PDA

View Full Version : Σκέψεις για 950 Smr



macdeath_s
08/06/2010, 19:59
Γεια χαρά σε όλους...

Με την αναζήτηση δεν βρήκα τπτ αντίστοιχο (σαν thread)

Είχα για 2 χρόνια ένα Lc4 και για διάφορους λόγους το έδωσα-χάρησα :bawl:

Έτσι λοιπόν, δελεασμένος από τις καινούργιες προσφορές της εγχώριας KTM σκέφτομαι το 950 SMR (καινούργιο ή μεταχειρό, αναλόγως λεφτών). Απλά σκέφτομαι τα εξής...

1ον κατα πόσον οδηγείται στην πόλη με όλη την κίνηση που μπορεί να φας στην μάπα και με όλους τους μα!#@@$κες που μπορεί να εμφανιστούν μπροστά σου. Το LC4 γενικά μετά από 2 χρόνια συμπέρανα ότι συγχωρούσε γενικά πολύ (πάρα πολύ όμως) με τις φρενάρες του και την ευελιξία του, τόσο εσένα όσο και τον όποιο ασυνείδητο-καταπιεσμένο-ψυχολογικά ασθενή αστό έπιανε τιμόνι. Οπότε σκέφτομαι το άλλο πως συμπεριφέρεται όντας πιο βαρύ

2ον Από συντήρηση τι έξοδα έχει και ανά πόσα χλμ...? Γενικά προβλήματα βγάζει εύκολα και αν ναι τι είδους ? (κλασσική ερώτηση για ktm αλλά το LC4 ώρες ώρε με έσπαγε άσχημα τα νεύρα με μικροβλακείες). Επίσης σε περίπτωση μεταχειρισμένου υπάρχει κάτι συγκεκριμένο να προσέξω για μοντέλο 07.

3ον Μιας και η βενζίνη οδεύει στο να αντικαταστήσει τον χρυσό, από κατανάλωση τούτο τι λέει?

ευχαριστώ εκ των προταίρων απαξάπαντες και ελπίζω να μην κούρασα...

camen
08/06/2010, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από macdeath_s

1ον κατα πόσον οδηγείται στην πόλη με όλη την κίνηση που μπορεί να φας στην μάπα και με όλους τους μα!#@@$κες που μπορεί να εμφανιστούν μπροστά σου. Το LC4 γενικά μετά από 2 χρόνια συμπέρανα ότι συγχωρούσε γενικά πολύ (πάρα πολύ όμως) με τις φρενάρες του και την ευελιξία του, τόσο εσένα όσο και τον όποιο ασυνείδητο-καταπιεσμένο-ψυχολογικά ασθενή αστό έπιανε τιμόνι. Οπότε σκέφτομαι το άλλο πως συμπεριφέρεται όντας πιο βαρύ

Δεν φτιαχτηκε για αυτο ειναι η αληθεια αλλα δεν θα εχει και προβλημα.Σαν ποδηλατο ειναι στην συμπεριφορα απλα μπορει να σου καιει λιγο το κωλαρακι οταν κολλας στην κινηση.Απο οδηγικη συμπεριφορα η γνωστη των ΚΤΜ.Φρεναρες ακομα καλυτερες απο το LC4 και αναρτησαρες/πλαισιο αψογο.

2ον Από συντήρηση τι έξοδα έχει και ανά πόσα χλμ...? Γενικά προβλήματα βγάζει εύκολα και αν ναι τι είδους ? (κλασσική ερώτηση για ktm αλλά το LC4 ώρες ώρε με έσπαγε άσχημα τα νεύρα με μικροβλακείες). Επίσης σε περίπτωση μεταχειρισμένου υπάρχει κάτι συγκεκριμένο να προσέξω για μοντέλο 07.
Εχει συντηρηση οτι εχουν ολα τα ΚΤΜ υποθετω.Καθε 5000χλμ λαδια/φιλτρα/βαλβιδες τα βασικα.Λαδια αν θες καθε 2500.Απο προβληματακια δεν νομιζω να εβγαζε κατι ιδιαιτερο.Ισως καμια τρομπα συμπλεκτη.

3ον Μιας και η βενζίνη οδεύει στο να αντικαταστήσει τον χρυσό, από κατανάλωση τούτο τι λέει?
Δεν ειναι και το πιο οικονομικο μηχανακι αλλα προφανως αν εψαχνες οικονομια δεν θα επερνες "1000αρι".Κ παλι ομως εξαρταται απο το χερακι σου.Αν σε τρωει πολυ θα καιει και πολυ.Αν εισαι ηρεμος θα καιει λογικες ποσοτητες για τα κυβικα του παντα.

ευχαριστώ εκ των προταίρων απαξάπαντες και ελπίζω να μην κούρασα...

Περισσοτερα θα σου πουν οσοι πιθανον το εχουν.Γτ εγω εχω το LC4:D
Λιγο υπομονη και καλως ηρθες:beer: :beer: :beer:

macdeath_s
08/06/2010, 20:44
Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα αν και δεν είμαι καινούργιος...
Ντάξει για την κίνηση εννοείται ότι είναι απαγορευτικό... Αυτό το ήξερα μιας και με το LC4 τα ίδια πακέτα έτρωγα.

από προβλήματα, αν είναι μόνο η τρόμπα συμπλέκτη, μολονότι ακριβή, δε γ#$%έται...

Δε γράφω πολύ βέβαια αλλά διαβάζω από δω αρκετά συχνά....

Αχ αυτό το LC4 :bawl:

:rotflmao:

camen
08/06/2010, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από macdeath_s


Αχ αυτό το LC4 :bawl:

:rotflmao:

Τι σου εκανε καλε?!:look: :look: :look:

DrBig
09/06/2010, 02:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από macdeath_s
Γεια χαρά σε όλους...

Με την αναζήτηση δεν βρήκα τπτ αντίστοιχο (σαν thread)

Είχα για 2 χρόνια ένα Lc4 και για διάφορους λόγους το έδωσα-χάρησα :bawl:

Έτσι λοιπόν, δελεασμένος από τις καινούργιες προσφορές της εγχώριας KTM σκέφτομαι το 950 SMR (καινούργιο ή μεταχειρό, αναλόγως λεφτών). Απλά σκέφτομαι τα εξής...

1ον κατα πόσον οδηγείται στην πόλη με όλη την κίνηση που μπορεί να φας στην μάπα και με όλους τους μα!#@@$κες που μπορεί να εμφανιστούν μπροστά σου. Το LC4 γενικά μετά από 2 χρόνια συμπέρανα ότι συγχωρούσε γενικά πολύ (πάρα πολύ όμως) με τις φρενάρες του και την ευελιξία του, τόσο εσένα όσο και τον όποιο ασυνείδητο-καταπιεσμένο-ψυχολογικά ασθενή αστό έπιανε τιμόνι. Οπότε σκέφτομαι το άλλο πως συμπεριφέρεται όντας πιο βαρύ

2ον Από συντήρηση τι έξοδα έχει και ανά πόσα χλμ...? Γενικά προβλήματα βγάζει εύκολα και αν ναι τι είδους ? (κλασσική ερώτηση για ktm αλλά το LC4 ώρες ώρε με έσπαγε άσχημα τα νεύρα με μικροβλακείες). Επίσης σε περίπτωση μεταχειρισμένου υπάρχει κάτι συγκεκριμένο να προσέξω για μοντέλο 07.

3ον Μιας και η βενζίνη οδεύει στο να αντικαταστήσει τον χρυσό, από κατανάλωση τούτο τι λέει?

ευχαριστώ εκ των προταίρων απαξάπαντες και ελπίζω να μην κούρασα...


Εχω το super enduro που ειναι ακριβως το ιδιο μηχανακι με το SMR με αλλες αναρτησεις και ροδες.

1) κανενα προβλημα, παναλαφρη αισθηση και με μικρες ρυθμισεις στο καρμπυρατερ εχει και πολυ ελαστικο κινητηρα χαμηλα (καμια σχεση με αλλα 1000ρια ν2 οπως πχ απριλια)

2) μικρο σερβις κανα 50ρικο μεγαλο κανα 200ρικο. Εγω αλλαζω λαδια καθε 3000 περιπου και βαλβιδες θελει κοιταγμα στις 7500 πρωτο σερβις και καθε 15,000 (σπανια ομως θελουν ρυθμιση). Απο προβληματα, τα κλασσικα ειναι τρομπα συμπλεκτη, τρομπα βενζινης και τρομπα νερου. Για το πρωτο υπαρχουν αφτερμαρκετ με 100 ευρω και ξεμπερδευεις. Για το δευτερο, μπορει να χρειαζεσαι μια καθε 30,000κμ (130 ευρω). Για το τριτο υπαρχει καινουργιο αξονακι που αντεχει (οπως λενε) καμια 50αρα χιλιαδες.

3) με ακραπες ταπωμενες, στην πολη καιει περιπου 8λτρ/100κμ, στο ταξιδι με 130-140κμ/ωρα καπου 6λτρ/100κμ. Αυτα με -1 δοντι μπροστα και ανεβασμενες τις βελονες λογω ακραποβιτς.

Αν εχεις τα χρηματα να το παρεις καινουργιο, παρτο ειναι καταπληκτικο μηχανημα, και ταξιδευεις και ανετα με μια ζελατινουλα. Η σελλα του ειναι πολυθρονα για δεδομενα εντουρο.

p@nos
09/06/2010, 03:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Για το δευτερο(τρομπα βενζινης), μπορει να χρειαζεσαι μια καθε 30,000κμ (130 ευρω).




:hypnotize :hypnotize :hypnotize

ρε μαστορα οι τρομπες υποτιθεται εχουν ενα προσδοκιμο ζωης γυρω στα 200,000χλμ:eek:

ακου εκει 30,000...


καλο θα ειναι αμα σου τα φτησει, να βαλεις μια αλλη τρομπα επανω να τελειωνει η ιστορια...τρομπα ειναι, οποια και να βαλετε θα δουλευει(αρκει να εχει την ιδια πιεση)

DrBig
09/06/2010, 03:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
:hypnotize :hypnotize :hypnotize

ρε μαστορα οι τρομπες υποτιθεται εχουν ενα οριο ζωης γυρω στα 200,000χλμ:eek:

ακου εκει 30,000...


καλο θα ειναι αμα σου τα φτησει, να βαλεις μια αλλη τρομπα επανω να τελειωνει η ιστορια...τρομπα ειναι, οποια και να βαλετε θα δουλευει(αρκει να εχει την ιδια πιεση)

Σε αλλους τα εχει φτυσει στα 10 σε αλλους ποτε. Καποιοι βαζουν υποπιεσης με διαφραγμα. Αλλοι βαζουν Facet. Εμενα στα @ μου γιατι εχει εγγυηση. Οταν ληξει η εγγυηση παλι στα @ μου, απλα θα κουβαλαω μια και καθε 30,000 θα κατεβαινω για να την αλλαξω (παιρνει 15 λεπτα). Στα 30,000 εχεις ξοδεψει αρκετες χιλιαδες ευρω για βενζινη, ας παρεις και μια τρομπιτσα (παρεπιπτοντως ειναι made by mitsubishi).
Αν δεις το θεμα σαν αναλωσιμο, τοτε αποκτα αλλη διασταση. :D

p@nos
09/06/2010, 03:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Σε αλλους τα εχει φτυσει στα 10 σε αλλους ποτε. Καποιοι βαζουν υποπιεσης με διαφραγμα. Αλλοι βαζουν Facet. Εμενα στα @ μου γιατι εχει εγγυηση. Οταν ληξει η εγγυηση παλι στα @ μου, απλα θα κουβαλαω μια και καθε 30,000 θα κατεβαινω για να την αλλαξω (παιρνει 15 λεπτα). Στα 30,000 εχεις ξοδεψει αρκετες χιλιαδες ευρω για βενζινη, ας παρεις και μια τρομπιτσα (παρεπιπτοντως ειναι made by mitsubishi).
Αν δεις το θεμα σαν αναλωσιμο, τοτε αποκτα αλλη διασταση. :D


μωρε σιγα τη δουλεια να αλλαξεις τρομπα...αλλα κερατιατικα εξοδα ειναι που δε θα πρεπε να ηταν κιολας:lol:

ασε που οπως ειπα, θα μπορεσεις να βρεις πιο καλη τρομπα, πιο φτηνη, και η οποια θα βγαζει και οτι πιεση θελεις(με μια μικρη αυξηση της πιεσης της τρομπας θα εχεις ευχαριστα αποτελεσματα:a13: )

DrBig
09/06/2010, 03:18
παρεπιτοντως, αυτο που τα παιζει δεν ειναι η τρομπα αυτη καθ'αυτη, αλλα οι ακιδες της που δεν πωλουνται χωρια. Υπαρχει τροπος να αποφευγεται η ηλεκτρικη εκκενωση κατα την εκτονωση του σωληνοειδους στις ακιδες (που μακροχρονια τις καταστρεφει) με ενα FET και ολα καλα.

DrBig
09/06/2010, 03:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
μωρε σιγα τη δουλεια να αλλαξεις τρομπα...αλλα κερατιατικα εξοδα ειναι που δε θα πρεπε να ηταν κιολας:lol:

ασε που οπως ειπα, θα μπορεσεις να βρεις πιο καλη τρομπα, πιο φτηνη, και η οποια θα βγαζει και οτι πιεση θελεις(με μια μικρη αυξηση της πιεσης της τρομπας θα εχεις ευχαριστα αποτελεσματα:a13: )

ναι ετσι ειναι, αλλα τι να κανουμε, δεν μπορεις να τα εχεις ολα. Αυτο που λες για την πιεση ισχυει μονο για ιντζεκτιον, εμεις ημεθα καρμπυρατερατοι.

p@nos
09/06/2010, 03:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
ναι ετσι ειναι, αλλα τι να κανουμε, δεν μπορεις να τα εχεις ολα. Αυτο που λες για την πιεση ισχυει μονο για ιντζεκτιον, εμεις ημεθα καρμπυρατερατοι.


ναι, αυτο το χα ξεχασει

:alien:

akamarinos
09/06/2010, 03:52
Στην πόλη το καλοκαίρι παίρνει φωτιά και το βεντιλατερ σπάνια σταματάει

Αν είναι λιγο βαρυς ο δεξιος σου καρπος η κατανάλωση θα είναι μεγαλύτερη από αυτή που σου ανεφερε ο drbig

για μενα αμα θες μηχανακι για να κανεις την δουλεια σου μεσα στην αθηνα, παρε ενα παπι ή σκουτερ και εχε το μεγαλο για βολτες να γουσταρεις

Εκτως από τα εξοδα συντήρησης να υπολογίσεις και τα εξοδα για αναλωσιμα.
Κατά τα αλλα πολύ καλο μηχανακι. Τρομερο στα στροφιλικια

el patron
09/06/2010, 03:59
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
Στην πόλη το καλοκαίρι παίρνει φωτιά και το βεντιλατερ σπάνια σταματάει

Αν είναι λιγο βαρυς ο δεξιος σου καρπος η κατανάλωση θα είναι μεγαλύτερη από αυτή που σου ανεφερε ο drbig

για μενα αμα θες μηχανακι για να κανεις την δουλεια σου μεσα στην αθηνα, παρε ενα παπι ή σκουτερ και εχε το μεγαλο για βολτες να γουσταρεις

Εκτως από τα εξοδα συντήρησης να υπολογίσεις και τα εξοδα για αναλωσιμα.
Κατά τα αλλα πολύ καλο μηχανακι. Τρομερο στα στροφιλικια [/QUO

που εισαι εσυ ρεεεεε, ?:wave2: εμενα μου εχει καψει παντελονι μεσα στη κινηση:lol:

lkol
09/06/2010, 05:09
η ζέστη είναι το μοναδικό παράπονο που μπορείς να έχεις απο το 950. Η κατανάλωση είναι νορμάλ για χιλιάρι... στο 950 Adv βγάζει 7,5-8 lt/100klm σταθερά

κατά τα άλλα, όπως είπε κ ο DrBig από πάνου, τρόμπα συμπλέκτη, βενζίνης κ νερού είναι όλα κ όλα τα προβλήματα που μπορεί να συναντήσεις

Τα δυο πρώτα τα βάζεις στο πρόγραμμα κ τα αλλάζεις κάποια στιγμή, όχι άμεσα. Τρόμπα νερού κ συμπλέκτη μου τα είχαν περάσει στην εγγύηση προληπτικά κ δεν είχα πρόβλημα ποτέ βέβαια.

Η τρόμπα βενζίνης στο 950 είναι τεχνολογίας 30 ετών, άμα την ανοίξεις κ τη δεις, θα βάλεις τα γέλια. Ευτυχώς που η facet κάνει 55 λίρες κ βρίσκεις την ησυχία σου...

DrBig, για τρόμπα συμπλέκτη με 100 ευρώ, εννοείς την oberon? γιατί το ψάχνω να την αλλάξω προληπτικά κ η τιμή της evoluzione είναι λίγο τσουχτερή...

Stabak
09/06/2010, 05:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από lkol
DrBig, για τρόμπα συμπλέκτη με 100 ευρώ, εννοείς την oberon? γιατί το ψάχνω να την αλλάξω προληπτικά κ η τιμή της evoluzione είναι λίγο τσουχτερή...

ριξε και στην crescent καμια ματια... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ζεστη απο που λετε? απο τις εξατμισεις? Διοτι φανταζομαι οτι δεν υπαρχει ανθρωπας με μαμα πανω.... :lol: :lol: :lol: κατα τα αλλα δεν βγαζει ζεστη :sun:

DrBig
09/06/2010, 06:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από lkol
η ζέστη είναι το μοναδικό παράπονο που μπορείς να έχεις απο το 950. Η κατανάλωση είναι νορμάλ για χιλιάρι... στο 950 Adv βγάζει 7,5-8 lt/100klm σταθερά

κατά τα άλλα, όπως είπε κ ο DrBig από πάνου, τρόμπα συμπλέκτη, βενζίνης κ νερού είναι όλα κ όλα τα προβλήματα που μπορεί να συναντήσεις

Τα δυο πρώτα τα βάζεις στο πρόγραμμα κ τα αλλάζεις κάποια στιγμή, όχι άμεσα. Τρόμπα νερού κ συμπλέκτη μου τα είχαν περάσει στην εγγύηση προληπτικά κ δεν είχα πρόβλημα ποτέ βέβαια.

Η τρόμπα βενζίνης στο 950 είναι τεχνολογίας 30 ετών, άμα την ανοίξεις κ τη δεις, θα βάλεις τα γέλια. Ευτυχώς που η facet κάνει 55 λίρες κ βρίσκεις την ησυχία σου...

DrBig, για τρόμπα συμπλέκτη με 100 ευρώ, εννοείς την oberon? γιατί το ψάχνω να την αλλάξω προληπτικά κ η τιμή της evoluzione είναι λίγο τσουχτερή...

Εκτος απο evoluzione και oberon υπαρχει και ενας γερμανος που φτιαχνει μια. Μου την στελνει οσονουπω φιλος απο γερμανια, θα τον ρωτησω λεπτομερειες και μολις απαντησει θα σου πω. Μου στοιχησε 100 ευρω μαζι με εξτρα κιτ ο-ρινγκ. Ιδια εχει στο 990 του με 60,000κμ χωρις κανενα προβλημα και θεωρειται πολυ καλη στους γερμανικους κυκλους.

DrBig
09/06/2010, 06:35
οσο για την ζεστη στο 950, το προβλημα λυνεται (σε μεγαλο βαθμο) με αφαιρεση καταλυτων και απενεργοποιηση του SAS. Αυτο το τελευταιο διοχετευει οξυγονο στην εξατμιση για να ανεβει η θερμοκρασια των αεριων και να δουλευει πιο αποτελεσματικα ο καταλυτης. Αν υπαρχουν καταλυτες και απενεργοποιηθει, θα καταστραφουν αργα η γρηγορα.

Ακομα, επειδη το μειγμα ειναι φτωχο μαμα, οι βιδες αερα στις -2 στροφες και η βελονα στο τριτο κλιπ και ξυπνανε το μηχανακι και το βοηθανε να δουλευει λιγο πιο κρυο.

Γενικα με το 954 που ειχα πριν, καμια σχεση. Το 954 δεν οδηγουνταν ουτε στην εθνικη αν η θερμοκρασια πλησιαζε τους 30. Βρισκω την ζεστη (μετα τις παραπανω μετατροπες) πολυ νορμαλ ακομα και στην αθηνα, και ποτε δεν εχω δει πανω απο 5 μπαρες θερμοκρασια (με 4 την φυσιολογικη θερμοκρασια).

Υπαρχει και η θεωρια της καλυψης των λαιμων με exhaust wrap (δεν το ξερω ελληνιστι) αλλα δεν ενδεικνυται οταν η μηχανη βλεπει υγρασια γιατι μπορει να δημιουργησει σκουρια (σε βαθμο καταρευσης του μεταλλου. Εναλλακτικα δουλευει και η κεραμικη επικαλυψη των λαιμων.

Παντως ειλικρινα, νομιζω οτι με εξατμισεις, SAS και ρυθμισμα των καρμπ ειναι μια χαρα.

el patron
09/06/2010, 06:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
ριξε και στην crescent καμια ματια... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ζεστη απο που λετε? απο τις εξατμισεις? Διοτι φανταζομαι οτι δεν υπαρχει ανθρωπας με μαμα πανω.... :lol: :lol: :lol: κατα τα αλλα δεν βγαζει ζεστη :sun:

εγω και akamarinos πρεπει να ειμαστε οι μοναδικοι με μαμα εξατμισεις....

DrBig
09/06/2010, 06:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από el patron
εγω και akamarinos πρεπει να ειμαστε οι μοναδικοι με μαμα εξατμισεις....

εσενα δε σε βλεπω για πολυ ακομα!

el patron
09/06/2010, 06:56
Το ξερω δεν με βλεπω πολυ για μαμα ακομα , στο προηγουμενο που ειχα φοραγα τις οβαλ , και αυτες θα ξαναβαλω καποια στιγμη , DR BIG μου αρεσεις ρε μπαγασα , αν και νεος στα ktm
την ψαχνεις την δουλεια και εισαι μαμουνι , και κοιτα αν βρεθουμε θελω βολτα το υπερεντουρο
να δω πως ρολαρει στην ασφαλτο γιατι μου μπαινουν κατι ιδεες , και θελω να αποφασισω συντομα.:wave2:

DrBig
09/06/2010, 06:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από el patron
Το ξερω δεν με βλεπω πολυ για μαμα ακομα , στο προηγουμενο που ειχα φοραγα τις οβαλ , και αυτες θα ξαναβαλω καποια στιγμη , DR BIG μου αρεσεις ρε μπαγασα , αν και νεος στα ktm
την ψαχνεις την δουλεια και εισαι μαμουνι , και κοιτα αν βρεθουμε θελω βολτα το υπερεντουρο
να δω πως ρολαρει στην ασφαλτο γιατι μου μπαινουν κατι ιδεες , και θελω να αποφασισω συντομα.:wave2:

Οποτε γουσταρεις Ελ, αρκει να μου κανεις κανα ιδιαιτερο πως να το πηγαινω. Θελω να γινω σα και σενα οταν μεγαλωσω.
Που μενεις? (Εγκω Ατινα, δυστυχως αλλα ελπιζω οχι για πολυ)

Stabak
09/06/2010, 07:18
οποιος δεν εχει καβαλησει R1 04-06+ δεν εχει ιδεα απο ζέστη..

κατα τα αλλα στο ερωτημα του φιλου, ειναι ακριβως οπως στα λεει ο Dr(για το Big δεν ειμαι και αρμόδιος). Το smr εχε υποψιν σου εχει 15ρι ντεποζιτο σε αντιθεση με το 17-18 κανονικο δεν θυμαμαι αν και απο εμφάνιση δεν τα συγκρίνω... ο περτικαλις ο σκελετος ειναι γαμω παντου...
αν το παρεις και εχεις τα χρηματα παρτο με εξατμισεις και καλουδια μιας και αργα η γρηγορα θα ψαχτεις γι' αυτα...:lol: οπως και σε αλλα θεματα της περτικαλι οικογενειας :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

θα μαθεις γερμανικα με λιγα λογια :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


απο ταξιδι ομως δεν πας πουθενα... εκτος και αν εισαι πολυ νεος (και μπερδευεις τις κατουρομαυλες με τα ονειρα):smokin:

DrBig
09/06/2010, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak

απο ταξιδι ομως δεν πας πουθενα... εκτος και αν εισαι πολυ νεος (και μπερδευεις τις κατουρομαυλες με τα ονειρα):smokin:

Δεν ειναι και τοσο ασχημο. Εχω κλεισει αρκετα 5ωρα στη σελλα και η μονη μηχανη που ειχα και ηταν πιο ανετη ηταν το 1150. Με την οθονη του 690Ε παει ανετα 130 συνεχεια χωρις βουητα και πιεσεις. Με λιγο σκυψιμο και ουριο ανεμο τα 160 χωρις προβλημα. Εχει και ενα μεγαλο καλο. Λογω της ισιας σελας, μπορεις να κινησαι μπρος-πισω και να ξεμουδιαζεις. Τελη αυγουστου θα παω ενα μεγαλουτσικο ταξιδι και ισως παρω ενα airhawk αλλα και παλι δεν το κρινω απολυτως απαραιτητο.

Περιμενω και εναγωνιως (παραφιλαω στη γωνια) και ενα ραλυ φαιρινγκ που οπου να'ναι βγαζει ενας σουηδος :D

Stabak
09/06/2010, 07:51
Νταξ ο αέρας ειναι συνηθως υποκειμενικός και εχει να κάνει και με το τεραιν οδήγησης/μουαγεν . Αλλο 5ωρο σε επαρχιακο και περιπέτεια και αλλο 3-4ωρο εθνικη και φορτωμενος/δικάβαλο... κατα βαση με ενοχλουσε οτι ενω το μηχανακι παει, δε το πηγαινα εγω (βαρυ γκαζι, ανεμος στα χέρια κλπ) και ας ειχα μασκακι απο 690 στην πιο ψηλη θεση βαλμενο καθως και τανκ μπαγκ που υποτιθεται κοβει καποιον στροβιλισμο ας πουμε...


παρεμπιπτόντως χαριζεται μασκακι απο 690 χωρις τα λαστιχοπαξιμαδια ομως...

nikolas1709
09/06/2010, 09:03
συγνωμη ρε παιδια σαν ιδιοκτητησ του 950SM δεν εχω ακουσει να βγαζει βλαβεσ ο υδραυλικοσ συμπλεκτησ στο sm alla μονο στα adv .
ποσο παει η τρομπα νερου γιατι την μυριζω την δουλεια ειναι ετοιμη να παραδωσει

camen
09/06/2010, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak


παρεμπιπτόντως χαριζεται μασκακι απο 690 χωρις τα λαστιχοπαξιμαδια ομως...

Eχεις πμ.......:beer: :beer: :beer: :wave2:

macdeath_s
09/06/2010, 17:58
Ευχαριστώ για όοολες τις απαντήσεις μολονότι τα replies που λέγαν για τρόμπες δεν μου πολυάρεσαν μιας και δεν είναι και όλες φτηνές. Για τη ζέστη και θερμοκρασίες, ντάξει τα ξέραμε... ΚΤΜ ποτέ στην κίνηση.

Εμένα με νοιάζει κυρίως πόσο ευέλικτο και ασφαλές (από άποψη φρένων και στησίματος) είναι για city use ανεξαρτήτως κίνησης. :beer:

CAPPO
12/06/2010, 10:04
Φιλε εχω το smr εχω κανει 25000 χλμ ουτε κιχ απο συμπλεκτες τρομπες κτλ.
αυτο που ειπαν τα παιδια για την ζεστη ισχυει με τα ολα του:mad:
αλλα το μηχανακι γ@μει.ολα τα αλλα ειναι περιττα
ΑΝΤΕ ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ:beer:

macdeath_s
14/06/2010, 06:51
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες... :beer: