PDA

View Full Version : ΑΠΑΘΕΙΑ



LsKostas
15/06/2010, 03:30
Βλεπω μια γενικη απαθεια τις τελευταιες μερες


Σα να ποτιστηκε ολος ο κοινωνικος ιστος με αεροζολ...

Με το που κλεινουν τα σχολεια ... γιοκ ...τα παντα σε μια φανταστικη ισορροπια/νηνεμια...


Ειναι αυτο που ειχε πει ο "Εθναρχης" :rolleyes: "Αφηστε το λαο στα μπανια του ..."


Σωστα ... αφηστε τον στα μπανια του και οταν γυρισει με το καλο

το περιμενει ενα ασφαλιστικο απο αλλο πλανητη... με συνταξη στα 65 για τις γυναικες :uplate:


Ρε παμε καλα...Τι απαθεια ειναι αυτη ...
3 λαλουν και 2 χορευουν ,σαν να προσπαθουμε να μην δουμε τι μας περιμενει ...τι μας ερχεται
Κλεινουμε τα ματια σαν μικρα παιδια.


8ωρα στην καλυτερη...12ωρα Ε παλι καλα που εχουμε δουλεια και αν εχεις και παιδι

Βουλωσε το και σκασε ...συνταξη στα 65.


ΤΙ ΚΟΣΜΟ θα δωσουμε στα παιδια μας και εγω δεν ξερω ... εναν κοσμο ΑΠΑΘΕΙΑΣ και πραγματικου ραγιαδισμου


Ειναι καλοκαιρι ομως και ξεχασα...ΜΟΝΟ οι εμπρηστες σκεφτονται το καλο τους και καταστρωνουν τα πανεξυπνα σχεδια τους...και την καταλληλη μερα και ωρα θα χτυπησουν
...και εκεινη την ΓΑΜΗΜΕΝΗ μερα θα περασει στο ντουκου κανα νομοσχεδιο οπως αυτο που ελεγα παραπανω.



Πηρα και εγραψα ετσι τσαντισμενα γιατι διαβασα και το postaκι του Λεωνιδα για τα ΚΤΕΟ
των μηχανων... εσφαξε με το βαμβακι και φυσικα ειπε κατευθειαν την ουσια ..θελουν τα λεφτα μας
και φυσικα δεν θα διστασουν σε τιποτα ..ΘΑ ΤΑ ΑΡΠΑΞΟΥΝ..


Δεν προτεινω τιποτα για λυση...μονο σκεψεις λεω ...τιποτα αλλο
:wave2:

Cpt. Haddock
15/06/2010, 03:37
Κώστα, ερωτηση: Ειναι απαραίτητα "απάθεια", ή συνειδητοποίηση οτι εδω που φτάσαμε δεν έχουμε πολλά περιθώρια για κάτι άλλο;

Ρωτάω διότι το κλασσικο δόγμα λέει "όλοι στους δρόμους" και όταν δεν βγαίνει ο λαός στους δρόμους ειναι ραγιάς, απαθής κλπ. Το να μη ενστερνίζεται την αποψη "ολοι στους δρόμους" το έχουμε σκεφτει;

Δεν ειναι παντα ο γιαλός στραβός :winka:

super_toto
15/06/2010, 04:01
Γιατί ρε Κώστα, πότε δεν υπήρχε απάθεια δηλαδή;

Επειδή 2-3 φορές το χρόνο γίνονται πορείες και απεργίες της μιας μέρας? Και επειδή γίνονται μια φορά στο τόσο μπάχαλα στην Αθήνα?

Η απάθεια είναι μόνιμο φαινόμενο. Το έχω ξαναπεί. Αυτά που γίνονται εδώ αν συνέβαιναν σε οποιαδήποτε άλλη χώρα, ακόμα και τριτοκοσμική, θα είχαμε αίμα, πολύ αίμα στου δρόμους.

Εδώ όμως οπως λες κι εσύ , απάθεια.

the who
15/06/2010, 04:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κώστα, ερωτηση: Ειναι απαραίτητα "απάθεια", ή συνειδητοποίηση οτι εδω που φτάσαμε δεν έχουμε πολλά περιθώρια για κάτι άλλο;

Ρωτάω διότι το κλασσικο δόγμα λέει "όλοι στους δρόμους" και όταν δεν βγαίνει ο λαός στους δρόμους ειναι ραγιάς, απαθής κλπ. Το να μη ενστερνίζεται την αποψη "ολοι στους δρόμους" το έχουμε σκεφτει;

Δεν ειναι παντα ο γιαλός στραβός :winka:

Ρε Ηλια δεν δινω δεκαρα για τα δογματα και τους δρομους.Αυτο που λεει ο Κωστας (αν καταλαβα καλα) ειναι οτι μετα το καλοκαιρι θα μας τον χωσουν μεχρι τις αμυγδαλες(και δυστυχως δεν θαχουν ξεκινησει απο το στομα :D ).Τοτε και να θελουμε να μιλησουμε δεν θα μπορουμε.
Τωρα αν δεν θελει ο κοσμος να αντιδρασει ειναι αλλο θεμα.Το σιγουρο ειναι οτι αν εχουμε αντιδραση αυτη θα ειναι πολυ δυναμικη γιατι δεν υπαρχουν αλλα περιθωρια.
Δεν γινεται να μου λεει ο μουλος :
-Εμεις ψαχνουμε εναν οδηγο απο τις 10 το πρωι ως τις 8 το βραδυ καθε μερα και τα Σαββατα και δινουμε 750 ευρω χωρις ενσημα λογω κρισης.

Δεν ηθελα και πολυ να του σφιξω το καρυδι με γκαζοταναλια :evil: :evil: :evil:

Cpt. Haddock
15/06/2010, 04:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
[...]Το σιγουρο ειναι οτι αν εχουμε αντιδραση αυτη θα ειναι πολυ δυναμικη γιατι δεν υπαρχουν αλλα περιθωρια [...]

Εγω απλά αναρωτιέμαι μηπως δεν υπαρχουν περιθώρια ουτε για δυναμική αντιδραση.

Υπάρχει επίσης το ενδεχόμενο η έλλειψη αντιδρασης να μην οφείλεται σε απάθεια αλλα σε άποψη. Σκεφτείτε το :winka:

the who
15/06/2010, 04:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εγω απλά αναρωτιέμαι μηπως δεν υπαρχουν περιθώρια ουτε για δυναμική αντιδραση.

Υπάρχει επίσης το ενδεχόμενο η έλλειψη αντιδρασης να μην οφείλεται σε απάθεια αλλα σε άποψη. Σκεφτείτε το :winka:

Aυτη την αποψη στο χωριο μου την λεμε ΜΑΖΟΧΙΣΜΟ.:wave2:

p@nos
15/06/2010, 04:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Υπάρχει επίσης το ενδεχόμενο η έλλειψη αντιδρασης να μην οφείλεται σε απάθεια αλλα σε άποψη. Σκεφτείτε το :winka:


epishs auth thn apopsi mporoun na thn exoun kapoioi anthrwpoi epeidh de viwnoun to idio thn oikonomikh krish kai ta metra me tous allous pou diamartironte...
:wacko:



ps:sorry gia ta greeklish den exei GR to pc

Cpt. Haddock
15/06/2010, 04:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
epishs auth thn apopsi mporoun na thn exoun kapoioi anthrwpoi epeidh de viwnoun to idio thn oikonomikh krish kai ta metra me tous allous pou diamartironte...
:wacko:

Σιγουρα. Αλλωστε μεχρι στιγμής ο μονος κλαδος που έχει άμεσες επιπτώσεις (ταμειακές) ειναι οι Δ.Υ. οι οποίοι δεν απολαμβάνουν και ιδιαίτερης συμπάθειας απο τον υπόλοιπο κόσμο

Μην απορείτε εαν στις πορείες της ΑΔΕΔΥ δεν υπαρχει συμπαράσταση.

Επίσης η απάθεια ή "απάθεια" ειναι αναμενόμενη όταν οι αντιδράσεις ειναι χωριστές (γσεε/αδεδυ/παμε/συριζα/κλπ/κλπ) και καπελώνονται απο τον καθένα

:sick:

WebD
15/06/2010, 05:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Σιγουρα. Αλλωστε μεχρι στιγμής ο μονος κλαδος που έχει άμεσες επιπτώσεις (ταμειακές) ειναι οι Δ.Υ. οι οποίοι δεν απολαμβάνουν και ιδιαίτερης συμπάθειας απο τον υπόλοιπο κόσμο

Σίγουρα ζούμε στην ίδια χώρα;
Το μεγαλύτερο παλούκι το έχουμε φάει όσοι είμαστε στον Ιδιωτικό τομέα!! Η ανεργία χτυπάει κόκκινο.... και οι αποδοχές μειώνονται συνεχώς κάτω από το τραπέζι!!!!! με τις ώρες εργασίας να αυξάνονται φυσικά!!

Το μαγαζί που δουλεύω έχει κάνει βουτιά... δεν ξέρω για πόσους μήνες ακόμη θα έχω δουλεία και όταν κοιτάζω αγγελίες για άλλη δουλεία με πιάνει απελπισία. Στα υπόλοιπα μαγαζιά της αλυσίδας, κυρίως Αθήνα, έχουν κόψει από τους υπαλλήλους ρεπό και άδειες.

Ενώ από την άλλη η αδερφή μου και η κοπέλα μου που είναι Δ.Υ. δεν είδα να τα βάφουν μαύρα... με την μία ή με την άλλη δουλεία και μισθό θα έχουν.

Εκτός κι αν βαρέσουμε πτώχευση που τότε θα μας πάρει όλους η μπάλα!!!

Οπότε καλύτερα να αρχίσουμε να αλλάζουμε τραγουδάκι.....

TROOPER
15/06/2010, 05:11
μονο εγω βλεπω απαθεια απο τοτε που γεννηθηκα???

:look:

Cpt. Haddock
15/06/2010, 05:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Σίγουρα ζούμε στην ίδια χώρα;....

Νομίζω. Γι' αυτό αλλωστε μίλησα για "αμεσες" επιπτώσεις.

Ο ιδιωτικός τομέας στην Ελλαδα, μια ζωή έτσι ήταν αναπτυξιακό μπουμ ποτέ δεν είχαμε. Εχω περάσει αρκετά χρονια με 0% αυξηση ακόμα και σε "καλές" εποχές, δε μου λέει κατι.

τεσπα... :wave2:

the who
15/06/2010, 05:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Νομίζω. Γι' αυτό αλλωστε μίλησα για "αμεσες" επιπτώσεις.

Ο ιδιωτικός τομέας στην Ελλαδα, μια ζωή έτσι ήταν αναπτυξιακό μπουμ ποτέ δεν είχαμε. Εχω περάσει αρκετά χρονια με 0% αυξηση ακόμα και σε "καλές" εποχές, δε μου λέει κατι.

τεσπα... :wave2:

Οκ επειδη κανεις πως δεν καταλαβαινεις.

http://www.sofokleousin.gr/archives/56471

Αλλο αυτο κι αλλο το 0% αυξηση στο μισθο.ΟΚ? :wave2:

the who
15/06/2010, 05:38
:rotflmao:


201484

tzesika123
15/06/2010, 06:10
axxxx kosta m kosta m,pragmatika anarotiemai an prospatheis na breis apanitseis (eidika edo mesa) i apla den soy kathetai to honda poy ligoyreyesai kai to xeis riksei stin grinia

merikoi logoi sta grigora

polloi den exoyn antilif8ei akoma ti ginetai (8a to antilif8oun mono an piasoun adeia fodra)

alloi nomizoyn oti gia na to leei o prothipoyrgos kai o xatzinikolaou etsi 8a einai

merikoi pisteyoun oti den tha tous akoumpisei i istoria (einai toso ilithioi)

kapioi ta exoun grammena ola sta tetoia tous (8a fane kala)

polloi adynatoun na paradextoun poso malakes einai

alloi pisteyoun oti den mporoun na kanoun tpt (metaksi mas exoyn sinithisei to mamisi)

merikoi einai toso papares pou ntinoun kai ideologika tin apoxaynosi



se kathe periptosi 11 myria se live tsonta me ton ntominik broadcasting se oli tin yfilio den kako

enjoy the ride kai filia se sena kai ton allona kseri aytos

LsKostas
15/06/2010, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Υπάρχει επίσης το ενδεχόμενο η έλλειψη αντιδρασης να μην οφείλεται σε απάθεια αλλα σε άποψη. Σκεφτείτε το :winka:

Να σου απαντησω σε αυτο captain

H αποχη στις εκλογες πχ δεν ειναι αποψη ...ειναι τεμπελια και ωχαδερφισμος.

Aπαθεια λεγεται.Ελληνικοτατο φαινομενο

Οταν δινεις λευκη επιταγη σε καποιον ΔΕΝ μπορεις να εχεις απαιτησεις να σε σεβαστει...



Οταν ενα 50-60-70 % λοιπον του ενεργου πληθησμου δεν παει να ψηφισει , προφανως
ειναι οι ιδιοι που ... παρακαλανε για θεσεις στο δημοσιο ... καλοβλεπουνε τα οικοπεδακια των εμπρηστων... καβαλανε τα πεζοδρομια επειδη ετσι γουσταρουν ... και φυσικα οταν ερθει η κρισιμη
περιοδος ΤΩΡΑ καθονται και λενε για τυχαρπαστες ιδεες ταχα μου "οτι δεν αλλαζει τιποτα"
οτι η αριστερα δεν ειναι ενωμενη (και εχουν δικιο εδω.. ) , γενικα σου δινουν την εντυπωση

οτι με καποιο μαγικο τροπο θα την σκαπουλαρουν !!!:uplate:


Μιλαμε για ατομα που οταν βλεπουν το υπουργο δικαιοσυνης να λεει οτι δεν θα υπαρξει
αναδρομικη ισχυς για τα σκανδαλα ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΩΝ ευρο , δεν κουνανε ουτε βλεφαρο ...

η δεν καταλαβαινουν ή ειναι απαθεις ...


Αποψη η μη συμμετοχη ? η αντιδραση ?

Και δεν λεμε να κατεβουν ΟΛΟΙ τωρα στους δρομους αλλα και αυτο θα ηταν μια καποια λυση

Συμφωνω 100$ με τον super toto

Σε αλλες χωρες θα ειχε χυθει ΑΙΜΑ ποταμι με τοσα σκανδαλα ...και οχι βεβαια αιμα αθωων εργαζομενων σε τραπεζες αλλα αιμα των ιδιων που εφεραν τους υπαλληλους τους σε κατασταση ανεχειας να δουλευουν για να βγουνε στην συνταξη στα 65!!! :mad:


Κατα τ αλλα προβλεπω και δυστυχως το λεω απο τωρα , οτι δυστυχως

το μεγαλυτερο κοινωνικο στρωμα περιμενει μια τραγωδια , μια τυχαια συγκηρια για να διοχετευσει την οργη του...κατι σαν τον προηγουμενο Δεκεβρη

Κακως βεβαια ...διοτι οι φταιχτες ειναι εξω κυκλοφορανε ελευθεροι (με 10 μπατσους συνοδεια )
και απλα τρωνε απο τα ετοιμα ... ενιοτε το παιζουν και ανθρωπιστες "Βγενοπουλος" ... η
τον αλλο τον μπαγλαμα που παντρευτηκε το τσολι πανω στο Αβερωφ και ελεγε στον σκαι
"οι επιχειρηματιες κινουν την αγορα"



Απαθεια λοιπον ... απαθεια και αδιεξοδο ...




axxxx kosta m kosta m,pragmatika anarotiemai an prospatheis na breis apanitseis (eidika edo mesa) i apla den soy kathetai to honda poy ligoyreyesai kai to xeis riksei stin grinia

:wave2:

Οταν τα αφησεις εσυ δεσποινις τα χρεπια ελα απο εδω να δεις ποσο αντεχουν τα Υamaha
και θα θυμηθεις αυτο που σου ελεγα καποτε ...ειναι δυσκολοι καιροι παρε μηχανακι να αντεχει
ασε τις παπαριες που γραφουν εδω μεσα ...ολοι χρεωμενοι θα βγουνε ...και μετα θα γκρινιαζουν
που πουλησαν το DL τους και το Χt ακι τους ..Ειχα προβλεψει την κριση βλεπω μπροστα λεμε ...

:lol: :bigcry: :lol:

Cpt. Haddock
15/06/2010, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Να σου απαντησω σε αυτο captain

H αποχη στις εκλογες πχ δεν ειναι αποψη ...ειναι τεμπελια και ωχαδερφισμος.

Aπαθεια λεγεται.Ελληνικοτατο φαινομενο

Οταν δινεις λευκη επιταγη σε καποιον ΔΕΝ μπορεις να εχεις απαιτησεις να σε σεβαστει...



Οταν ενα 50-60-70 % λοιπον του ενεργου πληθησμου δεν παει να ψηφισει , προφανως
ειναι οι ιδιοι που ... παρακαλανε για θεσεις στο δημοσιο ... καλοβλεπουνε τα οικοπεδακια των εμπρηστων... καβαλανε τα πεζοδρομια επειδη ετσι γουσταρουν ... και φυσικα οταν ερθει η κρισιμη
περιοδος ΤΩΡΑ καθονται και λενε για τυχαρπαστες ιδεες ταχα μου "οτι δεν αλλαζει τιποτα"
οτι η αριστερα δεν ειναι ενωμενη (και εχουν δικιο εδω.. ) , γενικα σου δινουν την εντυπωση

οτι με καποιο μαγικο τροπο θα την σκαπουλαρουν !!!:uplate:


Μιλαμε για ατομα που οταν βλεπουν το υπουργο δικαιοσυνης να λεει οτι δεν θα υπαρξει
αναδρομικη ισχυς για τα σκανδαλα ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΩΝ ευρο , δεν κουνανε ουτε βλεφαρο ...

η δεν καταλαβαινουν ή ειναι απαθεις ...


Αποψη η μη συμμετοχη ? η αντιδραση ?

Και δεν λεμε να κατεβουν ΟΛΟΙ τωρα στους δρομους αλλα και αυτο θα ηταν μια καποια λυση

Συμφωνω 100$ με τον super toto
Σε αλλες χωρες θα ειχε χυθει ΑΙΜΑ ποταμι με τοσα σκανδαλα ...και οχι βεβαια αιμα αθωων εργαζομενων σε τραπεζες αλλα αιμα των ιδιων που εφεραν τους υπαλληλους τους σε κατασταση ανεχειας να δουλευουν για να βγουνε στην συνταξη στα 65!!! :mad:

Κατα τ αλλα προβλεπω και δυστυχως το λεω απο τωρα , οτι δυστυχως
το μεγαλυτερο κοινωνικο στρωμα περιμενει μια τραγωδια , μια τυχαια συγκηρια για να διοχετευσει την οργη του...κατι σαν τον προηγουμενο Δεκεβρη
Κακως βεβαια ...διοτι οι φταιχτες ειναι εξω κυκλοφορανε ελευθεροι (με 10 μπατσους συνοδεια )
και απλα τρωνε απο τα ετοιμα ... ενιοτε το παιζουν και ανθρωπιστες "Βγενοπουλος" ... η
τον αλλο τον μπαγλαμα που παντρευτηκε το τσολι πανω στο Αβερωφ και ελεγε στον σκαι
"οι επιχειρηματιες κινουν την αγορα"
Απαθεια λοιπον ... απαθεια και αδιεξοδο ...
:wave2:

Περιέργως, δεν πολυδιαφωνούμε, άλλωστε την άποψή μου για την αποχή στις εκλογές την ξέρεις :wave2:

Παρ' όλα αυτα, σε άλλες χώρες τα ποσοστά αποχής ειναι ακόμα μεγαλύτερα. Δεν ειναι ελληνικό φαινόμενο.

Επίσης, ολοι οι εκ Γαλλίας συνάδελφοί μου στα 65 θα βγουν στην συνταξη και δεν καταλαβαίνουν γιατι γκρινιάζουμε :sick:

Εχετλαίος
15/06/2010, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Επίσης, ολοι οι εκ Γαλλίας συνάδελφοί μου στα 65 θα βγουν στην συνταξη και δεν καταλαβαίνουν γιατι γκρινιάζουμε :sick:

Οι δικοί μου συνάδελφοι, εργοδηγοί, οικοδόμοι και χειριστές μηχανημάτων έργου, που τους(μας) ασφαλίζουν με 1-5 μεροκάμματα κάθε εξάμηνο και κυνηγούνε(με) να αγοράσουνε(με) ένσημα στη μαύρη με καπέλο 20% και 30% δεν έχουν(με) ελπίδες να βγούν(με) ποτέ στην σύνταξη...
Αν γκρινιάξουν(με) όμως κάποια στιγμή και κατέβουν(με) με τα σκεπάρνια και όχι με τα κόκκινα σημαιάκια, τα γαρούφαλα ή τις κουκούλες στη βουλή, να δεις πως θα αλλάξουνε τα πράματα.
Για καλό ή για κακό δεν ξέρω. Πάντως τα πράματα θα αλλάξουνε.
Και σύντομα, απ ότι βλέπω...
Απάθεια. Ναι, ισχύει...Αλλά και η νηνεμία προηγείται της καταιγίδας συνήθως.
Δεν γίνεται να χτίζουμε πισίνες 15Χ10 να κάνει μπάνιο ο κάθε σπυριασμένος κώλος του κάθε γραφειοκράτη και εμείς να μην έχουμε να ταίσουμε τα κοπέλια μας. Κάποτε θα γίνει προφανές το πρόβλημα, μα ΠΟΛΥ προφανές! Και τότε απου έχει μέρος να κρυφτεί και τόπο να σταθεί!
:mad:

Cpt. Haddock
15/06/2010, 08:59
Χιλιοειπωμένα, αλλα ας τα ξαναδούμε

(απο Athens Voice)


Ο Στέφανος Τσιτσόπουλος εξηγεί πώς πνιγήκαμε στα Burberry

Στέφανος Τσιτσόπουλος

Τα τελευταία 10 χρόνια, η χώρα δεν παρήγε τίποτα, πέρα από λαϊκά σταρ και παικταράδες. Ο Ντέμης κι η Βανδή ήταν η απάντησή μας στο ζεύγος Μπέκαμ και Βικτόρια. Sakis, ο Έλλην Ρίκι Μάρτιν, NIVO σε ρόλο λευκού μαγκίτη, Snoop Doggy Dog από τα προάστια. Fabulous Βίσση, Μαντόνα a la grec. Σόου ολκής, τις νύχτες στις μπουζουκλερί το πόπολο καρδιοχτυπούσε για τη στιγμή που θα πιάσει κι αυτό το μικρόφωνο, «δικό σας» φώναζε η φίρμα, πάμε όλοι μαζί, «έλα να μάθεις πώς είν’ η ζωή κι όλα τα ωραία μέχρι το πρωί». Αρκούσε ένα αόρατο πρόσταγμα για τα αγόρια να σηκώσουν τον γιακά από τον Hilfiger ή τον Ralph Lauren και να μεταμορ_φωθούν σε αλάνια-πρίγκιπες του βαλκανικού μας Μπελέρ. Δεν μπορούσες να ξεχωρίσεις την κομμώ_τρια από την account manager, τη νοσοκόμα από τη μεγαλοεργολάβαινα ή τη γιατρέσσα, όλες τους ντυ_μένες Burberry πατόκορφα. Ένα εθνικό καρό μπαλ μασκέ, σαν το βιντεοκλίπ της Νατάσσας Θεοδωρί_δου, αυτό που είχε γυρίσει έξω από τα «Harrod’s».
Ήμασταν ο περιούσιος λαός της Ευρώπης. Η συ_νεισφορά μας στην ΟΝΕ, εκτός από πλαστά στατι_στικά στοιχεία κι επιδοτήσεις που γίνονταν χαρτο_πετσετάκια, ήταν οι δέκα τρόποι για να τσακίσεις την πιστωτική σου κάρτα κι ο φρέντο καπουτσίνο. Γάλα και παγάκια, δηλαδή, μέσα στον ζεστό εκ_χύλισμα, να χαρώ greek πατέντα! Επαρχιώτισσες φορτωμένες Galliano, όλοι Μύκονο, 3, 2, 1, «Βαρε_λάδικο». Χωριάτικη σαλάτα στα 10 ευρώ, ντομα_τίνια ιταλικά, φέτα δανέζικη, λάδι σικελιάνικο, δε γαμείς, η ζωή είναι πολύ μικρή, για να είναι θλιβε_ρή. Δεν παρήγαμε τίποτα. Ψαροταβέρνες έψηναν φαγκριά Σενεγάλης, σαμπανιέρες στην άμμο, ο lounge ήχος του παριζιάνικου hotel «Costes» αντι_λαλούσε στην Ξάνθη και τα Ψακούδια. Κατανάλω_ση μοχίτο σε τσανάκα, αντιστρόφως ανάλογη με την εθνική παραγωγή ζαχαρότευτλου. Ήμασταν η Κούβα της Μεσογείου, χωρίς τη μιζέρια του Φιντέλ Κάστρο. Ερωτιάρες λευκές μουλάτες στολισμένες με στρας t-shirt στάμπα των Rolling Stones τσάκι_ζαν μέση στα κλαμπ φλερτάροντας με ψωμωμένα ντερβισόπαιδα που φορούσαν φωσφοριζέ πουκά_μισα με σήμα Takeshi Kurosawa. Ούζο power και εκλεκτικός γιαπωνέζικος μαξιμαλισμός.

Πολιτικοί με προγούλια ρέμβαζαν στα πριβέ και κοιτούσαν τον λαό τους με λατρεία. Εκείνη τη διόρισαν σε ΔΕΚΟ, εκείνον τον είχαν αναλάβει ερ_γολαβία από τον στρατό, βοηθώντας τον, αντί να πάει σε μονάδα στον Έβρο, να γίνει ταϊστής που_λιών στο φυλάκιο Λυκαβηττού. Μετά τον βάφτισαν σταζέρ. Με το καλό, θα γινόταν και μόνιμος δημό_σιος υπάλληλος. Ήταν ωραία στον Παράδεισο.

Στις παραλίες τα κορίτσια διάβαζαν ζώδια, συντα_γές για τέλειο ριζότο φράουλα και μάσκες ομορφιάς με το αγγούρι στη μάπα, εννοείται πάντα εισαγόμε_νο. Ας πούμε, Ισπανίας. Ο Σημίτης ήταν ξενέρωτος, πολύ τεχνοκράτης, βρε παιδί μου, με τον Καραμανλή μπορούσες να παίξεις ένα τάβλι ή μια μπιρίμπα. Σε ενέπνεαν και αυτός και η καλή του: σύζυγος, μητέρα διδύμων, νηπιαγωγός, γιατρός, κάτοχος ντοκτορά, φιγουρίνι σκέτο, καλέ, πώς τα προλαβαί_νει; Τα αγόρια ξεκοκάλιζαν τα παραλειπόμενα των αθλητικών εφημερίδων. Πήραμε το Euro 2004 με τη μαγκιά μας, ταπώσαμε τα γερμανικά Πάντσερ και τους φλωρούμπες Σουηδούς δίχως σύστημα, χωρίς καμιά υποδομή, μόνο με τη λεβεντιά μας, ρεεε, τον γίγαντα Καραγκούνη και τη μέθοδο «γιούρια στον ταβλά με τα κουλούρια». Γιατί η Ελλάδα ποτέ δεν πέθαινε, δεν την έσκιαζε φοβέρα καμιά.

Ο Θέμος αναδείχτηκε σε πρότυπο επιτυχημένου πενηντάρη άντρα, εκπρόσωπος της γενιάς του πάρ’ τα όλα, του σεξιστικού άρρωστου χιούμορ και του κυνισμού, αλλά, come on, ήταν περικυκλωμένος από καλλίγραμμες γλάστρες, σχολίαζε βιντεάκια της κυρίας Λουκά, μετέδιδε σε αποκλειστικότητα τσόντες με τον Ζαχόπουλο, τον συνέλαβαν σε κάποια σύνορα με αδήλωτο χρήμα, μη σκας, όλοι έτσι κάνουν. Lakis Gavalas, σπα, νύχι-νύχι artists, style editor, features beauty editor, studio pilates, αυτοφωράκηδες, μποντιμπιλντεράδες σεκιούριτι, θυμάσαι τον πιπερωτή; Εκείνη τη θέση εργασίας στα ρέστο-μπαρ, όπου κομψευόμενος νέος σαν να είχε δραπετεύσει από διαφήμιση του Armani περιφερό_ταν στα τραπέζια ρωτώντας αν η κυρία θέλει πιπέρι Ινδίας ή ναπολιτάνικη παρμεζάνα στο πιάτο της. Λες και η κουλή δεν είχε χέρια για να τη βάλει μόνη της.

Απόλυτες ελληνίδες σταρ, μάνατζερ της χρονιάς, διαχειριστές ανθρώπινων πόρων, ρηξικέλευθες λύσεις ακόμα και για το μεταναστευτικό. Είχαμε τους Αφρικανούς για να πουλούν μαϊμού Gucci στα φτωχαδάκια, που δεν τους περίσσευε για authentic, αλλά θέλαν κι αυτά να πάρουν μερτικό από την ει_κόνα. Τις Βουλγάρες για να ξεσκατίζουν τη γιαγιά, τα Ουκρανά για να βγαίνουν τα γούστα στις καβάτζες του κάμπου, τα Αλβανά και τα Πακιστάνια για τα μπετά στα ημιυπαίθρια. Βάλε το αυθαίρετο, βάζω τη διακόσμηση, ιδέες και λύσεις. Μυκονιάτικο deep blue στο Άργος Ορεστικό, α λα Γκαουντί στο Νευρο_κόπι, country life στην Εικοσιφοινίσσα. Οι πατριώτες μπορούσαν να ζήσουν και να ονειρευτούν όπως οι αναγνώστριες της «Vogue», να ακολουθήσουν τις συμβουλές του «Wallpaper*». Plasma οθόνες στο σαλόνι μετέδιδαν ασπρόμαυρες ταινίες του Ξαν_θόπουλου. That was then, this is now, ήταν το μότο. Ζούσαμε τη ζωή στο μάξιμουμ, δεν υπήρχαν όρια, δε μετρούσε ο προορισμός, αλλά το ταξίδι. Τα τσι_τάτα της διαφήμισης, τα αστείρευτα αποθέματά μας σε θετική ενέργεια και η σωστή χωροθέτηση των σιντριβανιών με τους κανόνες του φενγκ σούι εγγυ_ώνταν το ατέρμονο της ελληνικής ευδαιμονίας.

Μπαλωμένοι δρόμοι, χιλιοφαγωμένα οδοστρώ_ματα, κλάιν μάιν, δε μασάμε. Η απάντησή μας στο λακκουβιασμένο και παρατημένο εθνικό δίκτυο ήταν τα 4Χ4 με τα και-γαμώ αμορτισέρ, «μία δεν καταλαβαίνει ο κώλος μου, ρε, φάση Καλιφόρνια λέμεεε». Και ποστάρισμα! Τρελό ποστάρισμα! About last night: ανέβαζαν τις φωτογραφίες της χθεσινής νύχτας στα ψηφιακά ευδαιμονικά τους λευκώματα κι όλοι είχαν να κάνουν ένα comment, να μοιραστούν μια φάση, ένα χαβαλέ, ένα «δεν παίζει», «δεν υπάρχεις», ένα «γκαγκάν».

Οι πιο ψαγμένοι, αντί για Μύκονο, έφευγαν Βαρκελώνη κι επέστρεφαν με μαλλί τζίβα. Γιατί παράλληλα με το εθνικό κιτς του βλαχώδους και βλακώδους mainstream, η πατρίδα απέκτησε και εναλλακτική κουλτούρα. Ακαλλιέργητα alternative τυπάκια και ανορθόγραφοι graffiti artists αντι_παρέβαλλαν μοντέλο ζωής προχώ με ισλανδικές γραμματοσειρές και νορβηγικό μίνιμαλ τέκνο. Για κάθε έναν δημόσιο υπάλληλο αντιστοιχούσε κι ένας dj, για κάθε συγγραφέα τύπου Παυλίνας Νάσι_ουτζικ που αναζητούσε τον έρωτα στα Βόρεια Προ_άστια, αναλογούσε και μια ανερχόμενη ηθοποιός πειραματικού σχήματος, που παρέλασε στην τελετή έναρξης πίσω από τη Μπιοργκ. All was full of love.

Ήμασταν μια χώρα που ζούσε σε παροιμιώδεις φαντασιακούς ρυθμούς. Και ξαφνικά, στοπ. Ανώμα_λη προσγείωση. ΔΝΤ. Φέρτε τα λεφτά πίσω. Τι έγινε; Χιούστον, Κεφαλάρι, Πανόραμα, Λάρισα, we have a problem. Η κίνκι συμβασιούχος των ρεπορτάζ του Star Channel από την Πάρο (η νέα Μύκονος) μετα_μορφώθηκε σε μελαγχολική άνεργη. Στο μπαρ του τρέντι μπάρμαν πατάει μόνο ο ΣΔΟΕ. Του γιαμπανά αγρότη τις επιδοτήσεις αυτό το αρχίδι ο Όλι Ρεν τώρα του τις ζητάει πίσω. Ελλάς, ρεεε, μας ζηλεύ_ουνε, συνωμοτούν εναντίον μας, δε μας πάνε μία, γιατί 10 χρόνια τώρα βγάζουμε τα καλύτερα talent shows, τα πιο ντιριντάχτα next top models, γιατί στα τραγούδια μας οι αετοί πεθαίνουν στον αέρα ελεύ_θεροι και δυνατοί, ενώ στα δικά τους άκου ξενε_ρωσιά: «They’re afraid of what they see. That’s the price that you all pay, our valued destiny comes to nothing, I can’t tell you where you’re going, I guess there is just no way of knowing».

New Order, ΔΝΤ, οι φάλαγγες της μαύρης νύ_χτας, οι πραιτοριανοί της νέας τάξης, οι δυνάμεις της καινούργιας Κατοχής, όπως τις αποκαλούν ο Λαζόπουλος και η Λιάνα. Λαέ, κουράγιο, μη σκύβεις το κεφάλι, η νέα τάξη θέλει… θέλει τι; Επι_στροφή στον Στάλιν; Αγροτικά κολχόζ στα Τρίκαλα και γκούλαγκ στο Νευροκόπι, όπου μόνο ο σύντρο_φος Μπογιόπουλος δικαιούται να αποφασίσει για πενθήμερη άδεια των κρατούμενων αστών που κερδοσκόπησαν εις βάρος του λαού; Γιατί και για τη Λιάνα και για τον Λάκη ο λαός είναι πάντα αθώος, ο λαός παρασύρεται από τα ψεύτικα τα λόγια, τα μεγάλα. Ω Θεέ, μήπως εκτός από τα ανυπόφορα κλισέ του lifestyle, τα κλισέ για το προλεταριάτο και την πλουτοκρατία είναι πολύ πιο για τα μπάζα;

Τα τιμημένα γηρατειά, κάγκελο. Κοιτάζουν βουβά, απορούν, εξίστανται, είναι ανήμπορα να εξηγήσουν πώς ο γιος βγήκε χλιδάμπουρας, η νύφη μερακλού shopacholic και το εγγόνι φορώντας κουκούλα βγαί_νει στους δρόμους και τα σπάει. «Κάψτε τα όλα, κάψ_τε τα όλα», ούρλιαζε η υστερική φωνή, 4 νεκροί στη Marfin, σε αυτόν τον τόπο το κάψιμο ήταν, είναι και θα είναι το εθνικό μας σπορ. Στις μέρες της ευδαιμο_νίας καίγανε λεφτά και φιάλες ουίσκι. Στις μέρες της νέας σκλαβιάς καίνε ανθρώπους. «Να απεργούσαν, να ήταν μαζί μας, συμπαραστάτες στον ιερό και όσιο αγώνα μας, θέλουν να μας καταντήσουν Αργεντινή, αυτός είναι ο στόχος τους». Περίεργο! Σε αυτή τη χώρα πάντα δεν ήμασταν με τον Μαραντόνα; Οι μα_ντάμες που έβγαιναν στα κοσμικά δεν κόπιαραν τον κότσο, τη φιλανθρωπία και το total look της Εβίτα Περόν; Ο Τσίπρας δεν κανόνιζε να φέρει πετρέλαιο τον περσινό χειμώνα από τον παραδίπλα σύντροφο Ούγκο Τσάβες; Το steak δεν το θέλαμε καλοψημένο στην πέτρα α λα λατινοαμερικάνικα;

Το καλοκαίρι έρχεται βασανιστικά αργά. Αν ήταν σαν πέρσι, τέτοιες ώρες θα προσευχόμασταν για τον Αλκαίο στη Eurovision, θα κλείναμε τσάρτερ για να θαυμάσουμε τις γκολάρες στη Νότια Αφρι_κή, θα ξεροσταλιάζαμε μπροστά στα περίπτερα με τα αθλητικά πρωτοσέλιδα που θα υμνούσαν τα λιοντάρια, τους γενναίους, τα Ελληνόπουλα που πάντα βρίσκουν την άκρη. Φέτος μάλλον όχι. Κά_νουμε την αυτοκριτική μας; Δεν υπάρχει λόγος. Οι Έλληνες έχουν πάντα δίκιο, το σύμπαν φταίει που συνωμοτεί για να τους καταστρέψει, κι ας ο Κοέλιο τα τελευταία χρόνια μας δίδαξε το αντίθετο.

hidefnick
15/06/2010, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Σιγουρα. Αλλωστε μεχρι στιγμής ο μονος κλαδος που έχει άμεσες επιπτώσεις (ταμειακές) ειναι οι Δ.Υ. οι οποίοι δεν απολαμβάνουν και ιδιαίτερης συμπάθειας απο τον υπόλοιπο κόσμο...:sick:

Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
...Ενώ από την άλλη η αδερφή μου και η κοπέλα μου που είναι Δ.Υ. δεν είδα να τα βάφουν μαύρα... με την μία ή με την άλλη δουλεία και μισθό θα έχουν.....

Και ο, και καλά, κακοπληρωμένος ΔΥ δεν είναι αντιπαθής στους υπόλοιπους μόνο και μόνο για αυτό..... Οκ. Στο lalalnd ίσως.... Επίσης το πόσο σε "γεμίζει" ένα δημοσιουπαλλιλίκι και πόσο σε προάγει σαν άνθρωπο, είναι κάτι το οποίο δεν το σχολιάζει κανείς και ποτέ. Ψάχνω παντεσπάνια.... ξέρω....

Οσο για τις μύγες στα μαγαζιά, όταν αρχίσει το εμπόριο στην Ελλάδα να αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα και να πουλάει σε λογικές τιμές, ίσως ξαναδούν πελάτη... Λυπάμε όσους δουλεύουν εκεί, αλλά πραγματικά ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΨΩΝΙΖΩ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ.

Τα νταβαντζιλίκια, και καλά λόγω κρίσης, που λέει ο Χρήστος, θέλουν αντίδραση.... Πολύ αντίδραση...

:wave2:

Εχετλαίος
15/06/2010, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΨΩΝΙΖΩ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ.

Το 11άρι το μελάνι του εκτυπωτή 27,82€ από το (ας το πούμε έτσι) Χ shop στο ιντερνετ, 35€ στα Χανιά σε μαγαζί με υπολογιστές & σέρβις.
Ξαναπατάς μέσα; Όχι μάλλον!
:mad:


εντιτ
Μέχρι και πριν ένα χρόνο περίπου, ο εν λόγω μαγαζάτορας, είχε ακριβώς τις ίδιες τιμές με το διαδικτυακό κατάστημα. Ακριβώς τις ίδιες μέχρι και στα λεπτά του ευρώ! Και τον προτιμούσα καθότι έχει και μαγαζί και υπαλλήλους να πλερώνει. Αλλά αυτό το προχθεσινό είναι ληστεία!
Και δεν είναι ο μόνος που τελευταία είναι του ότι-προλάβω-και-μαζώξω-πριν-πάνε-όλα-στο-γέρο-το-διάολο

ξανά:mad:

Akatanomastos
15/06/2010, 09:21
ρε παιδια μισο λεπτο


εμεις δεν ειμαστε που κλεβουμε ο ενας τον αλλον?

ολο γκρινια γκρινια


πριν μισο λεπτο εβλεπα ενα σαιτ παροχης υπηρεσιων για υπολογιστες


οι "γιατροι" λοιπον τον υπολογιστων παιρνουν 40ευρω την ωρα για κατ οικον επισκεψη
και ισως αυτος να ειναι ο φτηνος..

οι μαθηματικοι που ξερω για ιδιαιτερα, αν ζητας κατω απο 25 ευρω την ωρα θεωρεισαι "ΚΑΚΟΣ" και δεν βρισκει παιδια να κανεις μαθημα
(στην χωρα της δωρεαν παιδειας)


για ηλεκτρολογους υδραυλικους δεν ξερω αλλα φανταζομαι ειναι τα ιδια, γυρω στα 30ευρω την ωρα



ποια απαθεια λοιπον? υπαρχει μεγαλη δραστηριοτητα
στο πως να κοροιδευουμε και κλεβουμε τον συμπολιτη μας..


σταματηστε επιτελους την γκρινια
ειμαστε ολοι σαπιοι, δεν θελουμε, και ΔΕΝ θα αλλαξουμε


σε λιγο καιρο θα περασει παλι η μοδα της "επαναστασης" και θα επιστρεψουμε στους κανονικους ρυθμους..:wave2:

Akatanomastos
15/06/2010, 09:44
ποστ κραξιματος συνεχεια..


χτες ακουγα σε μια νυχτερινη ραδιοφωνικη εκπομπη στο σκαι

ενα γιατρο που ελεγε για την κατασταση στα νοσοκομεια,

τις ΛΗΣΤΕΙΕΣ που γινοντε σε λεφτα του δημοσιου

για φαρμακα, εξοπλισμους, ιδιωτικα νοσοκομεια που αγοραζουν φαρμακα και τα χρεωνουν στο δημοσειο

φακελακια

παροχη φαρμακων και θεραπειων χωρις λογο, μονο για το κερδος..



ολοι αυτοι, νοσοκομες, γιατροι, υπαλληλοι

ειμαστε εσεις, εγω, ο διπλα, ο γειτονας, ο αδερφος μας..

δεν ειναι καποιος πολιτικος ή ρουφιανος δημοσιογραφος..


σταματηστε την κλαψα, δεν ειμαστε απαθεις,

ισα ισα, πολυ συνηδειτα διατηρουμε αυτην την σταση..