PDA

View Full Version : Ο φοβος στο ταξιδι



sallako
04/07/2005, 09:19
Με αφορμη την απαντηση του φιλου Tropea (ισως καποια στιγμη να γινουμε, αλλα ετσι για να σπασουμε λιγο τον παγο χρησιμοποιω την λεξη) στο post του electromoto: ταξιδι στην ευρωπη.
Προσοχη ΔΕΝ κρινω την απαντηση του(αλλωστε συμφωνω με την διευκρινηση του) απλα η λεξη φοβος μου δινει το ερεθισμα και ανοιγω αυτο το τοπικ (για να μη χαλασω και την συζητηση του electromoto.

Εδω και ποοολυ καιρο ετοιμαζω το ταξιδι μου στο εξωτερικο.Θα ξεκινησουμε μονοι με την γυναικα μου και στην πορεια θα βρεθουμε με αλλο ζευγαρι(καλως εχοντων των πραγματων,παντα).
Μοτοσυκλετιστες-οχι απο καποιο φορουμ,απλα αυτους που γνωριζω απο κοντα- (αν ειναι σωστος ο ορος σε καποιες περιπτωσεις) αλλα και πολλοι(οι περισσοτεροι) εξω απο το χωρο,η πρωτη λεξη που εβγαζαν απο το στομα τους μαντεψτε ποια ηταν.Ναι σωστα .........Δεν φοβασε?
Προσπαθωντας να μαθω που εστιαζουν τον φοβο ,οι μη γνωστες μηχανης ειχαν στο μυαλο τους το ατυχημα στην χειροτερη μορφη του και οι γνωστες τις επιθεσεις,βανδαλισμους,κλεψιες.Μου φερναν διαφορα παραδειγματα που ακουσαν απο τριτους ή διαβασαν.
Αποτελεσμα?
Εσεις τι λετε?
Τρομοκρατηθικα(και εχω και καινουρια μηχανη.Μιλαμε αστακο την εκανα-οχι πως με χαλαει)
Ενα ταξιδι με μοτοσυκλετα και οτι συναισθηματα μπορει να σου αποφερει εγινε εφιαλτης.πριν καν ξεκινησει.
Εδω και αρκετο καιρο εκανα εγραφη στο horizons unlimited και μεσω αλληλογραφιας και καποιες προσωπικες επαφες πραγματικα αλλαξε η διαθεση μου ,ο τροπος σκεψης ειναι εντελως διαφορετικος αν και ακραιος καποιες φορες(δεν συμφωνω παντα)
Πολλοι ταξιδιωτες και προσφατα δυο γνωστοι ξεκινησαν με φοβο αλλα στην πορεια ειδαν οτι τα πραγματα ηταν πολυ διαφορετικα απο οτι τους τα παρουσιαζαν.Τωρα θα μου πειτε δεν ετυχε σε αυτους κατι.Ενταξει.Μην εχουμε στο μυαλο μας οτι θα συμβει σε εμας.
Συμφωνω ,καλες οι προειδοποιησεις(με βοηθησαν να σκεφτω και να προετοιμαστω) σε βαθμο ομως που δεν τρομαζουν.Να τις λεμε (βαζω και εμενα μεσα γιατι ολο και καπου θα βοηθησουν οι εμπειριες που θα αποκομησω απο αυτο το ταξιδι,ευχαριστες και μη)με τροπο που θα φωλιασει η συμβουλη μας ομορφα σε καποιο σημειο του μυαλου του υποψηφιου ταξιδιωτη.
Φυσικα να εχουμε το νου μας για πολλα συμβαντα που ισως παρουν χωρα στο ταξιδι μας αλλα να μη μας γινει εμονη ιδεα.Απλα να την εχουμε την συμβουλη σε τετοιο σημειο μεσα μας που να μπορει να βγει σε συγκεκριμενη στιγμη γιατι διαφορετικα το χασαμε το παιχνιδι και την απολαυση.
Ολα αυτα που εγραψα(οι προβληματισμοι για τον φοβο) τα αποκομισα εκτος αυτου του φορουμ κκαι χωρις να εχω συζητησει με καποιον απο εσας Και η αναφορα στο horizon εγινε απλα για την αναφορα σε πολυ πιο εμπειρους ταξιδιωτες απο πολους ελληνες που ηρθα σε επαφη μαζι τους και οχι για να μειωσω εμας.Αλλωστε σας ειπα οτι ειναι υπερβολικοι ορισμενες φορες..Το λεω αυτο για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις.Και να κανω και λιγο τον καλο
:p :p

Αντε καλα ταξιδιααααααα:wave2: :wave2: :beer: :beer: :beer: :beer:

εεεεε........κοψτε λιγο .μονο μια:beer:

kostasnaoum
07/07/2005, 02:58
Μη φοβασαι τιποτα εξω.
Ο κινδυνος ειναι μεχρι να περασεις τα συνορα.
Εξω ξερουνε να οδηγουν.
:)

hornet
11/07/2005, 08:50
Εξω το μονο που θελει προσοχη ειναι η δικη σου οδηγικη παιδεια,οι αλλοι οδηγαν μια χαρα...!!!

Τωρα στο θεμα κλοπης θελει προσοχη..δεν την αφηνεις απο τα ματια σου ποτε!

ruyjin
11/07/2005, 10:31
με αφορμή αυτό το ποστ, ηθελα να ρωτησω κι εγω...

Οχι βεβαια για εξωτερικο, αλλα για Χανια που θα φυγω την Παρασκευη.
Απο τις 8 μερες μονο τις 4 τελευταιες θα χρειαστω τη μηχανη.
Σκεφτομουνα να την παρω και τωρα λεω μηπως ειναι καλυτερα για 4 μερες να ενοικιασω καποια εκει.
Μηπως ειμαι υπερβολικος?
Δεν εχω ξαναπαει Κρητη και δε ξερω.
Σκεφτομαι Χανια βραδυ που θα την αφηνω γιατι θα μενω λιγο εξω απο Χανια και θα κατεβαινω με μοτο, μηπως ειναι επικυνδινα οχι μονο για κλοπη αλλα και για φθορες, εξαλλου ολοι μεθυσμενοι κυκλοφορουν.

.....?

maintenance
11/07/2005, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
με αφορμή αυτό το ποστ, ηθελα να ρωτησω κι εγω...

Οχι βεβαια για εξωτερικο, αλλα για Χανια που θα φυγω την Παρασκευη.
Απο τις 8 μερες μονο τις 4 τελευταιες θα χρειαστω τη μηχανη.
Σκεφτομουνα να την παρω και τωρα λεω μηπως ειναι καλυτερα για 4 μερες να ενοικιασω καποια εκει.
Μηπως ειμαι υπερβολικος?
Δεν εχω ξαναπαει Κρητη και δε ξερω.
Σκεφτομαι Χανια βραδυ που θα την αφηνω γιατι θα μενω λιγο εξω απο Χανια και θα κατεβαινω με μοτο, μηπως ειναι επικυνδινα οχι μονο για κλοπη αλλα και για φθορες, εξαλλου ολοι μεθυσμενοι κυκλοφορουν.

.....?


ΧΑΝΙΑ.....μμμμμμμμ, ΩΡΑΙΩΤΑΤΑ!!! ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ......

ΣΤΟ ΘΕΜΑ.

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΛΙΟ ΛΙΜΑΝΙ, ΣΤΑ ΝΥΧΤΟΠΕΡΠΑΤΗΜΑΤΑ ΣΟΥ.

ΤΑ ΜΟΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΝΟΙΚΙΑΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ, ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΗ.
ΑΡΑ, Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ "ΜΗΔΕΝ".

ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ, ΘΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΟΠΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΣΟΥ, ΟΠΟΤΕ ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ.

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ, ΝΟΙΚΙΑΣΕ ΕΝΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΗΣΥΧΟΣ!!!



:wave2:

Tigas
11/07/2005, 11:49
NAΣΣΟ Η ΚΡΗΤΗ ΕΧΕΙ ΧΑΛΙΑ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΄΄ΣΠΑΣΕΙΣ΄΄ ΤΟ VFR ΕΚΕΙ.
ΜΕ ΕΝΑ ΟΝ-OFF ΝΟΙΚΙΑΡΙΚΟ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΛΕΜΕ,

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!!
ΣΤΙΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣΕΧΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΄΄ΟΡΓΑΝΑ΄΄ ΕΚΕΙ ΜΑΜΑΝΕ ΛΕΜΕ, ΑΣΕ ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΘΑΜΝΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΜΕΤΑ, ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΥΤΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΛΕΩ, ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ 80km ΠΟΥ ΛΕΕΙ, Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΚΡΗΤΙΚΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ, ΟΣΟ ΚΑΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΦΙΛΟΞΕΝΟΙ ΤΟΣΟ ΦΟΝΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ:wave2:

ruyjin
11/07/2005, 12:33
ευχαριστω πολυ παιδες

:wave2:

μαλλον ετσι θα γινει, :wave2: