PDA

View Full Version : zx6 2005



PGM
14/06/2010, 19:39
Γεια σας.

Σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο της αγοράς ενός SS 600 με κόστος περίπου 5000.
Οι επιλογές γνωστές. Το θέμα μου δεν είναι πιο από όλα είναι καλύτερο, αλλά το πόσο μ@λ@κία είναι να αγοράσω κάτι τέτοιο. Μπαίνω σε σκέψεις για τους παρακάτω λόγους.

Αυτή τη στιγμή έχω ένα vstrom. Δεν έχω να πω τίποτα κακό για το μηχανάκι. Κάνει ό,τι υπόσχεται πολύ καλά ΑΛΛΑ το αγόρασα μόνο με βάση τη λογική κ τη χρηστικότητα...και εξακολουθεί να μη μου αρέσει καθόλου (οδηγητικά εννοώ). Περιττό να σας πω ότι ένα ρετάλι CB-1 που είχα παλιότερα το απολάμβανα πολύ περισσότερο...

Το vstrom με ταλαιπωρεί πολύ στη μέση μου, κ πλέον εχω σοβαρό πρόβλημα, λόγο όρθιας στάσης - οπότε όλοι οι κραδασμοί πανε στη μέση - σε αντίθεση με ένα σκυφτό μηχανάκι στο οποίο το βάρος μεταφέρεται σε μεγάλο βαθμό από τη μέση στα χέρια. Οι λόγοι είναι ιατρικής φύσεως λοιπον...:) (λέμε τώρα...)

Μιας κ η εμπειρία μου στα SS είναι μηδαμινή (απλά εχω οδηγήσει 2-3 φορές μέσα στη πόλη για λίγο - μόνο η αδρεναλίνη της επιτάχυνσης ήταν αρκετή για να μη δώσω σημασία σε άνεση κλπ) θα ήθελα να ρωτήσω:

1. Κάποια πράγματα για τ κόστος συντήρησης κ την κατανάλωση.
2. Αναγκαστικά θα το χρησιμοποιώ κ για τις καθημερινές μου μετακινήσεις (είναι τρομερό πρόβλλημα για εμένα κ για το μηχανάκι?)
4. Με τα 5000 πιστεύετε ότι μπορώ να βρω κάτι καλό σε αυτή την κατηγορία?

Για να σας προλάβω...ξέρω πολύ καλά ότι ορθολογικά λεώ χαζομάρες. Θα μπορούσα να παρω ένα γυμνό ή ημίγυμνο....αλλά.... έλα που το έχω αποθυμένο το ss.

Θέλω λοιπόν να δω αν θα βρεθεί έστω κ ένας που θα μου πει ότι δεν είμαι εντελώς καραγκιόζης...:smilea:

Ευχαριστώ

Υ.Γ. 1. Ο,τι κ αν πείτε εγώ θα την κάνω τη μαλακία μου φαίνεται...
2. Ελπίζω να βγάζουν νόημα τα παραπάνω - είμαι λίγο πιωμένος.

giannisfitros
06/07/2010, 17:54
το ss 600 να ειναι πιο ανετο απο το v strom δεν ειπαρχει περιπτωση καμια ,για καθημερινη χρηση δεν υπαρχει περιπτωση! εχω το 636 του 05 ,το παω μονο σαββατοκυριακα βολτες,καθημερινες στο garaz.ασε που τα servis ,τακακια,λαστιχα ,αλισιδες με την καθημερινη χρηση καταπονιουνται περισσοτερο απο vstrom.και ειναι πιο ακριβα.τα ss δεν ειναι μηχανακια για να κανεις τα ψονια και να πηγαινεις στην δουλεια σου. τα ss κατα την γνωμη μου ειναι ιδεολογια.το ss το ευχαρισιεσαι μονο στην πιστα η΄ στην βολτα με αλλα μηχανακια ιδιας κατηγοριας.