PDA

View Full Version : V-STROM 1000 Πρώτη εντύπωση...



THEOD
02/07/2005, 07:43
Παιδιά…μεταξύ μας, μην το πείτε στον γιατρό μου εεεεεεεεεεεε ???

Χθες το βράδυ δεν άντεξα άλλο ! Με την βοήθεια ενός φίλου έβγαλα το κτήνος από το γκαράζ και έκανα την πρώτη μου βόλτα, γύρω στα 60 χλμ….
Αν και ελάχιστα για να έχω ολοκληρωμένη άποψη, θα σας πω μερικές πρώτες εντυπώσεις.

Αυτό δεν είναι μηχανή είναι θωρηκτό !!! Τεράστια σε όγκο και βάρος τα οποία όμως ως δια μαγείας εξαφανίζονται μόλις οι τροχοί αρχίζουν να γυρίζουν και τα πόδια πατήσουν στα μαρσπιέ. Το μηχανάκι αν και βαρύ και τεράστιο, είναι πολύ καλά ζυγισμένο και αποτελεί προέκταση του σώματός σου.

Συνηθισμένος από το Φέιζερ, έπαθα σοκ από την τεράστια ροπή του μεγάλου δικύλινδρου που από τις 2000 στροφές τραβάει τα χέρια δυνατά από το τιμόνι ασχέτως ταχύτητας στο κιβώτιο, βάρους στην μηχανή και κλίση δρόμου…Φοβερή εμπειρία για μένα…Δεν άνοιξα πολύ για να δω τι κάνει το μοτέρ συνολικά, αλλά 3-4000 στροφές είναι αρκετές για να είσαι το πιο γρήγορα κινούμενο όχημα αν και δικάβαλλος !!!

Το επόμενο σοκ ήρθε από τις αναρτήσεις και τους χώρους…Μιλάμε ότι το μηχανάκι είναι μαγικό χαλί…Περνάει τα πάντα σχεδόν χωρίς να νοιώσεις τίποτα…Μέχρι και ανέβασμα χαμηλού πεζοδρομίου με 2 άτομα και 30 χιλιόμετρα επιχείρησα και ανεβοκατέβηκα χωρίς σχεδόν να το καταλάβω…

Η σελλάρα μαλακή και τεράστια βοηθάει τόσο στο να σβήνει ότι τυχόν ξεφύγει από τις αναρτήσεις όσο και στον χώρο ο οποίος είναι τεράστιος. Μιλάμε ότι ήμασταν 2 ολίγον τι εύσωμοι (μην ακούσω καμία κακία…)) και είχαμε την δυνατότητα να μετακινούμασταν μπρος-πίσω και δεξιά-αριστερά !!!

Στην παραλιακή μέχρι την Σαρωνίδα το μηχανάκι έδειξε ότι από πλευράς ποιότητας κύλισης βρίσκεται σε τελείως άλλο επίπεδο από ότι είχα συνηθίσει…Όλα λειτουργούν εκπληκτικά ομαλά, και το μηχανάκι πάει σχεδόν μόνο του !!! Κρατάει ακλόνητη πορεία άσχετα αν ο δρόμος είναι ομαλός ή όχι, και άσχετα αν ο δρόμος είναι στροφή η ευθεία…Ουσιαστικά οδηγάς χωρίς να σε ενδιαφέρει τι βρίσκεται κάτω από τις ρόδες σου…Είναι τέτοια η σιγουριά που εμπνέει ώστε αν και δικάβαλλος τα Bridgestone πατήσανε έως 2-2,5 πόντους πριν το τέλος χωρίς καν να καταλάβω ότι στρίβω !!!

Η πολύ μακριά του 6η δίνει στον κινητήρα 3000 στροφές για τα 100χιλιόμετρα/ώρα !!! με αποτέλεσμα να ταξιδεύεις με 130 χιλιόμετρα και το μοτέρ ίσα-ίσα να γουργουρίζει με 4000 στροφές (κόκκινο στις 9500). Δεν το ακούς καν !!!

Χωρίς υπερβολή, η οδήγησή του είναι τόσο εύκολη και άνετη και τα πάντα πάνω στο μηχανάκι λειτουργούν τόσο γλυκά και ομαλά, που κάποια στιγμή αρχίζεις και …βαριέσαι !!! Η συνολική ποιότητα που εμπνέει, σε κάνει να ξεχνάς οτιδήποτε γύρω από την οδήγηση και τριγυρνάς χαμογελώντας αμήχανα σαν μαλάκας… Δεν νοιώθεις ότι οδηγάς εσύ αλλά ότι το μηχανάκι πηγαίνει από μόνο του !!! Καλή η πολυτέλεια και η άνεση αλλά ρε γαμώτο σε τέτοιο βαθμό καταντάει και εκνευριστικό …

Πρόλαβα και στάμπαρα και ένα-δύο προβληματάκια…Το πρώτο είναι ότι λόγω της τέλειας, ομαλής και ακλόνητης κύλισης που διαθέτει, χάνεις την αίσθηση των χιλιομέτρων με αποτέλεσμα πολλές φορές να φτάνεις πίσω από τα αυτοκίνητα ή πριν την στροφή με παραπάνω χιλιόμετρα από ότι θα ήθελες. Αυτό μάλλον είναι θέμα συνήθειας…

Τα φρένα όμως δεν είναι σαν τα στρητ μηχανάκια…Είναι δυνατά, σταματάνε καλά το τεράστιο μηχανάκι, αλλά η μεγάλη βύθιση του μπροστινού αποσυντονίζει λίγο την μοτοσικλέτα και εμένα που δεν έχω συνηθίσει σε τέτοια πράγματα, με φόβισε λίγο…

Ο ψεκασμός είναι υπέρ του δέοντος άμεσος και ακόμα και μια αδιόρατη κίνηση του δεξιού καρπού έχει επίπτωση στο μοτέρ, με αποτέλεσμα να θέλει τελείως μα τελείως σταθερό χέρι για να μην τινάζεται μπροστά με το παραμικρό κούνημα, είτε άθελα από κάποια λακκούβα, είτε επειδή απλά ξεμούδιασες τα δάκτυλά σου …

Αυτά τα λίγα σε μια πρώτη επαφή-γνωριμία…Τα υπόλοιπα θα τα πούμε στην πορεία….Έχουμε καιρό μπροστά μας …:wave2: :wave2: :wave2:

AFTER
02/07/2005, 08:38
Τωρα καταλαβαινεις γιατι οσοι εχουν τετοιες μηχανες κατεβαινουν μετα απο 300 χιλιομετρα ταξιδι,μονο και μονο για να βαλουν βενζινη!
Αντε καλα χιλιομετρα και παλι Θαναση :wave2:

advblack
02/07/2005, 19:23
Ενα κολπακι για καλυτερο φρεναρισμα πριν την αποφαση για σωληνακια υψηλης και αλλα τακακια. Ρυθμισε την μανετα στην θεση 6 και κανε μια εξαερωση. Ειδα αρκετη διαφορα.

Με γεια τη μηχανη και καλα χιλιομετρα:beer:

THEOD
13/07/2005, 00:12
Kαι μιας και ψάχνω πληροφορίες για το 1000 να κάνω 1-2 ερωτήσεις μπας και κάποιος γνώστης βοηθήσει...

Αληθεύει ότι το 1000 έχει στην 5η-6η ταχύτητα ηλεκτρονικό περιοριστή ιπποδύναμης (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων) που του καθηλώνει την τελική και το τράβηγμα με τις 2 τελευταίες σχέσεις ? Μάλιστα μου είπανε ότι είναι πολύ εύκολο και σχετικά φθηνό να παρακαμφθεί...Αλήθεια ή ράδιο-αρβύλα ??? Και αν αληθεύει πως το παρακάμπτουμε ???

Μερικές φορές χωρίς καμμιά φανερή αιτία το μηχανάκι στο ρελαντί σβήνει χωρίς όμως άλλο πρόβλημα μιας και ξαναπαίρνει αμέσως με το παραμικρό άγγιγμα της μίζας. Δεν έχει ιδιαίτερη λογική που το κάνει αυτό. Μπορεί να το κάνει 5 φορές σε μια μέρα μπορεί και καθόλου !!!
Ανέβασα λίγο το ρελαντί γύρω στις 1300 στροφές (σύμφωνα με το μάνουαλ - ήταν λίγο χαμηλότερα) και δείχνει να μειώθηκε το πρόβλημα, αλλά αραιά και που συνεχίζω να παρατηρώ μια μικρή αρρυθμία στις στροφές του ρελαντί και τραβάει και κανένα σβήσιμο στα καλά καθούμενα... Έμαθα ότι λίγο-πολύ όλα τα 1000 το κάνουν και τέλος πάντων δεν είναι τόσο σοβαρό (αν και προσωπικά με ενοχλεί και μόνο η ιδέα...). Καμμία πρόταση ???

Ααα και κάτι άλλο...Οι πρώτες μου μετρήσεις κατανάλωσης με μικτές συνθήκες μου δίνουν νούμερα γύρω στα 8,5-9 λίτρα/100χιλιόμετρα χωρίς να έχω ζορίσει ιδιαίτερα το μοτέρ....Πολύ βαρύ μου πέφτει σε σχέση με αυτά που έβλεπα στο FZ6...Είναι φυσιολογικά αυτά τα νούμερα ??? Δηλ. αν το κυνηγήσω πόσο θα μου κάψει ???

THEOD
14/07/2005, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD

Μερικές φορές χωρίς καμμιά φανερή αιτία το μηχανάκι στο ρελαντί σβήνει χωρίς όμως άλλο πρόβλημα μιας και ξαναπαίρνει αμέσως με το παραμικρό άγγιγμα της μίζας. Δεν έχει ιδιαίτερη λογική που το κάνει αυτό. Μπορεί να το κάνει 5 φορές σε μια μέρα μπορεί και καθόλου !!!
Ανέβασα λίγο το ρελαντί γύρω στις 1300 στροφές (σύμφωνα με το μάνουαλ - ήταν λίγο χαμηλότερα) και δείχνει να μειώθηκε το πρόβλημα, αλλά αραιά και που συνεχίζω να παρατηρώ μια μικρή αρρυθμία στις στροφές του ρελαντί και τραβάει και κανένα σβήσιμο στα καλά καθούμενα... Έμαθα ότι λίγο-πολύ όλα τα 1000 το κάνουν και τέλος πάντων δεν είναι τόσο σοβαρό (αν και προσωπικά με ενοχλεί και μόνο η ιδέα...). Καμμία πρόταση ???



Επισκέφθηκα σήμερα το εξουσιοδοτημένο συνεργείο του Σταθόπουλου ο οποίος ευγενικά αφου εξέτασε λίγο το μηχανάκι μου εξήγησε ότι είναι ένα κοινό πρόβλημα στα 1000άρια το οποίο όμως ευτυχώς λύνεται στην εγγύηση.

Μου ανέβασε λίγο ακόμα το ρελαντί και μου είπε να το αφήσω να γράψει μερικά χιλιόμετρα και στο 1ο ουσιαστικό σέρβις των 6000 θα γίνει δωρεάν ρύθμιση βαλβίδων και αντικατάσταση κολλάρων ψεκασμού (χωρίς να ξέρω τι στο διάολο είναι αυτό...) και το πρόβλημα θα λυθει οριστικά....Μακάρι....Μάλιστα είπε ότι θα μπορούσε να το κάνει και τώρα αλλά είναι προτιμότερο το μηχανάκι να γράψει μερικά χιλιόμετρα για να έρθουν-πατήσουν τελείως οι βαλβίδες...

Τουλάχιστον ανεβάζοντας λίγο το ρελαντί (παίζει στις 1200-1400 στροφές) στον γυρισμό δεν το έκανε καθόλου...Αν δεν είχα δει και το ατύχημα στην Κατεχάκη θα ήμουν πολύ καλά....

athandim
14/07/2005, 18:39
επιβεβαιώνεις τα θετικά σχόλια που γράφτηκαν για τον συγκεκριμένο;
Είχε αλλόυς V στο συνεργείο;
Πώς τον έκοψες γενικα;
(Να έχουμε να λέμε τουλάχιστον για έναν)...
:D :beer:

THEOD
14/07/2005, 19:54
Εντάξει...είναι πολύ πρώιμο να γραφτεί οτιδήποτε.

Ο άνθρωπος όμως ΟΔΗΓΗΣΕ το μηχανάκι, ήταν ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ, παρ'όλο που είχε δουλειά ΑΦΙΕΡΩΣΕ χρόνο να μου εξηγήσει μερικά πράγματα, και το κυριότερο ΑΚΟΥΣΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τι του είπα χωρίς να το παίξει πυρηνικός επιστήμονας όπως κάποιος άλλος που δοκίμασα προ ημερών...
Και από την εμπειρία μου με ανθρώπους (επιχειρηματίες και μηχανικούς) αυτό είναι ΘΕΤΙΚΟ σημάδι...

Το αν θα αποδειχτεί καλός μάστορας και αν θα διατηρήσει αυτά τα θετικά σημεία και στην πορεία, αυτό θα το δείξει ο χρόνος...