PDA

View Full Version : διευκρινησεις - απορίες για tenere



alres
08/06/2010, 06:56
γεια και χαρά
ενδιαφέρομαι μέσα σε 6-7 μήνες να αγοράσω μεταχειρισμένη tenere του 08 ή του 09, ότι προκύψει.

Οι απορίες είναι οι εξής: 1) είμαι 1,70 και 80+ κιλά. Εδώ και 6-7 μήνες οδηγω παπί και κάνω πολλά χιλιόμετρα. Πόσο δύσκολο θα είναι να την κουμαντάρω με το (ατέλειωτο...) ύψος μου; Θέλει χαμήλωμα;Είναι εγγυημένη η λύση ή πατέντα που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα; Θέλω να πατάω όσο περισσότερο γίνεται και να αισθάνομαι σιγουριά. Η μοτο προορίζεται για ταξίδια κυρίως καθώς το παπί εντός πόλης κρίνεται αναντικατάστατο

2) Τι ποσό κρίνεται λογικό για μεταχειρο tenere; Τι χρειάζεται προσοχή ή αντικατάσταση;

3) Ζήτημα οικονομικό: μέση κατανάλωση με ελαφρύ χέρι για φορτωμένη tenere; Ανταλλακτικά - σέρβις;

4) Οδηγική συμπεριφορά; Δεν είμαι χεράς, ούτε γρήγορος ούτε και με ενδιαφέρει. Θέλω να φορτώνεται γαιδουρινά, να στρίβει σίγουρα, να φρενάρει ανθρώπινα και να διατηρώ μια ΜΩΤ 130 χλμ/ώρα. Ζητάω πολλά; Τα κάνει; Μιλάμε για 90 άσφαλτο 10 χώμα (κυρίως για δ-ι-ά-β-α-σ-η απλών χωματόδρομων, όχι διάσχιση του grand canyon...)

μερσι ντ αβανς

Cpt. Haddock
08/06/2010, 07:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Οι απορίες είναι οι εξής: 1) είμαι 1,70 και 80+ κιλά.

είσαι πολύ οριακά :sick:

DUKASII
08/06/2010, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
γεια και χαρά
ενδιαφέρομαι μέσα σε 6-7 μήνες να αγοράσω μεταχειρισμένη tenere του 08 ή του 09, ότι προκύψει.

Οι απορίες είναι οι εξής: 1) είμαι 1,70 και 80+ κιλά. Εδώ και 6-7 μήνες οδηγω παπί και κάνω πολλά χιλιόμετρα. Πόσο δύσκολο θα είναι να την κουμαντάρω με το (ατέλειωτο...) ύψος μου; Θέλει χαμήλωμα;Είναι εγγυημένη η λύση ή πατέντα που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα; Θέλω να πατάω όσο περισσότερο γίνεται και να αισθάνομαι σιγουριά. Η μοτο προορίζεται για ταξίδια κυρίως καθώς το παπί εντός πόλης κρίνεται αναντικατάστατο

2) Τι ποσό κρίνεται λογικό για μεταχειρο tenere; Τι χρειάζεται προσοχή ή αντικατάσταση;

3) Ζήτημα οικονομικό: μέση κατανάλωση με ελαφρύ χέρι για φορτωμένη tenere; Ανταλλακτικά - σέρβις;

4) Οδηγική συμπεριφορά; Δεν είμαι χεράς, ούτε γρήγορος ούτε και με ενδιαφέρει. Θέλω να φορτώνεται γαιδουρινά, να στρίβει σίγουρα, να φρενάρει ανθρώπινα και να διατηρώ μια ΜΩΤ 130 χλμ/ώρα. Ζητάω πολλά; Τα κάνει; Μιλάμε για 90 άσφαλτο 10 χώμα (κυρίως για δ-ι-ά-β-α-σ-η απλών χωματόδρομων, όχι διάσχιση του grand canyon...)

μερσι ντ αβανς 1/δεν εχει καμια σημασια το υψος στην οδηγηση μοτο κ εφοσον δεν θα το χεις μες τη πολη να κανεις επιτοπιες μανουβρες κτλ ολα οκ.
2/αναλογα τη κατασταση..απο τσαμπα μεχρι 150 ε δωσε.παραπανω με τιποτα.προσοχη για μοτο εικοσαετιας???κοιτα τα παντα..
3/μεγαλυτερη απο τι εχεις μαθει μεχρι τωρα σιγουρα αλλα οχι τιποτα δραματικες καταστασεις.
4/μια χαρα στις ταχυτητες(δε ξερω αν επιτρεπεται να λεμε ταχυτητα ..τα 130 χιλ αλλα τεσπα) που αναφερεις τα κανει ολα σιγουρα.

Anty12
08/06/2010, 07:15
1.Θέλει χαμήλωμα....+100-120 Ε

2.Ανάλογα τι θα έχει επάνω και τα χιλιόμετρα.Βρεστο, γράψε ...και δω είμαστε

3.Περίπου 5lt/100 klm.Το service είναι σε λογικά πλαίσια στους επίσημους.

4.Φορτόνεται σα μουλάρι, δεν στρίβει σας SS γιατί έχει αργή γεωμετρία, 21 μπροστά, μεγάλο ίχνος και είναι ψηλό. Φρενάρει πολύ καλά με τα μπροστινά, το πίσω μπλοκάρει έυκολα.

5.Τα 130 πραγματικά , φορτωμένος με δύο άτομα , τα έχεις αν δεν έχεις κόντρα ή δυνατό πλάγιο άνεμο.Αν έχεις χέρια θα περάσει από παντού.Απλούς χωματόδρομους τους έχει για πλάκα.

Pas de qua...:wave2:

Anty12
08/06/2010, 07:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII

2/αναλογα τη κατασταση..απο τσαμπα μεχρι 150 ε δωσε.παραπανω με τιποτα.προσοχη για μοτο εικοσαετιας???κοιτα τα παντα..


08 -09 λέει ΘΕΙΟΟΟΟΟΟΟ.............

DUKASII
08/06/2010, 07:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
08 -09 λέει ΘΕΙΟΟΟΟΟΟΟ............. ακομα πινω σορυ..:a33:

Anty12
08/06/2010, 07:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ακομα πινω σορυ..:a33:

Πέρασες καλά κουφάλα......:D .....κάνα μπούτι έπιασες....:bigcry:

alres
08/06/2010, 07:26
Δηλαδή με το χαμηλώμα πόσους πόντους μπορώ να κερδίσω; Ή τέλοσπάντων θα είναι αισθητή και κυρίως λειτουργική η διαφορά;

Δεν περιμένω να στρίβει σαν ss γιατί δεν στρίβω εγώ. Απλά να μην με αγχώνει όπως το crypton.Καμία σχέση αλλά για την ιστορία το λέω.

Να υπολογίζω στα 5000-5500 ή κάνω λάθος;

Καλές βόλτες παλιοτυχεροί...

(εγώ θα φορτώσω παπί για Αλεξανδρούπολη αφού δεν έχω μηχανη :(((( )

Anty12
08/06/2010, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Δηλαδή με το χαμηλώμα πόσους πόντους μπορώ να κερδίσω; Ή τέλοσπάντων θα είναι αισθητή και κυρίως λειτουργική η διαφορά;

Δεν περιμένω να στρίβει σαν ss γιατί δεν στρίβω εγώ. Απλά να μην με αγχώνει όπως το crypton.Καμία σχέση αλλά για την ιστορία το λέω.

Να υπολογίζω στα 5000-5500 ή κάνω λάθος;

Καλές βόλτες παλιοτυχεροί...

(εγώ θα φορτώσω παπί για Αλεξανδρούπολη αφού δεν έχω μηχανη :(((( )

Θα κερδίσεις 5 πόντους.

Ότι και αν σου πουν , από την ώρα που είσαι 1.70 και έρχεσαι από πάπια , το Tenere με 89 πόντους από το έδαφος σέλα , 21 πόντους από το έδαφος στο κάτω σημείο, και με 23 λίτρα ρεζερβουάρ ....ΔΕΝ ΑΣΤΕΙΕΥΕΤΑΙ.......ειδικά στους ελιγμούς και στις μικρές ταχύτητες.
Εκτός πόλης , μπορούμε όλοι να τα πάμε όλα.....

Η τιμή ανάλογα τα εξτρα που θα έχει επάνω και την χρονολογία....κάποιοι εδω μέσα έχουν βάλει εξοπλισμό πάνω από 2500 Ε στις μηχανές τους.

Cpt. Haddock
08/06/2010, 07:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Δηλαδή με το χαμηλώμα πόσους πόντους μπορώ να κερδίσω;

Έχεις ανέβει καθόλου, ή μονο εξ' όψεως το ζαχαρωνεις; Εχεις δει αν πατας κατω;

Nefos
08/06/2010, 07:45
Εγώ είμαι 1,76 και με το ζόρι πάταγα στις μύτες.....

alres
08/06/2010, 07:47
έχω πάρει μια ιδέα απ το τι καλούδια μπορεί να φορεθούν. Ας έρθει με το καλό και σιγά σιγά όλα γίνονται.

Δεν έχω ανέβει, δίπλα έχω σταθεί και ήμουν σα μικρό χαζο παιδί δίπλα σε παγωτό που δεν του το δίνουν...

Οπότε να έχω κατά νου (έτσι όπως το σκεφτόμουν και εξ αρχής) ότι μεσα στην πόλη θα έχουμε θέματα....

Και μια τελευταία προβοκατόρικη: υπάρχει άλλη λύση σε αυτά τα κυβικά γι αυτά που ζητάω; Για παράδειγμα το χτ660r έχει τόσες πολλές διαφορές με το τενερε; Σίγουρα δεν μ αρέσει τόσο εμφανισιακά και επίσης δεν έχει ένδειξη καυσίμου κάτι που για ταξίδια το θεωρώ απαραίτητο. Αλλά μήπως θα ήταν μια (κάτω του μετρίου) λύση;

Αλλιώς μετά πάμε για άλλη εταιρία και δεν έχω ιδέα τι παίζει...

θενκς για το χρονο

Cpt. Haddock
08/06/2010, 07:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Δεν έχω ανέβει, δίπλα έχω σταθεί και ήμουν σα μικρό χαζο παιδί δίπλα σε παγωτό που δεν του το δίνουν...

Βρες γνωστό με τενερε ή πηγαινε σε μαγαζι κι ανεβα πανω. Φοβάμαι οτι θα απογοητευτείς, αλλα καλύτερα απο το να εισαι συνεχεια ξαπλα :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Αλλιώς μετά πάμε για άλλη εταιρία και δεν έχω ιδέα τι παίζει...
θενκς για το χρονο

Ψαξε στο φόρουμ, θα δεις πολλα θρεντ για το θεμα που ψάχνεις. Αφιέρωσε λιγο χρονο να ενημερωθείς για το τί μοντέλα κυκλοφορούν, να διαβασεις δοκιμές και εμπειρίες απο χρηστες εδώ, δες καλα τα τεχνικα χαρακτηριστικα και ειδικα το συνδυασμο υψος/βαρος, πριν αποφασίσεις

:beer:

XJR_Billy
08/06/2010, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
έχω πάρει μια ιδέα απ το τι καλούδια μπορεί να φορεθούν. Ας έρθει με το καλό και σιγά σιγά όλα γίνονται.

Δεν έχω ανέβει, δίπλα έχω σταθεί και ήμουν σα μικρό χαζο παιδί δίπλα σε παγωτό που δεν του το δίνουν...

Οπότε να έχω κατά νου (έτσι όπως το σκεφτόμουν και εξ αρχής) ότι μεσα στην πόλη θα έχουμε θέματα....

Και μια τελευταία προβοκατόρικη: υπάρχει άλλη λύση σε αυτά τα κυβικά γι αυτά που ζητάω; Για παράδειγμα το χτ660r έχει τόσες πολλές διαφορές με το τενερε; Σίγουρα δεν μ αρέσει τόσο εμφανισιακά και επίσης δεν έχει ένδειξη καυσίμου κάτι που για ταξίδια το θεωρώ απαραίτητο. Αλλά μήπως θα ήταν μια (κάτω του μετρίου) λύση;

Αλλιώς μετά πάμε για άλλη εταιρία και δεν έχω ιδέα τι παίζει...

θενκς για το χρονο

Κάτω του μετρίου είναι τ'αυτιά σου!!
Άκου κάτω του μετρίου...:alien: :p

Όπου πάει η μία πάει κι η άλλη. Η Τενερέ έχει 150+ χλμ εμβέλεια πιο πολύ απ' την XTR.
Για τον μετρητή, ανάβει λαμπάκι όταν έχουν μείνει 1/3 καυσίμου στο τεπόζιτο.
Γέμισέ τη, μηδένισε τον χιλιομετρητή και έχεις 300χλμ εμβέλεια με την XTR.

ΜΗΝ αγοράσεις μηχανή που δεν σου αρέσει.
Πάρε αυτή που γουστάρεις και σε φτιάχνει.
Έχεις πάει βόλτα την XTR και τη λες κάτω του μετρίου?

Άκου κάτω του μετρίου....:evil: :evil: :lol:

alres
08/06/2010, 08:11
κάτω του μετρίου με την έννοια ότι της λείπουν τσιριτσάντζουλα και διάφορα χρηστικά που έχει το τενερε ως άλλης φιλοσοφίας μηχανάκι, αν το λέω καλά.

Κατά τ' άλλα τη δουλειά που θέλω φαντάζομαι θα την κάνει αλλά με άλλο τρόπο, ε;

Έχω κάνει βόλτα το χτ600 χ, οπότε μια μικρή και θετική γνώμη την έχω, αν και έχει διαφορές με το r.

θέλω μηχανή για ταξίδι που να μην ειναι εξωπραγματικών διαστάσεων και εξόδων και αυτή που μ' αρέσει μου πέφτει μεγάλη γαμώ τα γονίδια γαμώ...

Cpt. Haddock
08/06/2010, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
θέλω μηχανή για ταξίδι που να μην ειναι εξωπραγματικών διαστάσεων και εξόδων και αυτή που μ' αρέσει μου πέφτει μεγάλη γαμώ τα γονίδια γαμώ...

Θα πρεπει να στραφείς σε άλλη κατηγορία μηχανών :wave2:

DUKASII
08/06/2010, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Κάτω του μετρίου είναι τ'αυτιά σου!!
Άκου κάτω του μετρίου...:alien: :p

Όπου πάει η μία πάει κι η άλλη. Η Τενερέ έχει 150+ χλμ εμβέλεια πιο πολύ απ' την XTR.
Για τον μετρητή, ανάβει λαμπάκι όταν έχουν μείνει 1/3 καυσίμου στο τεπόζιτο.
Γέμισέ τη, μηδένισε τον χιλιομετρητή και έχεις 300χλμ εμβέλεια με την XTR.

ΜΗΝ αγοράσεις μηχανή που δεν σου αρέσει.
Πάρε αυτή που γουστάρεις και σε φτιάχνει.
Έχεις πάει βόλτα την XTR και τη λες κάτω του μετρίου?

Άκου κάτω του μετρίου....:evil: :evil: :lol: αν την παρει βολτα λες να πει καλυτεα λογια απο το..κατω του μετριου δηλαδη??:rolleyes:

XJR_Billy
08/06/2010, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
κάτω του μετρίου με την έννοια ότι της λείπουν τσιριτσάντζουλα και διάφορα χρηστικά που έχει το τενερε ως άλλης φιλοσοφίας μηχανάκι, αν το λέω καλά.

Κατά τ' άλλα τη δουλειά που θέλω φαντάζομαι θα την κάνει αλλά με άλλο τρόπο, ε;

Έχω κάνει βόλτα το χτ600 χ, οπότε μια μικρή και θετική γνώμη την έχω, αν και έχει διαφορές με το r.

θέλω μηχανή για ταξίδι που να μην ειναι εξωπραγματικών διαστάσεων και εξόδων και αυτή που μ' αρέσει μου πέφτει μεγάλη γαμώ τα γονίδια γαμώ...

Τη φιλοσοφία δεν καταλαβαίνω που αναφέρεις...
Όπως θα κάνεις τη δουλειά σου με την Τενερέ θα την κάνεις και με την XTR.
Ίδιας φιλοσοφίας είναι αυτές. Κάνω τα πάντα με αξιοπρέπεια.
Θα ενθουσιαστείς αν καβαλήσεις την Τενερέ. Ευκολοοδήγητη, φιλική...

Αλλά κοίτα κάτι πιο χαμηλό σε BMW, Aprilia...
H GS650 είναι πιο χαμηλή και έχει αυτά που ψάχνεις.
Η Pegaso Trail είναι κι αυτή πιο χαμηλή.

XJR_Billy
08/06/2010, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
αν την παρει βολτα λες να πει καλυτεα λογια απο το..κατω του μετριου δηλαδη??:rolleyes:

Εσύ μη χάσεις ευκαιρία... Καραδοκείς...:D :lol: :lol:

alres
08/06/2010, 08:34
Έτσι όπως τα λέτε θα πρέπει να το σκεφτώ διπλά λόγω ύψους. Μένει και μια δοκιμή βέβαια...

οκ, σωστή η σκέψη και μάλλον μια τέτοια γνώμη χρειαζόμουν ώστε να μην παρασυρθώ απ' αυτό που μ αρέσει εμφανισιακά και μετά το μετανιώσω αν δεν μπορώ να την κάνω καλά.

εδώ μιλάμε για τενερε, οπότε για να μην επιβαρύνω το φορουμ, όποιος έχει καμιά ιδέα για κάτι άλλο με βάση αυτά που έλεγα ας στείλει κανένα πμ

μερσι

veletzas
08/06/2010, 09:01
χαμηλωμα με αφαιρεση υλικου απο την σελα κ μια ρυθμισουλα κ πατας ανετα

dimitris_a
08/06/2010, 11:58
Το μηχανάκι χαμηλώνει με την γνωστή πατέντα και έτσι θεωρητικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αλλά αν δεν πας να καβαλήσεις μια, για να δεις ακριβώς το ύψος τι να λέμε?
Μπορεί να είσαι 170 και να έχεις μήκος ποδιών ίδιο με αυτό ενός 176 ή το ανάποδο.... γι αυτό τραβα καβάλα καμια και βλέπεις......
Αν δεν κάνω λάθος κάποιος από Χίο στις ίδιες διαστάσεις με σενα, το χαμήλωσε και δεν είχε πρόβλημα

AUFGEBRACHT
08/06/2010, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris_a
Το μηχανάκι χαμηλώνει με την γνωστή πατέντα και έτσι θεωρητικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αλλά αν δεν πας να καβαλήσεις μια, για να δεις ακριβώς το ύψος τι να λέμε?
Μπορεί να είσαι 170 και να έχεις μήκος ποδιών ίδιο με αυτό ενός 176 ή το ανάποδο.... γι αυτό τραβα καβάλα καμια και βλέπεις......
Αν δεν κάνω λάθος κάποιος από Χίο στις ίδιες διαστάσεις με σενα, το χαμήλωσε και δεν είχε πρόβλημα

Να δεις πως τον λέγανε...Αααα,ναι,Φρόντο!!!!!!