PDA

View Full Version : Fazer ή v-strom?



thanos8527
12/06/2010, 13:00
Καλησπέρα!κατ'αρχάς,να σας πώ οτι είμαι νέος οδηγός,πολύ νέος!Μέχρι στιγμής έχω οδηγήσει στην ζωή μου 4-5 φορές παπί και πλέον οδήγησα και μηχανή στα μαθήματα.Θέλω να αγοράσω μεταχειρισμένη μηχανή και μετά απο αρκετό ψάξιμο κατέληξα στο fazer ή στο v-strom(με ABS πάντα).Ο λόγος είναι οτι θα την χρειαστώ για λίγα χιλιόμετρα μέσα στην πόλη και μόλις μπορέσω να κάνω και ταξιδάκια.Ξέρω οτι το fazer έχει αρκετά αλογάκια,αλλά είμαι και 30 χρονών ,οπότε και μπορώ να ελέγξω αρκετά το γκάζι...Ο λόγος που τα επέλεξα είναι και αισθητικός ,αλλά και απο μερικά πράγματα που έχω διαβάσει.(είδα και το versys,αλλά δεν μου άρεσε,παρόλο που σαν μηχανή είναι άριστη.γούστα είναι αυτά...).Τι προτείνετε λοιπόν?Και απο άποωη ευκολίας,αξιοπιστίας,μεταπώλησης κτλ.Υπόψιν,οτι το ύψος μου είναι περίπου 1,87.Να ξέρετε οτι η γνώμη σας είναι καθοριστική,αφού την επόμενη εβδομάδα θα βγώ σεργιάνι για μηχανή...:)

Panopticon7
12/06/2010, 13:04
Ειναι δυο διαφορετικα μηχανακια, το καθενα εχει την χαρη του.

Εγω θα επαιρνα το φαζερ, καποιος αλλος το στρωμα.

Και τα δυο ειναι αξιολογα, μιλαμε για καινουργιο η μεταχειρισμενο ?

thanos8527
12/06/2010, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Ειναι δυο διαφορετικα μηχανακια, το καθενα εχει την χαρη του.

Εγω θα επαιρνα το φαζερ, καποιος αλλος το στρωμα.

Και τα δυο ειναι αξιολογα, μιλαμε για καινουργιο η μεταχειρησμενο ?
Για μετχειρισμένο.Υπάρχει κρίση...:)

Panopticon7
12/06/2010, 13:10
Χτυπα το στρωμα τοτε που θα το βρεις και ποιο φθηνο και σε καλυτερη κατασταση.

Βασικα πηγαινε σεριανι στα μαγαζακια, κατσε και στα δυο μηχανακια, και οποιο πιστευεις οτι σε καλυπτει σαν σταση σωματος παρτο.

Αν θελεις να γλυτωσεις κανα ευρωπουλο ψαξε απο ιδιωτη, θα πρεπει να ασχοληθεις λιγο αλλα θα κερδισετε και οι δυο.
(ειδικα για στρωμα θα βρεις ΑΠΕΙΡΑ)

thanos8527
12/06/2010, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Χτυπα το στρωμα τοτε που θα το βρεις και ποιο φθηνο και σε καλυτερη κατασταση.

Βασικα πηγαινε σεριανι στα μαγαζακια, κατσε και στα δυο μηχανακια, και οποιο πιστευεις οτι σε καλυπτει σαν σταση σωματος παρτο.

Αν θελεις να γλυτωσεις κανα ευρωπουλο ψαξε απο ιδιωτη, θα πρεπει να ασχοληθεις λιγο αλλα θα κερδισετε και οι δυο.
(ειδικα για στρωμα θα βρεις ΑΠΕΙΡΑ)
Μμπορεί να σου φανεί γελοίο,αλλά λόγω απειρίας,το στρώμα με τρομάζει λίγο λόγω όγκου.Όσον αφορά την αξιοπιστία,υποθέτω οτι και τα δύο είναι αστέρια.

Panopticon7
12/06/2010, 13:16
το 95% των μηχανακιΩν ειναι αστερια, μη σε απασχολει αυτο...

Ουτε ο ογκος του στρωματος μη σε αγχωνει... Δεν ειναι τιποτα, εχεις και καλο υψος

thanos8527
12/06/2010, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
το 95% των μηχανακιΩν ειναι αστερια, μη σε απασχολει αυτο...

Ουτε ο ογκος του στρωματος μη σε αγχωνει... Δεν ειναι τιποτα, εχεις και καλο υψος

Οκ.Θα πάω κατ'αρχάς να δώ και τα δύο και να δώ ποιό μου ταιράζει καλύτερα. Έχεις υπόψιν τι πρέπει να τσεκάρω στα δύο μηχανάκια καθότι μεταχειρισμένα?Ποιά είναι δλδ τα σημεία που δείΝουν κακή χρήση ή παραπάνω χιλιόμετρα απο τα κανονικά?

TROOPER
12/06/2010, 15:00
αν και εμενα μου αρεσει το φειζερ,απο αυτα που ειπες για σενα θα προτιμουσα το στρωμα

:wave2:

stokos
12/06/2010, 15:08
Δύο εντελώς διαφορετικά αλλά εμπορικά μηχανάκια, δύο διαφορετικές κατηγορίες για παρόμοιο budget.
Καλύτερα να μας πεις για τι δουλειά και τι χρήση το θέλεις (πόλη, ταξίδι, μονός, διπλός κλπ) μπας και σε βοηθήσουμε με καμιά πληροφορία. (γιατί μη με πεις ότι θα ψωνίσεις με βάση τις απόψεις μας)

Panopticon7
12/06/2010, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos8527
Οκ.Θα πάω κατ'αρχάς να δώ και τα δύο και να δώ ποιό μου ταιράζει καλύτερα. Έχεις υπόψιν τι πρέπει να τσεκάρω στα δύο μηχανάκια καθότι μεταχειρισμένα?Ποιά είναι δλδ τα σημεία που δείΝουν κακή χρήση ή παραπάνω χιλιόμετρα απο τα κανονικά?

Να το δει μαστορας καλυτερα.

Lazio
13/06/2010, 03:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos8527
Καλησπέρα!κατ'αρχάς,να σας πώ οτι είμαι νέος οδηγός,πολύ νέος!Μέχρι στιγμής έχω οδηγήσει στην ζωή μου 4-5 φορές παπί και πλέον οδήγησα και μηχανή στα μαθήματα.Θέλω να αγοράσω μεταχειρισμένη μηχανή και μετά απο αρκετό ψάξιμο κατέληξα στο fazer ή στο v-strom(με ABS πάντα).Ο λόγος είναι οτι θα την χρειαστώ για λίγα χιλιόμετρα μέσα στην πόλη και μόλις μπορέσω να κάνω και ταξιδάκια.Ξέρω οτι το fazer έχει αρκετά αλογάκια,αλλά είμαι και 30 χρονών ,οπότε και μπορώ να ελέγξω αρκετά το γκάζι...Ο λόγος που τα επέλεξα είναι και αισθητικός ,αλλά και απο μερικά πράγματα που έχω διαβάσει.(είδα και το versys,αλλά δεν μου άρεσε,παρόλο που σαν μηχανή είναι άριστη.γούστα είναι αυτά...).Τι προτείνετε λοιπόν?Και απο άποωη ευκολίας,αξιοπιστίας,μεταπώλησης κτλ.Υπόψιν,οτι το ύψος μου είναι περίπου 1,87.Να ξέρετε οτι η γνώμη σας είναι καθοριστική,αφού την επόμενη εβδομάδα θα βγώ σεργιάνι για μηχανή...:)



Αν θα κανεις πολλα ταξιδια και δικαβαλος το φαζερ εχει περισσοτερα γκαζια για εθνικη

Στο στρωμα μαλλον θα βολευτεις καλυτερα λογω υψους, δεδομενη η ανεση και για τον συνεπιβατη


Απο αποψη αξιοπιστιας ειναι και τα 2 διαμαντια, απο μεταπωληση ισως να υπερεχει λιγακι το στρωμα

ΟΤι και να παρεις να το χαρεις παντα με προσοχη με κρανος μπουφανακι και οτι μπορεις αλλο να παρεις για προστασια ειναι καλο:wave2:

Sephiroth5
13/06/2010, 04:07
Εγω θα συμφωνησω με Trooper.
Αν κ εχω το Fazer θα σου προτινα το Στρομα.
Ειναι πολυ πιο φιλικο , πιο ανετο για ταξιδια κ η δυναμη του ειναι αρκετη.
Αφου σου αρεσουν το ιδιο εμφανησιακα παρε το στρομα.

:sun:

menos
13/06/2010, 04:07
Fazer - Όμορφο, ελαφρύ, άνετη οδήγηση, σπόρ διάθεση (εχει κάποιους ίππους παραπάνω) κακή μεταπώληση...
V-Strom - Συμπαθές... άνετη οδήγηση, ήπιο γκάζι... έχει βρωμίσει ο κόσμος απο αυτά... άρα και καλή μεταπώληση.
Προστατευτικο εξοπλισμο σε ότι επιλεξεις και καλές βόλτες.:beer:

pektis
13/06/2010, 04:24
Eιναι 2 διαφορετικα μηχανακια...Το fzr ειναι street κατηγορια και το v-strom ειναι on-off κατηγορια...
Εκτος απο την διαφορετικη δυναμη που εχουν(υπερτερει σε αλογα το fzr) ειναι καθαρα θεμα γουστου.Το v-strom εχει πιο ''ορθια'' θεση οδηγησης.Εσυ αποφασιζεις!Εγω θα επερνα fazer!:wave2:

thanos8527
13/06/2010, 05:38
Καλημέρα!Αρχίζω και κλίνω προς το fazer για να πώ την αλήθεια...Είναι και κάτι που δεν βλέπεις παντού(είμαι απο τους κάγκουρες που δεν θέλουν να έχουν κάτι πολύ κοινό).Μου αρέσει που είναι street αλλά και ταξιδιάρικο.Βέβαια δεν θα πάω ταξίδι χωρίς στάση,οπότε δεν με πειράζει να μην είναι και τόσο άνετο μετά απο κάποια ώρα.Αλήθεια,το ABS της yamaha είναι αξιόπιστο,ή βγάζει θέματα?
Σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες σας!Μόλις με το καλό αποκτήσω το μηχανάκι,όποιος έχει βαρεθεί την ζωή του,του προσφέρω βόλτα..:D

Ζεύκας
13/06/2010, 07:56
tdm φίλε...:wave2:

thanos8527
13/06/2010, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
tdm φίλε...:wave2:
Δεν λέω,ωραίο και το tdm,αλλά μήπως είναι παραπάνω και για τις δυνατότητες μου ως οδηγός αλλά και οικονομικά?Είπαμε...junior είμαι..;)

drspeed
13/06/2010, 09:24
Σαν οδηγός Fazer θα σου πω μερικά πραγματάκια για το μηχανάκι και εσύ θα αποφασίσεις αν σου κάνει και αν μπορείς να το αντέξεις οικονομικά και οδηγικά.

1.Αρκετό γκάζι που φοβίζει κάποιον χωρίς πείρα.Μετά τις 9.000 στρ/λ μπορεί να δεις άνετα τον πίσω τροχό να σε προσπερνάει ειδικά σε όχι πολύ καλό δρόμο ακόμα και με τρίτη στο κιβώτιο.Θέλει σύνεση.(υπάρχει και η ήρεμη έκδοση των 78 ίππων)
2.Όσα ταξίδια έχω κάνει ακόμα και δικάβαλος τα έχω καταευχαριστηθεί χωρίς γκρίνια από την πίσω.
3.Σε δρόμους με στροφές είναι απόλαυση!!!!
4.Στην κίνηση της πόλης πας άνετα όπου πάνε τα παπιά.
5.Θες μεγαλύτερη ζελατίνα.Εμένα που είμαι 1,70 δεν με καλύπτει η μαμά και στα ταξίδια τρως μπόλικο αέρα.
6.Τα λάστιχά του είναι ακριβότερα από ότι για το V-Strom όπως και το σέρβις του.
7.Έχει ένα θέμα με τα ρουλεμάν του τιμονιού αλλά τα αλλάζεις με κωνικά με μικρό κόστος και είσαι ΟΚ.
8.Σχετικά ανεκτό κόστος επισκευής από μικροπτώσεις, αν και δύσκολα να πάθεις ζημιά αν σου πέσει από στάση και φοράς κανένα μανιτάρι.(μετά από πρόσφατη τούμπα φέρινγκ και φανάρι=330?,καινούριο φανάρι και μεταχειρισμένο φέρινγκ)
9.Έχω πάνω από 40.000χλμ και δεν έχει πάθει τίποτα.(λάδια κάθε 5.000χλμ περίπου 35-40?, σέρβις των 40.000χλμ περίπου 400?-600? ανάλογα με το τι θα αλλαχτεί )
10.Μπορείς να το φορτώσεις αρκετά και να μη σε δυσκολεύει στην οδήγηση.Μικρό κόστος για βαλίτσες και σαμάρια αφού βγάζουν αρκετές εταιρίες και ρίχνουν τις τιμές.
11.Η τρύπα που λένε ότι έχει στην ροπή του μεταξύ 6.000 και 9.000 στροφών μη σε τρομάζει δεν θα την καταλάβεις παρά μόνο στα ταξίδια αλλά δεν κουράζει.
12.Αρκετά σταθερό ακόμα και με πλάγιους ανέμους στο ταξίδι.
13.Όταν αποφάσισα να φύγω από τα γυμνά η επιλογή ήταν σχεδόν μονόδρομος στα 600cc
14.Είναι σχετικά ελαφρύ μηχανάκι οπότε δεν θα σε δυσκολέψει πουθενά στο ξεπαρκάρισμα.
15.Καλή αυτονομία (περίπου 300+ χλμ σε ταξίδι και περίπου 250 χλμ στη πόλη)

benny
13/06/2010, 09:30
δεν θελω να δημιουργω εμπαθειες αλλα...

οτιδηποτε αλλο εκτος απο στρωμα

:smokin:



περα απ' την πλακα παρε οποιο σου αρεσει περισσοτερο, και τα δυο ειναι φιλικα και αξιοπιστα και ουσιαστικες διαφορες δεν θα βρεις.

αν μπορεσεις να τα κανεις μια βολτα τοτε ακομα καλυτερα, αλλιως κατσε πανω και δες ποιο σου ταιριαζει καλυτερα...

:wave2:

Lioulios
13/06/2010, 09:31
Ωραία και τα δύο .
Όμως αν είσαι για ταξίδια (με το ύψος σου ) το στρώμα με μία ψιλή ζελατίνα ή και όπως είναι , προσφέρει μεγαλύτερη άνεση και ως προς τον αέρα και ότι μπορεί να το φορτώσεις περισσότερο .
Όσο αναφορά το ύψος που λες , Φαντάσου ότι έχω vstrom και είμαι 1.77 ...Και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Δεν καίει τα άντερά του , είναι φιλικό αν δεν το πιέσεις ,άνετο για τον τυχόν συνεπιβάτη με βασιλική δεύτερη θέση και αν είσαι αρχάριος σου δίνει την αίσθηση ότι έχει το γκάζι που θέλεις και με το παραπάνω.Αυτά για το στώμα που το ξέρω και μπορώ να πω.

Τώρα εγώ στη θέση σου θα έπρατα ως εξής .
Θα κοίταζα να βρώ την καλύτερη δυνατή ευκαιρία και εκεί θα πήγαινα .Είτε αν έβρισκα φέιζερ ή στρώμ ή ακόμα και κάποια άλλη τρίτη μοτο που θα μου παρουσιαζόταν σαν ευκαιρία .
Στα λέω αυτά γιατί δε σε βλέπω πορωμένο με κάποια συγκεκριμένη μοτο, οπότε και δεν ισχύει αυτό που λέμε καμιά φορά ...Το είδα και κόλησα .

Ότι και να βρείς πάντως να πας εάν δεν ξέρεις να το κοιτάξει κάποιος σε εξουσιοδοτημένο ή αν έχεις κανένα γνωστό .
Δες για τυχόν πτώσεις , αναλώσιμα (που μπορεί να σε βγάλουν από πολλά ευρώ ) αλυσογράναζα ,τακάκια ,λάδια στις μπουκάλες ανάλογα τα χιλ που θα έχει και μην πέσεις στην παγίδα να πάρεις κάτι μόνο και μόνο επεδή θα έχει κάποιο έξτρα που θα σου αρέσει .Δες το σφαιρικά.


:wave2:


Και καλως ήλθες .
:a51:

Ps Όχι TDM .

benny
13/06/2010, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos8527
Καλημέρα!Αρχίζω και κλίνω προς το fazer για να πώ την αλήθεια...Είναι και κάτι που δεν βλέπεις παντού(είμαι απο τους κάγκουρες που δεν θέλουν να έχουν κάτι πολύ κοινό)

ελπιζω να μην απογοητευτεις πολυ οταν διαπυστωσεις οτι 1 στα 2 μηχανακια που θα βλεπεις θα ειναι fazer (τα υπολοιπα θα ειναι v strom).

οχι τιποτα αλλο για να μην απογοητευτεις στο τελος

:beer: :beer:

drspeed
13/06/2010, 09:44
Και όπως είπε ο από πάνω καλύτερα αν έχεις να διαλέξεις μεταξύ 2 μηχανών με πχ 30.000χλμ και 45.000χλμ(για fazer) καλύτερα να πας σε αυτή με τα περισσότερα χλμ αν έχει κάνει το μεγάλο σερβις γιατί έχουν αλλαχτεί σχεδόν τα πάντα και γλυτώνεις λεφτά από το σέρβις που δεν είναι και λίγα.
Εκ πείρας σου λέω ότι όταν ένα fazer μπει για το μεγάλο σερβις οι περισσότεροι κάνουν τα πάντα γιατί το επιπλέον κόστος που έχουν αυτά είναι σχετικά μικρό οπότε τα κάνουν όλα μαζί για να γλυτώσουν ταλαιπωρία.Πχ εγώ μαζί με τις βαλβίδες έκανα σερβις στο μπροστά αμορτισέρ, ντίζα συμπλέκτη, ρουλεμάν τιμονιού, τακάκια μπρος πίσω, αλλαγή υγρών φρένων, αλυσιδογράναζα, μπουζί,κλπ.Γενικά άλλαξα τα πάντα εκτός από λάστιχα που ήταν καινούρια με περίπου +250? από το κυρίως σερβις.

Panopticon7
13/06/2010, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
15.Καλή αυτονομία (περίπου 300+ χλμ σε ταξίδι και περίπου 250 χλμ στη πόλη)

Φτου ρε γμτ, εγω πηρα το πορνετ F8 και καιει τα αντερα του. 250 χλμ σε ταξιδι και καμια 180-200 σε πολη

Panopticon7
13/06/2010, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos8527
Δεν λέω,ωραίο και το tdm,αλλά μήπως είναι παραπάνω και για τις δυνατότητες μου ως οδηγός αλλά και οικονομικά?Είπαμε...junior είμαι..;)

Φιλαρακι το TDM να το ξεχασεις, ειναι για εμπειρα χερια, οποιος εχει τετοιο 300ριζει για πλακα. :bawl:

drspeed
13/06/2010, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Φτου ρε γμτ, εγω πηρα το πορνετ F8 και καιει τα αντερα του. 250 χλμ σε ταξιδι και καμια 180-200 σε πολη
Και εγώ hornet είχα πρίν και μάλιστα με καρμπ και με το ζόρι έφτανα τα 200χλμ με ένα τεπόζιτο

Ζεύκας
13/06/2010, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos8527
Καλημέρα!Αρχίζω και κλίνω προς το fazer για να πώ την αλήθεια...Είναι και κάτι που δεν βλέπεις παντού(είμαι απο τους κάγκουρες που δεν θέλουν να έχουν κάτι πολύ κοινό).

τώρα το διάβασα αυτό :bawl: :lol: :rotflmao:

Panopticon7
13/06/2010, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Και εγώ hornet είχα πρίν και μάλιστα με καρμπ και με το ζόρι έφτανα τα 200χλμ με ένα τεπόζιτο

Ειχες ενα μηχανακι που ειχε το ιδιο ονομα με το δικο μου απλως. Καμια σχεση το παλιο με το νεο.


Πιστευεις το φαζερ με το πορνετ εχουν τοση διαφορα στην καταναλωση ?

drspeed
13/06/2010, 11:51
Αν υπολογίσεις την διαφορά της αεροδυναμικής σε ένα γυμνό και σε ένα φεριγκάτο ειδικά σε ταξίδι τότε ναι μπορούν να έχουν τόση διαφορά στην κατανάλωση.Επίσης δεν ξέρω τι ρεζερβουάρ έχεις που σημαίνει ότι παίζει να παίρνει λιγότερη βενζίνη το δικό σου.
Στην πόλη αν κοφτιάζεις από φανάρι σε φανάρι και το καις όπου βρεθείς και όπου σταθείς και 150 χλμ μπορεί να βγάλει.
Το λιγότερο που μου έχει βγάλει πάντως σε ταξίδι είναι 270 χλμ δικάβαλος και φορτωμένος.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σου κάνει τέτοια εντύπωση πάντως το θέμα αυτονομίας του Fazer.με 19,5 λιτρα τεπόζιτο και από αυτά τα 3,5 λίτρα είναι ρεζέρβα, στο ταξίδι έχει μία κατανάλωση περίπου 5.5 λιτρα/100χλμ με μέση ταχύτητα 120-130.

EliasKir
13/06/2010, 15:28
Δεκεμβριο του 2009 πηρα ενα καινουριο Vstrom (πρωτη μου μεγαλη μηχανη) με σκοπο την ανετη και ξεκουραστη μετακινηση και σκεπτομενος οτι το γκαζι του θα ειναι αρκετο για μενα που ημουν αρχαριος.
Μετα απο 6 μηνες την πουλησα και πηρα Fazer S2 του '08.

Το συμπερασμα ειναι οτι εκανα μαλακια που δεν πηρα το Yamaha εξ αρχης.

Οποτε, αν θεωρεις τον εαυτο σου καποιον που θα εχει την μηχανη απλα ως μεσο μετακινησης, παρε το Vstrom με κλειστα ματια.
Αν σου αρεσει εστω και λιγο η σπορ οδηγηση, οι γρηγορες βολτες με φιλαρακια και η ποιοτητα λειτουργιας ενος τετρακυλινδρου κινητηρα, παρε το Fazer.

Οτι κι αν παρεις, φροντισε να εχει ABS.

H.A.Balafoutre
13/06/2010, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από EliasKir
Δεκεμβριο του 2009 πηρα ενα καινουριο Vstrom (πρωτη μου μεγαλη μηχανη) με σκοπο την ανετη και ξεκουραστη μετακινηση και σκεπτομενος οτι το γκαζι του θα ειναι αρκετο για μενα που ημουν αρχαριος.
Μετα απο 6 μηνες την πουλησα και πηρα Fazer S2 του '08.

Το συμπερασμα ειναι οτι εκανα μαλακια που δεν πηρα το Yamaha εξ αρχης.

Οποτε, αν θεωρεις τον εαυτο σου καποιον που θα εχει την μηχανη απλα ως μεσο μετακινησης, παρε το Vstrom με κλειστα ματια.
Αν σου αρεσει εστω και λιγο η σπορ οδηγηση, οι γρηγορες βολτες με φιλαρακια και η ποιοτητα λειτουργιας ενος τετρακυλινδρου κινητηρα, παρε το Fazer.

Οτι κι αν παρεις, φροντισε να εχει ABS.

Ότι σου λέει το παλικάρι από πάνω...ακριβώς...εγώ απλώς δεν αγόρασα το στρώμα και πήγα κατευθείαν στο fazer, αλλά κι εγώ έτσι ακριβώς σκέφτηκα.

thanos8527
14/06/2010, 12:48
Ωραία!Ψήθηκα για fazer.Μία ερώτηση:Τι διαφορές έχουν τα μοντέλα του 07 με του 08?Γιατί σε τέτοιας χρονολογίας μοντέλο θα αρκεστώ λόγω χρημάτων.(Με ABS φυσικά).Και κάτι άλλο...ποιας χρονιάς είναι τα μοντέλα με το αναλογικό στροφόμετρο?Τάλλο δεν μου αρέσει καθόλου που έχει στην μέση το ταχύμετρο και είναι ψηφιακό.

Sephiroth5
14/06/2010, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos8527
Ωραία!Ψήθηκα για fazer.Μία ερώτηση:Τι διαφορές έχουν τα μοντέλα του 07 με του 08?Γιατί σε τέτοιας χρονολογίας μοντέλο θα αρκεστώ λόγω χρημάτων.(Με ABS φυσικά).Και κάτι άλλο...ποιας χρονιάς είναι τα μοντέλα με το αναλογικό στροφόμετρο?Τάλλο δεν μου αρέσει καθόλου που έχει στην μέση το ταχύμετρο και είναι ψηφιακό.

Ειναι το S2 οχι το απλο με το αναλογικο.
Νομιζω 2007+
Εχει καλυτερα φρενα μπρος (τετραπιστονες)
καλυτερη σελα
πιο ομορφο ψαλιδι
κ τα οργανα.
Βαλτου μανηταρια κ παρε μπουφαν κ πηγαινε μεγαρα να το μαθεις. Σιγα σιγα...

thanos8527
14/06/2010, 13:28
Mάλιστα!Όσον αφορα τα Μέγαρα,εννοείται,αφού βέβαια σπάσω τα νεύρα των γειτόνων μου κανένα μήνα με βόλτεσ στα γύρω τετράγωνα..:)

Sephiroth5
14/06/2010, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos8527
Mάλιστα!Όσον αφορα τα Μέγαρα,εννοείται,αφού βέβαια σπάσω τα νεύρα των γειτόνων μου κανένα μήνα με βόλτεσ στα γύρω τετράγωνα..:)

Στο λεω για να μην τσακιστεις, εμενα 2 φορες μου εχει φυγει, μια απο βλακεια μου κ μια οχι.

thanos8527
14/06/2010, 13:32
Δεν αντιλέγω,Και θα προγραμματίσω να παω και στο california,ώστε να μου δείξουν τπτ.

Sephiroth5
14/06/2010, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos8527
Δεν αντιλέγω,Και θα προγραμματίσω να παω και στο california,ώστε να μου δείξουν τπτ.
Σωστος :beer:
Μακαρι να μου περισευαν να πηγαινα κ εγω.

thanos8527
14/06/2010, 13:36
Kαλά,μην φανταστείς,το πρώτο session θα κάνω και αργότερα τα υπόλοιπα!Αν μου κάτσει το στοιχηματάκι με το μουντιάλ,σε κερνάω το πρώτο session!:):beer:

TROOPER
15/06/2010, 03:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos8527
Kαλά,μην φανταστείς,το πρώτο session θα κάνω και αργότερα τα υπόλοιπα!Αν μου κάτσει το στοιχηματάκι με το μουντιάλ,σε κερνάω το πρώτο session!:):beer:

το 1ο λεβελ εννοεις :winka:

Lioulios
15/06/2010, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos8527
Δεν αντιλέγω,Και θα προγραμματίσω να παω και στο california,ώστε να μου δείξουν τπτ.
california...Γίνεται αυτό αμέσως ;;
Νομίζω ότι είναι κάτι σαν σχολείο για προχωρημένους . Σωστά ;;;:a42:

TROOPER
15/06/2010, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
california...Γίνεται αυτό αμέσως ;;
Νομίζω ότι είναι κάτι σαν σχολείο για προχωρημένους . Σωστά ;;;:a42:

:nono:

thanos8527
15/06/2010, 11:31
Μην κολλάς σε λεπτομέρειες...level,session ,πες το οπως θες...;)

PGM
16/06/2010, 09:22
Κατά τη γνώμη μου τα δύο μηχανάκια δεν έχουν καμία σχέση...

Το στρώμα είναι πολύ χαλαρό μηχανάκι χωρίς ξεσπάσματα με ροπή από χαμηλά. Δεν έχει πουθενά ξεσπάσματα σε αντίθεση με το φειζερ που λόγο 4Τ ψιλά θα "ξεσαλώνει".
Μιλάω περισσότερο για το στρώμα επειδή αυτό έχω...
Ο όγκος του κ το βάρος του συνηθίζεται εύκολα....Είμαι όλος όλος 60 κιλά κ δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.
Είναι πολύ τίμιο μηχανάκι κ κάνει καλά ότι υπόσχεται. Το θέμα είναι αν σου αρέσει αυτή η κατηγορία....Δεν είναι καθόλου "παιχνιδιάρικο" μηχανάκι...και γρήγορα μπορεί να το βαρεθείς ακόμα κ όταν φτάσεις στο σημείο να ξύνεις την μπότα σου στην άσφαλτο.
Τα φρένα του είναι ικανοποιητικά αλλά όχι τίποτα φοβερό...το ίδιο κ τα περιφερειακά του. Ο κινητήρας έχει δύναμη....αλλά πανω από κάποια χλμ αρχίζει κ "τελειώνει".
Αν θες χαλαρά ταξιδάκια, φορτώματα, δικάβαλα...μεικτές διαδρομές κλπ...είναι ένα πολύ καλό μηχανάκι. Αν θες πειρσσότερα γκάζια, παιχνίδια κλπ...καλύτερα μην το πάρεις. Εγώ το έχω ένα χρόνο...δεν εχω να πω τίποτα κακό για το μηχανάκι...αλλά πλέον το πάω για πούλημα σιγά σιγά.
Για τους δρόμους μας λοιπόν..νομίζω ότι με βάση τη λογική πας για στρώμα (δεν είναι τυχαίο οτι πουλάει τόσο)... Αν παραμερήσεις λίγο τη λογική όμως...ίσως τελικά είναι καλύτερα να λειτουργούμε κ με βάση τη κ@υλα μας...

thanos8527
17/06/2010, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από PGM
Κατά τη γνώμη μου τα δύο μηχανάκια δεν έχουν καμία σχέση...

Το στρώμα είναι πολύ χαλαρό μηχανάκι χωρίς ξεσπάσματα με ροπή από χαμηλά. Δεν έχει πουθενά ξεσπάσματα σε αντίθεση με το φειζερ που λόγο 4Τ ψιλά θα "ξεσαλώνει".
Μιλάω περισσότερο για το στρώμα επειδή αυτό έχω...
Ο όγκος του κ το βάρος του συνηθίζεται εύκολα....Είμαι όλος όλος 60 κιλά κ δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.
Είναι πολύ τίμιο μηχανάκι κ κάνει καλά ότι υπόσχεται. Το θέμα είναι αν σου αρέσει αυτή η κατηγορία....Δεν είναι καθόλου "παιχνιδιάρικο" μηχανάκι...και γρήγορα μπορεί να το βαρεθείς ακόμα κ όταν φτάσεις στο σημείο να ξύνεις την μπότα σου στην άσφαλτο.
Τα φρένα του είναι ικανοποιητικά αλλά όχι τίποτα φοβερό...το ίδιο κ τα περιφερειακά του. Ο κινητήρας έχει δύναμη....αλλά πανω από κάποια χλμ αρχίζει κ "τελειώνει".
Αν θες χαλαρά ταξιδάκια, φορτώματα, δικάβαλα...μεικτές διαδρομές κλπ...είναι ένα πολύ καλό μηχανάκι. Αν θες πειρσσότερα γκάζια, παιχνίδια κλπ...καλύτερα μην το πάρεις. Εγώ το έχω ένα χρόνο...δεν εχω να πω τίποτα κακό για το μηχανάκι...αλλά πλέον το πάω για πούλημα σιγά σιγά.
Για τους δρόμους μας λοιπόν..νομίζω ότι με βάση τη λογική πας για στρώμα (δεν είναι τυχαίο οτι πουλάει τόσο)... Αν παραμερήσεις λίγο τη λογική όμως...ίσως τελικά είναι καλύτερα να λειτουργούμε κ με βάση τη κ@υλα μας...
Καλησπέρα!Ακριβώς το ίδιο σκέφτηκα και εγώ!Οτι μετά α[π λίγο καιρό θα μου φαίνονται λίγα τα 70 άλογα και θα ψάχνω για κάτι πιό γρήγορο και πιό στριτάδικο.Οπότε διαλέγω fazer με τις όποιες υποχωρήσεις στην άνεση για ταξίδια.:beer: