PDA

View Full Version : Probleima Me Xt



lefteris_25
10/06/2010, 19:58
ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΕΙΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ.
ΕΧΩ ΕΝΑ ΧΤ 600 MOTARD 97 ΜΟDELO ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΕΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΟΥΣ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΓΙΑΤΙ ΕΝΟ ΠΕΙΓΕΝΩ ΜΕ ΜΙΑ ΑΛΦΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΕ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΒΑΛΩ ΝΕΚΡΑ ΝΙΩΘΩ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΚΙΣΟΝ,ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΕΙΤΑ ΠΑΩ ΑΡΓΑ ΕΙΤΕ ΓΡΗΤΟΡΑ.. ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΤΡΑΝΤΑΓΜΑ.. ΠΕΙΓΑ ΣΕ ΜΑΣΤΟΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΑΛΑΞΩ ΤΑ ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΣΤΟΝ ΤΡΟΧΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΛΑ ΤΕΛΕΙΚΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ . Η ΑΛΥΣΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ..
ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΕΙΔΕΑ ΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ?? ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΙΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΕΙΟ ΣΤΟ ΧΤ ΣΑΣ???
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

danaos75
11/06/2010, 01:00
λευτερη αν καταλαβα καλα στο κανει μονο οταν η μηχανη εχει νεκρα εν κινηση. Οταν εχεις ταχυτητα στο κιβωτιο, ολα καλα????

kaps
11/06/2010, 04:25
Τσεκάρεις α) ρουλεμάν πίσω τροχού
β) ρουλεμάν τιμονιού
γ) βάσεις μηχανής
δ) τσέκαρε το σκελετό στο πλάι εκεί που δένει η εξάτμιση διότι σε κάποια μοντέλα το ΧΤ από το 1992 έως και 1997ή 1998 η εξάτμιση έπαιζε ρόλο υποπλαίσιου στο σκελετό της μηχανής . Επειδή λοιπόν κάποιοι κάνοντας μετατροπές στο ΧΤ ( αλλαγή εξάτμισης - μετατροπή σε μοτάρντ) έβγαζαν την εξάτμιση τη μαμίσια που είχε και αντίστοιχε βάσης για να πιάνει στο σκελετό η άλλη που έβαζαν δεν έπιανε σε όλες αυτές και υπήρξαν περιπτώσεις που έκοβε το σκελετό ....αν και πάλι ήταν σπάνιες περιπτώσεις και προέκυπταν μετά από σκληρότατη χρήση .
ε) τσέκαρε λάστιχα και ζυγοστάθμιση .

lefteris_25
13/06/2010, 18:37
FILE DANAOS PANTA TO KANEI EITE EXW NEKRA EITE EXW TAXYTHTA APLA OTAN EXW NEKTA H PATISW SIMPLEKTI,DEN NIOTHEIS POLU TOUS KRADASMOUS APO TO MOTER GIATI EINAI RELENTI,KAI H MHXANH TARAKOUNAEI LES KAI PERNAW PANW APO RAGES TRENOU..

KAPS SE EUXARISTW TA EXW PSILOTSEKAREI OLA AUTA KAI EIDA MONO OTI PREPEI NA 8ELEI ROULEMAN TIMONIOU,ALA KAI PALI DEN NOMIZW NA EINAI EKEI TO PROBLEIMA.. TA LASTIXA EINAI KENOURIA TI NA EXOUN?? PEZEI NA EINAI KAPOIO LASTIXO ANAPODA?? OSO GIA THN ZYGOSTA8MISH PRWTH FORA TO AKOYW!! KANOUN ZYGOSTA8MISH STIS MHXANES???
PAIDIA EGW PANTOS UPOPSIAZOME TIS ANAFTISEIS GIATI EINAI POLU MALAKES..
PX OTAN EXW SUNEPIBATI KAI PESW SE KAMIA LAKOUBITSA NOMIZW OTI TERMATIZEI H PISW ANARTISH..
TESPA 8A THN PAW SE KENAN MASTORA MPAS KAI BGALW AKRH APLA 8ELW NA EXW MIA EIDEA TI NA EINAI GIATI DISKOLA PEFTEIS SE SOSTO ATOMO,KAI EXW ASXIMH EMPIREIA ME MASTORA..

danaos75
14/06/2010, 03:20
Ζυγοσταθμιση γινεται σε μηχανες κανονικοτατα, ευθυγραμιση δεν κανουνε εφοσον υπαρχει μια ροδα μπροστα.
:wave2:

Xrated
20/06/2010, 10:26
Φιλε το ιδιο μηχανακι εχω και περναω τα ιδια.Στη νεκρα βεβαια δεν εχω προβλημα αλλα οταν παω να ξεκινησω παντα θα σκορτσαρει λες και το ξεκιναω με λιγο συμπλεκτη.Επισης το μοτερ μου κανει εντοντα κροταλισματα και δεν υπαρχουν στροφες που να πηγαινει "καλα".Η θα ειναι χαμηλα και οταν δωσω γκαζι θα σκορτσαρει λιγο η θα ειναι ψηλα και θα μου λεει "αλλαξε ταχυτητα" να σκορτσαρω παλι.Αλλα απο οτι εχω καταλαβει αυτο ειναι το φυσιολογικο του.