PDA

View Full Version : Ασφαλεια



ntrekos
07/06/2010, 20:13
παιδια γεια σας.. θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση.. πριν λιγο καιρο εδωσα για διπλωμα.. αλλα απο οτι εμα8α θα αργησω πολυ να το παρω... αυτο που 8α ηθελα να μα8ω ειναι.. αμα παρω μια μηχανη 8α μπορεσω να την ασφαλησω χωρις το διπλωμα???

drspeed
07/06/2010, 21:07
Όχι

gmeles
08/06/2010, 03:09
Θα αργησεις να παρεις την καρτα του διπλωματος?

Γιατι αν το εχεις περασει περνεις μια βεβαιωση οτι εχεις διπλωμα απλα δεν σου εχει παραδοθει ακομα κ ασφαλιζεις κανονικα.

Κ μενα ειχαν κανει 3 μηνες να μου το δωσουν ομως κυκλοφορουσα κανονικα κ ειχα ασφαλισει κανονικα με το χαρτι που σου λεω.

:beer:

Operater
08/06/2010, 03:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Όχι

Γιατί;;
Άλλο "έχω μηχανή", άλλο "οδηγάω μηχανή".

ntrekos
08/06/2010, 04:44
οχι χαρτι προσωρινο δεν μ εχουν δωσει.. μου ειπε ο καθηγητης μου οτι στο υπουργειο που τα τυπωνουν απο τους 150 αστυνομικους που τυπωναν εχουν μεινει μονο 33.. οποτε καταλαβαινεται !!!! μιλησα με την ασφαλιστρια μου και μοθ λεει γινεται.. αλλα δεν εισαι καλυμενος. μπορεις να κυκλοφορεις και εισαι νομιμος μονο για τους αστυνομικους.. αμα γινει ατυχημα την εβαψες!!!!

Nostra
08/06/2010, 04:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από ntrekos
οχι χαρτι προσωρινο δεν μ εχουν δωσει.. μου ειπε ο καθηγητης μου οτι στο υπουργειο που τα τυπωνουν απο τους 150 αστυνομικους που τυπωναν εχουν μεινει μονο 33.. οποτε καταλαβαινεται !!!! μιλησα με την ασφαλιστρια μου και μοθ λεει γινεται.. αλλα δεν εισαι καλυμενος. μπορεις να κυκλοφορεις και εισαι νομιμος μονο για τους αστυνομικους.. αμα γινει ατυχημα την εβαψες!!!!

γιατι μου φαινεται οτι σου ειπε 2 μαλακίες μαζεμενες ο "καθηγητής" σου?

argy_kap
08/06/2010, 05:05
To όχι που είπε ο φίλος παραπάνω είναι ΛΑΘΟΣ. Φυσικά και μπορείς να ασφαλίσεις όποιο όχημα θέλεις, δεν έχει καμία σχέση το δίπλωμα.....δεν χρειάζεται να έχει καν πινακίδες, μπορείς να το ασφαλίσεις και απο τον αριθμό πλαισίου.....

Ασφαλίζεις την μηχανή κανονικά, αν την οδηγείς εσύ την πάτησες (δεν θα σε καλύψουν) , αν την οδηγήσει άλλος είναι κανονικά ασφαλισμένος.

dmf
08/06/2010, 05:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
To όχι που είπε ο φίλος παραπάνω είναι ΛΑΘΟΣ. Φυσικά και μπορείς να ασφαλίσεις όποιο όχημα θέλεις, δεν έχει καμία σχέση το δίπλωμα.....δεν χρειάζεται να έχει καν πινακίδες, μπορείς να το ασφαλίσεις και απο τον αριθμό πλαισίου.....

Ασφαλίζεις την μηχανή κανονικά, αν την οδηγείς εσύ την πάτησες (δεν θα σε καλύψουν) , αν την οδηγήσει άλλος είναι κανονικά ασφαλισμένος.

ναι αλλα δεν μπορει να το ασφαλισει στο ονομα του, γιατι η ασφαλεια θα του ζητησει διπλωμα.
Αν το ασφαλισει ο πατερας του χαιρω πολυ

Meganecc
08/06/2010, 05:37
Εγώ θα πρότεινα να κάνεις λίγο υπομονή να πάρεις το δίπλωμα στο χέρι σου, και να την ασφαλίσεις για να είσαι καθόλα νόμιμος....!

Αν σου τύχει μια στραβή, και χτυπήσεις άνθρωπο, θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις.....

Φιλικά

Γιώργος

Ζεύκας
08/06/2010, 05:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
ναι αλλα δεν μπορει να το ασφαλισει στο ονομα του, γιατι η ασφαλεια θα του ζητησει διπλωμα.
Αν το ασφαλισει ο πατερας του χαιρω πολυ

Έχω ασφαλίσει μηχανή στο όνομα του πατέρα μου, κι ο πατέρας μου δεν έχει δίπλωμα μηχανής

argy_kap
08/06/2010, 05:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
ναι αλλα δεν μπορει να το ασφαλισει στο ονομα του, γιατι η ασφαλεια θα του ζητησει διπλωμα.
Αν το ασφαλισει ο πατερας του χαιρω πολυ

Φίλε μου, η ασφάλεια βγαίνει στον ιδιοκτήτη του οχήματος και ΟΧΙ στον οδηγό. Σε όποιον την αγόρασε δηλαδή...

dmf
08/06/2010, 06:18
ρε σεις θα με τρελανετε :p
οι ασφαλιστικες δεν ειναι αυτες που σε κοπανανε οταν εισαι νεος οδηγος για τα ασφαλιστρα;
Ε στον φιλο μας πώς θα δει ποσο παλαιος οδηγος ειναι αφου δεν θα εχει καν διπλωμα;
Επισης στην ιντερσαλονικα οταν ασφαλιζεις ενα οχημα (ειτε αμαξι ειτε μηχανη) λενε οτι δεν μπορει να το οδηγησει καποιος αλλος που ειναι ποιο νεος οδηγος απο τον ασφαλιζομενο (ισχυριζονται οτι δεν αποζημιωνουν αν εμπλακει σε ατυχημα. Δεν το εχω επιβεβαιωσει ευτυχως)
Δηλ αν εχει ο πατερας σου μηχανη, και εσυ μολις εχεις παρει το διπλωμα δεν σου επιτρεπεται να την οδηγας γιατι εισαι πιο νεος οδηγος απ'αυτον (εκτος αν σε δηλωσει, αλλα τοτε θα του αυξησουν τα ασφαλιστρα).
Αντιθετα ομως ενας οδηγος ιδιας η μεγαλυτερης παλαιοτητας μπορει να την οδηγησει.
Στην Γερμανια ισχυει σε ολες τις ασφαλιστικες παντως :D
εδω μονο για ιντερσαλονικα ξερω

Ζεύκας
08/06/2010, 06:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
ρε σεις θα με τρελανετε :p
οι ασφαλιστικες δεν ειναι αυτες που σε κοπανανε οταν εισαι νεος οδηγος για τα ασφαλιστρα;
Ε στον φιλο μας πώς θα δει ποσο παλαιος οδηγος ειναι αφου δεν θα εχει καν διπλωμα;
Επισης στην ιντερσαλονικα οταν ασφαλιζεις ενα οχημα (ειτε αμαξι ειτε μηχανη) λενε οτι δεν μπορει να το οδηγησει καποιος αλλος που ειναι ποιο νεος οδηγος απο τον ασφαλιζομενο (ισχυριζονται οτι δεν αποζημιωνουν αν εμπλακει σε ατυχημα. Δεν το εχω επιβεβαιωσει ευτυχως)
Δηλ αν εχει ο πατερας σου μηχανη, και εσυ μολις εχεις παρει το διπλωμα δεν σου επιτρεπεται να την οδηγας γιατι εισαι πιο νεος οδηγος απ'αυτον (εκτος αν σε δηλωσει, αλλα τοτε θα του αυξησουν τα ασφαλιστρα).
Αντιθετα ομως ενας οδηγος ιδιας η μεγαλυτερης παλαιοτητας μπορει να την οδηγησει.
Στην Γερμανια ισχυει σε ολες τις ασφαλιστικες παντως :D
εδω μονο για ιντερσαλονικα ξερω

ρε φίλε είπαμε,ΑΛΛΟ ιδιοκτήτης και ΑΛΛΟ οδηγός.
μπορείς να είσαι ιδιοκτήτης μηχανής και να μπορείς να την κυκλοφορείς, μπορείς και χωρίς!

πχ.εγώ είμαι νέος και θέλω να έχω μια μηχανή στο όνομά μου.κανένα πρόβλημα,ασφαλίζομαι κανονικά.
εάν όμως θα είμαι ΚΑΙ ο οδηγός αυτής,θα πληρώσω παραπάνω ασφάλιστρα γιατί τη μηχανή θα την οδηγάει ένας αρχάριος.

Επίσης αυτό που λες για την Ιντερσαλόνικα μου ακούγεται κουλό.
πχ.είμαι έμπειρος οδηγός αλλά θέλω το όχημα μου να το οδηγεί και ο αρχάριος γιός μου.κανένα πρόβλημα
δίνω στον ασφαλιστή αντίγραφο από το δίπλωμα του γιού μου και είμαι νόμιμος.άντε το πολύ πολύ να πληρώσω
κάτι παραπάνω στην ασφαλιστική

drspeed
08/06/2010, 08:16
Για κάνεις ασφάλεια σε μηχανή ή αυτοκίνητο πρέπει οπωσδήποτε να παρουσιαστεί κάποιο δίπλωμα οδηγού.Η ασφάλεια μπορεί να είναι στο όνομα του ιδιοκτήτη αλλά πρέπει να υπάρχει και οδηγός για να γίνει η ασφάλεια.Χωρίς δίπλωμα οδηγού λοιπόν ασφάλεια γιοκ.Και να κάνει λοιπόν ασφάλεια με το δίπλωμα κάποιου άλλου δεν θα μπορεί ο ίδιος να οδηγεί καθώς δεν έχει ακόμα δίπλωμα.Το ότι θα είναι ασφαλισμένη η μηχανή δεν σημαίνει ότι είναι και ο ίδιος ασφαλισμένος σε περίπτωση στραβής.
Οπότε μέχρι να πάρει το δίπλωμα το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.Ούτε να οδηγεί μπορεί ούτε να την ασφαλίσει με το δικό του δίπλωμα (αφού δεν έχει ακόμα).