PDA

View Full Version : Προβλημα με τα φλας..(μαλλον διακοπτης)



atopos
16/06/2010, 00:28
Λοιπον αδερφια,μολις προχθες αγορασα ενα kle και μου εβγαλε χθες το βραδυ προβλημα με τα φλας..

Μαλλον ειναι κακη επαφη στον διακοπτη επειδη 1 στις 3 αναβει το αριστερο και 1-10 το δεξι.

Καμια ιδεα απο τους εμπειροτερους?

Να του ριξω λιγο λαδακι μηπως εχει πιασει βρωμα η να προσπαθησω να "λυσω" ολο τον διακοπτη?

Sapadak
16/06/2010, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από atopos
Λοιπον αδερφια,μολις προχθες αγορασα ενα kle και μου εβγαλε χθες το βραδυ προβλημα με τα φλας..

Μαλλον ειναι κακη επαφη στον διακοπτη επειδη 1 στις 3 αναβει το αριστερο και 1-10 το δεξι.

Καμια ιδεα απο τους εμπειροτερους?

Να του ριξω λιγο λαδακι μηπως εχει πιασει βρωμα η να προσπαθησω να "λυσω" ολο τον διακοπτη?

Οχι λαδακι

Δοκιμασε πριν το λυσεις ενα σπρευ επαφων.
Αν δεν, ανοιξετε το-καθαρισετο-ριξε σπρευ επαφων παλι και μαλλον θα εισαι οκ

tai
16/06/2010, 11:11
μούλιασε τον διακόπτη με αντισκουριακο και δούλεψε τον επανειλημμένα να "τριφτούν " οι επαφές.

OldMan
16/06/2010, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
αντισκουριακο
Το γράφεις με "ου" για να μην πάρει αυτό που βάζουμε στις νουλάπες για τον σκώρο ..??? :confused:

tai
16/06/2010, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το γράφεις με "ου" για να μην πάρει αυτό που βάζουμε στις νουλάπες για τον σκώρο ..??? :confused:
για σκουρια ειναι, σκουριακο το λεω:lol: :rotflmao:

OldMan
16/06/2010, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
για σκουρια ειναι, σκουριακο το λεω:lol: :rotflmao:
Ααα και εγώ νόμισα ότι είναι κατά του σκουρήματος ...
(σαν αντηλιακό ένα πράγμα..) :winka:

georgio
16/06/2010, 12:56
Όπως σου είπαν ή WD40 (αντισκωριακό-αντισκουριακό, όπως αγαπάς :D ) ή σπρέυ επαφών αλλά πάρε με λάδι γιατί είναι κινούμενη επαφή (υπάρχουν δύο είδη σπρέυ επαφών με και χωρίς λάδι, για κινούμενες και μη επαφές αντίστοιχα). :wave2:

atopos
16/06/2010, 21:20
Τελικα δεν κρατηθηκα και του εβαλα λιγο λαδακι σε σπρευ τα ξημερωματα και καταφερα να το κολλησω εντελως .
Περασα το μεσημερακι απο τον μηχανικο και του ζητησα "σπρευ επαφων",βγαζει ενα μπουκαλακι wd-40 και το ψεκαζει αλλα τζιφος...Φευγω και πανω που λεω πως δεν γλιτωνω το λυσιμο του διακοπτη αρχισε να δουλευει ρολοι!

Οποτε φτηνα την γλιτωσα την πρωτη χαζοζημια στο μηχανακι μου...

atopos
19/06/2010, 23:40
Δυστηχως η "επιδιορθωση" δεν κρατησε και συνεχιζει τα σκαλωματα..

the who
20/06/2010, 01:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από atopos
Τελικα δεν κρατηθηκα και του εβαλα λιγο λαδακι σε σπρευ τα ξημερωματα και καταφερα να το κολλησω εντελως .
Περασα το μεσημερακι απο τον μηχανικο και του ζητησα "σπρευ επαφων",βγαζει ενα μπουκαλακι wd-40 και το ψεκαζει αλλα τζιφος...Φευγω και πανω που λεω πως δεν γλιτωνω το λυσιμο του διακοπτη αρχισε να δουλευει ρολοι!

Οποτε φτηνα την γλιτωσα την πρωτη χαζοζημια στο μηχανακι μου...

Στα ειπε ο Sapadak αλλα δεν τον ακουσες.Ανοιξε τωρα τον διακοπτη,καθαρισε λαδια και μακα πολυ καλα,καθαρισε-τριψε ελαφρα τις επαφες,ριξε σπρευ επαφων και ξανακλειστον.Αν δεν ξαχασεις κατι απ εξω τοτε 99% θα δουλεψει.:wave2: