PDA

View Full Version : αμολιβδη αντι super



pk
30/01/2004, 15:56
λοιποοοον,

τις προάλλες το βράδυ μου τελείωσε η βενζίνη!!! Στο βενζινάδικο που βρέθηκε πρόχειρο δεν είχε super (παρεπιπτώντος έχει αρχήσει να σπανίζει...). Απο το να σπρόχνω έβαλα στο streetάκι μου (400cc) αμόλιβδη.

Ερωτώ λοιπόν, τι κακό μπορεί να πάθω? ;Exω ακούσει πως επειδή έχει διαφορετική σύσταση μπορεί η έκριξη να μην γίνει την σωστή στιγμή και να τραβήξει ανάποδες. Ακόμα έχω ακούσει πως τα μέταλα των βαλβίδων ταλαιπορούνται με τέτοιου είδους ''αλλαγές''

Μπορώ να ακούσω τις γνώμες-γνώσεις σας???

thanx

sniper
30/01/2004, 16:57
To πρώτο πράγμα που έκανα όταν πήρα το 400 ήταν να ρωτήσω τι βενζίνη να του βάζω.
Η απάντηση ήταν : ΤΑ ΚΑΕΙ ΟΛΑ. (Λογικό, άλλωστε Ηοnda είπαμε ΠΡΟΔΟΤΗ ΑΚΟΥΣ;;; )

Λοιπόν, εφόσον το 400άρι το δικό μου ήταν έαν Honda SF (ακούς προδότη;;;;; άσχετο αλλά ξέρεια αυτός) έψαξα και είδα ότι το 1996 που βγήκε η μηχανή στην κυκλοφορία, στην Ιαπωνία, δεν υπήρχε καθόλου SUPER και άρα οι σχιστομάτιδες του εργοστασίου είχαν σχεδιάσει τη μηχανή για Αμόλυβδη....

Εγώ του έβαζα αμόλυβδη και έκανα 20.000χλμ χωρίς το παραμικρό (Λογικό, άλλωστε Ηοnda είπαμε ΠΡΟΔΟΤΗ ΑΚΟΥΣ;;; )

Βέβαια και Super του έβαλα σε μία απεργία αλλά κανένα πρόβλημα (Λογικό, άλλωστε Ηοnda είπαμε ΠΡΟΔΟΤΗ ΑΚΟΥΣ;;; )

Το μόνο αρνητικό είναι ότι προφανώς δεν έχεις καταλύτη οπότε γεμίζεις τον κόσμο με καρκινογόνα βενζόλια. Βέβαια και εγώ με το Hornet που βάζω αμόλυβδη δεν έχω καταλύτη αλλά περνάμε τα Euro standards :confused:

Ότι και να βάλεις μια χαρά θα σε πάει.... Bandit na μην έχεις μόνο γιατί ότι και να του βάλεις θα σε πάει μέχρι τον μηχανικό ή τον ηλεκτρολόγο.

ΤΩΡΑ ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Η ΒΕΝΖΙΝΗ ΜΕ ΤΟ MOTO.GR? ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΕΝΟΤΗΤΑ ΤΟ ΕΒΑΛΕΣ ΜΕΓΑΛΕ...

banditgr
31/01/2004, 17:46
Mages i kaliteri veznini einai kai i FTHINOTERI!!!
Oi mixanes ta kaine ola,ego panta vazo oti mou katsei,edo kai polla xronia,xoris kanena apolitos provlima.
Ektos aftou,kai i sigxroni super venzini pali amolivdi einai...apla exei ena ypokatastato kai kala molivdou.Apli amolivdi pisteyo san pio ftini einai i kaliteri.