PDA

View Full Version : Μα ούτε ένας?



dimval
14/06/2010, 03:57
Χθες απόγευμα κατέβαινα την Εθνική μαζί με τα μιλούνια Αθηναίων που επέστρεφαν. Ταχύτητα κοντά στα 60 και μάτια πρησμένα από τη σκόνη και την ένταση μην γίνει η στραβή από αυτοκινητάδες που παίζουν tetris, συμπληρώνοντας τα κενα....
Μπροστά μου ένα ΧΤ. Ξαφνικά του κόβεται η αλυσίδα, μπλοκαρει τροχό, το παλικάρι όμως το έσωσε και σταματάει κάθετα στην αριστερή λωρίδα. Σταματάω με αλάρμ στη ΛΕΑ και ξεκινάμε να το μετακινήσουμε καθότι 2 λωρίδες είχαν σχεδόν μπλοκαριστεί.
2 ατόμα και δε το φέρναμε βόλτα. Ούτε πόντο να μην μετακινείται το ρημάδι. Ρε παιδιά πρέπει να μέτρησα 30 αναβάτες και ούτε ένας να μήν σταματάει να ρωτήσει. Ενας τυπάκος ρώτησε "Θέλετε βοήθεια?", "Ναι" και έφυγε! Με τα πολλά, σταματησε ένα παλικαρι και ευτυχώς το τραβήξαμε.

Ερωτήσεις:
1. Σε μία πόλη των 5-6 μυρίων χάθηκε εντελώς η αλλελεγγύη?
2. Γιατί είναι τόσο βαριά τα ΧΤ?:rotflmao:

TROOPER
14/06/2010, 04:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimval
.....

Ερωτήσεις:
1. Σε μία πόλη των 5-6 μυρίων χάθηκε εντελώς η αλλελεγγύη?
2. Γιατί είναι τόσο βαριά τα ΧΤ?:rotflmao:

απαντησεις:
1.ναι :sad:
2.ετσι :lol:

VANDA
14/06/2010, 04:58
3. Γιατί ακούγεται τόσο συχνά ότι κόβονται αλυσίδες στα ΧΤ;

byron
14/06/2010, 05:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
3. Γιατί ακούγεται τόσο συχνά ότι κόβονται αλυσίδες στα ΧΤ;

Γιατί όντως κόβονται τόσο συχνά.

Cpt. Haddock
14/06/2010, 05:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Γιατί όντως κόβονται τόσο συχνά.

γιατί κοβονται τόσο συχνα; :look:

siraxanz
14/06/2010, 05:03
γιατι τις λειωνουν κ δεν τις αλλάζουν η αλλιως ελειπης συντηρηση λογω κρισης

byron
14/06/2010, 05:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
γιατί κοβονται τόσο συχνα; :look:

Προφανώς θέμα ξεφτίλα ποιότητος. Η yamaha "καθάρισε" δίνοντας 20.000 χλμ όριο ζωής :hypnotize , αν και γύρω στα 15.000 :wave2:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=45638

XJR_Billy
14/06/2010, 05:45
Καλά, από αλληληγγύη μοτοσυκλετιστών...:rolleyes:

Πήγαμε για μπάνιο Πόρτο Ράφτη με τη γυναίκα μου χτες, περνώντας από Βραυρώνα για να δούμε ένα φίλο. Φεύγοντας από Βραυρώνα, σε κάποια φάση βλέπω αυτοκίνητα ΚΑΙ ΜΟΤΟ να κάνουν απότομα αριστερά για να αποφύγουν κάτι...

Πλησιάζοντας, βλέπω "το κάτι"...
Παλληκάρι με Άφρικα πεσμένος κάτω και το πόδι του πλακωμένο απ' τη μηχανή.
Εντάξει τους κουτάκηδες...
Πέρασαν τουλάχιστον 5-6 "γλήγοροι" με ενδυμασία μάχης (ακράνοβιτς, σαγιονάρα κι έτσι) και ένας δεν σταμάτησε να βοηθήσει το παιδί.
Φυσικά σταμάτησα, σήκωσα την Αφρικάνα, σηκώθηκε το παιδί, όλα καλά.
Ούτε αυτός ούτε η μηχανή γρατζουνιά. Έπεσε σταματημένος πατώντας το πόδι του σε λούκι.
Αρνήθηκα την προσφορά του να κεράσει καφέ και πήγαμε για μπάνιο.

Για τις αλυσίδες των ΧΤ...
Είχε όντως παρουσιαστεί ένα πρόβλημα σε κάποια από τα πρώτα μοντέλα. Κάποιες αλυσίδες έσπασαν κάποιες όχι. Το πρόβλημα πρέπει να λύθηκε γιατί δεν έχω ξανακούσει κάτι.

Τη δικιά μου την αλυσίδα την άλλαξα προληπτικά στα 23000χλμ ενώ είχε ακόμα "ψωμί".
Τώρα είμαι στα 43500 με τη δεύτερη, μάλλον στα 45000 θα την αλλάξω προληπτικά για το ταξιδι του καλοκαιριού. Αλλά κάνω σωστή λίπανση και δεν είμαι συνέχεια στην τσίτα, κάτι που δεν είναι συνηθισμένο στους ΧΤάκηδες...:lol:

DUKASII
14/06/2010, 05:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Καλά, από αλληληγγύη μοτοσυκλετιστών...:rolleyes:

Πήγαμε για μπάνιο Πόρτο Ράφτη με τη γυναίκα μου χτες, περνώντας από Βραυρώνα για να δούμε ένα φίλο. Φεύγοντας από Βραυρώνα, σε κάποια φάση βλέπω αυτοκίνητα ΚΑΙ ΜΟΤΟ να κάνουν απότομα αριστερά για να αποφύγουν κάτι...

Πλησιάζοντας, βλέπω "το κάτι"...
Παλληκάρι με Άφρικα πεσμένος κάτω και το πόδι του πλακωμένο απ' τη μηχανή.
Εντάξει τους κουτάκηδες...
Πέρασαν τουλάχιστον 5-6 "γλήγοροι" με ενδυμασία μάχης (ακράνοβιτς, σαγιονάρα κι έτσι) και ένας δεν σταμάτησε να βοηθήσει το παιδί.
Φυσικά σταμάτησα, σήκωσα την Αφρικάνα, σηκώθηκε το παιδί, όλα καλά.
Ούτε αυτός ούτε η μηχανή γρατζουνιά. Έπεσε σταματημένος πατώντας το πόδι του σε λούκι.
Αρνήθηκα την προσφορά του να κεράσει καφέ και πήγαμε για μπάνιο.

Για τις αλυσίδες των ΧΤ...
Είχε όντως παρουσιαστεί ένα πρόβλημα σε κάποια από τα πρώτα μοντέλα. Κάποιες αλυσίδες έσπασαν κάποιες όχι. Το πρόβλημα πρέπει να λύθηκε γιατί δεν έχω ξανακούσει κάτι.

Τη δικιά μου την αλυσίδα την άλλαξα προληπτικά στα 23000χλμ ενώ είχε ακόμα "ψωμί".
Τώρα είμαι στα 43500 με τη δεύτερη, μάλλον στα 45000 θα την αλλάξω προληπτικά για το ταξιδι του καλοκαιριού. Αλλά κάνω σωστή λίπανση και δεν είμαι συνέχεια στην τσίτα, κάτι που δεν είναι συνηθισμένο στους ΧΤάκηδες...:lol: δηλαδη το παλιο καλο ρητο..yamaha ..για μια Κυριακή Μονάχα...
δε παιζει πλεον ε?σπανε και τη κυριακη..
μαλιστα..

XJR_Billy
14/06/2010, 05:49
Έτσι είναι ρε φιλαράκι.
Άλλοι Τρίτες άλλοι Κυριακές!!:bigcry: :bigcry:

Gandalf dr685sm
14/06/2010, 06:22
ότι είπε ο ΧΤ_billy.

Την πρώτη αλυσσίδα στο ΧΤ την άλλαξα στα 20000 περίπου με εμφανή σημάδια φθοράς. Άλλαξα σε D.I.D και WRP γρανάζια. Σωστός καθαρισμός και λίπανση (σφίγγω και τακτικά μετά την μαλακία που είχα κάνει) και έχει συμπληρώσει τα 18.000 πλέον και είναι σαν καινούρια ακόμη.

Τις περισσότερες φορές κόβεται απο μηδενική συντήρηση και λίπανση.

Gandalf

p@nos
14/06/2010, 06:46
μια χαρα ειναι η αλυσιδα στα ΧΤ...

απλα οι πιο πολλοι με ΧΤ, τα αντιμετωπιζουν χειρωτερα απο παπια, μιας και δε παθαινουν τιποτα, δε σπανε/δε χαλανε...
οποτε λιπανση και διαφορα αλλα τετοια δεν παιζουν...οι περισσοτεροι ξεχνανε και λαδια να αλλαξουν...




οταν αλλαξα την αλυσιδα/γραναζια στο ΧΤ με την ΟΕΜ, την λαδωνα καθε 500χλμ...εκανα 20,000χλμ προτου το δωσω και δε την τεντωσα ουτε μια φορα...χρηση δε θα την ελεγα και ηρεμη σε καμια περιπτωση...

zefos1100xx
15/06/2010, 17:19
....η αλληλεγγυη αναμεσα στους μοτοσυκλετιστες ειναι μια πολυ παλια παγκοσμια παραδοση.

οκ , με τα χρονια εχει παρει την φθινουσα (οπως ολες οι αξίες) , αλλα δεν μπορω να πω οτι εχει εξαφανιστει και εντελως....

.....την συνανταω ακομα , εστω σε μικροτερο βαθμο απο τα φαναρια που ''παιζουμε'' στο δρομο μεχρι και αν χρειαστει κατι -οτιδηποτε. (ναι υπαρχουν και γαϊδουρια , αλλα και που δεν υπαρχουν?)


Anyway ο καλυτερος τροπος να βγεις βολτα με την μηχανη ηταν ειναι και θα ειναι με παρεα φιλων , με καποια λεσχη η με καποιο φορουμ για ευνοητους λογους.


....τωρα λεπτομερειες για το αν τα συγκεκριμενα ατομα που παθαινουν ζημια συντηρουν καλα η οχι την μοτοσυκλετα τους , αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.