται. Βελτιώθηκε αρκετά αλλά και πάλι υπάρχει θέμα...

Θα της ρίξω μια γερή περιποίηση και φέτος και βλέπουμε.

Και στην ανάγκη πετάω και δυο πατάτες στο σάκο και θα τις δέσω στη σημαδούρα με την ψαροβελόνα!:rotflmao:

Βάλτη σε ζεστό νερό και βγάλτη όταν θα γυρίσεις απ' τον καφέ. Στην επιφάνεια του νερού έχει κάτι σαν λάδι?

Βρέχεις το πρόσωπό σου πριν την φορέσεις?

Φτύνουμε τρίβουμε και δεν ξεπλένουμε.

Σου βάζει νερό η μάσκα?

Συνήθως δεν χρειάζεται τίποτε άλλο. Δλδ δεν υπάρχει και τίποτε άλλο που να μπορείς να κάνεις. (Νομίζω)

p@nos
07/06/2010, 00:12
καλα ρε δε ξερετε πως να μη θαμπωνει η μασκα και ψαχνετε για 2ο ασχετο απο το φορουμ:lol: ?


οπως ειπε και ο μπαιρον, η υποξια καραδοκει...αλλα δεν ειναι και τοσο υπουλη...προειδοποιει πριν ερθει...
και οταν την παθεις, οφειλεται καθαρα και μονο σε προσωπικη σου :a31:
και η αληθεια ειναι οτι θελει αυτοσυγκρατιση καμια φορα για να μην κανεις μαλακια...κατι που ενας απειρος δεν εχει...εδω και κοσμος με εμπειρια την παταει(απο τη μ@λ@κια φυσικα)

γι'αυτο οσοι πατε, με προσοχη, βαλτε τα ΔΙΚΑ σας ορια, και μη τα ξεπερασετε...γιατι κανεις δε θα μπορει να σας μαζεψει μετα και να σας επαναφερει...




τεσπα, το ζουμι ειναι το οτι πρεπει να βουτας μονο με ατομα που ξερεις το επιπεδο τους και τον τροπο ψαρεματος...ουτε εναν ασχετο θες που να φοβασαι αμα θα πρεπει να τον τραβας μετα, ουτε καναν ατσαλο φασαριοζη που τρομαζει οτι υπαρχει στο βυθο...οσες φορες εχω βγει με κοσμο που δεν ξερω, μια απο τις 2 περιπτωσεις ηταν...

γι'αυτο παντα βουταω, με ΠΟΛΥ συγκεκριμενα ατομα, και μονο...



ααα και κατι ακομα...οποιαδηποτε κακοδιαθεσια, πονοκεφαλος, κρυωμα, ΦΑΓΩΜΑ το προηγουμενοο βραδυ, ξενυχτι(μιας και πρωινες ειανι συνηθως οι βουτιες μετα απο καλοκαιρινες νυχτες), μεθυσι, αυπνια κλπ ΑΚΥΡΩΝΟΥΝ τη βουτια...

fasma
07/06/2010, 01:32
Σχετικά με την μάσκα προσωπικά πιστεύω ότι το παν είναι στο ξέπλυμα και στέγνωμα μετά την βουτιά.Μόλις βγω από την θάλασσα και πάω στο σπίτι πάντα ξεπλένω καλά τα πράγματα και την μάσκα πάντα την έχω προς τα κάτω ώστε να μην μένει νερό μέσα,και πριν την βουτιά πάντα ένα καλό φτύσιμο, τρίψιμο, ξέβγαλμα, βρέξιμο του προσώπου και φύγαμε.:sun:

miscelano
07/06/2010, 02:05
κι εγω στο αθλημα απο μικρος με τον πατερα μ στη κρητη καθε μερα καναμε ψαροντουφεκο....ειχα ενα 90αρι δεν θυμαμαι μαρκα....μετα πηγα σικελια για σπουδες και εκει πραγματικα εβγαλα πολυ ψαρι...απο τοτε που γυρισα ελλαδα ομως ρε παιδια εχω απογοητευτει...1-2 βουτιες στη χαλκιδικη,1-2 στο πηλιο και αρκετες στη κρητη και δεν εχω βγαλει ουτε κεφαλο....που πηγαν τα ψαρια οεο????????

byron
07/06/2010, 02:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
οπως ειπε και ο μπαιρον, η υποξια καραδοκει...αλλα δεν ειναι και τοσο υπουλη...προειδοποιει πριν ερθει...
και οταν την παθεις, οφειλεται καθαρα και μονο σε προσωπικη σου :a31:
και η αληθεια ειναι οτι θελει αυτοσυγκρατιση καμια φορα για να μην κανεις μαλακια...κατι που ενας απειρος δεν εχει...εδω και κοσμος με εμπειρια την παταει(απο τη μ@λ@κια φυσικα)


θα το ξαναπω, και + & -.
Η υποξία δεν προειδοποιεί. Δεν είναι σάμπα που προηγείται της υποξίας, ούτε διαφραγματικοί σπασμοί υπάρχουν, ούτε κάψιμο στα πόδια, ούτε τίποτα. Ρωτήστε κάποιον που έχει βγει ζωντανός από υποξία και θα σας το επιβεβαιώσει.
Σαν να κλείνει ξαφνικά ο διακόπτης σε off.
Και ακόμα χειρότερα, κινδυνεύουν και οι πολύ έμπειροι μιας και η εμπειρία μας ωθεί πιο συχνά σε τραβηγμένες βουτιές.
Την 10ετία του 90, είχα γνωρίσει έναν καταπληκτικό άνθρωπο (γράφαμε και οι δύο άρθρα στον Υποβρύχιο Κόσμο), λάτρη της ελεύθερης και βαθύτη και εξαιρετικό επιστήμονα. Το όνομα του ήταν Δημήτρης Βασιλάκης και εκτός από ιατρός πνευμονολόγος στο Νοσοκομείο Ηρακλείου ήταν και εκπαιδευτής της AIDA (www.aida-international.org)...
Πνίγηκε λόγω υποξίας το 2007 σε κάποιο βυθό της Κρήτης. Το ζευγάρι του ψάρευε λίγο παρακάτω μιας και το βάθος των 25 μέτρων ήταν αστείο για τις δυνατότητες τους.

Αν μπορεί να πάθει υποξία ένας τέτοιος άνθρωπος, φαντάσου πόσο εύκολα μπορούν να πάνε τα πράγματα κατά διαόλου.


Αρχικά δημιουργήθηκε από fdTolis
Στην σχολη μας μαθανε (και το εχετε δει σε dvd με ψαρεμα) οτι οταν βουταει καποιος βαθια στο ανεβασμα το ζευγαρι καλου κακου πρεπει να κατεβενει 6-10m (στο περιπου και ειναι σχετικο αναλογος με την περισταση) και να συνοδευει αυτον που ανεβενει μεχρι την επιφανια και αν υπαρχη αναγκη να τον βοηθησει να φτασει οσο πιο γρηγορα γινετε επανω!

Αυτο πρεπει να γινετε κανονικα!!!!

Οσο για το νοημα, μπορει να δειξει κουναντας το χερι αριστερα-δεξια καθετα στον λεμο που σημαινει οτι σου τελειωνει το οξυγονο, αυτο γινετε σπανια στην ελευθερη, το χρησιμοποιουν στην αυτονομη

Καταρχήν μην μπλέκουμε την αυτόνομη με την ελεύθερη. Καμμία σχέση.

Οι σχολές καλά τα λένε στα μέτρα ασφαλείας. Αρκεί να έχουμε τα μάτια μας συνεχώς στο ζευγάρι όταν του πάρουμε το όπλο ή το ψάρι. Η υποξία συμβαίνει στην άνοδο απ΄τα 10 μέτρα ως την επιφάνεια (στο σημείο δηλαδή που ο πνεύμονας ανακτά το αρχικό του μέγεθος) και δεν χρειάζεται να βγεί στην επιφάνεια για να συμβεί.
Κάπως έτσι την πατήσαμε και εμείς. Πήρα το ψάρι και μέχρι να τον βρώ, ήταν ήδη στα 8-10-12 μέτρα και βούλιαζε. Το ότι ζήσαμε και οι 2 το αποδίδω μόνο στο ότι κάποιος μας τη χάρισε.....

Πέραν των υπολοίπων μέτρων ασφαλείας που ανέφεραν τα παιδιά παραπάνω, να προσθέσω ότι ποτέ δεν έχουμε αναπνευστήρα στο στόμα κατά την διάρκεια της βουτιάς.

Καλές βουτιές :wave2:

pipe_smoker
07/06/2010, 03:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Βάλτη σε ζεστό νερό και βγάλτη όταν θα γυρίσεις απ' τον καφέ. Στην επιφάνεια του νερού έχει κάτι σαν λάδι?

Βρέχεις το πρόσωπό σου πριν την φορέσεις?

Φτύνουμε τρίβουμε και δεν ξεπλένουμε.

Σου βάζει νερό η μάσκα?

Συνήθως δεν χρειάζεται τίποτε άλλο. Δλδ δεν υπάρχει και τίποτε άλλο που να μπορείς να κάνεις. (Νομίζω)

Καλημέρες!!

Ναι τη βρέχω τη φάτσα μου! Γενικά έχω αρκετά λιπαρό δέρμα και ίσως φταίει και αυτό. Μια φορά στη ζωή μου που πήγα για paintball μία που έβαζα τη μάσκα και μία που δεν έβλεπα τη μύτη μου. Αποδεκάτιζα την ομάδα μου αρχής εξ'αρχής λέμε!:rotflmao:

Νεράκια βάζει αλλά ευτυχώς όχι σε μεγάλο βαθμό. Ίσως φταίνε τα μούσια κατα πως λένε πολλοί.

Μου είπαν να δοκιμάσω βαζελίνη εκεί που εφάπτεται η μάσκα με το μουστάκι. Θα το τσεκάρω φέτος.

ΥΓ Κύριε Byron με τρομοκρατήσατε! Τόσο στα καλά καθούμενα προκύπτει αυτή η υποξία ρε γαμώτο?

Anty12
07/06/2010, 03:16
Βύρον... έχεις ψαρέψει ποτέ Σαμόθρακα...???
αν ναι, ποιές χρονολογίες...???

S.Nikos
07/06/2010, 03:24
Λοιπόν, Νίκος 27 χρονών έχω κάνει σχολείο 2ου επιπέδου στη Bleutec. Από τότε βέβαια οι βουτιές δυστηχώς έχουν ελαχιστοποιηθεί με αποτέλεσμα να μην είμαι σε φόρμα αλλά 10-12 μέτρα ψαρεύω ακόμα. Όποιος είναι για Κορινθιακό ή γύρω περιοχές με χαρά να κανονσίουμε για ένα καφεδάκι να τα πούμε.

byron
07/06/2010, 03:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipe_smoker
Κύριε Byron με τρομοκρατήσατε! Τόσο στα καλά καθούμενα προκύπτει αυτή η υποξία ρε γαμώτο?

Δεν έχω πρόθεση να τρομοκρατήσω κανέναν. Απλά να επισημάνω τους κινδύνους (κακά τα ψέματα η ελεύθερη είναι επικίνδυνο χόμπυ) που διατρέχει κάποιος σε βάθη κάτω των 20 μέτρων (οι πιθανότητες μειώνονται πάρα πολύ σε μικρότερα βάθη).

Το να ξέρουμε τους κινδύνους δεν αφαιρεί τίποτα απ΄την απόλαυση της βουτιάς. Ίσα ίσα που η άγνοια είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος.

@ Andy. Ναι είχα μείνει 20 μέρες το 1995. Βουτιές περιμετρικά του νησιού εκτός του μη προσβάσιμου νότιου κομματιού που ήταν προφανώς το πιο ενδιαφέρον. Λίγα ψάρια εως ανύπαρκτα (λογικό στις αμμουδιές) πολύ μπουκάλα και γενικότερα ξύρισμα από παράνομους με κάθε τρόπο.
Υπήρχε και μια πολύ καλή μεσοπέλαγη ξέρα (μου διαφεύγει το όνομα) για μαγιάτικα....αλλά αντε βρες την :lol:

Anty12
07/06/2010, 04:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν έχω πρόθεση να τρομοκρατήσω κανέναν. Απλά να επισημάνω τους κινδύνους (κακά τα ψέματα η ελεύθερη είναι επικίνδυνο χόμπυ) που διατρέχει κάποιος σε βάθη κάτω των 20 μέτρων (οι πιθανότητες μειώνονται πάρα πολύ σε μικρότερα βάθη).

Το να ξέρουμε τους κινδύνους δεν αφαιρεί τίποτα απ΄την απόλαυση της βουτιάς. Ίσα ίσα που η άγνοια είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος.

@ Andy. Ναι είχα μείνει 20 μέρες το 1995. Βουτιές περιμετρικά του νησιού εκτός του μη προσβάσιμου νότιου κομματιού που ήταν προφανώς το πιο ενδιαφέρον. Λίγα ψάρια εως ανύπαρκτα (λογικό στις αμμουδιές) πολύ μπουκάλα και γενικότερα ξύρισμα από παράνομους με κάθε τρόπο.
Υπήρχε και μια πολύ καλή μεσοπέλαγη ξέρα (μου διαφεύγει το όνομα) για μαγιάτικα....αλλά αντε βρες την :lol:

ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ............................................................ :a07:


Για την Λαδόξηρα μιλάς...ούτε και κει είχε ψαχτίρια ...οι μακάκες οι Καλύμνιοι τα είχαν ξυρίσει όλα με τα μασούρια.... μόνο τίποτα περαστικά μαγιάτικα και κάτι πελαγίσιες τούνες και αν....

Ερε και να σε ήξερα τότε.....!!!!!!! είχα να σε φορτώσω με στίγματα ....ούτε πολεμικό ναυτικό να ήσουν.....:lol:

Το νησί είναι (ήταν ) Jurasic Park μιλάμε, αλλά ψάρευες σε λάθος μέρη...Νότια έπρεπε να πας...στα Γκρέμνα, στον Κούβελα και στον Φονιά... να δεις εκεί κάτι παπούδες Σαργούς και κάτι Συναγρίδια ...να πνιγείς στο καρτέρι να το φχαριστηθείς.....

άσε που έχεις και πάτημα για Λήμνο (τύφλα νά'χε ο Περιστέρης) και άμα (:blush: ) είχες άντερα και δεν φοβόσουν τα μεγάλα γυάλινα μπουκάλια της Κόκα-Κόλα, περνούσες απέναντι στo "άλλο" κολόβραχο ....εκεί να δεις σουβλάκια.... τρία-τρία στην βέργα....

Α ρε Βύρον, που μ' έστειλες τώρα....σημάδια στην μάπα απο Δεκέμβρη μέχρι το Μάη , και ξυρισμένο κρανίο εν έτη 1994-95 ......τσάκω....:beer:

byron
07/06/2010, 04:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ............................................................ :a07:


Για την Λαδόξηρα μιλάς...ούτε και κει είχε ψαχτίρια ...οι μακάκες οι Καλύμνιοι τα είχαν ξυρίσει όλα με τα μασούρια.... μόνο τίποτα περαστικά μαγιάτικα και κάτι πελαγίσιες τούνες και αν....

Ερε και να σε ήξερα τότε.....!!!!!!! είχα να σε φορτώσω με στίγματα ....ούτε πολεμικό ναυτικό να ήσουν.....:lol:

Το νησί είναι (ήταν ) Jurasic Park μιλάμε, αλλά ψάρευες σε λάθος μέρη...Νότια έπρεπε να πας...στα Γκρέμνα, στον Κούβελα και στον Φονιά... να δεις εκεί κάτι παπούδες Σαργούς και κάτι Συναγρίδια ...να πνιγείς στο καρτέρι να το φχαριστηθείς.....

άσε που έχεις και πάτημα για Λήμνο (τύφλα νά'χε ο Περιστέρης) και άμα (:blush: ) είχες άντερα και δεν φοβόσουν τα μεγάλα γυάλινα μπουκάλια της Κόκα-Κόλα, περνούσες απέναντι στo "άλλο" κολόβραχο ....εκεί να δεις σουβλάκια.... τρία-τρία στην βέργα....

Α ρε Βύρον, που μ' έστειλες τώρα....σημάδια στην μάπα απο Δεκέμβρη μέχρι το Μάη , και ξυρισμένο κρανίο εν έτη 1994-95 ......τσάκω....:beer:

To νησί είμαι σίγουρος ότι είναι jurasic park, αλλά όπως παντού το Α-Ω είναι το "κομμάτι" που θα πέσεις (ή μάλλον θα σου πουν). Χαρακτηριστικά θυμάμαι ότι στη Θάσο, είχα κάνει καμμιά 20αριά μίλια κολυμπητό :rotflmao: μέχρι που βρήκα ένα σημείο πλάτους 50 μέτρων που είχε από σαργοσηκιούς στα ρηχά μέχρι ροφούς και συναγρίδες στην αποχή σε εντυπωσιακές ποσότητες και μεγέθη.
Λήμνο είχα κάνει μια δυο βουτιές περιμένοντας το καράβι για Σαμοθράκη. Αν και έπεσα στην τύχη φαινόταν ζωντανός τόπος.

Μακράν το καλύτερο νησί από ψάρια είναι η Μυτιλήνη. Και τις 2 φόρες που έχω πάει και είδα και έβγαλα πολλά ψάρια.

Χίος πίκρα, Ικαρία καλή αλλά περίεργοι βυθοί.

Τότε το 95 αν θυμάμαι καλά είχα γράψει για τον Υποβρ.Κόσμο ένα άρθρο για τα νησιά του Ανατολικού Αιγαίου. Ηταν η εποχή που ήμουν στα ντουζένια μου με βουτιές σχεδόν σε όλη την Ελλάδα κάθε Σαββατοκύριακο.

Those were the days.... :lol:

:beer: :beer:

daz
07/06/2010, 04:28
P@ano έχεις δίκιο σε όλα. Και εγώ την έχω πατήσει αλλά το χειρότερο δεν είναι να βουτήξεις με άσχετους. Το χειρότερο είναι να βουτήξεις με άσχετους που τα ξέρουν όλα.

+1 σε ότι είπε ο Byron.

Pipe smoker μην πανικοβάλλεσαι. Η υποξία συμβαίνει όταν ο πνεύμονας ανακτά τον αρχικό του όγκο (γι αυτό συμβαίνει στα τελευταία μέτρα) επηρεάζοντας την συγκέντρωση του οξυγόνου και την δίοδό του προς το αίμα. (γενικότερα επηρεάζει την ανταλλαγή αερίων με το αίμα.) Αν ψαρεύεις στα ρηχά κράτα χρόνο επιφανείας ανάμεσα στις βουτιές σου και ψάρευε στο 70% της άπνοιά σου.

Anty εσένα είχε επικηρύξει ρε η green peace για οικολογική καταστροφή? :lol:

Καλημέρα σε όλους.

fdTolis
07/06/2010, 04:48
+1000 για οσα ειπατε για την υποξια παιδες

:beer:

p@nos
07/06/2010, 04:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
θα το ξαναπω, και + & -.
Η υποξία δεν προειδοποιεί. Δεν είναι σάμπα που προηγείται της υποξίας, ούτε διαφραγματικοί σπασμοί υπάρχουν, ούτε κάψιμο στα πόδια, ούτε τίποτα. Ρωτήστε κάποιον που έχει βγει ζωντανός από υποξία και θα σας το επιβεβαιώσει.
Σαν να κλείνει ξαφνικά ο διακόπτης σε off.
Και ακόμα χειρότερα, κινδυνεύουν και οι πολύ έμπειροι μιας και η εμπειρία μας ωθεί πιο συχνά σε τραβηγμένες βουτιές.
Την 10ετία του 90, είχα γνωρίσει έναν καταπληκτικό άνθρωπο (γράφαμε και οι δύο άρθρα στον Υποβρύχιο Κόσμο), λάτρη της ελεύθερης και βαθύτη και εξαιρετικό επιστήμονα. Το όνομα του ήταν Δημήτρης Βασιλάκης και εκτός από ιατρός πνευμονολόγος στο Νοσοκομείο Ηρακλείου ήταν και εκπαιδευτής της AIDA (www.aida-international.org)...
Πνίγηκε λόγω υποξίας το 2007 σε κάποιο βυθό της Κρήτης. Το ζευγάρι του ψάρευε λίγο παρακάτω μιας και το βάθος των 25 μέτρων ήταν αστείο για τις δυνατότητες τους.

Αν μπορεί να πάθει υποξία ένας τέτοιος άνθρωπος, φαντάσου πόσο εύκολα μπορούν να πάνε τα πράγματα κατά διαόλου.






ρε βυρωνα στα λογια μου ερχεσαι...οταν κατεβαινεις κατω απο 20, πρεπει ολα να δουλευουν ρολοι...δεν ειανι χαλαρη βουτια σε καμια περιπτωση...και ειναι παντα βουτιες που εισαι πανω στο σκαφος αραχτος, βουτας στα 25 και ξανα πανω..σε καμια περιπτωση δε κατεβαινεις εκει απο πορεια...και οταν εισαι σε τετοιο βαθος, για πολυ ωρα, κατι μπορει να παει στραβα...σαμπα και λαμπακια φυσικα και δεν υπαρχουν, αλλα στα 20μ οταν τελειωνει ο αερας το καταλαβαινεις...και δε το καταλαβαινεις στα 20μ βασικα, αλλα στο ανεβασμα γιατι δεν εχεις υπολογισει σωστα ποσος χρονος σου απομενει μεχρι να φτασεις επανω...


γιατι μ αυτο που λες, οτι δε προειδοποιει τιποτα, ειναι σα να λες πως λιγο πριν τα τιναξεις, εισαι οπως οταν εισαι στο κατεβασμα στα 3μ...

fdTolis
07/06/2010, 05:23
ΥΠΟΞΙΑ

Υποξια ειναι η κατασταση στην οποια τα επιπεδα του Ο2 στο αιμα και στους ιστους ειναι κατωτερα απο τα φυσιολογικα.
Ο οργανισμος ρυθμιζει την αναπνοη με τις τιμες μερικης πιεσεις του Ο2 και του CO2.
Οταν βρισκομαστε σε καταδυση η εξωτερικη πιεση του περιβαλλοντος οδηγει και σε αυξηση της μερικης πιεσης του Ο2.
Η αισθηση της απολυτης ανεσης και υπερεπαρκειας Ο2 και χρονου απνοιας ειναι το κυριοτερο χαρακτηριστικο του δυτη στο βυθο και η μερικη πιεση του Ο2 οσο και να μειωθει λογω καταναλωσης θα παραμενει σε υψηλα επιπεδα.
Κατα την αναδυση ομως η ελαττωση της πιεσης ειναι συγκεκριμενη αναλογα με τη μειωση του βαθους.
Η ελαττωση αυτη της πιεσης μπορει να οδηγησει σε πολυ χαμηλα επιπεδα Ο2 στον οργανισμο και ο εγκεφαλος δινει αυτοματα εντολη για λιποθυμια, για διατηρηση των ζωτικων λειτουργιων.
Μια λιποθυμια στην ξηρα δεν ειναι ανησυχητικο φενομενο, στο νερο ομως οι συνθηκες ειναι διαφορετικες.

Συμπτοματα: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ προειδοποιητικα συμπτωματα της υποξιας. Η λιποθυμια αιναι ακαριαια και χωρις δυνατοτητα αντιδρασης. Η βοηθεια μπορει να ερθει μονο απο το ζευγαρι.

byron
07/06/2010, 06:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε βυρωνα στα λογια μου ερχεσαι...οταν κατεβαινεις κατω απο 20, πρεπει ολα να δουλευουν ρολοι...δεν ειανι χαλαρη βουτια σε καμια περιπτωση...και ειναι παντα βουτιες που εισαι πανω στο σκαφος αραχτος, βουτας στα 25 και ξανα πανω..σε καμια περιπτωση δε κατεβαινεις εκει απο πορεια...και οταν εισαι σε τετοιο βαθος, για πολυ ωρα, κατι μπορει να παει στραβα...σαμπα και λαμπακια φυσικα και δεν υπαρχουν, αλλα στα 20μ οταν τελειωνει ο αερας το καταλαβαινεις...και δε το καταλαβαινεις στα 20μ βασικα, αλλα στο ανεβασμα γιατι δεν εχεις υπολογισει σωστα ποσος χρονος σου απομενει μεχρι να φτασεις επανω...


γιατι μ αυτο που λες, οτι δε προειδοποιει τιποτα, ειναι σα να λες πως λιγο πριν τα τιναξεις, εισαι οπως οταν εισαι στο κατεβασμα στα 3μ...

Ρε Πάνο δεν λέμε το ίδιο. Αν έχει τραβηξει η βουτιά το καταλαβαίνεις προφανώς και κοιτάς να την κάνεις για πάνω άμεσα. Πιθανόν η πολύ τραβηγμενη βουτιά να οδηγήσει από κράμπες, διαφραγματικούς σπασμούς (που φτύνεις αέρα) μέχρι να βγάλεις την μάσκα και την κουκούλα (το ΄χω δει μη γελάτε) μέχρι και υποξία αν πλέον είναι αργά.

Η "ξερή" υποξία είναι σαν να έχει γίνει υπεραερισμός, χωρίς να έχει γίνει. Απλά κλείνει το σύστημα μετά από μια βαθειά αλλά εντός ορίων βουτιά ΧΩΡΙΣ να δώσει προειδοποίηση.
Είχα και έχω φίλους με τέτοιες εμπειρίες και όλοι το ίδιο πράγμα λένε. Και από την δική μου εμπειρία με το ζευγάρι μου που "είχε" τα 30-35 μέτρα άνετα και χαλαρά το ίδιο πράγμα θα πω.
Είχαμε ξεκινήσει μισή ώρα, τρία τέταρτα (δηλαδή ξεκούραστοι) με καρτέρια στα 20-23 μέτρα. Ούτε υπεραερισμός ούτε τραβηγμένη βουτιά ήταν η συγκεκριμένη. Αν κράτησε 1:40 από 1:25 μιας και χτυπήθηκε ψάρι δεν έχει σημασία μιας και χρόνοι πάνω από 2 λεπτά ήταν συνηθισμένοι.

Ανοδος, και στα τελευταία μέτρα υποξία χωρίς σημαδι. Στην επιφάνεια δεν βγήκε ποτέ και μέχρι να τον βγάλω η καρδιά μου πήγε στους 300 παλμούς ενώ ο τρόμος μου ήταν κάτι απερίγραπτο.
Παρόλο που έκανα ότι έπρεπε (πρώτες βοήθειες από το 1ο σχολείο αυτόνομης και απ τα σεμινάρια του Γλαύκου), τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα. Η υποξία δεν είναι μια απλή λιποθυμία όπως μαλακωδώς την παρουσίαζαν τα περιοδικά του χώρου. Εκτός της πνευμονικής εμβολής που έπαθε ο φιλος μου, χρειάστηκε να κάνει 5 επισκεψεις σε ένα κέντρο υπερβαρικής ιατρικής στην Χαμοστέρνας προκειμένου να επανέλθει 100%.

:wave2:

matmat
07/06/2010, 06:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

Τότε το 95 αν θυμάμαι καλά είχα γράψει για τον Υποβρ.Κόσμο ένα άρθρο για τα νησιά του Ανατολικού Αιγαίου. Ηταν η εποχή που ήμουν στα ντουζένια μου με βουτιές σχεδόν σε όλη την Ελλάδα κάθε Σαββατοκύριακο.

Those were the days.... :lol:

:beer: :beer:



η δεκαετία του 90 ηταν καλη για ολους
μετα μας πήρε ο διάολος
ασε που παλκώσαν και οι γερμανοι
κι εγινε το ελα να δεις στους βυθους !



αντε καλές μπεκάτσες
:beer: :wave2: :beer:



Α! και για τις μάσκες
φτύσιμο και τρίψιμο με φύκι
το άγριο καφε και προσοχή στην άμμο .

:smokin:

Anty12
07/06/2010, 08:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Anty εσένα είχε επικηρύξει ρε η green peace για οικολογική καταστροφή? :lol:


Ποτέ μπουκάλια...ποτέ νυχτερινό, και.....:rolleyes: ..... πάντα στο όριο των 5 κιλών , όταν ζύγωνε το λιμενικό....

.....βέβαια, τότε δέναν τα σκυλιά με τα λουκάνικα θα μΕ πεις...:D


Υ.Γ Αμα προλάβω θα έρθω Ρύσιο σήμερα

Anty12
07/06/2010, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εκτός της πνευμονικής εμβολής που έπαθε ο φιλος μου, χρειάστηκε να κάνει 5 επισκεψεις σε ένα κέντρο υπερβαρικής ιατρικής στην Χαμοστέρνας προκειμένου να επανέλθει 100%.
:wave2:

Σε θάλαμο γιατί ρε Βύρον ...???

Είχε φυσαλίδες μετά από 1-1.30 λεπτά στα 20+....??????....

byron
07/06/2010, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Σε θάλαμο γιατί ρε Βύρον ...???

Είχε φυσαλίδες μετά από 1-1.30 λεπτά στα 20+....??????....

Οχι, καμμία σχέση. Η υποξία προκαλεί ρήξη μικρών αγγείων του εγκεφάλου η οποία με την σειρά της προκάλεσε μειωμένα αντανακλαστικά στην αριστερή μεριά του σώματος. Ο φίλος μου καθότι ήταν επαγγελματίας αθλητής έπρεπε να επανέλθει το συντομότερο.

Ο θάλαμος δεν βοηθά μόνο για φυσαλίδες αλλά και για ταχύτερη ανάρρωση κάποιων προβλημάτων. Η πλειονότητα των ασθενών που είδα να μπαίνουν στον θάλαμο (μίγματα αερίων στα 30 μέτρα για 20 λεπτά αν θυμάμαι καλά) ήταν άνθρωποι με αρθρίτιδες.

Ε όχι και καραμπούκαλος ο Andy ρε daz....εδώ μιλάει για ξυρισμένο κρανίο (bring me the frenchman. Bring me Jacque Mayol :rotflmao: :rotflmao: ) καιετς....:winka:

daz
07/06/2010, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n


Ε όχι και καραμπούκαλος ο Andy ρε daz....εδώ μιλάει για ξυρισμένο κρανίο (bring me the frenchman. Bring me Jacque Mayol :rotflmao: :rotflmao: ) καιετς....:winka:



Νύχτα με μπουκάλες δεν είναι ψαροντούφεκο. Δεν εννοούσα αυτό. Απλά είχα ακούσει κάποτε ένα θρύλο για κάποιον που δεν είχε αφήσει κανένα ροφό πάνω από 15 κιλά. Το λιμενικό δεν μπορούσε να του κάνει τίποτα γιατί ήταν καθ' όλα νόμιμος.

Και εμένα με κυνήγησε η green peace όταν δέχτηκε παράπονα από ψαράδες που είδαν τις ψαριές τους να μειώνονται, αλλά ξεφούσκωσα την σημαδούρα και τους ξέφυγα. :a5:

χαχα.. Έχω κ άλλες ιστορίες να σας πω αλλά θα με κυνηγάτε με τα 100αρια και τις δίφτερες.


Υ.Γ. Πρόεδρε σε περιμένουμε. Ραντεβού στο Ρύσιο.

Anty12
07/06/2010, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Νύχτα με μπουκάλες δεν είναι ψαροντούφεκο. Δεν εννοούσα αυτό. Απλά είχα ακούσει κάποτε ένα θρύλο για κάποιον που δεν είχε αφήσει κανένα ροφό πάνω από 15 κιλά. Το λιμενικό δεν μπορούσε να του κάνει τίποτα γιατί ήταν καθ' όλα νόμιμος.

Και εμένα με κυνήγησε η green peace όταν δέχτηκε παράπονα από ψαράδες που είδαν τις ψαριές τους να μειώνονται, αλλά ξεφούσκωσα την σημαδούρα και τους ξέφυγα. :a5:

χαχα.. Έχω κ άλλες ιστορίες να σας πω αλλά θα με κυνηγάτε με τα 100αρια και τις δίφτερες.


Υ.Γ. Πρόεδρε σε περιμένουμε. Ραντεβού στο Ρύσιο.


Τσ...τσ...τσ........ δύφτερες......100άρια.......ερασιτέχνες....ΡΠΣΤ....:lol: :lol:

Ο καλός ο κόσμος έχει πάντα ένα ξύλινο για τα πλαναρίσματα και τα καρτέρια, άφτερες μιας και ο ροφός πρέπει να "ασπρίσει" με την πρώτη , αλλιώς άντε δέστον με την άγκυρα, μουλινέ 150άρι με τα πρώτα 50 μέτρα από αλεξίπτωτο, και φυσικά μεσοπέλαγα το όπλο πάντα δεμένο με σανίδα του σέρφ......

Anty12
07/06/2010, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ε όχι και καραμπούκαλος ο Andy ρε daz....εδώ μιλάει για ξυρισμένο κρανίο (bring me the frenchman. Bring me Jacque Mayol :rotflmao: :rotflmao: ) καιετς....:winka:


Ποιός...Ζάκε αμίκο μίο....ρε Βύρον........Πελιτζάρι λέμε κιετσ....:winka: :D

byron
07/06/2010, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ποιός...Ζάκε αμίκο μίο....ρε Βύρον........Πελιτζάρι λέμε κιετσ....:winka: :D

Τσάκο μία, μιας και επιβίωσε το θεματάκι απ΄τους mods.

Χειμερινός αγώνας του Γλαύκου "Αλκυώνη ΄96" στον Σαν Τζώρτζη. Το πιο βαθύ ψάρι στα 2,5 μέτρα και το πιο ρηχό στα 20 cm. :rotflmao: :rotflmao:


:beer:


200790

Anty12
07/06/2010, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τσάκο μία, μιας και επιβίωσε το θεματάκι απ΄τους mods.

Χειμερινός αγώνας του Γλαύκου "Αλκυώνη ΄96" στον Σαν Τζώρτζη. Το πιο βαθύ ψάρι στα 2,5 μέτρα και το πιο ρηχό στα 20 cm. :rotflmao: :rotflmao:


:beer:

Σωραίος........:beer: 500άρηδες σαργοί στα 20cm...??? τι στα διάλα...???

sniper
07/06/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Σωραίος........:beer: 500άρηδες σαργοί στα 20cm...??? τι στα διάλα...???

Το πετάξανε μέσα σε ενυδρείο.....

:smokin:

byron
07/06/2010, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Το πετάξανε μέσα σε ενυδρείο.....

:smokin:

του el hymador βεβαίως βεβαίως...

@Anty είχε και αρκετά μεγαλύτερους, μέχρι 1100 και ένα λαβράκι 1300 που το πήρα βραχωμένο :hypnotize

Μιλάμε για πολύ kolofardeia :D

fdTolis
07/06/2010, 16:21
Βυρων εσ' εισ' καλος :)

τα ψαρια ηπιαν μια τετοια :beer: και τα βγαλατε τοσο ρηχα? :lol: :lol:

Παντως ωραια ψαρια.....

:sun: :sun:

byron
07/06/2010, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από fdTolis
Βυρων εσ' εισ' καλος :)

τα ψαρια ηπιαν μια τετοια :beer: και τα βγαλατε τοσο ρηχα? :lol: :lol:

Παντως ωραια ψαρια.....

:sun: :sun:

H συγκεκριμένη ψαριά ήταν απλά τυχερή. Βγάλαμε 18 ψάρια εκ των οποίων 14 σαργούς και τσιμπήσαμε την 2η θέση του αγώνα.

Το θέμα είναι ότι δεν γλείψαμε ούτε κεφαλάκι, μιας και όλα τα ψάρια έγιναν δωρεά σε ίδρυμα. :bawl:

daz
07/06/2010, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
H συγκεκριμένη ψαριά ήταν απλά τυχερή. Βγάλαμε 18 ψάρια εκ των οποίων 14 σαργούς και τσιμπήσαμε την 2η θέση του αγώνα.

Το θέμα είναι ότι δεν γλείψαμε ούτε κεφαλάκι, μιας και όλα τα ψάρια έγιναν δωρεά σε ίδρυμα. :bawl:


Ρε που βρήκατε τόσα ψάρια με ψυχολογικά προβλήματα? Έλα πες. Αυτά που πήρατε στα 20cm, αν δεν έπεφταν πάνω στην βέργα σας θα έβγαιναν στην στεριά να αυτοκτονήσουν. :rotflmao:



2ή θέση ε? Ρε ήσασταν καλοί εσείς!!!


Συγχαρητήρια μαν, ωραία ψαριά. :)

fdTolis
07/06/2010, 18:51
Βυρωνα επρεπε να μεναμε πιο κοντα να βγαιναμε για κανα καφεδακι να μας ελεγες καμια τεχνικη σε εμας τους κουλατζες:p :p

nihristo
15/06/2010, 09:41
δείτε 2 εντυπωσιακά βιντεάκια http://www.aidahellas.gr/2009/articles/70--b.html

Akatanomastos
15/06/2010, 09:55
ειχα την τυχη μεσω φιλων να μυηθω στον κοσμο του ψαροντουφεκου


φυσικα ειμαι πολυ νεος στο χωρο

εχω παει για ψαρεμα γυρω στις 15 φορες
και μονο καλοκαιρι



απο την πρωτη στιγμη μαγευτικα

καθως ειναι ενα χομπυ/σπορ/επαγγελμα πειτε το οπως θελει ο καθενας
το οποιο συνδιαζει παρα πολλα στοιχεια..


κρυβει επισης πολλους κινδυνους
αλλα και αυτο ειναι μερος της γοητειας του..



και φετος λοιπον το καλοκαιρι
ελπιζω να κατσει
κυνηγι στις κρητικες θαλλασες..

γαυδο ή/και γαιδουρονησι
και μετα ρακιες και κρασά με ΦΡΕΣΚΟΤΑΤΟ ΨΑΡΙ των 1-2 ωρων σουπα και καρβουνα:beer: :beer: :a54: :a23: :a25:

fasma
19/06/2010, 04:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
δείτε 2 εντυπωσιακά βιντεάκια http://www.aidahellas.gr/2009/articles/70--b.html


Αρκετά σοκαριστικα βιντεακια!!

είναι καλό να το δούνε νέοι δύτες και όχι μόνο!!
Απλά καταλαβαίνεις πόσο γρήγορα μπορεί να συμβεί το κακό,
και για πιο λόγω πρέπει να έχεις ζευγάρι!

fasma
20/06/2010, 09:54
deite kai auto!
http://vimeo.com/2060317

Dumah
20/06/2010, 19:41
Bonassera!

Μήπως ξέρετε καμία σχολή στη Μύκονο για ελεύθερη κατάδυση, που να μη μου πάει ο κούκος αϊδόνι;
Είμαι κάτω για σεζόν και θέλω να το συνδιάσω και με ελεύθερη κατάδυση που ήθελα πάντα...

st.John
21/06/2010, 10:35
gia autonomi paizei kaneis?

fdTolis
21/06/2010, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από st.John
gia autonomi paizei kaneis?

Κανουμε και απ'αυτο!!!! :D

Για πε, για πε.....

:smokin: