PDA

View Full Version : Μάνος Χατζιδάκις 1925 - 1994 (Σάν σήμερα)



menos
15/06/2010, 07:53
Σήμερα συμπληρώνονται 16 χρόνια από το θάνατό του
βάζω κάτι ....επίκαιρο που είχε πεί!

http://www.youtube.com/watch?v=D7zTjfcWN2U&feature=player_embedded

Εχετλαίος
15/06/2010, 07:57
Πολλές αλήθειες σε λίγες προτάσεις...
:sad:

vaska
15/06/2010, 11:44
Δεν κινδυνεύουμε από αυτούς που δεν μας μοιάζουν, κινδυνεύουμε από αυτούς που καταδιώκουν αυτούς που δεν μας μοιάζουν.

Απίστευτη ΣΟΦΙΑ σε μια πρόταση.

vangelis 64
15/06/2010, 13:19
Δυστυχώς ξεμείναμε από τέτοιες μορφές,τέτοιες προσωπικότητες...από ανθρώπους που γεννούν σοφία,που αφυπνίζουν ψυχές και συνειδήσεις...ας προσέχαμε.

Ο Μάνος έκανε το καθήκον του κι έφυγε.Τού ευχόμαστε να κάνει ξέγνοιαστα τίς βόλτες του εκεί πάνω στην Οδό ονείρων του. (http://www.youtube.com/watch?v=eABKBaV70wE) :sun:

Ζεύκας
15/06/2010, 13:54
:sad:

http://www.youtube.com/watch?v=gsX_FnBgbvw&feature=related

vangelis 64
15/06/2010, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
:sad:

http://www.youtube.com/watch?v=gsX_FnBgbvw&feature=related Ανατριχίλα...

ziggΥ
15/06/2010, 15:12
.. :(

tai
15/06/2010, 15:27
αντε να φεύγουν και οσοι καλοί έχουν(?) μείνει, να μην φαινόμαστε εμείς οι υπόλοιποι , πόσο άχρηστοι είμαστε.

οσο περνα ο καιρός τοσο φαίνεται ποσο δυσαναπλήρωτο ειναι το κενο :(

route 66
15/06/2010, 15:58
"Οποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά"
http://www.theschooligans.gr/site/index.php?option=com_content&task=view&id=19&Itemid=28

George20vt
16/06/2010, 02:25
Τί να πεί κανείς γι'αυτόν τον άνθρωπο που να μην ακουστεί κοινότυπο και στερεότυπο;

Πολλά χρόνια μπροστά η σκέψη και το πνεύμα του, πραγματική όαση σε μια εποχή που ο κίτρινος αυριανισμός μεσουρανούσε σε κάθε απεχθή μορφή του.

Χωρίς δήθεν και ταμπέλες, μακριά από τη λογική του "τσάμπα μάγκα", έδωσε στην πνευματική μας ζωή ένα απίστευτο πλούτο, έκανε τη χώρα μας να εξάγει τέχνη και πολιτισμό.

Ο Μ.Χ. γίνεται πλέον 16 ετών στον ουρανό που ύμνησε. Ένα τρελό παιδί, ένας αιώνιος έφηβος, ο μεγάλος ερωτικός...

byron
16/06/2010, 02:49
...

the who
16/06/2010, 04:21
http://www.youtube.com/watch?v=KlOCVbud2vQ

http://www.youtube.com/watch?v=vbfiG9QjeiU&feature=related

Cpt. Haddock
16/06/2010, 04:27
Μεγάλος μουσικός, μεγάλο ταλέντο.

Δεν περιορίστηκε στο κοινότυπο τραγούδι ενώ θα μπορούσε. Οι μελωδίες του είχαν παντα κατι το διαφορετικό, σα να ακους 12φθογγο, σε συγκριση με τον αλλο πόλο τότε της ελληνικής μουσικής.

Μεγάλη η συμβολή του στο Τριτο Πρόγραμμα, μεγάλη η συμβολή του στην προβολή της Ελλαδας (όσκαρ μουσικής), μεγάλη η συμβολή του στα συμφωνικά δρώμενα, καθώς ίδρυσε την πρωτη ουσιαστικα ιδιωτική ορχήστρα, μετά την Καμεράτα.

Αφοσιώθηκε στο "δημιούργημά" του και ειχα την τυχη να τον δω να διευθύνει την Ορχηστρα των Χρωμάτων.

:sad:

the who
16/06/2010, 04:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μεγάλος μουσικός, μεγάλο ταλέντο.

Δεν περιορίστηκε στο κοινότυπο τραγούδι ενώ θα μπορούσε. Οι μελωδίες του είχαν παντα κατι το διαφορετικό, σα να ακους 12φθογγο, σε συγκριση με τον αλλο πόλο τότε της ελληνικής μουσικής.

Μεγάλη η συμβολή του στο Τριτο Πρόγραμμα, μεγάλη η συμβολή του στην προβολή της Ελλαδας (όσκαρ μουσικής), μεγάλη η συμβολή του στα συμφωνικά δρώμενα, καθώς ίδρυσε την πρωτη ουσιαστικα ιδιωτική ορχήστρα, μετά την Καμεράτα.

Αφοσιώθηκε στο "δημιούργημά" του και ειχα την τυχει να τον δω να διευθύνει την Ορχηστρα των Χρωμάτων.

:sad:

Eιναι ο ανθρωπος που "πηρε" το μπουζουκι απο τους τεκεδες και το εβαλε στα σαλονια.

menos
16/06/2010, 05:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Eιναι ο ανθρωπος που "πηρε" το μπουζουκι απο τους τεκεδες και το εβαλε στα σαλονια.
Γιατί έχω την εντύπωση πως αυτό το έκανε ο Μανόλης Χιώτης? :confused:

http://www.youtube.com/watch?v=u0bDbdAmFSk&feature=related

Cpt. Haddock
16/06/2010, 05:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Γιατί έχω την εντύπωση πως αυτό το έκανε ο Μανόλης Χιώτης?:confused:

Ο Χιώτης βελτίωσε τον ήχο, βαζοντας διπλες χορδές ή/και 4ο ζευγος.

Πάντως το αγαπημένο μουσικο όργανο του Χατζιδάκι ηταν το Μαντολίνο

George20vt
16/06/2010, 05:50
...ας διορθώσει κάποιος λιγάκι τον τίτλο του θέματος, το "η" τον παχαίνει όπως έλεγε ο ίδιος.

vangelis 64
16/06/2010, 06:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ο Χιώτης βελτίωσε τον ήχο, βαζοντας διπλες χορδές ή/και 4ο ζευγος.
Δεν βελτίωσε τον ήχο τού οργάνου,έβαλε πράγματι την τέταρτη χορδή στο μπουζούκι(δεν το έκανε πρώτος αυτό,αλλά το επέβαλε) και πρώτος έβγαλε ηλεκτρικό ήχο,με ενισχυτή που έφερε από την Αμερική.

Ήταν όμως αυτός που που πήρε το μπουζούκι από την κακή του φήμη και τού έδωσε εντελώς άλλη υφή.

Πολύ μπροστά από την εποχή του ο Μανωλάκης:a23: :a23: :a23: ε βέβαια,άμα ακούς Django...:D

super_toto
16/06/2010, 06:41
Κρίμα που σ αυτό το θρεντ, καταλήξαμε να μιλάμε για μπουζούκια ...

αλλά πρώτη φορά είναι?

vangelis 64
16/06/2010, 06:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Κρίμα που σ αυτό το θρεντ, καταλήξαμε να μιλάμε για μπουζούκια ...

αλλά πρώτη φορά είναι? Και κρίμα που ο Χατζιδάκις μαγευόταν από τον ήχο τού Ζαμπέτα,ε;Παλιοόργανο σού λέω...

VANDA
16/06/2010, 06:45
Για όσους δεν το έχουν δει, υπάρχει και στο μοτο η φωνή του, και μάλιστα εντός... θέματος (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=54225). :)

Shaolin Monk
16/06/2010, 06:48
Τελικα ο ομορφος λογος, ειναι ο καλυτερος τροπος για να καταλαβαινουμε τα αυτονοητα μου φαινεται... :a19:

Cpt. Haddock
16/06/2010, 06:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Και κρίμα που ο Χατζιδάκις μαγευόταν από τον ήχο τού Ζαμπέτα,ε;Παλιοόργανο σού λέω...

Κοίτα Βαγγέλη, η ολικη συνεισφορά του μπουζουκιού στο lifestyle της ελληνικής μουσικής ειναι μαλλον αρνητική. Ξεκίνησε δε απο όταν δημιουργήθηκε η λογική του "αρχοντορεμπετικου" και ο καλός κόσμος θεωρουσε σικ να παει "στα μπουζουκια" να ακουσει τη μουσική του λαού.

Ετσι φτάσαμε στα σημερινα σκυλοπόπ εκτρώματα.


Ο Χατζιδακις, προς τιμήν του, δεν εδωσε τοσο βαρος στο μπουζουκι όσο σε άλλα νυκτά οργανα (πχ μαντολίνο), συνέχισε να συνθέτει συμφωνική μουσική, στα τελευταία χρονια δε αφοσιώθηκε σε αυτον τον τομέα.

Δεν κεφαλαιοποίησε την ανάγκη του κόσμου για πολιτικο τραγουδι με εύκολη μελωδια/επικό ρυθμο όπως εκανε ο "έτερος πόλος", ο Μικης. Τον οποίο Μικη τον θεωρώ εξισου ταλαντόυχο συνθέτη.

Τεσπα, τότε υπήρχαν ανθρωποι σαν τους προαναφερθέντες που εδιναν στην Ελλαδα ενα διεθνες brand name, βαζοντας διπλα και ποιητές με νομπελ.

Τώρα;

"Opa"

:sad: :sad:

vangelis 64
16/06/2010, 07:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κοίτα Βαγγέλη, η ολικη συνεισφορά του μπουζουκιού στο lifestyle της ελληνικής μουσικής ειναι μαλλον αρνητική. Ξεκίνησε δε απο όταν δημιουργήθηκε η λογική του "αρχοντορεμπετικου" και ο καλός κόσμος θεωρουσε σικ να παει "στα μπουζουκια" να ακουσει τη μουσική του λαού.

Ετσι φτάσαμε στα σημερινα σκυλοπόπ εκτρώματα.


Ο Χατζιδακις, προς τιμήν του, δεν εδωσε τοσο βαρος στο μπουζουκι όσο σε άλλα νυκτά οργανα (πχ μαντολίνο), συνέχισε να συνθέτει συμφωνική μουσική, στα τελευταία χρονια δε αφοσιώθηκε σε αυτον τον τομέα.

Δεν κεφαλαιοποίησε την ανάγκη του κόσμου για πολιτικο τραγουδι με εύκολη μελωδια/επικό ρυθμο όπως εκανε ο "έτερος πόλος", ο Μικης. Τον οποίο Μικη τον θεωρώ εξισου ταλαντόυχο συνθέτη.

Τεσπα, τότε υπήρχαν ανθρωποι σαν τους προαναφερθέντες που εδιναν στην Ελλαδα ενα διεθνες brand name, βαζοντας διπλα και ποιητές με νομπελ.
Συμφωνώ σε όλα,απλά να διευκρινήσω κάτι.Το μπουζούκι είναι μόνο ένα μουσικό όργανο.

Το πώς θα το χρησιμοποιήσει ο καθένας είναι άλλο θέμα τελείως.Οι περισσότεροι κοιτούν τον εύκολο δρόμο,με αποτέλεσμα τη σημερινή σκυλοκατάσταση που ανέφερες.

Πάντα κάποιος βρίσκεται να δείξει το δρόμο,να αναδείξει τίς δυνατότητες τού οργάνου.Στο μπουζούκι έτυχε να είναι ο Χιώτης.
Δεν είναι και λίγο πράγμα να γνωρίζεις τιμές από τον πρόεδρο τών ΗΠΑ,να τα λες και να ψάχνεσαι με τον Χέντριξ,τον Πρίσλεϊ,τον Σάμυ Ντέιβις Τζούνιορ,τον Σινάτρα κλπ

Τέλος πάντων..
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Τώρα;

"Opa"

:sad: :sad: Ακριβώς!:(

sniper
16/06/2010, 07:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
.....

Τώρα;

"Opa"

:sad: :sad:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
.... ειχα την τυχει να τον δω ......

Ώπα!!!! :lol:

vangelis 64
16/06/2010, 07:20
Εδώ (http://www.youtube.com/watch?v=sf05ANW6cGo) ένα όμορφο ραδιοφωνικό στιγμιότυπο με Χατζιδάκι και Ζαμπέτα να σπαμ..να τζαμάρουνε,μπαρδόν.:p
Ακούστε και το Νο 2.:beer: :beer:

vangelis 64
16/06/2010, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ώπα!!!! :lol: Απαπαααα:bigcry: :bigcry:

Cpt. Haddock
16/06/2010, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ώπα!!!! :lol:

ουπς :uplate:

διορθώθηκε :blush:


Βαγγέλη (και λοιποι οργανοΜπαίχτες), μια και μιλάμε για μουσική, εχω σπασει το κεφαλι μου να θυμηθω σε ποιο sountrack πρωτοακουστηκε η μουσική που έγινε μετα το "αν θυμηθείς τ' ονειρό μου" του Μικη

vangelis 64
16/06/2010, 07:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Βαγγέλη (και λοιποι οργανοΜπαίχτες), μια και μιλάμε για μουσική, εχω σπασει το κεφαλι μου να θυμηθω σε ποιο sountrack πρωτοακουστηκε η μουσική που έγινε μετα το "αν θυμηθείς τ' ονειρό μου" του Μικη Δεν ξέρω γαμώτη...:(

super_toto
16/06/2010, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Και κρίμα που ο Χατζιδάκις μαγευόταν από τον ήχο τού Ζαμπέτα,ε;Παλιοόργανο σού λέω...

Το μπουζουκι είναι ένα όργανο. Δεν είναι ούτε καλό όργανο ούτε κακό. Είναι απλά ένα όργανο. Και αν θεωρήσουμε ότι η μουσική είναι καλό πράγμα, τότε όλα τα όργανα καλά είναι.

Αυτό που είπα εγώ είναι ότι σε ένα θρεντ με θέμα τα 16 χρόνια από το θάνατο το Χατζηδάκη, είναι άκυρο να μιλάμε για τον Χιώτη που έβαλε 4 χόρδή στο μπουζούκι, άκουγε Χέντριξ και είχε και μία στρατοκάστερ στη ντουλάπα του για τις δυσκολες ώρες. Εσύ βλέπεις κάποιο συσχετισμό μεταξύ των δύο?

Εχετλαίος
16/06/2010, 07:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
.. Στο μπουζούκι έτυχε να είναι ο Χιώτης.

Kαι ο Λεμονόπουλος, και ο Στεργίου (Μπέμπης), και...και...

stokos
16/06/2010, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
:sad:

http://www.youtube.com/watch?v=gsX_FnBgbvw&feature=related

Εδώ και χρόνια στα "αγαπημένα" μου στο youtube.
Ο Χατζηδάκις είναι κληρονομιά για την Ελλάδα.

George20vt
16/06/2010, 07:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Βαγγέλη (και λοιποι οργανοΜπαίχτες), μια και μιλάμε για μουσική, εχω σπασει το κεφαλι μου να θυμηθω σε ποιο sountrack πρωτοακουστηκε η μουσική που έγινε μετα το "αν θυμηθείς τ' ονειρό μου" του Μικη

"The Honeymoon song"

...από την ταινία Luna de miel, του Michael Powell, 1959 (ή 1962 κατά κάποιους άλλους)

vangelis 64
16/06/2010, 07:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto


Αυτό που είπα εγώ είναι ότι σε ένα θρεντ με θέμα τα 16 χρόνια από το θάνατο το Χατζηδάκη, είναι άκυρο να μιλάμε για τον Χιώτη που έβαλε 4 χόρδή στο μπουζούκι, άκουγε Χέντριξ και είχε και μία στρατοκάστερ στη ντουλάπα του για τις δυσκολες ώρες. Εσύ βλέπεις κάποιο συσχετισμό μεταξύ των δύο? Φυσικά και βλέπω!Μιλάμε για δύο μουσικές μεγαλοφυίες.Γιατί θα έπρεπε να σταθούμε μόνο στον Μάνο;

Και τι άλλο τελος πάντων θα μπορούσαμε να πούμε γι' αυτόν;Τόσα διαμάντια έγραψε ο άνθρωπος και μπροστά τους οι πολλές κουβέντες περιττεύουν.

Όσο για τον άλλο Μανώλη,το Χιώτη,έχεις καταλάβει λάθος.:beer: :wave2:

vangelis 64
16/06/2010, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Kαι ο Λεμονόπουλος, και ο Στεργίου (Μπέμπης), και...και... Ο Χάρης ήρθε μετά,ήταν απίστευτος μουσικός,αλλά απευθύνθηκε σε πιο "μυημένους" γι' αυτό και δεν τον ξέρει κανένας σήμερα.

Ο δε Μπέμπης δεν άφησε κληρονομιά,δεν έγραψε τίποτα.Εκτός από ένα-δυο σόλο.
Τι να το κάνω εγώ που όλοι λένε το πόσο απίστευτα έπαιζε;:(

super_toto
16/06/2010, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Φυσικά και βλέπω!Μιλάμε για δύο μουσικές μεγαλοφυίες.Γιατί θα έπρεπε να σταθούμε μόνο στον Μάνο;

Και τι άλλο τελος πάντων θα μπορούσαμε να πούμε γι' αυτόν;Τόσα διαμάντια έγραψε ο άνθρωπος και μπροστά τους οι πολλές κουβέντες περιττεύουν.

Όσο για τον άλλο Μανώλη,το Χιώτη,έχεις καταλάβει λάθος.:beer: :wave2:

Ομολογώ ότι δεν σε καταλαβαίνω. Στην επαίτειο του θανάτου του Χατζηδάκη θα πρέπει να μνημονεύσουμε όλες τις μουσικες μεγαλοφυϊες?
Τέλος πάντων δεν βγάζουμε άκρη.

:beer:

George20vt
16/06/2010, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Φυσικά και βλέπω!Μιλάμε για δύο μουσικές μεγαλοφυίες.Γιατί θα έπρεπε να σταθούμε μόνο στον Μάνο;

Και τι άλλο τελος πάντων θα μπορούσαμε να πούμε γι' αυτόν;Τόσα διαμάντια έγραψε ο άνθρωπος και μπροστά τους οι πολλές κουβέντες περιττεύουν.

Όσο για τον άλλο Μανώλη,το Χιώτη,έχεις καταλάβει λάθος.:beer: :wave2:

Χωρίς να θέλω να απαξιώσω κανέναν, ας μην πέσουμε στην παγίδα του να συγκρίνουμε τα ψάρια με τα μακαρόνια (για να μην πω τίποτ'άλλο).

Ο Χιώτης σαν βιρτουόζος - δεξιοτέχνης ήταν μοναδικός (ίσως) στο είδος του και αυτό προκάλεσε τόσο θαυμασμό γύρω από τις ικανότητές του όσο και το σεβασμό όλων των μεγάλων μορφών της μουσικής που προαναφέρθηκαν.

Το συνθετικό του έργο όμως είναι απλά μη συγκρίσιμο με του Χατζιδάκι, γι'αυτό και φαντάζομαι οι όποιες ενστάσεις.

vangelis 64
16/06/2010, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Ομολογώ ότι δεν σε καταλαβαίνω. Στην επαίτειο του θανάτου του Χατζηδάκη θα πρέπει να μνημονεύσουμε όλες τις μουσικες μεγαλοφυϊες?
Τέλος πάντων δεν βγάζουμε άκρη.

:beer: Απλά,κανένα θέμα δεν είναι μονοδιάστατο.Μιλάμε για τον Μάνο,θα μιλήσουμε και για τον Γκάτσο,το Ζαμπέτα...όπου μάς βγει,γιατί όχι;

Θέλω να πω,τι νόημα έχουν επικήδειοι και κουβέντες τύπου "καλός ήτουνε,χρυσός ήτουνε...":wave2:

menos
16/06/2010, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Απλά,κανένα θέμα δεν είναι μονοδιάστατο.Μιλάμε για τον Μάνο,θα μιλήσουμε και για τον Γκάτσο,το Ζαμπέτα...όπου μάς βγει,γιατί όχι;

Θέλω να πω,τι νόημα έχουν επικήδειοι και κουβέντες τύπου "καλός ήτουνε,χρυσός ήτουνε...":wave2:
+1

vangelis 64
16/06/2010, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από George20vt
Χωρίς να θέλω να απαξιώσω κανέναν, ας μην πέσουμε στην παγίδα του να συγκρίνουμε τα ψάρια με τα μακαρόνια (για να μην πω τίποτ'άλλο).

Ο Χιώτης σαν βιρτουόζος - δεξιοτέχνης ήταν μοναδικός (ίσως) στο είδος του και αυτό προκάλεσε τόσο θαυμασμό γύρω από τις ικανότητές του όσο και το σεβασμό όλων των μεγάλων μορφών της μουσικής που προαναφέρθηκαν.

Το συνθετικό του έργο όμως είναι απλά μη συγκρίσιμο με του Χατζιδάκι, γι'αυτό και φαντάζομαι οι όποιες ενστάσεις. Ο Χιώτης δεν ήταν ούτε γρήγορος ούτε δεξιοτέχνης!Ήταν μεγαλοφυής.
Δεν μπορώ να σού περιγράψω τη δυσκολία τού να μην ξέρεις πού γράφεται το Λα και να ενορχηστρώνεις με το αυτί.

Ούτε μπορώ να καταλάβω πώς το μυαλό του γένναγε τέτοια πράγματα(πολύ πριν τον Χατζηδάκι)όταν οι άλλοι συνθέτες γυρίζανε γύρω απ' το ρε μινόρε.

Μάντεψε ποιός πρωτοέβαλε μπάσσο,κρουστά και πνευστά στην ορχήστρα.

Προς θεού,δεν τούς συγκρίνω!!:beer: :wave2:

sniper
16/06/2010, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από George20vt
....

Το συνθετικό του έργο όμως είναι απλά μη συγκρίσιμο με του Χατζιδάκι, γι'αυτό και φαντάζομαι οι όποιες ενστάσεις.


Η Μουσική δεν έχει κανόνες κι άρα δεν είναι μετρήσιμη. Για κάποιους ο Χατζιδάκης είναι χάλια και τους αρέσει μέταλ.....

Μην πέφτετε στην παγίδα των ΜΜΕ και των εταιρειών...

sniper
16/06/2010, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
.....

Μάντεψε ποιός πρωτοέβαλε μπάσσο,κρουστά και πνευστά στην ορχήστρα.

....

Ο Cab Calloway? :lol:

TROOPER
16/06/2010, 08:18
βανζελ δε πας σε καμια παραλια λεω γω?

:wave2:

vangelis 64
16/06/2010, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ο Cab Calloway? :lol: :bigcry: :rotflmao: :lol: :bawl: :bawl:
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
βανζελ δε πας σε καμια παραλια λεω γω?

:wave2: έχει μπάλα ρε συ.:p

TROOPER
16/06/2010, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
:bigcry: :rotflmao: :lol: :bawl: :bawl: έχει μπάλα ρε συ.:p

ναι αλλα δε βλεπω να σε βοηθαει αυτο :lol:

George20vt
16/06/2010, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Η Μουσική δεν έχει κανόνες κι άρα δεν είναι μετρήσιμη. Για κάποιους ο Χατζιδάκης είναι χάλια και τους αρέσει μέταλ.....

Μην πέφτετε στην παγίδα των ΜΜΕ και των εταιρειών...

Μετρήσιμη μπορεί να μην είναι, αλλά κανόνες έχει...

Περί διλλήματος "Χατζιδάκις ή Metal", είναι σα να λέμε περί ορέξεως, με ό,τι τη βρίσκει ο καθένας.

Τώρα αυτό με τα ΜΜΕ και τις εταιρείες δεν το πολυέπιασα :sick:
Θεωρείς πως οι εταιρείες σήμερα (και όχι μόνο) γαλουχούν και κατευθύνουν το κοινό προς "Χατζιδακικά" ακούσματα;

sniper
16/06/2010, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ναι αλλα δε βλεπω να σε βοηθαει αυτο :lol:

Είπε, πέταξε την χέτη, και αποσύρθηκε στο στάντυ να ακούσει λίγο Χατζιδάκι.....

vangelis 64
16/06/2010, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ναι αλλα δε βλεπω να σε βοηθαει αυτο :lol: Πώς!Ξέρεις τι μελέτη ρίχνω με το ποδόσφαιρο;Μού πιάσαν την πάρλα όμως:blush:

TROOPER
16/06/2010, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Είπε, πέταξε την χέτη, και αποσύρθηκε στο στάντυ να ακούσει λίγο Χατζιδάκι.....

εχει μπαλα ρε :lol: :lol: :lol:

Cpt. Haddock
16/06/2010, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από George20vt
"The Honeymoon song"

...από την ταινία Luna de miel, του Michael Powell, 1959 (ή 1962 κατά κάποιους άλλους)

:a013: :beer: :beer: :beer:

ευχαριστω :wave2:

TROOPER
16/06/2010, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Πώς!Ξέρεις τι μελέτη ρίχνω με το ποδόσφαιρο;Μού πιάσαν την πάρλα όμως:blush:

αλλαξε τοτε τις δραστηριοτητες σου αρδην!!!

εχει γινει ο εγκεφαλος πουρες :lol: :lol:

vangelis 64
16/06/2010, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από George20vt

Τώρα αυτό με τα ΜΜΕ και τις εταιρείες δεν το πολυέπιασα :sick:
Θεωρείς πως οι εταιρείες σήμερα (και όχι μόνο) γαλουχούν και κατευθύνουν το κοινό προς "Χατζιδακικά" ακούσματα; σίγουρα.Υπάρχει άνθρωπος που δεν ξέρει τίς Έξι λαϊκές ζωγραφιές ή την Πορνογραφία;:bigcry: :bigcry:

vangelis 64
16/06/2010, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αλλαξε τοτε τις δραστηριοτητες σου αρδην!!!

εχει γινει ο εγκεφαλος πουρες :lol: :lol: Πουρό είμαι,έχω δικαίωμα.:winka:

TROOPER
16/06/2010, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Πουρό είμαι,έχω δικαίωμα.:winka:

και οπως λεει και ο λομβερδος...''δεν πεθαινουν κιολας!!!'':lol: :lol: :lol:

Cpt. Haddock
16/06/2010, 08:46
Κορίτσια, δεν πατε παραπερα να παιξετε κουτσό; :wave2:

OldMan
16/06/2010, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κορίτσια, δεν πατε παραπερα να παιξετε κουτσό; :wave2:
Όπου ακουστεί Χατζιδάκης ή Τσανακλίδου, γεμίζει "χαρούμενους" το περιβάλλον ...:winka:

(δεν λέω για Πρωτοψάλτη, γιατί πάει και ο TROOPER οπότε έιναι αντιδεντολογικό..)

vangelis 64
16/06/2010, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κορίτσια, δεν πατε παραπερα να παιξετε κουτσό; :wave2: Άσ'τον έχει κέφια τώρα...σκόραρε η ομάδα του.:D

Cpt. Haddock
16/06/2010, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όπου ακουστεί Χατζιδάκης ή Τσανακλίδου, γεμίζει "χαρούμενους" το περιβάλλον ...:winka:

οχι και Τσανακλιδου ρε :cry:

vangelis 64
16/06/2010, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όπου ακουστεί Χατζιδάκης ή Τσανακλίδου, γεμίζει "χαρούμενους" το περιβάλλον ...:winka: Just laughin' and gay like a clown:p

OldMan
16/06/2010, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
οχι και Τσανακλιδου ρε :cry:
Γιατί όχι, καλή μου ..??? :D

sniper
16/06/2010, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί όχι, καλή μου ..??? :D

δεν του αρεσει το νέο κύμα.....

:smokin:

Cpt. Haddock
16/06/2010, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Just laughin' and gay like a clown:p

Αλλoς κ*λο:a024: απο δω με τους platters :bawl:

vangelis 64
16/06/2010, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αλλoς κ*λο:a024: απο δω με τους platters :bawl: Το χόρευες κι εσύ με βερμούτ;:smilea:

Cpt. Haddock
16/06/2010, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Το χόρευες κι εσύ με βερμούτ;:smilea:

Eγω ΔΕΝ είχα γεννηθεί τότε :evil:



Μλκ μπήκε ο τρουπερ και γ@μηθηκε το θρεντ

:sad:

sniper
16/06/2010, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Το χόρευες κι εσύ με βερμούτ;:smilea:

Κάπου παιζει και φωτό με κόκκινη προπέλα.... :lol: :lol:

TROOPER
16/06/2010, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
....


Μλκ μπήκε ο τρουπερ και γ@μηθηκε το θρεντ

:sad:

ναι ο τροοπερ σας φταιει.οχι το αλλο το πουρο που σε θρεντ στη μνημη του χατζηδακι εχει αρχισει τις συγκρισεις απο τον χιωτη μεχρι τον μπατιστουτα.

:rolleyes:

vangelis 64
16/06/2010, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ναι ο τροοπερ σας φταιει.οχι το αλλο το πουρο που σε θρεντ στη μνημη του χατζηδακι εχει αρχισει τις συγκρισεις απο τον χιωτη μεχρι τον μπατιστουτα.

:rolleyes: Σε παρακαλώ...ο Γκάμπριελ τό'χει το ακορντεόν.

OldMan
16/06/2010, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κάπου παιζει και φωτό με κόκκινη προπέλα.... :lol: :lol:
In a very specific URL ... :winka:

sniper
16/06/2010, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Σε παρακαλώ...ο Γκάμπριελ τό'χει το ακορντεόν.

Από το Γκάμπριελ βγαίνει το gixxerpap?

vangelis 64
16/06/2010, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Από το Γκάμπριελ βγαίνει το gixxerpap? Εμ τι νόμιζες;:confused:

Cpt. Haddock
16/06/2010, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Σε παρακαλώ...ο Γκάμπριελ τό'χει το ακορντεόν.

Μπαντονεόν :winka:

sniper
16/06/2010, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μπαντονεόν :winka:

Όχι ο Γκάμπριελ δλδ; :lol:

vangelis 64
16/06/2010, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μπαντονεόν :winka: σωστόοοος!!

εμμμ...δεεεε φωνάζουμε κανα γενικό σιγά σιγά μην τρίζουν τα κόκκαλα τού Χατζιδάκι; :blush: