PDA

View Full Version : Μαλακή Μανέτα Φρένου..



tsiftis
08/06/2010, 19:38
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω ένα gsxr 600 k4 και πριν μια βδομάδα άλλαξα τακάκια μπρος πίσω, μόνος μου. Ήθελα να πειραματιστώ και δοκίμασα κάτι goldfren απο ebay. Είναι φθηνά αλλα είχα ακούσει καλά λόγια απο μερικούς.
Τέλοςπάντων αυτά φοράω τώρα..
Ήταν η πρώτη φορά που τα άλλαζα μόνος και μου πήρε λίγο χρόνο παραπάνω. Η ηθική ικανοποίηση όμως ήταν μεγάλη.

Πριν τα αλλάξω είχε φαγωθεί σχεδόν ολο το ένα ζευγαρι απο τα μπροστα, και το πίσω. Είπα να τα αλλάξω όλα μαζί.

Απο την αρχή που έκανα την πρώτη γύρα με το νέο υλικό, εντόπισα οτι το δάγκωμα γίνεται πιο χαμηλά απο τα προηγούμενα EBC που είχα εμπρός και γενικώς η μανέτα ήταν αρκετα μαλακή.

Είπα μήπως θέλει εξαέρωση και έπραξα αναλόγως. Άλλαξα και τα υγρά με DOT4 που έλεγε το manual... Είχε μια βελτίωση, αλλα πάλι έπιανε χαμηλά το φρένο...
Το πίσω ωραίο, κανένα πρόβλημα ως προς αυτο.

Έχω κάνει 300Km απο τοτε και η μανετα το ίδιο...:sad:

Το ερώτημά μου είναι το εξής... Φταίει κάτι άλλο ή τα τακάκια είναι μάπα!! Μήπως χρειάζεται καμια ρύθμιση πουθενά; Εξαέρωση έκανα και ξαναέκανα...

Με τα άλλα έπιανε με ένα άγγιγμα της μανετας! Κλαρίνο!!! Τώρα πρέπει να βυθίσω ολη τη μανέτα μεσα! Χάθηκε το δάγκωμα που θάυμαζα και μου δημιουργούσε αυτοπεποίθηση...

Το πίσω αντιθέτως έχει ωραίο δάγκωμα, αλλα με το μπροστα φρενάρουμε ρε παδιά!!!

Ευχαριστώ που με ακούσατε και περιμένω να ακούσω τους "ειδικούς" του φόρουμ... Υπάρχει ελπίδα ή πέταμα στη θάλασσα;
:beer:

camen
08/06/2010, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiftis

Πριν τα αλλάξω είχε φαγωθεί σχεδόν ολο το ένα ζευγαρι απο τα μπροστα

Αυτο δεν το καταλαβαινω να πω την αληθεια.Δλδ το ενα μπροστινο ζευγαρι τακακια ειχαν "ψωμι" ακομα και το αλλο ειχε τελειωσει:confused:

Οσο για την μαλακοτητα της μανετας,αν υποθεσουμε οτι εχεις βαλει σωστα τα τακακια τοτε σιγουρα εχεις κανει λαθος στην αλλαγη υγρων/εξαερωση.Αν δεν μπορεις πηγαινε το σε εναν μαστορα να το δει και να το φτιαξει ,γτ δεν παιζουμε με τα φρενα μας και ειδικα σε τετοια μηχανακια:winka:

Οσο θα το κανει ο μηχανικος εχε τα ματια σου εκει και μαθε την διαδικασια σωστα για να το κανεις την επομενη φορα μονος:D

tsiftis
08/06/2010, 20:04
Το θέμα είναι οτι ούτε εγώ το κατάλαβα... Έχεις δίκιο για το μάστορα απλώς θέλω να ακούσω και τις δικές σας γνώμες.
Υπάρχει περίπτωση να μου άλλαξε την προηγούμενη φορά μόνο το ένα ζευγάρι ο μαστορας;
Δεν ρωτούσα κιολας...
Ή να υπάρχει κάποια δυσλειτουργία στο σύστημα και να μην πιάνουν το ίδιο δεξι αριστερο...;

camen
08/06/2010, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiftis

Ή να υπάρχει κάποια δυσλειτουργία στο σύστημα και να μην πιάνουν το ίδιο δεξι αριστερο...;


Δλδ για τι διαφορα μιλαμε?!:look:

tsiftis
08/06/2010, 20:15
αρκετα χιλιοστα πάντως... Το άλλο ζευγάρι δουλευόταν κι άλλο πάντως άνετα, αν επιτρεπόταν απο τις περιστάσεις.

camen
08/06/2010, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiftis
αρκετα χιλιοστα πάντως... Το άλλο ζευγάρι δουλευόταν κι άλλο πάντως άνετα, αν επιτρεπόταν απο τις περιστάσεις.

Κοιτα οι δαγκανες εχουν μια απειροελαχιστη καθυστερηση στο δαγκωμα,γτ το σωληνακι παει πρωτα στην μια και μετα στην αλλη.Ετσι πατας φρενο,πρωτα δαγκωνει η μια και ελαχιστα μετα η αλλη.Αλλα ειναι απειροελαχιστη η διαφορα.Αυτο αν η συνδεσμολογια ειναι πρωτα το ενα σωληνακι στην μια και μετα στην αλλη.

Αν απο την τρομπα φευγουν 2 σωληνακια και παει ενα στην καθε δαγκανα τοτε δεν ισχυει το παραπανω και το δαγκωμα ειναι ταυτοχρονο.

ΑΛΛΑ σε καμια απο τις 2 περιπτωσεις δεν δικαιολογειται ΝΟΜΙΖΩ τοση διαφορα στην φθορα των τακακιων...:smokin:

jimmis5
09/06/2010, 02:29
Ρε παιδες προφανως η μια δαγκανα με τα αυθαρτα τακακια κολαει και δεν φρεναρει δοκιμασε να την εξαερωσης ξανα αλλιως θελει λυσιμο και βγαλσιμο τα εμβολα νεα τσιμουχακια και θα πυροβολαει μετα.Επισης τα τακακια οταν ειναι καινουργια θελουν καποια κμ για να πατησουν και να δουλευουν σωστα,οταν ειναι καινουργια σαπουνιαζουν και δεν εχεις καλη αισθηση στην μανετα.:wave2:

sapila racing
09/06/2010, 03:42
Eκτός των όσων αναφέρθηκαν ήδη, δεν υπάρχει περίπτωση να εχεις το ίδιο φρενάρισμα που είχες με τα EBC εφ 'οσον επέλεξες να βάλεις Low budget τακάκια.
Οτι πληρώνεις παίρνεις.

OldMan
09/06/2010, 07:57
Πάιζει και να έχουν μικρότερο συνολικό πάχος από τα προηγούμενα ...:winka:

p@nos
09/06/2010, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πάιζει και να έχουν μικρότερο συνολικό πάχος από τα προηγούμενα ...:winka:


eee?

:look:

OldMan
09/06/2010, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
eee?
:look:
Τι δεν κατάλαβες ..??? :confused:

p@nos
09/06/2010, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι δεν κατάλαβες ..??? :confused:


τι σχεση εχει το παχος απο τα τακακια(που σιγουρα ειανι πιο πολυ απο αθτα που αλλαξε) με τη μαλακη μανετα?

:confused:

OldMan
09/06/2010, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
τι σχεση εχει το παχος απο τα τακακια(που σιγουρα ειανι πιο πολυ απο αθτα που αλλαξε) με τη μαλακη μανετα?
Μεγάλη, αν με το "μαλακή" εννοεί την υποχώρηση της μανέτας στο φρενάρισμα ... :winka:

Η πίεση που εξασκούμε στην μανέτα είναι ανεξέλεγκτη (από πλευράς δύναμης) γιατί αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να μην φάμε ούτε τα μούτρα μας ούτε την γιαγιά με τις σακούλες ΤΩΡΑ ...

Υ.Γ.
Κάνε ένα πείραμα με "τελειωμένα" τακάκια πριν τα αλλάξεις:
Λάδωσέ τα και βγες βόλτα να φρενάρεις και αν δεν ακουμπήσεις την μανέτα στο γκριπ (πράγμα που θα ήτα "αδύνατο" σε άλλη περίπτωση) τα ξαναλέμε... :winka:

NikosR
09/06/2010, 09:11
Καθάρισε τις δαγκάνες. Βγάλε τις, βγάλε τα τακάκια, λύσε τις, βγάλε τα εμβολάκια, καθάρισε τα όλα σωστά με break cleaner και συναρμολόγισε τις πλαι σωστά με την χρήση σωστού λιπαντικού (όχι εκεί που πατάνε βέβαια..).

Αν δεν ξέρεις να το κάνεις, να στο κάνει ο μηχανικός σου. Προφανώς καποιο - κάποια έμβολα κολλάνε.

p@nos
09/06/2010, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μεγάλη, αν με το "μαλακή" εννοεί την υποχώρηση της μανέτας στο φρενάρισμα ... :winka:

Η πίεση που εξασκούμε στην μανέτα είναι ανεξέλεγκτη (από πλευράς δύναμης) γιατί αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να μην φάμε ούτε τα μούτρα μας ούτε την γιαγιά με τις σακούλες ΤΩΡΑ ...

Υ.Γ.
Κάνε ένα πείραμα με "τελειωμένα" τακάκια πριν τα αλλάξεις:
Λάδωσέ τα και βγες βόλτα να φρενάρεις και αν δεν ακουμπήσεις την μανέτα στο γκριπ (πράγμα που θα ήτα "αδύνατο" σε άλλη περίπτωση) τα ξαναλέμε... :winka:


ρε θειο...αλλο βαζεις πιο πολυ δυναμη στη μανετα, αλλο ''μαλακωνει'' η μανετα:wacko:

tsiftis
09/06/2010, 12:15
Δεν ξέρω... Σήμερα άνοιξα για τσεκ απ και η αριστερη δαγκάνα που παρουσιάστηκε το πρόβλημα είχε τα 2 έμβολα της αριστερής μεριάς πιο έξω απο την άλλη. Στις άλλες δαγκάνες νορμάλ.

Επίσης το ένα τακάκι ήταν πιο λεπτο απο το άλλο ... μετρημένο με παχύμετρο...
Τώρα τα άλλαξα! Πώς φαγώθηκε κιόλας περισσότερο; Φαντάσου μετα απο μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα!
Κάτι τρέχει...
Μάλλον θέλει καθάρισμα.. Αν και το ειχα καθαρίσει με σαπούνι και οδοντόβουρτσα... Για ωραίο χαμόγελο!!!:)

Λάδι μπαίνει μέσα για τα έμβολα; Δεν είναι επικίνδυνο;

Και πρόβλημα όμως να υπάρχει στα έμβολα τι σχέση έχει με την διαδρομή της μανέτας για να γαντζώσει;

Παίζει να φταίει το υλικο των τακακιών και να γραπώνει με μεγαλύτερη πίεση, γι'αυτό και η μεγαλύτερη διαδρομή στη μανέτα;

OldMan
09/06/2010, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiftis
Λάδι μπαίνει μέσα για τα έμβολα; Δεν είναι επικίνδυνο;
Είναι για αυτό και μπαίνει θερμοαγώγιμο γράσο (coper grease για να μην φωνάζει και ο Σωτηράκης μας..) :winka:

OldMan
09/06/2010, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε θειο...αλλο βαζεις πιο πολυ δυναμη στη μανετα, αλλο ''μαλακωνει'' η μανετα:wacko:
ρε ανηψιέ... ή καταλαβαίνεις για τι μιλάμε ή άστο να πάμε για βρούβες... :wacko:

V-TEC
09/06/2010, 14:45
:D :D :D :D :D :D .. αν τα έχεις κάνει όλα σωστά ..

δεν περιμένεις λίγο, πριν κάνεις βίδες τα φρένα σου .. να πατήσουν λίγο
τα καινούργια τακάκια ??? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kerasaki
09/06/2010, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Καθάρισε τις δαγκάνες. Βγάλε τις, βγάλε τα τακάκια, λύσε τις, βγάλε τα εμβολάκια, καθάρισε τα όλα σωστά με break cleaner και συναρμολόγισε τις πλαι σωστά με την χρήση σωστού λιπαντικού (όχι εκεί που πατάνε βέβαια..).

Αν δεν ξέρεις να το κάνεις, να στο κάνει ο μηχανικός σου. Προφανώς καποιο - κάποια έμβολα κολλάνε.

περα απο ολα τα σωστα που λεει ο συναδελφος απο πανω, τα καινουργια τακακια θελουν καποια χιλιομετρα ωστε να 'πατησουν' καλα πανω στους δισκους οι οποιοι εχουν χαρακωσεις απο τα προηγουμενα τακακια. Μεχρι να παρουν τα καινουργια σου τακακια το σχημα που ειχα τα παλια σου θελει υπομονη και μικρη πιεση πανω στη μανετα

εννοειται οτι η αισθηση ειναι παταω παταω παταω φρενο και δεν φρεναρει......
γιαυτο δεν θελει ζορι να μην υπερθερμανθουν και τα καψεις

NikosR
09/06/2010, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiftis


Και πρόβλημα όμως να υπάρχει στα έμβολα τι σχέση έχει με την διαδρομή της μανέτας για να γαντζώσει;



Ετσι κάνει η μανέτα αμα κολλάνε και δε πατάνε σωστά τα έμβολα.

dirtbird
09/06/2010, 19:13
Μία φορά -παλιά- είχα βάλει τακάκια της εν λόγω μάρκας στο DT μου (ο πωλητής με είχε προειδοποιήσει ότι μόνο για σκουτεράκια με παρόμοια δαγκάνα κάνανε) και το φρενάρισμα ήταν από αστείο έως ανύπαρκτο.

Δεν ξέρω εάν κάτι έχει αλλάξει από τότε αλλά ασχέτως της οικονομικής κατάστασης του καθενός μας, μου είναι αδύνατον να καταλάβω πως μερικοί για να γλυτώσετε 10-20? (στα 2 ζευγάρια...), παραγγέλνετε τακάκια αμφιβόλου ποιότητας για SS μηχανάκι......
Εκτός από τα μαμά, υπάρχουν και άλλα ικανοποιητικά τακάκια στο εμπόριο.
Όπως επίσης, την έχω πατήσει με EBC και πάστα που δεν ήξερα......


Ειδικά στο ΧΧ, επειδή συνηθίζωα να αλλάζω τακάκια ενώ έχουν ακόμα 1000 με 2000χλμ (ειδικά πριν διακοπές, ταξίδι κτλ. ή τα βάζω πίσω που έχουν ίδιο σχήμα αλλά άλλη πάστα αλλά ποσώς με ενδιαφέρει το πίσω φρένο ειδικά λόγω CBS), κρατάω τα παλιά κάβα για την περίπτωση που κάποιο έχει φθαρεί παραπάνω Ειδικά η γλύστρα στα μηχανάκια που δεν έχουν αντικρυστά έμβολα τρώγεται πιο γρήγορα. Πάντα υπάρχει ένα ικανοποιητικό τακάκι σε ώρα ανάγκης (πχ. Σου-κου και κλειστά μαγαζιά) όπως επίσης παρατείνω -ελαφρά- την αλλαγή όλου του σετ.

Όσον αφορά την διαφορετική δεξιά-αριστερά φθορά, μπορεί να συντρέχουν λόγοι συντήρησης δαγκάνας, εξαέρωσης κτλ. αλλά και σε εφαρμογές όπου η γραμμή του φρένου δεν έχει το ίδιο μήκος, παντα τρωγεται περισσότερο η πλευρά που είναι 'πιο κοντά' στην αντλία(αυτό συμβαίνει πολύ περισσότερο στα αυτοκίνητα όπου τρώγονται σημαντικά περισσότερο τα αριστερά τακάκια :winka: ).

Για να μην αναφερθώ στην παντελή άγνοια όλων σας (ενός φυσικά εξαιρουμένου.. ;) ..) για το γράσσο χαλκού και τις θεραπευτικές του ιδιότητες.

:wave2:

Pardalotzatziki
09/06/2010, 19:34
H goldfren οπως και ολες οι εταιριες εχει σκληροτητες...εσυ πιο τακακι πηρες?
Εχουνε κωδικους...

Αν πηρες πολυ μαλακο....θα το αποχαιρετησεις γρηγορα...

Ειχα και γω goldfren δισκο + τακακια..

Το μοτομαρκετ εφερνε μονο σκληρα τακακια....ειχα πολυ καλο φρενο για δυο χρονια με τα ιδια τακακια αλλα ο δισκος εγινε ριγε γυαλοχαρτο...

:wave2: :wave2:

tsiftis
10/06/2010, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
H goldfren οπως και ολες οι εταιριες εχει σκληροτητες...εσυ πιο τακακι πηρες?

Ήταν σε κόκκινη συσκευασία, κεραμικό καρμπόν λέγανε. Sintered metal.

tsiftis
10/06/2010, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

...ασχέτως της οικονομικής κατάστασης του καθενός μας, μου είναι αδύνατον να καταλάβω πως μερικοί για να γλυτώσετε 10-20? (στα 2 ζευγάρια...), παραγγέλνετε τακάκια αμφιβόλου ποιότητας για SS μηχανάκι......
Εκτός από τα μαμά, υπάρχουν και άλλα ικανοποιητικά τακάκια στο εμπόριο.


Πολύ χρήσιμο το μήνυμά σου αλλα αυτό τί το ήθελες; Εμμέσως μου λές οτι έχω χαμηλή νοημοσύνη η οποία αξιολογείται με τα 10-20? της διαφοράς...
Είπα οτι ήθελα να πειραματιστώ και να τα δοκιμάσω. Γίνεται πανικός στο ebay. Πουλάν σαν τρελά. Όλοι στη παγκόσμια αγορά τούβλα είναι; Για 10 ευρώ μείον;
Σου κινεί το ενδιαφέρον ένα τέτοιο ενδιαφέρον απο μια εταιρία που έχει κάνει ελάχισες κινήσεις προώθησης(μάρκετινγκ) πλήν, της λίγο χαμηλότερης τιμής.
Υπάρχουν και άλλα, φθηνότερα, που δεν πουλάν μία...
Είπα να τους δώσω μια ευκαιρία.

Αν δεν δοκιμάσω κάτι πώς θα πιστώ για το αν είναι ή όχι καλό;
Όπως είπες την είχες πατήσει και με τα EBC που θεωρούνται απτις μεγάλες εταιρίες.

Αν ένας μάστορας παίρνει τα ''πιτσα λουίζα''..μαρκα, πχ. τακάκια σε καλή τιμή απο τον έμπορο, τον συμφέρει να πλασάρει στους πελατες του αυτά. αν εχουν και κάποια ποιότητα βέβαια...
Αν προσεγγίσει, δελεαστικά, η ''πιτσα λουίζα'', με μια "Α" ποιότητα προιόντων, έναν μεγάλο αριθμό μηχανικών μοτοσυκλετών, τότε 'μπάμ...' , πούλησαν.
Όλα είναι θέμα μάρκετινγκ!
Αν πουλάει η Ebc πχ. είναι γιατί έχει κάνει το καλύτερο μάρκετινγκ απο όλες τις άλλες εταιρίες. Χωρίς αυτο να σημαίνει οτι δεν έχει καλά προιόντα... Θα χάσει πελάτες ίσως και τη φήμη της αν δεν το κάνει.

Όταν πατάω 'brake pads' στο google, βγαίνει 1η η σελίδα της EBC!
Αυτό τί σημαίνει οτι είναι τα καλύτερα τακάκια στον πλανήτη;
Σημαίνει απλώς οτι έχει κάνει καλύτερη προώθηση της ιστοσελίδας της.

Μια νέα εταιρία για να χτυπήσει τον ανταγωνισμο, μιας και όλοι παν με κλειστά μάτια εκει που ξέρουν, πουλάει φθηνότερα. Αυτο δεν σημαίνει οτι τα προιόντα της είναι φθηνιάρικα! Άλλο φθηνα άλλο φθηνιάρικα!
Χωρίς να αποκλύεται να συμβαίνει κι αυτό συχνά.. Αυτές όμως που δεν έχουν καλά προιόντα δεν αντέχουν στο χρόνο.

Είναι τεράστιο το θέμα του μάρκετινγκ και της προώθησης των προιόντων στην αγορά και δεν χωράει η ανάλυσή του σε ένα μήνυμα...

Θα προτιμούσα σαν μοτοσυκλετιστές να δίνουμε το χέρι ο ένας στον άλλον και όχι να τον δίχνουμε στήνοντάς τον στην γωνία.

NikosR
11/06/2010, 02:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird


Όσον αφορά την διαφορετική δεξιά-αριστερά φθορά, μπορεί να συντρέχουν λόγοι συντήρησης δαγκάνας, εξαέρωσης κτλ. αλλά και σε εφαρμογές όπου η γραμμή του φρένου δεν έχει το ίδιο μήκος, παντα τρωγεται περισσότερο η πλευρά που είναι 'πιο κοντά' στην αντλία


:wave2:


Εγώ τώρα αυτό, στην περίπτωση που η δαγκάνα είναι εντάξει , γιατί δυσκολεύομαι να το πιστέψω? Μιλάω για την περίπτωση γεφυρωμένων δαγκανών βέβαια και όχι αν υπάρχουν δυο ξεχωριστές γραμμές διαφορετικού μήκους (παίζει αλήθεια αυτό σε μηχανάκια???)


Πίσω στο θέμα μας, όσο μαλακά ή μαλακίες και να ναι τα τακάκια δεν δικαιολογούν την αίσθηση σφουγγαρομανέτας... Είχα την εντύπωση πώς για αυτό παραπονιέται ο φίλος, και εφόσον έκανε σωστή εξαέρωση, ή μόνη άλλη περίπτωση είναι η βρωμα στη δαγκάνα (αν υποθέσουμε πώς οι δαγκάνες και οι τσιμούχες τους ειναι βέβαια σε καλή κατάσταση).

yes-u
11/06/2010, 05:36
Τρίψε την επιφάνεια των νέων τακακίων με ένα χοντρό γυαλόχαρτο...

dirtbird
11/06/2010, 06:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiftis
Πολύ χρήσιμο το μήνυμά σου αλλα αυτό τί το ήθελες; Εμμέσως μου λές οτι έχω χαμηλή νοημοσύνη η οποία αξιολογείται με τα 10-20? της διαφοράς...
....

Όχι.

Εστιάζω στο ότι μερικές φορές παρασυρόμαστε σε πειραματισμούς που δεν αξίζουν το ρίσκο (ή που δεν έχουμε υπολογίσει σωστά την περίπτωση της λάθους επιλογής).

dirtbird
11/06/2010, 06:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Εγώ τώρα αυτό, στην περίπτωση που η δαγκάνα είναι εντάξει , γιατί δυσκολεύομαι να το πιστέψω? Μιλάω για την περίπτωση γεφυρωμένων δαγκανών βέβαια και όχι αν υπάρχουν δυο ξεχωριστές γραμμές διαφορετικού μήκους (παίζει αλήθεια αυτό σε μηχανάκια???)

Δεν είναι πάντα έτσι. Ο καθένας κοιτάει την 'αρχιτεκτονική' του κυκλώματος της μοτό του και αποφασίζει εάν υπάρχει τέτοια περίπτωση....

NikosR
11/06/2010, 06:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Δεν είναι πάντα έτσι. Ο καθένας κοιτάει την 'αρχιτεκτονική' του κυκλώματος της μοτό του και αποφασίζει εάν υπάρχει τέτοια περίπτωση....

Μιλάς με γρίφους γέροντα...

Εγώ αυτό που ισχυρίζομαι ειναι πώς αν έχουμε ενα απλουστευμενο κύκλωμα (ασε το ABS στη ακρη) που ξεκινάει από την αντλία, πάει στη μια δαγκάνα και από εκεί πάει στην άλλη, δεν υπάρχει λόγος διαφορετικής συμπεριφοράς των δύο δαγκανών (παρα τα συχνά γραφόμενα περί του αντιθέτου). Εσύ ισχυρίζεσαι το αντίθετο?

OldMan
11/06/2010, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Εγώ αυτό που ισχυρίζομαι ειναι πώς αν έχουμε ενα απλουστευμενο κύκλωμα (ασε το ABS στη ακρη) που ξεκινάει από την αντλία, πάει στη μια δαγκάνα και από εκεί πάει στην άλλη, δεν υπάρχει λόγος διαφορετικής συμπεριφοράς των δύο δαγκανών
Με την λογική των ασυμπίεστων υγρών και της εφαρμογής ίσης πίεσης σε ίσες επιφάνειες (άρα και ίσης δύναμης) ..?? :confused:

NikosR
11/06/2010, 07:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Με την λογική των ασυμπίεστων υγρών και της εφαρμογής ίσης πίεσης σε ίσες επιφάνειες (άρα και ίσης δύναμης) ..?? :confused:

Και με βάση την θεωρία των υδραυλικών κυκλωμάτων αλλά και με βάση τις πρακτικές αποκλίσεις από τη θεωρία. Το κύκλωμα είναι ενα αν δεν κάνω λάθος οπότε η απόκλιση από το ιδανικό (π.χ. λόγω διαστολής των γραμμών) είναι κοινή και για τις δύο δαγκάνες.


Βέβαια το τί εχω διαβάσει στον 'ειδικό' τύπο δεν περιγράφεται... Θυμάμαι στο ΜΟΤΟ είχα διαβάσει (ξεχνάω για ποιό μηχανάκι με γεφυρωμένες δαγκάνες) πώς έχει προοδευτική συμπεριφορά στο φρενάρισμα επειδή η δύναμη στην πρώτη δαγκάνα ασκείται λίγο χρόνο πρίν 'φτάσει' η δύναμη στη δεύτερη.....

dirtbird
11/06/2010, 07:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Και με βάση την θεωρία των υδραυλικών κυκλωμάτων αλλά και με βάση τις πρακτικές αποκλίσεις από τη θεωρία. Το κύκλωμα είναι ενα αν δεν κάνω λάθος οπότε η απόκλιση από το ιδανικό (π.χ. λόγω διαστολής των γραμμών) είναι κοινή και για τις δύο δαγκάνες.


Βέβαια το τί εχω διαβάσει στον 'ειδικό' τύπο δεν περιγράφεται... Θυμάμαι στο ΜΟΤΟ είχα διαβάσει (ξεχνάω για ποιό μηχανάκι με γεφυρωμένες δαγκάνες) πώς έχει προοδευτική συμπεριφορά στο φρενάρισμα επειδή η δύναμη στην πρώτη δαγκάνα ασκείται λίγο χρόνο πρίν 'φτάσει' η δύναμη στη δεύτερη.....

Το μόνο που πρόσθεσα -και παρακαλώ για μία φορά αφήστε τις βαθυστόχαστες αναλύσεις γιατί θα προσλάβω για pr τον afro να τελειώνουμε...- είναι ότι εφόσον υπάρχει διαφορετικό μήκος γραμμής, υπάρχει διαφορετική φθορά.

:smokin:

OldMan
11/06/2010, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
εφόσον υπάρχει διαφορετικό μήκος γραμμής, υπάρχει διαφορετική φθορά.
Θέλεις να μας πεις ρε φιλαράκι ότι αν βάλουμε 2 μανόμετρα ακριβείας στο σημείο που ενώνονται τα σωληνάκια με τις δαγκάνες δεν θα πάρουμε την ίδια ακριβώς ένδειξη ..??? :winka:

dirtbird
11/06/2010, 07:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θέλεις να μας πεις ρε φιλαράκι ότι αν βάλουμε 2 μανόμετρα ακριβείας στο σημείο που ενώνονται τα σωληνάκια με τις δαγκάνες δεν θα πάρουμε την ίδια ακριβώς ένδειξη ..??? :winka:

Eγώ στέλνω πμ στον Αφρο και βγάλτα πέρα μόνος σου.
Και στο καπάκι θα σου στείλω και το ΠΑΜΕ να δούμε εάν ξαναμιλήσεις για ακρίβεια σε τέτοιους καιρούς....

:smokin: :smokin:



































:D





















...μανόμετρα βαλε ότι να'ναι. Το χρονόμετρο να είναι ακριβείας :winka: :winka:

NikosR
11/06/2010, 07:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Το μόνο που πρόσθεσα -και παρακαλώ για μία φορά αφήστε τις βαθυστόχαστες αναλύσεις γιατί θα προσλάβω για pr τον afro να τελειώνουμε...- είναι ότι εφόσον υπάρχει διαφορετικό μήκος γραμμής, υπάρχει διαφορετική φθορά.

:smokin:


Εμένα που δε ξέρω τον αφρο, θα μου εξηγήσεις τι εννοάς γιατι εν κατέχω? Σε κοινό κύκλωμα πάντα (κι αν δεν κάνω λάθος, στα μηχανάκι, ειτε γεφυρωμένες δαγκάνες εχουν ειτε ξεκινάν δυό ματσούκια απ' την αντλία, ενα κύκλωμα είναι)

OldMan
11/06/2010, 07:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
...μανόμετρα βαλε ότι να'ναι. Το χρονόμετρο να είναι ακριβείας
Ρε λακαμά, εγώ θα βγάλω το φίδι από την τρύπα Παρασκευιάτικα..??? :smokin:


Πες στον άνθρωπο ότι μιλάς για την ταχύτητα (χρονική στιγμή) εφαρμογής της; δύναμης στις δαγκάνες και ότι αυτή διαφέρει της στοιχειώδους (ου μην και βολικής) παραδοχής ότι σε ένα υδραυλικό κύκλωμα ασυμπίεστου υγρού η χρονική στιγμή εφαρμογής της όποιας πίεσης είναι η αυτή σε όλα τα σημεία του κυκλώματος ... :smokin:

dirtbird
11/06/2010, 07:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε λακαμά, εγώ θα βγάλω το φίδι από την τρύπα Παρασκευιάτικα..??? :smokin:


Πες στον άνθρωπο ότι μιλάς για την ταχύτητα (χρονική στιγμή) εφαρμογής της; δύναμης στις δαγκάνες και ότι αυτή διαφέρει της στοιχειώδους (ου μην και βολικής) παραδοχής ότι σε ένα υδραυλικό κύκλωμα ασυμπίεστου υγρού η χρονική στιγμή εφαρμογής της όποιας πίεσης είναι η αυτή σε όλα τα σημεία του κυκλώματος ... :smokin:

Νομίζω ότι το παραπάνω έγινε κατανοητό από πριν.

Για τον αφρο ρωτάει να μάθει..........:cool: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

reinmeister
11/06/2010, 08:09
δηλαδης μαστορες για να δω αν το πιασα καλα...

οταν παταγα φρενο στην γιαχαμπουσα μου ,οταν ηταν μαμα, που πηγαινε μια σωληνα στην δεξια δαγκανα και μια αλλη απο τη δεξια στην αριστερη,παταγε πρωτα φρενο η δεξια ε?

οποταν να ρωτησω...

αμαν ειναι και θελω να τρωγονται οι παστες το ιδιο ,αλλα μ αρεσει στο κοζι ο δρομος που κανουν οι σωληνες τι κανω?

αμα κανω χειροτερη εξαερωση στην δεξια και φρεναρει λιγοτερο δεν θαμαι κομπλες?:confused:

@dirtbird...

αυτο με το γρασσο το σπας σε ταληρα ρε φιλαρακι να μαθουμε κι εμεις τιποτα?:D

OldMan
11/06/2010, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αμαν ειναι και θελω να τρωγονται οι παστες το ιδιο ,αλλα μ αρεσει στο κοζι ο δρομος που κανουν οι σωληνες τι κανω?
Τίπτις ...

Αλλά επειδή ξέρω ότι είσαι τεμπέλης και δεν γουστάρεις το κόζι αλλά βαριέσαι..

Ανεβάζεις την διακλάδωση σαπάν και σπας και μια διχάλα μετρημένη και μπρούκλικια και είσαι έχεις μετά κάτι τύπους σαν τον pap και τον Ντεβιλάκο να σΕ λένε: "Δως και μένα μπάρμπα" .. :winka:



Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αμα κανω χειροτερη εξαερωση στην δεξια και φρεναρει λιγοτερο δεν θαμαι κομπλες?:confused:
Στην περίπτωση που κάνουμε πλάκα Ο.Κ.
(αλλά μην το πάρει κανείς στα σοβαρά και έχουμε κλάματα ..)

dirtbird
11/06/2010, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

οταν παταγα φρενο στην γιαχαμπουσα μου ,οταν ηταν μαμα, που πηγαινε μια σωληνα στην δεξια δαγκανα και μια αλλη απο τη δεξια στην αριστερη,παταγε πρωτα φρενο η δεξια ε?
........

σταμάτα να ελπίζεις....... :lol: :lol: :lol:

NikosR
11/06/2010, 08:20
Ρε θα με τρελλάνετε.. Αντε να δεχτώ ότι υπάρχει αυτό το Δt που οφείλεται στη μη ιδανικότητα του κυκλωματος. Πόσο ειναι αυτή η χρονική διαφορά για τους 10-20 πόντους που είτε μπορεί να διαφέρουν οι γραμμές είτε να οφείλονται στη γέφυρα? Και γιατί αυτή η απειροελάχιστη χρονική διαφορά εξηγεί το άνισο φάγωμα και πόσο μάλλον το πρόβλημα του φίλου μας? Και γιατί εγώ που στο μηχανάκι μου έχω γεφυρωμένες τις δαγκάνες δεν έχω διαφορά στο φάγωμα?

Πρόβλημα που οφείλεται στη γεφύρωση, ειναι κατα τη γνώμη μου το πρόβλημα εξαέρωσης της γέφυρας λόγω υψομετρικής διαφοράς απο τις δαγκάνες παρά ή δήθεν καθυστέρηση.

Ειδικός δεν είμαι, οπότε είμαι όλος αυτιά.

reinmeister
11/06/2010, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Ρε θα με τρελλάνετε.. Αντε να δεχτώ ότι υπάρχει αυτό το Δt που οφείλεται στη μη ιδανικότητα του κυκλωματος. Πόσο ειναι αυτή η χρονική διαφορά για τους 10-20 πόντους που είτε μπορεί να διαφέρουν οι γραμμές είτε να οφείλονται στη γέφυρα? Και γιατί αυτή η απειροελάχιστη χρονική διαφορά εξηγεί το άνισο φάγωμα και πόσο μάλλον το πρόβλημα του φίλου μας? Και γιατί εγώ που στο μηχανάκι μου έχω γεφυρωμένες τις δαγκάνες δεν έχω διαφορά στο φάγωμα?

το θεμα ειναι ακαδημαϊκο και ως τετοιο συζητειται μια και προεκυψε...

στην δικη σου περιπτωση προφανως δεν πατας δυνατα και μικρης διαρκειας φρενα ετσι ωστε να παρατηρησεις ανομοιομορφη φθορα σε ενα βαθος χρονου...

η χρονικη διαφορα, σε παρατεταμενα προοδευτικα φρενα, εχει σχεδον αμελητεα σημασια αναφορικα με την ανομοιομορφη φθορα ανα δαγκανα...

κι εχει λογικη αν το σκεφτεις...

ολα τα παραπανω θεωρωντας ως δεδομενο οτι ολο το κυκλωμα χαιρει ακρας υγειας δομικα και λειτουργικα...

OldMan
11/06/2010, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Ρε θα με τρελλάνετε..
Ποτέ (μα ποτέ μιλάμε) δεν έχουμε πετύχει κάτι τέτοιο ... :nono:
(έχουμε βέβαια αποπειραθεί κάποιες φορές..):blush:


Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Αντε να δεχτώ ότι υπάρχει αυτό το δΤ που οφείλεται στη μη ιδανικότητα του κυκλωματος.
Είναι αναφαίρετο δημοκρατικό δικαίωμά σου να μην το κάνεις...


Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Πόσο ειναι αυτή η χρονική διαφορά για τους 10-20 πόντους που είτε μπορεί να διαφέρουν οι γραμμές είτε να οφείλονται στη γέφυρα?
Πολύ μικρή ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Και γιατί αυτή η απειροελάχιστη χρονική διαφορά εξηγεί το άνισο φάγωμα
Βλ παραπάνω επί πολλές φορές ...


Υ.Γ.
Εγώ στην θέση σου θα ρωτούσα: Εφόσον η άσκηση της πίεσης (λόγω μεταφοράς της από την τρόμπα του φρένου) γίνεται πρώτα στην δεξιά και μετά στην αριστερή δαγκάνα δεν θα έπρεπε να ισχύει και το ίδιο στην διακοπή ασκησής της ?
(κοινώς, εφόσον φρενάρει πρώτα η δεξιά δεν θα έπρεπε να σταματήσε πρώτα αυτή να φρενάρει - άρα οι 2 δαγκάνες τελικά να έχουν ίδια διάρκεια φρεναρίσματος ?)



Και φυσικά την κάνω για ρακές και είστε ελεύθεροι να εξορύξετε τους οφθαλμούς υμών ..
:beer:

reinmeister
11/06/2010, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ποτέ (μα ποτέ μιλάμε) δεν έχουμε πετύχει κάτι τέτοιο ... :nono:
(έχουμε βέβαια αποπειραθεί κάποιες φορές..):blush:




Υ.Γ.
Εγώ στην θέση σου θα ρωτούσα: Εφόσον η άσκηση της πίεσης (λόγω μεταφοράς της από την τρόμπα του φρένου) γίνεται πρώτα στην δεξιά και μετά στην αριστερή δαγκάνα δεν θα έπρεπε να ισχύει και το ίδιο στην διακοπή ασκησής της ?
(κοινώς, εφόσον φρενάρει πρώτα η δεξιά δεν θα έπρεπε να σταματήσε πρώτα αυτή να φρενάρει - άρα οι 2 δαγκάνες τελικά να έχουν ίδια διάρκεια φρεναρίσματος ?)



Και φυσικά την κάνω για ρακές και είστε ελεύθεροι να εξορύξετε τους οφθαλμούς υμών ..
:beer:

ειχα την αισθηση οτι στα τεχνικα,οι ερωτησεις παγιδες απαγορευονται ραμολι...:D

OldMan
11/06/2010, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ειχα την αισθηση οτι στα τεχνικα,οι ερωτησεις παγιδες απαγορευονται ραμολι...:D
Εσύ αφού όλο στο Γυναίκα και Θυληκότητα συχνάζεις, τι ζορίζεσαι ..?? :smokin:

:beer: :wave2:

NikosR
11/06/2010, 08:36
Αν δε μου δώσετε οι επιστήμονες τάξη μεγέθους της όποιας χρονικής διαφοράς για να την συγκρίνουμε με το μέγεθος του χρόνου άσκησης πίεσης έστω και στο πιο αποτομο και γρήγορο φρενάρισμα, τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσέ....

Με το συμπάθειο δηλαδής.

OldMan
11/06/2010, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Αν δε μου δώσετε οι επιστήμονες τάξη μεγέθους της όποιας χρονικής διαφοράς για να την συγκρίνουμε με το μέγεθος του χρόνου άσκησης πίεσης έστω και στο πιο αποτομο και γρήγορο φρενάρισμα, τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσέ....

Thanxxxxxxxxxx God ..!!!



(πετύχαμε τον στόχο μας ..) :lol:

reinmeister
11/06/2010, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Αν δε μου δώσετε οι επιστήμονες τάξη μεγέθους της όποιας χρονικής διαφοράς για να την συγκρίνουμε με το μέγεθος του χρόνου άσκησης πίεσης έστω και στο πιο αποτομο και γρήγορο φρενάρισμα, τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσέ....

Με το συμπάθειο δηλαδής.

αμε...πες μας πρωτα εσυ τις ταξεις μεγεθων των εξης...

1)μεγεθος τρομπας (διαμετρος χ διαδρομη απαραιτητα)...(υλικα κατασκευης στεγανοποιητικων επισης απαραιτητα)...

2)ακριβεις μετρησεις διατομων,μηκων καθως και υλικων κατασκευης των σωληνωσεων φρενων(απαραιτητο flexibility spec sheet)...

3)υλικα των ρακορ συνδεσης και μοιρες καμπυλοτητας των εαν υφισταται...

4)μηκος μανετας φρενου,μοιρες γωνιας σε σχεση με το κλιπ ον στο σημειο ασκησης πιεσης των δακτυλων σου και φυσικα χρονος μετατοπισης μανετας απο την εναρξης πιεσης εως το τελος αυτης (μην το μπερδεψεις αυτο με την διαρκεια φρεναρισματος υπο καθεστως μεγιστης πιεσης...)

βρες αυτα πρωτα και μετα παμε στις δαγκανες...

NikosR
11/06/2010, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αμε...πες μας πρωτα εσυ τις ταξεις μεγεθων των εξης...

1)μεγεθος τρομπας (διαμετρος χ διαδρομη απαραιτητα)...(υλικα κατασκευης στεγανοποιητικων επισης απαραιτητα)...

2)ακριβεις μετρησεις διατομων,μηκων καθως και υλικων κατασκευης των σωληνωσεων φρενων(απαραιτητο flexibility spec sheet)...

3)υλικα των ρακορ συνδεσης και μοιρες καμπυλοτητας των εαν υφισταται...

4)μηκος μανετας φρενου,μοιρες γωνιας σε σχεση με το κλιπ ον στο σημειο ασκησης πιεσης των δακτυλων σου και φυσικα χρονος μετατοπισης μανετας απο την εναρξης πιεσης εως το τελος αυτης (μην το μπερδεψεις αυτο με την διαρκεια φρεναρισματος υπο καθεστως μεγιστης πιεσης...)

βρες αυτα πρωτα και μετα παμε στις δαγκανες...


Ασ' τα σάπια.... Τάξη μεγέθους της χρονικής διαφοράς για 20-30 πόντους σωλήνωσης ζήτησα για να πάρουμε ίσως μια ιδέα τι ποσοστό του χρόνου του φρεναρίσματος θα μπορούσε να αποτελεί. Οχι ακριβή τιμή του συνολικού χρόνου για να εφαρμοστεί η πίεση από την αντλία στη δαγκάνα.

Γιατί αν δεν έχεις αίσθηση του μεγέθους αυτού πώς μπορείς να ισχυρίζεσαι πώς δεν είναι αμελητέο στη συζήτησή μας? (αντε και επί 2 γιατί δε μ' αρέσουν οι παραπλανητικές ερωτήσεις).

Τι είναι λοιπόν? δέκατα του δευτερολέπτου, εκατοστά, χιλιοστά?


ΒTW Οι διαφορές στά μήκη σωλήνωσης από αντλία σε τροχούς στα κυκλωματα των οχημάτων με παραπάνω από 2 τροχούς μπορεί να φτάσουν και σε μεγέθη μέτρων. Η κάνω λάθος?

dirtbird
11/06/2010, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR


Τι είναι λοιπόν? δέκατα του δευτερολέπτου, εκατοστά, χιλιοστά?




Tίποτα μπροστά σην αιωνιότητα :lol: :lol: :lol:




φράση κλισέ αλλά κόλλαγε.... :o

dirtbird
11/06/2010, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αμε...πες μας πρωτα εσυ τις ταξεις μεγεθων των εξης...

1)μεγεθος τρομπας (διαμετρος χ διαδρομη απαραιτητα)...(υλικα κατασκευης στεγανοποιητικων επισης απαραιτητα)...

2)ακριβεις μετρησεις διατομων,μηκων καθως και υλικων κατασκευης των σωληνωσεων φρενων(απαραιτητο flexibility spec sheet)...

3)υλικα των ρακορ συνδεσης και μοιρες καμπυλοτητας των εαν υφισταται...

4)μηκος μανετας φρενου,μοιρες γωνιας σε σχεση με το κλιπ ον στο σημειο ασκησης πιεσης των δακτυλων σου και φυσικα χρονος μετατοπισης μανετας απο την εναρξης πιεσης εως το τελος αυτης (μην το μπερδεψεις αυτο με την διαρκεια φρεναρισματος υπο καθεστως μεγιστης πιεσης...)

βρες αυτα πρωτα και μετα παμε στις δαγκανες...

δαγκάνες......



ωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω....


:lol: :lol: :lol:

boxter99
11/06/2010, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiftis
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω ένα gsxr 600 k4 και πριν μια βδομάδα άλλαξα τακάκια μπρος πίσω, μόνος μου. Ήθελα να πειραματιστώ και δοκίμασα κάτι goldfren απο ebay. Είναι φθηνά αλλα είχα ακούσει καλά λόγια απο μερικούς.
Τέλοςπάντων αυτά φοράω τώρα..
Ήταν η πρώτη φορά που τα άλλαζα μόνος και μου πήρε λίγο χρόνο παραπάνω. Η ηθική ικανοποίηση όμως ήταν μεγάλη.

Πριν τα αλλάξω είχε φαγωθεί σχεδόν ολο το ένα ζευγαρι απο τα μπροστα, και το πίσω. Είπα να τα αλλάξω όλα μαζί.

Απο την αρχή που έκανα την πρώτη γύρα με το νέο υλικό, εντόπισα οτι το δάγκωμα γίνεται πιο χαμηλά απο τα προηγούμενα EBC που είχα εμπρός και γενικώς η μανέτα ήταν αρκετα μαλακή.

Είπα μήπως θέλει εξαέρωση και έπραξα αναλόγως. Άλλαξα και τα υγρά με DOT4 που έλεγε το manual... Είχε μια βελτίωση, αλλα πάλι έπιανε χαμηλά το φρένο...
Το πίσω ωραίο, κανένα πρόβλημα ως προς αυτο.

Έχω κάνει 300Km απο τοτε και η μανετα το ίδιο...:sad:

Το ερώτημά μου είναι το εξής... Φταίει κάτι άλλο ή τα τακάκια είναι μάπα!! Μήπως χρειάζεται καμια ρύθμιση πουθενά; Εξαέρωση έκανα και ξαναέκανα...

Με τα άλλα έπιανε με ένα άγγιγμα της μανετας! Κλαρίνο!!! Τώρα πρέπει να βυθίσω ολη τη μανέτα μεσα! Χάθηκε το δάγκωμα που θάυμαζα και μου δημιουργούσε αυτοπεποίθηση...

Το πίσω αντιθέτως έχει ωραίο δάγκωμα, αλλα με το μπροστα φρενάρουμε ρε παδιά!!!

Ευχαριστώ που με ακούσατε και περιμένω να ακούσω τους "ειδικούς" του φόρουμ... Υπάρχει ελπίδα ή πέταμα στη θάλασσα;
:beer:


Opos eidh soy eipan ta frena soy exoyn sobaro problhma an pragmatika sth mia pleyra ta takakia den eixan fagothei. Oposdhpote mhn pairneis to mhxanaki mexri na to ftiajeis.
Yparxoyn dyo bides poy kratoyn thn dagana sto phroyni. Bgaltes. Ejo ta takakia epishs. Prospathse na pieseis ta pistonia me to xeri soy pros ta mesa. Pane mesa? (Isos na xreastei an anoijeis thn bida ejaeroshs sth dagana). H kalh dagana ti leei? Mporei na ta pieseis ekei?

tsiftis
22/07/2010, 17:16
Λοιπόν... Μετα απο καιρό ξαναγράφω αφου εχω πάει το μηχανάκι στο μάστορα.
Του το παραδίδω και του λέω οτι υπάρχει πρόβλημα στην μια δαγκάνα.
Την καθάρισε και βρήκε οτι είχε κάτσει στραβά η τσιμούχα, μάλλον απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη μου είπε. Το θέμα είναι οτι είχα αλλάξει τακάκια την προηγούμενη φορά σ'αυτόν και απορώ πως δεν το είχε προσέξει τότε.
Αν τα πίεζε λίγο τα έμβολα θα το έπαιρνε χαμπάρι οτι υπάρχει κάποια διαφορά με την άλλη δαγκάνα. Κατάλαβα οτι άλλαξε τακάκια και πήρε τα ευρά χωρίς πολλά πολλά.
Εκμεταλλεύονται την άγνοια και χτυπάν στο κεφάλι. Επίσης μου πήρε γι αυτό και για σφίξιμο αλυσίδας 60ε! Δεν ξέρω ρε παιδια αλλα μου φαίνονται υπερβολικά. 30 αντε 40 περίμενα. Το έκανα και μόνος μου, έλεος! Έχω άδικο; Και ο πάτέρας μου μηχανικός αυτοκινήτων είναι και για να πάρει 60 για εργασία πρέπει να χύσει ιδρώτα, όχι αστεία...
Τέλοσπάντων...
Μου είπε επίσης οτι έχει πάρει ένα μικρό στραβωμα και το δισκόφρενο αλλα δεν είναι για αλλαγή ακόμη, είναι πολύ λίγο.

Δεν ξέρω αν έκανε δουλειά αλλα τα δυο έμβολα συνεχίζουν να είναι πιο έξω απο τα άλλα δυο!! Αν θα έχουμε φάγωμα και πάλι θα δούμε... Τι να πώ!? Το πάς για σέρβις και δεν ξέρεις αν το έκανες κιόλας.

Στην αίσθηση ήταν μαλακή η μανέτα και πάλι. Άλλαξα τακάκια και άρχισε να σταματάει πάλι!!! Άρα... Για τον π@@#@#

Αλλα με τα έμβολα τί κανουμε;
Να ανησυχήσω; Μήπως φταίει το δισκόφρενο; (ΑΝ είναι στραβο κιόλας, απο τα λεγόμενά του..) Υπάρχει τέτοια περίπτωση;
Ποια τα συμπτώματα ενος στραβού δισκόφρενου;

VASOS
24/07/2010, 03:41
Αυτό που περιγράφεις υποδηλώνει ότι υπάρχει αέρας μέσα στο κύκλωμα και φυσικά υγρασία...
Η αλλαγή υγρών καλυτερα να γίνεται με εργαλείο υποπίεσης και ανεπίστροφη βαλβίδα. Καλύτερα να το πας σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο το συντομότερο δυνατόν.

tony_l
25/10/2012, 17:30
Ξεθάβω το topic γιατί έχω παρόμοιο πρόβλημα και θέλω τη βοήθειά σας...

Μηχανάκι: CBR 600RR8 (ακόμα δεν το μάθατε; )
Πρόβλημα: Υποχώρηση μανέτας φρένου σε χρήση πίστας (μην το πάρετε και μετρητοίς αυτό, στα Μέγαρα αναφέρομαι)

Την προηγούμενη εβδομάδα λοιπόν πήγα σε ένα td στα Μέγαρα, έχοντας πρόσφατα αλλάξει σωληνάκια υψηλής και υγρά φρένων μπρος-πίσω (Castrol DOT4). Τα υγρά και τα σωληνάκια δεν είχαν πάνω από 150-200km απ'την τοποθέτησή τους. Μετά από μερικούς γύρους (ας πούμε ~10) λοιπόν, η μανέτα αρχίζει να μαλακώνει και να υποχωρεί. Βγαίνω μετά από 3-4 γύρους ακόμη, κρυώνει, ξαναμπαίνω μετά από κανά μισάωρο και ξανά προς το τέλος του session η μανέτα αρχίζει να κάνει τα δικά της. Τα τακάκια αν και είναι τα εργοστασιακά, έχουν ψωμί ακόμα. Γιατί συμβαίνει αυτό; Είναι λογικό; Κάποιος είπε φταίει η τρόμπα, άλλος είπε ότι μπορεί τα φαγωμένα εργοστασιακά τακάκια να μεταφέρουν στα υγρά θερμότητα και να βράζουν... Το καθυσηχαστικό είναι ότι και ένα παιδί με ίδιο CBR που ήταν εκεί είχε το ίδιο πρόβλημα. Αδυνατώ να πιστέψω όμως ότι ένα SS δεν έχει φρένα που να αντέχουν σε χρήση πίστας... :/

yiannis172
25/10/2012, 18:12
Και σκεψου οτι σε πολλα GSXR βαζουμε φρενα απο CBR (δαγκανες,τρομπες) :lol:
Μαλλον δεν εχει γινει καλη εξαερωση στο συστημα σου και μπορει να εχει αρχισει να τα παιζει και η τρομπα.Ξεκινα απο το πρωτο και βλεπεις.Και ναι,τα γιαπωνεζικα SS δεν εχουν καλα φρενα για πιστα με εξαιρεση τα Υamaha.

vaska
25/10/2012, 18:42
Ξεθάβω το topic γιατί έχω παρόμοιο πρόβλημα και θέλω τη βοήθειά σας...

Μηχανάκι: CBR 600RR8 (ακόμα δεν το μάθατε; )
Πρόβλημα: Υποχώρηση μανέτας φρένου σε χρήση πίστας (μην το πάρετε και μετρητοίς αυτό, στα Μέγαρα αναφέρομαι)

Την προηγούμενη εβδομάδα λοιπόν πήγα σε ένα td στα Μέγαρα, έχοντας πρόσφατα αλλάξει σωληνάκια υψηλής και υγρά φρένων μπρος-πίσω (Castrol DOT4). Τα υγρά και τα σωληνάκια δεν είχαν πάνω από 150-200km απ'την τοποθέτησή τους. Μετά από μερικούς γύρους (ας πούμε ~10) λοιπόν, η μανέτα αρχίζει να μαλακώνει και να υποχωρεί. Βγαίνω μετά από 3-4 γύρους ακόμη, κρυώνει, ξαναμπαίνω μετά από κανά μισάωρο και ξανά προς το τέλος του session η μανέτα αρχίζει να κάνει τα δικά της. Τα τακάκια αν και είναι τα εργοστασιακά, έχουν ψωμί ακόμα. Γιατί συμβαίνει αυτό; Είναι λογικό; Κάποιος είπε φταίει η τρόμπα, άλλος είπε ότι μπορεί τα φαγωμένα εργοστασιακά τακάκια να μεταφέρουν στα υγρά θερμότητα και να βράζουν... Το καθυσηχαστικό είναι ότι και ένα παιδί με ίδιο CBR που ήταν εκεί είχε το ίδιο πρόβλημα. Αδυνατώ να πιστέψω όμως ότι ένα SS δεν έχει φρένα που να αντέχουν σε χρήση πίστας... :/


Αναζήτησε το πρόβλημά σου στην αλλαγή στα σωληνάκια υψηλής. Κακής ποιότητας καινούρια σωληνάκια, έδιναν σ μένα την σπογγώδη αυτή αίσθηση και δεν φρενάριζε το μηχανάκι με την καμία. Μιλάμε για το DR 650 που είχε τα μαμά λαστιχένια που φρενάριζαν όμως μια χαρά και όταν μετά από 13 χρόνια είπα να τ' αλλάξω με υψηλής και τα φρένα ήσαν απλά ανύπαρκτα. Έκανα τουλάχιστον 5 εξαερώσεις, δεν ήθελα να το πιστέψω ότι τα σωληνάκια ήταν τόσο μάπα. Μετά έφτιαξα σε μαγαζί του μέτρου και ήταν η μέρα με τη νύχτα.

tony_l
25/10/2012, 19:03
@yiannis172: Η τρόμπα να τα παίζει με 12k km μου ακούγεται λίγο απίθανο. Θα δοκιμάσω σίγουρα μια εξαέρωση βέβαια. Όσο για τη Yamaha, μόλις διάβασα την πρότασή σου για τα ιαπωνικά SS σκεφτόμουν μέσα μου ότι την ίδια μέρα οδήγησα ένα R1 SP ενός φίλου και τα φρένα ήταν απίθανα... Τι συγκρίνεις θα μου πεις....

@vaska: Ξέχασα να πω ότι το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπιζα και με τα εργοστασιακά σωληνάκια και ήλπιζα να βελτιωθεί με τα σωληνάκια υψηλής. Βελτιώθηκε όντως, αλλά συνεχίζει να με ενοχλεί. Τα σωληνάκια είναι της HEL, για την οποία έχω διαβάσει τα καλύτερα. Το να είναι μούφα τα σωληνάκια, μάλλον θα είναι το τελευταίο ενδεχόμενο λοιπόν.

McTalas
25/10/2012, 23:39
Ξεθάβω το topic γιατί έχω παρόμοιο πρόβλημα και θέλω τη βοήθειά σας...

Μηχανάκι: CBR 600RR8 (ακόμα δεν το μάθατε; )
Πρόβλημα: Υποχώρηση μανέτας φρένου σε χρήση πίστας (μην το πάρετε και μετρητοίς αυτό, στα Μέγαρα αναφέρομαι)

Την προηγούμενη εβδομάδα λοιπόν πήγα σε ένα td στα Μέγαρα, έχοντας πρόσφατα αλλάξει σωληνάκια υψηλής και υγρά φρένων μπρος-πίσω (Castrol DOT4). Τα υγρά και τα σωληνάκια δεν είχαν πάνω από 150-200km απ'την τοποθέτησή τους. Μετά από μερικούς γύρους (ας πούμε ~10) λοιπόν, η μανέτα αρχίζει να μαλακώνει και να υποχωρεί. Βγαίνω μετά από 3-4 γύρους ακόμη, κρυώνει, ξαναμπαίνω μετά από κανά μισάωρο και ξανά προς το τέλος του session η μανέτα αρχίζει να κάνει τα δικά της. Τα τακάκια αν και είναι τα εργοστασιακά, έχουν ψωμί ακόμα. Γιατί συμβαίνει αυτό; Είναι λογικό; Κάποιος είπε φταίει η τρόμπα, άλλος είπε ότι μπορεί τα φαγωμένα εργοστασιακά τακάκια να μεταφέρουν στα υγρά θερμότητα και να βράζουν... Το καθυσηχαστικό είναι ότι και ένα παιδί με ίδιο CBR που ήταν εκεί είχε το ίδιο πρόβλημα. Αδυνατώ να πιστέψω όμως ότι ένα SS δεν έχει φρένα που να αντέχουν σε χρήση πίστας... :/

Προσφατα πηρα μια μετεχειρη τρομπα απο το 07 ή το 08 δεν θυμαμαι, ειναι αυτη η κλασσικη ντρομπα της νισσιν, εχω σωλυνακια υψηλης και υγρο rbf 600 τα motul, λοιπον απο την αρχη η τρομπα δεν ανεβαζε πιεση, υποθεσαμε πως εχουν κλασει τα τσιμουχακια, οποτε και αγορασαμε καινουριο εμβολα και γενικα τα σωθηκα της τρομπας, μετα ανεβαζε πιεση αλλα απο το δευτερο τρομπαρισμα και μετα, στο δρομο δεν ειχα ιδιαιτερο θεμα, αλλα στα μεγαρα δεν μπορουσα να φρεναρω καθολου σωστα γιατι επρεπε να πατισω το φρενο μια φορα οπου η μανετα σχεδον τερματιζε, να τα αμολισω και να τα ξαναπατισω ωστε η μανετα να πιασει αρκετα μπροστα και να εχω ενα νορμαλ φρενο... ξανα παλι στο μαστορα εβαλα την παλια τρομπα την κλασικη μετα απο εξαωρωσεις αλλαγες υγρων κτλ κτλ και τα φρενα μια χαρα. ο μαστορης πηγε την τρομπα στη honda η οποια ειπε πως ειναι ελατωματικο το εμβολο της τρομπας το οποιο το βαλαμε καινουριο, τωρα περιμενουμε να μας στειλει η honda με την κλασσικη της αεροπορικη, οποτε απο δευτερα θα ξερουμε...

tony_l
26/10/2012, 00:36
Εμένα Γιώργο είναι καθαρά θέμα κόπωσης του συστήματος και πιθανότατα έχει να κάνει με βρασμό των υγρών. Εκεί που αρχίζει και μαλακώνει η μανέτα δεν χάνω το φρένο απλά γίνεται πιο ασαφές και έχει μεγαλύτερη διαδρομή, πράγμα που δεν σου δίνει αυτοπεποίθηση να πιέσεις το μηχανάκι. Μετά την πρώτη φορά που το έπαθα και έλεγξα ότι έχω φρένο ακόμη και μετά το μαλάκωμα, πλέον συνεχίζω να πιέζω χωρίς πρόβλημα. Απλά είναι ενοχλητικό και ανησυχητικό... Τα προηγούμενα υγρά μου επίσης ήταν χάλια μετά από 1500-180km (με 80% χρήση πίστας όμως). Μάλλον θα αλλάξω και τακάκια (ebc 2H;) να δοκιμάσω μήπως λυθεί έτσι το πρόβλημα, αφού κάνω μια καλή εξαέρωση πρώτα.

yiannis172
26/10/2012, 01:58
@yiannis172: Η τρόμπα να τα παίζει με 12k km μου ακούγεται λίγο απίθανο. Θα δοκιμάσω σίγουρα μια εξαέρωση βέβαια. Όσο για τη Yamaha, μόλις διάβασα την πρότασή σου για τα ιαπωνικά SS σκεφτόμουν μέσα μου ότι την ίδια μέρα οδήγησα ένα R1 SP ενός φίλου και τα φρένα ήταν απίθανα... Τι συγκρίνεις θα μου πεις....

@vaska: Ξέχασα να πω ότι το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπιζα και με τα εργοστασιακά σωληνάκια και ήλπιζα να βελτιωθεί με τα σωληνάκια υψηλής. Βελτιώθηκε όντως, αλλά συνεχίζει να με ενοχλεί. Τα σωληνάκια είναι της HEL, για την οποία έχω διαβάσει τα καλύτερα. Το να είναι μούφα τα σωληνάκια, μάλλον θα είναι το τελευταίο ενδεχόμενο λοιπόν.


Στο να τα παιξει η τρομπα πιο πολυ ρολο παιζει η πολυκαιρια παρα τα χλμ.Εμενα ειχε 18 οταν το πηρα και ηταν ετσι,οπως και στα περισσοτερα Suzuki που εχω δει ειναι αναλογη η κατασταση.Εμενα εστρωσε μετα απο μια καλη εξαερωση που εκανα (και απο τις δαγκανες και απο την τρομπα)αλλα και δεν ειναι φρενο για SS αυτο.

sapila racing
26/10/2012, 08:50
Μάλλον θα αλλάξω και τακάκια (ebc 2H;) να δοκιμάσω μήπως λυθεί έτσι το πρόβλημα, αφού κάνω μια καλή εξαέρωση πρώτα.

Αν αλλάξεις τακάκια θα λυθει και το πρόβλημα, ειδικά αν βάλεις αυτα που λες.

tony_l
26/10/2012, 15:04
Μάλλον εκεί καταλήγω κι εγώ Άρη... Και στο συνεργείο που το τσεκάραμε σήμερα (κάναμε και εξαέρωση και δεν είχε αέρα τελικά) αυτό βγήκε ως πόρισμα. Τα τακάκια έχουν φαγωθεί και ζεσταίνουν τα υγρά με σκληρή χρήση. Γι' αυτό και τα προηγούμενα υγρά βγήκαν off με 1500χμ. Για τακάκια διάβασα επίσης πολύ καλά λόγια για τα Vesrah RJL, μάλλον όμως πρέπει να το κουβεντιάσουμε στο κατάλληλο θέμα αυτό.

motomaniac
26/10/2012, 15:14
αυτο με την μαλακη μανετα το αντιμετωπιζω κι εγω... απλα αλλαξα τα υγρα που ειχε μεσα (που δεν ξερω τι ηταν..) με ενα ferodo dot4 κι εχω το ιδιο θεμα... πιθανολογω οτι ειναι θεμα εξαερωσης.. το κακο ειναι οτι δεν βρισκω στην βεροια χαλκοροδελες τετοιου μεγεθους να το ξανακανω εξαερωση κι ειναι πολυ ταλαιπωρημενες.. φρεναρει η μηχανη κανονικα απλα υποχωρει η μανετα λιγο πιο πολυ απο πριν με μειωμενη αισθηση.. προφανως εχω ααερα.. διαρροες υγρου πουθενα..

chr1s_86
26/10/2012, 15:43
το κακο ειναι οτι δεν βρισκω στην βεροια χαλκοροδελες τετοιου μεγεθους να το ξανακανω εξαερωση κι ειναι πολυ ταλαιπωρημενες..


Τι τις θέλεις ; Δεν βγαίνουν τα σωληνάκια στην εξαέρωση...

Bladerunner
26/10/2012, 16:52
Για τακάκια διάβασα επίσης πολύ καλά λόγια για τα Vesrah RJL, μάλλον όμως πρέπει να το κουβεντιάσουμε στο κατάλληλο θέμα αυτό.

Σκέψου και για τα Dunlopad... Στο δικό μου CBR δουλεύουν παραπάνω από άψογα! Το μόνο "κακό" είναι ότι έχουν περίεργο δάγκωμα* στις χαμηλές ταχύτητες, αλλά ποιος κινείται αργά έτσι κι αλλιώς; :)

*Κραδασμοί λίγο πριν την ακινητοποίηση.

tony_l
26/10/2012, 18:52
Θα τα δω Δημήτρη, ευχαριστώ! (Πολύχρονος!)
Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα κραδασμών ή φρενάρισμα σε χαμηλές ταχύτητες. Θέλω καλή απόδοση, αντοχή στο ξύλο και να μην βγάλουν off τον δίσκο μετά από λίγα χιλιόμετρα.

Lio
26/10/2012, 19:11
Τι τις θέλεις ; Δεν βγαίνουν τα σωληνάκια στην εξαέρωση...
Σωστα...


...δεν βρισκω στην βεροια χαλκοροδελες τετοιου μεγεθους ..
Γιτόπουλος, Γαβριηλιδης και σιγουρα και αλλοι (10mm ειναι συνηθως, τιποτε το εξωτικο)....

motomaniac
26/10/2012, 20:21
Τι τις θέλεις ; Δεν βγαίνουν τα σωληνάκια στην εξαέρωση... ναι αλλα σφιγγεις ξεσφιγγεις το ρακορ για να κανεις εξαερωση αρχικα..

motomaniac
26/10/2012, 20:22
Σωστα...


Γιτόπουλος, Γαβριηλιδης και σιγουρα και αλλοι (10mm ειναι συνηθως, τιποτε το εξωτικο).... εδω δεν εχει ο φωτιαδης... εχουν λιο αλλα ειναι λεπτες..

yiannis172
26/10/2012, 22:55
ναι αλλα σφιγγεις ξεσφιγγεις το ρακορ για να κανεις εξαερωση αρχικα..

Γιατι τα ρακορ; Μονο τους εξαερωτηρες....

motomaniac
27/10/2012, 04:23
Γιατι τα ρακορ; Μονο τους εξαερωτηρες....

και σε 3 μερες εχεις τελιωσει με την αλλαγη υγρων..
τα πολλα τα παιρνεις απο πανω.. μετα πας κατω.. εξαλλλου ο αερς εχει την ταση ναπαει κατα πανω, κι εφοσον ανοιξεις το κυκλωμα θα ειναι πιο ευκολο να τον βγαλεις απο πανω.. φυσικα θα μεινει ελαχιστος μες την-τις δαγκανα-ες.. εκει δουλευει το εξαερωτηρακι.. η αλλιως.. εμπρακτα.. το σρχ μου ειχε δυο μακρια σωληνακια απο τρομπα τα οποια κατεληγαν το καθενα σε μια δγκανα.. ε ηταν αδυνατον να κανεις εξαερωση απο κατω.. δοκιμασαμε πολλες φορες μεχρι να βρουμε αποτελεσμα που να δικαιολογει τον κοπο μας..

sapila racing
27/10/2012, 09:00
και σε 3 μερες εχεις τελιωσει με την αλλαγη υγρων..
τα πολλα τα παιρνεις απο πανω.. μετα πας κατω.. εξαλλλου ο αερς εχει την ταση ναπαει κατα πανω, κι εφοσον ανοιξεις το κυκλωμα θα ειναι πιο ευκολο να τον βγαλεις απο πανω.. φυσικα θα μεινει ελαχιστος μες την-τις δαγκανα-ες.. εκει δουλευει το εξαερωτηρακι.. η αλλιως.. εμπρακτα.. το σρχ μου ειχε δυο μακρια σωληνακια απο τρομπα τα οποια κατεληγαν το καθενα σε μια δγκανα.. ε ηταν αδυνατον να κανεις εξαερωση απο κατω.. δοκιμασαμε πολλες φορες μεχρι να βρουμε αποτελεσμα που να δικαιολογει τον κοπο μας..

Το SRX σου εχει κλασμένο εμβολάκι και δεν ανεβάζει πίεση. Μια χαρά γίνεται η εξαέρωση απο κάτω.

motomaniac
27/10/2012, 14:05
τι να πω αρη.. 3 τρομπες δοκιμασα..
κατεληξα σε αυτην που μου εκανε καλυτερη αισθηση.. ειδικα η μια απο cbr δεν ανεβαζε με τιποτε.. ο dkurkos ειχε το ιδιο θεμα με ιδια τρομπα στο ιδιο μηχανακι καιμαλλον λογω κλισης των κλιπον δεν δουλειει καλα γιατι παιρνει αερα απο πανω.. την εβαλα σε TTR250 και ειναι μια χαρα..

PQC
27/10/2012, 15:28
Για αυτόν το λόγο εγώ έβγαλα τα τακάκια και έβαλα κόντρα (για όσους θυμούνται τι είναι αυτό).Τώρα πια δεν έχω προβλήματα.:eek:

camen
27/10/2012, 15:51
και έβαλα κόντρα (για όσους θυμούνται τι είναι αυτό).

????

motomaniac
27/10/2012, 17:30
κοντρα φρενου.. οπως ειχανε τα ΒΜΧ καποτε..προφανως κανει πλακα..

AUFGEBRACHT
27/10/2012, 18:31
Για αυτόν το λόγο εγώ έβγαλα τα τακάκια και έβαλα κόντρα (για όσους θυμούνται τι είναι αυτό).

272547

captajohn
27/10/2012, 20:07
Ρε παίδες δεν θέλω να βγω off topic, αλλά μιας που το λέτε εδώ θα πω τον πόνο μου:
Δεν είναι τόσο ότι έχω μαλακή μανέτα, όσο ότι στα φρένα ακούω τον "ήχο της καστάνιας" από τη δαγκάνα.
Φρένα έχω καλά και δεν παίζει ρόλο αν είναι κρύα ή ζεστά.
Επίσης σε δυνατό φρενάρισμα βλέπω τη στάθμη του δοχείου να κατεβαίνει, σχεδόν αδειάζει και επανέρχεται αμέσως μόλις τα αφήσω.
Είναι λογικά όλα αυτά; (cbf 600 abs)

yiannis172
27/10/2012, 22:24
Ρε παίδες δεν θέλω να βγω off topic, αλλά μιας που το λέτε εδώ θα πω τον πόνο μου:
Δεν είναι τόσο ότι έχω μαλακή μανέτα, όσο ότι στα φρένα ακούω τον "ήχο της καστάνιας" από τη δαγκάνα.
Φρένα έχω καλά και δεν παίζει ρόλο αν είναι κρύα ή ζεστά.
Επίσης σε δυνατό φρενάρισμα βλέπω τη στάθμη του δοχείου να κατεβαίνει, σχεδόν αδειάζει και επανέρχεται αμέσως μόλις τα αφήσω.
Είναι λογικά όλα αυτά; (cbf 600 abs)

To πρωτο που αναφερεις σχετικα με το θορυβο,ειναι λογικα απο τις τρυπες που εχουν οι δισκοπλακες.Για τη σταθμη φταιει το οτι θες συμπληρωμα στα υγρα και το οτι κατεβαινουν οφειλεται στο τρομπαρισμα που τα στελνει να ανοιξει τα εμβολα ;)