PDA

View Full Version : ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητήρας...



Σελίδες : 1 [2]

gcrook
08/09/2005, 16:33
Λαμπρο για δες αυτο.
Μια περιπτωση παρομοια με την δικη σου

http://www.complaints.com/directory/2005/january/31/40.htm

Tropeas
08/09/2005, 17:31
Φίλε Γιώργο σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ !!!
είναι ένα έγραφο που μπορώ να πατήσω και για μη σωστή αντιμετώπιση της Suzuki αλλά και για την βεβαίωση τελικά ότι το πρόβλημά μου δεν ήταν μόνο προσωπικό , ούτε καν ελατωματική σειρά, αλλά κάτι σοβαρότερο σε περισσότερα μοντέλλα, και έτσι αποδεικνύει αμέλεια απο μεριάς της Suzuki, παγκοσμίως!

Αυτην την εβδομάδα θα κάνω track και το δικό μου γράμμα να δω απο ποιον παρελήφθει και να τηλεφωνήσω μετά να δω τι έγινε και πως προχώρησε και γιατί δεν έχω λάβει απάντηση ακόμα , μιας και το χω στείλει ΣΥΣΤΗΜΕΝΟ και στα Ιαπωνικά ,απο αρχές Αυγούστου.

Θα έχετε σύντομα και άλλα νεα απο την κατάσταση, μιας και ο ένας δικηγόρος της Νομικής Προστασίας δεν μου τα λέει καλά... (μου λέει να παω να παραλάβω τον συναρμολογημένο απο καινούρια ανταλλακτικά κινητήρα και να υπογράψω με "κάθε επιφύλαξη") πράγμα που θα μπορούσα να το είχα κάνει και ήδη χωρίς αυτόν μεσολαβητή αλλά δεν το κανα για να βεβαιώσω την νομικά σωστή αντικατάσταση του κινητήρα μου που κανονικά πρέπει να γίνει με καινούριο εισαγωγή απο Ιαπωνία!

gmakris
08/09/2005, 22:52
Oπως φαινεται παρα το γεγονος οτι εφυγαν και αλλες σχετικες επιστολες στην Suzuki Ιαπωνιας δεν εγινε τιποτα απολυτως.
Εαν ειναι να περιμενεις 10(?) μηνες για να σου απαντησουν Λαμπρο καλυτερα να προχωρησεις χωρις αυτους - ισως θα επρεπε να επικοινωνησεις με καποιον απο το SV1000 owners group μηπως εχουν καποια αποψη στο θεμα και πως να προχωρησεις.....

Tropeas
08/09/2005, 23:11
Το κανα ήδη και θα προχωρήσω και περαιτέρω, ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ σου ρχομαι... :p

Ξεκινάνε και δημοσιεύσεις σε περιοδικά , σιγά σιγά....

http://www.sv1000.zyns.com/forums/showthread.php?p=241347#post241347

http://www.sv1000.zyns.com/forums/showthread.php?p=241349#post241349

Ευκαιρεία να φτιάξω και ένα site
DON'T BUY SUZUKI!!!! :nono:

gcrook
09/09/2005, 00:19
Λαμπρο οποτε ευκαιρησεις βαλε εδω ολα τα ποστ που εχεις κανει στα διαφορα fora.
Ευκαιρια να ποσταρεις και στο SocalSVriders, και κυριως στο Sv650.org, μιας και στο τελευταιο τα παιδια ειναι πολυ ψαγμενα σε τετοια θεματα.
Καλη επιτυχια ευχομαι, αν βρω κατι νεοτερο θα ποσταρω.:wave2:

gcrook
12/09/2005, 06:45
Βλεπω ποσταρες στα παιδια στο Καλιφορνια:D
Ειπα να βαλω ενα χερακι, αλλα δεν τους βλεπω πολυ προθυμους να βοηθησουν τους "xeno".:lol:

http://www.socalsvriders.org/forums/showthread.php?s=&threadid=16098

Tropeas
12/09/2005, 07:23
Ωραίος! ευχαριστώ που ασχολήθηκες να κάτσεις να γράψεις όλο αυτό το κείμενο στα αγγλικά...;) :a19:

wrenchfzr
13/09/2005, 20:34
αν και το σιχαινομαι δοκιμαζεις τα καναλια;ο σκοπος ειναι να δωσης δημισιοτητα

vstrompanos
17/09/2005, 13:51
file lampro anatrixiasa kai mono pou to diabasa!!!!!kai anxothika dioth exoume kai to idio moter!!!loipon san texnikos kai gnwsths kai ths motosikletas kai tou v2 ths suzuki ena tha sou pw.phegene ston tipako pou sou pidikse to mhxanakh kai rwta ton ti kata thn gnwmh tou egine.an den dw ti exei mesa to moter den mporw na sou pw ti egine alla mporw na sou pw kapies pithanotites.
proton logo eksatmhshs kai filtrou wpos poli swsta eipes ftoxine to migma kai katebase kana pistonh katw pragma pou eine apothano giati prin tha akouges metalikous krotous to moter tha ekobe kai se kamia periptosh den tha pigenes me 120.
2 apo oti blepw apo ths foto sou alla den mporw na eime kai sigouro to olo thema proilthe apo thn miza kai malista apo amelia pragma pou simenei h strabobidomeno eksarthma h kati katargithike giati wpos kina lene den xreiazete
3 kai auto pou nomizw oti isxeih kai eine kai to pithanotero logo tou lisimatos den lithike olo to sazman alla meroi tou opote ekei kati den mpike swsta kai malon kapia asfaleia opote efige granazi kai espase ta panta deksia kai aristera.dikigoro den nomizw na xreiasths alla sigoura tha prepei na apeuthinths sta kentrika ths suzuki kai na miliseis me to texniko tmhma.auto pou den prepei na kaneis eine na mhn arxiseis thn episkeyh xwris na exeis milisei prin mazh tous.egw epestrepsa ellada prin mia bdomada giauto den to eixa dei opote wpos swsta eipan exw xasei episodia.an thes kamia boitheia xtipa kana thlefono kai lampro dosth thn malakia agorh mou den se paei......

wrenchfzr
18/09/2005, 07:45
Κοιτα να δεις.το τεχνικο θεμα,δηλαδη τι εφταιξε είναι το ιδιο σοβαρ οσο και το πώς θα <<πληρωσει>> η suzuzki.οταν πρωτοειδα το θεμα ,και ακουσα για την αλλαγη του κομπλερ πιστεψα ότι εφταιγε αυτό.και όμως δεν είναι ετσι.αν κοιταξεις τις φωτο που δημοσιευσες θα παρατητηρησεις ότι στην φωτο με τον κιλυνδρο με την μικρη ζημια τα κομματια που λειπουν είναι κατά την διαδρομη της μπιελας,δηλαδη μπρος και πισω.
Αν παρατηρησεις το καρτερ ενώ το βολαν και το κομπλερ είναι από την εξωτερικη πλευρα του καρτερ ,αυτό(το καρτερ) χωρις να εχει σπασει εχει κανει ζημεια μεσα του από κατι αρκετα ψηλα.αρα δεν την εκανε το κομπλερ αφου δεν περασε μεσα στο καρτερ
Το εμβολο που είναι κατεστραμενο μαζι με τον κυλινδρο του εχει πανω του κομμενη την μπιελα και από την κατω πλευρα του το εμβολο εχει συνεχομενα χτυπηματα από κατι που δεν πεταχτηκε απλα αλλα μπορουσε να κτυπα από κατω συνεχεια και σε σχεδον σταθερο σημειο και φυσικα διελυσε χιτωνιο και εμβολο.
Αυτό το υπολοιπο της μπιελας ηταν αρκετα μακρυ αφου η μπιελα εχασε μονο το πανω καμματι και εφτανε στο εμβολο και το χτυπουσε
Και για σκεψου μετα τον στροφαλο από τα ισχυροτερα μεταλλα είναι της μπιελας τι όμως τιν εκοψε ετσι;επειδη η μπιελα είναι κομμενη στα ισια χωρις στραβωμα αρα δεν ζοριστικε κατά την λειτουργεια της (στροφες η καποιο ξενο αντικειμενο από την εισαγωγη)
Κατ αρχην όταν ειδα την τρυπα μπροστα πισω από το μοτερ της μιζας ειπα το κομπλερ. Αλλα τωρα λεω πως αφου το κομπλερ είναι αρκετα πιο αριστερα και αυτό και τα γραναζακια που μεταφερουν την κινηση στον στροφαλο.τι είναι ακριβως πισω από την τρυπα;
Η μπιελα και κατά την περιεργη διαδρομη που κανει πανω κατω μπρος πισωκαι επειδη το πιο ευαισθητο σημειο είναι το πιο αδυνατο δηλαδη το πανω ακριβως κετω από την τρυπα του πειρου του εμβολου,
Και εκει κοπηκε αρα το υπολοιπο του στελεχους που είναι πανω στον στροφαλο μπορεινα φτασει σχεδον παντου.
Και μαλλον το εκανε.
Μου εχουν συμβει αρκετα περιστατικα με transalp και bandit και το transalp πιστεψε με δεν ανοιγε το καρτερ γιατι ειχαν στραβωσει οι βιδες που το εκλειναν.
Το καρτερ κομματια.
Για να μην κουρασω άλλο σκευτητε αυτή την λυση και μετα ξανακοιταξτε τις φωτογραφιες οσοι γνωριζετε λιγα τεχνικα.
Συγνωμη για την επαναφορα στο θεμα.αν εφταιγε η μιζα και τα υπολοιπα της τι συμβαινει; Αν το κομπλερ κομπλαρει εκει που επρεπε να ρολαρει τοτε η μιζα λογω σχεσεως(υποπολλαπλασιασμου)αναγκαζεται να παρει ακαριαια πολλες χιλιαδες στροφες.αν με 2500 δινει 250 την στιγμη που το κομπλερ την αναγκαζει να κινηθει με τον κινητηρα ,οταν αυτος εχει 8000 η μιζα σε χρονο 0(μηδεν)πρεπει να ανεβασει 80000.ξερεις τι γινεται της βγαινουν τα τυλιγματα λογω φυγοκεντρου και μπλοκαρει κaι φυσικα μπλοκαρει και ο κινητηρας .η μιζα φαινεται εθικτη αρα το θεμα μιζα ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ και παμε σε κατι αλλο

Tropeas
18/09/2005, 07:58
Ετσι όπως τα λες μου τα χουν πει και μένα , όπως επίσης ότι αν είχε ξεκινήσει απο σαζμάν π.χ. ότι το πολύ πολύ να είχε φτάσει το πρόβλημα στον στρόφαλο και να είχε απομονωθεί εκεί , να μην πήγαινε παραπέρα.

wrenchfzr
18/09/2005, 11:42
και μαλλον ετσι ειναι .ποιος σου το ειπε;τον θεωρεις εγκυρο;φιλε μου θα σου αφησει οδηγικα κουσουρια για καιρο και ισως το ξεπερασεις με τον καιρο λογω της ηλικιας.σκεψου οτι σε πολλους συμβαινει κατι αναλογο.σε opel αστρα 5 κλειδωσε το τιμονι εν κινησει.απαιτησε αλλαγη αυτοκινιτου.νομιζεις πως τα περιοδικα δεν ξερουν να σε καθοδηγησουν.γελασμενος .ολα τα περιοδικα θαβουν τα θεματα που πληγουν τους διαφημιζομενους τους .παντως να αναπτυξεις εναν τροπο σκεψεις που συχνα θα σε οδηγει σε αδιεξοδο γιατι οχι οτι δεν ειναι λιγικο απλα δεν το φανταζεσαι.ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.καποτε με την yamaha ημουν σε καυγαδες και δημοσιευσα την επιστολη μου σε περιοδικο του ειδικου τυπου.επι 6 μηνες απαντηση ουτε απο τηνyamaha ουτε απο το περιοδικο και οταν το εψαξα γιατι αργει η απαντηση εμαθα οτι δεν το ειχαν στειλει στην εταιρεια .γιατι;γιατι τι περιοδικο ειχε ΜΕΤΟΧΕΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ η το αναποδο.για να καταλαβεις τι μπορει να αντιμετωπισεις και γιατι οσοι γνωριζουν γινονται καχυπτοτοι.οπλο σου ολοι εμεις και ποσοι θα μεινουν αν πραγματι πρεπει να βοηθεισουν.ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΤΑΝ ΑΠΕΙΛΕΙΤΑΙ Η ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΝΤΩΤΙΚΑ.δεν θελω να σου πω να γινεις δον κιχωτης αλλα αν το κυνηγησεις να σκευτεις οτι ενας καλος δικηγορος θα αμειφθει με ποσοστα και στην πορεια αν ψυλιαστεις οτι κολαει τον εχουν πλησιασει και ριχνει την υποθεση.εκει επιβεβαιωνεις το μεγεθος της πιθανης αποζημειωσης.εσενα δεν θα σου κοστισει τιποτα ,θελει λιγο σκεψη για τις κινησεις σου.δημοσιευε τις απορειες σου .ολο και καποιος ξερει κατι υπομονη φιλε
στο indernet υπαρχει site adventure rider και με τιτλοCapo mean nastyστις 12-3-04 επισκεψου το και αναφερσου στο προβλημα και κοιτα τι κινησεις εκανε ο τουρκος

Tropeas
21/09/2005, 23:21
Συντομα θα ποστάρω και πρόσφατα θετικά νέα, και μια περίληψη του τι έχει γίνει για να μην χάνεται κάποιος σε όλες αυτές τις σελίδες...
Φίλοι να ξέρατε τι νόμοι υπάρχουν και τι λένε... μας κοροιδεύουν όλοι συνεχώς στον βωμό της ευκολίας, γιατί αλλιώς θα χαν φαλιρήσει οι εταιρείες... αλλά πρέπει να φτάσουμε στα όρια να μάθουμε τα δικαιώματα μας και αυτοί ότι το after sales είναι η κάλυψη του προβληματικού sales μόνο απο την δικιά τους μεριά...

F3ntagin
26/09/2005, 17:13
ΦΙΛΕ TROPEA.ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ. ΕΠΕΙΔΗ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΛΥΣΗ,ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΘΕΤΕΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΩ.ΣΟΥ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΙ PRIVE MSG, ΟΠΟΤΕ ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ SPAM. ΠΑΡΕ ΜΕ ΕΝΑ ΤΗΛ. ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.

Tropeas
26/09/2005, 22:15
Θα μιλήσουμε...
Σύντομα θα έχετε και άλλα νέα...
;)

Tropeas
29/09/2005, 00:51
Παιδιά ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ αναφέρει ότι γνωρίζετε και άλλον με Suzuki ή SV που έχει σπάσει το μοτέρ , και ακόμα καλύτερα απο σπάσιμο μπιέλας (διωστήρα) κλπ, παρακαλώ να ενεργήσετε άμεσα όσο μπορείτε και αν θέλετε να με βοηθήσετε και να μου αναφέρετε ονόματα και αν θελετε να συμμετέχετε σαν μάρτυρες με το δικό σας συμβάν.

ΧΡΟΝΟ δεν έχουμε , παρά μόνο σήμερα!
όποιος μπορεί να κάνει κανα δυο τηλ. στην ανάγκη να μάθει κλπ θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα... (ειδικά αν εχει και φωτό και μαρτυρίες συνεργίου , τότε μάλλον θα βγάλει σε καλό και για την δική του υπόθεση...)

Multijohn
29/09/2005, 01:18
Σήμερα ήμουν στον Σύλλογό μου (Salonika Club) και κατά τύχη είχα το 0-300 μαζί μου.Σε κάποια φάση καθώς το ξεκοκκαλίζω,είχε ένα άρθρο περι αστοχιών υλικών των εταιριών και κακοσυντήρητων(συνεργείων) και είδα την περίπτωσή σου μέσα.Ειχε και κάτι άλλα παραδείγματα με φωτιές και τέτοια αλλά το δικό σου το θυμόμουν γιατί με είχε σοκάρει η φάση,ερχόμουν στη θέση σου και (φυσικά!)γιατί έχω την ίδια μηχανή.Αυριο αμα μπορέσω θα σου γράψω τι ακριβώς έλεγε αλλά μην φανταστείς και καμμιά σελίδα κείμενο.Μια παράγραφος είναι,αλλά απο το τίποτα...

Tropeas
29/09/2005, 06:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
Σήμερα ήμουν στον Σύλλογό μου (Salonika Club) και κατά τύχη είχα το 0-300 μαζί μου.Σε κάποια φάση καθώς το ξεκοκκαλίζω,είχε ένα άρθρο περι αστοχιών υλικών των εταιριών και κακοσυντήρητων(συνεργείων) και είδα την περίπτωσή σου μέσα.Ειχε και κάτι άλλα παραδείγματα με φωτιές και τέτοια αλλά το δικό σου το θυμόμουν γιατί με είχε σοκάρει η φάση,ερχόμουν στη θέση σου και (φυσικά!)γιατί έχω την ίδια μηχανή.Αυριο αμα μπορέσω θα σου γράψω τι ακριβώς έλεγε αλλά μην φανταστείς και καμμιά σελίδα κείμενο.Μια παράγραφος είναι,αλλά απο το τίποτα...
;) Το ξέρω, ο ένας δικηγόρος που έχει αναλάβει εκτος νομικής κάλυψης είναι αυτός που γράφει εκει στο 0-300 όλες τις συμβουλές στα νομικά...

Tropeas
29/09/2005, 06:35
Παιδιά ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ αναφέρει ότι γνωρίζετε και άλλον με Suzuki ή SV που έχει σπάσει το μοτέρ , και ακόμα καλύτερα απο σπάσιμο μπιέλας (διωστήρα) κλπ, παρακαλώ να ενεργήσετε άμεσα όσο μπορείτε και αν θέλετε να με βοηθήσετε και να μου αναφέρετε ονόματα και αν θελετε να συμμετέχετε σαν μάρτυρες με το δικό σας συμβάν.

ΧΡΟΝΟ δεν έχουμε , παρά μόνο σήμερα!
όποιος μπορεί να κάνει κανα δυο τηλ. στην ανάγκη να μάθει κλπ θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα... (ειδικά αν εχει και φωτό και μαρτυρίες συνεργίου , τότε μάλλον θα βγάλει σε καλό και για την δική του υπόθεση...)

Tropeas
17/10/2005, 15:04
Λοιπόν που είχαμε μείνει?

ααα ναι!

μιας και με ενδιαφέρει να ποστάρω εδω όταν έχω αποτελέσματα, απλά θα σας αναφέρω περιληπτικά την κατάσταση που βρίσκεται:

α. Εχω κάνει αγωγή μέσω της νομικής μου προστασίας Arag για αποζημίωση ή αντικατάσταση κινητήρα (αστικό)

β. Εχω κάνει καταγγελία στο Υπουργείο Αναπτυξης στην Προστασία Καταναλωτή και αυτή με την σειρά της

γ. Εχει γίνει καταγγελεία στο Υπουργείο Μεταφορών στο τμήμα Τεχνικού Ελέγχου

δ. Εγινε εξτρά μήνυση στην αντιπροσωπεία (ποινικό)

ε. Εχει σταλεί μεταφρασμένο γράμμα στην Ιαπωνία

στ. Εχει δημοσιευτεί σε ελληνικά και ξένα forum.

Η εξέλιξη είναι η εξης για τις παραπάνω περιπτώσεις:

α. περιμένουμε να γίνει το δικαστήριο τον Δεκέμβριο του 2006-> μέχρι τότε στο λογαριασμό επιβαρύνονται ταξι κλπ (απώλεια χρήσης) και ανάλογη ψυχική οδύνη μαζί με τους τόκους, και τα έξοδα που έχω κάνει μέχρι τώρα (μεταφράσεις , πραγματογνωμοσύνες κλπ...)
:evil: :D

β,γ. Μεχρι τώρα με την καταγγελεία στο Υπουργείο παίζαμε κρυφτούλη τύπου:
-σφακιανάκης: του την έφτιαξα
-εγω: δεν μου την έφτιαξαν με νόμιμο τρόπο
μέχρι που για να το κάταλάβουν (και το υπουργείο και το τμήμα τεχνικού ελέγχου) τους έστειλα και την εκθεση μηχανολόγου που λέει:


«…3.4. Κατασκευή ή συναρμολόγηση εξ’ αρχής κινητήρων έχουν μόνο τα εργοστάσια και όχι οι αντιπροσωπείες. Δηλαδή τα συνεργεία των αντιπροσωπειών ή και τα υπόλοιπα συνεργεία δύνανται ν’ αντικαθιστούν μόνο εξαρτήματα σε ένα κινητήρα όχι όμως κορμούς ούτε δύνανται να χαράζουν αριθμούς πάνω σε καινούριους κορμούς κινητήρων. Για να έχει δικαίωμα μια αντιπροσωπεία ή συνεργείο στην Ελλάδα να συναρμολογεί εξαρτήματα και να δημιουργεί εξ’ αρχής ένα νέο κινητήρα, πρέπει να του έχει εγκριθεί ειδική άδεια εργοστασίου ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗΣ ΚΙΝΗΤΗΡΩΝ με δικαίωμα χάραξης αριθμών πάνω στον κινητήρα, οπότε το εργοστάσιο κατασκευής του κινητήρα θα είναι Ελληνικό και όχι Ιαπωνικό (για την συγκεκριμένη περίπτωση).
Από ότι γνωρίζω η αναφερόμενη αντιπροσωπεία δεν έχει τέτοια άδεια συναρμολόγησης κινητήρων άρα δεν έχει το δικαίωμα να συναρμολογεί εξ’ αρχής νέους κινητήρες και ούτε να χαράζει αριθμούς κινητήρων. …»
Από το παραπάνω φαίνεται καθαρά ο λόγος για τον οποίο δεν δέχομαι από την Αντιπροσωπεία Suzuki Σφακιανάκης ΑΕΒΕ να παραλάβω την επισκευασμένη μου μοτοσικλέτα , καθώς εκτός ότι δεν αισθάνομαι ασφαλής λαμβάνοντας υπόψη και το πώς προήλθε το ατύχημά μου, παρατηρώ ότι πάω να εξαπατηθώ με παράνομο τρόπο επισκευής του κινητήρα αντί αντικατάστασης με καινούριο εισαγωγής από το εργοστάσιο στην Ιαπωνία.
Παρακαλώ πολύ, να διενεργηθεί έρευνα και να διωχτεί ποινικά από τους μηχανισμούς της προστασίας του καταναλωτή του Υπουργείου Ανάπτυξης καθώς και από τους αρμόδιους φορείς του Υπουργείου Μεταφορών για την συμμόρφωση της εν λόγω αντιπροσωπείας και της νόμιμης και δικαιούμενης αποζημίωσης της βλάβης μου.


απο όσο έμαθα αυτό πλέον κοινοποιήθηκε και στην αντιπροσωπία αλλά και στο υπουργείο, και τώρα αρχίζουν να κινούνται μηχανισμοί που μαζί με τα υπόλοιπα άτομα που έχω μαζέψει που έχουν ιστορικό παρόμοιας παράνομης επισκευής , (μέσα περιλαμβάνεται και το πλαίσιο του Κ5 που παρανόμως φτιάχτηκε ενώ έπρεπε να αλλαξει η μηχανή) θα δημιουργήσει ΚΑΛΟ πλήγμα στην εταιρεία, ώστε να ανταποκρίνεται υπευθυνα και βάσει νόμων και όχι όπως συμφέρει την ίδια και το κάνει και με τρόπο να φαίνεται ότι είναι και νόμιμο στους πελάτες.

δ. η μήνυση για το ποινικό έχει πάρει και αυτή τον δρόμο της για την δικαιοσύνη κατηγορώντας κάθε υπεύθυνο που έβαλε σε κίνδυνο την ζωή την δική μου και των ομοδιεχρχόμενων της ίδίας οδού.

ε. Δεν εχει έρθει απάντηση, απο Ιαπωνία, εχω κανει αίτηση αναζήτησης, και αύριο θα πάω να ενημερωθώ ποιος το παρέλαβε για να μιλήσω προσωπικά στο τηλέφωνο.

στ.Απο τις δημοσιεύσεις εχω βοηθηθεί αρκετά μαζεύοντας στο αρχείο μου παρόμοια περιστατικά και ιστορικό, καθώς και την εμπειρεία υπολοιπων σχετικά με την ανταπόκριση της Suzuki γενικότερα.

Αυτά τα ολίγα , stay tuned!
;)

Tropeas
29/10/2005, 17:16
Μα δεν πρόκυται να ξαναπάρω Suzuki όχι επειδή δεν είναι καλά μηχανάκια, αλλά επειδή δεν υποστηρίζονται σωστά απο το παγκόσμιο δίκτυο τους .

Το ξέρετε ότι το γράμμα μου στην Ιαπωνία έχει φθάσει απο 18/08/05 και οι Ιάπωνες δεν έχουν απαντήσει? ααα και το γράμμα ήταν μεταφρασμένο στα Ιαπωνικά... ;)

Tropeas
13/11/2005, 08:17
Έρχονται νέα... αλλά μόλις επαληθευτούν όλα θα τα γράψω... ;)

Tropeas
24/11/2005, 13:56
Λοιπόν που είχαμε μείνει?
-->ΝΕΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ

ααα ναι!

μιας και με ενδιαφέρει να ποστάρω εδω όταν έχω αποτελέσματα, απλά θα σας αναφέρω περιληπτικά την κατάσταση που βρίσκεται:

α. Εχω κάνει αγωγή μέσω της νομικής μου προστασίας Arag για αποζημίωση ή αντικατάσταση κινητήρα (αστικό)

β. Εχω κάνει καταγγελία στο Υπουργείο Αναπτυξης στην Προστασία Καταναλωτή και αυτή με την σειρά της

γ. Εχει γίνει καταγγελεία στο Υπουργείο Μεταφορών στο τμήμα Τεχνικού Ελέγχου

δ. Εγινε εξτρά μήνυση στην αντιπροσωπεία (ποινικό)

ε. Εχει σταλεί μεταφρασμένο γράμμα στην Ιαπωνία

στ. Εχει δημοσιευτεί σε ελληνικά και ξένα forum.

Η εξέλιξη είναι η εξης για τις παραπάνω περιπτώσεις:

α. περιμένουμε να γίνει το δικαστήριο τον Δεκέμβριο του 2006-> μέχρι τότε στο λογαριασμό επιβαρύνονται ταξι κλπ (απώλεια χρήσης) και ανάλογη ψυχική οδύνη μαζί με τους τόκους, και τα έξοδα που έχω κάνει μέχρι τώρα (μεταφράσεις , πραγματογνωμοσύνες κλπ...)
:evil: :D
-->ααα, θέλουν να έρθουν σε συμβιβασμο, αλλά χωρίς να πληρώσουν τα έξοδα μου μέχρι τώρα, αλλά μόνο δίνοντας καινούριο κινητήρα... :nono: ας πάει και 5 χρόνια υπόθεση τώρα...

β,γ. Μεχρι τώρα με την καταγγελεία στο Υπουργείο παίζαμε κρυφτούλη τύπου:
-σφακιανάκης: του την έφτιαξα
-εγω: δεν μου την έφτιαξαν με νόμιμο τρόπο
μέχρι που για να το κάταλάβουν (και το υπουργείο και το τμήμα τεχνικού ελέγχου) τους έστειλα και την εκθεση μηχανολόγου που λέει:


«…3.4. Κατασκευή ή συναρμολόγηση εξ’ αρχής κινητήρων έχουν μόνο τα εργοστάσια και όχι οι αντιπροσωπείες. Δηλαδή τα συνεργεία των αντιπροσωπειών ή και τα υπόλοιπα συνεργεία δύνανται ν’ αντικαθιστούν μόνο εξαρτήματα σε ένα κινητήρα όχι όμως κορμούς ούτε δύνανται να χαράζουν αριθμούς πάνω σε καινούριους κορμούς κινητήρων. Για να έχει δικαίωμα μια αντιπροσωπεία ή συνεργείο στην Ελλάδα να συναρμολογεί εξαρτήματα και να δημιουργεί εξ’ αρχής ένα νέο κινητήρα, πρέπει να του έχει εγκριθεί ειδική άδεια εργοστασίου ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗΣ ΚΙΝΗΤΗΡΩΝ με δικαίωμα χάραξης αριθμών πάνω στον κινητήρα, οπότε το εργοστάσιο κατασκευής του κινητήρα θα είναι Ελληνικό και όχι Ιαπωνικό (για την συγκεκριμένη περίπτωση).
Από ότι γνωρίζω η αναφερόμενη αντιπροσωπεία δεν έχει τέτοια άδεια συναρμολόγησης κινητήρων άρα δεν έχει το δικαίωμα να συναρμολογεί εξ’ αρχής νέους κινητήρες και ούτε να χαράζει αριθμούς κινητήρων. …»
Από το παραπάνω φαίνεται καθαρά ο λόγος για τον οποίο δεν δέχομαι από την Αντιπροσωπεία Suzuki Σφακιανάκης ΑΕΒΕ να παραλάβω την επισκευασμένη μου μοτοσικλέτα , καθώς εκτός ότι δεν αισθάνομαι ασφαλής λαμβάνοντας υπόψη και το πώς προήλθε το ατύχημά μου, παρατηρώ ότι πάω να εξαπατηθώ με παράνομο τρόπο επισκευής του κινητήρα αντί αντικατάστασης με καινούριο εισαγωγής από το εργοστάσιο στην Ιαπωνία.
Παρακαλώ πολύ, να διενεργηθεί έρευνα και να διωχτεί ποινικά από τους μηχανισμούς της προστασίας του καταναλωτή του Υπουργείου Ανάπτυξης καθώς και από τους αρμόδιους φορείς του Υπουργείου Μεταφορών για την συμμόρφωση της εν λόγω αντιπροσωπείας και της νόμιμης και δικαιούμενης αποζημίωσης της βλάβης μου.



απο όσο έμαθα αυτό πλέον κοινοποιήθηκε και στην αντιπροσωπία αλλά και στο υπουργείο, και τώρα αρχίζουν να κινούνται μηχανισμοί που μαζί με τα υπόλοιπα άτομα που έχω μαζέψει που έχουν ιστορικό παρόμοιας παράνομης επισκευής , (μέσα περιλαμβάνεται και το πλαίσιο του Κ5 που παρανόμως φτιάχτηκε ενώ έπρεπε να αλλαξει η μηχανή) θα δημιουργήσει ΚΑΛΟ πλήγμα στην εταιρεία, ώστε να ανταποκρίνεται υπευθυνα και βάσει νόμων και όχι όπως συμφέρει την ίδια και το κάνει και με τρόπο να φαίνεται ότι είναι και νόμιμο στους πελάτες.
-->Παραμένει να θέλει να αποπροσανατολίσει την συζητηση με διάφορα δήθεν , αλλά μόλις πάει ο εισαγγελέας και του ζητησει όλο το ιστορικό των επισκευασμένων κινητήρων τότε θα τον πιάσει πυρετος.... :wave2:

δ. η μήνυση για το ποινικό έχει πάρει και αυτή τον δρόμο της για την δικαιοσύνη κατηγορώντας κάθε υπεύθυνο που έβαλε σε κίνδυνο την ζωή την δική μου και των ομοδιεχρχόμενων της ίδίας οδού.
-->Και πάμε καλά και σε αυτόν τον τομέα , μαζεύουμε και στοιχεία και μαρτυρίες.... ;)

ε. Δεν εχει έρθει απάντηση, απο Ιαπωνία, εχω κανει αίτηση αναζήτησης, και αύριο θα πάω να ενημερωθώ ποιος το παρέλαβε για να μιλήσω προσωπικά στο τηλέφωνο.
-->Απο 08 Αυγούστου έχει παρθεί το γράμμα απο τους Ιάπωνες (και βεβαιώθηκε κιόλας), μένει να πάω μια βόλτα απο τον εμπορικό ακόλουθο της Ιαπωνίας και να ζητησω ευθύνες γιατί έστω μια τυπική απάντηση δεν ήρθε ποτέ σε εμένα....

στ.Απο τις δημοσιεύσεις εχω βοηθηθεί αρκετά μαζεύοντας στο αρχείο μου παρόμοια περιστατικά και ιστορικό, καθώς και την εμπειρεία υπολοιπων σχετικά με την ανταπόκριση της Suzuki γενικότερα.

Αυτά τα ολίγα , stay tuned!
;)

Tropeas
24/11/2005, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
χαζη η ερωτηση αλλα:
αν σου εσπαγε εκτος εγγυησης και ολο το μοτερ χρειαζοταν ολα αυτα να ξαναγινει σαν και πριν,τι θα εκανες; θα ειχες εμπιστοσυνη στα ελληνικα χερια να σου ξαναδεσουν ενα μοτερ 99,9% απο το μηδεν;θα ζηταγες και εγγυηση;:lol:
Και ξεροντας μαλιστα οτι μονο τα φακτορυ κοινως η "μαμα"εχει τετοιο permission?ή θα το εκανες βολτα στην Ευρωπη /Ιαπωνια να δεθει σωστα;:confused:

ειναι ακομα πιο ασχημα απο οτι φανταζομαστε.....

Ακριβώς σε τέτοια θέματα δεν παίζουμε αλλά φίλε μου εγώ πιστεύω ότι εμείς τους αφήνουμε και κάνουν ότι θέλουνε , που δεν το τραβαμε....

Tropeas
30/11/2005, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΡΑΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΟΥΝΑ ΤΟΥΣ ( SUZUKI) .ΕΙΜΑΙ ΠΑΘΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ ΑΛΛΕΣ ΤΡΕΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΑΡΑΝΟΜΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΣΚΕΛΕΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ .ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ . ΙΣΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΦΑΝΟΥΜΕ ΧΡΗΣΙΜΟΙ !

Θα ήθελα να μου στείλεις με ενα πμ τα στοιχεία σου και να μου πείς , αν θες περαιτέρω...

Tropeas
09/03/2006, 16:42
Λοιπόν που είχαμε μείνει?
-->ΝΕΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ 09/03/06
και εδώ:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=315780#post315780

ααα ναι!

μιας και με ενδιαφέρει να ποστάρω εδω όταν έχω αποτελέσματα, απλά θα σας αναφέρω περιληπτικά την κατάσταση που βρίσκεται:

α. Εχω κάνει αγωγή μέσω της νομικής μου προστασίας Arag για αποζημίωση ή αντικατάσταση κινητήρα (αστικό)

β. Εχω κάνει καταγγελία στο Υπουργείο Αναπτυξης στην Προστασία Καταναλωτή και αυτή με την σειρά της

γ. Εχει γίνει καταγγελεία στο Υπουργείο Μεταφορών στο τμήμα Τεχνικού Ελέγχου

δ. Εγινε εξτρά μήνυση στην αντιπροσωπεία (ποινικό)

ε. Εχει σταλεί μεταφρασμένο γράμμα στην Ιαπωνία

στ. Εχει δημοσιευτεί σε ελληνικά και ξένα forum.

Η εξέλιξη είναι η εξης για τις παραπάνω περιπτώσεις:

-->α. Αποζημιώθικα με τον ορθό νομικό τρόπο με καινούριο κινητήρα εισαγωγής απο Ιαπωνία και υπόγραψα συμφωνητικό για την απόσυρση της συγκεκριμένης απαίτησης μιας και παρέλαβα το αιτούμενο.

-->β,γ. Θα αποσταλεί γράμμα που θα λέει ότι παρέλαβα κινητήρα μετά απο 8μήνες και 7 μέρες. Νομίζω ότι υποχρεούνται να δώσουν αιτιολογία καθυστέρησης και μη ικανοποίησης εξ αρχής με το τρόπο που έγινε τελικά.

δ. η μήνυση για το ποινικό έχει πάρει και αυτή τον δρόμο της για την δικαιοσύνη κατηγορώντας κάθε υπεύθυνο που έβαλε σε κίνδυνο την ζωή την δική μου και των ομοδιεχρχόμενων της ίδίας οδού.
-->Και πάμε καλά και σε αυτόν τον τομέα , μαζεύουμε και στοιχεία και μαρτυρίες.... ;) Δεκέμβριο το δικαστήριο

ε. Δεν εχει έρθει απάντηση, απο Ιαπωνία, εχω κανει αίτηση αναζήτησης, και αύριο θα πάω να ενημερωθώ ποιος το παρέλαβε για να μιλήσω προσωπικά στο τηλέφωνο.
-->Απο 08 Αυγούστου έχει παρθεί το γράμμα απο τους Ιάπωνες (και βεβαιώθηκε κιόλας), μένει να πάω μια βόλτα απο τον εμπορικό ακόλουθο της Ιαπωνίας και να ζητησω ευθύνες γιατί έστω μια τυπική απάντηση δεν ήρθε ποτέ σε εμένα....
--->μου απαντήθηκε προφωρικά απο την Ελληνική αντιπροσωπία κατα την παραλαβή ότι δεν είχαμε πόρισμα αιτίας και η βλάβη ρίχνεται σαν αστοχία υλικού...(θα φανεί ίσως αργότερα)

στ.Απο τις δημοσιεύσεις εχω βοηθηθεί αρκετά μαζεύοντας στο αρχείο μου παρόμοια περιστατικά και ιστορικό, καθώς και την εμπειρεία υπολοιπων σχετικά με την ανταπόκριση της Suzuki γενικότερα.

Αυτά
;)

Tropeas
14/03/2006, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Η γεύση της νίκης είναι πάντα γλυκιά. Ο εχθρός ταπεινώνεται, υποχωρεί. Ένα σου λέω φίλε tropea. Μην υποχωρήσεις στο ζήτημα της δίκης. Ένα τέτοιο δεδικασμένο το έχουμε ανάγκη όλοι οι μοτοσυκλετιστές προκειμένου να στηριχθούμε σε αντίστοιχες μαλακίες των αντιπροσωπειών. Βάζουμε τις γυναίκες μας πάνω στα ρημάδια, τα παιδία μας, τις κοπέλες μας. Έχουν υποχρέωση να κάνουν την δουλειά τους σωστά.

Μην υποχωρήσεις φίλε Tropea στο δικαστικό μέρος, ό,τι κι αν σου δώσουν ...

Μα δεν έχω κανένα συμφέρον και καμία πρόθεση εξ αρχής να υποχωρήσω στο ποινικό....

sineder
19/05/2006, 21:00
ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΕΔΩ ΣΤΗ ΧΑΛΚΙΔΑ ΣΤΟ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟ ΤΟΥ 36ΩΡΟΥ ΕΝΑ V-STROM ΕΠΑΘΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΤΙ ΦΙΛΟΙ ΑΠΟ ΤΗ ΛΕΣΧΗ, ΚΑΝΟΝΤΑΣ BURN OUT,ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ.ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΒΡΩΜΑΕΙ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ.ΚΑΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΗ ΣΑΛΤΑΡΕΙΣ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΚΟΜΑ ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΝΙΣΤΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ.


:sad:

Tropeas
19/05/2006, 21:46
Ο φίλος με κάποιες πληροφορίες που έχω μάλλον φοβήθηκε απο απειλή να μην το δημοσιοποιήσει σε αντάλλαγμα να το φτιάξουνε και να καλυφθεί...
και απο όσο είχα μιλήσει μαζί του στην αρχή δεν ήξερε τι θα γίνει αλλά δεν τον έχω ξανακούσει απο τότε...
Το γνωρίζω το θέμα , αλλωστε υπάρχει και εδώ συζήτηση.... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=22653)

Πιστεύω είναι εγκληματική αμέλεια πρώτα προς τον εαυτό του ίδιου παθόντα και μετά για όλους εμάς να μην δημοσιοποιε;iται ένα τέτοιο γεγονός, υπο ποιες συνθήκες συνέβη και όλα τα σχετικά μέχρι να βγεί άκρη... και να δούμε πως μπορούμε να προστατευτούμε όλοι μας...

thomascostas
10/02/2007, 17:18
Κατ'αρχήν δεν εσκασε ο κινητήρας
ελυσε το γρανάζι της μίζας και κομπλαρε το βολάν (μαλλον)
Θα εβαζα μηχανολόγο να κάνει αυτοψία
δικηγόρο για αγωγή
Εχω πλήρη γνώση των οσων λέω διοτι λογο επαγγέλματος δεν μου επιτρεπεται λάθος κατα την επισκευή.

Tropeas
19/02/2007, 23:38
Εχουμε ακόμα θέματα, εφέσεις κλπ...
θα ενημερωθείτε, μην ανησυχείτε.... ;)
:wave2:
Να πω μόνο ότι οι αντίδικοι έχουν χρησιμοποιήσει και απο εδώ μέσα στοιχεία "πολύ επιλεκτικά"
και όχι με ολοκληρωμένο το νόημα της συζητησης...
όμως δεν το ψάξανε καλά... :D :cool:
και έχουν γράψει πεντακάθαρες ψευτιές που θα γυρίσουν εις βάρος τους... :winka: :p

fantacid
19/02/2007, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Εχουμε ακόμα θέματα, εφέσεις κλπ...
θα ενημερωθείτε, μην ανησυχείτε.... ;)
:wave2:
Να πω μόνο ότι οι αντίδικοι έχουν χρησιμοποιήσει και απο εδώ μέσα στοιχεία "πολύ επιλεκτικά"
και όχι με ολοκληρωμένο το νόημα της συζητησης...
όμως δεν το ψάξανε καλά... :D :cool:
και έχουν γράψει πεντακάθαρες ψευτιές που θα γυρίσουν εις βάρος τους... :winka: :p



δλδ "οι κακοι" μπαινουν μοτο.γρ?:confused:

gcrook
18/03/2007, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
δλδ "οι κακοι" μπαινουν μοτο.γρ?:confused:

Και διαβαζουν ανελλιπως κιολας.
Δεν φτανει που ενα συγκεκριμενο σερβις της γνωστης εταιρειας συνεχιζει την απαραδεκτη συμπεριφορα της προς τον πελατη, φτανοντας μεχρι και στην προσωπικη κοροιδια/προσβολη, για να μην επισκευασει ζημια μεσα στην εγγυηση, η απλα για να το καθυστερησει.
Υπαρχει και παραδειγμα φιλου, και πολυ σοβαρου ανθρωπου, νεου χρηστη μοτοσυκλετας μαλιστα, που λιαν συντομως θα δημοσιοποιηθει εδω μεσα, και θα αναλαβω εγω την οποια ευθυνη.
Επιβαρυνει και την θεση της κιολας προβαινοντας σε ενεργειες σαν αυτες που περιεγραψε ο τροπεας.
Ακου εκει επιλεκτικα στοιχεια,...... αφαιρωντας τμηματα τη φρασης για να φανει οτι ο πελατης εφταιγε και απο πανω.
Τοσες αναγνωσεις εχει το τοπικ το συγκεκριμενο,εχει βρωμισει ο τοπος.
Ακομα δεν εχουν αρχισει να τριζουν καρεκλες εκει μεσα;

billias1gr
07/04/2007, 03:19
Συγχαρητήρια στο Λάμπρο για την προσπάθεια του. Ξενύχτησα διαβάζοντας όλα τα πόστ απο την αρχή αλλά άξιζε τον κόπο. Θα σας πώ κάτι όμως που μπορεί να μην το είχατε αντιληφθεί.
και αυτό επειδή δούλεψα σε μεγαλη εταιρεία που είχε σχέση με κινητήρες ναυτικής φύσης όμως και ξέρω τα "κόλπα" εντός εισαγωγικών, καθότι είχα θέση τεχνικού διευθυντή σε σχετικά μικρή ηλικία γυρω στα 26. Η δουλειά μου ήταν να εκπαιδεύω τους μηχανικούς, διεκπεραίωση εγγυήσεων, αυτοψία σημαντικών βλαβών σε κινητήρες σημαντικής ιπποδύναμης, σεμινάρια και επαφή με τη μητρική εταιρεία στο εξωτερικό κτλ
Κάποια στιγμή μπούχτισα και τα παράτησα καθώς έτρεχα απο το πρωί ως το βράδυ ασχολούμενος μόνο με την εταιρεία και ξενυχτώντας για βλάβες στα συνεργεία με κλειδιά και πολύμετρα στα χέρια. Ο ρόλος του κουστουμιού και του δρύινου γραφείου δεν με εξέφραζε και είχα χωθεί στο κλειδί και στο κατσαβίδι βοηθωντας πανελληνίως και όχι μόνο τα μαστόρια του δικτύου ,πέρα απο το απαραίτητο καθημερινό διάβασμα στους κινητήρες της φίρμας, και με πολύ καλό υπόβαθρο συν ένα σύγγραμμα-πτυχιακή εργασία μηχανολογίας κάπου 400 σελίδες στο χώρο των συστημάτων ψεκασμού βενζίνης το 1995.

Μόλις τα παράτησα ασχολήθηκα με το επάγγελμα του εκπαιδευτικού. Κάποια στιγμή ένας μεγάλος ντόπιος όμιλος (δεν θα πώ το όνομα του) ο οποίος αντιπροσωπεύει και μοτό και αυτοκίνητα και εξωλέμβιες κτλ με πλησίασε για να αναλάβω το ρόλο του τεχνικού εκπαιδευτή στην εταιρεία με ένα πολύ ελκυστικό πακέτο αποδοχών σχεδόν τριπλό απο τα λεφτά του μηνιαίου μισθού του εκπαιδευτικού + αυτοκίνητο + κινητό κτλ. Βρέθηκα για συνέντευξη στο γραφείο του γενικού διευθυντού αυτοκινήτων παρουσία του τεχνικού διευθυντού μοτό. Μέχρι λοιπόν να έρθει ο πρώτος είχα πιάσει κουβέντα με τον δεύτερο. Τότε μόλις είχε βγεί ένα θηρίο μοτό (1000++)στο προσκήνιο το οποίο θα αποτελούσε την κορωνίδα της εταιρείας και μπροστά μου έβλεπα το μάνιουαλ του στα ελληνικά εξελληνισμενο απο ένα άξιο συνάδελφο που γνώριζα ακουστικά με συγγραφική δραστηριότητα στον χώρο του ψεκασμού καυσίμου. Η απόδειξη έγραφε 4500 ευρώ για ένα βιβλίο 100 σελίδων περίπου. Και εκεί άρχισε η κουβέντα.

Λέω λοιπόν στον διευθυντή μοτό. Θα μπορούσα να έχω αυτό το μάνιουαλ στα Αγγλικά εστω. Μου λεει όχι, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

Του λέω γιατί ΟΧΙ??? Γνωρίζω ότι η εταιρεία σας το παρέχει ως ανταλλακτικό με κανονικό κωδικό. στο εξωτερικό δίνεται κανονικότατα. (Εν τω μεταξύ στον πάγκο ανταλλακτικών της εν λόγω εταιρείας πηγαίνοντας λίγες μέρες πρίν την συζητηση με το σέρβις μάνιουαλ για να δείξω μία εικόνα στον πωλητή και να πάρω το πρέπον ανταλλακτικό, μου λέει ο πωλητής ΜΕΓΑΛΕ ΚΡΑΤΑ ΤΟ ΜΑΝΙΟΥΑΛ ΣΤΗ ΜΑΣΧΑΛΗ ΣΟΥ ΓΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΒΡΕΙΣ, Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΔΩΣΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟ).

Διευθυντής Μοτό: Ακούστε Κε, δεν μπορέι να έχει ο καθένας το μάνιουαλ, για σκεφτείτε τι θα γινόταν, αλλοι τα πειράζουν άλλοι τα μετατρέπουν και μετά τρέχει η εταιρεία, χώρια που θα μπορούσε να προκληθεί ανθρώπινη βλάβη, ατύχημα με ότι αυτο συνεπάγεται και να πληγεί και η εικόνα της εταιρείας χωρίς λόγο απο την Αυθαίρετη επέμβαση του καθενός.

Εγώ: (τριπλάροντας τον) ΟΚ, αλλά εάν σας το ζητούσα για να το δειγματίσω για εκπαιδευτικούς λόγους και σκοπούς. Πως θα μιλάω στους μαθητές μου για κινητήρες και συστήματα χωρίς να έχω απτό υλικό απο ένα κινητήρα μοτό που τρακοσαρίζει σε τελικές. Αποτελεί και διαφήμιση για εσάς στο κάτω κάτω της γραφής.????

Διευθυντής: Κοιτάξτε εάν είναι θα σας έδινα λίγες σελίδες φωτοτυπημένες και αυτό μόνο για εσάς και χάριν της γνωριμίας μας. Είναι εμπιστευτικές φυσικά.

Εγώ: Με συγχωρείτε αλλά προσωπικά δεν έχω πάει ποτέ μηχανή ή αμάξι στο συνεργείο παρά μόνο όταν δεν έχω κάποιο πολύ σπέσιαλ εργαλείο που έχει μία περιουσία πράγμα πολύ σπάνιο μέχρι τώρα σε ότι χρειάστηκε να επέμβω. Εάν ήθελα το μάνιουαλ για να φτιάξω το όχημα μου μόνος μου τι θα συνέβαινε δηλαδή.

Διευθυντής: Μας σας είπα, θα μπορούσε να κινδυνεύσει η ζωή σας απο μία λάθος επέμβαση, για αυτό και δεν δίδεται πιά απο εμάς το μάνιουαλ.

Εγώ: Ναι αντιλαμβάνομαι αλλά έστω ότι εγώ λαμβάνω την άρνηση σας ως καταχρηστική καθώς το μάνιουαλ έξω στο εξωτερικό παρέχεται κανονικότατα ως ανταλλακτικό. Εάν έγραφα στα κεντρικά στην Ιαπωνία γράμμα παραπόνου υπογεγραμμένο με την ιδιότητα μου (Μηχανολόγος Μηχανικός) τι θα μου απαντούσαν στο ότι δεν δίνετε το μάνιουαλ. Προσέξτε την ιδιότητα μου , δεν τους το ζητά ο μπακάλης, μηχανολόγος τους το ζητάει.

Διευθυντής: Τι μου λές τώρα. αφού έχεις δουλέψει τεχνικός διευθυντής παλαιότερα όπως μου είπες τα ξέρεις τα κόλπα της δουλειάς. ΘΑ ΜΟΥ ΕΣΤΕΛΝΑΝ ΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΤΟ ΜΑΝΙΟΥΑΛ Η ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΜΑΝΙΟΥΑΛ , ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑ (με τρίπλα) ΟΤΙ Ο ΤΑΔΕ ΚΥΡΙΟΣ (εγώ δηλαδή) ΄ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ Η ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, ΔΙΑΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΥΝΕΠΙΒΑΙΝΟΝΤΩΝ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΡΙΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΑΝΙΟΥΑΛ ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΒΛΑΒΘΕΙ Η ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΑΤΟΥΣ ΤΗς ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΜΑΣ ΚΤΛ ΚΤΛ

Εγώ: Σας καταλαβαίνω (ότι θα παιρνα τα ...ίδια μου δηλαδή)

Αρα καλοί μου φίλου απο τα παραπάνω καταλαβαίνετε ότι αυτοί κρατάνε και το μαχαίρι και το πεπόνι , ότι η Ιαπωνία δεν θα απάνταγε απευθείας στον κύριο Λάμπρο αλλά στην τοπική αντιπροσωπεία η οποία θα έλεγε ότι την συνέφερε στην Ιαπωνική εταιρεία για να μπαλώσει τα αμπάλωτα. Είναι σύστημα αυτό των ιαπώνων να απευθύνονται ζητώντας τα ρέστα πρώτα απο τον αντιπρόσωπο τους πριν κάνουν οποιαδήποτε άλλη κίνηση.

Σε δικαστήριο που θυμάμαι πριν κανά εφτάρι χρόνια, η εφημερίδα έγραφε ότι η σουζούκι έχασε το δικαστήριο απο ένα κάτοχο ενός τζίπ Βιτάρα επειδή τραυματίστηκε καθώς δεν έπιασε το χειρόφρενο ή κάτι τέτοιο και αυτό έγινε στα Αγγλικά δικαστήρια. Επίσης στην Αμερική ένας μηχανικός είχε ένα ξεχασμένο απο τον ίδιο δίπλωμα ευρεσιτεχνίας σε μία ανάρτηση πλευστού τύπου και κάποια στιγμή είδε έναν φίλο του με ένα DR 125 το 1987-88 και την δική του σχεδίαση με το όνομα FULL FLOATER περίτρανα γραμμένο στο ψαλίδι της μοτό του φίλου του. Εκανε αμέσως δικαστήριο στη σουζούκι για κλεψιτυπία και χρήση της πατέντας του και δικαιώθηκε μετά απο 2-3 χρόνια και αρκετά δικαστήρια και τους πήρε εκατομμύρια δολλάρια και ζει σήμερα στην Βραζιλία και του κάνουν οι μελαψές καλλονές αέρα στα φρύδια. Τόσα χρήματα πήρε που δεν χρειάστηκε να ξαναδουλέψει ποτέ. καλά αυτοί οι χαζοί σχιστομάτηδες πρίν φτιάξουν τηνανάρτηση δεν έκαναν μία έρευνα στα γραφεία ευρεσιτεχνιών πρίν πέσουν επάνω σε πατέντα άλλου εφευρέτη. Για όνομα του Θεού.

Το συμπέρασμα είναι ότι εκτός απο την μητρική στην Ιαπωνία η τοπική αντιπροσωπεία (και συγκεκριμένα οι ιθύνοντες της στο τμήμα ΜΟΤΟ) μάλλον δεν χειρίστηκαν το θέμα καλά (εκεί παίζουν αποφάσεις διαφόρων τμημάτων και προσώπων, άλλος μπορεί να φοβάται να χάσει το μπόνους του κτλ κτλ και η ζωή σου φίλε Λάμπρο μάλλον πάει σε δεύτερη μοίρα συζήτησης δυστυχώς) απο την αρχή και κακώς γιατί η βρώμα που θα διαρρεύσει τριγύρω θα είναι τέτοια που πολλοί δεν θα ξαναπάρουν μηχανή της ανωτέρω μάρκας ακόμα και οι δηλωμένοι οπαδοί, εάν δούνε τον Χριστό φαντάρο όπως ο φίλος Λάμπρος. Μαζί σου φίλε.Καλό κουράγιο και ατσάλινη θέληση εύχομαι.

lker
08/08/2007, 09:19
Φίλε Λάμπρο,
σου στέλνω τους αγωνιστικούς χεραιτισμούς μου θέλοντας να σου εκφράσω την αμέριστη συμπαράστασή μου στον δίκαιο αγώνα που έχεις ξεκινήσει !!!
Είσαι πολύ τυχερός φίλε μου και γι αυτό πρέπει καθημερινά να ευχαριστείς το Μεγάλο Μανιτού που σε προστάτεψε !!!
Όπως πολύ καλά γνωρίζεις βρίσκομαι και εγώ στα δικαστήρια λόγω αποδεδειγμένου κατασκευαστικού προβλήματος (το οποίο ΕΥΤΥΧΩΣ ανακάλυψα πρίν με βρεί αυτό καβάλα στο μοτόρι σε καμία στροφή ή ευθεία με χιλιόμετρα) έχοντας κάνει όλες τις απαραίτητες καταγγελίες - ενέργειες μέσω των οποίων δεν διεκδικώ μόνο τη δικαίωσή μου για όλη τη διαδικασία που με έχουν βάλει, αλλά και το δικαίωμά του καθενός που καβαλάει μοτοσικλέτες στη ζωή!!! Τουλάχιστον όσο αυτή εξαστάται από οποιοδήποτε κατασκευαστικό κομμάτι!!! Και αν αυτό ακούγεται πολύ ηρωϊκό ή ρομαντικό σε κάποιους, τους απευθύνω σε σένα για τις λεπτομέριες εκείνης της φρικιαστικής στιγμής που έζησες!!!
Τίθεμαι στη διάθεσή σου για οποιοδήποτε θέμα νομίζεις ότι μπορώ να βοήθήσω

Αγωνιστικοί χεραιτισμοί
Λευτέρης Κεραμίδας

Υ.Γ.1:
Και για να μη ξεχνιόμαστε

http://www.moto.gr/forums/showthrea...ight=TIGER+2006

και η συνέχεια

http://www.moto.gr/forums/showthrea...ight=TIGER+2006

Υ.Γ.2: Θα επιθυμούσα μια τηλεφωνική επικοινωνία μαζί σου, αλλά ρε τρελιάρη έχω χάσει το κινητό σου. Αν θέλεις στείλε σε π.μ.. Σίγουρα έχουμε να ανταλλάξουμε πολλές info.

Costas_SV650s
10/09/2007, 08:53
Φιλε μου ευτηχως να λες που εισαι καλα........

Δεν εισαι ο μονος ομως γιατι και εγω πριν λίγες μερες και σιγκεκριμενα το Σαββατο 1 Σεπ. και ωρα 11.30 το πρωι πηγαινα με το δικό μου SV650s του 2003 απο Αγρινιο στα Ιωαννινα και μετα την Αρτα πανω σε μια προσπεραση και εχωντας 150χιλ/ωρα ακούω ενα δυνατο μπαμ και γεμιζει ο τοπος καπνο απο τα λαδια του κινητιρα που επεσαν στην εξατμηση..... Παταω κατευθεια σιμπλεκτη, αλαρμ και πατωντας μονο μπροστα φρενο το βγαζω στην ακρη..... Ευτηχως που δεν πατησα πισω γιατι τωρα θα με κλεγαν οι ρεγκες... Φωτο δεν εχω να σου στειλω αλλα φαντασου την ιδια ζημια με εσενα αλλα με κατι ακομα... Την μιζα ακομα την ψαχνω, δεν υπαρχει πουθενα..... Οσο για την ζημια νομιζω οτι ξερεις, θα περασει τα 1800 ευρω... Ψαχνω για καινουριο κινητητα αν ξερεις καποιο site πες μου να ψαξω... το email μου είναι costas_sv@yahoo.gr Να περνας καλα και να προσεχεις..... Φιλικα costas.....

byron
10/09/2007, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Costas_SV650s
Την μιζα ακομα την ψαχνω, δεν υπαρχει πουθενα.....

To μηχανάκι το πήγες σε suzuki συνεργείο μετά τη ζημιά ή όχι; Ενδιαφέρον θα είχε να μάθουμε τι είπαν από την suzuki, άσχετα με το αν είναι ή όχι σε εγγύηση.

:wave2:

Costas_SV650s
10/09/2007, 12:17
Οχι δεν το εχω παει απλα γιατι δεν ειναι στην εγγηηση..... Εσυ τελικα τι εκανες γιατι απ`οτι βλεπω εγινε πριν 2 χρονια.... εγω σκεφτομαι να το φτιαξω με δικα μου εξοδα και να στειλω τον παλιο κινητηρα οπως ειναι στη Syzuki στην Ιαπωνια.....

Costas_SV650s
10/09/2007, 12:36
H Μηχανη ειχε 36400χιλ. με ολα της τα service στην αντιπρωσοποια της suzuki στην Πατρα.... δεν ειχε γινει καμια αλλαγη στον κινητηρα το μονο εχτρα που ειχα ειναι εξατμιση yosimura και φιλτρο BMC και εγινε ξαφνικα χωρις καμια προιδοποιηση.... μεχρι το Σαβατο 1 Σεπ. λειτουργουσε τελεια...... περιμενω Email απο την οδικη βοηθεια με τις φωτο απο το συμβαν... θα τις διμοσιευσω μολις τις εχω....


Υ.Γ Ειμαι στη δουλεια και δεν εχω χρονο....θα τα πουμε ξανα το βραδυ η αυριο το πρωι........ Αν μπορειτε θελω το Email της Suzuki στην Ιαπωνια και την διευθυνση της..... Οπως ειπα σκεφτωμαι να στειλω τον κινητηρα με δικα μου εξοδα να τον ανοιξουν αυτοι......

fantacid
10/09/2007, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Costas_SV650s
Φιλε μου ευτηχως να λες που εισαι καλα........

Ψαχνω για καινουριο κινητητα αν ξερεις καποιο site πες μου να ψαξω... το email μου είναι costas_sv@yahoo.gr Να περνας καλα και να προσεχεις..... Φιλικα costas.....

κατι εχει (http://search.ebay.com/search/search.dll?sofocus=bs&sbrftog=1&maxrecordsreturned=300&frpp=50&from=R10&satitle=sv650+engine&sacat=-1%26catref%3DC6&fmmk=&fmmd=&fylo=&fyhi=&mppfqy=sv650+engine&sargn=-1%26saslc%3D2&sadis=200&fpos=ZIP%2FPostal&sabfmts=1&saobfmts=insif&ftrt=1&ftrv=1&saprclo=&saprchi=&fsop=1%26fsoo%3D1&coaction=compare&copagenum=1&coentrypage=search&fgtp=)

καλυτερα απο εδω (http://search.ebay.com/search/search.dll?sofocus=bs&sbrftog=1&maxrecordsreturned=300&frpp=50&from=R10&satitle=sv650+engine&sacat=-1%26catref%3DC6&fmmk=&fmmd=&fylo=&fyhi=&mppfqy=sv650+engine&sargn=-1%26saslc%3D2&sadis=200&fpos=ZIP%2FPostal&sabfmts=1&saobfmts=insif&ftrt=1&ftrv=1&saprclo=&saprchi=&fsop=1%26fsoo%3D1&coaction=compare&copagenum=1&coentrypage=search&fgtp=)

Costas_SV650s
11/09/2007, 09:33
Μολις ελαβα τις φωτο απο την οδικη βοηθεια........


102978

Costas_SV650s
11/09/2007, 09:34
Φωτο2


102979

Costas_SV650s
11/09/2007, 09:35
Φωτο3


102980

Costas_SV650s
11/09/2007, 09:36
Φωτο4


102981

Costas_SV650s
11/09/2007, 09:37
Φωτο 5............... Οπως βλεπετε τα λαδια εχουν φτασει μεχρι την πινακιδα οσο για τον πισω τροχο τον βλεπετε και μονοι σας. Ειναι τιγκα στο Λαδι.... και δεν ειναι λαδι για τιγανισμα....


102982

Costas_SV650s
11/09/2007, 09:45
Φιλε Aggelos_SV θα σου προτινα να τσεκαρεις σχολαστικα το SV σου πριν πας καποιο μακρινο ταξιδι....αυτο δεν σημενει οτι θα εχεις και εσυ καποιο παρομοιο προβλημα......:beer: :wave2:

byron
11/09/2007, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Costas_SV650s
θα σου προτινα να ....

Φίλε μου εγώ θα πρότεινα να μιλήσεις με τον tropea και δικηγόρο, πριν κάνεις ότιδήποτε στο SV.

Τέτοιες ζημιές, δεν προέρχονται από καλή ή κακή συντήρηση (που απ΄ότι λες την είχες κάνει σε suzuki). Μην το αφήσεις έτσι.
Όταν ένα μοτέρ κόβεται στα δύο και κινδυνεύει η ζωή του αναβάτη, το θέμα είναι πολύ σοβαρότερο απ΄το να ασχολούμαστε με το αν είναι ή όχι η μοτοσυκλέττα σε εγγύηση.

Tropeas
11/09/2007, 15:57
μην κάνεις τίποτα σε παρακαλώ...
για το κοινό μας τελικό καλό!
έχω το κινητό σου θα σε πάρω σε λίγο...:beer: :wave2:

sakisvolos
11/09/2007, 16:49
Καλησπέρα!

Πραγματικά τρόμαξα όταν διάβασα τα post σας είσασταν και οι δύο τυχεροί
και μακάρι πάντα να είστε!

Αυτό που βλέπω είναι πιό σοβαρό απ' ότι φαίνετε και μάλον στη Suzuki στην Ιαπωνία
θα το ξέρουν (νομίζω)!

Είναι σοβαρό το πρόβλημα και δεν λέω για τα μηχανάκια αυτά γίνονται εμείς πάλι ΟΧΙ!

Αυτό που είδα στις φοτό και απο τις δύο μηχανές δεν νομίζω να έχει σχέση με κόμπλερ μίζας
και τέτοια! Είναι ακριβώς στο στροφαλοθάλαμο εκεί που είναι η μπιέλα και απο ότι φαίνετε
μπιέλα έσπασε και όπως βγήκε έξω εμβόλησε και τη μίζα αλλά το θέμα δεν είναι αυτό το θέμα είναι
οτι ΕΣΕΙΣ δεν πάθατε τίποτε και αυτό μετράει !

Τέλος νομίζω οτι και οι δύο θα πρέπει να ζητήσετε εξηγήσεις απο τη suzuki είστε δεν είστε στην
εγγύηση!

Καλό απόγευμα!
:D

gcrook
11/09/2007, 18:51
Ακριβως η ιδια περιπτωση με του Λαμπρου.
Εχουν αναφερθει παραμοια περιστατικα σε Κ3.
Σε ξενα φορα εχω διαβασει οτι σε καποιες παρτιδες Κ3, και στα 1000αρια και στα 650αρια, τοποθετηθηκαν καποια μεταλλα στο bottom end τα οποια ηταν "out of specs" ,οτι και αν σημαινει αυτο,τοσο γενικολογο και ασαφες που ειναι.
Ετσι θυμαμαι τουλαχιστον γιατι εχει χρονια η ιστορια αυτη.
Δεν ξερω κατα ποσο αληθευει, αλλα τα μηχανακια φτιαχτηκαν στην εγγυηση και δεν εγινε ποτε θεμα.


Φιλε μου καλυτερα να ακουσεις τον τροπεα και να κινηθειτε μαζι με καποιο τροπο.
Το εχει ψαξει πολυ και εχει φτυσει αιμα με αυτη την υποθεση...:sad:

Aggelos_SV
11/09/2007, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Costas_SV650s
Φιλε Aggelos_SV θα σου προτινα να τσεκαρεις σχολαστικα το SV σου πριν πας καποιο μακρινο ταξιδι....αυτο δεν σημενει οτι θα εχεις και εσυ καποιο παρομοιο προβλημα......:beer: :wave2:

Ότι μηχανάκι και να χα ,το τσεκάρισμα πριν από ταξίδι είναι επιβεβλημένο:wave2:

Όπως είπε και ο gcrook ,κινήσου σε συνεργασία με τον Tropea.Είναι πανομοιότυπη αστοχία και θα ήταν καλύτερα να κυνηγήσουν την υπόθεση δύο παθόντες παρά ένας μόνος του:rolleyes:

Tpap
15/10/2007, 18:28
Κυριοι, να ειστε παντα καλα...διατρεξατε τεραστιο κίνδυνο και βγηκατε αλωβητοι!!!

Τροπεα, συγχαρητηρια για το εργο σου!!-δεν ξερω τι αλλο να σου πω, αλλα φιλε ολοι μας πρεπει να σε μιμηθουμε σε τετοιες καταστασεις...

Τωρα, οτι εχει σχεση με το μοτερακι σου:
καθησα με μια και τα διαβασα ολα, καθως εδωσα ιδιαιτερη προσοχη στις φοτο σου.

Αν παρατηρησεις, θα δεις την ποδια του 1ου κυλινδρου σπασμενη στο κατω μερος.
Αυτο σημαινει οτι εκει ακριβως ''αφησε'' η μπιελα το πιστονι.
Στο ΚΝΣ.
Εκει ομως η μπιελα δεν υποκειται σε εφελκυσμο, παρα σε θλιψη, καθως επιβραδυνεται.
Αρα θα ηταν λογικη μια υποθεση οτι πρωτα αφησε η ποδια, κατοπιν γυρισε/μαγκωσε το πιστονι και επειτα ειχαμε θραυση του διωστηρα.

Θα ηταν επισης λογικο να υποθεσουμε οτι κατι ''φρεναρε'' τον στροφαλο και ειχαμε το παραπανω αποτελεσμα.
Τι θα ηταν ομως αυτο που θα μπορουσε να φρεναρει το στροφαλακι?--μα φυσικα ο πανω κυλινδρος που το πιστονι του βρισκεται στο ΑΝΣ αν χτυπουσε σε βαλβιδα και στραβωνε...

Τα πιθανα αιτια λοιπον για μενα ειναι τρια (απο τισ διαθεσιμες πληροφοριες) και ειναι τα εξης:

1.Αστοχια υλικου μπιελας
2.Αστοχια υλικου ποδιας κυλινδρου
3.Αστοχια παρελκομενων εξαρτηματων οδηγησης βαλβιδων του 2ου κυλινδρου

οχι απαραιτητα με την σειρα που τα εγραψα...
πολυ δυσκολο να γινει κατι τετοιο απο καποιο γραναζι με ελλειπη δοντια απο κουρεμα...
δεν ξερω αν εχει νοημα για κανεναν απο εσας το παραπανω αλλα θεωρησα οτι επρεπε να γραψω κατι.
Ισως να εχει νοημα για τους κατοχους...
Η αντικατασταση κινητηρα ειναι η καλλιτερη λυση αν και μαλλον αν ο κατασκευαστης δεν εχει μεριμνησει να βελτιωσει τα σημεια θα εχουμε κ αλλα.....το απευχομαι βεβαια!!!!

tso
02/12/2007, 13:51
diabasa k ego oli tin istoria k pali kala p dn pa8ate tpt.enas filos m epa8e ena paromio alla tin patise.zei alla apo to pesimo etrexe sta nosokomeia gia kero.tou frakare o kinitiras ka8os pigene me 120 km k eksfentonistike pano apo to mixanaki.eutixos opos eipa to palikari zei alla trabikse polla. to mixanaki egine na to klain k oi reges alla anarose to paidi k pire k7 :)

apav
02/12/2007, 13:58
Με SV; :wacko: Του το έφτιαξαν; :sick:

McGyver
03/05/2008, 22:33
Σχόλια, ευχές και λοιπά παραλειπόμενα εδώ : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=58435