PDA

View Full Version : Κουνημα απο καινουρια λαστιχα



Drake21
08/06/2010, 18:50
Εβαλα καινουρια λαστιχα στο μηχανακι μου....

Απο τα 70-90 μου βγαζει ενα κουνημα στο τιμονι...

Η ζυγοσταθμηση διχνει 0!!!

Παιζει να ειναι κατι αλο η απλα πρεπει να βγαλω τα βαρυδια και να το ξαναζυγοσταθμισω....

Ευχαριστω!!!

nic mor
08/06/2010, 18:54
στον λαστιχα σου το ειπες;
μηπως ειναι σκαρτη η παρτιδα,
για συζητα το μαζι του για αρχη καλυτερα :wave2:

Drake21
08/06/2010, 19:09
το εκανα και μου λενε παπαριες προφανως για να βγαλουν την ευθυνη απο πανω τους....

του στυλ οτι παντα θα μου κουναγε και δεν το καταλαβενα και κατι τετοια....

γι'αυτο ρωταω μηπως παιζει να ειναι κατι αλο....

ειναι να τους εμπιστευεσαι αυτους...???

PRIEST
08/06/2010, 19:20
αν εχεισ κανει το "ζυγισμα" με αντιβαρο μονο στο κεντρο της ζαντας το πιο πιθανο ειναι να εχεις εκει το προβλημα!πρεπει να μπει αντιβαρο "μεσα εξω" για σωστο ζυγισμα!

Drake21
08/06/2010, 19:23
το αντιβαρο νομιζω ειναι μεσα εξω....μηπως σε αυτην την περιπτωση θελει στο κεντρο???ρωταω τωρα εγω...????

PRIEST
08/06/2010, 19:50
η διαδηκασια ειναι η εξης:

βουλκανιζατερ,βγαλσιμο τροχων,ξεφουσκωμα,ξεκωλημα,σημαδεμα ελαστικου στο υψος της βαλβιδας,περιστροφη του ελαστικου περιπου 90 μοιρες σε σχεση με την προηγουμενη θεση(εξου και το σημαδεμα της βαλβιδας)φουσκωμα και ζυγοσταθμιση!

κατ εμμε να πας στον ιδιο που στα περασε!
ειναι υποχρεομενος να στο φτιαξει χωρις να δωσεις γιουρο!

:wave2: :wave2:

George20vt
09/06/2010, 01:28
Φαντάζομαι να έχεις βγάλει το top case...

Ειδάλλως, το πρόβλημα θα παραμείνει όσο καλή ζυγοστάθμιση και να έχει γίνει.

Για τι λάστιχο μιλάμε;

McTalas
09/06/2010, 05:30
Παντα ηξερα πως τα καινουρια λαστιχα κουνανε για λιγα χλμ στην αρχη και παντα ετσι ελεγα, μεχρι την τελευταια ζυγοσταθμιση κατα την οποια η μπροστα ροδα πηρε πολλα βαριδια (30gr) (αυτος που μου την εκανε ανεφαιρε πως ισως να εχει στραβο σκελετο, αλλα η ροδα δεν κουναει ουτε στο ελαχιστο, απιστευτη ζυγοσταθμιση.
Αρα κατι λαθος εχει κανει ο λαστιχας σου, δεν ασχοληθηκε οσο επρεπε.

Drake21
09/06/2010, 08:17
σε cf1000abs που εχω εβαλα τα καινουρια m5....

αλλα δεν δεχομαι τις χαζομαρες για γρηγορες κορονες κτλ....

πριν φορα m3 και γομες απο trackdays και δεν κουναγε μια...

και δεν εχω βαλει ποτε top case ακριβως γιατι μου την σπαει αυτο το κουνημα....

ευχαριστω παντως και οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη.

OldMan
09/06/2010, 08:23
Το "κούνημα" συνεχίζει και στα παραπανω χαω ή περιορίζεται στις ταχύτητες που είπες ??

Drake21
09/06/2010, 08:26
περιοριζεται εκει....η αν συνεχιζει και πιο πανω ειναι τοσο λιγο που εγω δεν το καταλαβαινω...

OldMan
09/06/2010, 08:28
Μπς στον κόπο να βγάλεις και να ξαναβάλεις τους τροχούς, γιατί αρκετοί λαστιχάδες δεν είναι και τόσο "λεπτολόγοι" στο μοντάρισμα ..:winka:

edit: Και μήπως αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=105418) σχετίζεται με την υπόθεση ..??

Drake21
09/06/2010, 08:32
αυτο που μου επισημανες ακουγοταν και πριν αλαξω αλαστικα απλα ποτε δεν ειχα ασχοληθει...

αλο θεμα τελειως...

ftsmf
09/06/2010, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
αυτο που μου επισημανες ακουγοταν και πριν αλαξω αλαστικα απλα ποτε δεν ειχα ασχοληθει...

αλο θεμα τελειως...

δεν υπαρχει περιπτωση και τα 2 να σχετιζονται με τα ρουλεμαν του τροχου οπως φανταζομαι οτι εννοει ο oldman??? δηλαδη ισως με το βαλε βγαλε τροχο για μοντα των ελαστικων τωρα εκτος απο θορυβο να προκαλουν και παιξιμο???

mikes
09/06/2010, 15:01
και ναι εδω ειναι ο λαστιχας υπηρεσιας για να σας βοηθησει!!!

πιθανες περιπτωσεις:

1. δεν πατησαν σωστα τα λαστιχα στα χειλη της ζαντας!

2. η ζυγοσταθμιση εγινε με λαθος μετρα η προγραμμα

3. το μηχανημα του λαστιχα σου εχει χασει το καλιμπραρισμα του

λυσεις:

1. ξεφουσκωμα, ξεκουμπωμα λιπανση περιστροφη και ξαναφουσκωμα με τουλαχιστων 60 psi!
(στιγμιαια πριν μπει η βελονα στη βαλβιδα)

2. ζυγισμα με σωστα μετρα και προγραμμα

3. δοκιμασε σε αλλο μαγαζι και αν βγαλει διαφορα ενημερωσε τον λαστιχα σου!
(αν και για να σου λεει οτι ετρεμε και απο πριν και δεν το ειχες καταλαβει μου κανει λιγο σε παπαρας μαστορας και μαλλον μιλαμε για τα θεματα 1 και 2)

mikes
09/06/2010, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από PRIEST
η διαδηκασια ειναι η εξης:

βουλκανιζατερ,βγαλσιμο τροχων,ξεφουσκωμα,ξεκωλημα,σημαδεμα ελαστικου στο υψος της βαλβιδας,περιστροφη του ελαστικου περιπου 90 μοιρες σε σχεση με την προηγουμενη θεση(εξου και το σημαδεμα της βαλβιδας)φουσκωμα και ζυγοσταθμιση!

κατ εμμε να πας στον ιδιο που στα περασε!
ειναι υποχρεομενος να στο φτιαξει χωρις να δωσεις γιουρο!

:wave2: :wave2: το προβλημα 1 που λεγαμε! και ναι πρεπει να στο φτιαξει χωρις χρεωση!
ζυγοσταθμιση αν ξαναχρειαστει, μετα τα 1000 χλμ ειναι φυσιολογικο οποτε απο εκει και μετα πλερωνεις κανονικοτατα

Drake21
09/06/2010, 17:10
Σας ευχαριστω πολυ ολους παιδια που ενδιαφερθηκατε...

Επειδη με την δουλεια δεν εχω πολυ ελευθερο χρονο και δεν θελω να ξανακουσω παπαριες απο αυτον που μου τα εβαλα οποιαδηποτε προταση για καλο λαστιχα δικο σας να μου κανει την δουλεια που θελω ειναι δεκτες...

Πλερωνω οσο οσο αμα ειναι να βρω ακρη...

Μενω Ν.Ηρακλειο....

Και παλι ευχαριστω...

Drake21
10/06/2010, 11:39
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας...

ας μου απαντησει ενας διαχειρηστης του φορουμ αν μπορω να γραψω το ονομα του ανθρωπου που μου ελεισε το προβλημα....ΣΧΕΔΟΝ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ!!!!
Σταματησα τυχαια στον δρομο χωρις να τον ξερω,ακουσε τον πονο μου,μου ειπε οτι θα προσπαθησει αλλα δεν ξερει αν θα πετυχει και τα καταφερε!!!Και μετα απο 1ωρα δουλεια και 2 ζυγοσταθμισεις με το ζορι πηρε 10 ευρω,σοκ επαθα!!!

ευχαριστω και παλι.....

αυτον που μου τα εβαλε και μετα εκανε τον κινεζο δεν τον γραφω...(μικροψυχοι δεν ειμαστε!!!)

:beer: :beer: :beer:

mikes
10/06/2010, 12:51
και τι ακριβως εκανε ο μαστορας φιλε μου? που ηταν το θεμα τελικα?

Drake21
10/06/2010, 14:26
εβγαλε το λαστιχο και εβαλε ενα αλο m3 που εχει εκει σαν δοκιμαστικο,μεταχειρισμενο βεβαια ηταν,μου ειπε κανε μια βολτα,αν δεν κουναει με αυτο δεν φταιει η μηχανη...

δεν κουναγε....
μετα ξαναεβαλε το δικο μου,αφου το γυρισε με τις βουλες να κοιτανε απο την αντιθετη απο τη βαλβιδα(οι γνωστες μαλλον θα καταλαβαν)....
εκανε παλι ζυγοσταθμιση,ετσι οπως μπηκε το λαστιχο ηθελε 15γρ λιγοτερο βαριδι...ηθελε 20 γρ...

εβαλε τα 10 αριστερα,μετα ξαναγυρισε το τροχο και εβαλε τα αλλα 10 δεξια,δεν μπηκαν σαν συνεχεια αλλα λιγο πιο μεσα αν με ποιανετε....

και τωρα το μηχανακι ειναι τζιτζι....

μου εξηγησε οτι ειδικα οπως ηταν πριν που ηθελε 35 γρ. δεν ειναι δυνατον να απλωσεις αριστερα και τα 35....

μπορει το μηχανημα να δειχνει 0 αλλα δεν δουλευει σωστα...αριστερα,τα μισα,και μετα ξανα δεξια....

δεν ξερω αν εκανε παπαριες αλλα σε μενα δουλεψε...αν δεν δουλευε μου ειπε να παω στον προηγουμενο και να ζητησω αλλο λαστιχο...αυτα.

παντως ο rosi να μου λεγατε πως θα μου τα περναγε τα νεα μου λαστιχα,μετα απο τη λεπτοδουλεια και την τρυφεροτητα που ειδα στο βαλε βγαλε του τροχου και αυτη τη ζυγοσταθμιση εγω σε αλο λαστιχα δεν ξαναπαω....και τσαμπα να μου τα βαζει....:) :) :)

mikes
10/06/2010, 14:31
οχι δεν εκανε καμια παπαρια! το εκανε πολυ σωστα! αν ο αλλος σου εβαλε 35 γρ μονο απο τη
μια μπαντα τοτε ειναι πολυ παπαρας μαστορας! (στην καριερα μου ως λαστιχας εχω δει ουκ ολιγους τετοιους!!)

Drake21
10/06/2010, 14:37
και ο πρωτος και ο δευτερος(αλος απο εκει)που ρωτησα ειναι πρωτα ονοματα και καλα στην αθηνα με διαφημησεις κτλ κτλ...

αγιο ανθρωπο βρηκα σημερα,αστα!!!

mikes
10/06/2010, 14:54
εχοντας δουλεψει σε μεγαλα ονοματα φιλε θα σου πω ενα πραμα! μακρυα! αυτοι μονο να κονομησουν
θελουν! πραγματικα μαστορια ειναι αυτοι με μικρα μαγαζια! γιατι αυτοι βαζουν τη τεχνη πανω απο την
κονομα!! οι μεγαλοι δεν ειναι μαστοροι! εμποροι ειναι! μονο μπλα-μπλα εχουν!