PDA

View Full Version : ηρθα και εγω .....



ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
06/06/2010, 18:33
καλως ηρθα στη παρεα σας ... το καινουργιο μου μοτορι απο εδω ..... λοιπον καιρο προσπαθουσα να κανω την αλλαγη και επιτελους τα καταφερα ...... θελω να τα μαθω ολα ..... πως στριβουν , πωε φρεναρουν ...τα παντα ....


200738

EVI
07/06/2010, 03:47
εεεεπ!ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ ! ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ! ΚΑΛΟΛΑΣΠΩΤΟ! :beer:

KaTaNaS
07/06/2010, 04:43
Πάντα όρθιος και πλέον ΚΑΙ λασπωμένος Θρασύβουλα!

ωραια η πίστα ταχύτητας, πολύ καλό και το χώμα όμως!

Βλέπω πήρες ΜΧ μηχανακι, και με μπόλικη δύναμη κιόλας!

Τι γουσταρεις να κάνεις; Mότοκρος; εντουρο; χωμα να'ναι κι 'οτι να'ναι;

Παρέες έχεις; περιοχή;

Εξοπλισμό πήρες;

OldMan
07/06/2010, 04:47
Είναι Suzuki που θέλει να γίνει Yamaha ..??? :look:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
08/06/2010, 06:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Πάντα όρθιος και πλέον ΚΑΙ λασπωμένος Θρασύβουλα!

ωραια η πίστα ταχύτητας, πολύ καλό και το χώμα όμως!

Βλέπω πήρες ΜΧ μηχανακι, και με μπόλικη δύναμη κιόλας!

Τι γουσταρεις να κάνεις; Mότοκρος; εντουρο; χωμα να'ναι κι 'οτι να'ναι;

Παρέες έχεις; περιοχή;

Εξοπλισμό πήρες;

λοιπον , καλημερα καταρχην ..... κατα δευτερο μου αρεσει η πιστα , οι χρονοι , η προσπαθεια να παω γρηγορα , να στριψω , να δω πως μπορω να το κανω να δουλεψει , πλαισιο,αναρτησεις.... βεβαια δεν θα ειμαι και καθε μερα στη πιστα (μονευ προβλεμς) .... δοξα το Θεο εδω που ειμαι (Ερατεινη Φωκιδας) εχει πολυ βουνο και μαλλον οι καθημερινες βολτες σε χωματοδρομους κατσικοδρομους , βουνο κλπ θα ειναι στο ημερησιο προγραμμα .... εξοπλισμο οχι ακομα δεν εχω παρει (μην ανησυχεις ξερω τη σημασια του ) αλλα ειμαι στο ψαξιμο .... μεσα σε ολα λοιπον ψαχνω να βρω να διαβασω , να δω μεχρις οτου ανεβω και φυγω βολτα ... για παρεα περιμενω μεσα στην εβδομαδα ενα φιλο να αποκτησει ενα wrf 450 για να τον ακολουθω , μιας και ειναι πιο εμπειρος και ξερει τις διαδρομες στα βουνα ....α.... και που σαι .... πρωτα ο θεος η πιστα στο Αιγιο θα γινει το Σαββατιακο καφεδακι μου ......

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
08/06/2010, 06:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Είναι Suzuki που θέλει να γίνει Yamaha ..??? :look:


για το fj ρωτας ειμαι σιγουρος .....

Zid
08/06/2010, 06:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
πρωτα ο θεος η πιστα στο Αιγιο θα γινει το Σαββατιακο καφεδακι μου ...... Σε μιση ωρίτσα απέναντι απο Αγιο Νικολαο... μια χαρά οντως... :beer:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
08/06/2010, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Σε μιση ωρίτσα απέναντι απο Αγιο Νικολαο... μια χαρά οντως... :beer:


:D :D :D :D

MikeG
09/06/2010, 06:40
:beer: :beer: :beer:

2stroker
09/06/2010, 09:09
πολυ ομορφο μηχανακι;)
καλως ηρθες στο χωμα φιλε:beer:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
09/06/2010, 16:00
και μια ερωτηση .... θεωρια γρηγορης οδηγησης στο χωμα που θα βρω ?????

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
09/06/2010, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
πολυ ομορφο μηχανακι;)
καλως ηρθες στο χωμα φιλε:beer: \

θενκς μιστερ ...

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
09/06/2010, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
εεεεπ!ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ ! ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ! ΚΑΛΟΛΑΣΠΩΤΟ! :beer:


πού εισαι ninjaki ????? ευχαριστωωωωωω...

TROOPER
10/06/2010, 03:11
ΠΡΟΔΟΤΗΗΗΗΗΗΗΗ !!!!!!!!!!

:evil:

καλολασποτο ρε !!!:beer: :beer:

Julius
10/06/2010, 03:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
και μια ερωτηση .... θεωρια γρηγορης οδηγησης στο χωμα που θα βρω ?????

na se do me to vivlio epano sto mperm na diavazeis poso gazi prepei na anoikseis sthn eksodo xax axa xa xa xa xax axa
xa
xa
xa




fora full eksartisi kai pare to thirio volta.... ta ypoloipa erxonte siga siga.

KaTaNaS
10/06/2010, 03:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
fora full eksartisi kai pare to thirio volta....


trismegiste πότε θα έρθεις να τσουλησουμε; :(


με τα κωλο ΜΤΒ εφαγα μια σαβουρδα ψες στο Αλσακι, σαν μωρο παιδί με καψιματα στο χερι ! :mad:

STOYBI
10/06/2010, 04:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
[B]trismegiste πότε θα έρθεις να τσουλησουμε; :( ]

Κανα καναπε..... Καμμια ντουλαπα......

Και βλεπουμε.....


:lol: :lol: :lol: :bigcry: :lol: :lol: :lol:

KaTaNaS
10/06/2010, 05:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Κανα καναπε..... Καμμια ντουλαπα......


καλα... ετοιμασε φραππε, ή μαλλον καλυτερα ασε θα τον φτιαξω εγω... σε μια ωρα εκει At your place! :wave2:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
10/06/2010, 05:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ΠΡΟΔΟΤΗΗΗΗΗΗΗΗ !!!!!!!!!!

:evil:

καλολασποτο ρε !!!:beer: :beer:



XI XI XI .....
ρε φιλε δεν μπορουσα να τη χαρω τη Ρενα ..... ο μονος λογος ηταν αυτος ....αλλα προβλεπω να μου αρεσει ....
προς το παρον , οπου δεν υπαρχει ασφαλτος μπαινω ... εχτες μπηκα μεσα σε ποταμι και το πηρα αναποδα .... τρελη φαση και τα χερια τουμπανο ...

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
10/06/2010, 05:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
na se do me to vivlio epano sto mperm na diavazeis poso gazi prepei na anoikseis sthn eksodo xax axa xa xa xa xax axa
xa
xa
xa




fora full eksartisi kai pare to thirio volta.... ta ypoloipa erxonte siga siga.

... ειπαμε .... εγω δεν ξερω γρι απο χωμα .... μηπως περασω το μπερμπ για αλμα λεμε ....:cool:

OldMan
10/06/2010, 05:57
Ήρεμα ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑ ...

Από τα βιβλία το μόνο που θα καταλάβεις (και αν..) είναι τι κάνεις λάθος ...

Το σωστό είναι καθαρά δικό σου θέμα (γιατί δεν υπάρχει ένα σωστό για όλους..) :wave2:

Julius
10/06/2010, 06:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
trismegiste πότε θα έρθεις να τσουλησουμε; :(


με τα κωλο ΜΤΒ εφαγα μια σαβουρδα ψες στο Αλσακι, σαν μωρο παιδί με καψιματα στο χερι ! :mad:


meta tis 27/6 na mhn vrontiksoume kana podi kai meinoume na koitame to vouna apo kato....


teleiosa thn metakomisi opote EAN yparxei akoma to mixanaki na peraso na to paro fantastike winnie :D

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
10/06/2010, 06:11
το "ηρεμα" φανταζομαι παει στην ανυπομονησια μου .... σωστα ??

καπως ρε παιδι μου πρεπει να μαθω 5 θεωρητικα πραγματα .... δεν μπορω ξαφνικα να παρω ενα μηχανακι και βουρ ... στη καλυτερη θα τα μαθω λαθος ...
που καθεσαι , πως καθεσαι , σε αλμα, σε λασπη , σε χωμα , πως φρεναρεις , πατας το μπροστα φρενο ή το πισω ακομα ακομα δεν ειχα ιδεα οτι οι πιεσεις των ελαστικων ειναι στα 15 και οχι πανω απο 30 που βαζαμε στα street ... ελπιζω να με καταλαβαινετε ....

STOYBI
10/06/2010, 07:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius

teleiosa thn metakomisi opote EAN yparxei akoma to mixanaki na peraso na to paro fantastike winnie :D

Kαλε μου φιλε το μηχανακι θα μεινει ακομα ομηρος στα χερια μας μεχρι να βεβαιωθουμε οτι ξαναγυρισες στον δρομο τον σωστο.....

Συζηταμε την ανταλαγη του με ολα σου τα αθλητικα παπουτσια ( μεχρι και αυτα της βολτας ) και ολα τα ποδηλατα σου ( μεχρι και της μικρης ) για να ειμαστε σιγουροι....... :ninja:

over and ...ante geia

:smokin:

DUKASII
10/06/2010, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
το "ηρεμα" φανταζομαι παει στην ανυπομονησια μου .... σωστα ??

καπως ρε παιδι μου πρεπει να μαθω 5 θεωρητικα πραγματα .... δεν μπορω ξαφνικα να παρω ενα μηχανακι και βουρ ... στη καλυτερη θα τα μαθω λαθος ...
που καθεσαι , πως καθεσαι , σε αλμα, σε λασπη , σε χωμα , πως φρεναρεις , πατας το μπροστα φρενο ή το πισω ακομα ακομα δεν ειχα ιδεα οτι οι πιεσεις των ελαστικων ειναι στα 15 και οχι πανω απο 30 που βαζαμε στα street ... ελπιζω να με καταλαβαινετε .... φιλε χωρις να σε ξερω και να ξερω τις οδηγικες σου ικανοτητες..νομιζω πως διαλεξες λαθος μηχανημα για πρωτη επαφη με το χωμα.
:beer:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
10/06/2010, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
φιλε χωρις να σε ξερω και να ξερω τις οδηγικες σου ικανοτητες..νομιζω πως διαλεξες λαθος μηχανημα για πρωτη επαφη με το χωμα.
:beer:



....ok ...παντως θα πρπσπαθησω να το παλεψω .....

Tigas
10/06/2010, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
....ok ...παντως θα πρπσπαθησω να το παλεψω .....

ΕΛΕΟΣ λέμε να δώ πότε θα συντονιστούμε.

btw όπως λεει και ο dukas, με λάθος μοτοσυκλέτα ξεκίνησες, αρματόσου καλά γιατί η τούμπα στο χώμα είναι πολύ εύκολη και ποιό επώδυνη από την άσφαλτο

KaTaNaS
11/06/2010, 02:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
και ποιό επώδυνη από την άσφαλτο

πιό επώδυνη απο ενα low ναι, πιο επώδυνη απο high ή τον δημόσιο δρόμο σε καμμια περίπτωση! :wave2:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
11/06/2010, 03:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
πιό επώδυνη απο ενα low ναι, πιο επώδυνη απο high ή τον δημόσιο δρόμο σε καμμια περίπτωση! :wave2:

αυτος ειναι και ο λογος που αλλαξα τεραιν ... μαζι με το οτι μια φορα στα Μεγαρα ειναι 150 γιουργια , χωρις τις φθορες , ενω μια φορα στο Αιγιο ειναι 30 Γιουργια , χωρις τις φθορες ..... η διαφορα ειναι τρομακτικη ...

Σταυρε σε εχω με τρελα λεμε τωρα ......(στο χωμα)

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
11/06/2010, 03:23
και για να μην επανερχομαστε στο θεμα οσο αφορα τις οδηγηκες μου ικανοτητες στο χωμα , εκτος του μεγαλου ογκου, βαρος μου , το μηχανακι σταδιακα θα μπορει να γινει πληρως μετατροπη σε μοταρντ για πιστα .... οπως καταλαβαινετε ενα 250 ....δεν θα με πηγαινε ...
τελος με το θεμα της επιλογης μοτο ομως .... τα κριτιρια δικα μου , τα λεφτα δικα μου και τα χλμ με μηχανες που εχω στη πλατη μου , παλι δικα μου ειναι ....

KaTaNaS
11/06/2010, 03:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
αυτος ειναι και ο λογος που αλλαξα τεραιν ... μαζι με το οτι μια φορα στα Μεγαρα ειναι 150 γιουργια , χωρις τις φθορες , ενω μια φορα στο Αιγιο ειναι 30 Γιουργια , χωρις τις φθορες ..... η διαφορα ειναι τρομακτικη ...



εννοείται πως τα δυο τεραίν κυμάινονται σε τελείως άλλης τάξης μεγεθους οικονομικά ποσά!

το καλυτερο ζευγάρι λάστιχα ειναι στα 140 ευρω

οι βενζινες μια βόλτας ολοημεης ειναι στα 10 ευρω

ο εξοπλισμός όλος μαζι κοστιζει λιγότερο απο 600 ευρω

ενα κουστουμι πλαστικων στα 150 ευρω

Julius
11/06/2010, 03:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
και για να μην επανερχομαστε στο θεμα οσο αφορα τις οδηγηκες μου ικανοτητες στο χωμα , εκτος του μεγαλου ογκου, βαρος μου , το μηχανακι σταδιακα θα μπορει να γινει πληρως μετατροπη σε μοταρντ για πιστα .... οπως καταλαβαινετε ενα 250 ....δεν θα με πηγαινε ...
τελος με το θεμα της επιλογης μοτο ομως .... τα κριτιρια δικα μου , τα λεφτα δικα μου και τα χλμ με μηχανες που εχω στη πλατη μου , παλι δικα μου ειναι ....

Mhn arpazese re man, kanenas den leei oti leei apo kakia (ante o Dukas na ta leei apo zilia giati exei minei me to rimadi :rotflmao: )

anti na mpeis kat'eythian se pista kai na kseneroseis ston proto gyro apo tin "palh" poy tha rikseis me to mixanaki..... tha elega na to pas merikes xalares voltes sta peris gia na to synithiseis, na deis pos koumponeis epano toy, na deis thn apokrisi toy, thn diki sou klp kai meta psaxnese gia pista.


kales laspes

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
11/06/2010, 03:43
δεν αρπαχτηκα julius ..μια χαρα ολα με ολους , απλα ειναι καπως ,να παιρνεις μηχανακι και αντι να σου ευχονται να σου λενε οτι εκανες λαθος ...

STOYBI
11/06/2010, 03:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
εννοείται πως τα δυο τεραίν κυμάινονται σε τελείως άλλης τάξης μεγεθους οικονομικά ποσά!


οι βενζινες μια βόλτας ολοημεης ειναι στα 10 ευρω

ο εξοπλισμός όλος μαζι κοστιζει λιγότερο απο 600 ευρω




:uplate:


:wave2:

KaTaNaS
11/06/2010, 03:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
απλα ειναι καπως ,να παιρνεις μηχανακι και αντι να σου ευχονται να σου λενε οτι εκανες λαθος ...

Συμφωνώ!


το θεμα ειναι ενα!

με την σουζουκάρα, αν το'χεις σε λίγο καιρό θα τους πατάς όλους στο λαιμό! :beer:

KaTaNaS
11/06/2010, 03:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
:uplate:

kαλα το δικο σου το gas καιει περισσότερο και απο το rallye μου! :lol:

STOYBI
11/06/2010, 04:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
kαλα το δικο σου το gas καιει περισσότερο και απο το rallye μου! :lol:

Oxi ρε....

Βενζινες θες για να πας και να ερθεις με το αμαξι στον προορισμο σου.....

Αλλα και εξοπλισμο με κατω απο 600 ( οταν ενα μονο μεσαιας αξιας κρανος της προκοπης ) εχει 200... :rolleyes:

:wave2:

KaTaNaS
11/06/2010, 04:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Oxi ρε....

Βενζινες θες για να πας και να ερθεις με το αμαξι στον προορισμο σου.....

Αλλα και εξοπλισμο με κατω απο 600 ( οταν ενα μονο μεσαιας αξιας κρανος της προκοπης ) εχει 200... :rolleyes:

:wave2:

den milame για τον ακριβότερο εξοπλισμό του εμπορίου

μεσαιας ποιοτητας προΪόντων τιμες: Μποτες : 150 ευρω
κράνος: 150 ευρω
θώρακας: 100 ευρω
επιαγκονιδες: 20
επιγονατιδες: 40
φούστα μπλούζα: 150


και βενζίνες, όντως ακριβήνανε, τα 10 ευρω για μοτο εχουν γινει 15... για το αυτοκίνητο με μια απόσταση πηγαινε ελα (πολυ σχετικο βεβαια) απο το σημειο εναρξης εντουροβολτας στα 50χλμ χρειαζεσαι 7-8 ευρω συν διοδια αν χρειαστει φθανουμε στα 10 ευρω. άρα 25 ευρω η βόλτα σε συγκριση με τις στρητ μοτοσυκλέτες που πλέον με 25 ευρω πάνε και έρχονται μονο μεχρι κόρινθο απο εθνική

STOYBI
11/06/2010, 04:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
den milame για τον ακριβότερο εξοπλισμό του εμπορίου

μεσαιας ποιοτητας προΪόντων τιμες: Μποτες : 150 ευρω
κράνος: 150 ευρω
θώρακας: 100 ευρω
επιαγκονιδες: 20
επιγονατιδες: 40
φούστα μπλούζα: 150



Μποτες : 150 ευρω
κράνος: 150 ευρω
θώρακας: 100 ευρω
επιαγκονιδες: 50
επιγονατιδες: 100
φούστα μπλούζα 150
γαντια 40


Μην ξανακουσω ( για μεσαιας κι ολας ποιοτητας ) επιαγκονιδες: επιγονατιδες: των 20 - 40 ευρω....

Σταυρο ....... :smokin:

KaTaNaS
11/06/2010, 04:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI

Σταυρο ....... :smokin:

ενταξει, 150 ευρω διαφορα εχουμε! :lol:

για την ποιότητα δεν αντιλέγω, εννοειται πως οσα περισσοτερα μπορουμε να διαθεσουμε τοσο το καλυτερο!

η κουβεντα ξεκινησε συγκρίνωντας το budget της street ενασχολησης με το χωμα! όπου για μποτες κρανος και φορμα θελεις 1200 τουλαχιστον

Julius
11/06/2010, 04:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
δεν αρπαχτηκα julius ..μια χαρα ολα με ολους , απλα ειναι καπως ,να παιρνεις μηχανακι και αντι να σου ευχονται να σου λενε οτι εκανες λαθος ...


opos sou egrapsa kai parapano oloi gia "kalo" sta lene..... ektos apo ton spyro poy zileyei dioti den mporei na kanei xoma logo trixas (kolaei epano toy kai meta thelei kourema san provato gia na katharisei)


:rotflmao:

STOYBI
11/06/2010, 04:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ενταξει, 150 ευρω διαφορα εχουμε! :lol:

για την ποιότητα δεν αντιλέγω, εννοειται πως οσα περισσοτερα μπορουμε να διαθεσουμε τοσο το καλυτερο!

η κουβεντα ξεκινησε συγκρίνωντας το budget της street ενασχολησης με το χωμα! όπου για μποτες κρανος και φορμα θελεις 1200 τουλαχιστον

Den χωραει αμφισβητηση η μεγαλη διαφορα στο budget μεταξυ χωματος και ασφαλτου....

Στο κατω απο 600 ( που αναφερες παραπανω) διαφωνησα ( οσο αφορα τα πραγματα για την στοιχιωδη εστω ασφαλεια μας....)

:wave2:

TROOPER
11/06/2010, 05:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
πιό επώδυνη απο ενα low ναι, πιο επώδυνη απο high ή τον δημόσιο δρόμο σε καμμια περίπτωση! :wave2:

εχεις πεσει απο χαι σε γκρεμο?:lol: :lol: :lol:

OldMan
11/06/2010, 05:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εχεις πεσει απο χαι σε γκρεμο?:lol: :lol: :lol:
Σεμνά με τουες γκρεμούς...!! :smokin:

DUKASII
11/06/2010, 05:50
Οχι φιλε σου πα δε γνωριζω πως και τι απο οδηγικες ικανοτητες. και καλοριζικο καλολασποτο ξερω γω αλλα αν σου φανει αγκουρι με το "θεριο" μην απογοητευτεις και παρατησεις το χωμα απλα δοκιμασε κατι πιο ελαφρυ και με λιγοτερο γκαζι.

Loudovikos
11/06/2010, 05:57
Τάπα θα το πηγαίνει και αυτό οπως πήγαινε και το R1. ;) Καλολάσπωτο Μίλτο!!

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
11/06/2010, 06:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Loudovikos
Τάπα θα το πηγαίνει και αυτό οπως πήγαινε και το R1. ;) Καλολάσπωτο Μίλτο!!

θενκς μαν .... θα του πιω το αιμα , προχτες πηρα ενα χωματοδρομο και παραλιγο να βγω Λαμια ...:D :D πρεπει ομως καπως να μετραω τη βενζινη του ... προβλεπω να μενω σε καμια ερημια και να με ψαχνει η ΕΜΑΚ ..... εχτες πηρα ενα ποταμι αναποδα (τρελη καταπονηση σε χερια και ποδια) και ειδα μερη που δεν ειχα ιδεα οτι υπαρχουν σε τοσο κοντινη αποσταση απο το σπιτι μου ..... α.... πηγα και στο Αιγιο στη πιστα (χωρις το μηχανακι)... φοβερη (καλια σχεση με αλλη που εχω μπει) και το κοστος ειναι 10 ευρω ....περιμενω ενα rmz 250 για παρεα και την Κυριακη βουρ μεσα .... μηπως καναμε λαθος τοσα χρονια ????????

OldMan
11/06/2010, 06:32
Δεύτερη (και τελευταία) φορά...

Ήρεμα ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑ ...!!!

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
11/06/2010, 06:40
Για οσους θελουν να παρουν μια πρωτη γευση και πρωτες οδηγιες , μπειτε youtube και πατηστε mxtv ... θα βρειτε τα πρωτα (παιδικα ,αν και για μενα καταλληλα) tips για χωμα

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
11/06/2010, 06:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεύτερη (και τελευταία) φορά...

Ήρεμα ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑ ...!!!

προς το παρον ολα δειχνουν καλα .... ειχα την πρωτη επαφη με πιστα (scrable) (rmz250)στο παραποταμο Θεσπρωτιας , σε μια mx πιστα επισης Ηγουμενιτσα και φοβηθηκα τρελα τα ξερα αυλακια και τα αλμαατα ....δεν ανεβηκα σε κανενα αλμα αν δεν ήμουν σιγουρος οτι μπορω απλα να το περασω χωρις να ξεκολησει το μηχανακι .....την πρωτη φορα , την δευτερη , την τριτη δεν διαννοουμουν να ανοιξω γκαζι (ή εστω σταθερα) στο αλμα ....μετα πηρα λιγο αερα και δωστου λιγο ακομα , αντε και ακομα λιγο , εκανα αλματακια ....μεχρι που παραλιγο να βγαλω ενα τραπεζι και στην επομενη προσπαθεια με λιγη παραπανω φορα (προσπαθησα να το ολοκληρωσωτρομαρα μου ) προσγειωθηκα σε κατι χορταρια .... την χρειαζομουν για να κοψω λιγο ....ολα καλα , ομως ο φοβος να βαλω το μπροστινο τροχο σε αυλακι μισου μετρου βαθους με ξερο σαν τσιμεντο χωμα .... δεν μου εχει φυγει .... ισως να ειμαι ακομα επηρεασμενος απο τα street που το πιο βασικο ειναι ο έλεγχος του μπροστινου τροχου ...που θα μου παει ομως .... θα του πιω το αιμα λεμε ...

και για να σας προλαβω με πληρη δανεικο εξοπλισμο ....

STOYBI
11/06/2010, 06:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
. ισως να ειμαι ακομα επηρεασμενος απο τα street που το πιο βασικο ειναι ο έλεγχος του μπροστινου τροχου ...που θα μου παει ομως .... θα του πιω το αιμα λεμε ...

και για να σας προλαβω με πληρη δανεικο εξοπλισμο ....

Και στο χωμα το ποιο βασικο αυτο ειναι.....

( Ο πισω τροχος ειναι εντελως αδιαφορος....) :winka:

:wave2:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
11/06/2010, 07:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Και στο χωμα το ποιο βασικο αυτο ειναι.....

( Ο πισω τροχος ειναι εντελως αδιαφορος....) :winka:

:wave2:


..... για αυτο στις στροφες καβαλανε το τιμονι ??? προσθετουν βαρος .....ναι αλλα στα αυλακια δεν εχεις κανενα ελεγχο ... απλα κρατας το τιμονι ...

OldMan
11/06/2010, 07:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ο πισω τροχος ειναι εντελως αδιαφορος.... :winka:
Άμα σΕ αρέσει να το κουνάς το κωλαράκι ... :blush:

STOYBI
11/06/2010, 07:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
..... για αυτο στις στροφες καβαλανε το τιμονι ??? προσθετουν βαρος .....ναι αλλα στα αυλακια δεν εχεις κανενα ελεγχο ... απλα κρατας το τιμονι ...

Για αυτο !

Στα αυλακια ριχνεις το βαρος πισω ελαφρωνοντας το μπροστινο οσο ποιο πολυ μπορεις ( καθως δεν εχεις επιλογες σε αλλαγες κατευθυνσης )

Στιβεις το γκαζι ελπιζωντας να περασει ο μπροστινος ( καθως κατα 90 % αυτος θα σε ριξει ) οτι εμποδιο βρει μπροστα του...



:wave2:

STOYBI
11/06/2010, 07:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άμα σΕ αρέσει να το κουνάς το κωλαράκι ... :blush:

Κουναω και την λεκανη μου ταυτοχρονα..... :winka: :winka:

OldMan
11/06/2010, 07:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Κουναω και την λεκανη μου ταυτοχρονα..... :winka: :winka:
Αν ξέρεις να κάνεις και μουσακά, σε παντρεύομαι ..!!! :beer: :wave2:

STOYBI
11/06/2010, 07:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Για αυτο !

Στα αυλακια ριχνεις το βαρος πισω ελαφρωνοντας το μπροστινο οσο ποιο πολυ μπορεις ( καθως δεν εχεις επιλογες σε αλλαγες κατευθυνσης )

Στιβεις το γκαζι ελπιζωντας να περασει ο μπροστινος ( καθως κατα 90 % αυτος θα σε ριξει ) οτι εμποδιο βρει μπροστα του...



:wave2:

Το παραπανω αφορα πιστα και γνωστα αυλακια ...... Ετσι.....??

Δεν μιλαμε για εντουρο.... ( τουλαχιστον για βαθια αυλακια---χαντακια που δεν ξερουμε τι περιεχουν...)

:wave2:

STOYBI
11/06/2010, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν ξέρεις να κάνεις και μουσακά, σε παντρεύομαι ..!!! :beer: :wave2:

Παστιτσιο (με 2 cm παχος μπεσαμελ) παιζει...??? :blush:

:bigcry: :bigcry:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
11/06/2010, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Το παραπανω αφορα πιστα και γνωστα αυλακια ...... Ετσι.....??

Δεν μιλαμε για εντουρο.... ( τουλαχιστον για βαθια αυλακια---χαντακια που δεν ξερουμε τι περιεχουν...)

:wave2:


εννοειται .... δεν βαζω πουθενα το μπροστινο τροχο αν δεν εχω δει τι παιζει , προσεχω που τον βαζω ......... κατι σαν την υπογραφη και το πουλι ενα πραγμα :beer: :beer:

μιας και σε βρηκα (ειμαι παντρεμενος ομως ) για πες πως παταμε φρενα .... στα street το πισω ηταν σχεδον αχρηστο .... στα χωματινα ???

STOYBI
11/06/2010, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
εννοειται .... δεν βαζω πουθενα το μπροστινο τροχο αν δεν εχω δει τι παιζει , προσεχω που τον βαζω ......... κατι σαν την υπογραφη και το πουλι ενα πραγμα :beer: :beer:

μιας και σε βρηκα (ειμαι παντρεμενος ομως ) για πες πως παταμε φρενα .... στα street το πισω ηταν σχεδον αχρηστο .... στα χωματινα ???



Ποιο αχρηστο..... Για φρενα.

Απαραιτητα ομως ...

Για τοποθετηση ( τσιμπημα στα κλειστα , κοκκαλο στα πολλα κατ εμενα...) και καποιο ζυγισμα στα φρενα στα πολυ γλιστρερα τερραιν...!

:wave2:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
11/06/2010, 09:16
... δηλαδη παταμε μπροστινο , καθομαστε στο αντιθετο πλαι , καβαλα στο τιμονι και τσαρουχωνουμε το πισω για να ερθει λιγο πιο μπροστα ????


και πως παταμε στα μασπιε ???

τωρα που σε βρηκα θα τα μαρτυρησεις ολα .....:evil: :evil:

STOYBI
11/06/2010, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
... δηλαδη παταμε μπροστινο , καθομαστε στο αντιθετο πλαι , καβαλα στο τιμονι και τσαρουχωνουμε το πισω για να ερθει λιγο πιο μπροστα ????


και πως παταμε στα μασπιε ???

τωρα που σε βρηκα θα τα μαρτυρησεις ολα .....:evil: :evil:

Απο εδω ρε γμτ μου......??? :(

( Θα βγει και ο love moysakas και θα αρχισει να με κραζει...)



Καπως ετσι ( για το πλαγιασμα.... ) Τραβα σε μια αλανα και αρχισε με χαμηλες ταχυτητες στροφες των 180 μοιρων με βαση το πισω φρενο χωρις ομως να σταματας το μηχανακι.. (να δεις τι και πως σε βολευει...)

Παντα παταμε στα μαρσπιε..... Τα ποδια βγαινουν απο τα μαρσπιε μονο λιγο προτου πεσουμε....

Απο γραφομενα δεν θα βγαλεις ακρη παντως... ( Προσπαθησε να σε βοηθησει καποιος εμπειρος και να προτιμας προπονηση - βολτα μαζι τους.... :winka: )

:beer: :beer:

2stroker
12/06/2010, 06:00
τα ποδια παντα πανω στα μαρσπιε γιατι αν εχουμε καποιο ποδι κατω τοτε το μηχανακι πηγαινει προς την κατευθυνση του ποδιου και αυτο δεν το θελουμε με τιποτα.καλα δεν τα λεω ο νιουφης?

KaTaNaS
12/06/2010, 06:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
καλα δεν τα λεω ο νιουφης?

:rolleyes:


:lol: :lol: :lol:

daz
12/06/2010, 07:32
http://www.youtube.com/watch?v=ayvwni_Ex1I&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=nXVNITiaaTQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3egUZbv0uZk&feature=related

Μόνο για το θέαμα του cornering
http://www.youtube.com/watch?v=GiRO91XrhLc&feature=related

Καλή διασκέδαση και μη ξεχνάς..
Ψηλά τους αγκώνες.


Υ.Γ. Θα βρεις και άλλα πολλά (MX tips ή Cornering how to ή mx lessons ή συνδυασμός των παραπάνω στο you tube ή google και θα πάρεις μια ιδέα.)


edit: Προσοχή είναι εθιστικό

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
17/06/2010, 07:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
http://www.youtube.com/watch?v=ayvwni_Ex1I&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=nXVNITiaaTQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3egUZbv0uZk&feature=related

Μόνο για το θέαμα του cornering
http://www.youtube.com/watch?v=GiRO91XrhLc&feature=related

Καλή διασκέδαση και μη ξεχνάς..
Ψηλά τους αγκώνες.


Υ.Γ. Θα βρεις και άλλα πολλά (MX tips ή Cornering how to ή mx lessons ή συνδυασμός των παραπάνω στο you tube ή google και θα πάρεις μια ιδέα.)


edit: Προσοχή είναι εθιστικό


thx man .... μολις παρελαβα και το dvdτου jeremy ....