PDA

View Full Version : Ελληνικά περιοδικά μοτοσυκλέτας ?



manos187
03/07/2005, 11:03
Πείτε μου τη γνώμη σας, αν τα διαβάζει κανείς.
Προσωπικά σταμάτησα να διαβάζω αφότου έκλεισε το MOTOSPORT. Για μερικούς μήνες αγόραζα κάποια άλλα, όμως αποκόμισα την εντύπωση οτι πρόκειται για θυγατρίκες αντιπροσωπειών και καταστημάτων. Τα tests τους μοιάζουν με αντιγραφές διαφημιστίκων φυλλαδίων ( αν κάνουν tests και οχι μόνο δυναμομετρήσεις).Πολύ πουλ μουρ εμφάνιση καθόλου ουσία, ίσως να αντικατοπτρίζουν και τον νεοέλληνα στον οποίο απευθύνονται.
Να διευκρινίσω οτι διαβάζω περιοδικά κυρίως για δοκιμές και συγκριτικά. Τι διαβάζω τώρα? Κάτι αγγλικούλια ξέρω, τα κουτσοκαταφέρνω και με τα ιταλικά οπότε superbike superwheels και motociclismo καθώς και internet.

free rider
03/07/2005, 11:09
φίλε ,
σίγουρα οι μετρήσεις στα περιοδικά είναι επηρεασμένες και αν το σκεφτείς καλύτερα κάπως πρέπει να βγάλουν χρήματα δεν είναι αφιλοκερδή σωματεία..
οχι οτι δικαιολογεί τίποτα..
αλλά αν παίρνω το 0 300 η το powerbikes το διαβάζω για να δω ποιά καινούργια εργαλεία βγαίνουν..
οχι οτι τα παιρνω ολα σοβαρά..
πιο σοβαρές είναι οι αποψεις που θα διαμορφώσω συζητώντας στα τριά γνωστα φλόρουμ με ολο τον κόσμο αν θέλω να μάθω κατι και να διασταυρώσω απόψεις ..
και ειληκρινά είναι πιο αντικειμένική αυτη η μεθοδολογία ...

AFTER
03/07/2005, 11:27
Επειδη λογω της δουλειας μου αναγκαζομαι να ερθω σε επαφη με πολλα περιοδικα,οχι αυτου του χωρου:

Αν δεν πεσει διαφημιση,για να το πω ετσι ωμα,δεν θα ακουσεις καλα λογια.
Δεν μπαινει ενα μηχανακι τυχαια σε εξωφυλλο!

Κατι αλλο ακομα:
Κακα τα ψεματα,δεν βγαινουν πια ''κακα'' μηχανακια,δηλαδη το να συγκρινουν SS600 ή 1000 και να μπορουν να λενε πιο ειναι το καλυτερο,ειναι χαζο για μενα!
Ποιος κοινος θνητος δηλαδη θα βρει τις διαφορες αναμεσα τους!
Παιρνεις αυτη που σου αρεσει και καθαρισες.

Και εγω διαβαζω περιοδικα μοτοσυκλετας,και λογω της πνευματικης αρρωστιας που εχω,μην σου πω οτι τα αγοραζω ολα.
Ποτε ομως δεν λαμβανω υπ'οψιν μου τις συμβουλες τους(που μονο αυτο δεν ειναι)
Απλως τα βλεπω σαν ''prospectus με τιμες'',και αν πεσει και κανα αρθρακι μηχανολογικο π.χ. θα ειναι κατι σαν bonus!

Τα Ιταλικα που αναφερες τα επαιρνα και εγω παλιοτερα οταν σπουδαζα στην Ιταλια!
Το superwheels μου την ειχε σπασει που ολο σε πιστες τα εβαζε
To motociclismo ειχε φτασει να θυμιζει κατι σε ΜΟΤΟ ΤΡΙΤΗ στο τελος....

Τελος παντων,δεν ειναι οτι τα περιοδικα δεν εχουν συνισφερει θετικα,ομως δυστυχως επερχονται και αυτα της οικονομικης κρισης που υπαρχει και πρεπει καπως και αυτα να επιζησουν!

''Οτι γινεται δουλεια,παυει να ειναι χομπι'',αυτο κρατα το και σαν συμβουλη ζωης-εκ πειρας!

Μην ξεχναμε οτι ειμαστε και μικρη αγορα


:wave2:

afrotwin
03/07/2005, 13:23
to kalitero mixanaki sta periodika ine afto pou xrimatodoti perisotero to periodiko
diladi apo pou ta pianoune perisotero ta periodika

den ine tixeo oti ola ta periodika prin ligous mines egrafan perisotera se selides ke dedomena gia tin mpourouxa to 1200 gs me ton mpoxer:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ke meriki psi8ikan ke pigan ke piran tin malakia to bmw:rotflmao:

i mas vgazane to kenourio xt mixani tis prokopis mexri ftiagmeno ke gia elines idika egrapsan oti ine ke treksan meriki vlaxi ke to piran...:rotflmao: :rotflmao:

ola ta periodika ine epixirisis me skopo to kerdos

apla gia mena epidi to moto ine pio eliniko apo ta ala grafi ke kamia pliroforia me endiaferon

tora ama vlepis ke sou parousiazoun to gs to pegaso ke ala me souzes ke kala ti fovero ke dinato mixanima pou ine....:rotflmao:

8ese mesa...:rotflmao: :rotflmao:

manos187
03/07/2005, 13:29
Καταλαβαίνω τις απόψεις σας όλοι είμαστε πορομένοι με τις μηχανες και θέλουμε να ενημερωνόμαστε για αυτές. Λίγο πολύ καταλαβαίνω πως λειτουργεί και το marketing ,όμως το να μαγειρεύουν μετρήσεις και να γράφουν ανακρίβειες δεν είναι ασεβεία και εξαπάτηση απεναντί μας (τι λέω τώρα?).
Στη τελική αν είναι να βλέπουμε μηχανάκια στα περιοδικά και μέτα να συζητάμε στα forum ( και γω δεν διαφωνώ με την πρακτίκη) τότε ρε παιδιά τα περιοδικά ειδικού τύπου δεν έχουν λόγο ύπαρξης.
Αν λοιπόν σε μας απευθύνονται ζητώντας τα λεφτά μας και μας δουλεύουν και απο πάνω ασ΄τους κοψουμε.
Α και κατι αλλο τα σύγχρονα μηχανάκια είναι ναι αξιοπιστα και ασφαλή και κανένας μεσος οδηγός δεν μπορεί να τα πάει στο όριο για να καταλαβεί διαφορές. Οι άγγλοι όμως ενδιαφέρωνται για τις διαφορές στο όριο των zx10 r1 gsxr1000 κι΄ας αγοράζουν μετα cbr1000 που ειναι all around ενώ τα χώνουν και στους συντάκτες που γράφουν μαμακιες. Ίσως τελικά έκτος άπο θέμα μίκρης αγοράς ( νταξ εδώ πουλαμε μόνο παπιά) να ναι και θέμα νοοτροπίας, τι λετε?

afrotwin
03/07/2005, 14:03
min singrinis tous agklous afti kanoun kali doulia ke 8avoun asistola tis vlakies pou grafonte ke psaxnonte para poli ke ine eknevristika sxolastiki me tin leptomeria

emis edo periorizomaste stous mi8ous tis kafeterias
an ipe o mpampis oti to mixanaki ine ke g@m0 teliose....
:rotflmao: :rotflmao:

elaxisti elines ine ikanoi na sou poun me akrivia ti simveni me kapio mixanaki i perisoteri dimiourgoun ke kaliergoun mi8ous giati pezi ke to kolitiliki stin mesi
iparxi dinato kikloma apo katastimata polisis mixanikous periodika
enorxistromeni vlakia

alisidoti konoma.....

ke aftos pou tin patise fovate na pi oti sixnazi sta sinergia:rotflmao:

elada leme:rotflmao: :rotflmao:

Μήτσος1
03/07/2005, 18:27
Δυστηχώς ακριβώς έτσι είναι παιδιά. Συμφωνώ απολύτως. Παλιότερα έπαιρνα οπωσδήποτε 2-3 τεύχη το μήνα, γιατί ήθελα να μαθαίνω όσα περισσότερα γινόταν σχετικά με το θέμα "μοτοσυκλέτα". Και αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν το γεγονός οτι ποτέ, ούτε μια φορά, δεν διάβασα ένα πραγματικά κακό πράγμα για ένα μηχανάκι/λάστιχο/λάδι/after sales ανταλακτικό κλπ-κλπ-κλπ, αλλά όταν εγώ πήγαινα να δοκιμάσω αυτό το μηχανάκι για παράδειγμα το καταλάβαινα αμέσως οτι ήταν πατάτα. Τελευταία φορά ήταν οδήγησα το 1200 GS.
Πήρα το μηχανάκι απο το Βαγιαννέλη στη Βουλιαγμένης για δοκιμή, και πήγα μέχρι τα σχολεία της Γλυφάδας στη Βουλιαγμένης και πίσω. Αυτό που μου έκανε φοβερή εντύπωση ήταν οτι δεν είχε καθόλου (μα καθόλου) γκάζι. Εντελώς ψόφιο έτσι? Σερνόταν κυριολεκτικά. Θυμάμαι δηλαδή οτι η εντύπωση που σχημάτισα ήταν οτι το παπί μου είχε πιο πολλα g επιτάχυνσης απ'ότι το GS !!! Και όσο για τα όργανα στο τιμόνι? το ταχύμετρο/στροφόμετρο? τα φώτα? Ότι πιο φτηνιάρικο μπορεί να φανταστεί κανείς επάνω στο GS ήταν. Φαντάζομαι οτι αν η Lifan, η Dialing και οι άλλες Κινεζικές εταιρείες κατασκεύαζαν ποτέ κανένα μεγάλο on-off, θα του έβαζαν καλύτερα όργανα. Καμμία σχέση με την ποιότητα BMW που υπάρχει στα αυτοκίνητα δηλαδή. Βέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκιο, τα Telelever/Paralever, ο άξονας μετάδοσης και ο άξονας του πίσω τροχού είναι κομψοτεχνήματα, αλλά τι να το κάνεις όταν δίνεις 17 χιλιάρικα minimum για ένα μηχανάκι που έχει τέτοια όργανα και τέτοιο μοτέρ?

Αυτό που με τσάντησε περισσότερο όμως με το Βαγιαννέλη ήταν όταν αφού γύρισα πίσω απο το test ride και είπα τη γνώμη μου στους μηχανικούς του, αυτοί προσπάθησαν να με πείσουν οτι δεν ήξερα από μηχανάκια, οτι είχα σχηματίσει λάθος εντύπωση για το GS, οτι δεν το έκρινα σωστά και άλλα τέτοια...

Ίσα ρε μάγκες δηλαδή...

Με άλλα λόγια δηλαδή, η προσωπική μου εκτίμηση είναι οτι κυκλοφορούν πολλά περισσότερα λεφτά κάτω από το τραπέζι, παρά πάνω από το τραπέζι (διαφημίσεις, χορηγίες κλπ-κλπ-κλπ), και αυτό που θα ήθελα να δώ θα ήταν μια ενυπόγφραφη απάντηση από κάποιο διευθυντή σύνταξης ελληνικού μοτοσυκλετιστικού περιοδικού που να παίρνει θέση για το θέμα.

Δυστηχώς τα περιοδικά ακόμα δεν έχουν καταλάβει οτι όταν "γλύφουν" συνεχώς τις εταιρείες το μόνο αγοραστικό κοινό που μπορούν να κρατήσουν είναι τους πιτσιρικάδες που ασχολούνται για λιγότερο απο 4-5 χρόνια με το θέμα "μοτοσυκλέτα", γιατί όσοι αναγνώστες ασχολούνται παρισσότερα χρόνια προφανώς τους χάνουν (από αναγνώστες) όταν τους πάρουν πρέφα, και συνεπώς θα πρέπει να βρίσκουν συνεχώς καινούργιους αγοραστές για να επιβιώσουν.


Αντικειμενικότητα σου λέει μετά...

Τι έχετε να πείτε επ'αυτού κύριοι: Χούντρα, Καραχάλιε, Καλαντζόπουλε ????

Tropeas
03/07/2005, 18:58
Μητσο, η διαφήμιση αυτή την στιγμή είναι η μεγαλύτερη διακίνηση χρήματος παγκοσμίως μετά το εμπόριο όπλων... και στην ουσία αν το καλοσκεφτείς είναι ξεπλυμα χρήματος... πόλεμος εντυπώσεων, και σβυσιμο κακών εμπειριών... δυστηχώς δουλεύω γύρω απο τον τομέα και το βλέπω που πάνε τα λεφτά (ενας υπερκολοσσός - όμιλος πλέον παγκοσμίως...) και τι δουλειά γινεται και για πόσα λεφτά...
Περιοδικά πλεον πέρνω ποιο πολύ για να ενημερωθω βιαστηκά για ένα καινουριο μοντέλο και αυτό όχι για τις επιδόσεις του, αλλά για τα χαρακτηριστικά του, καθώς επίσης και για τις σελίδες των προσφορών των ελληνικών μαγαζιών σε ρουχισμο και αξεσουάρ, γενικά...

gmakris
03/07/2005, 21:17
Προσφατα επεσε στα χερια μου το τελευταιο Moto με το ζουπερ-ντουπερ συγκριτικο ολων των 1000-αριων στις Σερρες.

Δεν καταφερα να διαβασω ουτε την υλη σχετικα με το μηχανακι μου (R1) εφοσον το αθρο ηταν βαρετο, ολο μπλα-μπλα και χωρις κανενα σημαντικο στοιχειο - απο τοτε που καθιερωθηκε το 15-ημερο εχουν γινει μαυρα χάλια......

Τελικα εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι θα πρεπει να την ψαχνεις μονος σου.....(internet rulez.......)

adam_tsouk
03/07/2005, 21:50
Εγώ πάντως αγόρασα τα 2 τελευταία τεύχη από κάποιο από τα εν λόγω περιοδικά μόνο και μόνο για να βρω καμιά προσφορά σε είδη ένδυσης!



Και τπτ άλλο!


Όπως είπε και ο makris, είναι βαρετά!

dbandit
04/07/2005, 00:02
Δυστυχως μετα το κλεισιμο του MOTORSPORT ολα τα μηχανακια ειναι καλα και τελεια και κανενας συντακτης δεν παιρνει π.χ. την ευθυνη να πει πεντε αληθειες βρε αδερφε. Γκαζια σουζες εντο λες και αυτη ειναι η καθημερινοτητα ολων μας εδω μεσα. Κοινοτυπιες και τα ιδια και τα ιδια. Ξενερα. :ZZZ:

Smith
04/07/2005, 02:13
H ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΤΑΠΕΙΝΗ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ 0-300 ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΞΩΦΥΛΛΟ ΜΕ ΤΟ ΜΟΤΟ...

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΑ 600 STREET EXEI TO ENA, TO IΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ...
ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΒΜW ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ...
ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΖΟΥΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ, ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗ ΣΠΑΕΙ...ΠΛΕΟΝ ΑΓΟΡΑΖΩ ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΕΔΙΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ..
ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΑ 2 ΑΥΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΓΝΩΣΤΑ...

ΕΠΙΣΗΣ -ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ- ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΦΙΛΩΝ ΜΟΥ, ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΑΡΘΡΑ ΚΑΙ ''ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ'' ΣΕ ΕΚΔΡΟΜΕΣ...π.χ. ΑΚΟΜΑ ΕΧΩ ΤΑ ΠΕΡΣΙΝΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΟΤΟ ΚΑΙ ΑΠΟ 0-300 ΑΠΟ ΤΑ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ 650+1000 ΟΝ-OFF...

ENTAΞΕΙ ΔΕ ΛΕΩ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΙΟΡΓΑΝΩΝΟΥΝ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΕ ΑΠ`ΤΗ ΜΙΑ ΑΚΡΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ, ΑΛΛΑ ΕΣΤΩ ''ΤΟΠΙΚΕΣ'' ΑΠΟΔΡΑΣΕΙΣ+ΒΟΛΤΕΣ...
ΕΞΑΛΛΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ''ΠΝΕΥΜΑ'' ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ...ΕΚΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ''ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΖΗΣΕΙ'' ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ....
ΔΕ ΛΕΩ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ, ΑΛΛΑ ΔΗΛΑΔΗ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ(ΜΕ) ΜΗΧΑΝΕΣ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΣΤΟΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΤΡΕΛΛΕΣ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ..?

ΤΕΛΟΣ ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΣΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΣ ''ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ'' ΤΡΟΠΟ ΤΙΝΑ ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΓΙΑ PROMOTION, ΑΦΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΠΩΣ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ ΤΟΥΣ ΚΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΤΕΥΧΩΝ, ΑΦΕΤΕΡΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΟΠΟΙΟΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΝΑ ''ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟΙΣ ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ''...
ΠΑΝΤΩΣ ΟΝΤΩΣ ΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙ ΟΤΑΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΑΙ ΞΕΣΚΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΕΠΑΙΝΟΥΣ ΚΤΛ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΝΟΜΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΤΗΝ ΑΛΦΑ Η΄ ΒΗΤΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ....

ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑΤΕ π.χ. ΝΑ ΕΒΓΑΙΝΕ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΕ ΤΙΤΛΟ...''ΤΑΞΙΩΔΙΩΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ'' ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΑΠΟ ΒΟΛΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΠΙΑ-ΑΞΙΟΘΕΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ..? ΠΟΥ ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΑ...

ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ !

n1k3man
04/07/2005, 02:50
Για προαναφερθεντες λογους και εγω εχω κοψει λιγο πολυ τα περιοδικα μοτοσυκλετων αλλα και αυτοκινητου..

Μονοι λογοι που αγοραζω αραια και που ειναι καποιο μοντελο το οποιο παρουσιαζεται αναλυτικα και θελω να διαβασω μια γνωμη παραπανω εστω και μεροληπτικη καμια φορά, προσφορες για εξοπλισμο και τελος για καποιο οδοιπορικο η καλο αφιερωμα..

Να μην ξεχασω! Αν υπαρχει και καποιο καλο dvd ε τοτε θα το παρω standard!

Tωρα ενημερωση για καινουρια μοντελα και για αγωνες βρισκεις οτι θες στο internet.. :winka:

dbandit
04/07/2005, 09:24
Και μετα μας γκρινιαζουν οτι εχουν πεσει οι πωλησεις τους κτλ. Και εγω εχω κοψει, μονο για κανα καλο οδοιπορικο-εκδρομη αγοραζω αλιως...

free rider
04/07/2005, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dbandit
Και μετα μας γκρινιαζουν οτι εχουν πεσει οι πωλησεις τους κτλ. Και εγω εχω κοψει, μονο για κανα καλο οδοιπορικο-εκδρομη αγοραζω αλιως...

εγω αγοράζω το μικυ μαους...
εχει κατι οδοιπορικά...






στη λιμνούπολη
έχεις παει εκδρομή?
αμα πάς να βάλεις το ταξιδιωτικό ...

:rotflmao: :rotflmao:

modeerf
04/07/2005, 10:12
Δυστυχώς η αποψη μου δεν διαφέρει πολύ απο αυτές που έχουν αναφερθεί σε αυτό το θρέαντ...

Θυμάμαι κάποια στιγμή (πριν καμιά 10αριά χρόνια) διάβαζα τεστ για μηχανάκι και ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ πως θα ήταν οταν το οδηγείς ενώ δεν είχα μεγάλη οδηγική εμπειρία...τώρα που έχω ΚΑΙ μεγαλύτερη εμπειρία να καταλάβω κάποια πράγματα παραπάνω αντί για τεστ στα περιοδικά διαβάζω μια έκθεση με ωραία λογάκια και χωρίς ουσία...συν τοις άλλοις οι πληροφορίες πλέον είναι πολύ λιγες...πολλες φωτογραφίες, πολύ μικρό κείμενο...με τον καιρό "έφυγαν" και κάποιες μετρήσεις οπως η ακρίβεια ενδειξης ταχυμέτρου και αντιστοιχης πραγματικής ταχύτητας ανά 20χλμ/ωρα και όχι μόνο...

Εχουν πήξει και στις διαφημίσεις...σε λίγο θα βγάζουν περιοδικά μεγέθους τηλεφωνικού καταλόγου ενώ το 50% θα έχει μέσα κατάλογο του mother-care...ελεος...

Επίσης πλέον είμαι σιγουρος (προσωπική άποψη πάντα) οτι ΔΕΝ είναι αντικειμενικοι...και παραλείπουν μερικά "ασχημα" πραγματάκια στα τεστ, αλιώνουν κάποια άλλα και υπερβάλλουν σε κάποια άλλα οπότε πλέον δεν τους εμπιστευομαι...και αυτή την αισθηση απέκτησα οταν διάβασα τεστς για μοτοσυκλέτες που είχα/έχω στην κατοχή μου και έτριβα τα ματια μου...ή εγώ καβάλαγα άλλη μοτοσυκλέτα ή κάποιοι "ξέχναγαν" να αναφέρουν μερικά πραγματάκια...

Εχω "κοψει" εδώ και πολύ καιρό να αγοράζω συστηματικά περιοδικά μοτοσυκλέτας...

Πλέον αγοράζω είτε οταν πραγματικά υπάρχει κάτι που με ενδιαφέρει (σπανιότατα), είτε οταν -χωρις πλάκα ή ειρωνία- θέλω να διαβάζω κάτι στην τουαλέτα...

Τελειώνοντας, είμαι πεπεισμένος οτι τα καλύτερα "τεστς" μοτοσυκλετών τα κάνουν οι ιδιοκτήτες τους...και αν οι ιδιοκτήτες ΔΕΝ έχουν το κλασσικό ελληνικό σύνδρομο "οτι έχω πάρει εγώ είναι τελειο" (οπότε δεν υπάρχει άλλο κίνητρο για να πουν "ανακρίβειες") και έχουν μια στοιχειώδη αντικειμενικότητα και στοιχειώδη αναλυτική σκέψη (και άρα μπορουν να καταλάβουν που "φταίει" η μοτοσυκλέτα¨και που οι ίδιοι) τότε για μένα κανουν το τελειο review...

Μήπως τελικά θα έπρεπε να περιοδικά να αναθέτουν τα τεστς σε ιδιοκτήτες??? Γιατί προτιμώ να κεράσω καφεδάκι έναν ανθρωπο που είναι διατεθιμένος να μου πεί και τα υπέρ αλλά ΚΑΙ τα κατά της μοτοσυκλέτας του παρά να σκάσω 6 ευρώ για να διαβάζω..."ανακρίβειες"...

gmakris
08/07/2005, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf

Τελειώνοντας, είμαι πεπεισμένος οτι τα καλύτερα "τεστς" μοτοσυκλετών τα κάνουν οι ιδιοκτήτες τους...και αν οι ιδιοκτήτες ΔΕΝ έχουν το κλασσικό ελληνικό σύνδρομο "οτι έχω πάρει εγώ είναι τελειο" (οπότε δεν υπάρχει άλλο κίνητρο για να πουν "ανακρίβειες") και έχουν μια στοιχειώδη αντικειμενικότητα και στοιχειώδη αναλυτική σκέψη (και άρα μπορουν να καταλάβουν που "φταίει" η μοτοσυκλέτα¨και που οι ίδιοι) τότε για μένα κανουν το τελειο review...



Πολυ σωστος