PDA

View Full Version : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΤΑΝΆΛΩΣΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΣΕ Piaggio X8



privateagent69
16/06/2010, 15:59
Καλησπέρα παιδιά,

Διαβάζω εδώ και λίγο καιρό το forum και έχω βρει αρκετά θέματα που με αφορούν όπως οδηγίες ασφαλούς οδήγησης μιας και
τώρα άρχισα την εξοικίωση μου με το μηχανάκι. Αγόρασα πρόσφατα ένα piaggio X8 2006 250cc και το έβγαλα πρώτη μέρα
σήμερα για μια βόλτα. Το πρόβλημα που εντόπισα είναι πως γέμισα το ρεζερβουάρ 15ευρώ και με 35 μόλις χλμ που διάνυσα ο δείκτης
βενζίνης έπεσε στο μισό. Άνοιξα την τάπα και με το μάτι στο περίπου το διαπίστωσα και εγώ οτι άδειασε τόσο. Πιστεύω πως δεν είναι κάτι φυσιολογικό να
έχει τέτοια κατανάλωση.Το λάθος μου είναι πως δεν ζήτησα βιβλίο service και δεν μου έδωσαν εγχειρίδιο χρήσης απ΄τον έμπορο.

Θα σας είμουν ευγνώμων αν θα μπορούσα να έχω την γνώμη σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάλι μπράβο για τις χρήσιμες γνώσεις που μας παρέχετε απλόχερα
Γαβριήλ

project.breeze
16/06/2010, 17:45
Το άφησες κάπου ακίνητο να δεις αν στάζει από κάπου;Αν δεν είναι αυτό τότε μπορεί να φταίει το βενζινάδικο που πήγες,δοκίμασε και κάπου αλλού να δεις

privateagent69
17/06/2010, 03:47
Δεν έχει διαρροες από κάπου, ούτε έχει στάξει κάτω στο γκαράζ που το αφήνω. Μου πέρασε και εμένα απ΄το μυαλό το βενζινάδικο που έβαλα βενζίνη αλλά όταν το γέμισα full ,ο δείκτης ανέβηκε τέρμα πάνω και κατέβενε σταδιακά με το που διένυα κάποια χλμ. Θα περιμένω να ξαναγεμίσω από άλλο βενζινάδικο για να δω αν όντως φταίει το συγκεκριμένο πρατήριο και να μην υποθέτω διάφορα.
Διαφορετικά θα το πάω να το δούνε. Θα ξανακάνω ένα post μόλις εντοπίσω τι φταίει.

Όπως και να χει φίλε μου σε ευχαριστώ για το ενδιαφερον

OldMan
17/06/2010, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από privateagent69
Θα σας είμουν ευγνώμων αν θα μπορούσα να έχω την γνώμη σας.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάλι μπράβο για τις χρήσιμες γνώσεις που μας παρέχετε απλόχερα
Γαβριήλ
Έτσι αρχίζεις τον πρόλογο και μόλις έρθουμε κοντά βγάζεις την πύρινη ρομφαία ... :D