PDA

View Full Version : Προς υποψηφίους αγοραστές...



athandim
02/07/2005, 11:01
Αγαπητοί φίλοι, καλώς σας βρήκα

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου από την αγορά του δικόυ μου V-STROM 650.

Κατ' αρχήν είχα αποφασίσει τί έξτρα ήθελα ΑΚΡΙΒΩΣ (κάγγελα givi, bagster,χούφτες suzuki, βαλίτσα givi maxia E-52 με βαμμένο καπάκι).
Σε αυτά προσθέτω:αριθμό, τέλη κυκλοφ.,μεταφορά στο πλοίο (δεν είμαι από Αθήνα).

Ξεκινάω λοιπόν από τον τόπικο αντιπρόσωπο του Σφακιανάκη.Μου λέει 7950+128 (πιν.,τέλη). Δώρα πολλά,τίποτα όμως από αυτά που ήθελα.Αφού του εξήγησα ότι θα πάω και στην Αθήνα να δω τιμές αλλά το μηχανάκι εκεί θα το πηγαίνω για service, φεύγω (Το παιδί ήταν άψογος, μου είπε να προσέξω μόνο τα παράλληλης εισαγωγής)

Εχοντας τώρα, παρακολουθήσει για μήνες διαδυκτιακές συζητήσεις και διαβάζοντας σχετικά περιοδικά (κυρίως ΜΟΤΟ),αποφασίζω να πάρω προσφορά από :Βύνιο, Γκουντούφα, Χαβέλλα, Ροδάκη (Υποκατ.Σφακιανάκη στη Δάφνη).
Να πω εδώ ότι έλεγξα από το site του Σφακ. ότι όλοι αυτοί είναι επίσημοι συνεργάτες.

1η προσφορά από Βύνιο στη Θησέως.7960 με όλα αυτά που βλέπετε στις διαφημίσεις του,και μεταφορά στο πλοίο δωρεάν. Ωστόσο για να μου βάλει την 52άρα βαλίτσα θα αφαιρόυσε τη δικιά του (42 lit, givi),λογικό, αλλά και τον συναγεμό!(ΜΕΤΑ).Επίσης μου είπε ότι δεν μπορώ να βγάλω αριθμό Αθήνας,όπως ήθελα για να τελειώνω με όλα (είχα συνεννοηθει για την ασφαλεία).Με λίγα λόγια,είχα τη μηχανη όπως την ήθελα, συν καποια αλλα πραγματάκια (κράνος, κλειδαριά,αδιαβροχα), με 7960 και το μόνο που θα έκανα θα ήταν να βγάλω μόνος μου αριθμό+τέλη.Μια χαρά...
Όμως... κάτι με χάλασε εκεί μέσα και ακόμα προσπαθώ να το εξηγήσω.Ενώ η Κα Βύνιου ήταν ευγενέστατη και πόλυ εξυπηρετική αισθάνθηκα περίεργα στο μακρύ τραπέζι, 3 πωλητές από μέσα και 3 πελάτες απ'έξω (2 στην αναμονή) να συζητούν με την αίσθηση της πίεσης (!) του χρόνου;της ανάγκης να πουλήσουμε;Δεν ξέρω, μου φάνηκε πως ήμουν κάπου αλλού,στην ουρά της τράπεζας π.χ.
Ηταν και αυτά τα κορίτσια εκεί..τι προσφορές και διαπραγματεύσεις μου λέτε...Φεύγοντας, είδα έξω από το μαγαζί να συναρμολογούν, στο πεζοδρόμιο, κάγκελα και συναγερμό σε δύο μοτοσικλέτες.

2η προσφορά από τον Κο Ροδάκη υπάλληλο του Σφακιανάκη στο υποκατάστημα Δάφνης.Να σημειώσω ότι ο Κος Ροδάκης μου προέκυψε από εξαιρετικά κολακευτικά σχόλια που διάβασα κατά καιρούς σε σχετικά forum.
Δυστυχώς η προσφορά του υπολειπόταν από αυτή του Βύνιου, όπως ήταν αναμενόμενο (Μπορεί η αντιπροσωπία να λειτουργήσει ανταγωνιστικά με τους συνεργάτες της;Σε ποιο βαθμό...;.Ωστόσο χωρίς να το καταλάβω παρέμεινα εκεί για 2 ώρες,συζητώντας για μηχανές, επιβεβαιώνοντας τα όσα είχα διαβάσει.Ο άνθρωπος ειναι μοτοσικλετιστής και γνώστης του αντικειμένου.Δεν μετανιώσα στιγμή που πέρασα από εκεί..

3η προσφορά από Γκουντούφα στη Μιχαλακοπούλου.Παρεμφερής περίπτωση με το Βύνιο(πολλά δώρα).Η αλήθεια είναι πως ήμουν κουρασμένος.Ο άνθρωπος μου είπε ότι το μήχανάκι όπως το θέλω κοστολογείται 8050 ΜΕ αριθμό και τέλη.Ομως μεταφορά στο πλοίο δεν αναλάμβανε (του είχαν τύχει διάφορα).Μια χαρά και εδώ...

4η προσφορά από Χαβέλλα,Ηπείρου και Λιοσίων.Οι αφοι Χαβέλλα προέκυψαν καθαρά από εδώ.Ο φίλος Grammarios τον πρότεινε με έμφαση και είπα να περάσω μια βόλτα. Λέω λοιπόν και εκεί το ποιηματάκι μου και περιμένω την τιμή. Η τιμή λοιπόν ήταν 7970 με όλα τα αξεσουαρ που γράφω στην αρχή με την πινακίδα και τα τέλη.Στο πλοίο θα την πηγαίναμε μαζί οδηγώντας την αυτός και εγώ από πίσω με ένα βεσπάκι!! Και γαμώ λέμε.
Φυσικά την πήρα από εκεί,αναφέροντας φυσικά τον Αλέξανδρο τον οποίο και ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση...
Κάποια άλλα στοίχεια που βάρυναν στην επιλογή αυτή ειναι:
1)Ο άνθρωπος πουλάει μόνο Suzuki,δεν πουλάει ΚΑΙ Suzuki
2)Πουλάει ανταλλακτικά Suzuki,αναλώσιμα και αξεσουάρ
3)Έχει δίπλα εξουσιοδοτημένο συνεργείο Suzuki
4)Ενιωσα ότι αν τον χρειαστώ και την επόμενη μέρα δεν θα κάνει πώς δεν με ξέρει.

Αυτά τα ολίγα :eyepop: περί έρευνας αγοράς.Ελπίζω να βοήθησα αρκετά...

Και πάλι καλώς σας βρήκα:wave2:

Koufalonix
02/07/2005, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
[διακοπη ρευματος..κλεινω. [/B]

:hypnotize :hypnotize :hypnotize :uplate: :eek: :eek: :eek: :eek:
epistrateysh, fygame

athandim
02/07/2005, 15:58
Να συμπληρώσω εδώ κάποιες παρατηρήσεις-συμβουλές που προέκυψαν από την στιγμή που απόφάσισα να αγοράσω v-strom (εδώ και ένα εξάμηνο), μέχρι και την αγορά,πριν ένα μήνα.Αφού ρώτησα πολλούς (και έβαλα να ρωτήσουν,γιατί δεν είμαι από Αθήνα) έβγαλα τα εξής συμπεράσματα:

1) Το τζάμπα έχει πεθάνει.Όλα μα όλα τα πληρώνουμε.Αυτό που υπάρχει είναι ο περιορισμός του κέρδους του πωλητή στο βαθμό που αυτός επιλέγει ότι τον συμφέρει.
Πιο συγκεκριμένα:το κέρδος για τον πωλητή από την πώληση ενός v-strom είναι σίγουρα πάνω από 800 ευρώ.Η αντιπροσωπία τον υποχρεώνει να πουλά τη μηχανή 7960 με το συγκεκριμένο κέρδος.Αυτός τώρα για να είναι ανταγωνιστικός αγοράζει χονδρικώς ή εισάγει καποια πράγματα τα οποια προσφέρει ως δώρα μειώνοντας το κέρδος του (πχ.800-400 :αξια δώρων=400ευρώ).Οσο ποιο καλες τιμες πετύχει ο έμπορος για τα δώρα που θα προσφέρει, τόσο πιο λίγη θα είναι η απώλεια του κέρδους του..
Πόσο ρε παιδια να είχε αγοράσει ο Βύνιος (που εισάγει ο ιδιος τα δώρα του) τη βαλιτσα (givi, 42 lit) και τον συναγερμό (ΜΕΤΑ), ώστε να συμψηφίζει οικονομικά αυτά τα δύο με την βαλίτσα που ήθελα εγώ΄(givi, 52 lit);;

Κανείς ,μα κανείς έμπορος δεν θα σας δώσει τηλεφωνικά τιμή άλλη από την επίσημη.Αυτό που έκανα εγώ ήταν να ζητάω τιμή της μηχανής σκέτης, και στη συνέχεια προσθέταμε τα έξτρα που ήθελα και βγάζαμε το σύνολο.Αυτή είναι και η συμβουλή μου.
-Έτσι ελέγχεις ξεκάθαρα τί σε συμφέρει, αφου συγκρίνεις ακριβώς τα ίδια πράγματα σε διαφορετικούς εμπόρους.
-Δεν παίρνεις ό,τι σου πασάρουν ως δώρο, αλλά επιλέγεις εσύ αυτά που θέλεις(και τα πληρώνεις,αφού σου έχει γίνει έκπτωση στην τιμή της μήχανης).
Γι'αυτό ξεκινάμε ΠΑΝΤΑ με την ερώτηση:"Πόσο έχει η μηχανή ,χωρις δώρα;".Τόσο;Ωραία.Για σημειώνετε τώρα τιμούλες για καποια έξτρα (ένα,ένα έτσι;έχουμε να πάμε και αλλού να συγκρίνουμε).Στο τέλος κάνουμε σούμα και επιλέγουμε..(προσωπικά βρήκα διαφορές ακόμα και στον αριθμό με τα τέλή, εως και 68 ευρώ !!!)

2) Ειδικά αν μας κάνουν δώρο συναγερμό πρέπει να ξέρουμε ότι χάνουμε την εγγύηση της αντιπροσωπίας για τα ηλεκτρονικά μέρη της μοτοσικλέτας (εκτός και αν είναι ο συναγερμός της suzuki,που κοστίζει 350 ευρώ).

3) Για να είμαστε 100% σίγουροι ότι η μηχανή μας είναι επίσημης αντιπροσωπίας, δεν ντρεπόμαστε :ΠΡΙΝ υπογράψουμε ή πληρώσουμε οτιδήποτε, παίρνουμε τηλέφωνο στα κεντρικά του Σφακιανακ,κρατώντας τα έξι τελευταία νούμερα από τον αριθμό πλαισίου της μελλόνυμφης, ζητάμε το τμήμα εγγυήσεων μοτοσυκλετών,λέμε τον πόνο μας και σε ένα λεπτάκι η κυρία βρίσκει την καλή μας στους υπολογιστές της εταιρίας.Αν (λέμε τώρα) δεν την βρει...ενεργουμε κατά συνειδηση
:mad:

4)Αν ζούσα στην Αθήνα δεν θα ήμουν τελείως αρνητικός στα παραλληλης εισαγωγής, αν υπηρχαν γραπτές εγγυήσεις και κάλυψη σε άνταλλακτικά (και συνεργείο).

Αυτά, αν θυμηθώ κάτι άλλο χρήσιμο θα το γράψω...
:beer: :beer: :beer:

sallako
02/07/2005, 16:01
Καλοριζικη και καλοταξιδη.Φτου φτου.
Παντως χαρα στο κουραγιο σου για τις γυρες που εκανες.Εγω παλι δεν εχω την υπομονη ρε παιδι μου να γυρναω τοσο πολυ.Στο δευτερο μαγαζι με πιανει κατιτις (ιδρωτας, αγχος, ανυπομονησια και αν δω οτι την εχουν και ετοιμοπαραδοτη και με γλυκανουν και λιγο, τρελενομαι και σταματαω τις γυρες και ας με πιασουν και λιιιιιιιγο μαμακα.

ΑΑ κατσε να αρχισω να δινω, γιατι εκανα μεγαλη καβα στο καλοσωρισμα των παιδιων
:)
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

athandim
02/07/2005, 16:17
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sallako
[B]Καλοριζικη και καλοταξιδη.Φτου φτου.
Παντως χαρα στο κουραγιο σου για τις γυρες που εκανες.Εγω παλι δεν εχω την υπομονη ρε παιδι μου να γυρναω τοσο πολυ.Στο δευτερο μαγαζι με πιανει κατιτις (ιδρωτας, αγχος, ανυπομονησια και αν δω οτι την εχουν και ετοιμοπαραδοτη και με γλυκανουν και λιγο, τρελενομαι και σταματαω τις γυρες και ας με πιασουν και λιιιιιιιγο μαμακα.

ΑΑ κατσε να αρχισω να δινω, γιατι εκανα μεγαλη καβα στο καλοσωρισμα των παιδιων
:)
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


Σε ευχαριστώ για τα μπιρόνια και τις ευχές.Τρία χρόνια μάζευα τα χρήματα για τη μηχανή (εντάξει,Transalp ήθελα τότε) και θα πάω στα κουτουρού; :nono:
Πιστεύω ότι όλα πρέπει να τα ψάχνουμε, και να είμαστε απαιτητικοί αγοραστές..
(Να σου πω την αλήθεια θα πήγαινα και στο Σκούρτα,για τον οποίο επίσης έχω διαβάσει καλά πραγματάκια, αλλά μου έπεφτε κομμάτι μακρυά ο Κορυδαλλός).:wave2:

SaraMaritis
02/07/2005, 17:58
...athandim-μαν !!! :wave2:

Μπραβο² !!! :cool:

(ενα για την επιλογη της μηχανης σου, και ενα για την
λεπτομερη ενημερωση που μας εκανες, σχετικα με το
ψαξιμο και την αγορα)

Α, να μην ξεχασω την :beer:

:smokin:

athandim
02/07/2005, 19:02
(Ενα, ένα μου έρχονται...)

5) Αφού έχουμε παραλάβει την καλή μας, βγάζουμε φωτοτυπία την άδεια και πάνω στη φωτοτυπία γράφουμε ότι θέλουμε να μας σταλούν η εγγύηση και το βιβλίο οδηγιών στην ακόλουθη διεύθυνση (γράφουμε τη διεύθυνση και τα τηλέφωνα μας όπωσδηποτε).Προσοχή στα στοιχεία, αν η διευθυνση διαμονής είναι διαφορετική από αυτήν που αναγράφεται στην άδεια (όπως στην περίπτωσή μου).
Στη συνέχεια στέλνουμε με φαξ τη φωτοτυπία στο τμήμα εγγυήσεων του Σφακιανάκ.[αριθμός φαξ:210-3499713].
Τέλος,τηλεφωνούμε στα κεντρικά (210-3499000) και ζητάμε να μας συνδέσουν με Καϊρ..εε με το τμήμα εγγυήσεων όπου επιβεβαίωνουμε ότι εχει φθάσει το φαξ μας και ρωτάμε πότε να περιμένουμε τα έγγραφά μας (τα στέλνουν με κούριερ).

Δεν θα σχολιάσω γιατί πρέπει να τα κάνουμε όλα αυτά. Απλά θα πω οτι αυτος είναι ο πιο σύντομος τρόπος για να παραλάβουμε την εγγύηση και το manual.

6) Μέχρι να μας έρθουν τα έγγραφα, δυο σημαντικά στοιχεία για το στρώσιμο (αναφέρονται στο βιβλιαράκι)
α)Δεν ξεπερνάμε τις 5000 στροφές (μέχρι τα 800 klm)
β)Πάντα προθερμαίνουμε τον κινητήρα.
Εγώ τα τήρησα και τα δυο κατά τύχη, μέχρι να μου έρθουν τα χαρτιά...
:wave2: :wave2::beer:

advblack
02/07/2005, 19:21
Εμενα υπηρχαν κατα την παραλαβη μανουαλ σε γαλλικα αγγλικα ιταλικα ισπανικα. Οποτε δεν χρειαστηκε να περιμενω μεχρι να ρθει το ελληνικο:sun:

koyis
02/07/2005, 20:36
file kaloriziki i mixani kai kalo taxidi ayrio perimeno na paro to vstrom oxi apo antiprosopo apo ekthesi alla eine mataeisagogis kai stixizi 500 eyro ligotero apo tin antiprosopia kai moy eipe oti i eggisi isxioi kanomika les na leei malakies

athandim
02/07/2005, 20:55
για να μην αφήσω κανένα σκοτεινό σημειο, να πω το εξής:

Όταν ο Κος Χαβέλλας μου έκανε την προσφορά του,του παρουσίασα (μόνο σε αυτόν) το thread όπου υπάρχει παρακάτω (Vstrom 650, από ΛΑΜΟΓΙΟ),το οποίο ειχα φροντίσει να τυπώσω.Εκεί λοιπόν φαίνεται καθαρά ότι ο φίλος Αλέξανδρος (Grammarios) έχει αγοράσει την μοτοσυκλέτα του με τα ίδια έξτρα με εμένα, αλλά πιο φθηνά.

[ Εγώ: κάλυμα Bagster, κάγγελα givi, χούφτες suzuki, μπαγκαζιέρα givi 52 lit με βαμμένο καπάκι,πινακίδες και αριθμός.Τιμή:7970 (7400 η μηχανή ¨σκέτη¨ + 570 όλα τα άλλα παρελκόμενα αξέσουάρ )

Grammarios:Ολα τα παραπάνω,συν κεντρικό σταντ,συν tangbag Bagster.Τιμή:8050]

Ρώτησα λοιπόν τον Κο Χαβέλλα γιατί είμαι μόνο 80 ευρώ φθηνότερος, αφού η αξία των 2 αυτών είναι σαφώς μεγαλύτερη.
Η άμεση απάντηση ηταν ότι ο Αλέξανδρος πρόλαβε και αγόρασε πριν την αύξηση του φ.π.α.,(τέλη Μάρτίου,αρχές Απριλίου) κάτι που θεώρησα λογικό....

[Να τονίσω οτι το παιδί δεν το γνωρίζω προσωπικά, αλλά και πάλι ένα ευχαριστώ γιατί με βοήθησε πολύ στην επιλογή μου]

Πάντα φιλικά, Δημήτρης:wave2: :wave2: :wave2:

athandim
02/07/2005, 21:20
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από koyis


Φίλε μου ειλικρινά δεν ξέρω τί να σε συμβουλεύσω...
Το σίγουρο είναι ότι η εγγύηση θα είναι από τον έμπορο, και όχι από τον Σφακιανάκη.Αν σε καλύπτει σε ανταλακτικά και service ο ίδιος και σου δίνει και γραπτή εγγύηση....
Τί άλλο να σου ευχηθώ από καλή τύχη...
:) :)

(Περίμενε να δεις τί θα σε συμβουλευσουν και οι πιο πεπειραμένοι συνάρρωστοι του forum.Εγώ σήμερα είδα φως και μπήκα)
:beer: :beer: :beer:

makaronachis
03/07/2005, 10:28
Athandim,μπράβο ρε!Ωραίο ποστ.Καλό είναι πριν πάνε κάποιοι να αγοράσουν να ξέρουν πάνω κάτω πέντε πράγματα.Να συμπληρώσω κάτι σχετικά με τον Βύνιο από τον οποίο αγόρασα το δικό μου.Όντως η κα Βύνιου είναι πολύ ευγενική και δεν ξέρω αν συμβαίνει και στα άλλα μαγαζιά αλλά στην περίπτωση μου δεν το είχε ετοιμοπαράδοτο μου είπε οτί σε δυο μέρες θα το έχει και το είχε.Συνεπέστατη.Έχω να καταθέσω όμως και κάτι αρνητικό,χωρίς να ξέρω και πολλά σχετικά με την αγορά της Αθήνας,(από Κρήτη είμαι).Από ότι κατάλαβα είναι ένα μαγαζί που πουλάει απλά μηχανές.Σκέτα.Ούτε Service ούτε αξεσουάρΔιαφημίζει μια εκπτωτική κάρτα αν αγοράσεις από αυτόν,παρόλα αυτά έχω κάνει 5-6 τηλέφωνα για να προμηθευτώ κεντρικό σταντ για το v-strom η απάντηση είναι πάντα δεν έχουμε δεν έχουμε δεν έχουμε.Επίσης να πούμε οτί η αγορά της Αθήνας είναι μεγάλη και όσο πιο πολύ ψάξεις τόσο καλύτερη τιμή θα βρεις..

Grammarios
23/07/2005, 00:48
ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΤΙΠΟΤΑ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΩ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΠΟ 1000+ ΚΜ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΥΝΑΤΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ.

zoudis
18/11/2005, 08:55
Καλά τα είπαν οι προλαλήσαντές και ο Δημήτρης (συνονοματός...είναι δυνατόν Δημήτρης και να κάνει λάθος ? ποτε :nono: ) !!!

Καλορίζικη /καλοτάξιδη/Αγρατζούνιστη !!!

Αυξανόμαστε και πληθένουμε !!! :beer: :beer: :beer:

Εγώ να πω πως την πήρα από τον Βύνιο, 7950 με όλα τα σχετικά του δώρα, οινακ & τέλη. Με βολεύαν όλα οπότε...Οκ! Χούφτες και μπάγκστερ εβαλά μετά. Και όντως πήγα στον Βύνιο (εκπτωτική κάρτα και καλά) αλλά δεν είχε τίποτα....και με έστειλε στον μάστορα μου (χαίρω πολύ). Κατά τα αλλά ήμουν ευχαριστημένος. Έκανε βέβαια 1 μήνα και 1 βδομάδα να μου την φέρει αλλά είμουν απο τους πρώτους....δεν υπάρχαν μηχανές και να θελες (Μαρ. 2004). Χαβέλλας τότε δεν έπαιζε.

Φιλε Koyis αν έχει συνεργείο και ανταλακτικά από έκει που την πήρες εισαι ΟΚ. Θα σε καλύψουν. Αν όχι...πρόβλημα. ΜΗΝ την πας σε εξουσιοδοτημένο γιατι θα σου πουν μαμακίες και δεν θα σου αναγνωρίζουν την εγγύηση. :( Οπότε μείνε από εκεί που την πήρες

:winka:


:wave2: :wave2: :wave2:

GyPsy
18/11/2005, 10:20
Ο Χαβέλλας είναι εκεί καμια 30αριά χρόνια....

Απο τους πιο παλιούς αντ/πους suzuki και πολυ

καλός επαγγελματίας.

zoudis
18/11/2005, 11:56
Ναι ρε σειρα δεν αντιλέγω ότι δεν ήταν εκεί ο άνθρωπός 30 χρόνια, ουτε για τον επαγγελματισμό του...

Απλώς λέω ότι δεν έπαιζε τετοια προσφορά στο Β-Στρομ όταν το έψαχνα εγώ. Μπορεί να μην είχε (το πιο λογικό) μηχανάκια ο άνθρωπός τότε ή απλά να μην είχε βγάλει προσφορά.

:wave2: :wave2: :wave2:

athandim
04/04/2006, 21:47
...Mε αφορμή κάποια πράγματα που ειπώθηκαν εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=20839&perpage=15&pagenumber=1) να διευκρινήσω κάτι σχετικά με τα ¨δώρα¨μιας και είχα ασχοληθεί αρκετά διεξοδικά με την αγορά της μότο :

1. Τον Ιούνιο 2005 που την πήρα είχε 7.950 επίσημη τιμή αντιπροσωπίας. Μετά από πολλές συζητήσεις με διάφορους εμπλεκομένους της αγοράς έμαθα οτι το κέρδος του κάθε εμπόρου στην πώληση κάθε V-strom είναι περίπου 900 ευρώ. Μάλιστα μου ειπώθηκε οτι αν ήθελε ο Σφακιανάκης θα μπορούσε να "σβήσει" όλες τις παράλληλες εισαγωγές με πιο επιθετική πολιτική (και μείωση φυσικά του κέρδους των εμπόρων). Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω την παραπάνω - πολύ χρήσιμη - πληροφορία που προέρχεται και εκ των ¨έσω¨...

2. Με το παραπάνω δεδομένο η επίσημη αντιπροσωπία υποχρεώνει τους συνεργάτες της να πουλούν τα V-strom στην συγκεκριμένη τιμή (τώρα δεν ξέρω που έχει φτάσει, νομίζω στα 7.990) για να υπάρχει κάποια ισορροπία στην αγορά, αφήνοντας όμως την ευχέρια στους εμπόρους να δίνουν ¨δώρα¨ περιορίζοντας το κέρδος τους..

3. Εφόσον στα πλαίσια της ελεύθερης αγοράς είναι αδύνατον καποιος έμπορος να πουλήσει ¨γυμνή¨τη μηχανή 7.990 (όπως υποχρεώνεται από το Σφακ.), τί κάνει; Περιορίζει το κέρδος των 900 ευρώ δίνοντας κάποια δώρα. Από εκεί και πέρα είναι θέμα πολιτικής του κάθε μαγαζιού : πιο πολλά δώρα=χαμηλότερο κέρδος ανά πώληση=περισσότερες πωλήσεις=μεγαλύτερο μακροπρόθεσμο κέρδος (πολλές πωλήσεις με μικρό κέρδος)

4. Σε μια έρευνα αγοράς όμως μαθαίνει κανείς πολλά στην πορεία : Έτσι, αφού πήγα πρώτα στο Βύνιο, χωρίς να ρωτήσω πόσο θα μου άφηνε τη μηχανή ¨γυμνή¨, στις επόμενες επισκέψεις ρώτουσα :
- Ο αντιπρόσωπος του Σφακιανάκη θα έκοβε ένα μικρό ποσό
- Ο Γκουντούφας την άφήνε 7.600 (κέρδος 550 για αυτόν)
- Ο Χαβέλλας μου είπε 7.400 (κέρδος 350)
Το συμπέρασμα δηλαδή είναι οτι οι ίδιοι ενημερώνουν τον πελάτη για την τιμή της μηχανής (ανεξάρτητα από την επίσημη γραμμή) καθορίζοντας το κέρδος τους...[Σημ:αυτό σύμβαίνει μόνο δια ζώσης και ποτέ από το τηλέφωνο]

5. Αφού εγώ ήθελα και συγκεκριμένα αξεσουάρ ήρθε η τιμή και
άγγιξε τα ¨προβλεπόμενα¨από την αντιπροσωπία. Πιο συγκεκριμένα :
- κάγγελα Givi 100 ευρώ
- βαλίτσα Givi 52lit μαύρη, μεταλλικό χρώμα + πλακάκι τοποθέτησης 275
- κάλυμα τεπόζιτου Bagster 90
- χούφτες Suzuki 45
- τέλη+αριθμός 60

Σύνολο 570 + 7.400 = 7.970

Να βγαλε ο Χαβέλλας και 50 ευρώ από τα αξεσουάρ; Και πολλά λεω...

Τα επαναφέρω όλα αυτά - και ίσως γίνομαι κουραστικός - με αφορμή κάποια σύγχιση σχετικά με ¨δώρα¨, προσφορές και λοιπά....

Δεν είναι δυνατόν π.χ. costas 81 να λες οτι ο Βύνιος σου έκανε δώρα αξίας 1530 ευρώ!! Δεν είναι λογικό.....

Όταν εγώ του ζήτησα την συγκεκριμένη Givi (που έβαλα τελικά) μου είπε οτι θα αφαιρέσει την Givi 42lit + το συναγερμό (ΜΕΤΑ έδινε τότε) από την προσφορά. Εσύ αυτά τα δυο μαζί τα κοστολογείς 600 ευρώ και εγώ πήρα τη βαλίτσα (μαζί με το πλακάκι) 275...Εντάξει ήταν πολύ φιλική τιμή αν σκεφτείς οτι σήμερα ο μοτορόδας την κοστολογεί 290 χωρίς βάση στήριξης, αλλά και πάλι...

Ο Βύνιος κάνει εισαγωγή τα αξέσουαρ του και πετυχαίνει καλές
τιμές, αλλά πιστεύω οτι είναι υπερβολικά τα όσα γράφεις (και βέβαια δεν έχω τίποτα με τον άνθρωπο, ούτε με σένα φυσικά)

Όσο για τα γραφόμενα του Dvavoul περί Χαλκίδας, αδυνατώ να βγάλω συμπέρασμα, αφού είναι 900 ευρώ πάνω από την τιμή της αντιπροσωπίας.....

Φιλικά ε;

ουφ! :wave2:

makaronachis
04/04/2006, 22:18
Athandim,θα διαφωνήσω ως προς το κέρδος που βγάζουν οι εμπόροι.Εγώ πιστεύω οτί το κέρδος τους στην δικιά μας μηχανή είναι περίπου 1300-1500 ευρώ.Όταν πήρα τη δικιά μου την ταξινόμησα μόνος μου.Ο έμπορος μου έδωσε τα τιμολόγια της τα οποία έγραφαν πόσο κοστολογείται από το τελωνείο και μετά.Τότε αν θυμάμαι καλά πρέπει να την αγόραζε αυτός γύρω στα 6500 ευρώ.

athandim
04/04/2006, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από makaronachis
Athandim,θα διαφωνήσω ως προς το κέρδος που βγάζουν οι εμπόροι.Εγώ πιστεύω οτί το κέρδος τους στην δικιά μας μηχανή είναι περίπου 1300-1500 ευρώ.Όταν πήρα τη δικιά μου την ταξινόμησα μόνος μου.Ο έμπορος μου έδωσε τα τιμολόγια της τα οποία έγραφαν πόσο κοστολογείται από το τελωνείο και μετά.Τότε αν θυμάμαι καλά πρέπει να την αγόραζε αυτός γύρω στα 6500 ευρώ.

Δεν νομίζω να διαφωνούμε, γιατί εγώ μίλησα μόνο για το κέρδος του εμπόρου...Το πόσο κέρδος έχει ο αντιπρόσωπος όταν ¨πουλάει¨τη μηχανή στον έμπορο δεν το ξέρω...

Αθροιστικά λοιπόν ενδέχεται να είναι 1.500 ευρώ (900 ο έμπορος και 600 ο Σφακιανάκης)

Ε;Τί λες...λογικό μου φαίνεται.

Αλλά αν ισχύει αυτό που λες....θα φορτώσω άσχημα... 1500 ευρώ κέρδος άνα μηχανή στον έμπορο εκτός του κέρδους του Σφακ;; :eyepop: :uplate:

makaronachis
04/04/2006, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim


Αλλά αν ισχύει αυτό που λες....θα φορτώσω άσχημα. 1500 ευρώ κέρδος άνα μηχανή εκτός το κέρδος του Σφακ;; :eyepop: :uplate: [/B]
ΝΑΙ.ΙΣΧΥΕΙ.
Φόρτωσε τώρα.

zoudis
05/04/2006, 09:34
Εχετε και οι 2 δίκιο αδέρφια ! :beer:

Τα νουμερα και τα δώρα είναι όπως τα λεει ο Αθαναντμιν... και το τελικό ποσό οπως το λέει το Κριτικάτσι.

Όντως η μηχανή μας έχει περί τα 6,500 ευρώ σε ΠΟΛΛΑ μερι του κόσμου. Στο Αμέρικα για παράδειγμα, έχει 6,500 δολάρια !!!! Και ξέρετε....το δολάριο έχει μικρότερη αξια απο το ευρω....Δηλαδη πρέπει να αξίζει περι τα 6,200 εκει....(αν την αγόραζες με Ευρώ).

Εδω τις φέρνουν συνήθως από Ιτάλια...αλλά και από Ολλάνδια-Γερμανία τόσο έχουν (6,500)...


Μόνο εδω στο Ελλάντα εκμεταλεύονται την κ@υλα μας και μας πιάνουν τον ποπο.....

costas81
05/04/2006, 10:44
Φιλαρακι σε καμια περιπτωση δεν θελω να κανω διαφημιση στο καθε Βυνιο.Ισα ισα που ειχα αναφερει και παρεξηγηση που ειχε δημιουργηθει!
Οσο αφορα τα δωρα ξερουμε ολοι οτι ειναι σταχτη στα ματια για να παρουμε απο αυτους την μηχανη και οχι απο καπου αλλου!
Η καθε εταιρια βαζει μια στανταρ τιμη που πρεπει να πουλανε ολοι οι πελατες της και αυτοι μειωνουν το κερδος απο τα δωρα!
Οι τιμες που εγραψα της εγραψα χοντρικα οσο φανταζομαι οτι θα εχουν χωρις να ξερω ακριβη τιμες!Ο καθε μαγαζατορας σου βαζει την βαλιτσα που εχει αγορασει σε 1,000,000 κοματια και την εχει παρει σε τιμη super ενω την 52 εχει παρει 10 κοματια.Οποτε τα περιθωρεια κερδους ειναι λιγοτερα γιαυτο και δεν θελει να σου βαλει την 52!
Αν ομως πας να παρεις τα ιδια αξεσουαρ χωριστα θα σου ερθουν πιο πολυ ακριβα απο οτι αν τα παρεις δωρα!Παρε τα ενα ενα και τοποθετησε τα να δεις ποσο θα πανε.
Εγω παλι επειδη δεν μου αρεσε το κρανος που μου εδινε συμπληρωσα αλλα 60? και πηρα αυτο που γουσταρα σε μαυρο ματ να πηγαινει και με την μηχανουλα μου!
Τες πα εγω εκεινη την στιγμη ειδα οτι εκεινη η προσφορα μου εκανε καλυτερα και εκεινη προτιμησα!Α και κατι πολυ βασικο που με εκανε να την παρω απο κει ηταν οτι σε οποιους κι αν πηγα δεν ειχαν το strom σε ματ και προσπαθουσαν να μου πασαρουν αλλα χρωματα ενω εκει για να μην λεμε και πολλες φορες το ονομα τους πηρα το ματ που γουσταρα!Απο οτι ξερω ημουν απο τους τρεις πρωτους που ποαρελαβα μαυρο ματ (12 Ιαν)

athandim
05/04/2006, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Φιλαρακι σε καμια περιπτωση δεν θελω να κανω διαφημιση στο καθε Βυνιο.Ισα ισα που ειχα αναφερει και παρεξηγηση που ειχε δημιουργηθει.....

Εννοούνται οι καλές προθέσεις...(θα το κατάλαβες και από το ύφος της απάντησής μου)



:beer: :wave2:

costas81
05/04/2006, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Εννοούνται οι καλές προθέσεις...(θα το κατάλαβες και από το ύφος της απάντησής μου)



:beer: :wave2:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

gcrook
20/05/2006, 02:21
Μπουκωσαμε στα στικυ.
Προς το παρον συγχαιρω τον φιλο athandim,και το "επαναφερω" για να το δουν οσο περισσοτεροι γινεται:beer:

LordDorian
21/05/2006, 15:04
Ego ti peira apo moto Mourelatos stous Ag Anargurous 8000e antiprosopoias .

Apo tous ligous pou rotisa eitan o kaluteros. Tha mou pei kapoios oti peripou ta idia dinei kai o binios alla protimisa to sunikoiako giati sti teliki kai to KLE mou apo ekei to eixa parei kai osoi filoi exoun paei ekei exei ferthei APSOGA.

Tora mporei na epaize kati kalutero alla eixa elaxistes meres mprosta mou na to paragkeilo kai na to paro prin fugo pali gia Ko

Ta extra pou mou dose einai kagkela Givi , balitsa Givi 52l, sunagermo Meta sustems, xouftes, Pinakides kai sima.

opos endiaferetai to til tou einai 210 2611709

WebArts
27/10/2006, 12:28
Επειδή είμαι έτοιμος να αγοράσω το V-storm 650 ABS νομίζω ότι δεν θα κάνω την χάρη στον Σφακιανακη …. μιλώντας με αντιπροσώπους που κάνουν εισαγωγή μόνοι τους διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε υποστηρίξει κάθε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Suzuki και λέω το εξής :

Παίρνεις την μηχανή καινούργια και πας ταξιδάκι στην Ιταλία και σου χαλάει το ψυγείο που είναι μέσα στην εγγύηση
Υπάρχει περίπτωση να σου πουν πήγαινε πίσω στην Ελλάδα να το αλλάξεις ή δεν έχεις αγοράσει την μηχανή από τον Σφακιανακη???

Δεν ξέρω πείτε την γνώμη σας παρακαλώ!!

Desperado
27/10/2006, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από WebArts
Επειδή είμαι έτοιμος να αγοράσω το V-storm 650 ABS νομίζω ότι δεν θα κάνω την χάρη στον Σφακιανακη …. μιλώντας με αντιπροσώπους που κάνουν εισαγωγή μόνοι τους διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε υποστηρίξει κάθε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Suzuki και λέω το εξής :

Παίρνεις την μηχανή καινούργια και πας ταξιδάκι στην Ιταλία και σου χαλάει το ψυγείο που είναι μέσα στην εγγύηση
Υπάρχει περίπτωση να σου πουν πήγαινε πίσω στην Ελλάδα να το αλλάξεις ή δεν έχεις αγοράσει την μηχανή από τον Σφακιανακη???

Δεν ξέρω πείτε την γνώμη σας παρακαλώ!!

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου , έτσι ισχύει σε όλη την Ευρώπη....βέβαια εδώ στο ελλαδιστάν που ζούμε εμείς δεν θα ήμουν τόσο σίγουρος για αυτό και σου φέρνω για παράδειγμα την Yamaha η οποία δεν καλύπτει με εγγύηση τις παραεισαγωγής...Ελεεινό και αλητεία είναι αυτό αλλά δυστυχώς ισχύει....βέβαια εδώ θα έπρεπε να γίνει μαζική προσφυγή σε δικαστήριο για το θέμα αυτό και να βλέπανε μετά:cool: Τωρα για τα Σουτζούκια συγκεκριμένα δεν ξέρω τι παίζει...:look:

WebArts
28/10/2006, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis
Καλά τα είπαν οι προλαλήσαντές και ο Δημήτρης (συνονοματός...είναι δυνατόν Δημήτρης και να κάνει λάθος ? ποτε :nono: ) !!!

Καλορίζικη /καλοτάξιδη/Αγρατζούνιστη !!!

Αυξανόμαστε και πληθένουμε !!! :beer: :beer: :beer:

Εγώ να πω πως την πήρα από τον Βύνιο, 7950 με όλα τα σχετικά του δώρα, οινακ & τέλη. Με βολεύαν όλα οπότε...Οκ! Χούφτες και μπάγκστερ εβαλά μετά. Και όντως πήγα στον Βύνιο (εκπτωτική κάρτα και καλά) αλλά δεν είχε τίποτα....και με έστειλε στον μάστορα μου (χαίρω πολύ). Κατά τα αλλά ήμουν ευχαριστημένος. Έκανε βέβαια 1 μήνα και 1 βδομάδα να μου την φέρει αλλά είμουν απο τους πρώτους....δεν υπάρχαν μηχανές και να θελες (Μαρ. 2004). Χαβέλλας τότε δεν έπαιζε.

Φιλε Koyis αν έχει συνεργείο και ανταλακτικά από έκει που την πήρες εισαι ΟΚ. Θα σε καλύψουν. Αν όχι...πρόβλημα. ΜΗΝ την πας σε εξουσιοδοτημένο γιατι θα σου πουν μαμακίες και δεν θα σου αναγνωρίζουν την εγγύηση. :( Οπότε μείνε από εκεί που την πήρες

:winka:


:wave2: :wave2: :wave2:

ME AYTO POU LES STON Koyis EISAI SIGOUROS GIATI KAI EGO EIMAI ETOIMOS NA AGORASO METAEISAGOGHS APO THN GLOBAL STHN L. ALEKSANDRAS!!
EIMAI ARKETA DYXASMENOS AN PREPEI NA TO KANO KAI NA MIN AGORASO ANTIPROSOPEIAS!

CONAN_
03/12/2006, 21:37
Αψογο το post, αύριο κίολας πουρνό πουρνό, θα πάω μια βόλτα στον Χαβέλλα...
Επίσης ήθελα να ρωτήσω, ο Βύνιος στην Μιχαλακοπούλου, μου έιπε ότι θέλει 250 ευρώ για έξοδα, πινακίδες κλπ...με βάση αυτά που διάβασα εδώ μου φαίνονται πολλα, υπερβολικά πολλά. Τι λέτε εσείς ?

athandim
03/12/2006, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από CONAN_
Αψογο το post, αύριο κίολας πουρνό πουρνό, θα πάω μια βόλτα στον Χαβέλλα...
Επίσης ήθελα να ρωτήσω, ο Βύνιος στην Μιχαλακοπούλου, μου έιπε ότι θέλει 250 ευρώ για έξοδα, πινακίδες κλπ...με βάση αυτά που διάβασα εδώ μου φαίνονται πολλα, υπερβολικά πολλά. Τι λέτε εσείς ?
Την μηχανή την έχω ενάμιση χρόνο και έχω χάσει επεισόδια με τις νέες τιμές (μοντέλο με ABS) καθώς και με τις ¨προσφορές¨...

Αυτό που σου προτείνω είναι να πας σε αρκετά μαγαζιά να πάρεις προσφορά.

Τα 250 ευρώ του Βύνιου δεν μπορώ να τα δικαιολογήσω με τίποτα...

Καλές αγορές σου εύχομαι...:beer: :beer: :wave2:

CONAN_
03/12/2006, 22:20
Ναι ήδη κράτησα "σκονάκια" απο τα posts σου και θα αρχίσω αύριο εξόρμηση. Θα επανέλθω με νεότερα...Όπως και να έχει σε ευχαριστώ...:)

costas81
04/12/2006, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από CONAN_
Αψογο το post, αύριο κίολας πουρνό πουρνό, θα πάω μια βόλτα στον Χαβέλλα...
Επίσης ήθελα να ρωτήσω, ο Βύνιος στην Μιχαλακοπούλου, μου έιπε ότι θέλει 250 ευρώ για έξοδα, πινακίδες κλπ...με βάση αυτά που διάβασα εδώ μου φαίνονται πολλα, υπερβολικά πολλά. Τι λέτε εσείς ?

να του πεις να σου τα κανει δωρο!
πες του οι άλλοι μου τα κάνουν δώρο!
σιγα μην του δωσεις 250 για τις πινακιδες!
ασε ρε πες του θα παω αλλού!

μην μιλας ομως με πωλητη, πήγενε στο βύνιιο στη καλιθέα και μίλα απ ευθείας με την Σταυρούλα Βύνιου. Με έστειλαν φίλοι πες που έχουνε πάρει όλοιθ από εδώ μηχανή και μου είπαν ότι τους κάνατε τα χαρτιά δώρο. Κάνε ότι σου λέω και θα δεις!

g.papalexis
04/12/2006, 09:10
Μάγκες εγώ την πήρα 7500cash με κάγκελα-χούφτες-βαλίτσα της suzuki (παρεπιμπτόντος με βάλανε και υπόγραψα και ένα χαρτί της επίσημης Σφακιανάκης ότι με τη μηχανή πήρα και αυτά).Δώρο συναγερμός χαρτιά κ.λ.π.
7500 με το κλειδί στο χέρι που λένε.

SeNNinhA
04/12/2006, 09:36
Όλες οι μηχανές καλύπτονται με Πανευρωπαϊκή Εγγύηση. Καμία αντιπροσωπία δεν έχει δικαίωμα να αρνηθέι την επισκευή μηχανής που καλύπτεται από όποια χώρα της Ευρώπης κι αν είναι. Πρέπει βέβαια οι μηχανή παραεισαγωγής να έχει τα χαρτιά της εγγύησής της σφραγισμένα από αντιπροσωπία του εξωτερικού. Αυτό πρέπει να το κάνει ο παραεισαγωγέας και συνήθως γίνεται. Η διαδικασία επισκευής όμως μηχανής από άλλη χώρα είναι κάπως πιιο αργή διότι θα πρέπει κανονικά να βγεί το ανταλλακτικό να πιστοποιηθεί από εδώ ότι είναι ελλατωματικό να σταλεί φαξ στην αντιπροσωπία που είναι καταχωρημένη η μηχανή να δώσουν αυτοί το ΟΚ και μετά να σου επισκευαστεί η βλάβη. Σε κάποιες αντιπροσωπίες κανονικά πρέπει να έρθει το ανταλλακτικό απ' εξω. Δηλαδή 2-4 ημέρες περίπου για το ΟΚ. Βέβαια δεν το κάνουν όλο αυτό συνήθως (σου επισκευάζουν την μηχανή και κάνουν τα τυπικά μετά) αλλά αν θέλουν μόνο αυτό μπορούν να σου κάνουν. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΗ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ.

Παρεπιπτώντως φιλαράκι πήρε GSR από Λάρισα παραεισαγωγής και του ήρθε κανονικά εγγύηση Ελλάδας.

vrider
04/12/2006, 14:01
Παρακολουθησα τη κουβεντα και για να προλαβω μερικους απο το τσακωνονται και να απαιτουν επισκευη απο το Σφακιανακη σας λεω οτι:

Ολες οι μηχανες καλυπτονται με Πανευρωπαική εγγυηση. Το νοημα ομως αυτης της εγγύησης ειναι η επισκευη της μοτοσυκλετας σε οποιοδηποτε σημειο της ευρωπης (οπως αυτα περιγραφονται στο βιβλιο εγγυησης) ετσι ωστε να ειναι σε κατασταση να ταξιδεψει ως την εδρα της. Δηλαδη αν χαλασει το ψυγειο και προχειρως επισκευαζεται, τοτε ο τοπικος εξουσιοδοτημενος ειναι υποχρεωμενος να το επισκευασει ετσι ωστε να μπορει να επιστρεψει η μοτοσυκλετα στην εδρα της και να την αναλαβει ο επισημος αντιπροσωπος της χωρας απο οπου προερχεται (δηλ εχει αγοραστει).

Τωρα με τα παραεισαγωγης, οπως γνωριζετε ολοι ο Σφακιανακης δεν τα καλυπτει διοτι αυτο το δικαιωμα του εχει δωσει η Suzuki απο τη συμβαση που εχει μαζι της. Με λιγα λογια οσο και να τρεχεις σε δικαστηρια, δικηγορους κλπ δεν υπαρχει περιπτωση η Suzuki και ο Σφακιανακης εν προκειμενω να σου καλυψει με εγγυηση τη μηχανη, η οποια δεν εχει διατεθει απο το δικτυο της Επισημης Αντιπροσωπιας. Το ιδιο βεβαια ισχυει για ολες τις εταιρειες οχι μονο τη Suzuki.

Αυτα περι Πανευρωπαικης Εγγυησης.

Βεβαια ο εμπορος που θα στο πουλησει συνηθως ειναι συμβεβλημενος με κανα δυο συνεργεια οποτε σε καλυπτει εκεινος. ( Και μη νομισει κανεις οτι τα εξουσιοδοτημενα ειναι καλυτερα απο αλλα, διοτι στη πλειονοτητα τους δε ξερουν τη τυφλα τους )


Αυτα

Χαρης

johnnyestia
05/12/2006, 17:07
Χαιρετώ την παρέα, μιας και είναι το πρώτο μου ποστ στο forum.

Εδώ και λίγο καιρό έχω πάρει απόφαση να πάρω ένα v-strom. Εδώ και 11 χρόνια έχω αλλάξει 3 μηχανάκια αλλά όλα ήταν κάτω των 125 κυβικών, ενώ η απόκτηση μιας κανονικής μοτοσυκλέτας αποτελούσε ανέκαθεν ένα όνειρο που πλέον έρχεται το πλήρωμα του χρόνου να γίνει πραγματικότητα.

Έχω διαβάσει με προσοχή όλες τις απόψεις που αφορούν την αγορά καινούριας μηχανής περι εισαγωγής και παραεισαγωγής. Με το φτωχό(?) μου το μυαλό έχω καταλήξει πως τελικά μάλλον αξίζει να πάρω παραεισαγωγής, αρκεί βέβαια η αγορά να γίνει από κάποιον έμπορο που να διαθέτει συνεργείο και να μου εγγυηθεί γραπτώς για την καλή λειτουργία της μηχανής. Αυτό βέβαια με την προϋπόθεση ότι η διαφορά στην τιμή θα φτάσει τα 500 ευρώ, αλλιώς δεν αξίζει τον κόπο.

Τα έξτρα που θα ζητήσω είναι κάγκελα, μπαγκαζιέρα, χούφτες και συναγερμό και φυσικά πινακίδα. Αν τα βρώ αυτά γύρω στα 7300-7400 νομίζω πως είναι καλα.

Θέλω να σας ρωτήσω όποιος ξέρει να προτείνει έναν έμπορο που να πληρεί όλες αυτές τις προϋποθέσεις, και φυσικά να είναι σωστός επαγγελματίας. Μιλάω για Αθήνα πάντα.

Συγνώμη αν σας κουράζω και καλώς σας βρήκα!
:beer:

CONAN_
06/12/2006, 21:08
Επανέρχομαι, μετά την δική μου έρευνα αγοράς και συμβουλευόμενος αυτο το forum.

Στο ψητό λοιπόν...

1. Βύνιος: 7950 εισαγωγής Σφακιανάκη. Δίνει τα γνωστά του δώρα, αλλά αυτό που με χάλασε, είναι οτι μου ζήτησε 250ευρώ!!, για έξοδα τράπεζας, πινακίδες κλπ....τα σχόλια δικά σας...
2. Τσαραμιάδης (Πειραιώς 71): Εχει 2 επιλογές. Με 7950 απο Σφακιανάκη, και με 7400 δικής του εισαγωγής. 160 ευρώ τα γνωστά πρώτα έξοδα.Τώρα δεν ξέρω τι διαφορά θα έχει μια τέτοια αγορά, όποιος μπορεί να δώσει λεπτομέρειες θα ήτανε διαφωτιστικό...Επίσης δεν δίνει δώρα, παρά μόνο ένα συναγερμό.
3. Χαβέλλας. Πήγα εκεί μετά απο τα σχόλια που διάβασα στο post του athandim. Πάρα πολύ καλός και εξυπηρετικός. Και συνεργείο έχει, και μαγαζί με ανταλλακτικά και αναλώσιμα για μοτο. Δεν ξέρω πως να το πώ αλλά μου έδωσε να καταλάβω οτι με είδε σαν φίλο που θα πάρει μια μηχανή και όχι σαν έναν πελάτη που θα την πάρει και μετά δεν σε ξέρω και δεν με ξέρεις. Η τιμή που μου έδωσε ήταν 7950 με 400 ευρώ δώρα οτι θέλω και 7400 χωρίς δώρα.
4. Πέτσας-Καλλιθέα. Στην ίδια τιμή και αυτός, 7950, αλλά μαζί με συναγερμό με ειδική καλωδίωση για να μην χαθεί εγγύηση (αυτό μόνο αυτός μου το είπε, και εγω βέβαια δεν ρώτησα και στους άλλους περί συναγερμό και εγγυήσεις), επίσης δίνει κάγκελα, μπαγκαζιέρα, μπάξτερ και χούφτες.150 ευρώ τα έξοδα τραπέζης και πινακίδες. Μου άρεσε σε αυτόν γιατί έκατσε και μου τα έιπε όλα αναλυτικα, και μου τα έδωσε και γραπτά σε ένα χαρτάκι. Με τους άλλους μίλησα στο "πόδι". Δεν ρώτησα αν είναι δικιά του εισαγωγή ή Σφακιανάκη, αλλά όπως έιπα και πιο πάνω δεν ξέρω τι διαφορές μπορεί να έχουν. Όποιος ξέρει ας πεί.
Επίσης όλοι έχουν συνεργαζόμενα συνεργεία.
Είμαι μεταξύ Τσαραμιάδη, Χαβέλλα και Πέτσα. θα την ψάξω κιάλλο την υπόθεση μήπως βρώ κάτι καλύτερο. Εμένα με ενδιαφέρουν τα δώρα μιας και αυτά που δίνουν, ούτως η άλλως θα τα βάλω.

Ακούω γνώμες-σχόλια...

ΜΑΙΚ
12/12/2006, 11:59
Επιτρέπεται να πω μια διαφορετική άποψη;Όπως όλοι σας απ'το καλοκαίρι γυρνάω στα μαγαζιά(της Θεσσαλονίκης)και ρωτάω για καινούργιο V strom 650. Η Τιμή συμφωνεί μαζί σας.Περίπου 7900-8000 με 800Ε δωροεπιταγή η καλύτερη προσφορά(για εισαγωγής μιλάμε).Αυτό που έκανα λοιπόν ήταν να βρω ένα μεταχειρισμένο 650 με extra βαλιτσα, καγκελα, χουφτες, συναγερμο, και μόνο 12000χλμ. στην τιμη των 5700Ε και το αγόρασα. Και η μηχανή κούκλα. Καινουργιά. Τι λέει η εμπειρία σας, ήταν καλή η κίνηση που έκανα;:confused: [COLOR=red][SIZE=3]

MUSTILI
13/12/2006, 14:23
Προφανως εκανες καλα στα 5700€!Αν και η μηχανη δουλευει καλα. Εγω πηρα καινουργια με ΑΒS τον Αυγουστο, χμ χμ εχει αλλη πλακα η καινουργια! Παιδες τα λεφτα ειναι παντου τα ιδια στην τελικη. Πιστευω πως αν σου κανει κλικ ο πωλητης, το μαγαζι ή εισαι συστημενος τοτε αξιζει να χασεις 50€. π.χ οταν εψαχνα πηγα Γκουντουφα νομιζω και ουτε σηκωθηκαν επι 10 λεπτα να με ρωτησουν τι διαολο θελω! ΛΑΘΟΣ -8000€ στον τζιρο τους.
Το ιδιο στον Χαβελλα Λιοσιων. Διαλογος
-Γεια σας, μου γραφετε την προσφορα σας για V strom μπλα μπλα - Σορυ φιλαρακι σε ενας που την εγραψα μου ζηταγε λεφτα μετα... ΛΑΘΟΣ -8000€ στον τζιρο....
Παντως θελει ηρεμια το ψαξιμο, εχει και πλακα!!!!

athandim
13/12/2006, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
Το ιδιο στον Χαβελλα Λιοσιων. Διαλογος
-Γεια σας, μου γραφετε την προσφορα σας για V strom μπλα μπλα - Σορυ φιλαρακι σε ενας που την εγραψα μου ζηταγε λεφτα μετα... ΛΑΘΟΣ -8000€ στον τζιρο....
Παντως θελει ηρεμια το ψαξιμο, εχει και πλακα!!!!

Το καλύτερο είναι να έχεις εσύ ένα χαρτάκι και να σημειώνεις την προσφορά που σου κάνει ο καθένας με λεπτομέρειες (μηχανή, αξεσουάρ, χαρτιά κτλ...) και πάντα από κοντά (όχι τηλέφωνο).

Υπάρχει σκληρός ανταγωνισμός και μυστικοπάθεια, ίσως λόγω αποκλίσεων από την επίσημη γραμμή της αντιπροσωπίας...εγώ τουλάχιστον αυτό κατάλαβα. Δεν είμαι όμως σίγουρος....και δεν ξέρω αν τελικά θα μπορούσα να πάρω τη μηχανή "γυμνή" με 7.400 από το Χαβέλλα (χωρίς τα έξτρα). Πώς θα δικαιολογούσε μετά στο Σφακ ένα τιμολόγιο 7.400, όταν είναι υποχρεωμένος να πουλά με 7.900+; Μου έχει μείνει αυτή η απορία...

Σε ό,τι αφορά τη συμπεριφορά του Χαβέλλα, ίσως δεν πέτυχες τον ίδιο (το Γιώργο), αλλά τον Κώστα. Ο Γιώργος ήταν άψογος (με ΄μένα τουλάχιστον)....



Α..και συμφωνώ απόλυτα με την πλάκα που έχει το ψάξιμο.

:beer: :wave2:

ermis21
14/12/2006, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Το καλύτερο είναι να έχεις εσύ ένα χαρτάκι και να σημειώνεις την προσφορά που σου κάνει ο καθένας με λεπτομέρειες (μηχανή, αξεσουάρ, χαρτιά κτλ...) και πάντα από κοντά (όχι τηλέφωνο).

Υπάρχει σκληρός ανταγωνισμός και μυστικοπάθεια, ίσως λόγω αποκλίσεων από την επίσημη γραμμή της αντιπροσωπίας...εγώ τουλάχιστον αυτό κατάλαβα. Δεν είμαι όμως σίγουρος....και δεν ξέρω αν τελικά θα μπορούσα να πάρω τη μηχανή "γυμνή" με 7.400 από το Χαβέλλα (χωρίς τα έξτρα). Πώς θα δικαιολογούσε μετά στο Σφακ ένα τιμολόγιο 7.400, όταν είναι υποχρεωμένος να πουλά με 7.900+; Μου έχει μείνει αυτή η απορία...

Σε ό,τι αφορά τη συμπεριφορά του Χαβέλλα, ίσως δεν πέτυχες τον ίδιο (το Γιώργο), αλλά τον Κώστα. Ο Γιώργος ήταν άψογος (με ΄μένα τουλάχιστον)....



Α..και συμφωνώ απόλυτα με την πλάκα που έχει το ψάξιμο.

:beer: :wave2:

θα στο έκοβε με έκπτωση ή μετά στην εκκαθάριση (δεν ξέρω ακριβώς πως δουλεύουν αυτά τα μαγαζιά) θα έκοβε από την προμήθεια του.Δεν είναι δύσκολο να γίνει θαρρώ.

spyrakos35
16/12/2006, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από CONAN_
Επανέρχομαι, μετά την δική μου έρευνα αγοράς και συμβουλευόμενος αυτο το forum.
..... Δεν ρώτησα αν είναι δικιά του εισαγωγή ή Σφακιανάκη, αλλά όπως έιπα και πιο πάνω δεν ξέρω τι διαφορές μπορεί να έχουν. Όποιος ξέρει ας πεί.....

.... Εμένα με ενδιαφέρουν τα δώρα μιας και αυτά που δίνουν, ούτως η άλλως θα τα βάλω......

Ακούω γνώμες-σχόλια...

Δώρα φίλε μου δίνουν όλοι.... αντε να χάσεις εκατο - εκατον πενήντα γιουρια ανα έμπορο..... το θεμα είναι να είναι αντιπροσωπείας και μόνον.....

Ακου τώρα μία ωραία ιστορία και θα καταλαβεις τι εννοώ.

Το 1000 μου το αγόρασα από τον MOTOJAPAN στην Καλλιρόης.... Παραεισαγωγής 9.800 όταν είχε 11.000 επίσημο....
Υποσχέσεις για εγγύηση καργα "όπως της αντιπροσωπείας"...(ο Σπύρος αυτά)

α. Το 1000 ως γνωστόν έχει πρόβλημα με τον ψεκασμό .... "Ρε παιδιά σβήνει κανει ράνει"..... "όλα έτσι κάνουν, και μάλιστα με τον Γερμανό που συνεργάζομαι και φέρνω τα μηχανάκια μου λέει οτι εκεί δεν έχουν προβλήματα.... Πρέπει να φταίει η αλλαγή του βαρομετρικού...." (!!!!!!!!!!! ο Γιώργος αυτά)
β.Μετά από 4 μήνες με αφήνει στο Πήλιο από πηνία.... "δεν καλύπτονται από την εγγύηση τα ηλεκτρικά...." (πάλι ο Σπυράκος)
γ. Ο ψεκασμός στα μαύρα του τα χάλια..... Τι power commander και ρυθμίσεις στον Μόνο (Καρπου 22 - Νέος Κόσμος - ΑΛΛΗ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΑΤΗ Ο ΧΡΗΣΤΑΡΑΣ) πέη μπλε.... Καποια στιγμή ανάβει στο καντραν το φωτάκι της ηλεκτρονικής..... Πίσω πάλι στο MOTOJAPAN.... Οι τύποι μου κρατήσανε το μηχανάκι 3 μέρες, υποτίθεται το τσεκάρανε και μόλις το πήρα στα 100 μέτρα άναψε πάλι το φωτάκι.... (Αντώνης ο μαστρο καστανάς)
δ. ΤΑ παίρνω κρανίο και λέω στον Γιώργο οτι "αφού δεν μπορείτε εσείς πάω στην suzuki (κεντρικά - σφακιανάκη)". Ημουν εκεί όλο το πρωι....Διάγνωση??? καμένο TPS....κόστος??? 50 γιούρια.... Παίρνω τηλέφωνο τον Γιώργο να συνεννοηθούμε πως θα γίνει με την εγγύηση που μου παρέχει.... "Πες τους να στο δέσουνε το μηχανακι και έλα απο δω να το τσεκάρουμε και εμείς και αν είναι έτσι θα στο φτιάξουμε..." "Και τα εργατικά εδώ?".... "Δεν σου είπα να το πας εκει, μόνος σου το πήγες"... "Αφού εσύ τρεις μέρες δεν μπορούσες εγώ φταίω??? δεν πήγα στον μαστρο νίκο της γειτονιάς, στην επίσημη αντιπροσωπεία πήγα"... "Λυπάμαι δεν μπορώ να σε καλύψω".....

ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ:
1. Οσον αφορά τα παραεισαγωγής και την εγγύηση που σου παρέχουν είσαι στο έλεος του κάθε εμπόρου.... Αν και δεν είμαι νέος στο χώρο για να την πατήσω έτσι δεν περίμενα ποτέ να εχει το v strom προβλήματα ψεκασμού καθότι είναι "made in japan" και χρησιμοποιεί τον σύστημα ψεκασμού του GSXR το οποίο δεν έχει προβλήματα.....

2. Το MOTOJAPAN είναι απάτη (Γιώργος - Σπύρος - Μαστρο Αντώνης ο καστανάς)

3. Τα κεντρικά δεν έχουν τον καλύτερο μάστορα αλλά τουλάχιστον έχουν πρώτη ενημέρωση απο την μαμα- εταιρία για τα προβλήματα των διαφόρων μοντέλων και την αντιμετώπισή τους.

φιλικά

CONAN_
16/12/2006, 08:34
Συγκλονιστική η ιστορία σου φίλε μου . Ελπίζω τώρα να είναι όλα εντάξει, και να μην έχεις άλλα τρεξίματα...

Πραγματικά με έβαλαν σε σκέψεις όλα αυτά που έγραψες. Ίσως το ξανασκεφτώ για παραεισαγωγή...

xtreme69
16/12/2006, 10:30
Φιλοι sorry που επεμβαινω στην πολυ ενδιαφερουσα συζητηση αλλα γνωριζω καποια πραγματα
και απο τις δυο πλευρες (αντ/που & εμπορου & πελατη).
Λοιπον ειναι δυνατον να μην καταλαβαινουμε οτι η yamaha, suzuki και ολες οι αντ/ποιες εχουν
τεραστια εξοδα διατηρησης μιας εθνικης αντ/πειας, προσωπικο, κοστος οικονομικο για το stock
των αντ/κων, διαφημηση, επιμορφωση μηχ/κων, στελεχων, σεμιναρια αντ/πων & μηχανικων δικτυου, κλπ, ερχεται μετα ο καθε παραεισαγωγεας και θελει να εκμεταλευτει ολα αυτα για το οποια εχει πληρωσει η αντ/ποια δισεκατομυρια κερδιζοντας απο καθε αρπαχτη που θα βρει στην υπολοιπη ευρωπη. Εμεις ολοι θελουμε να μας υποστηριξει η αντ/ποια στην καθε μας αναγκη αλλα θελουμε αυτο να γινει δωρεαν γι΄αυτην. Σκεφτειτε οτι αυτα τα 500 εως 1500
€ που ειναι η διαφορα τιμης μεταξυ τους αντιπροσωπευει και το κοστος ολων των παραπανω που εγραψα, μην μου πει καποιος για την Γερμανια η την Γαλλια γιατι εκει ο αριθμος των πωλησεων ειναι τεραστιος, ετσι μπορουν οι τιμες να ειναι χαμηλοτερες και απο τις ιδιες τις αντ/πειες.

καθε παρατηρηση δεκτη.

ΜΑΙΚ
17/12/2006, 09:03
Συμφωνώ απόλυτα με την προϊγούμενη ιστορία γιατί έχω ακούσει και εγώ ιστορίες με υποσχέσεις οι οποίες ισχύουν μέχρι να ρίξεις το χρήμα και να φύγεις. Από κει και πέρα (σύμφωνα με την εμπειρία) είσαι στο έλλεος του θεού. Και ρωτώ: Στην περίπτωση που το μηχανάκι βγει μούφα, δεν θα δώσεις την διαφορά που έχει το εισγωγής με το παραεισαγωγής (1000-1500Ε) με το παραπάνω; Γι'αυτό λοιπόν εισαγωγής και πάλυ εισαγωγής. ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΠΕΡΝΕΙΣ! Με βάση την προσοπική μου γνώμη.(Ίσως και λάθος) Ευχαριστώ που με ακούσατε.:a014:

spyrakos35
17/12/2006, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtreme69
Φιλοι sorry που επεμβαινω στην πολυ ενδιαφερουσα συζητηση αλλα γνωριζω καποια πραγματα
και απο τις δυο πλευρες (αντ/που & εμπορου & πελατη).
Λοιπον ειναι δυνατον να μην καταλαβαινουμε οτι η yamaha, suzuki και ολες οι αντ/ποιες εχουν
τεραστια εξοδα διατηρησης μιας εθνικης αντ/ποιας, προσωπικο, κοστος οικονομικο για το stock
των αντ/κων, διαφημηση, επιμορφωση μηχ/κων, στελεχων, σεμιναρια αντ/πων & μηχανικων δικτυου, κλπ, ερχεται μετα ο καθε παραεισαγωγεας και θελει να εκμεταλευτει ολα αυτα για το οποια εχει πληρωσει η αντ/ποια δισεκατομυρια κερδιζοντας απο καθε αρπαχτη που θα βρει στην υπολοιπη ευρωπη. Εμεις ολοι θελουμε να μας υποστηριξει η αντ/ποια στην καθε μας αναγκη αλλα θελουμε αυτο να γινει δωρεαν γι΄αυτην. Σκεφτειτε οτι αυτα τα 500 εως 1500
€ που ειναι η διαφορα τιμης μεταξυ τους αντιπροσωπευει και το κοστος ολων των παραπανω που εγραψα, μην μου πει καποιος για την Γερμανια η την Γαλλια γιατι εκει ο αριθμος των πωλησεων ειναι τεραστιος, ετσι μπορουν οι τιμες να ειναι χαμηλοτερες και απο τις ιδιες τις αντ/ποιες.

καθε παρατηρηση δεκτη.

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αλλα σου θέτω το εξής ερώτημα......

ας πάρουμε ένα μηχανάκι το οποίο είναι δοκιμασμένο και δεν έχει βγάλει (στην πλειονότητά του ισως) προβλήματα (ας μην κρινουμε αν είναι μπρίκι ή οχι - δεν είναι αυτό το ζητούμενο)... ποιο θες? honda transalp? honda varandero? suzuki gsxr? yamaha R1? v strom 650?

η διαφορά της τιμής μεταξύ του επίσημου και της παραεισαγωγής κυμαίνεται μεταξύ 1000 και 2000 ? χώρια τα δώρα (αμφιβόλου ποιότητας μεν, δώρα δε)

το ζουμί τώρα..... ας πούμε λοιπόν οτι θελει κάποιος να πάρει ένα απο αυτά τα φερέγγυα μηχανάκια και παίρνει και δάνειο.... λες να μην μπει στο τρυπάκι για παραεισαγωγής??? λες να μην ρισκάρει??? (σου γνωρίζω οτι η διαφορά της μηνιαίας δόσης για 2000 ?, 5 χρόνια διάρκεια, επιτόκιο 13% είναι 45 ?)

εγώ ρίσκαρα και έχασα.... c est la vie, που λένε οι φίλοι μας οι γάλλοι....

είχα μηχανάκι παραεισαγωγής το οποίο κράτησα 7 χρόνια και έκανα μαζί του 80.000 χλμ (ΑΧ-1).... δεν έδωσα μία για οτιδήποτε εκτός των προβλεπόμενων... όταν πήρα την απόφαση να αγοράσω το 1000 έλαβα υπόψη μου οτι έχω να κάνω με ένα δοκιμασμένο μοτέρ και οτι μάλλον δεν θα έχω τα προβλήματα τα οποία τελικά προέκυψαν.... αν εξαιρέσουμε τα προβλήματα του ψεκασμού, τα οποία ακόμα και σε μοντέλο 2006 υπάρχουν (!!! από το γεγονός αυτό καταλαβαίνεις οτι αυτοί οι κοντοί κιτρινοι μικροτσούτσουνοι τύποι εκεί στην ιαπωνία μας έχουν χεσμένους), η φάση με τα πηνία "μου έκατσε".... η ψυχική ταλαιπωρία είναι αυτή που δεν κοστολογείται με τιποτα....

σήμερα μπορώ να πω το εξής.... αφού η ψυχική ταλαιπωρία δεν κοστολογείται, υπομονή μέχρι να βρεθεί το επιπλέον κεφάλαιο για την διαφορά του κόστους αγοράς.... μόνο κερδισμένος θα βγει κάποιος από αυτη την επιλογή...

φιλικά

υγ: ξέχασα και το πιο σημαντικό.... Μετά από δύο χρόνια και κάτι.... η πίσω ανάρτηση έχασε τα υγρά της..... την αλλαξα με μια ohlins και ησύχασα.... ξέχασα να το αναφέρω γιατί ούτως ή αλλως θα ήταν εκτός εγγύησης αν και είναι απαράδεκτο μετά από μόλις 25.000 χλμ (τότε) να είναι άχρηστη μία ανάρτηση.
μήπως τελικά "μου παραέκατσε"????

οι γάλλοι συμπληρώνουν: la vie est belle!!!!

xtreme69
17/12/2006, 18:47
Spyrakos35 δεν καταλαβα ποιο ειναι το ερωτημα που μου εθεσες
αλλα νομιζω οτι συμφωνουμε και να ξερεις οτι δεν υπαρχουν πλεον αξιπιστα
μοντελα, ολα τα εργοστασια προσπαθουν να κατεβασουν το κοστος παραγωγης και το περιθωριο κερδους των dealer τους.
Απο την αλλα θα πρεπει και εμεις να στηριξουμε την εγχωρια αγορα (γιατι την εχουμε αναγκη)
και οχι τον καθε "αρπακολατζη" παραεισαγωγεα.
Να ειστε σιγουροι οτι σε μερικα χρονια ολες οι αντ/πειες θα ειναι τα ιδια τα εργοστασια
(ΚΤΜ HELLAS, APRILIA HELLAS, PIAGGIO HELLAS, BMW HELLAS κλπ) ισως τοτε καποια πραγματα φτιαξουν.

:confused: :confused: :confused:

spyrakos35
18/12/2006, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtreme69
Spyrakos35 δεν καταλαβα ποιο ειναι το ερωτημα που μου εθεσες
αλλα νομιζω οτι συμφωνουμε και να ξερεις οτι δεν υπαρχουν πλεον αξιπιστα
μοντελα, ολα τα εργοστασια προσπαθουν να κατεβασουν το κοστος παραγωγης και το περιθωριο κερδους των dealer τους.
Απο την αλλα θα πρεπει και εμεις να στηριξουμε την εγχωρια αγορα (γιατι την εχουμε αναγκη)
και οχι τον καθε "αρπακολατζη" παραεισαγωγεα.
Να ειστε σιγουροι οτι σε μερικα χρονια ολες οι αντ/πειες θα ειναι τα ιδια τα εργοστασια
(ΚΤΜ HELLAS, APRILIA HELLAS, PIAGGIO HELLAS, BMW HELLAS κλπ) ισως τοτε καποια πραγματα φτιαξουν.

:confused: :confused: :confused:

το ερώτημα ή η διαπίστωση, είναι οτι ενώ όλοι μας γνωρίζουμε οτι οι παραεισαγωγείς είναι μούφα, το δέλεαρ του πιο φτηνού, σε συνάρτηση με το γεγονός οτι κάποια μηχανάκια είναι αξιόπιστα, είναι τόσο μεγάλο που σε κάνει να τό σκέφτεσαι από που να πάρεις....

CONAN_
18/12/2006, 10:51
Πάντως εγώ το πιο φτηνό vstrom παραεισαγωγής που βρήκα, ήτανε στα 7400. Νομίζω η διαφορά είναι μικρή για να μην το πάρεις απο εισαγωγέα.

spyrakos35
18/12/2006, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από CONAN_
Πάντως εγώ το πιο φτηνό vstrom παραεισαγωγής που βρήκα, ήτανε στα 7400. Νομίζω η διαφορά είναι μικρή για να μην το πάρεις απο εισαγωγέα.

σήμερα ενδεχομένως η ψαλίδα να έχει μειωθεί, ειδικά στα μοντέλα μικρού κυβισμού.... η δική μου ιστορία χρονολογείται από τον Φεβρουάριο του 2004 οπου η διαφορά στην αγορά ήταν πιο μεγάλη (1200 €)

xtreme69
18/12/2006, 17:16
σιγουρα εχει μειωθει γιατι και οι επισημοι αντ/ποι αναγκαζονται να συμπιεσουν τα ετσι κι αλλιως
χαμηλα ποσοστα τους για να ανταγωνιστουν τους εμπορους παραεισαγωγεις.

leonidasm
22/01/2007, 07:16
Θελω να αγορασω ενα v-strom650 αλλα θα ηθελα να δω πρωτα την εκθεση που γινεται στο αν.αεροδρομιο νομιζω στον φεβρουαριο ξερει κανεις τηλεφωνα και ποτε ;

tio
22/01/2007, 21:50
παντως στα περιοδικα ενα καταστημα, global λεγεται, αναφερει ως τιμη πωλησης για το μοντελο 2007 με ABS 6870 Ε...1100 Ε φθηνοτερα απ την τιμη του Σφακιανακη.

Μηπως μας κοροιδευουν οι αντιπροσωπειες στην Ελλαδα..?

K0K0$
29/01/2007, 10:57
Χαιρετώ και εγώ με τη σειρά μου.

Σύντομα θα προχωρήσω και εγω στην αγορά ενος καινούριου DL650, οπότε θα μπω και εγω στη λίστα... :)

Πολυ καλο το θρεντ! Να προσθέσω και εγω τη δικη μου ερευνα αγορας:

1) Χαβέλας: Τιμη η μηχανη σκέτη 7400€ και από εκει και περα οτι προσθέσω


2) Suzuki Moto Center Περιστερι: 7960€+58€ τελη, με δώρα:
α) συναγερμο Suzuki
β) κάγκελα 'Zuki
γ) Βαλίτσα GIVI 46L
δ) χούφτες 'Zuki

tanouki2
08/03/2007, 07:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$
Χαιρετώ και εγώ με τη σειρά μου.

Σύντομα θα προχωρήσω και εγω στην αγορά ενος καινούριου DL650, οπότε θα μπω και εγω στη λίστα... :)

Πολυ καλο το θρεντ! Να προσθέσω και εγω τη δικη μου ερευνα αγορας:

1) Χαβέλας: Τιμη η μηχανη σκέτη 7400€ και από εκει και περα οτι προσθέσω


2) Suzuki Moto Center Περιστερι: 7960€+58€ τελη, με δώρα:
α) συναγερμο Suzuki
β) κάγκελα 'Zuki
γ) Βαλίτσα GIVI 46L
δ) χούφτες 'Zuki

η τιμή αυτη ειναι μετρητοις?

nospipi
12/03/2007, 14:08
ναι ρε παιδια βλεπω κι εγω κατα καιρους σε περιοδικα κατι τρελες τιμες.
Με abs 6900 ισχυει?
αποκλειεται λεω εγω,καποιο λακο εχει η φαβα............................................................

K0K0$
12/03/2007, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tanouki2
η τιμή αυτη ειναι μετρητοις?

Ειναι με χρηματοδοτηση. Μετρητοις κοβουν γυρω στα 200€ (και αν) και δε δινουν τα "δωρα".

tanouki2
03/04/2007, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$
Ειναι με χρηματοδοτηση. Μετρητοις κοβουν γυρω στα 200€ (και αν) και δε δινουν τα "δωρα".


τα 200 απο ποια τιμή τα κοβουν? απο 7400? δηλαδή μιλάμε για 7200 γυμνό?
μιλάς παντα για μηχανή αντιπροσωπειας οχι παραεισαγωγής ετσι?
και σε πόσες μέρες το έχεις στα χερια σου απο την στιγμή που θα το παραγείλεις?

πολλά ρωτάω ε? :dizzy:

K0K0$
03/04/2007, 09:29
Μιλαω για αντιπροσωπειας, και τα -200 ειναι απο τα 7960.

Εγω το ειχα σε 2 μερες στα χερια μου.

kakofonixx
03/04/2007, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από nospipi
ναι ρε παιδια βλεπω κι εγω κατα καιρους σε περιοδικα κατι τρελες τιμες.
Με abs 6900 ισχυει?
αποκλειεται λεω εγω,καποιο λακο εχει η φαβα............................................................
Ναι ισχυει, αλλα μονο για τα παραλληλης εισαγωγης....
Δηλαδη για τα μηχανακια που δεν εχουν εισαχθει επισημα απο το Σφακιανακη. :wave2:

tanouki2
03/04/2007, 09:33
δηλαδή μιλάμε για 7820 εντελώς γυμνό? :eyepop: