PDA

View Full Version : Τι άλλο… ΛΑΣΤΙΧΑ…!!!



NIKOS.l.
12/06/2010, 08:21
Καλησπέρα παιδία , έχω βρει πολλές φορές βοήθεια από το forum και τώρα χρειάζομαι ακόμη μια..
Έχω ένα bmw f650 st με λάστιχα micelen pilot αλλά έχουν πλέον στέγνωση έπειτα από 3 χρόνια… ψάχνοντας για λάστιχα έχω μπερδευτεί τόσο που δεν μπορώ να βγάλω άκρη από τον κάθε έμπορο ο καθένας λέει τα δικά του..
Η χρήση της μότο είναι κυρίως βόλτες τα Σ/Κ σε άσφαλτο θα ήθελα να μπορώ να πατήσω και αξιοπρεπώς ένα βατό χωματόδρομο με χαλίκια χωρίς να φάω τα μούτρα μου. Γενικά δεν έχω πολύ χρόνο δυστυχώς με αποτέλεσμα τα χιλ που κάνω περίπου κάθε χρόνο είναι περίπου στις 10.000 χιλ. όποτε προτιμώ να πετάξω τα λάστιχα από την χρήση και όχι από το στέγνωμα .
Έχει κανείς από εμπειρία να μου πρωτινή κάτι σωστό και όχι από δόκιμες περιοδικών εταιριών κτλ…

arazw.ara.zw
12/06/2010, 14:07
Ποιες είναι οι διαστάσεις των ελαστικών σου;

arazw.ara.zw
12/06/2010, 14:30
Σε ρωτάω γιατί αν έχεις 17ρι μπροστινό η μοναδική επιλογή για βατό χωματόδρομο πάντα είναι τά pirelli scorpion sync.αν το μπροστινό σου είναι από 19ρι και πάνω υπάρχουν πολλές επιλογές!

MikeG
12/06/2010, 14:34
Michelin Anakee

NIKOS.l.
13/06/2010, 05:43
μπροστα ειναι 100/90-18
πισω 130/80-17

NIKOS.l.
14/06/2010, 11:35
μπορει να βοηθειση καποιος? pls

arazw.ara.zw
14/06/2010, 12:27
Φίλε μου οι διαστάσεις σου δυστυχώς μόνο σε λάστιχα ον οφ αντιστοιχούν.νομίζω οτι ο,τι λάστιχο και να βάλεις από οποιαδήποτε επώνυμη εταιρία δεν θα έχεις πρόβλημα.δεν έχω ον οφ αλλά έχω οδηγήσει σε στρομ τα metzeler tourance exp (τά μόνα με ατσαλινο σκελετό και στο μπροστινό στην κατηγορία) και σε άφρικα τά pirelli scorpion trail.δεν έκανα και πολλά χιλιόμετρα αλλά μεγάλες διάφορες δεν ένιωσα.τά μέτζελερ σαν πρώτη εικόνα φάνηκε να έχουν πιο σκληρό σκελετό αλλά λάβε υπόψιν σού οτι τά οδήγησα σε άλλη μηχανή από τά πιρέλι.νομίζω πάντως οτι οποιοδήποτε από τά παρακάτω βάλεις δεν θα δεις τρελλή διαφορά με κανονική χρήση.καμία εταιρία δεν υπερτερεί ιδιαίτερα πολύ από άλλη.προτάσεις:
Metzeler tourance exp

Pirelli scorpion trail

Contintal trail attack (πολύ καλές κριτικές από περιοδικά πάντα )

Michelin anakee 2 (πολύ βελτιωμένα σε σχέση με το πρώτο μοντέλο)

Bridgestone bw 501- 502

Avon distanzia (ακούγεται οτι είναι λίγο σκληρά δεν έχω προσωπική γνώμη.)

NIKOS.l.
14/06/2010, 12:34
se eyxaristo poli file mou gia tin boiueia sou

Antwnis
15/06/2010, 07:26
Για αυτο που θές και για το μηχανάκι σου...

Anakee

:wave2:

NIKOS.l.
15/06/2010, 12:54
antwnis σε βρισκω πολυ σιγουρο και αυτο μαλλον με πειθει.

Antwnis
17/06/2010, 06:55
Φίλε Νίκος απλά σου μεταφέρω τις εμπειρίες μου και μαζί αρκετών άλλων που έχω συζητήσει μαζί τους.
Έχε δε υπόψη σου ότι σε αυτή τη κατηγορία, το πρώτο εξάμηνο όλα τα λάστιχα φαίνονται καταπληκτικα.
Παίζει ρόλο το ότι έχει συνηθίσει ο καθένας μας τα παλια φθαρμένα του ελαστικά και με το που θα βάλει ένα ζευγάρι καινούργιο βλέπει τεράστια διαφορά.
Μετά το εξάμηνο είναι όμως που μπορεί κάνει πραγματική σύγκριση σε σχέση με άλλα ελαστικά που φόραγε στο παρελθόν.
Σε 5 διαφορετικούς τύπους που έχω αλλάξει στο μηχανάκι, η χρυσή τομή αποδείχθηκε ότι ήταν τα ΑΝΑΚΕΕ.
Το λάθος μου ήταν ότι αντί να τα ξαναβάλω πρίν 9 μήνες που είχα αλλάξει λάστιχα έβαλα τα (νέα τότε) TOURANCE EXP.
Σκέφθηκα, πιο νέος σχεδιασμός, η METZELER καλή εταιρία, πιο ασφάλτινη χάραξη.
Δυστυχώς, αργούν να ζεσταθούν (εκτός από αυτές τις μέρες με τον κάυσωνα) και το μπροστινό από τον έκτο μήνα έκανε έντονες ραγάδες στα πλαινα. (όχι, δεν το χτυπάει συνέχεια ο ήλιος)
'Οπως και νάχει όμως, μονο άμα φορέσεις ό ίδιος ένα λάστιχο στη δική σου μηχανή θα μπορείς νάχεις την πραγματική του εικόνα.
:beer:

NIKOS.l.
17/06/2010, 10:11
μου αρχει αυτο που εχει παθει φιλε μου γιατι ολοι προσπαθουν να προωθησουν απο οποια εταιρια περνουν περισσοτερο κερδος .
ενας φιλος λαστιχας αυτοκινητων μου εχει εκμυστηρευτη οτι η μισελεν ειναι η μονη εταιρια με τισ ποιο χαμηλες εκπτωσεις και δεν την προωθουν αλλα αυτο σιγουρο για τα αυτοκινητα.

arazw.ara.zw
22/06/2010, 11:17
Ο κάθε λάστιχας κάνει τη δουλειά του και λογικό είναι να προωθεί ο,τι τον συμφέρει!Ο καλύτερος τρόπος για να καταλάβεις αν ένα λάστιχο σου κάνει είναι να το δοκιμάσεις!Για όλες τις εταιρείες θα ακούσεις από πολύ κακά έως καταπληκτικά σχόλια για διάφορους λόγους!Προσωπικα έχω δοκιμάσει λάστιχα σχεδόν όλων των εταιριών (επωνύμων εννοείται).Σαν απλός οδηγός που δεν είμαι κολλημένος με εταιρίες ειλικρινά σου λέω κατά τη γνώμη μου πάντα οτι καμία εταιρία δεν έχει βρεί κάποιο μυστικό στα λάστιχα παραγωγής που να την κάνουν να υπερτερεί ιδιαίτερα από άλλη!διάφορες ανάμεσα στα λάστιχα υπάρχουν,όπως και σε όλα τά πράγματα αλλά μια ερώτηση πχ bridgestone ή michelin είναι σαν να λέμε honda ή yamaha?κοινώς κατά τη γνώμη μου το ξανατονίζώ κακό ελαστικό δεν υπάρχει.Περί ορέξεως όμως κολοκυθόπίτα!