PDA

View Full Version : Να πάρω μηχανή και αν ναι ποιά?



anathema13
07/06/2010, 10:36
Γειά σε όλους!
Είμαι 26 χρονών και μένω Αθήνα.Εδώ και καιρό σκέφτομαι να πάρω μηχανή.Έχω αυτοκίνητο κ η χρήση που θέλω να κάνω (αρχικά τουλάχιστον) δεν θα είναι καθημερινή.Πιο πολύ το σκέφτομαι σαν μία ''πολυτέλεια'' που όμως δεν ξέρω αν αξίζει να πληρώσω.Γεγονός είναι ότι δεν έχω μεγάλη εμπειρία από δίκυκλο γενικά.Όνειρό μου είναι να πάρω μια 600 dycati monster.Αν πάρω την απόφαση να προχωρήσω θα κάνω πολλά μαθήματα οδήγησης.Και φυσικά δεν είμαι από τους τύπους που κάνουν μαγκιές.Πιστεύετε ότι θα την κουμαντάρω χωρίς να φάω τα μούτρα μου?επειδή οι εποχές είναι δύσκολες οικονομικά δεν μπορώ να πληρώσω μια ''κάβλα'' 10-11 000 για να πάρω καινούργιο το monster.Προτείνετε κάποια άλλα μηχανή?μεταχειρισμένη?
Πιο πολύ θέλω τις γνώμες σας γενικά επί του θέματος γιατί μέσα μου παλεύει η ''κάβλα'' με την λογική....

Cpt. Haddock
07/06/2010, 10:39
Για πρώτη μηχανή εννοείται μεταχειρισμένη. Θα την ξαπλώσεις μερικές φορές απο στάση και θα κλαίς εαν ειναι καινουρια.

Ψάξε λιγο στο φόρουμ, το θεμα "νεος οδηγός, τι μηχανη να παρω" έχει συζητηθεί πολλές φορές

:wave2:

ego_o_idios
07/06/2010, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από anathema13
Γειά σε όλους!

σκέφτομαι σαν μία ''πολυτέλεια''


επειδή οι εποχές είναι δύσκολες οικονομικά δεν μπορώ να πληρώσω μια ''κάβλα'' 10-11 000 για να πάρω καινούργιο το monster.

Προτείνετε κάποια άλλα μηχανή?μεταχειρισμένη?
Πιο πολύ θέλω τις γνώμες σας γενικά επί του θέματος γιατί μέσα μου παλεύει η ''κάβλα'' με την λογική....

katarxin den mproris na les tin leksi politelia an den exis lefta pou den exis:lol:
tora ti sas piani olous ke mazeveste sto moto gr den ksero
mipos mirazete antidoro tis kiriakes apo to moto gr:rotflmao: :rotflmao:

ne sou protinoume kati
gia tin kavla na pas se mia ierodouli to poli me 100 euro ka8arises
ke toulaxiston kane ma8imata karate stin logiki sou na min tis troi...
:rotflmao: :rotflmao:

anathema13
07/06/2010, 14:03
εριξα μια ματια,απλα αν ειναι να παω στα 8 000 για το φαζερ παιρνω κ το ducati me 10 000.
αυτο που λες με το μεταχειρισμενο ειναι σωστο.απλα θελω την γνωμη καποιον πιο εμπειρων αν αξιζει να δωσω τα λεφτα για κατι που παιζει να μην καταφερω να οδηγησω.
θα καταφερω να κουμανταρω ενα 600 για πρωτη μηχανη?η να ξεχασω την ιδεα?
απλα να τονισω πως δεν την θελω για γκομενοπαγιδα...η κοπελια μου το φοβαται πολυ και με εχει ηδη πρηξει....
δεν καιγομαι να ειναι πολλα αλογα.αν ειδα καλα to ducati βγαζει 80 αλογα και το μικροτερο βγαινει σε 700...οποτε μαλλον να το ξεχασω...( τουλαχιστον το καινουργιο )

anathema13
07/06/2010, 14:09
τα λεφτα τα εχω ρε φιλαρακι....
το θεμα ειναι οτι τα εχω δουλεψει μεχρι τελευταιας δεκαρας κ δεν θελω να τα κλαιω...
οσο για την καυλα δεν με πολυψηνουν οι πουτανες....
sorry αν σου χαλαμε το site.

ego_o_idios
07/06/2010, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από anathema13
τα λεφτα τα εχω ρε φιλαρακι....
το θεμα ειναι οτι τα εχω δουλεψει μεχρι τελευταιας δεκαρας κ δεν θελω να τα κλαιω...
οσο για την καυλα δεν με πολυψηνουν οι πουτανες....
sorry αν σου χαλαμε το site.

den ine diko mou to site apla anarotieme...
:rotflmao:

Tpap
07/06/2010, 14:27
Φιλαράκι, κάνε μια εύρεση και θα βρείς πολύ θέμα για διάβασμα, όρεξη να έχεις.

Το λογικό είναι πάντως να ξεκινήσεις με κάτι μικρό και έπειτα να πάς σε 600άρι...





Μην δίνεις σημασία στον ''εγω ο ίδιος'' για απωθημένα δικά του, σου μιλούσε...:rotflmao:




Καλωσήλθες. :wave2: :beer: :beer:

nobody
07/06/2010, 14:31
καλησπερα

ως νεος οδηγος,θα εχεις καποιες πτωσεις ειτε χαζες(στατικες δηλαδη) ειτε εν κινησει.κριμα δεν ειναι να κλαις ενα καινουργιο μηχανακι των 10.000 οπως λες??θα μου πεις " ε τοτε ολοι θα επρεπε να παιρνουν μεταχειρισμενα ανεξαιρετως".απλα σου λεω οτι για μενα θα επρεπε να ξεκινησεις με μεταχειρισμενο

να υπολογισεις μετα και τον εξοπλισμο,οχι μονο κρανος full-face αλλα και μπουφαν με προστασιες,μποτακια,γαντια

μια μηχανη λαβε υποψη δεν ειναι μονο να την αγορασεις,οσο κι αν κοστιζει,οπως στα αυτοκινητα,ειναι τα τελη κυκλοφοριας,η ασφαλεια,τα service της και διαφορα αλλα.επομενως θα πρεπει να τα υπολογισεις και αυτα

το αν ειναι πολυτελεια η οχι,το ξερεις καλυτερα ο ιδιος αναλογα με την τσεπη σου.εσυ ξερεις τιεξοδα εχεις,τι εισοδημα εχεις και τα λοιπα.παντως οτι θα σαρεσει ειναι το μονο σιγουρο.

για τα κυβικα που ειπες,οι γνωμες διιστανται.εξαρταται και απο το ποσο εχεις το μυαλα στο κεφαλι σου,πολυ προσοχη παντως και τα ματαια οχι 14 αλλα 24.

camen
07/06/2010, 14:53
Το οτι ενας νεος οδηγος πρεπει με το ζορι να φαει καποιες τουμπες δεν το καταλαβαινω εγω παντως...:look:

anathema13
07/06/2010, 14:53
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.οταν εισαι καινουργιος καλο ειναι να ρωτας γιατι ολο και κατι μαθαινεις.θα το ψαξω το θεμα κ βλεπουμε.
θελει ψαξιμο το θεμα κ αρχικα πρεπει να κανω μαθηματα κ εξασκηση.

camen
07/06/2010, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από anathema13
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.οταν εισαι καινουργιος καλο ειναι να ρωτας γιατι ολο και κατι μαθαινεις.θα το ψαξω το θεμα κ βλεπουμε.
θελει ψαξιμο το θεμα κ αρχικα πρεπει να κανω μαθηματα κ εξασκηση.

Δεν εχεις ΚΑΜΙΑ εμπειρια απο διτροχο?!Δλδ δεν ξερεις να οδηγας καθολου?!

anathema13
07/06/2010, 16:05
εχω οδηγησει αρκετα κ παπι κ scouter αλλα ποτε δεν ειχα δικο μου.εχω οδηγησει κ με ταχυτητες παπι αλλα μην φανταστεις οτι ειμαι για να σκοτωθω ουτε οτι το παιζω και στα δαχτυλα..

ego_o_idios
07/06/2010, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από anathema13
εχω οδηγησει αρκετα κ παπι κ scouter αλλα ποτε δεν ειχα δικο μου.εχω οδηγησει κ με ταχυτητες παπι αλλα μην φανταστεις οτι ειμαι για να σκοτωθω ουτε οτι το παιζω και στα δαχτυλα..

axaxaxaxaxaxaxaxaxaxa
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ksero ksero exo di se ntokimanter....
:rotflmao: :rotflmao:

nic mor
07/06/2010, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Το οτι ενας νεος οδηγος πρεπει με το ζορι να φαει καποιες τουμπες δεν το καταλαβαινω εγω παντως...:look:


και εγω:beer:

ego_o_idios
07/06/2010, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
καλησπερα

ως νεος οδηγος,θα εχεις καποιες πτωσεις ειτε χαζες(στατικες δηλαδη) ειτε εν κινησει.κριμα δεν ειναι να κλαις ενα καινουργιο μηχανακι των 10.000 οπως λες??θα μου πεις " ε τοτε ολοι θα επρεπε να παιρνουν μεταχειρισμενα ανεξαιρετως".απλα σου λεω οτι για μενα θα επρεπε να ξεκινησεις με μεταχειρισμενο

να υπολογισεις μετα και τον εξοπλισμο,οχι μονο κρανος full-face αλλα και μπουφαν με προστασιες,μποτακια,γαντια

μια μηχανη λαβε υποψη δεν ειναι μονο να την αγορασεις,οσο κι αν κοστιζει,οπως στα αυτοκινητα,ειναι τα τελη κυκλοφοριας,η ασφαλεια,τα service της και διαφορα αλλα.επομενως θα πρεπει να τα υπολογισεις και αυτα

το αν ειναι πολυτελεια η οχι,το ξερεις καλυτερα ο ιδιος αναλογα με την τσεπη σου.εσυ ξερεις τιεξοδα εχεις,τι εισοδημα εχεις και τα λοιπα.παντως οτι θα σαρεσει ειναι το μονο σιγουρο.

για τα κυβικα που ειπες,οι γνωμες διιστανται.εξαρταται και απο το ποσο εχεις το μυαλα στο κεφαλι σου,πολυ προσοχη παντως και τα ματαια οχι 14 αλλα 24.

to na min exoune oloi to diko sou xamilo IQ den pezi etsi?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

nobody
07/06/2010, 18:18
σε περιπτωση που αναφερεστε σε μενα

οχι,δεν ειναι υποχρεωτικο ενας νεος οδηγος να φαει τουμπες

αλλα

πρωτον δεν μιλησα ντε και καλα για τουμπες,ειπα και για "χαζοπτωσεις" στατικες η ακομα και να του ριξουνε τελοσπαντων την μηχανη,οποτε παλι θα κλαιει τα πανακριβα πλαστικα

δευτερον,μιλαω για τον συγκεκριμενο ανθρωπο,που δηλωνει οτι ξερει απο καθολου εως πραγματικα ελαχιστα για τις μηχανες

τριτον θελει λεει να παρει 600αρι ducati monster.πιστευετε οτι δεν υπαρχει πιθανοτητα δηλαδη να πεσει ουτε μια φορα?

μακαρι να ειναι ετσι,το ευχομαι και ας βγω ψευτης.

γιαννης

ego_o_idios
07/06/2010, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
σε περιπτωση που αναφερεστε σε μενα

οχι,δεν ειναι υποχρεωτικο ενας νεος οδηγος να φαει τουμπες

αλλα

πρωτον δεν μιλησα ντε και καλα για τουμπες,ειπα και για "χαζοπτωσεις" στατικες η ακομα και να του ριξουνε τελοσπαντων την μηχανη,οποτε παλι θα κλαιει τα πανακριβα πλαστικα

δευτερον,μιλαω για τον συγκεκριμενο ανθρωπο,που δηλωνει οτι ξερει απο καθολου εως πραγματικα ελαχιστα για τις μηχανες

τριτον θελει λεει να παρει 600αρι ducati monster.πιστευετε οτι δεν υπαρχει πιθανοτητα δηλαδη να πεσει ουτε μια φορα?

μακαρι να ειναι ετσι,το ευχομαι και ας βγω ψευτης.

γιαννης

8a pesi giati to efxese me oli sou tin dinami gia na min vgis pseftis...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

menelaos46
07/06/2010, 18:34
axaxaxaxaxaxaxaxaxaxa ksero ksero exo di se ntokimanter....

Εσυ φανταζομαι οταν γεννηθηκες ηξερες ετσι???


Κανε την επιλογη σου, για μενα παρε κατι ευκολο στην αρχη και ξεχνα τα 600 κυβικα.
Καλο ειναι να ξεκινησεις με εντουρακι για πολλους λογους.
Κρατα τα λεφτα σου στην ακρη κι οταν εξοικειωθεις παιρνεις κατι καλυτερο και πιο καινουργιο.
Παρε για αρχη κατι ευκολο, απλο σε συντηρηση και που να ειναι εμπορικο.
Καλα χιλιομετρα απο μενα.

devil's animal
07/06/2010, 18:55
αν εισαι απειρος και θες να κανεις απλα μια καυλα οπως λες...μην παρεις τιποτα..
ακομα και 5000? να δωσεις, θα τα κλαις.


επισης ειπες μια μεγαλη κουβεντα που ισως δεν την καταλαβες..,
ειπες: "Πιο πολύ το σκέφτομαι σαν μία ''πολυτέλεια'' που όμως δεν ξέρω αν αξίζει να πληρώσω."

απο αυτο και μονο σημαινει οτι δεν θες μηχανη. ή απλα θες μια μηχανη για την καφετερια και μονο. γιατι νωριτερα ειχες πει: "η χρήση που θέλω να κάνω (αρχικά τουλάχιστον) δεν θα είναι καθημερινή".

οποτε θες μια μηχανη να την βγαζεις τα σ/κ και να πηγαινεις που?? εκδρομες? χωρις εμπειρια?
και αν δεν την κυκλοφορησεις να την μαθεις λιγο πως θα αποκτησεις την εμπειρια?


απλα σου αρεσει μια συγκεκριμενη μηχανη (το γιατι δεν το ξερω) και σου μπηκε η ιδεα να την παρεις για να κανεις λιγο μοστρα. επισης φοβασαι το ποσο που εχει καινουργια (και καλα κανεις) αλλα ακομα και μεταχειρισμενη δεν θα μπορεις να την χαρεις γιατι θα φοβασαι...

οποτε μην παιρνεις τιποτα.
ή μαλλον παρε κατι αλλο που σου αρεσει και δεν θα μπορει (σαν αντικειμενο) με μια απλη βλακεια να σου κοστισει την ζωη.
:wave2:

anathema13
08/06/2010, 15:18
δικιο εχεις φιλε μου.το ξερω οτι με πιανει κατι ωρες μια μαλακια γι αυτο κ ηθελα να το συζητησω με καποιους που ισως το εχουν νιωσει η εχουν μια εμπειρια.
αναγνωριζω στην επιθυμια που εχω για μηχανη μια δοση υπερβολης που με πιανει κ προσπαθω να σκεφτομαι πιο λογικα.
για να παρω κατευτειαν dycati δεν υπαρχει περιπτωση.μαλλον θα κανω τα μαθηματα μου χαλαρα και θα παρω κατι μικρο να μαθω και να κανω καμια βολτα.και αν ακομα εχω την καψα βλεπουμε.

DrBig
08/06/2010, 15:27
kawasaki versys abs.

Where logic meets the kavla.

DrEvil
08/06/2010, 15:55
Φιλαρακι, στην αρχη το περασα για ορθογραφικο σφαλμα, τωρα ομως εχω να σου πω
να μην αγορασεις κατι το οποιο δεν γνωριζεις πως γραφεται.
Απο κει και περα οτι υπαρχει να ειπωθει το ειπαν οι προλαλησαντες.
Παρε ενα εντουρακι 250 η και το νιντζα 250. Ετσι και θα μαθεις και λιγοτερο
(σχετικο ειναι κ αυτο) θα διακινδυνεψεις την ζωουλα σου. Δεν ειναι μονο τα 10000
χιλιαρικα. Ειναι και τα κεφαλια σας (αφου εαν παρεις, μοιραια θα καβαλησει κ η κοπελια).

Dumah
08/06/2010, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
axaxaxaxaxaxaxaxaxaxa
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ksero ksero exo di se ntokimanter....
:rotflmao: :rotflmao:


Είσαι πολύ Brutale με τον νέο...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Dumah
08/06/2010, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από anathema13
εριξα μια ματια,απλα αν ειναι να παω στα 8 000 για το φαζερ παιρνω κ το ducati me 10 000.
αυτο που λες με το μεταχειρισμενο ειναι σωστο.απλα θελω την γνωμη καποιον πιο εμπειρων αν αξιζει να δωσω τα λεφτα για κατι που παιζει να μην καταφερω να οδηγησω.
θα καταφερω να κουμανταρω ενα 600 για πρωτη μηχανη?η να ξεχασω την ιδεα?
απλα να τονισω πως δεν την θελω για γκομενοπαγιδα...η κοπελια μου το φοβαται πολυ και με εχει ηδη πρηξει....
δεν καιγομαι να ειναι πολλα αλογα.αν ειδα καλα to ducati βγαζει 80 αλογα και το μικροτερο βγαινει σε 700...οποτε μαλλον να το ξεχασω...( τουλαχιστον το καινουργιο )


Αφού σου αρέσουν τα γυμνά πάρε ένα CB Super Four 400αρι...
Δέ θα δώσεις πάνω από 1700 ευρώ. Και από δύναμη σου είναι υπεραρκετή...

Εάν θέλεις σου δίνω εγώ το Brosάκι μου, για να μάθεις είναι ότι πρέπει: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=101512

McZab
09/06/2010, 05:27
Για μένα το γεγονός ότι δεν θέλεις μηχανή για καθημερινή μετακίνηση μόνο θετικά έχει. Δεν θα την ταλαιπωρείς, δεν θα ταλαιπωρείσαι κι εσύ. Η καθημερινότητα με μια μηχανή τύπου Μonster είναι σαν τον γάμο, ...σκοτώνει τον έρωτα! :lol:

Πριν από ένα χρόνο είχα το ίδιο ερώτημα με εσένα και κατέληξα να αγοράσω ένα καινούργιο Street Triple. Το βγάζω όποτε μου τη δώσει, δεν κάνω πάνω από 200 χιλιόμετρα το μήνα και τώρα που καλοκαιριάζει μπορεί να φτάσω τα 300 μετά βίας πάντα εκτός πόλης. Δεν το έχω μετανιώσει ούτε στιγμή μιας και αγοράστηκε ακριβώς για αυτό το λόγο, για χόμπυ και εκτόνωση από την καθημερινή πίεση.
Ειδικά το Monster πάντως δεν είναι και η ευκολότερη αρχή και όχι λόγω ιπποδύναμης. Αν όμως είναι να αγοράσεις καμμιά ...γριά για να μην κλαις τα λεφτά σου με τις πιθανές πτώσεις, και σου μείνει το αποθημένο τότε πάει ο έρωτας περίπατο...
Πάρε αυτό που θες αλλά ζήσε κατόπιν και με τα καλά και με τα κακά του χωρίς μουρμούρα. :wave2:

anathema13
09/06/2010, 11:07
ωραιο το cb400 super four !!!
μετα απο τις συμβουλες σας και τη συζητηση με ενα φιλαρακι μου που εχει μηχανη καιρο, με βλεπω για καμια ωραια μεταχειρισμενη.στο χαλαρο κ βλεπουμε...να μαθουμε σιγα σιγα...
ενω με ψηνει τρελα η ducati κατανοω οτι ειναι ψιλοχοντρομαλακια κινηση για αρχαριο.
ειναι σαν να θες να μαθεις κιθαρα και να πας να παρεις κανα οργανο με 3 000 ευρω...
μαθε πρωτα τις νοτες και μετα...
βεβαια παντα οι αποψεις διαφερουν.
παντως ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας παιδες.

υγ:δηλαδη ρε αδερφε αν δεν γραψω σωστα το hyundai απο ορθογραφικο η απο γρηγοραδα σημαινει πως πρεπει να βαψω το αμαξι μου μπλε και να το πεταξω στη θαλασσα?ειπαμε νεουδι νεουδι αλλα μην το χεσουμε κι ολας....