PDA

View Full Version : Βοήθεια!



boulvai
13/06/2010, 02:20
Γεια σας!Εδώ και 3 μέρες απέκτησα ένα Busa κ6.Η μηχανή είναι εμφανησιακά σε άριστη κατάσταση και για αυτό την πήρα χωρίς να την κάνω κάποιο έλεγχο και τώρα... headwall_.Ε'ιναι 2 τα θέματα που αντιμετωπίζω:
1.Λοιπόν παιδια για να μην τα πολυλογώ το μηχανάκι παρόλο που δείχνει σχεδόν καινούργιο (γράφει 13500χλμ.) ο κινητήρας έχει έναν "κραδασμό-ήχο" λίγο πάνω από το ρελαντί.Τον άκουσα αφού έκανα κάποια χλμ και το μηχανάκι ήταν ζεστό.Ακόυγεται σαν κάτι να "παίζει" όταν ανοίγεις το γκάζι και περνάς το ρελαντί.Το πήγα σε μηχανικό(μη εξουσιοδοτημένος) εδώ Αθήνα και μου είπε,αφού έκανε έναν πρόχειρο έλεγχο (βγάζοντας φίλτρο-φιλτροκούτι μήπως προέρχεται από κει μέσα) πως στην χειρότερη στρόφαλος _ no και στην καλύτερη έχει κάτι ξεβιδωμένο και συντονίζει(τι θα μπορούσε να ήταν αυτό?!). Τα δικά σας το κάνουν αυτό?
ΥΓ.Δεν έχω ξαναοδηγήσει Busa ούτε ακούσει από κοντά πως δουλεύει για να συγκρίνω...
2.Νιώθω μια ταλάντωση(πάνω-κάτω) στο μπροστινό σε όλο το φάσμα ταχυτήτων. Όταν ο δρόμος έχει ανωμαλίες είναι πιο έντονη,αλλά κι όταν δεν έχει καθόλου μπορει και πάλι να το κάνει...Δεν έιναι συνεχόμενη ταλάντωση, αλλά καθώς ερχόμουν από Ιτέα που το έφερα το παρουσίασε σε οποιοδήποτε οδόστρωμα...Πήγα σε γνωστό λαστιχά και δεν παρατήρησε κάτι παράξενο στο λάστιχο.
Σημ. η μηχανή πριν λίγο καιρό μπηκε πίστα Σερρών. Λέτε να ζορίστηκε σε κανα φρενάρισμα το λάστιχο και να πήρε ο σκελετός του χωρίς να φαίνεται στο μάτι?Μήπως είναι τπτ από το λαιμό-ρουλεμάν(δεν είχε τζογους πάντως, το κοιτάξαμε).
Παιδιά τη γνώση σας, οποιδήποτε παρατήρηση δεκτή.Διαθέτω το Busa για test ride(παρακαλώ τι διαθέτω δηλαδή!) να μου πείτε απόψεις...Δεν έχει κανείς γνωστός μου για να συγκρίνω και να ρωτήσω.
Ευχαριστώ!

nasosR
13/06/2010, 07:09
αν ειχε μπει πιστα μηπως παραζοριστικε και χρειαζετε τπτ λαδακια το μπροστινο ;;;
γτ τα υπολοιπα καλυτερα να σου πουν τα αλλα παιδια....


:wave2: