PDA

View Full Version : zx6 2005



PGM
14/06/2010, 19:36
Γεια σας.

Σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο της αγοράς ενός SS 600 με κόστος περίπου 5000.
Οι επιλογές γνωστές. Το θέμα μου δεν είναι πιο από όλα είναι καλύτερο, αλλά το πόσο μ@λ@κία είναι να αγοράσω κάτι τέτοιο. Μπαίνω σε σκέψεις για τους παρακάτω λόγους.

Αυτή τη στιγμή έχω ένα vstrom. Δεν έχω να πω τίποτα κακό για το μηχανάκι. Κάνει ό,τι υπόσχεται πολύ καλά ΑΛΛΑ το αγόρασα μόνο με βάση τη λογική κ τη χρηστικότητα...και εξακολουθεί να μη μου αρέσει καθόλου (οδηγητικά εννοώ). Περιττό να σας πω ότι ένα ρετάλι CB-1 που είχα παλιότερα το απολάμβανα πολύ περισσότερο...

Το vstrom με ταλαιπωρεί πολύ στη μέση μου, κ πλέον εχω σοβαρό πρόβλημα, λόγο όρθιας στάσης - οπότε όλοι οι κραδασμοί πανε στη μέση - σε αντίθεση με ένα σκυφτό μηχανάκι στο οποίο το βάρος μεταφέρεται σε μεγάλο βαθμό από τη μέση στα χέρια. Οι λόγοι είναι ιατρικής φύσεως λοιπον...:) (λέμε τώρα...)

Μιας κ η εμπειρία μου στα SS είναι μηδαμινή (απλά εχω οδηγήσει 2-3 φορές μέσα στη πόλη για λίγο - μόνο η αδρεναλίνη της επιτάχυνσης ήταν αρκετή για να μη δώσω σημασία σε άνεση κλπ) θα ήθελα να ρωτήσω:

1. Κάποια πράγματα για τ κόστος συντήρησης κ την κατανάλωση.
2. Αναγκαστικά θα το χρησιμοποιώ κ για τις καθημερινές μου μετακινήσεις (είναι τρομερό πρόβλλημα για εμένα κ για το μηχανάκι?)
4. Με τα 5000 πιστεύετε ότι μπορώ να βρω κάτι καλό σε αυτή την κατηγορία?

Για να σας προλάβω...ξέρω πολύ καλά ότι ορθολογικά λεώ χαζομάρες. Θα μπορούσα να παρω ένα γυμνό ή ημίγυμνο....αλλά.... έλα που το έχω αποθυμένο το ss.

Θέλω λοιπόν να δω αν θα βρεθεί έστω κ ένας που θα μου πει ότι δεν είμαι εντελώς καραγκιόζης...:smilea:

Ευχαριστώ

Υ.Γ. 1. Ο,τι κ αν πείτε εγώ θα την κάνω τη μαλακία μου φαίνεται...
2. Ελπίζω να βγάζουν νόημα τα παραπάνω - είμαι λίγο πιωμένος.

PGM
14/06/2010, 19:47
Το μήνυμα μπήκε απο λάθος στην ενότητα zzr series...Παρακαλώ κάποιο διαχειριστή να το σβήσει.

EliasKir
14/06/2010, 20:06
Οντως εισαι πιωμενος :smokin:

nihristo
14/06/2010, 20:39
η μηχανή πρώτα απ'όλα είναι κ@υλα για αυτό καλά θα κάνεις να πάρεις ss. Από εκεί και πέρα το αν θα γκρινιάξεις για αυτό που πήρες στην καθημερινή μετακίνηση είναι δικό σου θέμα, γιατί τα ss δεν φημίζονται για την άνεση τους, ειδικά τώρα το καλοκαίρι με τις αυξημένες θερμοκρασίες του 4- κύλινδρου κινητήρα εντός πόλης. Από εκεί και πέρα άσε τα ξενερουά μηχανάκια, ακόμα και αν και την τελική του βεστρωμ δεν θα την δεις ποτέ με οποιοδήποτε ss. :smokin:

Τα χρήματα που δίνεις μου φαίνονται ικανοποιητικά αρκεί να μην έχεις κολλήματα του στυλ "θέλω εκείνης της χρονολογίας με τα τάδε αυτοκόλλητα".

Υ.Γ πρόσεξε καλά την αγορά σου ss παίρνουν πολλοί που ξέρουν και τα πίνουν και πολλοί που δεν ξέρουν και τα ρίχνουν, και με ένα μάτσο πλαστικά δεν βλέπεις εύκολα τι κρύβεται από κάτω...

Band(age)it
15/06/2010, 02:00
Καλα το οτι θες να δωσεις το vstrom λογω ανεσης για να παρεις ss δεν ισχυει γιατι αν καταπονεις τα χερια σου απλα καθεσαι λαθος...
Γιατι δεν κοιτας το CBR 600F που
1.Και ειναι στα κυβικα που ψαχνεις
2.Και ειναι καλο για να μαθεις να οδηγας ss
3.Εχει την πιο ανετη σταση στα κυβικα του...(προσωπικα θεωρω πιο ανετα τα 1000 λογω μεγεθους καθαρα αλλα αυτα εχουν αλλα θεματα :wave2: )