PDA

View Full Version : Κόστος ψυγείου



WebDevGr
15/06/2010, 05:38
Επειδή πρόσφατα με έστειλε ένας παπάρας και διαλύθηκε (ευτυχώς μόνο) το ψυγείο.

Κόστος ψυγείου: 484? (Από Suzuki Αθήνα) - 595? σε συνεργείο στο Ηράκλειο
Κόστος πλαϊνού διακοσμητικού ψυγείου: 30?
Κόστος επισκευής-βάψιμο κάγκελων μηχανής και πλαϊνών Βαλιτσών: 95?



Κόστος σωσμένου αριστερού ποδιού από την πλαϊνή βαλίτσα: ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΟ!!!!

alex14
15/06/2010, 05:49
Περαστικα (στη τσεπη σου) και ποτε ξανα.

:beer:

WebDevGr
15/06/2010, 12:00
Να 'σαι καλά!!!

Δυστυχώς θα τρέχω στα δικαστήρια.... γιατί ως γνωστόν οι νεοέλληνες είναι λαμόγια και κάνουν τα πάντα για να αποφύγουν τις ευθύνες τους :sad:

K5_N
15/06/2010, 15:25
τι καλο ειναι οτι δεν χτυπησες εσυ.
τη τροχαια τη καλεσες?
η σουζουκι στο ηρακλειο δηλαδη σου ειπε πιο ακριβα?

amyroukai
16/06/2010, 02:07
Ε πληρώνει ολόκληρο εισιτήριο για να πάει το ψυγείο, θέλει και καμπίνα για να είναι ξεκούραστο, τι μας πέρασες, λογικό να τσιμπήσει μιά κατοστάρα... Πιθανολογώ (δεν ξέρω πόσο το βιάζεσαι) ότι από τα γνωστά Banditoμάγαζα στην Αγγλία ίσως και να βρεθεί φτηνότερο, για να μην πω και ebay... Έχει "διαλυτήρια" που δίνουν ανταλλακτικά "τσάμπα".


Περαστικά στο Ληστή μια που εσύ ευτυχώς δεν χτύπησες!

WebDevGr
16/06/2010, 02:21
Η μηχανή έχει φτιαχτεί ήδη.... δεν μπορούσα να περιμένω ούτε να το πάρω απ' έξω γιατί ήθελα τιμολόγιο από ένα συνεργείο για το δικαστήριο.

Η τιμή της Suzuki δεν είμαι σίγουρος αν είναι με ΦΠΑ ή χωρίς γιατί ρώτησα βιαστικά από το τηλ.

Άλλωστε μεσολαβούν και 2 μαγαζιά για να φτάσει στα χέρια μου.... οπότε ένα 10% να βάλει ο καθένας το πιάσαμε το ποσό :(

Τροχαία δεν ήρθε.... γιατί ήταν παρασκευή βράδυ (από το φορτηγό που την μάζεψε έμαθα ότι την ίδια ώρα είχαν αλλά 4-5 τροχαία) και μου είπαν το κλασικό παραμύθι... αφού δεν υπάρχει τραυματίας δεν είναι ευθύνη της τροχαίας αλλά των ασφαλιστικών εταιρειών.

Σ' αυτό το μπουρδέλο που ζούμε αυτά συμβαίνουν!!! Το κάθε λαμόγιο μπορεί εκ των υστέρων να αρνηθεί την ευθύνη του και μετά εσύ να τρέχεις.....

amyroukai
16/06/2010, 02:23
Δεν έχεις δίκιο. Ο αντιπρόσωπος στην Κρήτη δεν αγοράζει λιανική για να βάλει 10% στην τιμή Αθήνας... Απλά χρεώνει ότι να'ναι γιατί... μπορεί! :nono:

WebDevGr
16/06/2010, 02:26
Ναι ειρωνικά το είπα.... εξάλλου όλα τα πράγματα στην Κρήτη έχουν ένα 10 με 20% πάνω!!!! Νταβατζήδες γιατί δεν μπορείς συνέχεια να μπαίνεις στο πλοίο και να ανεβαίνεις Αθήνα.

amyroukai
16/06/2010, 02:29
Συγγνώμη που στο λέω έτσι αλλά είσαι γρόθος γιατί αν ποστάρεις "παιδιά ένα ψυγείο στο καράβι παρακαλώ" είμαστε τόσοι εδώ μέσα που θα το έχεις την επόμενη... Και με τα 100 ευρώ πίνεις και μια ρακή στην υγειά μας :lol:

WebDevGr
16/06/2010, 02:33
Ναι βρε το ξέρω!!! Αλλά δεν ήθελα να έχω 10 διαφορετικά τιμολόγια (και να χάσω χρόνο) για να μην έχω μπερδέματα μετά στο δικαστήριο και μου αρχίσουν τα περίεργα. Εδώ καλά καλά δεν έχω μάρτυρα φαντάσου να τους πήγαινα κι ένα σωρό τιμολόγια....

:beer: :beer:

amyroukai
16/06/2010, 02:37
δεν θέλω καν να το θυμάμαι, χτες το συζητούσαμε και με τον φίλο και δικηγόρο μου το θέμα και... :(
Πολύ μπλέξιμο...

Καλά ξεμπερδέματα. :wave2:

K5_N
16/06/2010, 16:04
αγαπητε μακη. επρεπε να περιμενεις τη τροχαια οσο και χρειαζοταν να περιμενεις. με το χαρτι της τροχαιας σε πληρωνουν αμεσως. χωρις αυτο η ταλαιπορια περιμενει στη γωνια. οσο για τις τιμες ολα τα μαγαζια της επησιμης σουζουκι εχουν τον ιδιο καταλογο.

να σε παρω τηλ αυριο το απογευμα να πιουμε κανα μπιρακι?

WebDevGr
17/06/2010, 03:28
Κοίτα και πριν από 4 χρόνια που μου έτυχε κάτι παρόμοιο στην Αθήνα τα @@@ μου πήρα κι ας είχε έρθει η τροχαία... βέβαια τότε δεν το πήγα δικαστικά γιατί η ζημιά ήταν πάρα πολύ μικρή, αλλά ασφαλιστική και οδηγός έκαναν τους κινέζους.

Όταν παίρνεις τηλ στην τροχαία και σου λένε δεν ερχόμαστε αφού δεν υπάρχει τραυματίας τότε τι κάνεις; Α) κάθεσαι και περιμένεις μέχρι να πιάσει βάρδια ο επόμενος τροχαίος; Β) Αρχίζεις τα μπινελίκια και καλείς τα κανάλια; Γ) Ρίχνεις κέτσαπ πάνω σου και παριστάνεις τον τραυματία;

Το θέμα είναι πως είμαστε μπουρδέλο και το κάθε λαμόγιο βρίσκει τρόπους να ξεφεύγει εκμεταλλευόμενος τα παραθυράκια του νόμου.

Να φανταστείς, πριν πάρω τηλέφωνο την τροχαία, το λαμόγιο μου έλεγε: μη στεναχωριέσαι θα τα βρούμε! και μου έδωσε ένα χαρτάκι που έγραφε τα στοιχεία του. Σημειωτέον στο χαρτί αυτό έγραφε άλλο τηλέφωνο από αυτό που έδωσε στην ασφαλιστική μου. Όταν ήρθαν οι ασφαλιστικές και κατέγραψαν το συμβάν, το παλικάρι της δικής του ασφαλιστικής έρχεται και μου λέει: πρόσεχε τον, αλλιώς μου τα λέει!! Δυστυχώς δεν έχω μάρτυρες από το συμβάν, αλλά έχω 3-4 μάρτυρες από το μετά με τις ασφαλιστικές.

Μου την έχει δώσει τόσο πολύ με τους ξεφτίλες τους νεοέλληνες που ειλικρινά αν δεν βγάλω άκρη με τα δικαστήρια.... θα του κάψω ότι κινητό και ακίνητο έχει!!!

Υ.Γ. Μπυρίτσα δυστυχώς δεν παίζει καθώς το ωράριο μου είναι ωράριο καταστημάτων :( :(

amyroukai
17/06/2010, 05:19
Nα του μπαλωτάρεις το κουτί... :)

K5_N
17/06/2010, 15:58
ειχα την εντυπωση οτι η τροχαια ειναι υποχρεωμενη να ερθει. απλα αν δεν υπαρχει τραυματισμος το αποφευγουν.

dimzan
04/11/2014, 22:03
μου τρυπησε το ψυγειο. τι πως γιατι, δε μπορω να καταλαβω ακριβως. Το ειχα παρατηρησει λιγο οτι ειχε παει, πιθανον απο προηγουμενη στατικη πτωση. Μαλλον συστολη διαστολη ραγισε και τρυπησε.


το θεμα ειναι τι κανουμε τωρα.

ebay βλεπω με 120€ με μεταφορικα, αλλα δεν ξερουμε ποτε θα ερθει, αν θα πληρωσω τελωνειο, αν ειναι καλη ποιοτητα κλπ κλπ

αντιπροσωπεια φανταζομαι θα χτυπαει 500αρες ακομα(το πρωτο ποστ ειναι 4 χρονια πριν)

στο car.gr ειδα αλουμινενιο με 230€ προφανως ιμιτασιον. Αξιζει?

Θα εκτιμησω καθε λυση αξιοπρεπη.


Επισκευη στο υπαρχον δεν ξερω αν γινεται και κατα ποσο εχει νοημα, αλλα δεν μου ακουγεται 100% αξιοπιστο αν οντως γινεται. Θελω να ακουσω ομως τετοια εναλλακτικη.


Κατατοπιστε με γιατι μεχρι να φτιαχτει θα κυκλοφορω με xt600e (μπλιαξ) ή cbf125 (μαρουσι πειραιας καληνυχτα). Ευτυχως δηλαδη που υπαρχουν κι αυτα βεβαια.

catmaster
04/11/2014, 22:27
μου τρυπησε το ψυγειο. τι πως γιατι, δε μπορω να καταλαβω ακριβως. Το ειχα παρατηρησει λιγο οτι ειχε παει, πιθανον απο προηγουμενη στατικη πτωση. Μαλλον συστολη διαστολη ραγισε και τρυπησε.


το θεμα ειναι τι κανουμε τωρα.

ebay βλεπω με 120€ με μεταφορικα, αλλα δεν ξερουμε ποτε θα ερθει, αν θα πληρωσω τελωνειο, αν ειναι καλη ποιοτητα κλπ κλπ

αντιπροσωπεια φανταζομαι θα χτυπαει 500αρες ακομα(το πρωτο ποστ ειναι 4 χρονια πριν)

στο car.gr ειδα αλουμινενιο με 230€ προφανως ιμιτασιον. Αξιζει?

Θα εκτιμησω καθε λυση αξιοπρεπη.


Επισκευη στο υπαρχον δεν ξερω αν γινεται και κατα ποσο εχει νοημα, αλλα δεν μου ακουγεται 100% αξιοπιστο αν οντως γινεται. Θελω να ακουσω ομως τετοια εναλλακτικη.


Κατατοπιστε με γιατι μεχρι να φτιαχτει θα κυκλοφορω με xt600e (μπλιαξ) ή cbf125 (μαρουσι πειραιας καληνυχτα). Ευτυχως δηλαδη που υπαρχουν κι αυτα βεβαια.

Μπορεί και να επισκευάζεται - και σαφώς είναι πολύ μικρότερο το κόστος από το να αγοράσεις καινούργιο

dimzan
05/11/2014, 02:19
Μπορεί και να επισκευάζεται - και σαφώς είναι πολύ μικρότερο το κόστος από το να αγοράσεις καινούργιο

αυριο θα παω στο μηχανικο να ρωτησω. μια εκτιμηση για κοστος? γτι αμα εχει καινουριο ιμιτασιον στα 200-250 με τοποθετηση δε νομιζω να αξιζει να δωσω 80 για επισκευη. εκτος κι αν ειναι επισκευη σαν ανακατασκευη οποτε να γινετια σαν καινουριο. εχω δει που το σημειο της διαροης, δε νομιζω με μπαλωμα(???) να γινεται.

SHOOTER045
05/11/2014, 09:19
Για ένα φίλο ψυγεία ΚΤΜ 250 exc
Εδώ 100 το ένα + ΦΠΑ
Από aliexpres 78 μαζί με μεταφορικά, και σε 10 μέρες το είχαμε το δέμα,ποιοτικα δεν ήταν σαν τα μαμά, ποοιο αγαρμπες κολλήσεις μόνο, στις βάσεις ήρθαν ακριβώς, έχει εντουραδες και αγώνες χωρίς πρόβλημα.

Dbnn
05/11/2014, 09:23
Αν πας σε καλο και σωστο μαστορα που κολλαει ψυγεια με το καλημερα σας μην φοβασαι.... ψαξου πρωτα σε αυτο και βλεπεις. Στο φιναλε αν δεν σου αρεσει η δουλεια του ειναι υποχρεομενος ο καθενας να στο ξαναφτιαξει.

dimzan
05/11/2014, 13:52
το πηγα στο μηχανικο μου και μου ειπε το ιδιο πραγμα, οτι δηλαδη αν παιρνει επισκευη να μην το φοβηθω.

οτι ψυγειο του εχει επισκευασει ο μαστορας που συνεργαζεται δεν εχει ξαναχαλασει και μου συστησε να κανω το ιδιο. 70-80€ με την εργασια μου ειπε , αν οντως παιρνει επισκευη. αν οχι παμε για καινουριο.

επ ευκαιρια θα αλλαξω και τακακια και θα τα δωσω μαζεμενα...

notakos600
05/11/2014, 15:24
Πάντως από τιμές τα σκίζουν τα μηχανάκια.
220 ευρώ έβαλα καινούργιο ψυγείο (όχι της μάνας του) σε αμάξι 1600cc...

DrEvil
05/11/2014, 18:47
ο yes-u ειχε ανεβασει ενα θεμα (ή ειχε απαντησει σε δικη μου αντιστοιχη "αναζητηση", δεν θυμαμαι) αναφεροντας πως το ειχε κολλησει και ολα ειναι μια χαρα.
Θα ελεγα να μην το φοβηθεις.

stynikop
06/11/2014, 12:17
Εχω κολλησει πολλες φορες σε μαστορα ψυγειο μοτο. Απο την εμπειρια μου, σπανια δεν ξανα-ανοιγει καπου αλλου. Οι κολλησεις, αν ο μαστορας κανει τη δουλεια που πρεπει, θα αντεξουν για παντα. Αν ομως ανοιξε απο τσαμπουκα, στατικο ή εν κινήσει, δυσκολο να καταλαβεις αν το προβλημα ειναι μονο εκεινο το σημειο. Αν ανοιξε και χωρις τσαμπουκα ισως "σαπιζει" και θα ξανα-ανοιξει κι αλλου. Ειναι ευκολο να πας για μια κολληση και σε ενα διαστημα 12-18 μηνων να κανεις αλλες 2-3, κι αντι να τα δωσεις για ενα ψυγειο μια και καλη, θα εχεις πληρωσει τοσο εξοδο για τις κολλησεις.

Γνωμη μου ειναι, αν δεν τα εχεις τωρα ή αν δεν εχεις το χρονο να βρεις ψυγειο, κολλησε το ως λυση αναγκης, προσωρινη, και βλεπε για ψυγειο / κανε οικονομια. Κι αν δεν σου ανοιξει αλλου θα εισαι τυχερος!

Αν τα εχεις τα μπλινια κι εχεις και χρονο, ψαξε αμεσα για ψυγειο και μην φας χρονο/λεφτα σε κολλησεις που δεν θα σου κανουν το ψυγειο καινουριο.

dimzan
06/11/2014, 12:32
ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

με 140€ αλλαξα τακακια και επισκευασα το ψυγειο. πολυ καλα μου βγηκε, ακομα δεν το πιστευω.

μενει σε βαθος χρονου να αντεξει. το μεσημερακι το παιρνω.


αν οντως ξανανοιξει θα ψαξω για καινουριο. θα παρατηρω αν χανει υγρα πιο τακτικα πλεον (δεν το κοιταζα ποτε) και θα κινηθω αναλογα αν υπαρξει προβλημα.

TONYBANDIT
06/11/2014, 14:46
το ψυγειο τρυπαει απο πετρα που πεταει λαστιχο προπορευομενου,γι αυτο τωρα για να μην ξαναπαθεις βαλε σιτα ψυγειου .

dimzan
06/11/2014, 15:06
αμα η σιτα εχει 80€ προτιμω να παρω ενα ιμιτασιον με 120 απο το ebay κι αμα ξαναχαλασει να βαλω το καινουριο.

οπως με την ιδια λογικη δεν εβαλα καγκελα, κοστιζουν οσο 3 πλαινα καπακια

Dbnn
06/11/2014, 15:50
αμα η σιτα εχει 80€ προτιμω να παρω ενα ιμιτασιον με 120 απο το ebay κι αμα ξαναχαλασει να βαλω το καινουριο.

οπως με την ιδια λογικη δεν εβαλα καγκελα, κοστιζουν οσο 3 πλαινα καπακια

Ε???
Πήγαινε φίλε μου στο πλησιέστερο χρωματοπωλείο της γειτονιάς σου και πάρε ψιλή σίτα για παράθυρα και ένα σπρέι χρώμα....
Βάψε την σίτα ότι χρώμα θέλεις και βάλτη πάνω ανάμεσα στις κυψέλες με τα τοιχώματα του ψυγείου.... Ούτε βίδωμα ούτε τίποτα και καθάρισες με 5 ευρώ....

Κάτι τέτοιο ας πούμε....
326528

mauros listis
06/11/2014, 20:04
τακακια τι μαρκα εβαλες βαλε?γιατι είμαι κ εγω για αλλαγη!

DrEvil
06/11/2014, 20:34
οπως με την ιδια λογικη δεν εβαλα καγκελα, κοστιζουν οσο 3 πλαινα καπακια
Αν και ψιλοβαριεμαι....
Θα ψαξω να βρω την φωτο που ειχα παλαιοτερη "σηκωσει", το ποσο ειχε φαγωθει το καγκελο μετα απο πτωση και το συζηταμε.
Παντως διαφωνω.

dimzan
06/11/2014, 21:01
τακακια τι μαρκα εβαλες βαλε?γιατι είμαι κ εγω για αλλαγη!

newfren βαζω πισω εδω και καιρο (ειναι φτηνα και μαλακα) και μπροστα μου βαλε sbc (αν τα λεω καλα)

βελτιωθηκε πολυ το αρχικο δαγκωμα, προφανως τα παλια μου ειχαν φτασει στο τελος τους.



Για το ψυγειο ακουστε πως εγινε η ζημια:

Πριν 2-3 χρονια ειχα ακουμπησει κολονακι με τη μηχανη σε ενα πεζοδρομιο. Ξεπαρκαρα, δεν ειχα καν ταχυτητα και ενα χαμηλο κολονακι δεν το υπολογισα και ακουμπησα στο ψυγειο. Οκ πηρε λιγο αλλα θεωρησα οτι ηταν μονο οπτικο το προβλημα. Ο μηχανικος λοιπον που το βγαλε, ειδε οτι απο την μικρη παραμορφωση του ψυγειου η φτερωτη του βεντιλατερ περνουσε οριακα πλεον απο το ψυγειο. Σιγα σιγα ομως, οσο λειτουργουσε το βεντιλατερ η φτερωτη ετρωγε το αλουμινιο, και καποια στιγμη εγινε η τρυπα. Ηταν πολυ μικρη η επαφη, γι αυτο το βγαλε μετα απο τοσο καιρο. Η τρυπα αλλωστε ηταν απο πισω, και οχι απο μπροστα οπως αν ηταν χτυπημενο απο πετρα προπορευομενου οχηματος. Δεν ειχε σημαδια μπροστα.

o_gavros
08/11/2014, 10:21
Για τον επόμενο ατυχήσαντα.
Επισκευές ψυγείων, στην Ιερά Οδό στο ρεύμα προς ΑΘηνα, 20 μέτρα πριν συναντήσουμε την Κωνσταντινουπόλεως στα δεξιάείναι ένας καλός και φτηνός μάστορας!
κάπου έχω και τα στοιχεία...

iliasfyntanidis
08/11/2014, 10:49
Για τον επόμενο ατυχήσαντα.
Επισκευές ψυγείων, στην Ιερά Οδό στο ρεύμα προς ΑΘηνα, 20 μέτρα πριν συναντήσουμε την Κωνσταντινουπόλεως στα δεξιάείναι ένας καλός και φτηνός μάστορας!
κάπου έχω και τα στοιχεία...
Tσαμάκος λέγεται και όντως είναι καλός στην δουλειά του.Εχω κολλήσει και εγώ και άλλοι ψυγείο εκεί,χωρίς πρόβληματα.