PDA

View Full Version : Εξουσιοδοτημένο συνεργείο SUZUKI ???



THEOD
03/07/2005, 18:12
Παιδιά
Μιας και είναι το πρώτο SUZUKI στην ζωή μου δεν έχω σχετική εμπειρία...

Ψάχνω έναν σοβαρό, γνώστη, και υπεύθυνο μάστορα να αναλάβει την συντήρηση του V-STROM 1000 μου.

Εννοείται ότι για λόγους ισχύος της εγγύησης θα πρέπει να είναι εξουσιοδοτημένος.

Προτιμώ φυσικά κοντά στην Ηλιούπολη που μένω αλλά αν χρειαστεί δεν θα κολλήσω στην απόσταση.

Για να ακούω καμμιά πρόταση....

Tropeas
03/07/2005, 20:48
Καλά μην πέριμένεις ΜΑΣΤΟΡΑ & Εξουσιοδοτημένο, ξεκίνα να κάνεις μια βολτα στα πιο κοντινά σου που σου γράφει το βιβλιαράκι , αλλά επειδή έχω ακούσει... μάλλον ο δικός μου ήταν απο τους καλύτερους ....

Οι εξουσιοδοτημένοι τελικά είναι μόνο για λάδια, φιλτρα, μπουζί κλπ, αν θες την προσωπική μου συμβουλή , να κάθεσαι πάντα εκει αν είναι μισαωρο - ώρας η δουλειά, να βλέπεις τι γίνεται. Και αν είναι κάτι περισσότερο ή το μεγάλο το Service να πας κάτω Σπύρου Πάτση στα κεντρικά που έιναι μηχανικός με εμπειρία, και τουλάχιστον θα ξέρουν το "δικό" σου μηχανάκι στην αντιπροσωπία τι γίνεται...

Αλλιώς ρώτα και αύριο στο Δέλεαρ τους Suzuk-άκιδες V (kostom) και γενικά (gixxerpap,ancorgsxr κλπ) που τα πηγαίνουν και αν είναι ευχαριστημένοι...

gcrook
04/07/2005, 01:36
Μπορεις να ρωτησεις και τα παιδια στο V-Strom club oλο και καποιον θα ξερουν.

Παντως αυτος στον οποιον το πηγαινει ο Kostom ειναι κορυφαιος, αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν εχει ασχοληθει με το δικο σου μηχανακι.

athandim
04/07/2005, 23:41
Κάνεις, μα κανείς δεν είναι ευχαριστημένος από εξουσιοδοτημένο;

Τόοοοσο χάλια πια;;

Κάνεις δεν μπορεί να γράψει δυο καλά λογάκια για έναν καλό και αξιόπιστο μάστορα, από πρώτο χέρι;;(Βαδίζουμε στα τυφλά και ο Θεός βοηθός ;;...)

Theod, εσύ έμαθες τίποτα;

Μήπως τα παιδιά από το V-strom club εμπιστεύονται και προτείνουν κάποιον "ειδικό" στoυς V της Suzuki, όπως αντίστοιχα γίνεται στο TDM club;

Πρέπει να μάθουμε...

[Έξι μήνες που "αλιεύω" οτιδήποτε έχει να κάνει με Suzuki, ένα μόνο όνομα συγκέντρωνε θετικές - σου μιλάω για πολλές- κρίσεις

:Σπηλιωτόπουλος-Κωβαίος στη Δοϊράνης.

Κάποιοι έλεγαν ότι είναι άψογος, κάποιοι ότι είναι πολύ καλός αλλά ακριβός. Τί να το κάνεις όμως...αφού έπαψε να συνεργάζεται με το Σφακιανάκη και εμείς για δύο χρόνια θέλουμε τη σφραγίδα]
:look:

THEOD
04/07/2005, 23:57
Και εμένα μου έκανε εντύπωση που δεν πέσανε ονόματα στο τραπέζι ή έστω ρε παιδί μου με πμ...

Δεν έχω καταλάβει τελικά...
Τι φόβος υπάρχει και όλοι μασάνε τα λόγια τους ???
Όλα τα V2 SUZUKI που κυκλοφορούν, που στο διάλο κάνουν σέρβις ???
Το V-STROM είναι τόοοοοσο σπάνιο-δύσκολο-περίεργο μηχανάκι που απαιτεί επιστήμονα της ΝΑΣΑ για να του κάνει ένα απλό σέρβις ???
Σοβαρός και εξουσιοδοτημένος μάστορας δεν υπάρχει ???
ΤΟΟΟΟΣΟ μεγάλο πρόβλημα υπάρχει με τους μηχανικούς της SUZUKI ???


Ίδωμεν...

Tropeas
05/07/2005, 19:19
Απλα τα μηχανάκια μας είναι τα λιγότερο εμπορικά ....

Και γω για Σπηλιοτοπουλο είχα ακούσει καλός αλλά ακριβός... πάει εφυγε απο εξουσιοδοτημένος?

γι'αυτό πήζει σε ραντεβου το κεντρικό του Σφακιανάκη που είμουν σήμερα απο το πρωί...?

Πάντως τον Κούζουνα σαν μηχανικό το παραδέχονται πολλοί , το θέμα είναι ότι δεν ασχολείται αυτός... όμως έτσι χαλάει και την φήμη του συνεργείου του...

ksoup
05/07/2005, 19:30
Λοιπον επειδη εχω περασει και εγω απο αυτο το σταδιο αναζητησης για καλο εξουσιοδοτημενο και μετα απο αμετρητες συζητησεις-αναλυσεις-κριτικες στα πλαισια της λεσχης που εχουμε φτιαξει να σας ενημερωσω οτι το συντριπτικο ποσοστο των παιδιων του v-strom club εμπιστευεται τη μηχανη στον γνωστο...Σταθη δηλαδη στο εξουσιοδοτημενο του Σταθοπουλου Μαυρομιχαλη 163 πισω απ τη λεωφ.Αλεξανδρας.Να σημειωσω οτι ουδεμια σχεση εχω με το συγκεκριμενο καταστημα και ουτε αυτο το post ειναι συμβουλη προερχομενη απο τη λεσχη .Απλα προκειται για μια διαπιστωση ...στατιστικης φυσεως.Παντως ειναι πραγματικα κριμα ενα τετοιο μοντελο με τοση απηχηση να μην εχει την καταλληλη υποστηριξη σε θεματα service και να δυσφημειται αδικα κατα τη γνωμη μου η αξιοπιστια του

athandim
05/07/2005, 21:20
Άντε, να ρίξουμε και τη λίστα με τα εξουσιοδοτημένα Αττικής προς ενημέρωση (ίσχυε σίγουρα μέχρι και 26 Ιουνίου 2005)

1.Κεντρικό Σφακιανάκη, Σιδηροκάστρου 5-7 & Πύδνας, Βοτανικός
τηλ.210-3499000

2.Υποκατάστημα Περιστερίου, Κων/πόλεως 53 & Λάμπρου,
τηλ.210-5788040

3.Πετρόπουλος Εμμανουήλ, Θηβών 205, τηλ.210-4921774

4.Χαβέλλας Κ.& ΣΙΑ Ο.Ε., Ηπείρου 53, τηλ.210-8816697

5.Σταθόπουλος Ευστάθιος, Μαυρομιχάλη 163,τηλ.210-6441954

6.Καρακώστας Γ.& ΣΙΑ Ο.Ε., Πάρνηθας 24-26, Κυψέλη,
τηλ.210-8625249

7.Αργυρίου Αθ. Παναγιώτης, Αγ.Αναργύρων 54, Αγ.Ανάργυροι,
τηλ.210-2692211

8.Τσελικτσής Λούης, Λεωφ. Βουλιαγμένης 14, Γλυφάδα,
τηλ.210-9629958-9

9.Μαντης Κώστας, Λεωφ.Μεσογείων 46, Αμπελόκηποι,
τηλ.210-7712945

10.Δρούλιας Παναγιώτης, Σουλίου73, Ελευσίνα, τηλ.210-5561511

11.Μόνος Χρήστος, Κάρπου 22, Ν.Κόσμος, τηλ.210-9014394

12.Μπέλης Α. & ΣΙΑ Ο.Ε., Λεωφ.Γρ. Λαμπράκη 402, Κερατσίνι,
τηλ.210-4326120

13.Παπαμακάριος Αντώνης, Πέτρας 13, Κολώνος,
τηλ.210-5136065

14.Σκούρτας Αθανάσιος, Λεωφ.Γρ. Λαμπράκη 185, Κορυδαλλός,
τηλ.210-4963653

15.Ρομποτης Ιωάννης, Δωδεκανήσου 26, Πειραιάς,
τηλ.210-4834224

16.Καπερνέκας Θ."ΑΛΦΑ ΜΟΤΟ",Θηβών 105, Περιστέρι,
τηλ.210-5782644

17.Φιλιάγκος Γεώργιος, Λ. Ιπποκράτους 133, Σαλαμίνα,
τηλ.210-4657755

18.Κούζουνας Παύλος, Καραολή & Δημητρίου 34, Χαλάνδρι,
τηλ.210-6843881.

Αυτάααα........:wave2: :wave2: :wave2:

d-s
08/07/2005, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ksoup
Λοιπον επειδη εχω περασει και εγω απο αυτο το σταδιο αναζητησης για καλο εξουσιοδοτημενο και μετα απο αμετρητες συζητησεις-αναλυσεις-κριτικες στα πλαισια της λεσχης που εχουμε φτιαξει να σας ενημερωσω οτι το συντριπτικο ποσοστο των παιδιων του v-strom club εμπιστευεται τη μηχανη στον γνωστο...Σταθη δηλαδη στο εξουσιοδοτημενο του Σταθοπουλου Μαυρομιχαλη 163 πισω απ τη λεωφ.Αλεξανδρας.Να σημειωσω οτι ουδεμια σχεση εχω με το συγκεκριμενο καταστημα και ουτε αυτο το post ειναι συμβουλη προερχομενη απο τη λεσχη .Απλα προκειται για μια διαπιστωση ...στατιστικης φυσεως.Παντως ειναι πραγματικα κριμα ενα τετοιο μοντελο με τοση απηχηση να μην εχει την καταλληλη υποστηριξη σε θεματα service και να δυσφημειται αδικα κατα τη γνωμη μου η αξιοπιστια του

Για δώσε κάποιες πληροφορίες για κόστη service...

:cool:

typografos
15/07/2005, 17:39
Παιδιά χαίρετε! Eίμαι νέο μέλος και γράφω πρώτη φορά! Έχω ένα V-STROM 650 από το Σεπτέμβριο '04! Tο πηγαίνω στο MOTO TECHNOLOGY όπως και το προηγούμενο SUZUKI μου και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Eίναι στην Kάρπου 22 - N. Kόσμος! Παντως το μηχανάκι το φτιάχνει με ραντεβού!

Innersense
15/07/2005, 23:28
Γειά χαρά, πρώτο μου post και εμένα που μόλις ανακάλυψα το site.

Είμαι και εγώ κάτοχος ενός ολοκαίνουργιου V-Strom 650 για το οποίο έχω να πω μόνο τα καλύτερα (σας είπα κάτι καινούργιο τώρα). Όπως είναι φυσικό μιας και έχω πάρει το μηχανάκι με εγγύηση αντιπροσωπίας με ενδιαφέρει το θέμα της ανεύρεσης ενός ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΥ και με ικανοποιητικού Value for Money συνεργείου.

Μένω Νέα Σμύρνη οπότε ή επιλογή του MOTO TECHNOLOGY στην Κάρπου στον Ν.Κόσμο είναι μια απο τις πιο πιθανές.

Θα χαρώ πολύ αν ακούσω και απο κάποιον άλλο θετικά σχόλεια.

Grammarios
23/07/2005, 01:39
ΔΥΟ ΚΑΛΑ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΕΡΝΕΚΑΣ ΣΤΗ ΘΗΒΩΝ ΚΑΙ ΧΑΒΕΛΛΑΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ.ΔΕΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ ΓΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ.

athandim
25/07/2005, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
ΔΕΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ ΓΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ.

Τα εξουσιοδοτημένα Αττικής τα έχω γράψει και εγώ παραπάνω.

Αν κάποιος φίλος δει στο βιβλίο του κάποια διαφοροποίηση, παρακαλώ να το κοινοποιήσει εδώ (αν π.χ. έφυγε κάποιος από εξουσιοδοτημένος, ή αν προστέθηκε κάποιος άλλος στη λίστα).

Έτσι θα είμαστε πάντα ενημερωμένοι...

(Η λίστα παραπάνω ίσχυε μέχρι και 26 Ιουνιου 2005) :wave2:

d-s
31/08/2005, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ksoup
Λοιπον επειδη εχω περασει και εγω απο αυτο το σταδιο αναζητησης για καλο εξουσιοδοτημενο και μετα απο αμετρητες συζητησεις-αναλυσεις-κριτικες στα πλαισια της λεσχης που εχουμε φτιαξει να σας ενημερωσω οτι το συντριπτικο ποσοστο των παιδιων του v-strom club εμπιστευεται τη μηχανη στον γνωστο...Σταθη δηλαδη στο εξουσιοδοτημενο του Σταθοπουλου Μαυρομιχαλη 163 πισω απ τη λεωφ.Αλεξανδρας.Να σημειωσω οτι ουδεμια σχεση εχω με το συγκεκριμενο καταστημα και ουτε αυτο το post ειναι συμβουλη προερχομενη απο τη λεσχη .Απλα προκειται για μια διαπιστωση ...στατιστικης φυσεως.Παντως ειναι πραγματικα κριμα ενα τετοιο μοντελο με τοση απηχηση να μην εχει την καταλληλη υποστηριξη σε θεματα service και να δυσφημειται αδικα κατα τη γνωμη μου η αξιοπιστια του

επαναφέρω το θέμα καθότι ο "καιρός γαρ εγγύς":cool: για το σερβις των 12.000. Και το συγκεκριμένο συνεργείο είναι κοντα κ με βολεύει.
θα ηθελα -αν γίνεται - πληροφοριες για το μάστορα, αν ειναι αξιοπιστος, αν κάνει καλή δουλειά και πόσα χρεώνει. Ειδικά για το τελευταίο, αναφέρω πως για το προηγούμενο σερβις των 6.000 έδωσα 118€, πράγμα που με έτσουξε (αν και είδα διαφορά στη λειτουργία της μηχανής, γεγονός που δείχνει πως έκανε καλή δουλειά.Απλά με χαλασε το κόστος και το γεγονός πως δε με άφηνε να είμαι παρών για να βλέπω. )
Α... λάδια θα αλλάξω μόνος μου για να πειραματιστώ καθως τα shell δε με ικανοποίησαν!

zoudis
09/09/2005, 10:29
Ego paidia exw 27.500km, to paw apo tin prwti stigmi ston Kwsta ton Manti sti Mesogeiwn kai eimai arketa euxaristimenos kai apo ta service kai apo tis times. Nomizw oti to kataxei to 8ema....

An exete nea/symboules kalodexoumena.

Alla nai, kai emena den me afinei ekei sta service.

xtapodias
24/09/2005, 11:15
Καλά, διαβάζω το thread πρωί πρωί και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Από τη μια φωνάζετε για το σκατοκράτος που είναι έτσι, είναι αλλιώς, μας θεωρεί πρώτα παραβάτες και μετά πολίτες κλπ. Εσείς με την σειρά σας θεωρείτε όλους τους εξουσιοδοτημένους αλήτες που θα σας κοροϊδέψουν και θέλετε να είστε μπροστά. Άλλωστε απ' ότι έχω καταλάβει εδώ μέσα λίγοι ξέρουν πραγματικά από μοτόρια. Άλλη φορά όσοι κάθεστε μπροστά να σας φωνάζω να κάθεστε και στα δικά μου σέρβις. Άσε το άλλο. Ο άλλος δεν είναι λέει ευχαριστημένος από τα λάδια που έβαλε. Αν μας πεις και γιατί θα το εκτιμούσα. Μήπως δεν τραβάει, δεν στροφάρει το μοτόρι τι??? ΄Στην τελική όποιος θέλει κατεβάζει το service manual του dl650 και αφού είναι τόσο μάγκας κάνει τη συντήρηση μόνος του, και βάζει ότι λάδια θέλει κλπ και το πάει στον εξουσιοδοτημένο μόνο για βαλβίδες και χοντρές δουλειές. Εκεί να σας δω. Άσε που έχετε πάρει όλοι μηχανή 7500€ συν έξτρα, συν εξοπλισμό και κάνετε ερευνά αγοράς αν το σέρβις πάει 108€ ή 118€. Καλό είναι να βρει ο καθένας ένα συνεργείο που να έχει εμπιστοσύνη πρώτα για να νοιώθει ο ίδιος καλά, και μετά η μηχανή του. Άλλωστε πιστεύω ότι όλοι οι εξουσιοδοτημένοι τουλάχιστον, πάνω κάτω τα ίδια είναι. Δυστυχώς αυτή η μιζέρια και η καχυποψία είναι ίδιον του Έλληνα.

d-s
24/09/2005, 13:59
Μεγάλε καταρχήν χαλάρωσε γιατί καραδοκούν τα εγκεφαλικά..

Ως συνέπεια αυτού του παραλίγο επεισοδίου έγραψες μάλλον ένα ακατανόητο πράγμα! Τι θέλει να πει ο ποιητής?
Ότι είσαι αριστερός επαναστάτης και κατέχεις τρία PhD μηχανολογίας????
Δεν είδα πουθενά να έχεις γράψει κάτι που να δείχνει έστω στοιχειώδη γνώση..
Μόνο κάτι για βάψιμο ζάντας με αυτοκόλλητα….

Τώρα, αν σε χάλασε η έρευνα αγοράς για αξιόπιστο και φτηνό συνεργείο, θα σε παρακαλούσα εφόσον εσύ τα έχεις μπόλικα τα φράγκα– έτσι κατάλαβα από τα λεγόμενα – δώσε και σε μας μερικά να πορευόμαστε……….

Αν έχεις κάτι χρήσιμο να πεις, που προέρχεται από την εμπειρία σου σου και όχι θεωρίες, είμαι όλος αυτιά…..αλλιώς άστο γιατί εκτίθεσαι…..

THEOD
24/09/2005, 14:41
Πριν 10 ημέρες έκανα στο 1000άρι το προγραμματισμένο σέρβις των 6000χλμ.
Ταυτόχρονα μετά απο προσυννενόηση, αλλάχτηκαν στα πλαίσια της εγγύησης τα κολλάρα ψεκασμού και έγινε μια απρογραμμάτιστη ρύθμιση βαλβίδων για τα οποία δεν επιβαρύνθηκα οικονομικά.

Το σέρβις έγινε μετά από ραντεβού στον Στάθη Σταθόπουλο και η μηχανή χρειάστηκε να παραμείνει στο συνεργείο επί τριήμερο, κυρίως γιατί αφού μετρήθηκαν οι βαλβίδες, έπρεπε να παραγγελθούν κάποια καπελλώτα στην SUZUKI και μας καθυστέρησαν άλλη μια μέρα μέχρι να έρθουν.

Όντως κάτι αρρυθμίες στο ρελαντί που παρουσίαζε από την αρχή το μηχανάκι μειώθηκαν κατά πολύ. Φαίνεται ότι τα κολλάρα του ψεκασμού και οι αρρύθμιστες από το εργοστάσιο !!! βαλβίδες ήταν υπεύθυνα για ένα πρόβλημα που από ότι έμαθα το παρουσιάζουν σχεδόν ΟΛΑ τα 1000άρια...

Κατ' άλλα δεν είχα κανένα άλλο πρόβλημα πριν το σέρβις, δεν αντιμετώπισα τίποτα περίεργο μετά, και δεν κατάλαβα άλλη διαφορά πλήν της αλλαγής των λαδιών.

Τα 110 ευρώ που πλήρωσα όμως και αφορούσαν ΜΟΝΟ λάδια και εργασία σέρβις (οι υπόλοιπες εργασίες καλύφθηκαν από την εγγύηση) μου κακοφάνηκαν...Πάντως δεν έχω κανένα παράπονο από την αντιμετώπιση και την καλή διάθεση που έδειξε ο Στάθης στις ερωτήσεις-απορίες μου...

Μάλλον θετικές εντυπώσεις λοιπόν...

Tropeas
24/09/2005, 14:53
Δηλαδή εγώ που πλήρωσα καπελώτα και εργασία ειμανε μα@#$ας>?

d-s
24/09/2005, 15:00
Theod,
εαν σου έκανε συγχρονισμό κυλίνδρων κ γκαζιού, normal μου ακούγονται.


Στο σταθόπουλο θα πάω κ εγώ οπότε θα αποκτήσω και προσωπική εικόνα

THEOD
24/09/2005, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Δηλαδή εγώ που πλήρωσα καπελώτα και εργασία ειμανε μα@#$ας>?

Aν είναι μέσα στην εγγύηση, και η ρύθμιση βαλβίδων γίνει σε πολύ λιγότερα χιλιόμετρα από ότι κανονικά θα απαιτείτο, τότε θεωρείται κατασκευαστικό ελάτωμμα και καλύπτεται...

Προσωπικά, το μηχανάκι είχε παρουσιάσει κάτι αρρυθμίες-σβησίματα στο ρελαντί, και το πρόβλημα των κολλάρων και των αρρύθμιστων βαλβίδων είχε διαγνωστεί ήδη από πολύ νωρίς (2500χλμ), άσε που τουλάχιστον στα 1000άρια είναι ήδη πολύ κοινό-γνωστό πρόβλημα στους μηχανικούς της SUZUKI.

Απλά θεωρήθηκε προτιμότερο να το αφήσουμε να φτάσει τα 6000χλμ για να κάτσουν οριστικά οι βαλβίδες στις έδρες τους πριν προχωρήσουμε σε ρύθμιση. Μια και τόφερε η κουβέντα, οι βαλβίδες αποδείχτηκε ότι ήταν πολύ έξω από τα σωστά όρια που σημαίνει ή ότι ήταν αρρύθμιστες από το εργοστάσιο, ή ότι ξερρυθμίστηκαν πολύ γρήγορα κατά το στρώσιμο....

Μεσολάβησε και το καλοκαίρι, και τελικά το πρόβλημα αντιμετωπίστηκε τώρα στα 6300χλμ και ΦΥΣΙΚΑ μέσα στην εγγύηση...

xtapodias
24/09/2005, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από d-s
Μεγάλε καταρχήν χαλάρωσε γιατί καραδοκούν τα εγκεφαλικά..

Ως συνέπεια αυτού του παραλίγο επεισοδίου έγραψες μάλλον ένα ακατανόητο πράγμα! Τι θέλει να πει ο ποιητής?
Ότι είσαι αριστερός επαναστάτης και κατέχεις τρία PhD μηχανολογίας????
Δεν είδα πουθενά να έχεις γράψει κάτι που να δείχνει έστω στοιχειώδη γνώση..
Μόνο κάτι για βάψιμο ζάντας με αυτοκόλλητα….

Τώρα, αν σε χάλασε η έρευνα αγοράς για αξιόπιστο και φτηνό συνεργείο, θα σε παρακαλούσα εφόσον εσύ τα έχεις μπόλικα τα φράγκα– έτσι κατάλαβα από τα λεγόμενα – δώσε και σε μας μερικά να πορευόμαστε……….

Αν έχεις κάτι χρήσιμο να πεις, που προέρχεται από την εμπειρία σου σου και όχι θεωρίες, είμαι όλος αυτιά…..αλλιώς άστο γιατί εκτίθεσαι…..



Καταρχήν δεν απάντησες γιατί δεν έμεινες ευχαριστημένος με τα λάδια, και αφού εσύ έχεις παραπάνω από τις στοιχειώδης γνώσεις θα σου είναι εύκολο. Αφ’ ετέρου αν εγώ έχω 3 PhD μηχανολογίας, εσύ πρέπει να είσαι ο Μπαμπινιώτης ο ίδιος αφού δεν πήρες χαμπάρι για ποιο πράγμα γράφω. Τρίτον αφού είσαι μπατίρης γιατί δεν έπαιρνες ένα πατίνι που δεν θέλει και λάδια? Τέλος πάντων δεν ασχολούμαι άλλο μαζί σου γιατί δεν βγαίνει και πουθενά. Τα υπόλοιπα παιδιά νομίζω ότι κατάλαβαν τι θέλω να πω και το ότι κι εγώ σε εξουσιοδοτημένα πάω. Αφού δεν μπορώ να κάνω κάποια πράγματα μόνος μου θα τα πληρώσω.

Υ.Γ. Ρε συ THEOD όταν δε δίνεις μια βόλτα το 1000αρι στον d-s να σου πει αν είναι ok τα καπελλώτα?
Υ.Γ. 2 Οποιος θέλει μηχανή για πόλη να πάρει το gs650 γιατι πάει καλύτερα απο το v-strom. Είναι και μονοκύλινδρο. ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ!
Υ.Γ. 3 Οποιός θέλει δικήγόρο, λογιστή, φωτογράφο, σουβλάτζη κλπ, του εχώ άτομο ότι πρέπει. Ολα σε ένα.
Υ.Γ. 4 Δεν μπορούσα τελικά να μην ασχοληθώ άλλο μαζί σου.

d-s
25/09/2005, 13:48
Πολύ σωστά το είπες "...νομίζεις πως καταλαβαν.."

Αφού δεν κατεχεις το θέμα να σου δώσω μασημένη τροφή : τα λάδια έχουν να κάνουν και με τη λειτουργία του κιβωτιου ταχυτήτων, τουτέστιν αν κοπανάει, βρίσκει νεκρές, σκαλώνει, κτλ..... δεν ταιριάζουν όλες οι μάρκες σε όλα τα κιβώτια...με κάποια γλυκαίνει, με κάποια ζορίζεται.. .... απλό ε??
Για τα επόμενα μαθήματα φίλτατε παραλή θα σε χρεώσω..μη στα τρώνε μόνο τα εξουσιοδοτημένα!

Αν , λεω αν, δεν ασχολιόσουν μόνο με τις ζάντες σου, ίσως να μάθαινες κάτι και για το υπόλοιπο μηχανάκι σου και δε θα ήσουν απλός χρήστης. Πέρα από για καφέ, το οδηγείς το μηχανάκι σου? :rotflmao:



Υ.Γ.
1. εαν μου βρεις gs μπορώ και μαθήματα service να σου δώσω αλλά και πως 40 ψωροάλογα (όχι 50 εε??)μπορούν να οδηγηθούν:wave2:
2. Ξέρεις να μου πεις τι είναι τα καπελώτα??? δεν είναι μικρά καπέλα ??:hypnotize
3.αλήθεια, το πατάς τόσο το πίσω λάστιχο που θές κι άλλο πλάτος????:eyepop:
4. Έλα αλέκο....δε με είπες... τι εμπειρία έχεις από μηχανές....:confused:

zoudis
26/09/2005, 09:43
File xtapodia omologw oti kai egw den katalaba tipota apo ta symfrazomaina sou (ka8oson blaks, mi me pare3igeis)....

Episis, otan allazeis ladia, NAI to katalabaineis ean exeis empeiria. Kai sto kibwtio opws proanefere o filos apo apanw, kai stin leitourgia tou kinitira (beloudinos strotos ixos xoris 8orybous "agriada" kai ta sxetika) kai fysika stin ekkinisi otan bazeis mpros to prwi. Hliou Fainoteron 8a elega einai.

:wave2:

kostom
20/12/2005, 18:01
Να 'μαι και εγώ......

Λοιπόν ένας γαμάτος μάστορας που ξέρει πάρα μα
πάρα πολύ καλά την δουλειά του είναι ο
Βασίλης Ευθυμίου που βρίσκεται στην Βουλιαγμένης
στο αριστερό σας χέρι μετά το συνεργείο του
Μπαξεβάνη (νούμερο δεν θυμάμαι αλλά είναι γύρω
στο 60). Το παιδί δεν παίζεται με τα μοτερ V2 και
ειδικά με τα SUZUKI TL-S, TL-R διότι ως πρώην
ιδιοκτήτης ενός TL-R το είχε "σκαλίσει" τόσο που είχε
γίνει τούμπανο... Ξέρει πολύ καλά την δουλειά του
όσο κανένας άλλος, πιστεύω, πάνω στο συγκεκριμένο
μοτέρ και γενικότερα ψάχνεται και πάνω απ' όλα είναι
συζυτήσιμος και ευγενικός. Όσο για τιμές ...... τι να σας
πώ ..... Ούτε ζέστη, ούτε κρύο...
Αλλά η δουλεία που κάνει είναι εγγυημένη.
Α.... και δεν είναι εξουσιοδοτημένο...
Ελπίζω να σας βοήθησα:D :D :D

athandim
13/03/2006, 20:54
Φίλοι μου, μιας και πρόσφατα ανακάλυψα μια λακαμία της αντιπροσωπίας σχετικά με τα διαστήματα service και την εγγύηση, είπα να την μοιραστώ μαζί σας....

Ο πίνακας συντήρησης του ελληνικού εγχειριδίου χρήσης αναφέρει στα διαστήματα των service ( πίνακας συντήρησης σελ. 39) :

1ο στα 1.000 χλμ. (ή στον 1 μήνα - όποιο έρθει πρώτο)
2ο στα 6.000 χλμ. (ή στους 6 μήνες)
3ο στα 12.000 (ή στους 12)
4ο στα 18.000 (ή στους 18)
5ο στα 24.000 (ή στους 24)

Τα ξενόγλωσσα τώρα εγχειρίδια που μας δόθηκαν μαζί με το ελληνικό ( και που είναι τυπωμένα στην Ιαπωνία) αναφέρουν :
(ας πω π.χ. το αγγλικό, πίνακας συντήρησης, σελ.6-4)

1ο στα 1.000 (ή στους 2)
2ο στα 6.000 (ή στους 12)
3ο στα 12.000 (ή στους 24)
4ο στα 18.000 (ή στους 36)
5ο στα 24.000 (ή τους 48)

Συμπεράσματα :

1. Τα ασφυκτικά χρονικά διαστήματα σημαίνουν οτι, για να είναι ο Έλληνας κάτοχος V-strom συνεπής, ως προς τα διαστήματα service (και να έχει φυσικά δικαίωμα στην εγγύηση), πρέπει να κάνει τουλάχιστον 1.000 χιλιόμετρα το μήνα (δηλαδή 33,33 χιλιόμετρα κάθε μέρα!!!)

2. Στα 2 χρόνια της εγγύησης, ο Έλληνας κάτοχος V-strom θα κάνει ευτυχής το 5ο service της καλής του (υποχρεωμένος από την ελληνική αντιπροσωπία), όταν όλοι οι άλλοι ηλίθιοι V-strommers παγκοσμίως θα κάνουν μόλις το 3ο (εκτός και αν έχουν συμπληρώσει νωρίτερα τα χιλιόμετρα, αλλά δεν μας αφορά αυτό)

Φυσικά έχω επιβεβαιώσει και από το επίσημο service manual οτι τα χρονικά περιθώρια μεταξύ των service είναι ετήσια και όχι φυσικά εξάμηνα, όπως μας λέει ο Σφακιανάκης (ευχαριστω alex 14 και Vezouvios).

Δείτε τα και εσείς ρε παιδία και πείτε μου...

Και βέβαια τα παραπάνω δεν θα τα θεωρούσα τόσο σημαντικά, αν δεν ήμουν σίγουρος οτι η ελληνική αντιπροσωπία μπορεί να πατήσει πάνω στα διαστήματα μεταξύ των service που "δεν τηρήθηκαν όπως ορίζει το manual κύριε" και με τον τρόπο αυτό να μην εκπληρώσει ενδεχόμενες υποχρεώσεις που απορρέουν από την εγγύηση....

Άντε...να πονηρευόμαστε σιγά-σιγά :wave2:


Α, και μην ακούσω τα περί ¨ιδιομορφίας της Ελλάδας¨ που απαιτεί να γίνεται συχνότερα συντήρηση στις μηχανες... :lol: :rotflmao: :rotflmao:

Grammarios
13/03/2006, 22:14
ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ "ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΜΕ" ΓΙΑ ΑΥΤΟ,ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ Η ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ!:nono:

costas81
16/03/2006, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Φίλοι μου, μιας και πρόσφατα ανακάλυψα μια λακαμία της αντιπροσωπίας σχετικά με τα διαστήματα service και την εγγύηση, είπα να την μοιραστώ μαζί σας....

Ο πίνακας συντήρησης του ελληνικού εγχειριδίου χρήσης αναφέρει στα διαστήματα των service ( πίνακας συντήρησης σελ. 39) :

1ο στα 1.000 χλμ. (ή στον 1 μήνα - όποιο έρθει πρώτο)
2ο στα 6.000 χλμ. (ή στους 6 μήνες)
3ο στα 12.000 (ή στους 12)
4ο στα 18.000 (ή στους 18)
5ο στα 24.000 (ή στους 24)

Τα ξενόγλωσσα τώρα εγχειρίδια που μας δόθηκαν μαζί με το ελληνικό ( και που είναι τυπωμένα στην Ιαπωνία) αναφέρουν :
(ας πω π.χ. το αγγλικό, πίνακας συντήρησης, σελ.6-4)

1ο στα 1.000 (ή στους 2)
2ο στα 6.000 (ή στους 12)
3ο στα 12.000 (ή στους 24)
4ο στα 18.000 (ή στους 36)
5ο στα 24.000 (ή τους 48)

Συμπεράσματα :

1. Τα ασφυκτικά χρονικά διαστήματα σημαίνουν οτι, για να είναι ο Έλληνας κάτοχος V-strom συνεπής, ως προς τα διαστήματα service (και να έχει φυσικά δικαίωμα στην εγγύηση), πρέπει να κάνει τουλάχιστον 1.000 χιλιόμετρα το μήνα (δηλαδή 33,33 χιλιόμετρα κάθε μέρα!!!)

2. Στα 2 χρόνια της εγγύησης, ο Έλληνας κάτοχος V-strom θα κάνει ευτυχής το 5ο service της καλής του (υποχρεωμένος από την ελληνική αντιπροσωπία), όταν όλοι οι άλλοι ηλίθιοι V-strommers παγκοσμίως θα κάνουν μόλις το 3ο (εκτός και αν έχουν συμπληρώσει νωρίτερα τα χιλιόμετρα, αλλά δεν μας αφορά αυτό)

Φυσικά έχω επιβεβαιώσει και από το επίσημο service manual οτι τα χρονικά περιθώρια μεταξύ των service είναι ετήσια και όχι φυσικά εξάμηνα, όπως μας λέει ο Σφακιανάκης (ευχαριστω alex 14 και Vezouvios).

Δείτε τα και εσείς ρε παιδία και πείτε μου...είμαι παράλογος που δεν θέλω να με κοροϊδεύουν έτσι ξερά;;

Και βέβαια τα παραπάνω δεν θα τα θεωρούσα τόσο σημαντικά, αν δεν ήμουν σίγουρος οτι η ελληνική αντιπροσωπία μπορεί να πατήσει πάνω στα διαστήματα μεταξύ των service που "δεν τηρήθηκαν όπως ορίζει το manual κύριε" και με τον τρόπο αυτό να μην εκπληρώσει ενδεχόμενες υποχρεώσεις που απορρέουν από την εγγύηση....

Άντε...να πονηρευόμαστε σιγά-σιγά :wave2:


Α, και μην ακούσω τα περί ¨ιδιομορφίας της Ελλάδας¨ που απαιτεί να γίνεται συχνότερα συντήρηση στις μηχανες... :lol: :rotflmao: :rotflmao:




Φιλαρακι δεν το ειχα σκεφτει αυτο!
Μαμακια

x-rider
21/03/2006, 08:42
Bike Center


ΑΓΙΑΣ ΓΛΥΚΕΡΙΑΣ 17 ( ΚΥΨΕΛΗ - ΓΑΛΑΤΣΙ )

τηλ. 210 - 2131491


ΣΠΥΡΟΣ & ΗΛΙΑΣ



απιστευτη δουλεια , και τιμια ως προς ολους.

ΕΙΤΕ ΣΕ ΞΕΡΟΥΝ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΕΓΓΥΗΣΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ

οτι πιο σημαντικο στις μερες μας.

Φευγεις και εχεις το κεφαλι σου ησυχοοτι αυτο που σου ειπαν

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ & ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ!


:beer: :beer: :wave2:

athandim
27/03/2006, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από d-s
Στο σταθόπουλο θα πάω κ εγώ οπότε θα αποκτήσω και προσωπική εικόνα
Μήπως πήγες, να μας πεις τις εντυπώσεις σου;

d-s
27/03/2006, 16:47
το πήγα, σε γενικές γραμμές ήταν καλός και προσεκτικός. Σε αφήνει και να κάθεσαι εκεί γύρω και να τον "ενοχλείς"!
Αλλά για να το πας το μηχανάκι, αν δε δουλεύεις εκεί κοντά, θα φας όλη τη μέρα σου.


Αλλά το δικό μου μηχανάκι δε κατάφερε να το ρυθμίσει, μάλλον το απορύθμισε καθώς μετά το service πάλι δεν ανέβαζε στροφές πάνω από τις 9000, οπότε το πήγα στον προηγούμενο που το είχε ρυθμίσει και το ξαναρύθμισε και ολα οκ.

karvoun
03/04/2006, 08:40
Mia pou to efere h koubenta,uparxei kaneis Krhtikos(kai kata protimhsh Hrakleiwths:-)) na mou pei pou phgainei to mhxanaki tou sto Hrakleio?

LordDorian
21/05/2006, 13:05
Paidia epidi prepei na kano to proto servis sto 650 pou exo mporei kapoios na me pliroforisei gia to ti kanoun ektos apo ladia kai sisfikseis an xriazontai sta 1000km?

Episeis poso pano kato kostizei to proto servis kai an eiparxei kanenas eksousiodotimenos sti Ko i na to pao sabbatokuriako Athina?

Episeis perimeno tin egkiisi apo tin antiprosopoia i opoia den exei stalei akoma sto spiti mou kai tin mixani tin exo akribos ena mina. Ti kanoume s auti ti periptosi? :evil:

athandim
21/05/2006, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από LordDorian

Στο 1ο service αλλάζουν λάδια και φίλτρο λαδιού και ελέγχουν μήπως έχει χαλαρώσει κάποια βίδα από πλαίσιο κτλ..

Για το κόστος δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=11335)...

Πάρε τηλέφωνο στα κεντρικά για να δεις αν έχει εξουσιοδοτημένο στην Κω. Πρέπει για 2 χρόνια να πηγαίνεις σε εξουσιοδοτημένο για λόγους εγγύησης..

Για τη διαδικασία παραλαβής του βιβλίου service αντιγράφω από thread στο οποίο απάντησες (χωρίς μάλλον να έχεις διαβάσει πρώτα):

"Αφού έχουμε παραλάβει την καλή μας, βγάζουμε φωτοτυπία την άδεια και πάνω στη φωτοτυπία γράφουμε ότι θέλουμε να μας σταλούν η εγγύηση και το βιβλίο οδηγιών στην ακόλουθη διεύθυνση (γράφουμε τη διεύθυνση και τα τηλέφωνα μας όπωσδηποτε).Προσοχή στα στοιχεία, αν η διευθυνση διαμονής είναι διαφορετική από αυτήν που αναγράφεται στην άδεια (όπως στην περίπτωσή μου).
Στη συνέχεια στέλνουμε με φαξ τη φωτοτυπία στο τμήμα εγγυήσεων του Σφακιανάκ.[αριθμός φαξ:210-3499713].
Τέλος, τηλεφωνούμε στα κεντρικά (210-3499000) και ζητάμε να μας συνδέσουν με Καϊρ..εε με το τμήμα εγγυήσεων όπου επιβεβαίωνουμε ότι εχει φθάσει το φαξ μας και ρωτάμε πότε να περιμένουμε τα έγγραφά μας (τα στέλνουν με κούριερ)"


Σημ: αν ψάξεις λίγο, υπάρχουν ήδη οι απαντήσεις στα πιο πολλά ερωτήματα που ενδεχομένως θα έχεις...

:wave2:

Tsakalaki
21/05/2006, 20:01
Επειδή υπάρχουν Vstrom και στη Θεσσαλονίκη:lol: :lol: θα κάνω και τη δική μου πρόταση

Πηγαίνω στον Ρακά, εξουσιοδοτημένο συνεργείο, και έχω μείνει ευχαριστημένος. Και με το σέρβις που κάνει και γενικά το τρόπο με τον οποίο ασχολείται με τη μηχανή. κοιτάζει τη λεπτομέρια και ασχολείται με το μοτόρι σου, άσχετα αν πας πρώτη φορά η 100στη. Μένω ανατολικά και το συνεργείο είναι στην άλλη άκρη της πόλης, αλλά αυτό δεν με χαλάει. Θεσσαλονίκη είμαστε άλλωστε...... Τιμές λογικές. Δεν έχει τύχει να πάω σε άλλο συνεργείο, παρα μόνο όταν είχα ενα σκουτερ

LordDorian
22/05/2006, 12:51
File athandim to fax efuge ti proti mera pou peira ti mixani.. Ti diadikasia ti ksero! :)
To thema, opos tha diabases poio pano, einai pos den exei erthei i egkisi :evil:
Thanks pantos gia to kopo sou na apantiseis. :wave2:

Mporei kapoios na me enimerosei pou exei tin egkiisi sta xeria tou pou exei eksousiodotimeno sunergeio (an exei) sti Ko??? Min exo kai ti kalimou aragmeni.. :eek:

Mototaxidiotis
31/05/2006, 09:39
εμεις παιδια στην λεσχη τα πηγαινουμε στον Σταθη Σταθοπουλο στην Μαυρομιχάλη 163 τηλ 2106441954, ο ανθρωπος δειχνει να ξερει το αντικειμενο,εγω ειμαι ευχαριστιμενος....πριν το πηγαινα στον Μαντη.... καλος ειναι και αυτος αλλα πιστευω πως ο Σταθης ειναι πολυ καλυτερος.....

deminio11
24/06/2006, 11:48
Exo akousei kai ego poli kala logia meso

tou club gia to Stathi .

To epomeno service tha to pao ekei gia na dokimaso .

Mexri tora to pigaina sto kaperneka sti thivon.Arketa kalos kai sizitisimos .

Pantos sto vstrom club poli to pane sto STATHI kai exoun meinei oloi ikanopoiimenoi .

Filika deminio:beer:

braingd
26/06/2006, 10:09
Καλημέρα,

Ήρθε και στο δικό μου Vstrom 650 ο καιρός για το δεύτερο service τον 6000 και έκλεισα ραντεβού στον Στάθη για την Τετάρτη το πρωί, δυστυχώς είναι μόνο πρωί και πρέπει να χάσεις το πρωινό σου από την δουλειά.

Τα αποτελέσματα την Πέμπτη.

:wave2: :wave2:

braingd
28/06/2006, 11:53
Καλημέρα,

Τελικά τα αποτελέσματα τα γράφω την Τετάρτη.
Έμεινα ικανοποιημένος απόλυτα από το service και μάλιστα αρκετά φιλικός σε διάφορες απορίες όπου είχα.

:wave2: :wave2:

takis1964
26/07/2006, 21:23
Diavasa ta panta giro apo to 1000 pou exo apo to 2003 k diapistosa oti ta provlimata pou nomiza oti ixa mono ego taxan k oloi oi aloi!!ti 4 dontia k megaliteri alisida ixa vali.ti power commander k k&n me dinamometrisi(92 hp) ti antikoftes..ti acrapovich!!!..ta problimata pareminan.....fternismata ...tripa xamila skortsarismata...telika piga k ego simera ston stathopoulo...Diapistosi:8 klistes valvides 6-10 noumera pio kato ap to orio....me molis 12.000 km!! a ne ine k ta kolara....alaxa k ta kolara !!!telika to dl bori na min egine honda ala eftixos ta fternismata exafanistikan k egine pio gliko xamila..perimena naxi kapia diafora k psila ala den boresa na katalavo...isos na ftei o xartis ..pou me tis rithmismenes pia valvides xriazete pali dinamometro!! malon den tha to matho pote!!!arketa xodeftika!!!:beer: :beer:
rithmisi valvides ergasia +8 kapelota +2 kolara k 2 koliedes mazi me paraflou = 225 euro!!:) +100e alagi k stis 2 tsimouxes sto brostino giati h aristeri paredose to pneuma tis!

Mototaxidiotis
27/07/2006, 12:26
telika opos eides to provlima itan ta kolara.....alla ayto pou me paraxeneuei einai i anartisi,ego to diko mou to exo liosei ,sta taxidia me meiktes diadromes,to pao oso mporo gia ta dedomena mou sto orio kai den eixa kapoio provlima me tis anartiseis,.exo skopo me to pou guriso apo tourkia telos augoustou na tou valo hyper pro ,einai katapliktikes 320 e me service kai ergasia ston stathi...genika me to 1000 antimetopisa ta klasika provlimata (kolara kai tps) kata ta alla apoluta ikanopiimenos!:a30:

takis1964
27/07/2006, 19:27
emena to mixanaki mou tin dini mexri tis 3000 strofes...me 4 dontia megalitero granazi k to akous oti den doulevi sosta...h plaka ine oti o stathis pou to kavalise moupe oti to brike se litourgia ap ta kalitera dl xiliaria...tora ti na po !!malon ftei oti eixa honda sto parelthon:rotflmao: tora skeftome mipos prepi na fortoso kanan new xarti apo dynojet etsi gia dokimi!!!o stathis parepiptontos mou ipe na min asxolitho!!..........

Mototaxidiotis
27/07/2006, 22:31
kai kala sou eipe...an evlepe provlima pistepse me tha sou to elege......
na xereis pos to dl 1000 einai polu fimomeno michanaki,kai min xexhnas oti to moter erxete apo to tlr pou itan 125 ippous.....giauto kai sumperiferete etsi.gia tin istoria o sugkekrimenos kinitiras ftiaxtike gia to SBK kai exelixthike se auto pou einai simera,peiramatike edine 180 hp ston strofalo.....alla
anyway exeis mia motosukleta olokliromeni kai asynagonisti kata tin tapini mou gnomi......

takis1964
27/07/2006, 23:32
Na sou po :emena to problima mou ine oti me 1000 kibika thelo na pigeno opote thelo me 5 k 3000 strofes...ante me tetarti...ala afto xamila ine san ktm(ixa k ap afta)dem boro na siniditopoiiso oti to transalp 650 pou ixa pio palia me 5 travage apo tis 2800 san hlektriko.....tapini mou apopsi ine oti mixanaki pou fimonete se ipous dini ropi xamila..pragma pou den simbeni sto dl..k ypopsin exo+4 dontia granazi:)diladi aporo pos vgazete telio to mixanaki pou me 3 skortsari xamiles....entaxi meta skotoni..ala an itan etsi thaperna stritadiko..!!!As min milisoume k gia brostina frena...ligo beltiothikan me metalika solinakia ala san aisthisi...akoma xilina!!

THEOD
27/07/2006, 23:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis1964
Na sou po :emena to problima mou ine oti me 1000 kibika thelo na pigeno opote thelo me 5 k 3000 strofes...ante me tetarti...ala afto xamila ine san ktm(ixa k ap afta)dem boro na siniditopoiiso oti to transalp 650 pou ixa pio palia me 5 travage apo tis 2800 san hlektriko.....tapini mou apopsi ine oti mixanaki pou fimonete se ipous dini ropi xamila..pragma pou den simbeni sto dl..k ypopsin exo+4 dontia granazi:)diladi aporo pos vgazete telio to mixanaki pou me 3 skortsari xamiles....entaxi meta skotoni..ala an itan etsi thaperna stritadiko..!!!As min milisoume k gia brostina frena...ligo beltiothikan me metalika solinakia ala san aisthisi...akoma xilina!!

Ειλικρινά απορώ που το μηχανάκι σου δεν τραβάει καλά στις 3.000 στροφές με 4η...
Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει αλλά ένα ρυθμισμένο Στρόμ δεν έχει κανένα πρόβλημα να κινείται και να επιταχύνει από αυτές τις στροφές με μαμά γρανάζια, πόσο μάλλον με αρκετά πιο κοντό γρανάζωμα...Ακόμα και η πολύ οβερντράιβ 6η επιταχύνει ομαλά μετά τις 3.000...
Δεν είναι φυσιολογική λειτουργία αυτή....Μήπως κάπου μέσα από τα ψαξίματα και τις προσπάθειες βελτίωσης (διαβάζω για φίλτρα, εξατμίσεις, χαρτογραφήσεις, αντικόφτες και εγώ δεν ξέρω τι άλλο...) κάποιος έχει κάνει καμμιά δυσδιάκριτη κουτσουκέλα ??? Εμένα ήταν απολύτως μαμά και μετά από μια ρύθμιση βαλβίδων και αλλαγή κολλάρων ψεκασμού ήταν κατά 95% άψογο...και σίγουρα ήταν 100% άψογο στις στροφές που αναφέρεις... Ψάξτο...

takis1964
27/07/2006, 23:54
ola afta ta ekana apo tis 3000 km k otan diapistosa pleon oti to dl san kenourgio pou itan den me ikanopoiouse...diladi apo mama itan poli xirotero k egine ligo kalitero...den ipa oti itan kalo ke egine xirotero..pantos otan to dinamometrisa sta 3500 km evgale 92 hp ..3 diladi perisoterous me k&n k power commander rithmismeno stin technomoto...me ta telika pou evala aplos den ida kamia diafora..ite klista ite anikta...bebea k sto site tis acrapovich vlepontas tis metrisis den lei tipota to tromero ...2-3 alogakia dinoun k aftes!!!

Mototaxidiotis
28/07/2006, 09:47
Ti na sou po re mastora,gia ta frena den exeis adiko ontos xreiazete upsilis,tora gia ta alla.... p.x. eimai me 6h kai 3500 kai paei mia xara....den xero,genika exei kali leitourgeia toulaxiston to diko mou.apo alla pou exo odigisei stin lesxi...den eida kati diaforetiko pera apo ta peiragmena pou ontos skotoronoun.....pantos mexri na katalixo sto DL ekana 6 mines...test rides, forums periodika ...kai to theorisa kalutero apo ta ypoloipa tis katigorias ( sta idia xrimata panta,tdm,varadero,caponord,tiger)....kai den to exo metaniosei.....sto xoma me xalaei alla den mporo na ta exo ola dika mou....:smilea:
alles veltioseis exeis kanei,filtra exatmiseis klp....;

takis1964
28/07/2006, 09:58
power commander+antikofti+k&n+2 telika acrapovich.
simera tha fortoso 1 xarti apo to site tis dynojet na do an veltiothi kati...isos name ego o apetitikos...ala to skotsarisma nomizo ine idio se olous..den ipa se terastio vatmo ala yparxi!!o provlimatismos mou ine oti an ypotheso oti to dl itan aristmisto apo to ergostasio...o stathis vrike ta kapelota 6-10 noumera kato ap ta oria..tote to logiko ine na rithmistike o xartis lanthasmena...ara h aposindeo to Power Com ke perimeno na do ta apotelesmata pou mou les efoson ginete mamisio h vazo ton xarti pou exi h dynojet!!

takis1964
28/07/2006, 10:01
apo tin ali ine dinaton na to voltari o alos k na mou lei oti ine mia xara????ala k ego exo alaxi 25 mixanakia apo skouter motocross enduro superbike ....ti na po...oti ine h idea mou:confused:

THEOD
28/07/2006, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis1964
.o stathis vrike ta kapelota 6-10 noumera kato ap ta oria..!!

κι εμένα στα 6.000χλμ που έγινε η ρύθμιση βαλβίδων και αλλάχτηκαν τα κολλάρα ψεκασμού τα διάκενα των βαλβίδων βρέθηκαν πολύ έξω από τα σωστά όρια....Δεν ξέρω αν από την αρχή ήταν αρρύθμιστες ή ξερρυθμίστηκαν σε αυτά τα 6.000χλμ...

Ρυθμίστηκαν σωστά και από τότε σχεδόν κανένα πρόβλημα (μόνο κάτι στιγμιαίες ψιλοαρρυθμιούλες στο ρελαντί άνευ σημασίας...) μέχρι τα 10.000χλμ που έδωσα το μηχανάκι...

Πιστεύω ότι μεγάλο μέρος των προβλημάτων που αντιμετωπίζεις οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στις προσπάθειες (λανθασμένης ?) επαναχαρτογράφησης ....

Mototaxidiotis
28/07/2006, 10:07
Taki,
an eixe provlima tha sou to elege,
emena o mantis to dunamometrise to evgale 102hp strofalo 93 troxo kai mou to evgale axristo.....ithele leei allagi tis antlias venzinis.....!!!!!!! diladi 600+ europoula,to michanaki esvine den kratouse relanti klp..... kai pao sto stathi ,mou allazei tps me 60e kai ........ola ok exo kanei 6000km apo tote kai den exo kanena provlima!....an ithele kai o stathis tha mou elege ta idia kai tha ta tsepone....opote pisteuo pos an evlepe kati stravo tha sou to elege.....

takis1964
28/07/2006, 10:10
tha to psaxo mia k to dl ine sosto apo rithmisi pia...ala ine telios aparadekrto mia eteria san tin suzuki na vgazi stin agora dokimasmenous kinitires me tetia xazoprovlimata!!!

Mototaxidiotis
28/07/2006, 10:29
den ta exei mono to DL auta ta provlimata ...oloi oi V kinitires pou proerxonte apo street moto kai einai fimomenoi exoun auta ta provlimata....viximata kai skortsarismata....an to DL kai to kathe DL eixe 125 aloga....file den tha kratiotan sto dromo kai peran toutou den tha itan supertraveler!:wave2:

takis1964
31/07/2006, 15:00
Evala enan apo tous xartes pou teriazane me ta dika mou kaloudia...kaliterepse..tora vazo 5h me 2.500 strofes..skortsari an anixis to gazi ligo grigora ala boris ke pas aneta stathera .adianoito gia prin 5 meres..entaxi gia tin 6 theli 3.500 gia na epitaxini !!ala ok..ime efxaristimenos..to mixanaki mou xanagenithike:) ke fisika pire paratasi zois:lol:

Mototaxidiotis
31/07/2006, 16:56
ante kala skortsarismata...!!!!

beholder
06/08/2006, 22:28
Και για να ξαναερθουμε στο θεμα πηγα στο Σταθη (υστερα απο τοσα καλα που ακουσα εδω) για το πρωτο service των 1.000.

Αυτο που μου αρεσε σε αυτον ειναι οτι δεν εχει το γνωστο υφακι που εχουν κατι αλλα μαστορια Απλος φιλικος απανταει σε οτι τον ρωτησεις και απο οτι ειδα κοβει το ματι του.
Επιασε με μια ματια δυο τρεις λαλακιες που ειχαν κανει στο προηγουμενο συνεργειο και που ηταν λεπτομερειες.

Πρωτο service αλλαγη λαδια φιλτρο και ελενχο, συν διορθωμα στις λαλακιες του αλλου συνεργειου 45 Ευρω όλα.
Καλα πιστευω

kakofonixx
08/11/2006, 23:01
Φτανει και για μενα η στιγμη του δευτερου service...
Ελεγα να την παω τη μηχανη στο συνεργειο του Σταθη, αλλα μου πεφτει κομματακι μακρια...:D
Οποτε σκεφτομαι να την παω στου Σκουρτα, στον Κορυδαλλο, που ειναι αρκετα κοντα στο σπιτι μου και γενικα τον θεωρω αρκετα φιλικο και εξυπηρετικο, μιας και εχω αγορασει απο εκει 2-3 πραγματακια...

Τον γνωριζει κανεις, τι λεει σαν συνεργειο?
Απο θεμα τιμων πως ειναι?? :wave2:

d-s
09/11/2006, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx
Φτανει και για μενα η στιγμη του δευτερου service...
Ελεγα να την παω τη μηχανη στο συνεργειο του Σταθη, αλλα μου πεφτει κομματακι μακρια...:D
Οποτε σκεφτομαι να την παω στου Σκουρτα, στον Κορυδαλλο, που ειναι αρκετα κοντα στο σπιτι μου και γενικα τον θεωρω αρκετα φιλικο και εξυπηρετικο, μιας και εχω αγορασει απο εκει 2-3 πραγματακια...

Τον γνωριζει κανεις, τι λεει σαν συνεργειο?
Απο θεμα τιμων πως ειναι?? :wave2:

είναι ανάλογα τα κέφια του....
Από τιμές τις γνωστές, για τα 6000 είχα δώσει 120...

kalmisurf
07/06/2007, 10:31
Για χρόνια έκανα service στις μηχανές μου μόνος μου αλλά τώρα με tps και εγκεφάλους χρειάσθηκα συνεργείο αλλά ποιό γνωρίζοντας την καφρίλα που υπάρχει??
Είμαι στη λέσχη VSTROM club και τα παιδιά μου σύστησαν τον Στάθη Σταθόπουλο και όντως συννενοήσιμος και γνώστης της δουλειάς και δεν σου λέει μαλακίες και σαν άνθρωπος αμα γίνει κάτι αναλαμβάνει τις ευθύνες του, δεν προσπαθεί να σε κοροϊδέψει η να σε βγαλει τρελό και χωρίς υφάκι και τουπέ (συνήθες φαινόμενο στους μαστόρους εδώ και χρόνια).
Έχω 43.000 km στο DL650/K5 σε λιγότερο από 2 χρόνια και είμαι ευχαριστημένος, κάθε 6.000km πάω για τα service του - σχεδόν κάθε 3.5-4 μήνες και 60 km/μέρα.
ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ & ΤΙΜΙΟΣ τον συστήνω ανεπιφύλακτα και είναι με ΙSO της ΥΑΜΑΗΑ αλλά και της SUZUKI εξουσιοδοτημένος και ψαγμένος. Φίλου που γράφει και δω σε άλλο γνωστό συνεργείο σε πρόβλημα του βγαλε ένα κόστος ψηλό (περίπου άμα θυμάμαι καλά πάνω από 500 ευρώ) όταν πήγε Στάθη κόστος 45 ευρώ και πρόβλημα τέλος στο 1000 στις χαμηλές.
Τιμές τίμιες και λογικές. Κάνω διαφήμιση I know αλλά συμπάσχω ως παρελθοντικός παθών με την αναζήτηση του κάθε μηχανόβιου ποιός θα προσέξει το εργαλείο του, το μωρό του, όπως το προσέχει ο αναβάτης του!!!!
Ποσοστά δεν παίρνω σίγουρα, αλλά μηχανή αστέρι παίρνω!!
:sun:

nando
08/06/2007, 14:18
Δεν είναι πρόταση. Μάλλον για αντιπρόταση πρόκειται αφού, μετά από 30.000 χλμ. και αρκετά service, το εξουσιοδοτημένο του Μπελή δεν με άφησε ευχαριστημένο.

paranoid
08/06/2007, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx
Φτανει και για μενα η στιγμη του δευτερου service...
Ελεγα να την παω τη μηχανη στο συνεργειο του Σταθη, αλλα μου πεφτει κομματακι μακρια...:D
Οποτε σκεφτομαι να την παω στου Σκουρτα, στον Κορυδαλλο, που ειναι αρκετα κοντα στο σπιτι μου και γενικα τον θεωρω αρκετα φιλικο και εξυπηρετικο, μιας και εχω αγορασει απο εκει 2-3 πραγματακια...

Τον γνωριζει κανεις, τι λεει σαν συνεργειο?
Απο θεμα τιμων πως ειναι?? :wave2:

Ο ίδιος ο Σκούρτας είναι καλός και ξηγήσημος αλλά η πιτσιρικαρία που έχει στο συνεργείο δεν ξέρω τί λέει.Εγώ την πήρα απο εκέι την μηχανή και έκανα το 1ο service. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος αλλά σε ένα άλλο forum που μιλούσα του κάνανε του παλικαριού το service στα 6000 χλμ με 135€ και χωρίς να του πούνε τί έκαναν....
Τα συμπεράσματα δικά σου. Και εγώ μπερδεμένος είναι γιατι είναι και εμένα κοντά στο σπίτι μου και βολεύει... :confused: :confused: :confused:

Locksmith
18/03/2008, 20:40
Ο Χαβελλας στην ηπείρου 59 είναι ακόμη εξουσιοδοτημένο κατάστημα και συνεργείο της SUZUKI γιατί μπηκα στο site της SUZUKI Hellas και δεν τον είχε στους εξουσιοδοτημένους της Αττικής... :a011:

arisk
21/03/2008, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith
Ο Χαβελλας στην ηπείρου 59 είναι ακόμη εξουσιοδοτημένο κατάστημα και συνεργείο της SUZUKI γιατί μπηκα στο site της SUZUKI Hellas και δεν τον είχε στους εξουσιοδοτημένους της Αττικής... :a011:

Μάλλον δεν ψάχνεις σωστά.Εγώ τον βρήκα στο επίσημο site της suzuki.Για δήμο Αθηναίων έχει 8.Στο 5 είναι ο Χαβέλλας

firefox
03/09/2008, 09:48
παιδιά για ένα gsxr 600 προτείνονται φαντάζομαι όλοι αυτοί που έχω δει εδώ μέσα έτσι?

κανένας συγκεκριμένος για gsxr?

firefox
09/09/2008, 18:13
θέλω να κάνω service στο gsxr 600 2006 στα 18,000km.

στο προηγούμενο service είχα αλλάξει μπουζί.

πήρα τηλέφωνο σε έναν και μου ειπε μπουζί αλλαγή.

ένας άλλος μου είπε ότι αλλαγή μπουζί δεν χρειάζεται.

ποιον να πιστέψω?

THEOD
09/09/2008, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από firefox
θέλω να κάνω service στο gsxr 600 2006 στα 18,000km.

στο προηγούμενο service είχα αλλάξει μπουζί.

πήρα τηλέφωνο σε έναν και μου ειπε μπουζί αλλαγή.

ένας άλλος μου είπε ότι αλλαγή μπουζί δεν χρειάζεται.

ποιον να πιστέψω?

Το μάνουαλ....

LiakosVstrom
18/11/2008, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim


12.Μπέλης Α. & ΣΙΑ Ο.Ε., Λεωφ.Γρ. Λαμπράκη 402, Κερατσίνι,
τηλ.210-4326120

14.Σκούρτας Αθανάσιος, Λεωφ.Γρ. Λαμπράκη 185, Κορυδαλλός,
τηλ.210-4963653

15.Ρομποτης Ιωάννης, Δωδεκανήσου 26, Πειραιάς,
τηλ.210-4834224

:

Εγώ παώ στον Μπελή και είμαι ευχαριστημένος. Κατά 98% δουλεύουν v-strom. normal service, φιλικό περιβάλλον :p :D
Ρομποτή το πήγαινε ο πρώην κάτοχος και ήταν απόλυτα ευχαριστημένος από ότι έλεγε.

τώρα για Σκούρτα... οι απόψεις διίστανται... δουλεύει πιο πολύ street αυτός σε αντίθεση με τον Μπελή που όποια στιγμή κι αν πας θα δεις να δουλεύει v-strom .

LiakosVstrom
18/11/2008, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από paranoid
Ο ίδιος ο Σκούρτας είναι καλός και ξηγήσημος αλλά η πιτσιρικαρία που έχει στο συνεργείο δεν ξέρω τί λέει.Εγώ την πήρα απο εκέι την μηχανή και έκανα το 1ο service. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος αλλά σε ένα άλλο forum που μιλούσα του κάνανε του παλικαριού το service στα 6000 χλμ με 135€ και χωρίς να του πούνε τί έκαναν....
Τα συμπεράσματα δικά σου. Και εγώ μπερδεμένος είναι γιατι είναι και εμένα κοντά στο σπίτι μου και βολεύει... :confused: :confused: :confused:

σε honda cbr 600 ο σκούρτας είχε πάρει 150 ευρό απλά επειδή είδε το injection στον αδερφό μου.
κάποιος άλλος μου έλεγε πως η πιτσιρικαρία που έχει μέσα ξεχνάει να βάλει και βίδες... μπορεί να είναι και ράδιο-αρβύλα.

T E O
11/10/2013, 20:19
υπαρχει καμια λιστα με εξουσιοδοτημενα συνεργεια για suzuki προς βορεια Ελλαδα? ειδα και τις 5 σελιδες και νομιζω οτι δεν υπαρχει καποια αναφορα για βορεια Ελλαδα

McGyver
11/10/2013, 20:23
http://www.suzuki.gr/motos/sales.php

T E O
11/10/2013, 20:25
ευχαριστω για την αμεση απαντηση