PDA

View Full Version : τι ντροπη



teo yzf r6
11/06/2010, 05:42
Το ειδαμε και αυτό!!!!


Χθες με επιασε λαστιχο στο παπι μου στην λεωφορο αμφιθεας,ευτυχως αλλα και για κακη μου όμως τυχη βρηκα αμεσως βουλκανιζατερ,παω μου αλλαζουν σαμπρελα και το καλυτερο ποσα μου ζητησανε να πληρωσω 17 ευρο…μου πιασανε πολύ τον κωλο η κανω λαθος?Ακωμα εγω πως μπορω να προστατευθω με ολους αυτους τους παπατζιδες που χρεωνουν οσο θελουν?
:sad:
που μπωρω να τουσ κανω καταγκελια?

Cpt. Haddock
11/06/2010, 05:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από teo yzf r6
Το ειδαμε και αυτό!!!!


Χθες με επιασε λαστιχο στο παπι μου στην λεωφορο αμφιθεας,ευτυχως αλλα και για κακη μου όμως τυχη βρηκα αμεσως βουλκανιζατερ,παω μου αλλαζουν σαμπρελα και το καλυτερο ποσα μου ζητησανε να πληρωσω 17 ευρο…μου πιασανε πολύ τον κωλο η κανω λαθος?Ακωμα εγω πως μπορω να προστατευθω με ολους αυτους τους παπατζιδες που χρεωνουν οσο θελουν?
:sad:
που μπωρω να τουσ κανω καταγκελια?

Απόδειξη πήρες;

the who
11/06/2010, 05:51
Τι να καταγγειλεις ακριβως?Ελευθερη αγορα ειναι,οσο θελουν πουλανε.Αν δεν γουσταρεις την τιμη να πας αλλου.Τωρα θα μου πεις δεν ειχες περιθωριο και το καταλαβαινω απολυτα.Βαλε ομως την διευθυνση του σκατοψυχου που σε πατησε στο λαιμο να ξερουμε κι οι υπολοιποι.:yuck:

nic mor
11/06/2010, 05:52
δεν μου εχει τυχει να παθω λαστιχο με το παπι,
αλλα αν σκεφτεις οτι για τη μηχανη,για να βγαλουν
το λαστιχο,για να το κολλησουν απο μεσα,θελουν
περιπου 12-15? ,και αν βαλεις και το κοστος της
σαμπρελας,δεν μου φαινεται οτι σε εγδαρε,μπορει
να σου πηρε 2-3? παραπανω αλλα δεν μου φαινεται γδαρσιμο.

λεω απλα τη γνωμη μου,αν ξερει κανεις με ακριβια ποσο κανει
ας μας πει:wave2:

OldMan
11/06/2010, 05:58
Μάλλον έχεις ωραίο κώλο για να στον πιάσουν, γιατί από την χρέωση και μόνο δεν θεωρείται κωλοπιάσιμο .. :winka:

Μια μέση σαμπρέλα για παπί έχει λιανική 8-9 ? (Bridgestone ακριβότερα... Pirelli φθηνότερα... για Sava και Vee Rubber ας μην μιλήσουμε :D ).
Αν βάλεις και τα εργατικά, μάλλον καλά είσαι .. :winka:

teo yzf r6
11/06/2010, 06:56
συνηθωσ ενα δεκαρικακι μου περνουν για το παπακι και εχω παει σε διαφορα βουλκανιζατερ,γι"αυτο μου φανηκε και περιεργο..
μπα κανα 5 ευρο το πολυ να τους στοιχηζει η σαμπρελα αν ξερεις καλυτερα παω πασο.
την πηρα την αποδεικση :) ,ενταξει ηταν χουφτωμα οχι κωλοδαχτυλο:smokin:
λετε υπαρχουν και χειροτερα ε?


:yuck: τι ντροπη

Nostra
11/06/2010, 07:00
ενταξει ηταν

ξερουν οτι δε μπορουσες να κανεις κι αλλιως.. αντε να σε δαγκωσαν για 3-4 ευρω...

καλά είναι...

άντε, και σ'άλλα με υγεια...

OldMan
11/06/2010, 07:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από teo yzf r6
κανα 5 ευρο το πολυ να τους στοιχηζει η σαμπρελα αν ξερεις καλυτερα παω πασο.
Δεν ξέρω καλύτερα, αλλά άλλο πόσο τους στοιχίζει και άλλο πόσο την χρεώνουν...



Αρχικά δημιουργήθηκε από teo yzf r6
τι ντροπη
Δεν σε ξέρω προσωπικά αλλά πρέπει να είσαι λίγο gay ...:winka:

STOYBI
11/06/2010, 07:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από teo yzf r6
συνηθωσ ενα δεκαρικακι μου περνουν για το παπακι και εχω παει σε διαφορα βουλκανιζατερ,γι"αυτο μου φανηκε και περιεργο..
μπα κανα 5 ευρο το πολυ να τους στοιχηζει η σαμπρελα αν ξερεις καλυτερα παω πασο.
την πηρα την αποδεικση :) ,ενταξει ηταν χουφτωμα οχι κωλοδαχτυλο:smokin:
λετε υπαρχουν και χειροτερα ε?


:yuck: τι ντροπη


Γιατι δεν καθοσουν μονος σου να βγαλεις τον τροχο, να τον ξεζανταρεις και να τον ξαναζανταρεις , να σου ερθει φθηνοτερα......???

( Εκτος αυτου συνεχιζεις να μην αναφερεις αν η σαμπρελα ηταν μαρκας η καμμια κινεζικη..)



:wave2:

guzzistas
11/06/2010, 07:11
Πάντα ρωτάμε πρώτα την τιμή πριν κάνουμε κάτι.

Μάνι μάνι άπό την στιγμή που σου έκοψε απόδειξη 3,5 ευρώ περίπου είναι το ΦΠΑ....

Ε μην θέλουμε και τζάμπα δουλειές ε? Τώρα τελευταία ό,τι τιμή και να ακούσει κάποιος για κάτι όλα ακριβά του φαίνονται...

Και το κράτος μας τον έχει πιάσει τον κWλο καλά... που θα κάνουμε καταγγελία?

the who
11/06/2010, 07:34
Ρε παιδια με 30 ευρω βαζεις λαστιχο σε παπι μαζι με σαμπρελα.Μια φορα που χρειαστηκε πληρωσα 8 ευρω(πριν 7-8 μηνες).

STOYBI
11/06/2010, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ρε παιδια με 30 ευρω βαζεις λαστιχο σε παπι μαζι με σαμπρελα.Μια φορα που χρειαστηκε πληρωσα 8 ευρω(πριν 7-8 μηνες).



Ελευθερη αγορα δεν εχουμε βρε παιδια...????

Μια ερωτηση πριν απο την αγορα βλαπτει ? ( προκειμενου να βγαινουμε μετα και να φωναζουμε ντροπη..)

Μετα... Μιλατε απλα για λαστιχα και σαμπρελες χωρις να αναφερεται μαρκες και ποιοτητες....

Γιατι..?? Επειδη μιλαμε για παπακια..???

( Δηλ σε λαστιχα μεγαλων μοτο δεν βρισκουμε αποκλισεις 20 και 30 % αναλογα μαρκα και προελευση...???)



:wave2:

giannis113
11/06/2010, 09:26
εγω χθες αλλαξα λαστιχο πισω στο hornet και μου πηραν 5 ευρω μαζι με ζυγοσταθμιση (την οποια χρειαζοταν τελικα)

μου φανηκαν πολυ λιγα περιμενα γυρω στο 10 ρικο..

teo yzf r6
11/06/2010, 10:58
:) καταρχας δεν ειμαι λιγο gay,αλλα ειμαι ψιλο σπαγκος :a13:
δικιο εχετε μπαινεις ρωτας και αμα δεν σου αρεσει πας σε αλλη παραλια (λαστιχαδικο),αλλα μην σμπαραλιασουμε και την ζαντα ενα παπακι-γαιδουρακι εχουμε να μα κουβαλαει.
α το ειπε σου εβαλα μισελεν σαμπρελα.
οκ μου φτιαξατε την διαθεση με τον χαβαλε :wave2:

the who
11/06/2010, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ελευθερη αγορα δεν εχουμε βρε παιδια...????

Μια ερωτηση πριν απο την αγορα βλαπτει ? ( προκειμενου να βγαινουμε μετα και να φωναζουμε ντροπη..)

Μετα... Μιλατε απλα για λαστιχα και σαμπρελες χωρις να αναφερεται μαρκες και ποιοτητες....

Γιατι..?? Επειδη μιλαμε για παπακια..???

( Δηλ σε λαστιχα μεγαλων μοτο δεν βρισκουμε αποκλισεις 20 και 30 % αναλογα μαρκα και προελευση...???)



:wave2:

Ρε στουμπι οκ να ρωτησει.Εμενα μου τη δινει οταν βλεπεις καποιον σε αναγκη και κοιτας πως να του παρεις οσα πιο πολλα γινεται.Αυτο μου τη δινει :yuck: .Τωρα στο παπι τι ποιοτητες και ππρια.Δεν το πας στο χωμα ουτε το τελικιαζεις,απλο μεσο μεταφορας ειναι.
:wave2:


Υ.Γ Αλλα ξερω γιατι μου πας κοντρα,γιατι εισαι κωλογαυρος :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tpap
11/06/2010, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από teo yzf r6
:) καταρχας δεν ειμαι λιγο gay,αλλα ειμαι ψιλο σπαγκος :a13:

Γιατί δηλαδήΣ, κάποιος δεν μπορείς να είσαι και τα δύο...? :look:

the who
11/06/2010, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Γιατί δηλαδήΣ, κάποιος δεν μπορείς να είσαι και τα δύο...? :look:


Καλα μην καρφωνεσαι.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

teo yzf r6
11/06/2010, 11:58
ρε δεν ειμαι πλακα κανω:smokin: ,μην μου βγει και το ονομα:p

fantacid
11/06/2010, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
εγω χθες αλλαξα λαστιχο πισω στο hornet και μου πηραν 5 ευρω μαζι με ζυγοσταθμιση (την οποια χρειαζοταν τελικα)

μου φανηκαν πολυ λιγα περιμενα γυρω στο 10 ρικο..


σε ποια χωρα?
γιατι κατω απο 30αρι στη σαλονικα δε νομιζω να υπαρχει, χωρις ζυγοστθμιση αλλα για ζευγος..

mikes
11/06/2010, 12:35
και νατος παλι ο λαστιχας υπηρεσιας εδω να σας λυσει την απορια!!! εχουμε και λεμε:
η σαμπρελα για το μαγαζι κοστιζει αναλογως μαρκας και ποιοτητας απο 2,5 εως 6 ευρω!
οποτε πωληση παει απο 7 εως 12!
δεδομενου οτι τα περισσοτερα μαγαζια δουλευουν με φεντεραλ που ειναι η πιο ποιοτικη κινεζικη
αρα παμε στα 7 ευρω πωληση 10 ευρω εργασια ειναι λογικη τιμη δεδομενου του χρονου που χρειαζεται για να επισκευαστει ενα παπι! ωστοσο 17 ευρω συνολο ειναι πολλα οταν τα πιο
πολλα μαγαζια χρεωνουν απο 12 εως 13 ευρω συνολο!

STOYBI
11/06/2010, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ρε στουμπι οκ να ρωτησει.Εμενα μου τη δινει οταν βλεπεις καποιον σε αναγκη και κοιτας πως να του παρεις οσα πιο πολλα γινεται.Αυτο μου τη δινει :yuck: .Τωρα στο παπι τι ποιοτητες και ππρια.Δεν το πας στο χωμα ουτε το τελικιαζεις,απλο μεσο μεταφορας ειναι.
:wave2:


Υ.Γ Αλλα ξερω γιατι μου πας κοντρα,γιατι εισαι κωλογαυρος :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ενταξει ... Μιλαμε αναλογικα το ποσο....

Τα συγκεκριμενα 17 θα μπορουσαν ανετα να ειναι 3-4 ευρω κατω εαν του εχει βαλει κινεζικη σαμπρελα...

Αμα σου πει μονο αυτη εχω...???

Τι θα του πεις...???

" Ασε ρε φιλε θα παω μονο με την ζαντα γιατι φοραω μονο κινεζικες που ειναι φθηνοτερες...?? "



:beer: :beer:

nassosxlvbros
21/11/2016, 22:47
Ψιλο φρεσκάρω το θέμα σήμερα που έμεινα από λάστιχο...Αλλαγή σαμπρέλλας στον πάπιο εμπρός πίσω (η πίσω κομμάτια η εμπρός προληπτικά) ένα 20αρικάκι.....Έχω αλλάξει πριν από κάνα 6μηνο στην Πειραιώς πάλι πίσω σαμπρέλλα με ίδια κινεζιά μόνο με 5€....Ας όψεται που βιαζόμουν,και δε το πήγα ζάντα/ζάντα μέχρι Πειραιώς ξανά...

Edit: 5,5€ κοστίζει λιανική η σαμπρέλλα της Michelin....http://www.stelpet.gr/gr/el/products/michelin-225250-17

Ο λαστιχάς στη Κάρπου που ψάχνει μεροκάματο από το τίποτα,θα με ξαναδεί 30 Φεβρουαρίου....

astroman76
21/11/2016, 23:18
οκ οι τιμες Ελλαδα ειναι πολυ χαμηλα και λογικα φυσικα αλλα αν αν δες εισαι κανας Τογελος η καμια ΠΕΡΚΟ τρως ενα καλο πακετακι με ΤΕΒΕ ΙΚΑ και ΦΠΑ που και τα 17ε -20ε ειναι τιποτα....

Νασσο 5ε σου πηρε ο αλλος για ολλη την δουλεια για σαμπρελα με την Σαμπρελα? μαλλον εχει υποεσχεθει να δουλεβει για την ψυχη της μανουλας του η εχει τρελο κοσμο...

Panos76
21/11/2016, 23:24
Κ εγώ στην Ικαρία το καλοκαίρι με 5 € την έβαλα στο παπι. Αγνώστων λοιπών στοιχείων. . Λογικά κινέζικη θα είναι.

nassosxlvbros
22/11/2016, 00:00
οκ οι τιμες Ελλαδα ειναι πολυ χαμηλα και λογικα φυσικα αλλα αν αν δες εισαι κανας Τογελος η καμια ΠΕΡΚΟ τρως ενα καλο πακετακι με ΤΕΒΕ ΙΚΑ και ΦΠΑ που και τα 17ε -20ε ειναι τιποτα....

Νασσο 5ε σου πηρε ο αλλος για ολλη την δουλεια για σαμπρελα με την Σαμπρελα? μαλλον εχει υποεσχεθει να δουλεβει για την ψυχη της μανουλας του η εχει τρελο κοσμο...


Ο πρώτος ΜΕ τη σαμπρέλλα φυσικά....ρε παιδιά αν η Μισελέν (http://www.stelpet.gr/gr/el/products/michelin-225250-17) έχει ΛΙΑΝΙΚΗ 5,5€ τότε η κινέζικη χοντρική που αγοράζουν οι λαστιχάδες θα έχει κάτι λιγότερο από ευρώ.....συνεπώς 5€ που πήρε μια χαρά του είναι....άλλο όμως 5 και άλλο 10...και μάλιστα όταν του είπα 20€ 2 σαμπρέλλες μου είπε πως 17 παίρνει μόνο τη πίσω κανονικά....Στο φινάλε για 2 σαμπρέλλες έκανε ΑΚΡΙΒΩΣ 10 λεπτά... (ανέβασμα ράμπας,λύσε δέσε τοποθέτηση φούσκωμα κατέβασμα) πόσα εργατικά να χρεώσεις στο 10λεπτο;

nassosxlvbros
22/11/2016, 00:08
Στο συγκεκριμένο λαστιχα (στη Κάρπου) πηγαίνω σχεδόν 17 χρόνια (από τη Μελαντίας που ήταν παλιά...Όσο ήταν εκεί ήταν και καλές οι τιμές του.Μόλις άρχισε να γίνεται και πιο γνωστός άρχισε να βαράει στο ψαχνό και με υφάκι κιόλας.Δε πειράζει υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές....;)

alexis_d
22/11/2016, 13:38
και νατος παλι ο λαστιχας υπηρεσιας εδω να σας λυσει την απορια!!! εχουμε και λεμε:
η σαμπρελα για το μαγαζι κοστιζει αναλογως μαρκας και ποιοτητας απο 2,5 εως 6 ευρω!
οποτε πωληση παει απο 7 εως 12!
δεδομενου οτι τα περισσοτερα μαγαζια δουλευουν με φεντεραλ που ειναι η πιο ποιοτικη κινεζικη
αρα παμε στα 7 ευρω πωληση 10 ευρω εργασια ειναι λογικη τιμη δεδομενου του χρονου που χρειαζεται για να επισκευαστει ενα παπι! ωστοσο 17 ευρω συνολο ειναι πολλα οταν τα πιο
πολλα μαγαζια χρεωνουν απο 12 εως 13 ευρω συνολο!


+999 Στα λέει και ο από πάνω..
Αν και δεν είναι και πολύ τσιμπημένος...Κατά βόρεια αν σου τύχει και βράδυ κλάψε...15 ευρά ένα κορδόνι!
Άσε που τις τιμές λίγο πολύ τις καθορίζει και η ζήτηση..Αν τόσα θέλει,ή αν είναι ο μόνος στην περιοχή;
Είναι λίγο λόττο η φάση.

SoR
22/11/2016, 15:22
Γενικά για την τιμή (17€ για αλλαγή σαμπρέλλας παπιού) μπορείς να το θεωρήσεις μέτρια προς ακριβά.
τωρα τα 1-3 ευρώ μπορείς να τα θεωρήσεις αμελητέα ως επιχειρηση για αυτό που θα κάνει και να σου φανούν πολλά εάν είσαι καταναλωτής (ναι σαν καταναλωτής μιλάω).
επειδή έχω ασχοληθεί DIY όμως, ψιλοφιλτράρω αν είναι ακριβά ή όχι. αν μου κράταγαν 17€ για βάλε-βγάλε πίσω ρόδα πχ στον κινέζο μου που πρέπει να βγουν δισκόφρενα τονα τάλλο... 17€ θα τα έδινα ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΓΩ μιας και έχω παιδευτεί παραπάνω στο παρελθόν για αυτό (μιλάω για την πίσω ρόδα πάντα- ο φίλος που πλήρωσε 17€ δεν ξερω αν εννοεί εμπρός ή πίσω)




Στο συγκεκριμένο λαστιχα (στη Κάρπου) πηγαίνω σχεδόν 17 χρόνια (από τη Μελαντίας που ήταν παλιά...Όσο ήταν εκεί ήταν και καλές οι τιμές του.Μόλις άρχισε να γίνεται και πιο γνωστός άρχισε να βαράει στο ψαχνό και με υφάκι κιόλας.Δε πειράζει υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές....;)

για το λαστιχάδικο στην Κάρπου... ήμουν και εγώ πελάτης. Ποιότητα-εξυπηρέτηση καλή και ήμουν ευχαριστημένος.
πλέον πάω όπου βρω καλύτερη προσφορά. Στο παγκράτι το ψάχνεις εύκολα γιατί υπάρχουν μιχαλακοπούλου, Κάρπου και βουλιαγμένης λαστιχάδες...

sniper
22/11/2016, 15:47
Αυτό πάντα με εκνεύριζε....

Εκτός απο την δουλειά, πληρώνουμε και τη γνώση.

Αν σας φαίνονται πολλά 10€ για τη δουλειά του άλλου (και για φανερά ή κρυφά έξοδα που μόνο αυτός ξέρει) ανοίξτε ένα συνεργείο/λαστιχάδικο/ό.,τι θέλετε και καλές δουλειές.

Με αυτή τη λογική και μια χειρουργική επέμβαση μισής ώρας πόσο να κοστίζει και μας χρεώνουν κάτι χιλιάρικα;

PortisHead
22/11/2016, 15:50
Υπάρχει κόσμος που στην περιοχή του Νεου Κοσμου πηγαινει οπουδήποτε αλλου πέρα απο τον Γιωργο(TyreShop) ???
:)

karellen
22/11/2016, 15:58
Είναι λάθος να εξετάζετε πόσο κοστίζει χονδρική η σαμπρέλλα σε ένα μαγαζί και πόσο παραπάνω τη χρεώνει.Μέσα στην τιμή αυτή είναι τα ρεύματα-νοίκια-ΤΕΒΕ-τυχών υπάλληλος και το μεροκάματο του ιδιοκτήτη εν τέλει!
Με την ίδια λογική κράζουν μια καφετέρια που χρεώνει 3€ το φραπέ ενώ της κοστίζει ελάχιστα μια κουταλιά καφές και λίγη ζάχαρη.Δεν είναι έτσι.

giannis21
22/11/2016, 16:01
:) καταρχας δεν ειμαι λιγο gay,αλλα ειμαι ψιλο σπαγκος :a13:


για να μπει χέρι στη τσέπη, πρέπει έξω να έχει -5;;:lol:

motomaniac
22/11/2016, 23:50
Καποιος παραπανω ανεφερε τα stelpet. να ενημερωσω οτι ο κακομοιρης της γειτονιας σου δεν εχει το ιδιο τοναζ στις παραγγελιες ανταλλακτικων και φυσικα ουτε την ιδια χοντρικη με καποιον μεγαλεμπορο. οποτε το 5,5ε μπορει να ειναι για καποιον τιμη χονδρικης επειδη δεν εχει το -20% εκπτωση που καποιοι εχουν. κι οπως ειπε καποιος αλλος πιο πανω καποιοι αντισταθμιζουν με το κερδος του εμπρος τροχου τον χαμμενο εξτρα χρονο κι ιδρωτα του πισω. οποτε αν μια σαμπρελα εχει 5ε λιανικη η αλλαγη της μπροστα πρεπει να κανει 5ε+5=10ε κι η πισω 15ε? ο ξεμοδαντορος θα κανει αποσβεση με 2ε στην αλλαγη κερδος νομιζετε? τα νοικια τεβε φπα κλπ? κι αυτα απο 2ε? ενα δεκαρικο για καθε τροχο θεωρω οτι ειναι μια λογικη τιμη. τα 17ε ειναι πολλα αλλα και παλι επιφυλλασομαι για την μαρκα της σαμπρελας και την θεση του τροχου.

nassosxlvbros
23/11/2016, 00:06
Αυτό πάντα με εκνεύριζε....

Εκτός απο την δουλειά, πληρώνουμε και τη γνώση.

Αν σας φαίνονται πολλά 10€ για τη δουλειά του άλλου (και για φανερά ή κρυφά έξοδα που μόνο αυτός ξέρει) ανοίξτε ένα συνεργείο/λαστιχάδικο/ό.,τι θέλετε και καλές δουλειές.

Με αυτή τη λογική και μια χειρουργική επέμβαση μισής ώρας πόσο να κοστίζει και μας χρεώνουν κάτι χιλιάρικα;



Γιααα κάτσε ρε αδερφέ.....
Τι γνώσεις έχει και χρειάζεται να αλλάξει κανείς μια σαμπρέλλα; Εκτός αν όλοι οι λαστιχάδες έχουν κάνα μεταπτυχιακό στη NASA....
Πόσο του κοστίζει δηλαδή;
Και επαναλαμβάνω:
Άλλαξε μια ρημάδα κινέζικη σαμπρέλλα που την αγοράζει λεπτά -γιατί δεν αγοράζει 2-3 αλλά εκατοντάδες- και σε ελάχιστη ώρα ...ε, πόσο να χρεώσει την εργατώρα; 50€; 12 € (σαμπρέλλες+εργασία) θα έπρεπε να χρεώνει και για τις 2,τότε ναι,δίκαιο θα ήταν
Απλά συμφωνώ με τις πιο πάνω απόψεις : όπου σε βρουν σε σφάζουν
Αν ήταν έτσι γιατί δε τις χρεώνει όταν αλλάζει και λάστιχα; Χρειάζεται να σου πω γιατί;

Όσο για τη λογική της χειρουργικής επέμβασης συγκρινόμενη με το λαστιχά,με την ίδια λογική κάθε φορά που ακούω τέτοια πρέπει να με πληρώνουν....Και με την ίδια λογική αύριο είμαι εκατομμυριούχος και αγοράζω όλα τα λαστιχάδικα ή ότι άλλο μου αρέσει...

Και επαναλαμβάνω για μια ακόμα φορά : Ο ίδιος κάποτε είχε αν όχι τις καλύτερες,από τις πιο χαμηλές τιμές τριγύρω.... Και τότε είχε τεβε νοίκια κλπ αλλά ξέρεις τι; δε λερώνει πια τα χέρια του γι αυτό χρεώνει τόσα...Υπάρχουν μαγαζιά με πιο ακριβό νοίκι και ρεύμα και πιο χλιδάτα από αυτόν και χρεώνουν τα μισά....Όλη μέρα στο δρόμο είμαι και το κλατάρισμα στο παπί είναι ρουτίνα,αλλά να μην ακούω και μαλακίες του στυλ "τόσο παίρνω".

motomaniac όπως γράφω ΛΙΑΝΙΚΗ η συγκεκριμένη κινέζικη που βάζω συνέχεια γιατί αυτή δουλεύουν οι περισσότεροι (στο μπλε κουτι) έχει 2,5€ ΟΠΟΥ και να πας,οπότε 20€ για 2 σαμπρέλλες είναι απλώς πολλά....

mikes
23/11/2016, 07:18
ολοι εσεις που τοσο καλα τα ξερετε ολα, γιατι δεν τα κανετε μονοι σας? η μαλλον ανοιχτε λαστιχαδικα να κονομήσετε...

αν ερθω εγω και κοστολογησω τη δικη σας δουλεια (συμφωνα παντα με τις δικες μου θεωριες) θα μου πειτε ότι λεω μαλακιες και δεν είναι ετσι τα πραγματα.. εσεις γιατι το κανετε?

15 ευρω ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ είναι ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΗ τιμη για αλλαγη σαμπρέλας (με υλικο της προκοπης εννοείται) από τη στιγμη που θα ασχοληθώ με το μπουρδελο σας (γιατι τα περισσοτερα παπια που εχω πιασει στα χερια μου μπουρδελα είναι) πανω από 20 λεπτα και θα πρεπει να βρισκω και λυσεις να ταιριαξω τα αταίριαστα που είναι τιγκα στη πατεντα... αμα δε σας αρεσει καντε τα μονοι σας..

(ενας λαστιχας που βαρεθηκε να διαβαζει μαλακιες...)

sniper
23/11/2016, 09:00
Γιααα κάτσε ρε αδερφέ.....
Τι γνώσεις έχει και χρειάζεται να αλλάξει κανείς μια σαμπρέλλα; Εκτός αν όλοι οι λαστιχάδες έχουν κάνα μεταπτυχιακό στη NASA....
Πόσο του κοστίζει δηλαδή;
Και επαναλαμβάνω:
Άλλαξε μια ρημάδα κινέζικη σαμπρέλλα που την αγοράζει λεπτά -γιατί δεν αγοράζει 2-3 αλλά εκατοντάδες- και σε ελάχιστη ώρα ...ε, πόσο να χρεώσει την εργατώρα; 50€; 12 € (σαμπρέλλες+εργασία) θα έπρεπε να χρεώνει και για τις 2,τότε ναι,δίκαιο θα ήταν
Απλά συμφωνώ με τις πιο πάνω απόψεις : όπου σε βρουν σε σφάζουν
Αν ήταν έτσι γιατί δε τις χρεώνει όταν αλλάζει και λάστιχα; Χρειάζεται να σου πω γιατί;
....

Κοίτα να δεις... Δεν θα κάνουμε την τρίχα τριχιά αλλά όλο και κάτι ξέρει ένας λαστιχας... Πιθανώς και γι αυτό δεν κλαίς το καρέ σου ή τα γρανάζια του κιβωτίου σου...
Πιθανώς να έχει αγοράσει και μηχανήματα.
Πιθανώς να έχει και κανένα υπάλληλο, που μαύρη η ώρα κι η στιγμή που δίνει ψωμί σε κανένα παιδάκι κι αυτός "αράζει"...
Πιθανώς να έχει νοίκια
Πιθανώς να σου εβαλε και 24% ΦΠΑ
Πιθανώς να έχει ΤΕΒΕ (ή όπως το λένε)
Πιθανώς να έχει ΔΕΗ, Δημ Τελη κλπ
Πιθανώς να έχει προκαταβολή φόρου
Πιθανώς να θέλει να βγάλει μεροκάματο κι αυτός
Πιθανώς τη σαμπρέλα να μην την αγοράζει λεπτά, έχεις δει τα τιμολόγια εσύ;


Πιθανώς βέβαια να έχεις εσύ δίκιο, οπότε ξαναλέω, γιατί δεν ανοίγεις εσύ ένα λαστιχάδικο;
Με τις τιμές που λες, ουρές θα κάνουμε όλοι και εγώ πρώτος.

GFawkes
23/11/2016, 09:01
Δεν καταλαβαινω γιατι διαφωνείτε....


πρωτη φορα ειναι που καποιος ασχετος με το αντικειμενο εχει rock solid αποψη....

μια ματια στο Ηαbemus θα σας πεισει.....

nassosxlvbros
23/11/2016, 10:39
Κοίτα να δεις... Δεν θα κάνουμε την τρίχα τριχιά αλλά όλο και κάτι ξέρει ένας λαστιχας... Πιθανώς και γι αυτό δεν κλαίς το καρέ σου ή τα γρανάζια του κιβωτίου σου...
Πιθανώς να έχει αγοράσει και μηχανήματα.
Πιθανώς να έχει και κανένα υπάλληλο, που μαύρη η ώρα κι η στιγμή που δίνει ψωμί σε κανένα παιδάκι κι αυτός "αράζει"...
Πιθανώς να έχει νοίκια
Πιθανώς να σου εβαλε και 24% ΦΠΑ
Πιθανώς να έχει ΤΕΒΕ (ή όπως το λένε)
Πιθανώς να έχει ΔΕΗ, Δημ Τελη κλπ
Πιθανώς να έχει προκαταβολή φόρου
Πιθανώς να θέλει να βγάλει μεροκάματο κι αυτός
Πιθανώς τη σαμπρέλα να μην την αγοράζει λεπτά, έχεις δει τα τιμολόγια εσύ;


Πιθανώς βέβαια να έχεις εσύ δίκιο, οπότε ξαναλέω, γιατί δεν ανοίγεις εσύ ένα λαστιχάδικο;
Με τις τιμές που λες, ουρές θα κάνουμε όλοι και εγώ πρώτος.


Πιθανόν και ναι
Το σίγουρο είναι πως την επόμενη φορά το μενού έχει σαμπρέλλα κάτω από τη σέλα και επιτόπια επισκευή
Σίγουρα ένα μαγαζί έχει πάγια έξοδα,αλλά υπάρχουν μαγαζιά κεντρικότερα πιο χλιδάτα με περισσότερα έξοδα και υπαλλήλους,και παίρνουν λιγότερα...Ψάξτε και λίγο,δεν είναι θέμα rock solid άποψης,απλά δεν ανέχομαι τη κοροιδία επί της κοροιδίας...

motomaniac
23/11/2016, 11:46
Γιααα κάτσε ρε αδερφέ.....
Τι γνώσεις έχει και χρειάζεται να αλλάξει κανείς μια σαμπρέλλα; Εκτός αν όλοι οι λαστιχάδες έχουν κάνα μεταπτυχιακό στη NASA....
Πόσο του κοστίζει δηλαδή;
Και επαναλαμβάνω:
Άλλαξε μια ρημάδα κινέζικη σαμπρέλλα που την αγοράζει λεπτά -γιατί δεν αγοράζει 2-3 αλλά εκατοντάδες- και σε ελάχιστη ώρα ...ε, πόσο να χρεώσει την εργατώρα; 50€; 12 € (σαμπρέλλες+εργασία) θα έπρεπε να χρεώνει και για τις 2,τότε ναι,δίκαιο θα ήταν
Απλά συμφωνώ με τις πιο πάνω απόψεις : όπου σε βρουν σε σφάζουν
Αν ήταν έτσι γιατί δε τις χρεώνει όταν αλλάζει και λάστιχα; Χρειάζεται να σου πω γιατί;

Όσο για τη λογική της χειρουργικής επέμβασης συγκρινόμενη με το λαστιχά,με την ίδια λογική κάθε φορά που ακούω τέτοια πρέπει να με πληρώνουν....Και με την ίδια λογική αύριο είμαι εκατομμυριούχος και αγοράζω όλα τα λαστιχάδικα ή ότι άλλο μου αρέσει...

Και επαναλαμβάνω για μια ακόμα φορά : Ο ίδιος κάποτε είχε αν όχι τις καλύτερες,από τις πιο χαμηλές τιμές τριγύρω.... Και τότε είχε τεβε νοίκια κλπ αλλά ξέρεις τι; δε λερώνει πια τα χέρια του γι αυτό χρεώνει τόσα...Υπάρχουν μαγαζιά με πιο ακριβό νοίκι και ρεύμα και πιο χλιδάτα από αυτόν και χρεώνουν τα μισά....Όλη μέρα στο δρόμο είμαι και το κλατάρισμα στο παπί είναι ρουτίνα,αλλά να μην ακούω και μαλακίες του στυλ "τόσο παίρνω".

motomaniac όπως γράφω ΛΙΑΝΙΚΗ η συγκεκριμένη κινέζικη που βάζω συνέχεια γιατί αυτή δουλεύουν οι περισσότεροι (στο μπλε κουτι) έχει 2,5€ ΟΠΟΥ και να πας,οπότε 20€ για 2 σαμπρέλλες είναι απλώς πολλά....

εγω φιλε 2,5ε δεν μπορω να πουλησω επ'ουδενι λογω. ισως να ισχυει το περι ποσοτητας που ειπες. αλλα οι περισσοτεροι τοσο αγοραζουμε. ετσι για να σου φυγουν καποιες ιδεες. αλλα οπως κι οι αλλοι πανε ανοιξε μαγαζι η αλλαξε την μονος.

vaska
23/11/2016, 11:49
Πιθανόν και ναι
Το σίγουρο είναι πως την επόμενη φορά το μενού έχει σαμπρέλλα κάτω από τη σέλα και επιτόπια επισκευή
Σίγουρα ένα μαγαζί έχει πάγια έξοδα,αλλά υπάρχουν μαγαζιά κεντρικότερα πιο χλιδάτα με περισσότερα έξοδα και υπαλλήλους,και παίρνουν λιγότερα...Ψάξτε και λίγο,δεν είναι θέμα rock solid άποψης,απλά δεν ανέχομαι τη κοροιδία επί της κοροιδίας...

Καλός ή κακός επαγγελματίας ο συγκεκριμένος πάντα έχεις την επιλογή να μην ξαναπας από το μαγαζί του. Όμορφα αντρίκια κοτσωνάτα. Δεν σε γουστάρω μεσιέ γιατί θεωρώ ότι με κλέβεις, γιατί δεν μου αρέσουν τα μούτρα σου κλπ κλπ. Τα υπόλοιπα άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε. Αυτό το σενάριο που ο καθένας κοστολογεί την δουλειά του άλλου με χαλάει και δεν μιλώ προσωπικά για σένα. Το κάνουν και οι δικοί μου πελάτες που έχουν κι ένα ατού ακόμα, έχουν "έναν φίλο που ξέρει και τους είπε ότι τόσο κάνει η δουλειά μου". Εγώ σαν Βασίλης πάντα ξεκαθαρίζω το τι ζητάω και πόσο κάνει το υλικό και αφήνω τον πελάτη ν' αποφασίσει.

Προχθές Παρασκευή μου ήρθε ένας λεβεντάκος με καμένο τροφοδοτικό και του έδωσα 3 εναλλακτικές για ανάλογης αξίας τροφοδοτικό. Ήθελε και να του το περάσω. Συνήθως δεν χρεώνω την αλλαγή τροφοδοτικού αλλά το μηχάνημά του είχε τα χάλια του από καλώδια κοκορέτσι, σκόνη και βρόμα, cpu cooler χτισμένο από την μπίχλα, την μητρική στερεωμένη με μία μόνο βίδα και άλλα όμορφα. Του είπα +15. Του φάνηκαν πολλά και είπε θα το κάνει μόνος του. Πλήρωσε, έφυγε. Επέστρεψε το Σάββατο με καμένο το καινούριο τροφοδοτικό, καμένη μητρική. Μάλλον θα του ερχόταν φτηνότερο αν το άφηνε. Μπροστά μου φίλος σε αλλαγή ελαστικού σε παπί του, ξεβούρτσισε το σπείρωμα της βίδας που κρατάει το μουαγιέ στα Χόντα. Παραδείγματα άπειρα.

Bladerunner
23/11/2016, 13:21
Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας. Το κόστος λειτουργίας του γραφείου μου είναι 7€ την ώρα!

Με χαμηλό σχετικά ενοίκιο και χωρίς έξοδα μισθοδοσίας.

Μαγαζιά σε εμπορικούς δρόμους και με ένα άτομο προσωπικό έχουν κόστος πάνω από 11€ την ώρα.

Στο τέταρτο που θέλει για να αλλάξει δυο σαμπρέλες αναλογούν 2,75€ έξοδα.
Κινέζικες σαμπρέλες από το "καλάθι" κόστισαν 1,90+

Αν λοιπόν χρεώνει 12€ όπως γράφτηκε παραπάνω:

ΦΠΑ 2,32
Υλικά 1,90
Λοιπά 2,75

Κέρδος προ φόρων 5,03
Φόρος 1,46

Καθαρά κέρδη 3,57

Γράφτηκε ξανά:

Δεν είστε υποχρεωμένοι να καλύψετε τα έξοδα της Μιχαλακοπούλου.
Κάντε έρευνα αγοράς -για το ίδιο ακριβές προϊόν- και προτιμήστε όποιον νομίζετε ότι σας συμφέρει.
Βέβαια, δεν είναι τυχαίο ότι πολλές φορές οι "μεγάλοι" είναι πιο φτηνοί. Έχει να κάνει με το πόσα τέτοια "15λεπτα" αποτελείται η μέρα τους.

yes-u
23/11/2016, 14:50
Καλός ή κακός επαγγελματίας ο συγκεκριμένος πάντα έχεις την επιλογή να μην ξαναπας από το μαγαζί του. Όμορφα αντρίκια κοτσωνάτα. Δεν σε γουστάρω μεσιέ γιατί θεωρώ ότι με κλέβεις, γιατί δεν μου αρέσουν τα μούτρα σου κλπ κλπ. Τα υπόλοιπα άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε. Αυτό το σενάριο που ο καθένας κοστολογεί την δουλειά του άλλου με χαλάει και δεν μιλώ προσωπικά για σένα. Το κάνουν και οι δικοί μου πελάτες που έχουν κι ένα ατού ακόμα, έχουν "έναν φίλο που ξέρει και τους είπε ότι τόσο κάνει η δουλειά μου". Εγώ σαν Βασίλης πάντα ξεκαθαρίζω το τι ζητάω και πόσο κάνει το υλικό και αφήνω τον πελάτη ν' αποφασίσει.

Προχθές Παρασκευή μου ήρθε ένας λεβεντάκος με καμένο τροφοδοτικό και του έδωσα 3 εναλλακτικές για ανάλογης αξίας τροφοδοτικό. Ήθελε και να του το περάσω. Συνήθως δεν χρεώνω την αλλαγή τροφοδοτικού αλλά το μηχάνημά του είχε τα χάλια του από καλώδια κοκορέτσι, σκόνη και βρόμα, cpu cooler χτισμένο από την μπίχλα, την μητρική στερεωμένη με μία μόνο βίδα και άλλα όμορφα. Του είπα +15. Του φάνηκαν πολλά και είπε θα το κάνει μόνος του. Πλήρωσε, έφυγε. Επέστρεψε το Σάββατο με καμένο το καινούριο τροφοδοτικό, καμένη μητρική. Μάλλον θα του ερχόταν φτηνότερο αν το άφηνε. Μπροστά μου φίλος σε αλλαγή ελαστικού σε παπί του, ξεβούρτσισε το σπείρωμα της βίδας που κρατάει το μουαγιέ στα Χόντα. Παραδείγματα άπειρα.

Aς το κάνουμε λίγο πιο ενδιαφέρον το σενάριο.. έκανες εσύ την επισκευή με 15 ε και πάθαινε την ίδια ζημιά, πράγμα πολύ πιθανό, λόγω κακής γενικότερης κατάστασης μηχανήματος. Για κανά εξάμηνο δε θα'χες χρόνο για το μοτό, για να σετάρεις το νέο υπερυπολογιστή και να αποζημιώσεις την υλική και ηθική βλάβη του πελάτη.. (σ.σ δεν είμαι ελεύθερος επαγγελματίας)

Ζεύκας
23/11/2016, 14:51
Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας. Το κόστος λειτουργίας του γραφείου μου είναι 7€ την ώρα!

ο λογιστής μου στον άγιο παντελεήμωνα με χρεώνει 20 ευρώ για μια δήλωση που του παίρνει 2 λεπτά να την κάνει.

φαντάζομαι το 30 τετραγωνικών γραφείο του θα έχει 10.000 ευρώ ενοίκιο το μήνα.

Bladerunner
23/11/2016, 14:59
ο λογιστής μου στον άγιο παντελεήμωνα με χρεώνει 20 ευρώ για μια δήλωση που του παίρνει 2 λεπτά να την κάνει.

φαντάζομαι το 30 τετραγωνικών γραφείο του θα έχει 10.000 ευρώ ενοίκιο το μήνα.

Φτηνός είναι.

BLiTzER
23/11/2016, 15:01
Αν πληρώνεις λογιστή για να σου συμπληρώνει μια δήλωση των 2 λεπτών, θα έλεγε κάποιος (δεν τον ξέρεις) ότι αξίζεις να σου παίρνει και 50€. :p

Ζεύκας
23/11/2016, 15:12
Αν πληρώνεις λογιστή για να σου συμπληρώνει μια δήλωση των 2 λεπτών, θα έλεγε κάποιος (δεν τον ξέρεις) ότι αξίζεις να σου παίρνει και 50€. :p

ναι ίσως να μου αξίζει, γιατί βλέπεις πιστεύω πως πρέπει να στηρίζω τον επαγγελματία.

αλλά του χρόνου θα κάτσω να διάβασω πως γίνεται μια απλή δήλωση ενός μισθωτού και
θα την κάνω μόνος μου γιατί αισθάνθηκα μαλάκας. 20 ευρώ για 2 λεπτά πληκτρολόγηση
στο κομπιούτερ ούτε γιατρός να ήταν.

sniper
23/11/2016, 15:13
Αν πληρώνεις λογιστή για να σου συμπληρώνει μια δήλωση των 2 λεπτών, θα έλεγε κάποιος (δεν τον ξέρεις) ότι αξίζεις να σου παίρνει και 50€. :p


:bawl::tooth: :bawl::tooth:

sniper
23/11/2016, 15:14
ναι ίσως να μου αξίζει, γιατί βλέπεις πιστεύω πως πρέπει να στηρίζω τον επαγγελματία.

αλλά του χρόνου θα κάτσω να διάβασω πως γίνεται μια απλή δήλωση ενός μισθωτού και
θα την κάνω μόνος μου γιατί αισθάνθηκα μαλάκας. 20 ευρώ για 2 λεπτά πληκτρολόγηση
στο κομπιούτερ ούτε γιατρός να ήταν.


Μπορείς βέβαια να αντιγράψεις την περσινη... εκτός αν έχει αλλάξει η διαδικασία, που κάθεται και διαβαζει ο λογιστής σου.

Και τέλος πάντων, επειδή γιορτάζεις, χρόνια πολλά :lol:

DAYMAN
23/11/2016, 16:31
ναι ίσως να μου αξίζει, γιατί βλέπεις πιστεύω πως πρέπει να στηρίζω τον επαγγελματία.

αλλά του χρόνου θα κάτσω να διάβασω πως γίνεται μια απλή δήλωση ενός μισθωτού και
θα την κάνω μόνος μου γιατί αισθάνθηκα μαλάκας. 20 ευρώ για 2 λεπτά πληκτρολόγηση
στο κομπιούτερ ούτε γιατρός να ήταν.

καλη τιμη.Καποιοι ζητουν ...........50αρικακι.:cry:

noodles
23/11/2016, 21:45
Ψιλο φρεσκάρω το θέμα σήμερα που έμεινα από λάστιχο...Αλλαγή σαμπρέλλας στον πάπιο εμπρός πίσω (η πίσω κομμάτια η εμπρός προληπτικά) ένα 20αρικάκι.....Έχω αλλάξει πριν από κάνα 6μηνο στην Πειραιώς πάλι πίσω σαμπρέλλα με ίδια κινεζιά μόνο με 5€....Ας όψεται που βιαζόμουν,και δε το πήγα ζάντα/ζάντα μέχρι Πειραιώς ξανά...

Edit: 5,5€ κοστίζει λιανική η σαμπρέλλα της Michelin....http://www.stelpet.gr/gr/el/products/michelin-225250-17

Ο λαστιχάς στη Κάρπου που ψάχνει μεροκάματο από το τίποτα,θα με ξαναδεί 30 Φεβρουαρίου....


λογικη φενεται η τιμη που σε χρεωσε. τοσο την εχεις πληρωσει και αλλες φορες απλα δεν το εχεις καταλαβει.
πχ βαλεις καινουρια λαστιχα ζευγαρι michelin m62 τα οποια κοστιζουν 57ε (27 και 30 αντιστοιχα), + τις 2 σαμπρελες + τη δουλεια φτανεις καπου στα 80ε. ;)


λογιστης που κανει δηλωση με 20ε (οσο ευκολη και να ειναι) μαλλον ειναι πολυ γνωστος.
απο 30 ξεκιναγε ο δικος μου τις απλες δηλωσεις πχ των εποπ που ειναι ιδια με την περσινη...

andreaspetr
24/11/2016, 00:31
ζευγαρι michelin m62 τα οποια κοστιζουν 57ε (27 και 30 αντιστοιχα)



οταν πηγα να βαλω Μ62 μου ειπε ιδια τιμη παιρνει ασχετα διαστασης(2.25-2.50-2.75)
αφου ιδια τιμη τα αγοραζει.