PDA

View Full Version : Περι αγγελιών...



typhoon
10/06/2010, 04:02
Καιρό τώρα παρακολουθώ συστηματικά τις αγγελιές.
Ξεκίνησα πριν απο κάνα χρόνο περίπου όταν έψαχνα να αλλάξω μηχανή και έκτοτε μου έμεινε "κουσούρι"

Κι ο λόγος είναι οι τιμές.
Δικαιωμά του ο καθένας να ζητάει όσα θέλει για το μοτόρι του. Και σίγουρα μερικά τ αξίζουν..πολλά όμως όχι.
Σκέφτομαι, αυτός που έβαλε την αγγελία θέλει πραγματικά να πουλήσει την μοτό του?Ή μήπως θέλει απλά να δεί πόσα μπορεί να πιάσει ΑΝ τη πούλαγε τώρα. Κι αν βρεθεί και κανένα κορόιδο που να του τα δώσει, ουουουου πάρτυ!!!

Προσωπικά όταν έψαχνα κοιτούσα για μοντέλα κατα το δυνατόν απείραχτα (όσο γίνεται μαμα). Τι να τα κάνω τα εξτραδάκια(pc,ελευθερα φίλτρα,σωληνάκια υψηλής,"αγωνιστικά" τακάκια, χρυσές αλυσίδες κλπ) αν είναι να πληρώσω μοντέλο 4 ετιάς σε τιμή 2 ετίας? Και να είναι και καρασκισμένο γιατί το pc δεν το έβαλες για να "μπαλώσεις" την τρύπα στις χαμηλές, το έβαλες για να βγάλει άλογα το μοτερ, έτσι δεν είναι?

Σίγουρα κάθε περίπτωση χρήζει ξεχωριστής αντιμετώπισης. Παράδειγμα το χιλιάρι με 40-50 χιλ χλμ στη πλάτη του είναι σίγουρο ότι θα έχει αλλάξει αλυσιδογράναζα, τακάκια πολλές φορές, δισκόφρενα πιθανώς,ρουλεμάν λαιμου,λάδια στο πηρούνι, κάνα αφτερμαρκετ αμορτισερ πίσω,ίσως κανα τελικο εξάτμισης γιατί το μαμα σκούριασε κ.α.

Το θέμα όμως είναι οτι στην τιμή που θα το ζητήσεις δε θα χρεώσεις τα κόστη των παραπάνω φυσιολογικών φθορών. Θα το τσιμπήσεις λίιιιγο παραπάνω σε σχέση με αντίστοιχα που δεν έχουν κάνει τα σχετικά αφου στην ουσία θα είναι κέρδος για τον νέο ιδιοκτήτη.

Οσο έψαχνα λοιπόν είχα μιλήσει με αρκετούς ιδιοκτήτες των οποίων τις αγγελιές βλέπω ακόμη (σχεδόν ενα χρόνο μετά) να παλεύουν. Up στο up, νέα χλμ, νέα τιμή, έβαλα καινούργια λάδια...

Κι η φάση είναι ότι όταν έψαχνα τότε οι τιμές ήταν απο λίγο έως πολύ αδιαπραγμάτευτες! Άντε 100,200 ευρώ. Και βλέπεις τώρα να έχει πέσει 1,5 χιλιάρικο κάτω κι ακόμη τζίφος, τό χει και το κοιτάει.

Γενικότερα το θέμα κοστολόγηση είναι καθαρά υποκειμενικό. Απλα μου κάνει εντύπωση ο τρόπος σκέψης ορισμένων.

Sapadak
10/06/2010, 04:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από typhoon

Γενικότερα το θέμα κοστολόγηση είναι καθαρά υποκειμενικό. Απλα μου κάνει εντύπωση ο τρόπος σκέψης ορισμένων.

Ο καθενας ζηταει οσο λεφτα θελει για τη μηχανη του

Το ποσό που θα παρει στα χερια το οριζει η αγορα .-

tasmakris14
21/06/2010, 14:14
poulaw ena xtx 660 portokali 4500 euro se aristh katastash

Sapadak
21/06/2010, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από tasmakris14
poulaw ena xtx 660 portokali 4500 euro se aristh katastash

Ωραια

vangelis 64
21/06/2010, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από tasmakris14
poulaw ena xtx 660 portokali 4500 euro se aristh katastash :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:cry: :cry:

DimChios
21/06/2010, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Ωραια


:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :evil: :mad:

siraxanz
21/06/2010, 16:51
:lol:

SVX
21/06/2010, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από tasmakris14
poulaw ena xtx 660 portokali 4500 euro se aristh katastash

up! :uplate:



:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :lol: :cry: :cry: :cry:

XJR_Billy
21/06/2010, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από tasmakris14
poulaw ena xtx 660 portokali 4500 euro se aristh katastash

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :bigcry:

ΟΥΑΑΑΑΑΑΑΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ !!!!!!

:bigcry: :bigcry: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

ermiss
21/06/2010, 16:59
lol το εννοεί :rotflmao: :rotflmao:

Λευκάδιος
21/06/2010, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Ωραια :rotflmao: :rotflmao:

Κανένας
21/06/2010, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από tasmakris14
poulaw ena xtx 660 portokali 4500 euro se aristh katastash Φίλος πρέπει να γράψεις και πόσο το πουλάς και να βάλεις και φωτογραφία, αλλιώς ειναι άκυρη η αγγελία στην κατηγορια Αναζητήσεις - Σκέψεις - Προβληματισμοί :cool:

Κανένας
21/06/2010, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Ο καθενας ζηταει οσο λεφτα θελει για τη μηχανη του

Το ποσό που θα παρει στα χερια το οριζει η αγορα .- Αν το σκεφτείτε λίγο (έως πολύ) όλοι μας έπρεπε να βάζουμε, υπερτιμολογημένες αγγελίες και ας μην μας ενδιαφέρει να πουλήσουμε ;)

vangelis 64
21/06/2010, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
up! :uplate:



:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :lol: :cry: :cry: :cry: γατι ρε φιλαρακη εσυ τι εισε τορα ποσοστα περνεις;:mad:

Panos1313
21/06/2010, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Κανένας
Αν το σκεφτείτε λίγο (έως πολύ) όλοι μας έπρεπε να βάζουμε, υπερτιμολογημένες αγγελίες και ας μην μας ενδιαφέρει να πουλήσουμε ;)

Εγω διαφωνω σε αυτο. Οποιος θελει να πουλησει, βαζει μια καλη τιμη και πουλαει, ουκο λιγα παραδειγματα. Τωρα γιατι μπαινουν ορισμενες αλλες αγγελιες ιδεα δεν εχω. Ποτε δεν θα εβαζα κατι που προφανως δεν θελω να πουλησω εκτος και αν το κανω για τη φαση της υποθεσης (ποια ειναι αυτη η φαση δεν ξερω).

Ειναι ποσες αγγελιες που βλεποντας την αρχικη τιμη, γνωριζω οτι ΔΕΝ προκειται να πουλησει εκτος και αν φτασει να ζηταει τη μιση τιμη....σε κανα 6μηνο απο τωρα. Αυτο το φαινομενο για καποιο λογο το βλεπω ιδιατερα στα κρανη. Μαλιστα ορισμενα παιδια ζητανε για μεταχειρισμενα κρανη λευτα που ειναι αρκετα περισσοτερα αποσο εχει το κρανος καινουργιο απτο εξωτερικο. Δικαιωμα τους φυσικα να ζητανε οσα θελουν, αλλα και δικαιωμα μου να προβληματιζομαι για το πως ακριβως μπορει να πουληθει ενα τετοιο πραγμα.

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
21/06/2010, 18:45
καταρχην διαφωνω με τον τροπο σκεψης του πρωτου ....
καποιος πουλαει κατι γιατι εχει αναγκη τα χρηηματα , γιατι θελει να παει σε κατι πιο καινουργιο, γιατι θελει να παει σε κατι διαφορετικο , γιατι θελει να το ξεφορτωθει , γιατι τον κυνηγαει η γυναικα του ή ο πατέρας του ..... ολοι αυτοι ειναι λογοι για να πουλησεις κατι και ειναι παραγοντες που επηρρεαζουν την τιμη συνεπως , καποιος μπορει να περιμενει να πιασει τα χρ4ηματα που θελει και καποιος αλλος να καιγεται για ζεστο χρημα ...
τα εξτραδακια που αναφερονται παραπανω εκτος απο τους λογους που αναφερονται μπορουν να επιδειξουν και τον μερακλη πρωην ιδιοκτητη ... παμπολλα τα παραδειγματα τουμπανων που πωλουνται σε τρομερες τιμες , οσο σχεδον ενα ακριβο μαμα "σε μαμα κατασταση" και δεν εχουν πιασει καν κοφτες ( ακους alex ?)
προσφατως πουλησα ενα ρ1 02-03 στην τιμη που ζητουσα για εναμιση χρονο ... δεν ειχα αναγκη τα χρηματα , ηθελα να αλλαξω τεραιν (χωμα) ... δεν το σκοτωσα και εμεινα ικανποιημενος απο τα λεφτα που πηρα . επισης ικανοποιημενος εμεινε και ο νεος ιδιοκτητης (γεια σου ρε Βασιλη) με τον οποιο εχω αριστες σχεσεις και δεν θεωρει οτι τον κοροιδεψα γιατι του εδωσα ενα παρα πολυ καλο μοτορι σε τελεια κατασταση με πολλα εξτρα αλλα παλιο μοντελο .... το σταμπιλιζατερ λοιπον και η ολοσωμη acrapa δεν μπηκε για περισσοτερα αλογα αλλα για λογους που πραγματικα βοηθανε το μοτερ και τον αναβατη ....ειχε 40000 με αλλαγμενη αλυσιδα 2 φορες αλλα ανετα εβγαζε αλλα 5000 χλμ...
ερωτηση ...
ποσες πιθανοτητες δινετε σε ενα εντελως μαμα μηχανακι να ειναι σκισμενο και ποσες σε ενα τουμπανο ????
η δικη μου απαντηση ειναι ακριβως τις ιδιες ....
αρα λοιπον δεν μπορεις να μπεις στο μυαλο του καθενος και να βρεις τν τροπο που εφτιαξε την αγγελια του . μια αγγελια ειναι αυτο ακριβως που βλεπεις ... αν θες να την ψαξεις κοιτα το πορτοφολι σου , παρε το μοτορι και πηγαινε στο συνεργειο σου ... να δεις ομως που και εκει το πρωτο πραγμα που θα σου πει ο μηχανικος σου ( αν ειναι σωστος ) ειναι "δεν ειμαι και μεσα στο μοτερ " ....

Κανένας
21/06/2010, 18:48
Έχεις δίκιο για τις σκέψεις σου όπως και ο typhoon στο αρχικό πόστο



Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos1313
... προφανως δεν θελω να πουλησω εκτος και αν το κανω για τη φαση της υποθεσης (ποια ειναι αυτη η φαση δεν ξερω)...



Η πρόταση μου, για την πλασματική υπερτιμολόγηση, εικονικής αγγελίας, βασίζεται στο ότι
οι ασφαλιστικές εταιρείες, για την απαξίωση-ταχα εκτίμηση του οχήματος μας στην περίπτωση ζημίας, βασίζονται στις αγγελίες της αργυρής ευκαιρίας και του κάθε τρίτη, ως βαρομέτρων της πραγματικής άξιας

Και δεύτερον
όλοι μας θα μπορούσαμε να διατηρούμε, μια αγγελία εικονική με υψηλή τιμή (για να μην μας ζαλίζουν )
για τις περιπτώσεις των φωτογραφικών radar, ως αποδεικτικό μέσο, της χαμένης μας Αθωότητας στο δικαστήριο

:beer:

Dumah
21/06/2010, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
καταρχην διαφωνω με τον τροπο σκεψης του πρωτου ....

αρα λοιπον δεν μπορεις να μπεις στο μυαλο του καθενος και να βρεις τν τροπο που εφτιαξε την αγγελια του . μια αγγελια ειναι αυτο ακριβως που βλεπεις ... αν θες να την ψαξεις κοιτα το πορτοφολι σου , παρε το μοτορι και πηγαινε στο συνεργειο σου ... να δεις ομως που και εκει το πρωτο πραγμα που θα σου πει ο μηχανικος σου ( αν ειναι σωστος ) ειναι "δεν ειμαι και μεσα στο μοτερ " ....



+954 (Θα το πάρω, το κορίτσι...με stabillizater για πρίκα!!!)

vaska
22/06/2010, 01:01
Πουλάω κάτι για τους δικούς μου λόγους, σου αρέσει δεν σου αρέσει για τους δικούς σου λόγους, την τιμή την καθορίζω εγώ με τα δικά μου κριτήρια, το αγοράζεις δεν το αγοράζεις για τους δικούς λόγους. ΤΕΛΟΣ.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει ν' αποφασίσουμε μαζί πόσο θα πουλήσω αυτό που έχω. Το βλέπεις, σου αρέσει, μπορείς ή θέλεις να το πληρώσεις, το αγοράζεις, αν δεν ...τότε δεν.
ΟΚ?

irinia
23/06/2010, 03:08
ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥΛΑΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ




Άναμφίβολα.........
Άλλά ,ύπάρχει καί τό άλλά.
Όποιος πράγματι θέλει νά πουλήσει,πρέπει νά είναι στό πνεύμα τής άγοράς.
Δέν μπορεί γιά παράδειγμα τώρα πού ψάχνω γιά v-strom 650 νά πουλιούνται τά
05-06 στά 5500 εύρώ.!!!
Ούτε τά 08 στά 6500...!!
ΕΧΟΥΜΕ 2010 καί τά στρόμ πουλιούνται ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ 6400-6500 χωρίς ΑΒS....!!!
καί κάτω άπό 7000 μέ ΑΒS...!!!
Τό τί έβαλε ό καθένας έπάνω,πάει περίπατο άς τό βγάλει.
Τό έβαλε τελείωσε,διευκολύνει τήν πώληση σίγουρα δέν άνεβάζει όμως τήν τιμή...!!
Καλύτερα νά τά βγάζετε παιδιά άν θέλετε λεφτά εξτρα.
Έκεί όμως δέν είναι έλκυστικό τό πακέττο...!!!
Τό άν κάποιος φίλος πούλησε τό μηχανάκι μετά άπό 1,5 χρόνο στήν τιμή πού
τό είχε πρίν μπράβο έπεσες άπό τόν Λευκό Πύργο φίλε μου καί έμεινες όρθιος...!!
ΕΙΣΑΙ Η ΕΞΑΙΡΕΣΗ....!!!!
Είδικά σήμερα ή άγορά μεταχειρισμένου..........ΠΕΘΑΙΝΕΙ...!!
Τά μαγαζιά πλέον έπιλέγουν γιατί πολλά έκλεισαν έξ αίτίας αύτών τών στοκαρισμένων
πού δέν μπόρεσαν νά τά πουλήσουν....!!!
Καί οί τιμές πού προσφέρουν στό μεταχειρισμένο .....ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΕΣ
καί πάντα άνταλλαγή...!!!
Γιαυτό άν θέλεις νά πουλήσεις..........ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΘΕΛΕΙΣ............παρακολουθείς
τό σφυγμό τής άγοράς........
Νά πάω γιά παράδειγμα νά δώσω 5000-5500 γιά στρόμ τού 2006-2007...??
Βάλε λάστιχα,βάλε σέρβις βάλε γρανάζια πάει τό πεντακοσάρικο...??
Ε ............ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕ ΑΛΛΑ 500-1000...??
Στό γκαράζ νά τόχεις άδούλευτο 4 χρόνια, είναι 4 χρόνια....!!!!
Έπεσε....??
Χτύπησε...??
Έγινε κακή χρήση...??
Σούζες....??
Χώμα ...??
Γκάζια...??
Χιλιόμετρα...??
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΛΥΤΩΝΕΙΣ ΜΕ 500-1000 ΕΥΡΩ.....!!!
Τό ρισκάρεις...??
Όχι παιδιά ,γιά νά πάρεις τό ρίσκο πρέπει νά είναι μεγαλύτερο τό κέρδος....!!
Πόσο....??
Όσο πιό μεγαλύτερο,τόσο εύκολα θά φύγει.....!!!
Πήρα τό στρόμ τό 2006 όταν έκαναν 7500 εύρώ άντιπροσωπείας.
Τό πούλησα μετά άπό 10 μήνες μέσα στήν έγγύηση μέ 12000 χιλιόμετρα
πραγματικότατα ,άλλη πονεμένη ίστορία ,6000 εύρώ.
Βλέπω τώρα τά 2006 , 5500 εύρώ...!!!
ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΧΡΟΝΙΑ....??
Τό δικό μου τό πήρε ό άνθρωπος και δέν έβαλε μία.....!!!
Ήταν καί στήν έγγύηση.
ΠΟΣΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΡΟΜ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ...???
Καί τά λεφτά στό χέρι...??
Σχεδόν κανείς δέ δίνει λεφτά πρώτον ,άντε γιά άλλαγή ΠΟΣΟ...??
Διότι άλλο πάω στό μαγαζί μέ τόν παρά μου καί άλλο πάω καί παρακαλάω
νά πάρουν τό μηχανάκι μου.
Ή τιμή τού καινούργιου σέ αύτή τήν περίπτωση είναι τελείως διαφορετική...!!!
ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΗ ΦΙΛΟΙ...........
ΑΝ σού κάτσει τό λαχείο όπως τού φίλου μετά άπό 1,5 χρόνο έχει καλώς ,άλλιώς
ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙΤΕ.............ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΤΕ....!!!





:wave2:

kachius
23/06/2010, 03:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Κανένας
[B]όλοι μας θα μπορούσαμε να διατηρούμε, μια αγγελία εικονική με υψηλή τιμή (για να μην μας ζαλίζουν )
για τις περιπτώσεις των φωτογραφικών radar, ως αποδεικτικό μέσο, της χαμένης μας Αθωότητας στο δικαστήριο/B]

:eyepop: Σατανικό!!! :wacko: :beer:

typhoon
23/06/2010, 09:47
Προς Terens

ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!:a18: :a19:

κι απο παζαρι τιποτα,ακατεβατα.200-300? με το ζορι.
ρε κρατηστε τα εκει να τα βλεπετε

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
23/06/2010, 11:47
ok ... καταληγει να γινεται διαμαχη μεταξυ αυτων που πουλανε με αυτους που πανε να αγορασουν ...:yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck:

irinia
23/06/2010, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
ok ... καταληγει να γινεται διαμαχη μεταξυ αυτων που πουλανε με αυτους που πανε να αγορασουν ...:yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck:




ΟΧΙ ΡΕ ΦΙΛΕ..........




Όλοι είμαστε καί πωλητές καί άγοραστές....
Άν έγραψα κάποια πράμματα ήταν γιά νά βοηθήσω
καί αύτούς πού πουλάνε καί αύτούς πού άγοράζουν...!!
Έξάλλου άνέφερα τήν έμπειρία μου άπό πώληση......
Όλοι θέλουμε νά άγοράσουμε φτηνά καί νά πουλήσουμε
άκριβά...!!
Τώρα γιά τό στρομ τήν είκόμα τής άγοράς έγραψα.....
Ούτε διαμάχη ούτε τίποτε.
Ό καθένας πουλάει όσο θέλει καί ό άλλος άγοράζει
μέ όσα τού συμφέρει.
Όταν όμως ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ τό μηχανάκι κάνει 6500 εύρώ
έ μήν έρχεσαι καί ζητάς 6000 γιά μοντέλλο 2007-2008
άκόμα καί 2009...!!
Είμαστε στά μέσα τού 2010...!!!
Μόλις βγείς άπό τή βιτρίνα είσαι 20% μείον....
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ...!!!




:wave2: