PDA

View Full Version : Δικτατορία χωρίς τανκς γίνεται. Χωρίς Tv όχι!



Μικe777
10/06/2010, 12:37
Σας ευχαριστούμε που μας επιλέξατε για την εξημέρωσή σας...
Αύριο στις 8 και πάλι ...χαζοί.

Μικe777
10/06/2010, 12:55
http://news.fox.gr/12-alithies-gia-ta-kanalia.htmΚλείσε την τηλεόραση όσο είναι ακόμα νόμιμο

dimr1
10/06/2010, 15:28
Όπως και στα κόμματα, τους γυρίζει ο κόσμος την πλάτη σιγά σιγά, έτσι και με την υποτιθέμενη ενημέρωση από τα περισσότερα κανάλια στην τηλεόραση θα γίνει το ίδιο. Το ερώτημα που τίθεται είναι κι αυτό το ίδιο κι αφορά την μεγάλη πλειοψηφία: Τόσο καιρό, χρόνια τώρα, γιατί συγχωρούσαμε έστω και με την απάθεια μας για να μην πω συγκατάβαση αυτή τη νοοτροπία τους?
Σην οδήγηση μοτοσυκλέτας δεν περιμένουμε να πέσουμε για να αναρωτηθούμε τι κάνουμε λάθος :ninja:

dimval
11/06/2010, 06:06
3 χρονια τώρα, επέλεξα να μην υπάρχει TV στο σπίτι. Δυστυχώς και τα υπόλοιπα μιντια, δεν διαφέρουν πολύ στις "αγνές" προθέσεις ενημέρωσης του κόσμου. Λαμβάνοντας πλέον ενημερωση από ανθρώπους που εμπιστεύομαι το φιλτράρισμα και τηνκριτική τους ματιά, διαπιστώνω πως πραγμάτικα είναι ελαχιστα τα νέα που με αφορούν. Οχι μόνο σε προσωπικο επίπεδο αλλά και σε συλλογικό.
Ποσοι από εμάς δεν έχουμε λάβει δεκάδες mail με αναλύσεις και κόντρα αναλύσεις με την περίφημη κρίση? Οπως και να το σερβίρουν, τα συμπεράσματα έιναι αυτονόητα για τον καθένα.
Οπότε ναι, κλείστε τη tv όσο μπορείτε. Λιγότερος φόβος, περισσότερος χρόνος!

Εχετλαίος
11/06/2010, 07:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimval
3 χρονια τώρα, επέλεξα να μην υπάρχει TV στο σπίτι.

+όλα!
:beer: :beer: :beer:

makis206
11/06/2010, 07:27
Για 4 λόγους ανάβει και δεν την έχω στείλει ακόμα στον κάδο.

-Champions League
-MotoGP
-Playstation3
-DVD

Άντε και για κανένα Ψαραντώνη :lol:

koulis19
11/06/2010, 09:29
+100000000000 στο θρεντ.Αλλα και παλι ειναι ενα μεσο που μπορεις να το χρησιμοποιησεις εσυ οπως θελεις.Δεν υπαρχει επιβολη κανονων και περιορισμων

Cpt. Haddock
11/06/2010, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Για 4 λόγους ανάβει και δεν την έχω στείλει ακόμα στον κάδο.

-Champions League
-MotoGP
-Playstation3
-DVD

Άντε και για κανένα Ψαραντώνη :lol:

Καλά, σε λίγο θα έχεις και 5ο λογο :evil:

vangelis 64
11/06/2010, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
+100000000000 στο θρεντ.Αλλα και παλι ειναι ενα μεσο που μπορεις να το χρησιμοποιησεις εσυ οπως θελεις.Δεν υπαρχει επιβολη κανονων και περιορισμων Έτσι νομίζουμε δυστυχώς.:wacko:

koulis19
11/06/2010, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Έτσι νομίζουμε δυστυχώς.:wacko: Μα ουσιαστικα ετσι ειναι.Γιατι δεν περιοριζομαστε σε ποιοτικες εκπομπες και να παραμερισουμε τις ειδησεις και οτιδηποτε αλλο σαπιο?Γιατι πολυ απλα γουσταρουμε.Στο χερι μας ειναι να το αλλαξουμε

SVX
11/06/2010, 09:49
:evil: το μέλλον ανήκει στα φόρουμ ρε ....... :wacko:

dimval
11/06/2010, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
Μα ουσιαστικα ετσι ειναι.Γιατι δεν περιοριζομαστε σε ποιοτικες εκπομπες και να παραμερισουμε τις ειδησεις και οτιδηποτε αλλο σαπιο?Γιατι πολυ απλα γουσταρουμε.Στο χερι μας ειναι να το αλλαξουμε

Γιατί ουσιαστικά αυτό που ονομάζουμε ποιοτική εκπομπή δεν στεκεται μόνη της αν δεν έχει κατευθυντικό χαρακτήρα. Ντοκιμαντέρ, πολιτική ανάλυση, οικολογική εκπομπή, δε γίνεται χωρις το ανάλογο κέρδος.... Απλά μας δίνεται η ψευδαισθηση της "ανεξάρτητης", μη χειραγωγίσημης εκπομπής

koulis19
11/06/2010, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimval
Γιατί ουσιαστικά αυτό που ονομάζουμε ποιοτική εκπομπή δεν στεκεται μόνη της αν δεν έχει κατευθυντικό χαρακτήρα. Ντοκιμαντέρ, πολιτική ανάλυση, οικολογική εκπομπή, δε γίνεται χωρις το ανάλογο κέρδος.... Απλά μας δίνεται η ψευδαισθηση της "ανεξάρτητης", μη χειραγωγίσημης εκπομπής Ετσι οπως το θετεις συμφωνω απολυτα!!!!!!!!!!!!!


:beer: :beer: :beer: :beer:

vangelis 64
11/06/2010, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
Μα ουσιαστικα ετσι ειναι.Γιατι δεν περιοριζομαστε σε ποιοτικες εκπομπες και να παραμερισουμε τις ειδησεις και οτιδηποτε αλλο σαπιο?Γιατι πολυ απλα γουσταρουμε.Στο χερι μας ειναι να το αλλαξουμε Έχεις αναρωτηθεί γιατί σε κάθε σπίτι υπάρχουν τρεις τηλεοράσεις τουλάχιστον;

Γιατί όλοι ξέρουν την εκάστοτε έξυπνη-ηλίθια ατάκα,που προβλήθηκε στην τάδε διαφήμιση,και την αναπαράγουν σαν παπαγάλοι;

Πώς ανακαλύφθηκαν τα τραπεζοδάνεια;Πώς γέμισε ο κόσμος κινητά και αυτοκίνητα;

Πώς μάθαμε να γελάμε με τα χάλια τού συνανθρώπου διά στόματος Λαζόπουλου,Πάνια,Κανάκη,Σερβετά κλπ
αγνοώντας τα δικά μας ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ χάλια;

Για ποιά επιλογή μιλάς;Είναι σαν να λες ότι το κάπνισμα μού κάνει κακό και αλλάζω μάρκα.:winka:

makis206
11/06/2010, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλά, σε λίγο θα έχεις και 5ο λογο :evil:

Εγώ θα κλείνομαι στο WC!!!:D :a05: :lol:

Αμφίσημος
24/06/2010, 20:47
Καλησπέρα παιδιά.
Είμαστε πολύ αν οχι οι περισσότεροι που περάσαμε στην άλλη ΄φάση' εξορίζοντας την τηλεόραση απο το σπίτι (και οχι μόνο)
Υπάρχει και σχετική ομάδα στο FB TV free living (http://www.facebook.com/group.php?gid=52559877585&ref=ts)

Θα κλείσω με ένα κομμάτι απο το προφητικό 'They Live'
Ζουν ανάμεσα μας (http://www.youtube.com/watch?v=FsP4rFrnvhM&feature=related)

Kαλή δύναμη σε όλους!

stokos
24/06/2010, 23:13
Μάλιστα ....
Εξορίσατε (σιγά μην το εξορίσατε δηλαδή, στο νετ όλοι είμαστε Τσε και Ζαπάτα) το 40άρι πάνελ της TV αλλά όλοι έχετε μπροστά σας ένα μόνιτορ, με μίνιμουμ 8άρα σύνδεση και θωράκισμένους εγκεφάλους απέναντι στον κάθε παπαρολόγο αντικαταστάτη του Χ'Νικολάου. Ή έτσι πιστεύετε. Ή έτσι νομίζετε.
Η διαφορά σας τώρα είναι ότι το τηλεοπτικό παράθυρο έχει αντικατασταθεί με το διαδικτυακό και πλέον έχετε λόγο και βήμα να τον εκφέρετε (όσο σοβαρός ή ηλίθιος είναι) , νομίζοντας ότι είστε μόνο πομποί και όχι (πλέον) δέκτες.
Ό,τι πείτε.

Η TV πέθανε. Ζήτω η Web TV.

dimr1
25/06/2010, 02:23
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι το Ιντερνετ που είναι σε παιδική ηλικία ακόμη σε σχέση με αυτά που θα δούμε στο μέλλον, έχει πολλά σκουπίδια και όσο η ζωή των ανθρώπων οργανώνεται γύρω από αυτό θα αποκτήσει κι άλλα ακόμη. Ωστόσο επειδή μιλάμε για την πληροφόρηση περισσότερο, έχει σημαντικότατες διαφορές με την καφρίλα της τηλεόρασης και δεν είναι σωστό να τα ισοπεδώνουμε όλα. Μπορεί κάποιος να ανατρέξει σε διάφορα μέσα Ελλάδας κι εξωτερικού και κυρίως έχει το χρόνο να διαβάσει, να σκεφτεί και να κρίνει, όπως σχεδόν θα έκανε αν διάβαζε κι εφημερίδα, ενώ στην πλειοψηφία της στρεβλής Ελληνικής τηλεόρασης επειδή δεν δίδεται χρόνος στον τηλεθεατή, αυτοσκοπός είναι ο εντυπωσιασμός του με βομβαρδισμό συναισθηματων, διακριτική χειραγώγηση και κοκορομαχίες εντυπωσιασμού. Επίσης δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από μια κοινωνία που ψάχνεται, κρίνει και συζητά την επικαιρότητα τόσο ελεύθερα όπως στο Ιντερνετ. Γιαυτόν που θέλει και ψάχνει λοιπόν, δεν έχουμε να κάνουμε με ίδια πράγματα λοιπόν, μόνο στην ύπαρξη της οθόνης.

stokos
25/06/2010, 02:56
Θα σας το γράψω (γιατί αμφιβάλλω αν μπορείτε να το αντιληφθήτε ή να το παραδεχτήτε) μόνο μια φορά: ΔΕΝ μπορείτε να φανταστήτε πόσο μεγαλήτερη ζημιά μας κάνει το internet από την tv.

WebDevGr
25/06/2010, 06:29
Όταν λες ίντερνετ σε τι ακριβώς αναφέρεσαι; Γιατί το ίντερνετ είναι κάτι πιο μεγάλο από το σακί που θέλεις να το χώσεις.

Ίντερνετ είναι το Moto, αλλά και το Facebook. Ίντερνετ είναι το email αλλά και το Msn

Σίγουρα υπάρχουν εκατομμύρια σκουπίδια μέσα στο διαδίκτυο, αλλά προσπάθησε να φανταστείς τον εαυτό σου χωρίς την πληροφόρηση του ίντερνετ κι ότι πληροφορία παίρνεις να σου έρχονταν μόνο από τα άθλια τηλεοπτικά κανάλια και τις κομματικές εφημερίδες.

Υ.Γ. Αφού είναι τόσο κακό το ίντερνετ γιατί το χρησιμοποιείς; Για να μας ανοίξεις τα μάτια;

stokos
25/06/2010, 07:25
Τα μάτια ανοίγουν από τους ιδιοκτήτες τους και όχι από τον κάθε stoko.
Το ίδιο κλείνουν κιόλας.
Αν δεν έχεις καταλάβει τι έχω γράψει και τι εννοώ, είναι δικό σου πρόβλημα.

WebDevGr
25/06/2010, 07:34
Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο... το ίντερνετ είναι απλά ένα μέσο. Ότι είναι η τηλεόραση, οι εφημερίδες, αλλά και τα βιβλία.

πχ. άλλη ιστορία θα μάθεις αν διαβάσεις Παπαρηγόπουλο, άλλη ιστορία θα μάθεις αν διαβάσεις Λιακόπουλο.

Και τα δύο βιβλία είναι... μήπως να κάψουμε τα βιβλία επειδή γράφει μπούρδες ο Λιακόπουλος;

Αν δεν κατάλαβες τι έγραψα... δικό σου πρόβλημα....

Nostradamus
25/06/2010, 07:46
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis

+ 1

Stokos τα ΜΜΕ και το ιντερνετ στα χρονια που ζουμε ειναι απολυτως απαραιτητα για να μπορεις να πορευεσαι απορριπτοντας τα κατα το δοκουν...Εχεις τουλαχιστον την ηλικια να ξερεις τι θα πει αυτο...

stokos
25/06/2010, 08:06
Μοστράδαμε, σιχαίνομαι να επαναλαμβάνομαι και να κουράζω. Κυρίως λόγω ηλικίας.
Μοστράδαμε και Γηγενή, δεν γράψατε τα ίδια σε όσους αφόρισαν (κατά το δοκούν... πάντα) την tv.

Αν δεν το έχετε καταλάβει, γράφετε αυτά (ή σχεδόν αυτά) που έγραψα εγώ.
Το να βγαίνει ό καθένας και να ισχυρίζεται ότι πέταξε την tv του και να μας καλεί κόλας να γίνουμε προβ .. σόρυ, μέλη σελίδας του facebook κατά της τηλεόρασης, είναι άμεση παραδοχή ότι τα φίλτρα τους είναι πιο χονδρότρυπα και από τον κώλο της Τζούλιας.
Να στο αντιστρέψω μπας και το πιάσεις Γηγενή: όταν λες(λέτε) τηλεόραση τι εννοείς; Εσύ την έχεις πετάξει την δικιά σου; Ή μήπως σε ρώτησα αν την χρησιμοποιείς ή όχι, όπως εγώ το νετ;
Το τι θα κάνω εγώ την κάθε συσκευή του σπιτιού μου, δεν περιμένω να με το πει κανένας. Άμα έχω κέφι τις βάζω και στον πάτο μου. Το ίδιο συμβαίνει και με τα μάτια μου. (αυτά δεν τα βάζω στον πάτο μου) Αν περίμενα να με τα ανοίξετε εσείς, το έχω χάσει το παχνίδι.
Ξέρετε, τον παπά πετάξτε τις tv, τον διαβάζω και τον ακούω 30 χρόνια. (οι "γραμμές" περνάνε στα παιδιά τους και όχι σε σκεπτόμενους ανθρώπους)
Άμα σε πω εγώ πετάξτε τα γαμημένα τα μηχανάκια σας γιατί σκοτώνουν κάθε χρόνο 100 παλικάρια, εσύ τι θα κάνεις; Θα πάς να κλειδώσεις το μηχανάκι σου;
Εν τέλη, θέλετε να κάνουμε έναν διαγωνισμό για το αν είναι καλύτερο ένα laptop, μια tv ή μια μηχανή; έχω και έναν μπαλτά στην κουζίνα μου. Αυτόν τι να τον κάνω;

Στην μηχανή του κιμά παίδες, οικιοθελώς πέφτουμε. Δεν μας πετάνε.

Αμφίσημος
25/06/2010, 13:24
Καλά τα λέμε και μην τσακώνεσται. Φανταστείτε μονάχα πόσοι ακόμα μασάνε κουτόχορτο κει έξω, γυρίζουν απο τη δουλειά και τζμπάμ ανοίγουνε το χαζοκούτι. Όπως λέει κι ενα ωραίο σύνθημα: Χιλιάδες κουτιά αναμμένα κρατάνε χιλιάδες ανθρώπους σβυστούς...
Το internet είναι ασύγκριτο μιας και η επικοινωνία είναι αμφίδρομη. Είναι άλλο ένα τεχνολογικό επίτευγμα παγκόσμιας εμβέλειας πάνω σε επικοινωνιακή κλίμακα όπου καλύτερα κάποιος μοντέρνος κοινωνιολόγος θα μπορούσε να μας δώσει κάποια ανάλυση της προκοπής.
Ενα εργαλείο είναι σα το σφυρί κάτι. Μπορείς να δημιουργήσεις - Μπορείς να καταστρέψεις.
Σ'ενα βαθμό καλά τα λέει κι ο Stokos. Μόνοι μας πέφτουμε στη μηχανή του κιμά...
Η υπερβολή θα μας δείξει το μέτρο...ας περιμένουμε :wacko:

zephyr1
25/06/2010, 16:52
«Τὶ νὰ ζητήσω ἀπὸ τὸν Θεό».
Ἔκθεση ἀπὸ μαθητὴ τοῦ δημοτικοῦ μὲ θέμα: «Τὶ νὰ ζητήσω ἀπὸ τὸν Θεό».
«Θεέ μου, ἀπόψε σοῦ ζητάω κάτι ποὺ τὸ θέλω πάρα πολύ. Θέλω νὰ μὲ κάνεις τηλεόραση! Θέλω νὰ πάρω τὴ θέση τῆς τηλεόρασης ποὺ εἶναι στὸ σπίτι μου. Νὰ ἔχω τὸ δικό μου χῶρο. Νὰ ἔχω τὴν οἰκογένειά μου γύρω ἀπὸ ἐμένα. Νὰ μὲ παίρνουν στὰ σοβαρὰ ὅταν μιλάω. Θέλω νὰ εἶμαι τὸ κέντρο τῆς προσοχῆς καὶ νὰ μὲ ἀκοῦνε οἱ ἄλλοι χωρὶς διακοπὲς ἢ ἐρωτήσεις. Θέλω νὰ ἔχω τὴν ἴδια φροντίδα ποὺ ἔχει ἡ τηλεόραση ὅταν δὲν λειτουργεῖ. Ὅταν εἶμαι τηλεόραση, θἄχω τὴν παρέα τοῦ πατέρα μου ὅταν ἔρχεται σπίτι ἀπὸ τὴ δουλειά, ἀκόμα κι ἂν εἶναι κουρασμένος. Καὶ θέλω τὴ μαμά μου νὰ μὲ θέλει ὅταν εἶναι λυπημένη καὶ στενοχωρημένη, ἀντί νὰ μὲ ἀγνοεῖ… Θέλω τ΄ ἀδέλφια μου νὰ μαλώνουν γιὰ τὸ ποιὸς θὰ περνάει ὧρες μαζί μου. Θέλω νὰ νοιώθω ὅτι ἡ οἰκογένειά μου ἀφήνει τὰ πάντα στὴν ἄκρη, πότε – πότε, μόνο γιὰ νὰ περάσει λίγο χρόνο μὲ μένα. Καὶ τὸ τελευταῖο, κάνε με ἔτσι ὥστε νὰ τοὺς κάνω ὅλους εὐτυχισμένους καὶ χαρούμενους.
Θεέ μου, δε ζητάω πολλά. Θέλω μόνο νὰ γίνω σὰν μιὰ τηλεόραση!»
Τὴ δασκάλα ποὺ τὴν διάβασε (καθὼς βαθμολογοῦσε) τὴν ἔκανε νὰ κλάψει.
Ὁ σύζυγός της ποὺ μόλις εἶχε μπεῖ στὸ σπίτι, τὴ ρώτησε: «τὶ συμβαίνει;»
Αὐτὴ ἀπάντησε: «Διάβασε αὐτὴ τὴν ἔκθεση, τὴν ἔχει γράψει ἕνας μαθητής μου».
Ὁ σύζυγος εἶπε: «Τὸ καημένο τὸ παιδί. Τὶ ἀδιάφοροι γονεῖς εἶναι αὐτοί!»
Τότε αὐτὴ τὸν κοίταξε καὶ εἶπε: «Αὐτὴ ἡ ἔκθεση εἶναι τοῦ γιοῦ μας!..»

vangelis 64
26/06/2010, 04:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
«Τὶ νὰ ζητήσω ἀπὸ τὸν Θεό».
Ἔκθεση ἀπὸ μαθητὴ τοῦ δημοτικοῦ μὲ θέμα: «Τὶ νὰ ζητήσω ἀπὸ τὸν Θεό».
«Θεέ μου, ἀπόψε σοῦ ζητάω κάτι ποὺ τὸ θέλω πάρα πολύ. Θέλω νὰ μὲ κάνεις τηλεόραση! Θέλω νὰ πάρω τὴ θέση τῆς τηλεόρασης ποὺ εἶναι στὸ σπίτι μου. Νὰ ἔχω τὸ δικό μου χῶρο. Νὰ ἔχω τὴν οἰκογένειά μου γύρω ἀπὸ ἐμένα. Νὰ μὲ παίρνουν στὰ σοβαρὰ ὅταν μιλάω. Θέλω νὰ εἶμαι τὸ κέντρο τῆς προσοχῆς καὶ νὰ μὲ ἀκοῦνε οἱ ἄλλοι χωρὶς διακοπὲς ἢ ἐρωτήσεις. Θέλω νὰ ἔχω τὴν ἴδια φροντίδα ποὺ ἔχει ἡ τηλεόραση ὅταν δὲν λειτουργεῖ. Ὅταν εἶμαι τηλεόραση, θἄχω τὴν παρέα τοῦ πατέρα μου ὅταν ἔρχεται σπίτι ἀπὸ τὴ δουλειά, ἀκόμα κι ἂν εἶναι κουρασμένος. Καὶ θέλω τὴ μαμά μου νὰ μὲ θέλει ὅταν εἶναι λυπημένη καὶ στενοχωρημένη, ἀντί νὰ μὲ ἀγνοεῖ… Θέλω τ΄ ἀδέλφια μου νὰ μαλώνουν γιὰ τὸ ποιὸς θὰ περνάει ὧρες μαζί μου. Θέλω νὰ νοιώθω ὅτι ἡ οἰκογένειά μου ἀφήνει τὰ πάντα στὴν ἄκρη, πότε – πότε, μόνο γιὰ νὰ περάσει λίγο χρόνο μὲ μένα. Καὶ τὸ τελευταῖο, κάνε με ἔτσι ὥστε νὰ τοὺς κάνω ὅλους εὐτυχισμένους καὶ χαρούμενους.
Θεέ μου, δε ζητάω πολλά. Θέλω μόνο νὰ γίνω σὰν μιὰ τηλεόραση!»
Δεν πρέπει να έχω ξαναδιαβάσει πιο λιτό και βαθύ κείμενο απ' αυτό, γύρω απ' το θέμα τηλεόραση.

Madkefalonian
26/06/2010, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
«Τὶ νὰ ζητήσω ἀπὸ τὸν Θεό».
Ἔκθεση ἀπὸ μαθητὴ τοῦ δημοτικοῦ μὲ θέμα: «Τὶ νὰ ζητήσω ἀπὸ τὸν Θεό».
«Θεέ μου, ἀπόψε σοῦ ζητάω κάτι ποὺ τὸ θέλω πάρα πολύ. Θέλω νὰ μὲ κάνεις τηλεόραση! Θέλω νὰ πάρω τὴ θέση τῆς τηλεόρασης ποὺ εἶναι στὸ σπίτι μου. Νὰ ἔχω τὸ δικό μου χῶρο. Νὰ ἔχω τὴν οἰκογένειά μου γύρω ἀπὸ ἐμένα. Νὰ μὲ παίρνουν στὰ σοβαρὰ ὅταν μιλάω. Θέλω νὰ εἶμαι τὸ κέντρο τῆς προσοχῆς καὶ νὰ μὲ ἀκοῦνε οἱ ἄλλοι χωρὶς διακοπὲς ἢ ἐρωτήσεις. Θέλω νὰ ἔχω τὴν ἴδια φροντίδα ποὺ ἔχει ἡ τηλεόραση ὅταν δὲν λειτουργεῖ. Ὅταν εἶμαι τηλεόραση, θἄχω τὴν παρέα τοῦ πατέρα μου ὅταν ἔρχεται σπίτι ἀπὸ τὴ δουλειά, ἀκόμα κι ἂν εἶναι κουρασμένος. Καὶ θέλω τὴ μαμά μου νὰ μὲ θέλει ὅταν εἶναι λυπημένη καὶ στενοχωρημένη, ἀντί νὰ μὲ ἀγνοεῖ… Θέλω τ΄ ἀδέλφια μου νὰ μαλώνουν γιὰ τὸ ποιὸς θὰ περνάει ὧρες μαζί μου. Θέλω νὰ νοιώθω ὅτι ἡ οἰκογένειά μου ἀφήνει τὰ πάντα στὴν ἄκρη, πότε – πότε, μόνο γιὰ νὰ περάσει λίγο χρόνο μὲ μένα. Καὶ τὸ τελευταῖο, κάνε με ἔτσι ὥστε νὰ τοὺς κάνω ὅλους εὐτυχισμένους καὶ χαρούμενους.
Θεέ μου, δε ζητάω πολλά. Θέλω μόνο νὰ γίνω σὰν μιὰ τηλεόραση!»
Τὴ δασκάλα ποὺ τὴν διάβασε (καθὼς βαθμολογοῦσε) τὴν ἔκανε νὰ κλάψει.
Ὁ σύζυγός της ποὺ μόλις εἶχε μπεῖ στὸ σπίτι, τὴ ρώτησε: «τὶ συμβαίνει;»
Αὐτὴ ἀπάντησε: «Διάβασε αὐτὴ τὴν ἔκθεση, τὴν ἔχει γράψει ἕνας μαθητής μου».
Ὁ σύζυγος εἶπε: «Τὸ καημένο τὸ παιδί. Τὶ ἀδιάφοροι γονεῖς εἶναι αὐτοί!»
Τότε αὐτὴ τὸν κοίταξε καὶ εἶπε: «Αὐτὴ ἡ ἔκθεση εἶναι τοῦ γιοῦ μας!..»

Ποσο μεγαλη αληθεια...

stokos
27/06/2010, 16:55
Συγκινητική ... αβάντα.
Αντικαταστήστε τώρα την λέξη "τηλεόραση" με την λέξη "λάπτοπ".
Η μόνη διαφορά που θα βρείτε είναι ότι το λαπτοπ δεν μαζεύει όλη την οικογένεια γύρο του αλλά τον κάθε ένα ξεχωριστά.

zephyr1
27/06/2010, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos
Συγκινητική ... αβάντα.
Αντικαταστήστε τώρα την λέξη "τηλεόραση" με την λέξη "λάπτοπ".
Η μόνη διαφορά που θα βρείτε είναι ότι το λαπτοπ δεν μαζεύει όλη την οικογένεια γύρο του αλλά τον κάθε ένα ξεχωριστά.

Χρησιμοποιεις μονο TV ή μονο διαδυκτιο, τι επιλεγεις ?

ERRIKA
28/06/2010, 11:16
Γιατί να επιλέξουμε δηλαδή? Ας τα΄χουμε και τα δύο και ας τα χρησιμοποιούμε/μη τα χρησιμοποιούμε κατά βούλησιν και κατά κρίσιν.

Η ΤV είναι εξαιρετικά χρήσιμη στις παρακάτω περιπτώσεις:
1) Αν είσαι κλινήρης στο ΚΑΤ (ή άλλο νοσηλευτικό ίδρυμα) με το πόδι (χέρι ή άλλο μέλος, ή ολόκληρος-η) στο γύψο για 20 ημέρες και άνω.
2) Αν έχεις υποστεί εγκεφαλικό και είσαι έγκλειστος σε κέντρο αποκατάστασης από το οποίο αναμένεται να εξέλθεις -ξαπλωμένος- το 2027.
3) Αν είσαι άνω των 85, "τοποθετημένος-η" σε διαμέρισμα με βουλγάρα αποκλειστική που σε δέρνει δις ημερησίως για να πάρεις τα χάπια σου.
4) Aν είσαι πιτσιρίκι, οι γονείς σου αμφότεροι δουλεύουν μέχρι τον Αύγουστο που θα πάρουν άδεια, οι παππούδες έχουν αποδημήσει εις κύριον και δεν υπάρχει εξοχικό να σε παρκάρουν μέχρι την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, και το σπίτι σου βρίσκεται σε υποβαθμισμένη περιοχή όπου τα συνομήλικα πιτσιρίκια είναι τουλάχιστον εκπαιδευμένοι αντεροβγάλτες.

Εκεί να δείτε κοινωνική προσφορά η TV....:rotflmao:

stokos
28/06/2010, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Χρησιμοποιεις μονο TV ή μονο διαδυκτιο, τι επιλεγεις ?

Αναφορά η λογαριασμό θα σε δώσω;




Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Γιατί να επιλέξουμε δηλαδή? Ας τα΄χουμε και τα δύο και ας τα χρησιμοποιούμε/μη τα χρησιμοποιούμε κατά βούλησιν και κατά κρίσιν.

Συμφωνούμε απόλυτα.
Εγώ με internet ζμπρώχνω στις φίλες σου ναρκωτικά, φάρμακα που δεν τα βρίσκεις χωρίς συνταγές, εμπορεύομαι πουτάνες από την Ουκρανία, πτυχία και ελπίδες, καμιά φορά και όπλα. Γενικώς, αρμέγω τους άλλους εξ αποστάσεως.
Αυτά για να βγάζω φράγκα.
Για την πάρτη μου (και επειδή οι Φιλιππίνες πέφτουν μακρυά) ψαρεύω δωδεκάχρονα, τα κερνάω καραμελίτσες, τα κουτουπώνω και στα επιστρέφω με τον κώλο τους σαν χουντικό εικοσάρικο.

Internet rulez.

dimr1
28/06/2010, 14:53
Ψυχραιμία λέμεεεε....

Μικe777
28/06/2010, 17:12
και τα δυο ειναι ασχημα αν σε οδηγουνε στην
αποξενωση απο τους γυρω σου....
Αναμμεσα παντως σε Τηλεοραση και internet
σαφως και μεγαλλυτερη πλυση εγκεφαλου κανει η tv!
στο internet υπαρχει και μια μεγαλυτερη μορφη ελευθερης επικοινωνιας...
Αλλα και τα 2 κανουν εξισου κακο αμα κολλας με τις ωρες...
Δυστυχως και με το internet εχουμε αντικαταστησει την ανθρωπινη επικοινωνια
και με την τηλεοραση μας κατευθυνουν οπου θελουν αυτοι που την διοιηκουν!!!
Αυτα....:wave2: