PDA

View Full Version : Eliminator Kai ΥΠΕΡΘΕΡΜΑΝΣΗ



arakis
15/06/2010, 18:17
Γειά σας σύντροφοι!

Απέκτησα πρόσφατα το Kawasaki Eliminator 250 σε εξαιρετική κατάσταση, ούτε διαροές, ούτε παράξενοι θόρυβοι, μόνον ψιλομαζέματα χρειαζόταν, ό μ ω ς :

Τρεις διαφορετικοί μηχανικοί μου έκρουσαν τον κώδονα κινδύνου για το πρόβλημα αυτών των κινητήρων να ανεβάζουν θερμοκρασία και να καίνε φλάτζα... Ωστόσο, ο μηχανικός που το πήγα για σέρβις, μου εξήγησε πως το θέμα προλαμβάνεται, ή με την παράκαμψη του αισθητήρα ώστε να δουλεύει μόνιμα το βεντιλατέρ, ή για πιο σίγουρα, με την προσθήκη μεγαλύτερου ψυγείου.

Γνωρίζει κάποιος για όλο αυτό το θέμα;

pilotos_xtreme
15/06/2010, 18:58
ασε φιλε το ιδιο εχει κ ο πατερας μου κ ανεβαζει θερμοκρασια.
ο μηχανικος του πε ακριβως αυτο οτι να προσεχει γτ βγαζουν προβλημα.
τωρα τι να σου πω, αμα δεις οτι υπερθερμαινετε κλειστο κ αστο λιγο η ριξε λιγο νερο στο ψυγειο κ κινητηρα.

arakis
15/06/2010, 19:07
Το θέμα είναι να ΜΗΝ προλάβει να ανεβάσει... Πάντως , η λύση του νερού ίσως το ψύξει απότομα και απο τη συστολή να γίνει ζημιά. Με το που ανάβει το led της θερμοκρασίας, πρέπει να το σβήσει άμεσα!

the who
16/06/2010, 03:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
αμα δεις οτι υπερθερμαινετε κλειστο κ αστο λιγο η ριξε λιγο νερο στο ψυγειο κ κινητηρα. [/B]



Τι του λες ακριβως?Να ριξει νερο σε κινητηρα και ψυγειο?Γιατι?Για να τα σπασει ολα?
:nono:

DeusEx
16/06/2010, 04:04
αμα ριξεις κρυο νερο, οταν η μηχανη καιει θα σου μεινει στο χερι ...

αν οντως βιαζεσαι κ πρεπει να κινηθεις, καλυτερα κατουρα το ... (δεν κανω πλακα!) Δεν θα παθει ζημια κ θα ψυχθει αμεσα ...

georgis4
16/06/2010, 04:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
αμα ριξεις κρυο νερο, οταν η μηχανη καιει θα σου μεινει στο χερι ...

αν οντως βιαζεσαι κ πρεπει να κινηθεις, καλυτερα κατουρα το ... (δεν κανω πλακα!) Δεν θα παθει ζημια κ θα ψυχθει αμεσα ...
Αλλη μια ιδιοτητα του κατουρηματος....μεχρι στιγμης ηξερα μονο για το κατουρημα μετα απο τσίμπημα μεδουσας :lol:

the who
16/06/2010, 04:37
Ελα θειο,ωρα ειναι γιατι μαμηθηκε κι αυτο.

p@nos
16/06/2010, 04:49
ti grafete re paidia


:eek: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

arakis
16/06/2010, 06:43
Ρε παιδιάααα, τι γράφετεεε!!! Κρύο νερό σε ζεστή μηχανή; :)

DeusEx
16/06/2010, 06:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από arakis
Ρε παιδιάααα, τι γράφετεεε!!! Κρύο νερό σε ζεστή μηχανή; :)

οχι κρυο ρε? τι να σου κανει ?

παγωμενο θελει ...

:lol:

με πολλα παγακια, ειναι κ καυσωνας ...

OldMan
16/06/2010, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ελα θειο,ωρα ειναι γιατι μαμηθηκε κι αυτο.
Μπαα μια χαρά απορία διατύπωσε ο άνθρωπος ...

Και ΔΕΝ θα σφαχτούνε τα περί "κρύου νερού στο ζεστό μοτέρ" για να βλέπουμε μέχρι που μπορεί να φτάσει η λαλακία μας ... :winka:

SVX
16/06/2010, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
ασε φιλε το ιδιο εχει κ ο πατερας μου κ ανεβαζει θερμοκρασια.
ο μηχανικος του πε ακριβως αυτο οτι να προσεχει γτ βγαζουν προβλημα.
τωρα τι να σου πω, αμα δεις οτι υπερθερμαινετε κλειστο κ αστο λιγο η ριξε λιγο νερο στο ψυγειο κ κινητηρα.

ολα τα kawasaκια ζεσταινονται... εγω στο Zxr το 250αράκι ειχα βανει πατεντα χειροκινητο βεντιλατερ (γιατι αυτοματο πρωτα πεθαινε και μετα ερχοταν η ψυξη) ή το άνοιγα στην δημοσιά για να το χτυπάει ο αέρας (έπιανε πάντα αυτό το κόλπο) :smokin:

Εχετλαίος
16/06/2010, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από arakis
Ρε παιδιάααα, τι γράφετεεε!!! Κρύο νερό σε ζεστή μηχανή; :)

Γιατί; Στην κατοχή όντε υπερθερμαίνονταν τα πολυβόλα δεν τα κατουρούσαν για να κρυώσουν (λιγάκι);

OldMan
16/06/2010, 08:41
Η λύση του μεγαλύτερου ψυγείου είναι σωστή ...
Σε συνδιασμό με άλλη αντλία είναι σωστότερη ...
Αν το κύκλωμα στο μοτέρ επιτρέπει την αυξημένη παροχή ψυκτικού υγρού είναι σωστότατη...

BLACKGAS
16/06/2010, 08:43
Βάλε μεγαλύτερο ψυγείο ΚΑΙ απομόνωσε τη βαλβίδα του βεντιλατέρ. Φθηνό και σίγουρο :wave2: :wave2: :wave2:

arakis
16/06/2010, 14:16
Λοιπόν, η Kawasaki επειδή κατάλαβε και η ίδια το πρόβλημα, έβγαλε τα τελευταία El με μεγαλύτερο ψυγείο, οπότε μάλλον αυτή είναι η λύση...
Αν αρπάξει το μοτέρ είναι ήδη αργά! Σκοπός είναι να προληφθεί η κατάσταση ώστε, να κοιτάω το δρόμο κι όχι το λαμπάκι της θερμοκρασίας.
Μήπως μου τα παρουσίασαν υπερβολικά τα διάφορα μαστόρια, πάντως; ...Και για να το διασκεδάσουμε το θέμα, στις ανηφόρες, αρχίζω να λέω κρύα ανέκδοτα σκύβοντας στο ψυγείο...

Antwnis
17/06/2010, 06:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
αμα ριξεις κρυο νερο, οταν η μηχανη καιει θα σου μεινει στο χερι ...

αν οντως βιαζεσαι κ πρεπει να κινηθεις, καλυτερα κατουρα το ... (δεν κανω πλακα!) Δεν θα παθει ζημια κ θα ψυχθει αμεσα ...


Πολύ KINKY STUFF το thread αυτό!
Απορώ πως Εκείνος δεν έχει παρέμβει μέχρι στιγμής.....

Γιατι σε λίγο... Θα ανοίξει thread καποιος με θέμα:

"Είναι Κυριακή πρωί και μού τελέιωσε το γαλάκτωμα που βάζω στη σέλλα μετά το πλύσιμο. Τι άλλο μπορώ να χρησιμοποιήσω?"

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :confused:

DeusEx
17/06/2010, 06:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
Τι άλλο μπορώ να χρησιμοποιήσω?"

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :confused:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:lol:

OldMan
17/06/2010, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:lol:
Ή θα προτείνεις κάτι για την σέλα ή σφάζεσαι στο γόνατο ...

(τα γέλια δεν βοηθάνε κάποιον που έχει πραγματικό πρόβλημα με το γαλάκτωμα της σέλας του..) :D

DeusEx
17/06/2010, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ή θα προτείνεις κάτι για την σέλα ή σφάζεσαι στο γόνατο ...

(τα γέλια δεν βοηθάνε κάποιον που έχει πραγματικό πρόβλημα με το γαλάκτωμα της σέλας του..) :D

οκ , λοιπον ... αφου δεν εχει γαλακτωμα για την σελα του, μπορω να του προτεινω ενα ωραιοτατο γαλακτωμα για τον ποπουδακι του, που θα ερθει σε επαφη με την σελα του!

OldMan
17/06/2010, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
οκ , λοιπον ... αφου δεν εχει γαλακτωμα για την σελα του, μπορω να του προτεινω ενα ωραιοτατο γαλακτωμα για τον ποπουδακι του, που θα ερθει σε επαφη με την σελα του!
Κανένα πρόβλημα αρκεί να μην είναι δικής σου hand made παραγωγής ...!!! :smokin:

(εκτός αν ακριβώς αυτό θέλει, οπότε πάω πάσο ..) :blush:

notakos600
17/06/2010, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κανένα πρόβλημα αρκεί να μην είναι δικής σου hand made παραγωγής ...!!! :smokin:

(εκτός αν ακριβώς αυτό θέλει, οπότε πάω πάσο ..) :blush:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DeusEx
17/06/2010, 09:56
τα χειροποιητα ειναι τα καλυτερα!

εσεις οι OLD θα'πρεπε να τα εκτιματε αυτα ...

Δυστηχως δεν εχω για ολους ... οποιος προλαβει !!!

Bowleno
17/06/2010, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από arakis
Λοιπόν, η Kawasaki επειδή κατάλαβε και η ίδια το πρόβλημα, έβγαλε τα τελευταία El με μεγαλύτερο ψυγείο, οπότε μάλλον αυτή είναι η λύση...
Αν αρπάξει το μοτέρ είναι ήδη αργά! Σκοπός είναι να προληφθεί η κατάσταση ώστε, να κοιτάω το δρόμο κι όχι το λαμπάκι της θερμοκρασίας.
Μήπως μου τα παρουσίασαν υπερβολικά τα διάφορα μαστόρια, πάντως; ...Και για να το διασκεδάσουμε το θέμα, στις ανηφόρες, αρχίζω να λέω κρύα ανέκδοτα σκύβοντας στο ψυγείο...


κρύα ανέκδοτα στο EL; μπα, κουφό σαν εμένα είναι αυτό.

η πιό καλή λύση είναι να έχεις ένα δοχείο με υγρό άζωτο (-172 βαθμοί λέμε) και εκεί που πάει να ανεβάσει θερμοκρασίες το ψεκάζεις λίγο και έτοιμος!

(όταν πάρεις τα πιστόνια στο χέρι πες μου :D )

arakis
25/07/2010, 18:07
Μπα, τη βρήκα τη λύση:
Ένα καλό καθάρισμα στο ψυγείο που απο τις λάσπες θύμιζε χελιδονοφωλιά και απομάκρυνση του πλαστιού κουτιού γύρω απ το ψυγείο, για το καλοκαίρι τουλάστιχον...

Μετά απ' αυτά, δεν άναψε ξανά το βεντιλατέρ, μέχρι που το άφησα επίτηδες γιατί νόμιζα πως χάλασε!

Τέλος, καλό ψυκτικό, τακτικός έλεγχος και χρήση LRP βενζίνης και μάλλον θα τη βγάλει καθαρή το χρέπι...

daz
25/07/2010, 18:57
Τουλάχιστον δε θα ψάχνεις απόμερο μέρος να το κατουρήσεις. :smokin: :lol: :wave2:

arakis
25/07/2010, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Τουλάχιστον δε θα ψάχνεις απόμερο μέρος να το κατουρήσεις. :smokin: :lol: :wave2:
...σιγά που θα έψαχνα κι απόμερο...:lol: :lol:

Καλά που δε μου 'παν να το χέσω κιόλας:rotflmao: ....