PDA

View Full Version : Κολυμβητήρια



LiakosVstrom
08/06/2010, 10:48
από τότε που ήμανε μικρός ασχολιόμουν με τον αθλητισμό σε εντελώς τουριστική φάση.
μπάσκετ, καγιάκ flat water, γυμναστήρια, kick boxing και τώρα κολύμπι.

μετά το kick boxing, που πλέον δεν μπορώ να κάνω λόγω ενός ατυχήματος με το παπί όπου έπαθα ρήξη χιαστού, θεωρώ πως το κολύμπι είναι η καλύτερη άσκηση.
Το θέμα όμως είναι πως, στα Βοτσαλάκια Πειραιά όπου πάω εγώ, το καλοκαίρι δεν μπορείς να κάνεις σοβαρή προπόνηση γιατί πλακώνει κόσμος και ντουνιάς που νομίζει πως είναι στην παραλία ή σε κάποιο μπιτσόμπαρο και χαβαλεδιάζουν. :rolleyes:

Υπάρχει κόσμος εδώ μέσα που ασχολείται με το άθλημα;
Κι αν ναι μπορείτε παρακαλώ να με ενημερώσετε για την κατάσταση των υπόλοιπων κολυμβητηρίων γύρω από τον Πειραιά;

Τώρα αν είμαι εκτός θέματος μπορούν οι mods να το σβήσουν το thread αν και πιστεύω πως μπορεί να έχει και έναν ενημερωτικό χαρακτήρα για τυχών απορίες κάποιου που δεν το είχε σκεφτεί ποτέ σαν άθληση και ίσως θα τον ενδιέφερε.

Επίσης μπορεί ο κόσμος να δίνει και πληροφορίες για άλλα κολυμβητήρια σε άλλες περιοχές για ενημέρωση.

Αυτά :wave2:

koulis19
08/06/2010, 10:53
Μπανι στο λιμανι του Πειραια
Απιστευτο φιλε.Πηγαινε αξιζει



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Gallos
08/06/2010, 11:15
Εγώ πηγαίνω στον κολυμβητήριο του Κερατσινίου στην ιχθυόσκαλα. Από κόσμο είναι μια χαρά,απλά τέτοια εποχή πλακώνει περισσότερος κόσμος. Η πισίνα είναι 33μ. και είμαστε μέσο όρο 3 4 άτομα στον διάδρομο.

benny
08/06/2010, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom

Το θέμα όμως είναι πως, στα Βοτσαλάκια Πειραιά όπου πάω εγώ, το καλοκαίρι δεν μπορείς να κάνεις σοβαρή προπόνηση γιατί πλακώνει κόσμος και ντουνιάς που νομίζει πως είναι στην παραλία ή σε κάποιο μπιτσόμπαρο και χαβαλεδιάζουν. :rolleyes:


εχεις πολυ δικιο αλλα αυτο συμβαινει στα περισσοτερα καλυμβητηρια στις ωρες κοινου...πραγματικα πολυ εκνευριστικο για οποιον κολυμπαει στην ιδια διαδρομη
ΤΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΖΑΚΟΥΖΙ

ενημερωτικα στα σοβαρα κολυμβητηρια του εξωτερικου χωριζουν τις διαδρομες σε επιπεδα και δεν μπαινει ο καθενας οπου θελει!επισης οποιος θελει κουβεντουλα αραζει στη μικρη πισινα,πλατσουριζει και ειναι ολοι ευχαριστημενοι(βεβαια ετσι δεν εχεις την ψευδαισθηση οτι προπονεισαι :smokin: )

τελος παντων απ οσο θυμαμαι μιας και τα τελευταα χρονια δεν ζω στην αθηνα το παπαστρατειο στον πειραια δεν θα το προτινα μιας και δεν συμπαθω τα κλειστα, ο αγιος κοσμας στο ελληνικο ηταν πολυ ωραιο κολυμβητηριο και ειναι και κοντα σου σχετικα, επισης στον ΑΝΟΓ στη Γλυφαδα ηταν μια χαρα απο αποψη κοσμου αν και σχετικα ακριβο αν θυμαμαι καλα,επισης συχνα μοιραζαν την πισινα με το πολο και κολυμπουσες σε 25αρα(μικρο το κακο).επισης η βουλιαγμενη εχει ωραιο κολυμβητηριο αν και δεν ξερω τι γινεται στις ωρες κοινου.αυτα απο καποια που λογικα θα σε βολευουν απο θεμα αποστασης.παρε ενα τηλεφωνο στις γραμματειες τους και ζητα πληροφοριες.

να ξερεις παντως οτι οπου και να πας οταν αρχιζει να καλοκαιριαζει πλακωνει κοσμος και δεν εχεις την ανεση του χειμωνα.λογικο!

και φυσικα οσο περισσοτερος κοσμος γυμναζεται τοσο το καλυτερο κι ας μας ξεβολευει ορισμενες φορες!

καλα ξεμπερδεματα:wave2:

pilotos_xtreme
08/06/2010, 12:01
εγω παω ιλισσιακο κατω απο πανεπιστημιουπολη κ αξιζει
1ον γτ 11 με 1 ειναι τσαμπα για φοιτητες και
2ον ειναι ανοιχτο

byron
08/06/2010, 12:08
Κολυμβητήριο Σχολής Ναυτικών Δοκίμων. Για ενήλικες είναι ανοιχτό μετά τις 9, 9:15 το βράδυ μέχρι τις 10:30.
Λίγος κόσμος ακόμα και τώρα.

latris mixanis
08/06/2010, 16:48
Όντως η κολύμβηση είναι ότι καλύτερο, ελπίζω να μη κάνεις πρόσθιο γιατί είναι ότι χειρότερο σαν άσκηση για το πόδι σου.

Βύρων +1000

LiakosVstrom
09/06/2010, 03:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gallos
Εγώ πηγαίνω στον κολυμβητήριο του Κερατσινίου στην ιχθυόσκαλα. Από κόσμο είναι μια χαρά,απλά τέτοια εποχή πλακώνει περισσότερος κόσμος. Η πισίνα είναι 33μ. και είμαστε μέσο όρο 3 4 άτομα στον διάδρομο.

τι ώρα πας φίλε μου; τι ώρες είναι ανοιχτό το κολυμβητήριο;



Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Κολυμβητήριο Σχολής Ναυτικών Δοκίμων. Για ενήλικες είναι ανοιχτό μετά τις 9, 9:15 το βράδυ μέχρι τις 10:30.
Λίγος κόσμος ακόμα και τώρα.

εκεί νόμιζα πως μπορούν να πηγαίνουν μόνο τα σώματα ασφαλείας (ο θεός να τα κάνει) :confused:



Αρχικά δημιουργήθηκε από benny
ΤΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΖΑΚΟΥΖΙ

καλά κλασσικά άντρες. κάνουν ένα 50άρι ανά 10λεπτο και μετά χαβαλεδιάζουν κάνοντας έλξεις από τον βατήρα κουτσομπελεύοντας. ώπα ρε σφίχτερμαν θα σκίσεις κάνα στριγκάκι. και πιάνουν και όλο το χώρο μπροστά και δεν μπορείς να κάνεις και στροφή. αυτοί δεν με πειράζουν τόσο πολύ όμως... αν με ενοχλούν με το που γυρνάω κοπανάω τα πόδια πάνω πάνω.. τρώνε όλα τα νερά και το καταλαβαίνουν. :rotflmao:

και κάτι κυριούλες που πέφτουν όπου δουν νταβραντισμένα (λέμε τώρα) αγόρια να κολυμπάνε πιο γρήγορα από τους υπόλοιπους... :bigcry:

byron
09/06/2010, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
εκεί νόμιζα πως μπορούν να πηγαίνουν μόνο τα σώματα ασφαλείας (ο θεός να τα κάνει) :confused:



Oxi. Eίναι κάθε απόγευμα ανοιχτό από 19.00-22.30 και το πρωϊ του Σαββάτου. Για ενήλικες όμως είναι μόνο το βράδυ όπως είπα, μιας και νωρίτερα κολυμπάνε τα παιδιά των ομάδων του Ολυμπιακού και του Εθνικού.

Αν και ο χώρος είναι ολίγον παραμελημένος, η πισίνα είναι καλή και καθαρή. 25άρα με 8 διαδρόμους.