PDA

View Full Version : Πατέντα κλοπής στη βενζίνη



kalgeorge
16/06/2010, 16:18
http://news247.gr/ellada/h_diafthora_kala_kratei.190377.html

(Έλλη Κομνηνού Δημοσιεύτηκε: Ιούνιος 16 2010 20:29 Ενημερώθηκε: Ιούνιος 16 2010 20:29)

Η διαφθορά δεν έχει χτυπηθεί στα πρατήρια καυσίμων, αφού με ειδικούς μηχανισμούς μπορεί ο πρατηριούχος να αλλοιώνει κατά βούληση τις ενδείξεις της αντλίας.

Ειδικότερα οι ελεγκτικές υπηρεσίες του υπουργείου Οικονομίας Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας εντόπισαν, ακόμη ένα πρατήριο με τέτοιο μηχανισμό και ενήργησαν τα δέοντα επιβάλλοντας πρόστιμα, αναγνωρίζοντας όμως τη μάστιγα στην οποία έχει εξελιχθεί το συγκεκριμένο θέμα το υπουργείο σκέπτεται να ζητήσει την αρωγή του Πολυτεχνείου Πάτρας, με στόχο τον ευκολότερο εντοπισμό αυτού του είδους των συσκευών.

Συγκεκριμένα μετά από πολύωρο, εξονυχιστικό έλεγχο στο πρατήριο AVIN επί της οδού Πέτρου Ράλλη 105, στον Ρέντη, οκτώ αντλίες καυσίμων βρέθηκαν «πειραγμένες»

Η όλη επινόηση του ιδιοκτήτη ήταν πολύ καλά καμουφλαρισμένη, αφού κατά την ανακοίνωση του Υπουργείου «Οι τέσσερις μηχανισμοί βρέθηκαν τοποθετημένοι σε εξωτερικό φρεάτιο του περιβάλλοντος χώρου του πρατηρίου, συνδεόμενοι με υπόγειες καλωδιώσεις με τις αντίστοιχες αντλίες. Οι υπόλοιποι τέσσερις βρέθηκαν στον εσωτερικό χώρο των γραφείων του πρατηρίου, συνδεόμενοι με τις αντίστοιχες αντλίες μέσω καλωδιώσεων, που ήταν έντεχνα καλυμμένες από γυψοσανίδες κατά μήκος κολόνων και ψευδοροφών του πρατηρίου'' αναφέρει η ανακοίνωση του υπουργείου.

Συνολικά επιβλήθηκε 16.000 ευρώ πρόστιμο και οι συγκεκριμένες αντλίες σφραγίστηκαν, ενώ ο φάκελος διαβιβάσθηκε στις αρμόδιες υπηρεσίες της Νομαρχίας, οι οποίες δύνανται να επιβάλλουν πρόσθετα πρόστιμα, μέχρι και 2% του ετήσιου τζίρου του πρατηρίου για κάθε αντλία.

SVX
16/06/2010, 16:22
αφου δε τους κλεινουν.... δε γινεται δουλεια :rolleyes:

jimtarasxt660x
16/06/2010, 16:24
Και έχουμε πολλά ακόμα να δούμε :evil: :evil: :evil:

menelaos46
16/06/2010, 16:24
Του κλ@σαν τ'@ρχιδι@.
16000 προστιμο....
Το κερδος απο την κλοπη ποσο ηταν ομως δε μας ειπαν????

vaska
16/06/2010, 16:31
δλδ πως την έκανε τη δουλειά, μετρούσε το μηχάνημα χ ποσότητα και την τραβούσε πίσω με σωληνάκια ή ενεργοποιούσε τον "κλέφτη" ηλεκτρονικά κι έκλεβε εκεί που έβλεπε ότι τον έπαιρνε? Ξέρουμε λεπτομέρειες ? Θα ήταν ωφέλιμο αν κάποιος ξέρει να μας πει για να ξέρουμε πως θα φυλαγόμαστε από τα λογής λογής λαμόγια ανά την επικράτεια.

Εχετλαίος
16/06/2010, 16:33
1.624€ η απλή αμόλυβδη πριν λίγο στην Κίσσαμο Χανίων, πρατήριο ΕΚΟ
:hypnotize

mixalhsCr
16/06/2010, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
αφου δε τους κλεινουν.... δε γινεται δουλεια :rolleyes:


μονο ετσι...

jimmis5
16/06/2010, 16:44
Αν το κλειναν τοτε να συζηταγαμε τωρα τι να πουμε..τουχαλιστον να διαδωσουμε που ειναι και αυτο να κανουμε παντα ετσι να του το κλεισουμε με δημοκρατικο τροπο χωρις να βαζει κανεις καυσιμα απο εκει..Λιγοι ομως ειναι αυτοι που δεν κλεβουν:sad:

cityfly
16/06/2010, 17:46
το τελευταίο κομμάτι του άρθρου φαίνεται ενδιαφέρον

"Συνολικά επιβλήθηκε 16.000 ευρώ πρόστιμο και οι συγκεκριμένες αντλίες σφραγίστηκαν, ενώ ο φάκελος διαβιβάσθηκε στις αρμόδιες υπηρεσίες της Νομαρχίας, οι οποίες δύνανται να επιβάλλουν πρόσθετα πρόστιμα, μέχρι και 2% του ετήσιου τζίρου του πρατηρίου για κάθε αντλία."


ερώτηση: αυτό σημαίνει ότι μπορεί να φάει επιπλέον πρόστιμο και ότι πλέον στο πρατήριο δε λειτουργούν οι συγκεκριμένες αντλίες;

ermiss
16/06/2010, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
το τελευταίο κομμάτι του άρθρου φαίνεται ενδιαφέρον

"Συνολικά επιβλήθηκε 16.000 ευρώ πρόστιμο και οι συγκεκριμένες αντλίες σφραγίστηκαν, ενώ ο φάκελος διαβιβάσθηκε στις αρμόδιες υπηρεσίες της Νομαρχίας, οι οποίες δύνανται να επιβάλλουν πρόσθετα πρόστιμα, μέχρι και 2% του ετήσιου τζίρου του πρατηρίου για κάθε αντλία."


ερώτηση: αυτό σημαίνει ότι μπορεί να φάει επιπλέον πρόστιμο και ότι πλέον στο πρατήριο δε λειτουργούν οι συγκεκριμένες αντλίες;

Βασικά το πρόστιμο αφορά την μην σωστή έκδοση παραστατικών. Το οποίο μπορεί να το συμβιβάσει στο 1/2 του προστίμου δηλαδή σε 8.000 , μέσα σε 20 μέρες.

ΟΜΩΣ επειδή έχει αλλάξει η διαδικασία βεβαίωσης των προστίμων. Το συγκεκριμένο αφορά ΜΟΝΟ την μη έκδοση παραστατικών. Γίνεται επιτόπου και λήγει στο 20ημερο

Οι υπόλοιπες ποινές θα σκάσουν στην πορεία απο τα ΠΕΚ (σε κανά δίμηνο) και θα είναι ως συνήθως φαρμάκι. Όταν μιλάμε για 2% τζίρου να ξέρετε ότι τα πρατήρια χτυπάνε πολύ χαλαρά 2-3 μυρια τζίρο (μικρό βενζινάδικο σε επαρχία κάνει χαλαρά 1.500.000 τζίρο, οπότε φανταστείτε πόσο μπορεί να φτάσει σε αστικό κέντρο ).

+ ότι οι έλεγχοι για υγρά καύσιμα, όταν γίνονται σωστά, έχουν πολύ μεγάλες συνέπειες λόγο φοροδιαφυγής του ΕΦΚ, καμία σχέση με πρόστιμα σε μικρές επιχειρήσεις λιανικής...

koulis19
16/06/2010, 23:00
Αλλο ενα απο τα πολλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

gmeles
17/06/2010, 00:26
Ρε παιδες, σταματαω τις προαλλες στην Λεωφορο Σουδας, στα Χανια, σε ενα ΕΚΟ να βαλω βενζινη στο αυτοκινητο της εταιρειας.
Ο μαγκας λοιπον εχει ενα τηλεκοντρολ κ το φερνει κοντα στην αντλια, το παταει κ μετα μου βαζει βενζινη.
Οταν τον ρωτησα αγριεμενα τι ειναι αυτο κ τι κανει μου ειπε οτι ειναι ασφαλεια για τις αντλιες κ με αυτο τους δινει ρευμα για να βαλουν βενζινη. Και καλα σαν εξτρα ασφαλεια.

Παιζει κατι τετοιο ή με κερασε καμποσα λιτρα????

SVX
17/06/2010, 03:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeles
σε ενα ΕΚΟ να βαλω βενζινη στο αυτοκινητο της εταιρειας.
Ο μαγκας λοιπον εχει ενα τηλεκοντρολ κ το φερνει κοντα στην αντλια, το παταει κ μετα μου βαζει βενζινη.
Οταν τον ρωτησα αγριεμενα τι ειναι αυτο κ τι κανει μου ειπε οτι ειναι ασφαλεια για τις αντλιες κ με αυτο τους δινει ρευμα για να βαλουν βενζινη. Και καλα σαν εξτρα ασφαλεια.

Παιζει κατι τετοιο ή με κερασε καμποσα λιτρα????


Μηπως η εταιρεια εχει συστημα EKO euromat? με το τηλεκοντρολ αλλαζει Mode η αντλια και στελνει εντολη να σου εκτυπωσει τιμολογιο με τα στοιχεια της εταιρειας....

:wave2:

PortisHead
17/06/2010, 03:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
http://news247.gr/ellada/h_diafthora_kala_kratei.190377.html

Ωπα ?
Π.Ραλλη 105 ?
AVIN ?
Ειναι αυτη διπλα στα Village ? Κατω απο τη γεφυρα ?
Διαφημιζει την τιμη της αμολυβδης με φωτεινη πινακιδα μονιμα στο 1.40 κατι , οταν ολοι οι
αλλλοι την εχουν 1.50 εκει γυρω.
Θα την προτιμουσα...αλλα για να βγεις εκει , πρεπει να περασεις απο κατω τις γεφυρες , δλδ. + 2 επιπλεον φαναρια.
:lol:

the who
17/06/2010, 03:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ωπα ?
Π.Ραλλη 105 ?
AVIN ?
Ειναι αυτη διπλα στα Village ? Κατω απο τη γεφυρα ?
Διαφημιζει την τιμη της αμολυβδης με φωτεινη πινακιδα μονιμα στο 1.40 κατι , οταν ολοι οι
αλλλοι την εχουν 1.50 εκει γυρω.
Θα την προτιμουσα...αλλα για να βγεις εκει , πρεπει να περασεις απο κατω τις γεφυρες , δλδ. + 2 επιπλεον φαναρια.
:lol:


Αυτος ειναι.Τοσα χρονια δεν εμπαινα μονο και μονο γιατι γλυστραει παρα πολυ το δαπεδο του.

PortisHead
17/06/2010, 03:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Αυτος ειναι.Τοσα χρονια δεν εμπαινα μονο και μονο γιατι γλυστραει παρα πολυ το δαπεδο του.

Μια φορα που μπηκα μεσα να παρω κιενα νερακι , ηταν στο ταμειο μια κοπελα...Star Ελλας κιαπο πισω κατι τυποι...ο Schwarzenneger εμοιαζε με καχεκτικο αιθίοπα μπροστα τους.
Λεω , νταξ.
ΚΑτι μπραβιλικι παιζει εδω κα ιτο βενζιναδικο ειναι η "μόστρα"
:lol:

stvr1
17/06/2010, 04:08
Από το site του ΥΠΟΙΑΝ:

"Τετάρτη, 16 Ιουνίου 2010

Άλλη μια σοβαρή περίπτωση αλλοίωσης των ενδείξεων στις αντλίες πρατηρίου καυσίμων, για τη συστηματική εξαπάτηση καταναλωτών, εντοπίσθηκε από ελεγκτικά συνεργεία της Διεύθυνσης Μετρολογίας του ΥΠΟΙΑΝ.

Ειδικότερα, σύνθετος ηλεκτρονικός μηχανισμός παρεμβολής στις ενδείξεις οκτώ αντλιών καυσίμων που διέθετε το πρατήριο εντοπίσθηκε από ελεγκτικό συνεργείο στη διάρκεια ελέγχου πρατηρίου υγρών καυσίμων στην οδό Πέτρου Ράλλη 105, στον Ρέντη, το οποίο έφερε σήματα της εταιρείας AVIN.

Κατόπιν του ελέγχου, σφραγίσθηκαν και οι οκτώ αντλίες του πρατηρίου και θα επαναλειτουργήσουν μόνο μετά την αφαίρεση των παράνομων μηχανισμών, ενώ επιβλήθηκαν πρόστιμα 2.000 ευρώ για καθεμιά από τις οκτώ αντλίες.

Επιπλέον, ο φάκελος διαβιβάσθηκε στις αρμόδιες υπηρεσίες της Νομαρχίας, οι οποίες έχουν τη δυνατότητα σύμφωνα με το νόμο να επιβάλλουν πρόσθετα πρόστιμα, τα οποία μπορεί να ανέλθουν μέχρι και σε ποσοστό 2% του ετήσιου τζίρου του πρατηρίου για κάθε αντλία με εγκατεστημένο σύστημα αλλοίωσης ενδείξεων – συνολικό ποσοστό προστίμου έως 16% του ετήσιου τζίρου στην προκειμένη περίπτωση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι για την ανεύρεση των παράνομων μηχανισμών απαιτήθηκε πολύωρος, εξονυχιστικός έλεγχος, από τον οποίο διαπιστώθηκε εγκατάσταση παράνομων μηχανισμών σε οκτώ από τις δέκα αντλίες του πρατηρίου.

Οι τέσσερις μηχανισμοί βρέθηκαν τοποθετημένοι σε εξωτερικό φρεάτιο του περιβάλλοντος χώρου του πρατηρίου, συνδεόμενοι με υπόγειες καλωδιώσεις με τις αντίστοιχες αντλίες. Οι υπόλοιποι τέσσερις βρέθηκαν στον εσωτερικό χώρο των γραφείων του πρατηρίου, συνδεόμενοι με τις αντίστοιχες αντλίες μέσω καλωδιώσεων, που όδευαν έντεχνα καλυμμένες από γυψοσανίδες κατά μήκος κολωνών και ψευδοροφών του πρατηρίου, απαιτώντας πολύωρη και σοβαρή προσπάθεια για την ανακάλυψή τους.

Οι μηχανισμοί αυτοί παρείχαν τη δυνατότητα αλλοίωσης των ενδείξεων των πωλούμενων ποσοτήτων στους καταναλωτές. Η Υπηρεσία θα μελετήσει με την βοήθεια του Πολυτεχνείου Πάτρας την κατασκευή και λειτουργία των κατασχεθέντων μηχανισμών για την ακριβέστερη διαπίστωση του τρόπου παρέμβασης στις ενδείξεις των αντλιών."

Καλά του έκαναν του αλήτη!!
:mad:
Όσοι γεμίζατε εκεί ρίχτε του ένα χέσιμο (τουλάχιστον)!:mad:

alex14
17/06/2010, 04:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ωπα ?
Π.Ραλλη 105 ?
AVIN ?
Ειναι αυτη διπλα στα Village ? Κατω απο τη γεφυρα ?
Διαφημιζει την τιμη της αμολυβδης με φωτεινη πινακιδα μονιμα στο 1.40 κατι , οταν ολοι οι
αλλλοι την εχουν 1.50 εκει γυρω.
Θα την προτιμουσα...αλλα για να βγεις εκει , πρεπει να περασεις απο κατω τις γεφυρες , δλδ. + 2 επιπλεον φαναρια.
:lol:

Αυτος δεν ειναι που ηταν κλειστος για μεγαλο διαστημα και ανοιξε παλι πριν μερικους μηνες ?
Οσο για την τιμη εχεις δικιο, πολυ κατω απο τα υπολοιπα πρατηρια.

:wave2:

LsKostas
17/06/2010, 04:30
γιατι δεν τον κλεινουν ?

DeusEx
17/06/2010, 04:31
:mad:

Ημουν πελατης του επειδη ειναι 24/7 ανοιχτο, και εχει την χαμηλοτερη τιμη στην περιοχη μου (Κορυδαλος)

Πριν απο κανενα 2μηνο πατησα για τελευταια φορα και ειχα πει στον εαυτο μου οτι δεν θα ξαναπαω!

ΕΙΧΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΣΤΟ ΦΖ6 ΜΟΥ ΜΕ ~24ε ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΣΤΑ 180χλμ ρεζερβα! ΣΕ ΤΑΞΙΔΙ ΜΙΛΑΜΕ (χαλκιδα) ΕΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ 250χλμ ρεζερβα ...

καταλαβα οτι ειτε με εκλεψε , ειτε η βενζινη ηταν μαπα και δεν ξαναπηγα ...

:nono:

Gallos
17/06/2010, 04:35
Έβαλα μια φορά στο κουτί μετά από ένδειξη φίλου μου. Του έλεγα ρε μιχαλακη κάτι παίζει αυτός και την έχει τόσο(ελληναρας δύσπιστος εγώ). Λέω ας βάλω μην είσαι καχύποπτος. Παρατήρησα μετά ότι η ρεζέρβα άναψε ποιο γρήγορα απο το αναμενόμενο...Χχαχαχα αναμένω να δω την φάτσα του μιχαλακη όταν του πω για τον βενζίνα του...

PortisHead
17/06/2010, 04:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από stvr1

Όσοι γεμίζατε εκεί ρίχτε του ένα χέσιμο (τουλάχιστον)!:mad:

Να πας εσυ να τους ριξεις ενα χεσιμο. :rotflmao:






Αστειεύομαι....μαλλον ΔΕΝ ειδες το παραπανω ποστ μου

dirtbird
17/06/2010, 04:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gallos
Έβαλα μια φορά στο κουτί μετά από ένδειξη φίλου μου. Του έλεγα ρε μιχαλακη κάτι παίζει αυτός και την έχει τόσο(ελληναρας δύσπιστος εγώ). Λέω ας βάλω μην είσαι καχύποπτος. Παρατήρησα μετά ότι η ρεζέρβα άναψε ποιο γρήγορα απο το αναμενόμενο...Χχαχαχα αναμένω να δω την φάτσα του μιχαλακη όταν του πω για τον βενζίνα του...

Μάλλον είναι χαλασμένη η ένδειξη στάθμης στο τουτου....

Εκτός εάν οι αντλίες του τύπου γέμιζαν και αέρα κοπανιστό....

:o :o :winka:

Gallos
17/06/2010, 05:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird


Εκτός εάν οι αντλίες του τύπου γέμιζαν και αέρα κοπανιστό....

:o :o :winka:

Δεν είχα φουλαρει, ενα 30αρι είχα βάλει στα 100L που παίρνει...Αλλά έκανα πολύ λιγότερα κμ από όσο κάνω συνήθως...

stvr1
17/06/2010, 07:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Να πας εσυ να τους ριξεις ενα χεσιμο. :rotflmao:






Αστειεύομαι....μαλλον ΔΕΝ ειδες το παραπανω ποστ μου

Τώρα το είδα!!:eyepop:
Εντάξει, τώρα... με την καλή έννοια το είπα το χέσιμο...
Να του πείτε ας πούμε: "Μας την έφερες ρε μπαγάσα!" ή "Μόνο εσύ μας κλέβεις τόσο έντεχνα, που μας αρέσει"

Κατά τα άλλα ας τον αναλάβει το υπουργείο και η Νομαρχία. Άκου ο Arnie σαν καχεκτικός Αιθίοπας!

DeusEx
17/06/2010, 07:41
ξερετε τι θα ελεγε να κανουμε >???

να μαζευτουμε καμμια 100αρια μηχανες κ να παμε να κανουμε ουρα , και να του ζηταμε να μας βαλει 1 ε βενιζη ... κ να περιμενουμε ξ την αποδειξη εννοειται!



:D

PortisHead
17/06/2010, 07:45
Να ρωτησω εγω τωρα κατι αλλο που προεκυψε εδω σε συζητηση με συναδελφους μου ?
Ο μετρητης της αντλιας , λογικα , δεν ειναι στο μηχανημα ?
Ακομα και στα εντιμα βενζιναδικα λοιπον , η βενζινη που παραμενει στο λαστιχο , απο το στομιο , μεχρι την αντλια (που πολλες φορες ειναι 3-4 μετρα) εχει πληρωθει κανονικα απο εμας, αλλα δεν την παιρνουμε τελικα.
Τι γινετε με αυτο ?
ή μηπως δεν κραταει βενζινη το λαστιχο μεσα ?
Ξερει κανεις τι παιζει ?

Γιατι αν συμβαινει το 1ο σε 3-4 μετρα λαστιχου,διατομης μιας ιντσας να υποθεσω , 2-3 λιτρα βενζινη τα χανουμε.

kachius
17/06/2010, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Να ρωτησω εγω τωρα κατι αλλο που προεκυψε εδω σε συζητηση με συναδελφους μου ?
Ο μετρητης της αντλιας , λογικα , δεν ειναι στο μηχανημα ?
Ακομα και στα εντιμα βενζιναδικα λοιπον , η βενζινη που παραμενει στο λαστιχο , απο το στομιο , μεχρι την αντλια (που πολλες φορες ειναι 3-4 μετρα) εχει πληρωθει κανονικα απο εμας, αλλα δεν την παιρνουμε τελικα.
Τι γινετε με αυτο ?
ή μηπως δεν κραταει βενζινη το λαστιχο μεσα ?
Ξερει κανεις τι παιζει ?

Γιατι αν συμβαινει το 1ο σε 3-4 μετρα λαστιχου,διατομης μιας ιντσας να υποθεσω , 2-3 λιτρα βενζινη τα χανουμε.

Αν όντως συμβαίνει αυτό, παίρνεις "τσάμπα" τη βενζίνη που άφησε στο λάστιχο ο προηγούμενος :alien: :dizzy:

ermiss
17/06/2010, 07:54
Μόνο που η μέτρηση που κάνει όταν βάλεις εσύ, έχει ήδη 2-3 λίτρα μέσα απο τον προηγούμενο...

Θεωρητικά τα 2-3 λίτρα μένουν ΠΑΝΤΑ μέσα στο σωλήνα. Αυτά που "λείπουν" απο εσένα τα είχες πάρει απο τον προηγούμενο και όσα μείνουν μέσα θα τα πάρει ο επόμενος...

Gallos
17/06/2010, 08:33
Aν o σωλήνας είναι 4 μετρά όπως λέτε και έστω ότι έχει ακτίνα r=2,5
Τα λίτρα είναι 0,78....Τώρα αν τα βάζει η όχι δεν το γνωρίζω. Εγώ όμως, πολύ πολύ μικρός στην Θάσο, στο δίχρονο που είχα, έβαζα το βράδυ βενζίνη στο μοτορι πατώντας πάνω στην αντλία..

(Το βενζινάδικο ήταν του θείου μου, όπως και το δίχρονο. Δεν το έδινε όμως)

:look: :look:

gmeles
17/06/2010, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Μηπως η εταιρεια εχει συστημα EKO euromat? με το τηλεκοντρολ αλλαζει Mode η αντλια και στελνει εντολη να σου εκτυπωσει τιμολογιο με τα στοιχεια της εταιρειας....

:wave2:

Μπα, γιατι το πατησε πριν του πω για τιμολογιο και η απαντηση του ηταν οτι προκειται για συστημα ασφαλειας...

devil's animal
17/06/2010, 13:39
κλεισιμο και λουσιμο με βενζινη θελει ο π0υστης...:mad:

τωρα που η βενζινη εχει παει εκει που εχει παει...να μας κλεβουν και τα κ@ργιολια οι βενζιναδες..παει πολυ!!


πηγα την προηγουμενη Παρασκευη σε μια Shell να γεμισω το CB-1.
διαλογος:
-"καλησπερα"
-"καλησπερα"
-"θα το γεμισουμε?"
-"πρεπει αν κατεβειτε"
-'α,καταλαβα ..πολιτικη της εταιρειας και τα ρεστα..αλλα εγω θελω να βαλω μεχρι πανω"
-"θα πρεπει να την κρατατε"
-"αφου δεν προκειτε να βγαλω ακρη,οκ"(κατεβαινω και την κραταω ορθια)

ενω ηδη ειχε αρχισει να βαζει μου λεει:
-"να σας ενημερωσουμε οτι σημερα υπαρχει προσφορα στην τιμη της super αμολυβδης"
-"δλδ?"
-"εχει ιδια τιμη με την απλη και γινετε και μια εκπτωση απο το ταμειο.."
-"δλδ ειναι ιδια η τιμη με την απλη και κανετε και εκπτωση?"
-"οχι δεν ειναι ειναι ιδια η τιμη,αλλα γινετε εκπτωση.δλδ αν βαλετε εδω 10 λιτρα θα γλιτωσετε περιπου 0,50 ευρω οποτε ειναι σαν να πληρωνετε απλη."

ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΚΟΙΤΑΩ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΒΑΖΕΙ SUPER ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΜΕΣΑ ΜΕ 1,799:eyepop:
της λεω:
-"τι κανεις? μου βαζει σουπερ?"
-"εεεε...ναι..." (και σταματαει)
-"καλα και τι γλιτωνω απο ολο αυτο"
-"υπαρχει η εκπτωση και ειναι ΣΑΝ να βαζετε απλη. η διαφορα ειναι πολυ μικρη"..(αρχιζει και μου τα μασαει)

το "κοντερ"ειχε γραψει κανα 4ευρω...

-"οκ,λεω συνεχιστε."
...

φτανει στα 16?...και μου λεει:
-"εδω θα σταματησω"
-"περνει και 17"
-"οκ"

σταματαει στα 17..

-"περνει και 18"
-"οκ"

σταματαει στα 18

"περνει και 19"
-"οκ,απλα να μη την χυσω..."
"δεν χυνεις τιποτα,συνεχισε":blush:

σταματαει στα 19

-"περνει και 19,5 μην σου πω και 20"
-"μαααα..."
-"βαζε"
-"καλα"

σταματαει η αντλια στα 20 με 11,1 λιτρα και οντως ειχε γεμισει.

μου λεει:
-"ωραια τωρα εχετε εκπτωση 1,2"
-"δλδ της λεω θα πληρωσω σχεδον 18,5???????"
-"ε,ναι"
με απολυτα σοβαρο και μοχθηρο υφος,κοιτωντας την καταματα της λεω:
-"βγαλτη"
-"εεε??"
-"βγαλτη δεν την θελω. θελω να μου βαλεις την απλη που την εχεις 1,51"
-"μαααα"
-"τι μα και ξε μα?? εγω δεν εχω γυρισει ακομα ρεζερβα και ξερω οτι βαζοντας μεχρι τα μπουνια και ενω εχω ηδη γυρισει ρεζερβα με απλη γεμιζει στα 17?. ΟΠΟΤΕ ΤΩΡΑ ΠΛΗΡΩΝΩΠΑΡΑΠΑΝΩ και δεν εχω γυρισει ακομα ρεζερβα"
-"ενταξει,δωστε μου 17"
-"ετσι αλλαζει το πραγμα"

της δινω 17 και σηκωνομαι και φευγω.
εβαλα 20? super και πληρωσα σαν να εβαζα απλη.


btw το Cbακι εχει 13λιτρα ρεζερβουαρ εκ των οποιων τα 3 ειναι ρεζερβα. για να μην εχω γυρισει ακομα ρεζερβα και το "κοντερ" να γραφει 11,1 καποιο λακο ειχε η φαβα ΚΑΙ στον μετρητη.

να μην τα πολυλογω,εκατσα εκει ενα τεταρτο για να βαλω βενζινη και εφυγα τσαντισμενος ρπμ,με τους παλιοπαπαρες...γ@μω τις π0υστοκλεψιες τους...

παλι τσαντιστηκα που το θυμηθηκα!!!!:mad: :mad: :mad: :mad:

jimmis5
17/06/2010, 17:19
:a23: :a23: :a23: :a19: :a19: :a19:
Αλλον εναν ξερω που το εκανε μονο που εκεινος δεν πληρωσε καθολου και ειχε γεμισει RAV4 παρε την πινακιδα και κανε μυνηση της ειπε αλλιως θα κανω εγω και ολα εληξαν γρηγορα:wave2:

kerasaki
17/06/2010, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeles
Μπα, γιατι το πατησε πριν του πω για τιμολογιο και η απαντηση του ηταν οτι προκειται για συστημα ασφαλειας...

το χω δει κι εγω το πραγματακι και μαλλον ειναι για να ανοιξει η αντλια και να ξερει ο ιδιοκτητης ποιος πωλητης βαζει βενζινη(θα εχει κατι σαν δικο του κωδικο μαλλον) και για να παρει τα αντιστοιχα λεφτα απο τον υπαλληλο απο το γεμισμα

...λεω τωρα εγω

ermiss
17/06/2010, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
κλεισιμο και λουσιμο με βενζινη θελει ο π0υστης...:mad:

παλι τσαντιστηκα που το θυμηθηκα!!!!:mad: :mad: :mad: :mad:


χαχαχαχαχα


είσαι θεός :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vaska
17/06/2010, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
κλεισιμο και λουσιμο με βενζινη θελει ο π0υστης...:mad:

τωρα που η βενζινη εχει παει εκει που εχει παει...να μας κλεβουν και τα κ@ργιολια οι βενζιναδες..παει πολυ!!




-"περνει και 19,5 μην σου πω και 20"
-"μαααα..."
-"βαζε"
-"καλα"

σταματαει η αντλια στα 20 με 11,1 λιτρα και οντως ειχε γεμισει.

μου λεει:
-"ωραια τωρα εχετε εκπτωση 1,2"
-"δλδ της λεω θα πληρωσω σχεδον 18,5???????"
-"ε,ναι"
με απολυτα σοβαρο και μοχθηρο υφος,κοιτωντας την καταματα της λεω:
-"βγαλτη"
-"εεε??"
- "βγαλτη δεν την θελω. θελω να μου βαλεις την απλη που την εχεις 1,51"
-"μαααα"

της δινω 17 και σηκωνομαι και φευγω.
εβαλα 20? super και πληρωσα σαν να εβαζα απλη.


btw το Cbακι εχει 13λιτρα ρεζερβουαρ εκ των οποιων τα 3 ειναι ρεζερβα. για να μην εχω γυρισει ακομα ρεζερβα και το "κοντερ" να γραφει 11,1 καποιο λακο ειχε η φαβα ΚΑΙ στον μετρητη.

να μην τα πολυλογω,εκατσα εκει ενα τεταρτο για να βαλω βενζινη και εφυγα τσαντισμενος ρπμ,με τους παλιοπαπαρες...γ@μω τις π0υστοκλεψιες τους...

παλι τσαντιστηκα που το θυμηθηκα!!!!:mad: :mad: :mad: :mad:

Πολύ θα ήθελα να ήμουν μπροστά....

:bigcry: :bigcry:

ΜΟΖΑΡΤ
18/06/2010, 06:33
δυστυχως και εδω στην λαρισα σε γνωστο φτηνο βενζιναδικο προς αυστρια μερια γεμησα με 12 ευρω το σκουτερ.
και σε ποιο ακριβο γεμησα το σκουτερ μεχρι το στομιο με 9,5 ευρω.
και μαλιστα στο πιο ακριβο ειχε αναψει το λαμπακι πιο πριν.

προσοχη στους κλεφτες.
και ειδικα στα μηχανακια μπορουμε ευκολα να τσεκαρουμε την κλεψια μιας και τα λιτρα ειναι λιγα

kalgeorge
18/06/2010, 07:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
δυστυχως και εδω στην λαρισα σε γνωστο φτηνο βενζιναδικο προς αυστρια μερια γεμησα με 12 ευρω το σκουτερ.
και σε ποιο ακριβο γεμησα το σκουτερ μεχρι το στομιο με 9,5 ευρω.
και μαλιστα στο πιο ακριβο ειχε αναψει το λαμπακι πιο πριν.

προσοχη στους κλεφτες.
και ειδικα στα μηχανακια μπορουμε ευκολα να τσεκαρουμε την κλεψια μιας και τα λιτρα ειναι λιγα


ερωτηση......
λεμε τωρα...το μηχανακι σας χωραει 16 λιτρα...
και εχετε ας πουμε 5 λιτρα βενζινης μεσα ( πανω κατω...)
και βαζει ο αλλος βενζινη και σου γραφει 15 λιτρα....

του λες....ρε μεγαλε πως το εκανες αυτο??? ειχε μεσα 5, εβαλες αλλα 15 ενω αυτο χωραει συνολο 16

μετα??

Cpt. Haddock
18/06/2010, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
[....]με απολυτα σοβαρο και μοχθηρο υφος,κοιτωντας την καταματα της λεω:[...]


AXAXAXAXAXAXAAAAA

:rotflmao: :rotflmao: :bawl: :lol: :bigcry: :bigcry: :rotflmao:

Cpt. Haddock
18/06/2010, 07:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
ερωτηση......
λεμε τωρα...το μηχανακι σας χωραει 16 λιτρα...
και εχετε ας πουμε 5 λιτρα βενζινης μεσα ( πανω κατω...)
και βαζει ο αλλος βενζινη και σου γραφει 15 λιτρα....

του λες....ρε μεγαλε πως το εκανες αυτο??? ειχε μεσα 5, εβαλες αλλα 15 ενω αυτο χωραει συνολο 16

μετα??

Πως αποδεικνύεις οτι είχε 5 μεσα; :winka:

kalgeorge
18/06/2010, 07:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πως αποδεικνύεις οτι είχε 5 μεσα; :winka:

ειπαμε πανω κατω....δεν θελετε 5, πειτε 4, 3, κοντα στο τελος anyway...
το θεμα ειναι οτι μπηκαν περισσοτερα απο οσα χωραει

sapila racing
18/06/2010, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πως αποδεικνύεις οτι είχε 5 μεσα; :winka:

Δεν αποδεικνύεται αυτό.

Αν όμως καταφέρει και σου βάλει περισσότερα λίτρα απο την συνολική χωρητικότητα του τεπόζιτου, κάνεις καταγγελία με τη μία.

PortisHead
18/06/2010, 07:22
Μην κουραζεστε αλλο.
Η λυση βρεθηκε.
Στο βενζιναδικο πλεον θα πηγαινουμε με κανιστρο συγκεκριμενης χωρητικοτητας.
Θα του λεμε γεμισε το....και δεν θα υπαρχουν παρεξηγησεις.
10-20 να το κανουν αυτο...αν ο αλλος κλεβει....θα ερθει σε πολυ δυσκολη θεση.
:beer:


Υ.Γ.
Πλακα πλακα , θα μπορουσαμε να ξαμολυθουμε μια μερα , παρεα 3-3 ,5-5 σε διαφορα βενζιναδικα με κανιστρα των 5 ή 10 λιτρων και να τα γεμισουμε.
Οποτε δεν θα χρειαστει να περιμενουμε κανενα υπουργειο να κανει τους ελεγχους ακεραιοτητας πρατηριου.Θα τους κανουμε μονοι μας.
:lol:

Cpt. Haddock
18/06/2010, 07:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
το θεμα ειναι οτι μπηκαν περισσοτερα απο οσα χωραει


Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δεν αποδεικνύεται αυτό.
Αν όμως καταφέρει και σου βάλει περισσότερα λίτρα απο την συνολική χωρητικότητα του τεπόζιτου, κάνεις καταγγελία με τη μία.

that's my point. Γι' αυτό δεν έχει νοημα να πας με λιγα λιτρα και να αρχισεις τα "είχε 5 μου 'βαλες 16 συνολο 21 ενω παίρνει 20".

Πας με ΤΕΛΕΙΩΣ αδειο, στις αναθυμιάσεις. Εαν σου βάλει πχ 21, επιτόπου παίρνεις τηλέφωνο αστυνομία και κανεις επώνυμη καταγγελία.

Νομιζω το έχει κανει ο Νοστρα σε γνωστο βενζιναδικο της Λ. Κηφισίας στο Μαρούσι.

kalgeorge
18/06/2010, 07:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
that's my point. Γι' αυτό δεν έχει νοημα να πας με λιγα λιτρα και να αρχισεις τα "είχε 5 μου 'βαλες 16 συνολο 21 ενω παίρνει 20".

Πας με ΤΕΛΕΙΩΣ αδειο, στις αναθυμιάσεις. Εαν σου βάλει πχ 21, επιτόπου παίρνεις τηλέφωνο αστυνομία και κανεις επώνυμη καταγγελία.

Νομιζω το έχει κανει ο Νοστρα σε γνωστο βενζιναδικο της Λ. Κηφισίας στο Μαρούσι.

ενω αν εχεις μισο τεποζιτο και στα ξεπερασει δεν μπορεις?:look:

Cpt. Haddock
18/06/2010, 07:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
ενω αν εχεις μισο τεποζιτο και στα ξεπερασει δεν μπορεις?:look:

Οχι, γιατι εαν ο μετρητης εχει σταματήσει στα 11 λιτρα εσυ ΔΕΝ μπορείς να αποδείξεις οτι ειχες μεσα 10 αρα 10+11 = 21, ενα παραπανω.

Ενω πας με αδειο, γραφει 21 και εκει έχεις πατημα μια και η επισημη χωρητικότητα και ευκολα αποδειξιμη ειναι τα 20

kalgeorge
18/06/2010, 07:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Οχι, γιατι εαν ο μετρητης εχει σταματήσει στα 11 λιτρα εσυ ΔΕΝ μπορείς να αποδείξεις οτι ειχες μεσα 10 αρα 10+11 = 21, ενα παραπανω.

Ενω πας με αδειο, γραφει 21 και εκει έχεις πατημα μια και η επισημη χωρητικότητα και ευκολα αποδειξιμη ειναι τα 20


γιατι?? μπορεις να αποδειξεις οτι ηταν αδειο οταν πηγες???

Panopticon7
18/06/2010, 07:34
Οχι χεσιμο... δεν υπαρχει λογος...


Απλα σκας μυτη στο πρατηριο (που εκλεβε...) φουλαρεις το αυτοκινητο (η μηχανη χωραει πολυ λιγο) με κανα 70ρι, και μολις ερθει για τα φραγκα... την κανεις

Cpt. Haddock
18/06/2010, 07:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
γιατι?? μπορεις να αποδειξεις οτι ηταν αδειο οταν πηγες???

Εαν ο μετρητής δειξει ΠΑΡΑΠΑΝΩ απο τη μεγιστη χωρητικότητα, σαφως.

(καλα ρε ποσες φορές να το γράψω; :confused: :lol: :bigcry: )

sonik
18/06/2010, 07:35
Παντως για την SHELL έχουν ακουστεί πολλά,
οτι αντι για απλή αμόλυβδη βάζουν V-POWER.

Αν τύχει και το πάρεις χαμπάρι σου λένε:

"Εκπαιδευόμενος ειναι ο υπάλληλος και εκανε λάθος κλπ κλπ....":nono:

kalgeorge
18/06/2010, 07:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εαν ο μετρητής δειξει ΠΑΡΑΠΑΝΩ απο τη μεγιστη χωρητικότητα, σαφως.

(καλα ρε ποσες φορές να το γράψω; :confused: :lol: :bigcry: )


ναι με την ιδια λογικη αν δειξει παραπανω απο το λογικο, μπορεις να το πεις...αυτο σου ειπα.

ας μην ειναι 5 τα λιτρα μεσα..ας εναι 3, 2 οσα, ξερω γω?
αν σου βαλει 15 λιτρα...με 14 τεποζιτο...τελειωσε...σε κλεβει

kalgeorge
18/06/2010, 07:37
και ξανα ρωταω.....τι κανουμε??
τηλ στην αστυνομια?
καταγγελια καπου συγκεκριμενα?

PortisHead
18/06/2010, 07:37
Ακομα μιλατε για μισοαδειο και μισογεματο τεποζιτο ????
Ειπαμε....αν εχεις υποψιες...πας μετα απ ο10 λεπτα με κανιστρο.....π.χ. 10 λιτρων
και του λες βαλε μου 10 λιτρα ακριβως.
Ελεγχεις την ενδειξη στην αντλια και ολες οι αποριες λυνονται.
Τι το μασατε ?

Cpt. Haddock
18/06/2010, 07:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
και ξανα ρωταω.....τι κανουμε??
τηλ στην αστυνομια?
καταγγελια καπου συγκεκριμενα?

Αμαν ρε Γιώργο, αφου στο 'γραψα

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=38781&highlight=%2A%EA%E1%F4%E1%E3%E3%E5%EB%E9%E1%2A

Panopticon7
18/06/2010, 07:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonik
Παντως για την SHELL έχουν ακουστεί πολλά,
οτι αντι για απλή αμόλυβδη βάζουν V-POWER.

Αν τύχει και το πάρεις χαμπάρι σου λένε:

"Εκπαιδευόμενος ειναι ο υπάλληλος και εκανε λάθος κλπ κλπ....":nono:

Εχω βαλει πολλες φορες στο τουτου και στην μηχανη V-power στην τιμη της απλης.

Ιδια τιμη ηξερα οτι τις πλΕρωνεις αλλα μονο μια ημερα της εβδομαδας, την οποια μαθαινεις απο το site τους.


Οσο για το αλλο...
Εμενα αν μου κανουν οποιαδηποτε μαλακια... Απλως θα φυγω κυριος χωρις να δωσω μια

kalgeorge
18/06/2010, 07:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αμαν ρε Γιώργο, αφου στο 'γραψα

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=38781&highlight=%2A%EA%E1%F4%E1%E3%E3%E5%EB%E9%E1%2A


που το εγραψες ρε μαν??:look:


τωρα το εβαλες

kalgeorge
18/06/2010, 07:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ακομα μιλατε για μισοαδειο και μισογεματο τεποζιτο ????
Ειπαμε....αν εχεις υποψιες...πας μετα απ ο10 λεπτα με κανιστρο.....π.χ. 10 λιτρων
και του λες βαλε μου 10 λιτρα ακριβως.
Ελεγχεις την ενδειξη στην αντλια και ολες οι αποριες λυνονται.
Τι το μασατε ?

ε ναι...γιατι μενουμε διπλα απο το βενζιναδικο οπου και θα γεμισουμε..οποτε μας ειναι και ευκολο./....:sick:

PortisHead
18/06/2010, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
ε ναι...γιατι μενουμε διπλα απο το βενζιναδικο οπου και θα γεμισουμε..οποτε μας ειναι και ευκολο./....:sick:

Δεν ειπα για ενα τυχαιο βενζιναδικο που θα βαλουμε καποια φορα....εκει ας με κλεψουν κιολας δεν θα κατσω να σκασω.Εδω με κλεβει το κρατος 30 χρονια.

Λεμε για αυτο που προτιμαμαι και πηγαινουμε συχνοτερα.
Πας μια μερα με το αμαξι αν δεν μπορεις να κουβαλας το κανιστρο.

fantacid
18/06/2010, 07:52
νομιζω οτι πολλες φορες εχουν τηλεχηρισμο που ενεργοποιηει/απενεργοποιει το mode κλεψιματος,

οποτε αν πας με κανιστρο τη ψηλιαζεται παταει το κουμπακι "στρωνει" η αντλια κ σου βαζει 4λ σε δοχειο 4αρων λιτρων!

Cpt. Haddock
18/06/2010, 07:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
που το εγραψες ρε μαν??:look:
τωρα το εβαλες

Μερικα ποστ πιο πανω


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Νομιζω το έχει κανει ο Νοστρα σε γνωστο βενζιναδικο της Λ. Κηφισίας στο Μαρούσι.

:lol: :D

kalgeorge
18/06/2010, 07:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Δεν ειπα για ενα τυχαιο βενζιναδικο που θα βαλουμε καποια φορα.
εγω λεω ακομα και σε αυτο....γιατι να σε κλεψουν??

kalgeorge
18/06/2010, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μερικα ποστ πιο πανω



:lol: :D


και τι ηθελες να κανω ρε....search με keywords? :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
18/06/2010, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
και τι ηθελες να κανω ρε....search με keywords? :rotflmao: :rotflmao:

εγω αυτο εκανα ρε τεμπελχανα :p

PortisHead
18/06/2010, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
εγω λεω ακομα και σε αυτο....γιατι να σε κλεψουν??

Ε τωρα παμε σε φιλοσοφικη συζητηση.

Θα πρεπει να φτασεις με αδειο μηχανακι εκει , να φωναξεις τον υπευθυνο , να του πεις....δες....πατα τη μιζα....δεν παιρνει μπροστα ειναι τελειως αδειο.....δες και το Service Manual σελ 113......χωραει 17 λιτρα......και τωρα γεμισε το μου.

Γινονται αυτα ?

kalgeorge
18/06/2010, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ε τωρα παμε σε φιλοσοφικη συζητηση.

Θα πρεπει να φτασεις με αδειο μηχανακι εκει , να φωναξεις τον υπευθυνο , να του πεις....δες....πατα τη μιζα....δεν παιρνει μπροστα ειναι τελειως αδειο.....δες και το Service Manual σελ 113......χωραει 17 λιτρα......και τωρα γεμισε το μου.

Γινονται αυτα ?


opou kai na pas hta to kaneis auto eiite einai dipla eite makrua...
anyway ....

Panopticon7
18/06/2010, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ε τωρα παμε σε φιλοσοφικη συζητηση.

Θα πρεπει να φτασεις με αδειο μηχανακι εκει , να φωναξεις τον υπευθυνο , να του πεις....δες....πατα τη μιζα....δεν παιρνει μπροστα ειναι τελειως αδειο.....δες και το Service Manual σελ 113......χωραει 17 λιτρα......και τωρα γεμισε το μου.

Γινονται αυτα ?

Γιατι να το κανεις αυτο... Για να του αποδειξεις οτι σε εκλεψε ? Το ξερει.