PDA

View Full Version : Σκέφτομαι την αγορά μηχανής.. αλλα έχω κάποιες ερωτήσεις!! :)



geodeath
15/06/2010, 12:50
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Η πρώτη μου επαφή με "μηχανή" ήταν ένα τσαπάκι 50άρι πριν καμιά 10 χρόνια το οποίο με βόλεψε πολύ για τις τότε μετακινήσεις μου εντός πόλης (θεσσαλονίκη).
Τώρα τελευταία μου έχει μπει στο μυαλό η ιδέα να πάρω πάλι μηχανή (το τσαπάκι το είχα δώσει βλακωδώς τότε για ψίχουλα ενώ ακόμα και τώρα θα μου ήταν χρήσιμο) αλλα επειδή βλέπω πως οι τιμές στα καινούρια είναι μεγάλες σχετικά, σκέφτηκα την αγορά κάποιου μεταχειρισμένου που σαφώς συμφέρει αν δεν πέσεις σε κολλημένα/πιωμένα μηχανάκια!

Σαν αναβάτης γενικά δεν είμαι πολύ έμπειρος. Πέρα απο το τσαπάκι και το ποδήλατο, έχω οδηγήσει πάπιες και σκούτερ οπότε απο streen, enduro, on/off κτλ δεν έχω ιδέα φυσικά.

Ψάχνωντας της αγγελίες, είδα οτι υπάρχουν πολλά μηχανάκια γύρω στα 600-700 ευρώ που είναι μια καλή τιμή για μένα για την τρέχουσα χρονική περίοδο (πρέπει να βγάλω και το δίπλωμα ντε, άλλη ιστορία απο εκεί, αλήθεια, ο καλύτερος τρόπος ποιος είναι για κάποιον που έχει ήδη δίπλωμα για 50άρι;) και είπα να σας ρωτήσω την γνώμη σας.. Τι είδους μηχανή θα προτείνατε και ποιά συγκεκριμένα μοντέλα απο την εμπειρία σας για μετακίνηση κυρίως εντός πόλεως, σε κοντινές εκτός πόλεως ίσως αποστάσεις; Σκέφτομαι και λίγο την εκτός δρόμου δυνατότητα, όχι για τίποτα υπερβολές με ολόσωμες στολές μέσα στα δάση αλλα να μπορώ να βγω και εκτός. Αυτό το τελευταίο σαν σκέψη..

Προσωπικά το στυλ των μηχανών που μου αρέσει περισσότερο είναι τα enduro λόγω της θέσης (όρθια) και λόγω της άνεσης φαντάζομαι. Επίσης σου δίνουν και την δυνατότητα να βγεις εκτός, πάλι φαντάζομαι. Η διαφορά με τα ον/οφφ ποιά είναι; Στην κατηγορία αυτή, ποια μοντέλλα/μάρκες σας έχουν βγάλει ασπροπρόσωπους δεδωμένου οτι μιλάμε για μεταχειρισμένο (οπότε όσο πιο αξιόπιστο τόσο το καλύτερο).

Γνωρίζω οτι οι ερωτήσεις μου είναι λίγο γενικές, αλλα μιλώντας θα καταλήξουμε!!
Για παράδειγμα βλέπω αγγελία 2 yamaha dt 125 σε καλή τιμή και (φαίνονται) σε καλή κατάσταση..

Ίσως σε λίγο καιρό να είμαι ένας απο εσάς.. :beer:

υ.γ. να αναφέρω εδώ οτι δεν θέλω μηχανή που να τρέχει πολύ, δε με νοιάζει κιόλας.. ο μόνος λόγος για τον οποίο θα έπαιρνα μεγαλύτερο κυβισμό απο 125-200 είναι άμα είναι πάνω κάτω στα ίδια λεφτά αλλα μετά έχω να σκεφτώ σήματα/φόρους κτλ απο τα οποία είμαι άσχετος!

Anritsu
15/06/2010, 13:03
φίλε καλώς ηρθες

Βγάλε το δίπλωμα με το καλό , πάρε και ενα κράνος της προκοπής αν δεν έχεις και μηχανάκι θα βρεις . Βεβαία με 700 - 800 εβρα που λες , αν θες απαραίτητα εργαλείο μετακίνησης , θα βρεις το πολύ πολύ ενα μέτρια μεταχειρισμένο παπι 100 -124 κ.ε η κάποια πολύυυυ παλιά μότο ανεξαρτήτως κυβικών . Προσωπικά είμαι της γνώμης καινούριο , για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο άλλα εκει ανεβαίνει το κασέ . Αν θες για να βοηθήσεις και εμάς , προσπάθησε να κατασταλάξεις σε ποσά κυβικά θα καταλήξεις και αν έχεις κάποια προτίμηση σε μοντέλο και μάρκα
Μόλις το μάθεις αυτό ειναι πιο εύκολη ερευνά και το διάβασμα για ένα μόνο μοντέλο , και η τελική ευρεση καποιου καλού μεταχειρισμένου ...

Αυτα και οτι θες ρώτα (αφου πρώτα έχεις ψάξει στο φορουμ χωρις να βρεις κάτι)

:wave2:

nobody
15/06/2010, 13:18
καλησπερα και καλως ηρθες

αυτα που ρωτας εχουν απαντηθει πολλακις σε αντιστοιχα θεματα με τον τιτλο ¨νεος οδηγος","πρωτη μηχανη" και συναφη.μια αναζητηση εκει και θα σε βοηθησουν αρκετα

να σημειωσω πως το μηχανακι που προτεινεις ειναι διχρονο.κοιτα και για καποιο τετραχρονο αν θες

το ποσο που διαθετεις ειναι μικρο ακομα και για μεταχειρισμενο.καταλαβαινω βεβαια οτι αυτα μπορεις να διαθεσεις τελοσπαντων.απλα με αυτα τα χρηματα θα βρεις κατι σχετικα παλιο να ξερεις,τουλαχιστον 12 και βαλε χρονων.με οτι συνεπαγεται αυτο.οποτε η κανεις υπομονη μπας και μαζεψεις παραπανω χρηματα να παρεις κατι πιο προσφατο και ισως και σε καλυτερη κατασταση,με λιγοτερα χιλιομετρα η ψαχνεις για κατι μικρο και αξιοπιστο που να εισαι οσο το δυνατον καλοσυντηρημενο

η διαφορα εντουρο-ον/οφφ ειναι πως τα πρωτα ειναι για πιο χωματινη χρηση(βασικα γιαυτον τον λογο κατασκευαστηκαν) ενω τα δευτερα ειναι διπλης χρησης οπως λεει και το ονομα τους(on the road/off the road).για δυσβατα μονοπατια,κροκαλες και γενικα πολυ βουνο κατασταση ειναι τα εντουρο,για ηπιους χωματοδρομους χωρις πολλες απαιτησεις μια χαρα σε πανε και τα δευτερα.κοιτα στην ενοτητα χωματινο τερεν να βρεις οσες πληροφοριες θες

TROOPER
16/06/2010, 03:24
καλως ηρθες :beer: :beer:

sadengr
16/06/2010, 04:58
Για ριξε μια ματια:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=98621