PDA

View Full Version : Ηλεκτρικό πρόβλημα σε Honda; Και όμως...



satel
07/06/2010, 13:15
Και εγώ που πίστευα ότι δε θα μου τύχει ποτέ..

Το μοντέλο CBF600S 2007 ABS.

Το πρόβλημα (το οποίο δυστυχώς δεν είναι μόνιμο) είναι το εξής:

Θεωρώντας ότι το μηχανάκι έχει 3 σκάλες για τα μπροστά φώτα μερικές φορές στο άσχετο δεν ανάβει η μεγάλη, άλλες φορές δεν ανάβει η μεσαία και η μεγάλη και άλλες φορές δεν ανάβει καμία. Όλα τα άλλα φώτα λειτουργούν κανονικά.

Σημειωτέον ότι σε κάθε περίπτωση η μεγάλη σκάλα ανάβει κανονικά αν χρησιμοποιηθεί ο διακόπτης για σήμανση. Μόνο με τον κανονικό διακόπτη έχει πρόβλημα.

Το μηχανάκι παίρνει μπροστά αμέσως οπότε δεν ξέρω αν μπορεί να θεωρηθεί ότι έχει πρόβλημα η μπαταρία.

Το πρόβλημα μπορεί να εμφανίζεται για κάθε μέρα για μια βδομάδα και μετά να κάνει 1 μήνα να εμφανιστεί.
Καμία ιδέα γιατροί μου;

McGyver
07/06/2010, 13:40
Άνοιξε (προσεκτικά) και καθάρισε τον αριστερό διακόπτη καθώς μπορεί να έχει μαζέψει διάφορα και να μη σου κάνει καλή επαφή στην εναλλαγή από μεσαία σε μεγάλη (και τούμπαλιν).

Μετά ξεψαχνίζεις την καλωδίωση μήπως έχει φθαρεί σε κανένα σημείο (λόγω κινήσεων τιμονιού) και δεν κάνει κάπου-κάπως-κάποτε καλή επαφή.

Υποθέτω πως δεν έχεις relay για τα φώτα, οπότε δεν έχεις να κοιτάξεις κάτι εκεί...

Sabre
07/06/2010, 13:43
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=83587

και μέσα απο το ίδιο Thread : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=67670&highlight=black+out

Viking
07/06/2010, 15:06
Λίγο spray επαφών να ριχνες μήπως? Νομίζω θα βοηθήσει!:beer:

TROOPER
08/06/2010, 03:33
για δες γραφει πουθενα ''made in italy'' ?

:look:

sapila racing
08/06/2010, 03:44
Το εβαλε κι ο Sabre παραπάνω.
Kοίτα εδώ:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=67670&highlight=black+out

catmaster
08/06/2010, 03:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
για δες γραφει πουθενα ''made in italy'' ?

:look:


:D :smokin:


200822

binzis
08/06/2010, 04:08
Λίγο spray επαφών αν δεν δεις αποτέλεσμα, λύσιμο και καθάρισμα των επαφών.
Εμένα συνέβει με την βαλβίδα-διακόπτη των φρένων που είναι κάτω από το δεξί διακόπτη.
Το άνοιξα το καθάρισα και με ένα μικρό λιμάκι καθάρισα τις επαφές.
Όλα οκ. Τα Honda δεν χαλάνε λέμε!!!:lol:

OldMan
08/06/2010, 05:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
τούμπαλιν
You push your luck, sweety ..!!! :smokin:

McGyver
08/06/2010, 05:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
You push your luck, sweety ..!!! :smokin:

Τανάπαλιν μήπως;

OldMan
08/06/2010, 05:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Τανάπαλιν μήπως;
Και μ' αυτό θα με τουμπάρεις τώρα ..??? :D

satel
08/06/2010, 05:53
Βασικά το είδα το made in italy και λέω εδώ είναι το πρόβλημα (και αυτομαστιγώθηκα που σκέφτηκα άσχημα πράγματα για το σόι του Honda) αλλά το μέτρησα και βγάζει σωστή τάση.

Sabre ευχαριστώ πολύ δεν το είχα δει καθόλου αυτό. Θα εφαρμόσω τις οδηγίες πάραυτα.

:beer:

OldMan
08/06/2010, 05:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από satel
Θα εφαρμόσω τις οδηγίες πάραυτα.
Και κάνε κάτι και με το τρελογουτσούνικο αvatar σου, αν θέλεις να σε πάρει κανείς στα σοβαρα .. :winka:

Viking
08/06/2010, 05:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από satel
Βασικά το είδα το made in italy και λέω εδώ είναι το πρόβλημα (και αυτομαστιγώθηκα που σκέφτηκα άσχημα πράγματα για το σόι του Honda) αλλά το μέτρησα και βγάζει σωστή τάση.

Sabre ευχαριστώ πολύ δεν το είχα δει καθόλου αυτό. Θα εφαρμόσω τις οδηγίες πάραυτα.

:beer:
Έτσι είναι φίλε μου... Και τα σοβαρά ιταλικά (μη γελάτε ρε..) έχουν τζαπάν ηλεκτρικά :D

satel
08/06/2010, 06:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και κάνε κάτι και με το τρελογουτσούνικο αvatar σου, αν θέλεις να σε πάρει κανείς στα σοβαρα .. :winka:

Γιατί ρε συ; Είναι η αγαπημένη μου γάτα αυτή. :sad:


Ακούς εκεί τρελογουτσούνικο....:lol: :lol: :lol:

Ιznogood
08/06/2010, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και κάνε κάτι και με το τρελογουτσούνικο αvatar σου, αν θέλεις να σε πάρει κανείς στα σοβαρα .. :winka:
:lol: ...:beer:

zeke
14/06/2010, 10:07
σπρέι επαφών ! Τέλος ;) τα ίδια μου κανε και εμένα το χτακι,άνοιξα διακόπτη το πέρασα και ποτέ ξανά πρόβλημα ! Για τσέκαρε το ! :beer: