PDA

View Full Version : Δίπλωμα Μηχανής (πλήρης οδηγός)!



Σελίδες : 1 [2] 3

Μήτσος
10/10/2012, 04:31
Σηφη ευχαριστω

xrysanthemo
19/10/2012, 21:23
Δύο ξαδερφές μου πήγαν για δίπλωμα για μικρή μοτοσικλέτα στην Πάτρα και μου είπαν πως και ο ιδιοκτήτης και ο άλλος δάσκαλος που είχε τους έκαναν μάθημα οδήγησης ανά έξι έξι άτομα ταυτόχρονα. Δεν ήταν δηλαδή μάθημα, απλά ο κάθε φορά δάσκαλος που ήταν παρών έβγαζε έξι μηχανάκια και άφηνε τους μαθητές να κάνουν τις δοκιμασίες. Ποιόν μαθητη προλάβαινε να επιτηρήσει? Το ίδιο ρώτησα κι εγώ τις ξαδερφές μου και μου απάντησαν πώς δεν επιτηρούσε κανέναν. Δεν μπορούσε άλλωστε. Δεν ήταν ανθρωπίνως δυνατόν να προσέχεις έξι εκπαιδευόμενους υποψήφιους οδηγούς. Και από συμβουλές και τεχνικές οδήγησης, τους είπαν τίποτα ? ΤΙΠΟΤΑ. Και μην φανταστείτε ότι το μάθημα που τους έκανε διαρκούσε σαρανταπέντε λεπτά. Τέταρτο το πολύ εικοσάλεπτο και μετά νέα φουρνιά α΄πο έξι άλλους μαθητές . Ομαδικά πράγματα έχω ακούσει να γίνονται όπως και ομαδικές δραστηριότητες. Ομαδική εκπαίδευση στην πρακτική οδήγηση ποτέ και δεν ξέρω αν κι ό νόμος το επιτρέπει. Αν γνωρίζει κανένας ας μας το πει υπεύθυνα. Και στο αμάξι όμως ανά τετράδες τις έβαζε τις μαθήτριες και στο εικοσάλεπτο απλώς άλλαζε τον οδηγό.
Όταν λοιπόν αποφάσισα να βγάλω δίπλωμα για μηχανάκι κι εγώ και τα παιδιά τ΄ανίψια μου προφανώς και δεν πήγα στην πιο πάνω σχολή. Άλλωστε η ζωή μας κοστίζει παραπάνω τα φαινομενικά 20, 25 ευρώ που θα δίναμε λιγότερα με πλημμελέστατη εκπαίδευση αν όλα όσα μου διηγήθηκαν οι ξαδέρφες μου ευσταθούσαν. Πήγα σε σχολή που ήταν μια μελαχροινή κοπελίτσα η δασκάλα. Μαθήματα οδήγησης μας έκανε αυτή και μόνο αυτή, στον καθένα ατομικά, σαρανταπεντάλεπτα και ουσιαστικά. Με πήγε με τη μηχανή μέσα Πάτρα, σε ανηφόρες κατηφόρες, στην εθνική και εκπαιδεύτικα ουσιαστικά. Έμεινα και ενθουσιασμένη και κατάπληκτη από τον τρόπο μεταδοτικότητάς της. Μπορεί η δασκάλα να μην έτρεχε παλιά σε αγώνες οδήγησης ήταν όμως καταρτισμένη και ήταν όντως εκπαιδεύτρια με Ε καφαλαίο. Πραγματική δασκάλα. Προφανώς παίζει και ρόλο ότι η δασκάλα είχε και πτυχίο πανεπιστημίου. Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα και σε όποιον ενδιαφέρεται ας μου στείλει mail να του δώσω ονοματεπώνυμο.
Αρκετά εικονοστάσια έχει η Πάτρα και κατά μήκος της Ακτής Δυμαίων και στο Κουκούλι. Κι αν ορισμένοι δάσκαλοι οδήγησης αγνοούν ότι επιτελούν λειτούργημα ας τους το θυμίσουμε εμείς, που δεν μετράμε την κάθε ανεκτίμητη ανθρώπινη ζωή σε λίγα ή πολλά ευρώ.

Highsider
20/10/2012, 20:44
Ναι, έχεις δίκιο! Και παράβολο των 30 €...
Aυτό το παράβολο χρειάζεται μόνο; Δεν πρέπει να πάρεις κι άλλο ένα που έχουν και καλά για εκτύπωση διπλώματος; Ρωτάω γιατί και γω θέλω να αναβαθμίσω το δίπλωμα για να μη με πιάσει το καινούριο σύστημα.

Σήφης
21/10/2012, 00:23
Μα νομίζω ότι το παράβολο των 30 € το καταθέτεις για την εκτύπωση του διπλώματος. Εγώ πάντως μόνο αυτό είχα και δεν μου ζήτησαν κάποιο επιπλέον.

pipe_smoker
21/10/2012, 00:54
Μιας και το πήρε το μάτι μου το νήμα στα "νέα" παρατήρησα κάτι και, σα δημιουργός του, έχω μια απορία.

Δεν το είχα πάρει χαμπάρι νωρίτερα, οπότε δεν ξέρω και πότε έγινε και γιατί, αλλά υπήρχε λόγος που έφυγε από "μόνιμο" το thread (sticky δεν τα λέγαμε κάποτε αυτά?) ?


Sticky :winka:

Nα είσαι καλά Παναγιώτη!:beer:

Για να μην παρεξηγηθώ, δε θίχτηκε ο εγωισμός μου ούτε πειράχτηκα :moutza:

Απλά το μόνο "ανάλογο" thread που είχα βρει όταν ήταν να φτιάξω αυτό, ήταν πολύ παλιό και με πάρα πολλές σελίδες. Οπότε κι έφτιαξα αυτό για να μην είναι σκόρπιες οι πληροφορίες δεξιά αριστερά, με βάσει τους καινούριους νόμους και, από όσο μπορούσα τουλάχιστον, έγκυρες πηγές.

Χρήσιμο θα μου φαινόταν να είναι μόνιμο σα thread για να το βρίσκει κάποιος εύκολα γι'αυτό και νομίζω είχε γίνει τότε.

Αν ο λόγος που έφυγε από τα μόνιμα αφορά τις μυστικές δυνάμεις που κρύβονται πίσω από το forum δε θέλω να ξέρω :alien:

Αν όμως έφυγε από τα μόνιμα γιατί άλλαξε η νομοθεσία πχ και πλέον αυτό είναι outdated θα ήθελα πολύ να το γνωρίζω, οπότε κάποιος μοντεράτορας αν θέλει ας μου δώσει τα φώτα του :wave2:

TomSak
02/12/2012, 19:34
Kat'arxin kalhspera se olous!
Tha ithela na sas pliroforisw pws apo 19/01/2013 oi kathgories stis mhxanes allazoun :
• Οι κατηγορίες της μοτοσυκλέτας είναι πλέον 4
1. ΑΜ: Μοτοποδήλατα έως 50cc (από 16 ετών με οικογενειακή συναίνεση)
2. Α1:Μοτοσυκλέτες έως 125cc (από 18 ετών)
3. Α2:Μοτοσυκλέτες έως 35kw (από 20 ετών)
4. Α: Μοτοσυκλέτες όλων των κατηγοριών(από 24 ετών)
Σε περίπτωση που ο ενδιαφερόμενος είναι ήδη κάτοχος άδειας οδήγησης της κατηγορίας Α2 επί διετία, η απαιτούμενη ηλικία μειώνεται στα 22 έτη.
• Η κατηγορία ΑΜ που αναφέρεται σε μοτοποδήλατα 50 cc εξετάζεται πλέον από το ΥΜΕ με υποχρεωτικά μαθήματα από ΣΧΟΛΕΣ ΟΔΗΓΩΝ.
(31 ώρες ΘΕΩΡΕΙΑ και 10 ώρες ΟΔΗΓΗΣΗ & ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ) κατοχυρωνοντας την θεωρητικη εκπαιδευση με αποτελεσμα οταν ερθει η ωρα για διπλωμα αυτοκινητου δεν ξαναδινει σηματα!
• Τα μαθήματα πρακτικής οποιασδήποτε κατηγορίας ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ εντός της σταδιακής πρόσβασης είναι 7 Ώρες. (Από ΑΜ σε Α1 σε Α2 σε Α) που σημαινει πως για να ανεβεις κατηγοριες υποχρεωτικα κανεις μαθηματα και ξαναδινεις εξετασεις!
• Όσοι μαθητές δεν έχουν επιτύχει στις εξετάσεις για την απόκτηση διπλώματος έως 18/01/2013 υπάγονται από 19/01/2013 στις νέες διατάξεις.

Thomas Sakellariou
Ekpaideyths Odhgwn
Korinthos.

audioslave
03/12/2012, 15:53
Όσοι μαθητές δεν έχουν επιτύχει στις εξετάσεις για την απόκτηση διπλώματος έως 18/01/2013 υπάγονται από 19/01/2013 στις νέες διατάξεις.

Thomas Sakellariou
Ekpaideyths Odhgwn
Korinthos.

Καλησπερα.Οταν λετε ''εχουν επιτυχει στις εξετασεις για την αποκτηση διπλωματος εως 18/01/2013'', δεν εννοειτε να υποθεσω να εχει βγει και το διπλωμα ε?Απλα να εχει περασει ο υποψηφιος..?Συγνωμη που ρωταω απλα δινω σηματα την επομενη βδομαδα και θελω οπωσδηποτε να βγαλω το διπλωμα με το συστημα που ισχυει τωρα και δεν τον βλεπω και πολυ ενημερωμενο τον δασκαλο σε αυτα που τον ρωτησα και φοβαμαι μην γινει καμια βλακεια.Ασε που εκει που μου ειπε οτι προλαβαινω ανετα τωρα μου λεει και απεργιες κτλπ και μου εχουν κοπει τα ποδια..

Ευχαριστω πολυ..

TomSak
03/12/2012, 22:30
Καλησπερα.Οταν λετε ''εχουν επιτυχει στις εξετασεις για την αποκτηση διπλωματος εως 18/01/2013'', δεν εννοειτε να υποθεσω να εχει βγει και το διπλωμα ε?Απλα να εχει περασει ο υποψηφιος..?Συγνωμη που ρωταω απλα δινω σηματα την επομενη βδομαδα και θελω οπωσδηποτε να βγαλω το διπλωμα με το συστημα που ισχυει τωρα και δεν τον βλεπω και πολυ ενημερωμενο τον δασκαλο σε αυτα που τον ρωτησα και φοβαμαι μην γινει καμια βλακεια.Ασε που εκει που μου ειπε οτι προλαβαινω ανετα τωρα μου λεει και απεργιες κτλπ και μου εχουν κοπει τα ποδια..

Ευχαριστω πολυ..
αρκει να εχεις περασει η εκτυπωση του διπλωματος βγαινει παντα με ημερομηνια της εξετασης και οχι της ημερας που πραγματικα εκτυπωνεται το διπλωμα

motomaniac
04/12/2012, 01:31
φιλε θωμα το περιοδικο ebike που ανακοινωνει την ευρωπαικη οδηγια για το θεμα μας τα λεει καπως αλλιως. το 50αρι οπως τα λες αλλα ολες οι αλλες κατηγοριες μια ηλικιακη κλιμακα κατω. στα 24 μονο εαν δεν ειχες διπλωμα Α2, αλλιως ανεξαρτητα στα 20.. http://www.ebike.gr/main/ για δες το λιγο να δουμε ποιος κανει λαθος.. στα 125 υπαρχει επιπλεον κανονισμος στους 15 ιππους για 16χρονα.

υγ. νταξει... οχι οτι οντως δεν το θεωρω χρησιμο αλλα παλι βρηκανε τα βυσματα ακρη και γι'αλλα λεφτα.. Η κατηγορία ΑΜ που αναφέρεται σε μοτοποδήλατα 50 cc εξετάζεται πλέον από το ΥΜΕ με υποχρεωτικά μαθήματα από ΣΧΟΛΕΣ ΟΔΗΓΩΝ.
(31 ώρες ΘΕΩΡΕΙΑ και 10 ώρες ΟΔΗΓΗΣΗ & ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ) κατοχυρωνοντας την θεωρητικη εκπαιδευση με αποτελεσμα οταν ερθει η ωρα για διπλωμα αυτοκινητου δεν ξαναδινει σηματα τουλαχιστον γλυτωνουμε την βλακεια των σηματων.

audioslave
04/12/2012, 10:45
αρκει να εχεις περασει η εκτυπωση του διπλωματος βγαινει παντα με ημερομηνια της εξετασης και οχι της ημερας που πραγματικα εκτυπωνεται το διπλωμα

Α ωραια.Οποτε αν δεν κοπω σε οδηγηση και σηματα λογικα προλαβαινω.Σ'ευχαριστω πολυ.

TomSak
06/12/2012, 16:57
φιλε θωμα το περιοδικο ebike που ανακοινωνει την ευρωπαικη οδηγια για το θεμα μας τα λεει καπως αλλιως. το 50αρι οπως τα λες αλλα ολες οι αλλες κατηγοριες μια ηλικιακη κλιμακα κατω. στα 24 μονο εαν δεν ειχες διπλωμα Α2, αλλιως ανεξαρτητα στα 20.. http://www.ebike.gr/main/ για δες το λιγο να δουμε ποιος κανει λαθος.. στα 125 υπαρχει επιπλεον κανονισμος στους 15 ιππους για 16χρονα.

Καλησπερα! :)

Σας παραθετω αποσπασμα απο το Π.Δ. 51 Αριθ. Φυλλου 101

Άρθρο 3
(άρθρο 4 της Οδηγίας 2006/126/ΕΚ)
Κατηγορίες αδειών οδήγησης μοτοποδηλάτων,
μοτοσικλετών, μηχανοκίνητων τρικύκλων, τετρακύ−
κλων και αυτοκινήτων
1. Οι άδειες οδήγησης διακρίνονται στις παρακάτω
κατηγορίες και παρέχουν, στους κατόχους τους, το
δικαίωμα να οδηγούν μηχανοκίνητα οχήματα των αντί−
στοιχων κατηγοριών:
α. Κατηγορία ΑΜ:
Μοτοποδήλατα και ελαφρά τετράκυκλα
β. Κατηγορία Α1:
− Μοτοσικλέτες μέγιστου κυβισμού 125 cm3, μέγιστης
ισχύος 11 kW και λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο
από 0,1 kW/kg, και
− Μηχανοκίνητα τρίκυκλα, των οποίων η ισχύς δεν
υπερβαίνει τα 15 kW
γ. Κατηγορία Α2:
Μοτοσικλέτες μέγιστης ισχύος 35 kW και με μέγιστο
λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg, που
δεν προέρχονται από διασκευή άλλης μοτοσικλέτας,
ισχύος μεγαλύτερης του διπλάσιου της ισχύος της δι−
ασκευασθείσας μοτοσικλέτας.
δ. Κατηγορία Α:
− Μοτοσικλέτες, και
− μηχανοκίνητα τρίκυκλα η ισχύς των οποίων υπερ−
βαίνει τα 15 kW

Άρθρο 6
(άρθρα 4, 7, 11 παρ. 5
της Οδηγίας 2006/126/ΕΚ)
Χορήγηση άδειας οδήγησης
1. Για τη χορήγηση οποιασδήποτε κατηγορίας άδειας
οδήγησης απαιτείται όπως ο ενδιαφερόμενος:
α) Έχει την κανονική του διαμονή στην Ελλάδα ή την
ιδιότητα του σπουδαστή ή του μαθητή επί έξι (6) του−
λάχιστον μήνες στην Ελλάδα συνεχώς ή αθροιστικά,
κατά το τελευταίο δωδεκάμηνο, πριν από την ημέρα
κατάθεσης της αίτησης και των δικαιολογητικών χο−
ρήγησης.
β) Έχει την κατοικία του στην περιοχή της οικείας
Υπηρεσίας Μεταφορών και Επικοινωνιών στην οποία
κατατίθεται η αίτηση.
γ) Έχει συμπληρώσει την ηλικία :
αα) Των 16 ετών για την κατηγορία ΑΜ.
ββ) Των 18 ετών για την κατηγορία Α1.
γγ) Των 20 ετών για την κατηγορία Α2.
δδ) Των 24 ετών για μοτοσικλέτες της κατηγορίας Α.
Σε περίπτωση που ο ενδιαφερόμενος είναι ήδη κάτο−
χος άδειας οδήγησης της κατηγορίας Α2 επί διετία, η
απαιτούμενη ηλικία μειώνεται στα 22 έτη.

Άρθρο 22
(άρθρο 16 παρ. 2 της οδηγίας 2006/126/ΕΚ)
Ισχύς
1. Η ισχύς του παρόντος διατάγματος αρχίζει στο
σύνολό του από 19/1/2013.

loki21
06/01/2013, 16:06
Επιτέλους αν και το καθυστέρησα αύριο ξεκινάω τα διαδικαστικά για να βγάλω δίπλωμα για μηχανή.Η ερώτηση μου τώρα με τις αλλαγές στα διπλώματα είναι σχετικά με την νέα κατηγορία Α2 που όπως αναφέρεται έχουν ισχύ έως 35kW και με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW (0,268Hp)/kg.
Για να γίνει πιο εύκολα κατανοητό αυτό σε πόσα κυβικά μεταφράζεται;

chr1s_86
11/01/2013, 21:33
Για να γίνει πιο εύκολα κατανοητό αυτό σε πόσα κυβικά μεταφράζεται;


Δεν μεταφράζεται σε κυβικά, πως θα μπορούσε άλλωστε ;

motomaniac
11/01/2013, 22:41
Επιτέλους αν και το καθυστέρησα αύριο ξεκινάω τα διαδικαστικά για να βγάλω δίπλωμα για μηχανή.Η ερώτηση μου τώρα με τις αλλαγές στα διπλώματα είναι σχετικά με την νέα κατηγορία Α2 που όπως αναφέρεται έχουν ισχύ έως 35kW και με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW (0,268Hp)/kg.
Για να γίνει πιο εύκολα κατανοητό αυτό σε πόσα κυβικά μεταφράζεται;
Result: 51.67 horsepowers αλογα δηλαδη. βρισκεις πολλα μηχανακια με τετοια και μικροτερη ιπποδυναμη

loki21
16/01/2013, 18:41
Ναι δεν το διατύπωσα σωστά.Εννοούσα να μου πείτε προσεγγιστικά σε ποια κατηγορία μοτοσυκλετών απευθύνεται το A2(μετά τις αλλαγές) αφού με την μέγιστη ισχύ και αυτές τις εξισώσεις που έχουν αν δεν είσαι στον κόσμο των μοτοσυκλετών δεν βγάζεις εύκολα άκρη.
Με ταβάνι περίπου τα 50hp όντως υπάρχουν πολλές επιλογές.:)

motomaniac
16/01/2013, 20:35
Ναι δεν το διατύπωσα σωστά.Εννοούσα να μου πείτε προσεγγιστικά σε ποια κατηγορία μοτοσυκλετών απευθύνεται το A2(μετά τις αλλαγές) αφού με την μέγιστη ισχύ και αυτές τις εξισώσεις που έχουν αν δεν είσαι στον κόσμο των μοτοσυκλετών δεν βγάζεις εύκολα άκρη.
Με ταβάνι περίπου τα 50hp όντως υπάρχουν πολλές επιλογές.:)

τωρα που ξες τι ιπποδυνμη μπορεις να καβαλησεις δεν νομιζω να σου πουμε τι μηχανη θες να αγορασεις ετσι? εχουμε ενα τετοιο αλλα ξεπερνας για λιγο το οριο.. http://www.motorcyclespecs.co.za/model/kawasaki/kawasaki_zxr400%2090.htm

SoulGR
21/01/2013, 00:06
εμεις που εχουμε το παλιο α1 <=25kw 2 χρονια και ειμαστε 21 μπορουμε για απεριοριστο η θα πρεπει α2?

Verde
21/01/2013, 03:15
Καλησπέρα!
αν καταλαβαίνω καλά οι νέες κατηγορίες έχουν οριστικοποιηθεί έτσι;
οπότε η Α2 δε παίζει να αλλάξει και να γίνει από 21 και πάνω, έτσι;
άρα εγώ που είμαι 20 είμαι στην 2η κατηγορία.
κάτι που με βολεύει γιατί θα μπορώ να πάρω την g 650gs που είναι ακριβώς πάνω στο όριο για τα άλογα.
όμως!
έχω ήδη το "μικρό" δίπλωμα που ίσχυε μέχρι τώρα.
τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;
αν πω ότι το έχασα πχ, παίρνω αυτομάτως το καινούριο;
ή πρέπει να δώσω εξετάσεις για να πάω από το παλιό α1 στο νέο α2;;;

GiannisBlessed
21/01/2013, 13:10
νομιζω χωρις να ειμαι σιγουρος (μπορει να λεω παπαριες)
αλλα λογικα οσοι πηραν το διπλωμα τους πριν απο την αλλαγη του νομου θα ειναι με τον παλιο νομο.
δλδ απο 25kw με ανανεωση πας στο απεριοριστο.

Verde
23/01/2013, 22:34
έχουμε κάποιο νεότερο;

Crysis
26/01/2013, 20:18
έχουμε κάποιο νεότερο;

Πήρα τηλέφωνο στη σχολή οδηγών που έδωσα για δίπλωμα και μου είπανε οτι όσοι έχουν περάσει σήματα και οδήγηση προ της 19/1
συνεχίζουν με το δίπλωμα των 25kw. Και όταν έρθει η ώρα ξαναδίνεις εξετάσεις για να ανέβεις κατηγορία.
Ξέχασα όμως να ρωτήσω αν μετά τα 2 χρόνια με 25kw πας σε κατηγορία Α2 η Α. Έλεος... π..ανα τα κάνανε.. :priest:

TomSak
28/01/2013, 22:45
Πήρα τηλέφωνο στη σχολή οδηγών που έδωσα για δίπλωμα και μου είπανε οτι όσοι έχουν περάσει σήματα και οδήγηση προ της 19/1
συνεχίζουν με το δίπλωμα των 25kw. Και όταν έρθει η ώρα ξαναδίνεις εξετάσεις για να ανέβεις κατηγορία.
Ξέχασα όμως να ρωτήσω αν μετά τα 2 χρόνια με 25kw πας σε κατηγορία Α2 η Α. Έλεος... π..ανα τα κάνανε.. :priest:

Οσοι εχουν το παλιο διπλωμα οδηγησης για την Α1 κατηγορια και το εχουν βγαλει μεχρι 18/11/2011 μπορουν να κανουν σταδιακη προσβαση σε Α κατηγορια ΧΩΡΙΣ εξετασεις !!! Οσοι εχουν διπλωμα Α1 με ημερομηνια χορηγησης 19/11/2011 και μετα ανεβαινουν κατηγορια μονο με τον καινουργιο νομο δηλαδη με μαθηματα και εξετασεις!!

Crysis
29/01/2013, 00:00
... εχουν βγαλει μεχρι 18/11/2011 μπορουν να κανουν σταδιακη προσβαση σε Α κατηγορια ΧΩΡΙΣ εξετασεις !!!
Είναι σίγουρο αυτό? Γιατί ξαναπήρα τηλ. στη σχολή και μούπανε ότι μέχρι στιγμής (αν δεν αλλάξει τίποτα) από τα 25kw πάμε στα 35 (Α2) με εξετάσεις, και μετά από άλλα 2 χρόνια σε Α πάλι με εξετάσεις.
Θα πάρω και ένα τηλέφωνο στο μηχανολογικό για να ακούσω και τη δικιά τους εκδοχή.
Φίλος, αν αληθεύει αυτό που είπες πάντως, μου φτιάχνεις τη μέρα!! :D

Verde
31/01/2013, 03:07
ΛΟΙΠΟΝ ΛΟΙΠΟΝ!
Δε ξέρω αν έπρεπε να δημιουργήσω ξεχωριστό θέμα για αυτό που ανακάλυψα σκαλίζοντας το ΦΕΚ.
Όμως, έχουμε και λέμε!
Στο νέο ΦΕΚ, στο άρθρο 18, μας παρουσιάζεται η αντιστοιχία των παλαιών με τα νέα διπλώματα.
Η οποία -για να μη ψάχνετε- είναι η παρακάτω:

280793

Τι μας λέει λοιπόν η 1η αντιστοιχία;

Α1 ή Α με κωδικό 72 -> A1

ΣΙΓΟΥΡΑ αναφέρεται στα παλιά διπλώματα, τα "μικρά" που είχαν περιορισμό 125κ.εκ., ΠΡΟ ΤΟΥ 2002 (72. Περιορισμός στην κατηγορία οχημάτων Α μέγιστου κυλινδρισμού 125cc και μέγιστης παραγωγής ισχύος 11kW (Α1)

Η 2η;

Α σταδιακής πρόσβασης -> Α2

Κάπου εδώ, αναθάρρησα και είπα "ωραία, άρα με το δικό μου το α1, παίρνω το νέο α2 λόγω αντιστοιχίας!"

Μετά το ξανακοίταξα και είδα ότι λέει.. "Α σταδιακή πρόσβασης" και όχι Α1.
Όμως κάτι δεν μου κόλλαγε καλά..
Τι διαφορά θα είχε δηλαδή το Α σταδιακής πρόσβασης, από το Α σκέτο;
Την ανακάλυψα μετά απο αρκετό research στο google, ψάχνοντας να βρω και παλαιότερα Π.Δ. από το 2002 που θεσπίστηκαν οι κατηγορίες που είχαμε μέχρι πριν δέκα μέρες.

Αυτό που κατάλαβα ήταν το εξής: Από το 2002 και μετά που άλλαξαν οι κατηγορίες, εκ παραδρομής όλοι συνέχισαν να αποκαλούν το "μικρό", Α1, ενώ δεν ονομάζεται ΠΟΥ-ΘΕ-ΝΑ έτσι! Παρα μόνο τα διπλώματα ονομάζονται Α' και Α. Α μικρό και Α μεγάλο! ΟΧΙ α1 και Α!

Σε αυτό εδώ το θέμα http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=72807 μπορείτε να δείτε τι εννοώ.

and IT CHECKS!Γιατί αν δείτε και το δίπλωμά σας δε γράφει πουθενά α1! γράφει ΜΟΝΟ Α, πάνω έχει μία μικρή μηχανή και κάτω μία μεγάλη!


Συνεπώς αυτό που θέλω να πω με όλα αυτά είναι ότι, το "Α σταδιακής πρόσβασης" είναι αυτό που λανθασμένα αποκαλούμε α1!
ΆΡΑ! με βάση την αντιστοιχία αυτή, όσοι έχουμε το Α μικρό, δικαιούμαστε Α2!
Το πως το παίρνουμε δε ξέρω..
Θα πάω αύριο στη σχολή και θα ρωτήσω.

Πιστεύω ότι είναι αρκετά σημαντικό το εύρημα, ελπίζω να το δουν αρκετοί και να ενδιαφερθούν!
Γιατί εγώ αύριο θα πήγαινα φωτογραφίες στη σχολή για να μου κάνει χαρτιά να δώσω Α2...ίσως τελικά χωρίς λόγο..!
Ίσως κάποιες σχολές να μη το ξέρουν, ίσως άλλες να το ξέρουν και να μη το λένε για να πάτε να δώσετε και να τους πληρώσετε μαθήματα.



edit: Να προσθέσω εδώ κάτι! Στις διευκρινίσεις λέει:
6. Με το άρθρο 10 του παρόντος Π.Δ. 51/2012 ορίζεται η 19/1/2033 ως καταληκτική
ημερομηνία απόσυρσης από την κυκλοφορία οποιουδήποτε εντύπου (χάρτινου ή πλαστικού) άδειας
οδήγησης, η οποία δεν είναι σύμφωνη με τις διατάξεις του Π.Δ.

ΚΑΙ ΡΩΤΩ ΕΓΩ: Αν σήμερα είχαμε 2033 κ έπρεπε να παραδώσουμε την άδειά μας, ποια άδεια θα μας έδιναν για καινούρια;ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ!άρα;
Γιατί όλοι στηρίζονται και λένε ότι ισχύουν μέχρι το 2033 τα διπλώματα.ΔΕΝ λέει αυτό όμως το Π.Δ. , λέει ότι τότε είναι η ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ απόσυρσης.Άρα μέχρι τότε θα πρέπει να τα έχουμε αποσύρει όλα τα διπλώματα και να έχουμε τα νέα.Εγώ θέλω να το αποσύρω τώρα και να πάρω νέο, τι ζόρι τραβάνε;

Crysis
02/02/2013, 00:59
ΛΟΙΠΟΝ ΛΟΙΠΟΝ!
Συνεπώς αυτό που θέλω να πω με όλα αυτά είναι ότι, το "Α σταδιακής πρόσβασης" είναι αυτό που λανθασμένα αποκαλούμε α1!
ΆΡΑ! με βάση την αντιστοιχία αυτή, όσοι έχουμε το Α μικρό, δικαιούμαστε Α2!
Το πως το παίρνουμε δε ξέρω..
Θα πάω αύριο στη σχολή και θα ρωτήσω.


Έβγαλες άκρη?
Εγώ ακόμα ψάχνομαι..

Verde
02/02/2013, 02:26
περιμένω τη δευτέρα να πάει ο δάσκαλος στην υπεύθυνη στο μεταφορών εδώ στην πάτρα η οποία θα κοιτάξει στο σύστημα πως θα εμφάνιζε το δίπλωμά μου εαν το έκανα αντικατάσταση τώρα.
λογικά από ό,τι μου είπε κανονικά πρέπει να εμφανίζεται σαν α2, οπότε θα κάνω αίτηση για αντικατάσταση και θα το πάρω..

maxnaxos
02/02/2013, 14:31
Καλησπέρα παιδιά! Καινούριος στο φόρουμ και καινούριος και στον κόσμο των 2 τροχών!
Δυστυχώς δεν είχα προλάβει να βγάλω κάποιο δίπλωμα πριν τον Ιανουάριο.:-( οπότε τώρα με πιάνει το νεο...
Ρώτησα στη σχολή που είχα βγάλει και το δίπλωμα του αυτοκίνητου πριν κάποια χρόνια και μου είπε ο τύπος ότι όποιος είναι κάτω από 24 δικαιούταιδίπλωμα μηχανής μέχρι "500 κυβικά εκατοστά μηχανής". Αυτό μου είπε χαρακτηριστικά. Μπερδεύτηκα λίγο όμως γιατί ρωτώντας και σε άλλη μιασχολή μου είπαν ότι είναι μέχρι 400, πιο "χημα" όμως και χτες πήρα και ένα περιοδικό που είχε ένα άρθρο σχετικά με το καινούριο δίπλωμα και εκεί έλεγε για ίππους και τίποτα για κυβικά... μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει και να μου πει τελικά με το Α2 τι μηχανή μπορείς να πάρεις???
Εγώ σκεφτόμουν για μια cbf 500 με τα λεγόμενα του 1ου δασκάλου, αλλά μετά το χάος!:-P
Επίσης, τον Ιούλιο κλείνω τα 24, μήπως είναι καλύτερα να περιμένω μέχρι τότε να βγάλω μια και καλή για απεριόριστα???

Ευχαριστώ πολύ, και συγγνώμη αν οι ερωτήσεις μου είναι λίγο εκτός θέματος...:-P

Verde
02/02/2013, 19:00
έως 35kW(48hp)
με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW(0,268Hp)/kg .

αν ισχύουν ΚΑΙ τα δύο, δε πα να είναι και 1.000 κυβικά η μηχανή σε καλύπτει το δίπλωμα.
τι μυρωδιάς είναι αυτός που στα είπε και θεωρείται και επαγγελματίας δεν ξέρω!

motomaniac
02/02/2013, 20:08
Καλησπέρα παιδιά! Καινούριος στο φόρουμ και καινούριος και στον κόσμο των 2 τροχών!
Δυστυχώς δεν είχα προλάβει να βγάλω κάποιο δίπλωμα πριν τον Ιανουάριο.:-( οπότε τώρα με πιάνει το νεο...
Ρώτησα στη σχολή που είχα βγάλει και το δίπλωμα του αυτοκίνητου πριν κάποια χρόνια και μου είπε ο τύπος ότι όποιος είναι κάτω από 24 δικαιούταιδίπλωμα μηχανής μέχρι "500 κυβικά εκατοστά μηχανής". Αυτό μου είπε χαρακτηριστικά. Μπερδεύτηκα λίγο όμως γιατί ρωτώντας και σε άλλη μιασχολή μου είπαν ότι είναι μέχρι 400, πιο "χημα" όμως και χτες πήρα και ένα περιοδικό που είχε ένα άρθρο σχετικά με το καινούριο δίπλωμα και εκεί έλεγε για ίππους και τίποτα για κυβικά... μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει και να μου πει τελικά με το Α2 τι μηχανή μπορείς να πάρεις???
Εγώ σκεφτόμουν για μια cbf 500 με τα λεγόμενα του 1ου δασκάλου, αλλά μετά το χάος!:-P
Επίσης, τον Ιούλιο κλείνω τα 24, μήπως είναι καλύτερα να περιμένω μέχρι τότε να βγάλω μια και καλή για απεριόριστα???

Ευχαριστώ πολύ, και συγγνώμη αν οι ερωτήσεις μου είναι λίγο εκτός θέματος...:-P
ετσι κι αλλιως αφου εισαι νεος στον χωρο δεν τα χρειαζεσαι τα απεριοριστα κυβικα.. εδω δεν τα χρειαζονται αλλοι.. βγαλε αυτο που μπορεις και καβαλα αυτο που πρεπει. ;)

maxnaxos
02/02/2013, 20:17
ετσι κι αλλιως αφου εισαι νεος στον χωρο δεν τα χρειαζεσαι τα απεριοριστα κυβικα.. εδω δεν τα χρειαζονται αλλοι.. βγαλε αυτο που μπορεις και καβαλα αυτο που πρεπει. ;)

Όταν λες αυτό που πρέπει?
Ναι αλλά σε αυτούς τους ίππους υπάρχει κάτι που να είναι αξιόλογο? Εννοώντας να μην είναι πολύ αργό...
Το cbf 500 ήταν μια ιδανική λύση, αλλά απ ότι βλέπω δεν με καλύπτει το δίπλωμα Α2...:-(

Sandra4
02/02/2013, 20:23
Επειδή έχω χάσει το δίπλωμα αυτοκινήτου και θέλω να βγάλω καινούργιο τύπου κάρτας αλλά μόλις βγάλω το δίπλωμα μηχανής, για να μην κάνω τσάμπα διαδικασίες, ξέρει κανείς τι θα γράφει επάνω όσον αφορά την ημερομηνία λήξης? Εκεί που έχει το αυτοκίνητο θα λέει 2000φεύγα και για τη μηχανή θα λέει 2028? Μη με κράξετε, από περιέργεια ρωτάω. Και για τον εξοπλισμό που λένε ξέρει κανείς τι γίνεται?
(:moutza: σε μένα που ενώ ξέρω να οδηγώ και είχα βρει πέρσι σχολή με 250 ευρώ (όλα) και χωρίς έξοδα παράστασης αν κοβόμουν και ξαναέδινα, δεν πήγα να το βγάλω να ξεμπερδεύω. Γι΄αυτό οτι μπορείτε να το κάνετε σήμερα, μην το αφήνετε για αύριο).

motomaniac
02/02/2013, 20:28
Όταν λες αυτό που πρέπει?
Ναι αλλά σε αυτούς τους ίππους υπάρχει κάτι που να είναι αξιόλογο? Εννοώντας να μην είναι πολύ αργό...
Το cbf 500 ήταν μια ιδανική λύση, αλλά απ ότι βλέπω δεν με καλύπτει το δίπλωμα Α2...:-(

ειναι ολοκληρη κουβεντα κι εχει ηδη αρκετα θεματα εδωμεσα να διαβασεις.. σκεψου απλως οτι πλεον θα βγαινουν πολλες μηχανες με τοσα ακριβως αλογα. η χοντα εκανε την αρχη CB500 X R N. ακομα δεν μπηκες στον χωρο και θες να ειναι γρηγορη? παρε ενα drz 400 τελειο ειναι.

Sandra4
02/02/2013, 20:32
Όταν λες αυτό που πρέπει?
Ναι αλλά σε αυτούς τους ίππους υπάρχει κάτι που να είναι αξιόλογο? Εννοώντας να μην είναι πολύ αργό...

Εννοεί να πάρεις κάτι που να μην σου επιτρέπει να πάρουν πάρα πολύ τα μυαλά σου αέρα αφού είσαι νέος και πας και σκοτωθείς. Δεν χρειάζεσαι το γκάζι. Μάθε πρώτα να το κουμαντάρεις το μηχανάκι και μετά ανέβα σε cc. Ένα 125 ή 250cc καλό είναι. Βέβαια αν κάνεις μ@λ@κιες ο,τι και να πάρεις..... (γενικά το λέω).
Διόρθωσέ με motomaniac αν κάνω λάθος σχετικά με αυτό που είπες. :wave2:

motomaniac
02/02/2013, 20:49
Εννοεί να πάρεις κάτι που να μην σου επιτρέπει να πάρουν πάρα πολύ τα μυαλά σου αέρα αφού είσαι νέος και πας και σκοτωθείς. Δεν χρειάζεσαι το γκάζι. Μάθε πρώτα να το κουμαντάρεις το μηχανάκι και μετά ανέβα σε cc. Ένα 125 ή 250cc καλό είναι. Βέβαια αν κάνεις μ@λ@κιες ο,τι και να πάρεις..... (γενικά το λέω).
Διόρθωσέ με motomaniac αν κάνω λάθος σχετικά με αυτό που είπες. :wave2:

οχι δεν κανεις λαθος ακριβως αυτο εννοουσα. να προσθεσω επισης οτι το λιγο η πολυ γκαζι ειναι σχετικο. για καποιον που εχει καβαλησει μονο σκουτερ πολυ γκαζι μπορει να εχει και το CB400SF (γαμω τα μηχανακια νομιζω..) και να μην το καταφερει την στιγμη που θα πρεπει. το να παμε βολτα ολοι το μπορουμε ασχετα απο το τι διπλωμα εχουμε η δεν εχουμε. σοφα νομιζω πλεον περιοριζεται με ιπποδυναμη κι οχι με κυβικα. το ποσο της επιταχυνσης ιδιως εντος πολης ειναι πιο επικυνδυνη (για εναν αρχαριο και μη) απο οσο το τελικη μπορει να πετυχει. κι αντε σταματα ενα μηχναακι που επιταχυνει σαν τρελο και κανει την αδρεναλινη σου να τρεχει ποταμι οταν πεταχτει η κλασσικη γρια-γατα-πορτα (ταριφα και μη)- ξανθιαγυναικαοδηγοςπουμιλαειστοκινητοκαιβαφεταιταυ τοχρονα κι αλλα τοσα... ΔΕΝ λεω να παρει παπι. αλλα μια αξιοπρεπη μοτοσυκλετα με 48 ιππους ειναι αρκετη για εναν αρχαριο 24 ετων χωρις εμπειρια.


υγ υπαρχουν ταλεντα αλλα ειναι μειοψηφια..

Crysis
03/02/2013, 18:10
οχι δεν κανεις λαθος ακριβως αυτο εννοουσα. να προσθεσω επισης οτι το λιγο η πολυ γκαζι ειναι σχετικο. για καποιον που εχει καβαλησει μονο σκουτερ πολυ γκαζι μπορει να εχει και το CB400SF (γαμω τα μηχανακια νομιζω..) και να μην το καταφερει την στιγμη που θα πρεπει. το να παμε βολτα ολοι το μπορουμε ασχετα απο το τι διπλωμα εχουμε η δεν εχουμε. σοφα νομιζω πλεον περιοριζεται με ιπποδυναμη κι οχι με κυβικα. το ποσο της επιταχυνσης ιδιως εντος πολης ειναι πιο επικυνδυνη (για εναν αρχαριο και μη) απο οσο το τελικη μπορει να πετυχει. κι αντε σταματα ενα μηχναακι που επιταχυνει σαν τρελο και κανει την αδρεναλινη σου να τρεχει ποταμι οταν πεταχτει η κλασσικη γρια-γατα-πορτα (ταριφα και μη)- ξανθιαγυναικαοδηγοςπουμιλαειστοκινητοκαιβαφεταιταυ τοχρονα κι αλλα τοσα... ΔΕΝ λεω να παρει παπι. αλλα μια αξιοπρεπη μοτοσυκλετα με 48 ιππους ειναι αρκετη για εναν αρχαριο 24 ετων χωρις εμπειρια.


υγ υπαρχουν ταλεντα αλλα ειναι μειοψηφια..
Ρε παιδιά, σε 5 μήνες γίνετε 24, ποιος είναι ο λόγος να πάει να δώσει τώρα για το Α2 και μετά να πρέπει να ξαναμπλέζει με εξετάσεις και άλλα έξοδα για να πάρει το Α?
Εγώ θα πρότεινα να περιμένει μέχρι τον Ιούλιο να δώσει μια φορά και να ξεμπερδέψει και να πάρει μια μηχανή μέτριας ισχύος για αρχή.. δλδ αν έχεις Α σε υποχρεώνει κανένας να πάρεις οπωσδήποτε μηχανή με 150 άλογα?

giannispa
04/02/2013, 13:01
Οσοι εχουν το παλιο διπλωμα οδηγησης για την Α1 κατηγορια και το εχουν βγαλει μεχρι 18/11/2011 μπορουν να κανουν σταδιακη προσβαση σε Α κατηγορια ΧΩΡΙΣ εξετασεις !!! Οσοι εχουν διπλωμα Α1 με ημερομηνια χορηγησης 19/11/2011 και μετα ανεβαινουν κατηγορια μονο με τον καινουργιο νομο δηλαδη με μαθηματα και εξετασεις!!

Μαθαμε τιποτα καινουριο με αυτο το θεμα?

Verde
04/02/2013, 13:12
Προσωπικά είχα το Α μικρό και σήμερα κατέθεσα χαρτιά αντικατάστασης με το νέο!
Όταν θα έρθει, θα έρθει με την αντιστοιχία και θα είναι Α2!
Όσοι έχετε Α μικρό και θέλετε Α2, μη πάτε να ξαναδώσετε!
Μη σας πιάσουν κορόιδα!

Crysis
04/02/2013, 14:48
Προσωπικά είχα το Α μικρό και σήμερα κατέθεσα χαρτιά αντικατάστασης με το νέο!
Όταν θα έρθει, θα έρθει με την αντιστοιχία και θα είναι Α2!
Όσοι έχετε Α μικρό και θέλετε Α2, μη πάτε να ξαναδώσετε!
Μη σας πιάσουν κορόιδα!
Στο μηχανολογικό πήγες? και εγώ από Πάτρα είμαι, αν είναι έφυγα αύριο να τα κάνω και εγώ :D

Verde
04/02/2013, 14:50
τα έδωσα στον δάσκαλο της σχολής οδηγών!
υπεύθυνη δήλωση για αντικατάσταση διπλώματος, 30ε παράβολο + 20ε έξοδα φακέλου και 2 φωτογραφίες διπλώματος!

Crysis
04/02/2013, 15:22
τα έδωσα στον δάσκαλο της σχολής οδηγών!
υπεύθυνη δήλωση για αντικατάσταση διπλώματος, 30ε παράβολο + 20ε έξοδα φακέλου και 2 φωτογραφίες διπλώματος!
Πόσο καιρό περίπου θα πάρει η αντικατάσταση?

Verde
04/02/2013, 15:47
10-15 μέρες max μου είπαν

giannispa
04/02/2013, 21:00
φιλε verde,για απεριοριστων τι ισχυει,ρωτησες?
δηλαδη αμα σημερα κλεισω δυο χρονια με το α μικρο,μπορω να το κανω απεριοριστων με τον παλιο νομο??

Verde
04/02/2013, 21:21
δεν έχω ιδέα φίλε, sorry

maxnaxos
05/02/2013, 08:16
φιλε verde,για απεριοριστων τι ισχυει,ρωτησες?
δηλαδη αμα σημερα κλεισω δυο χρονια με το α μικρο,μπορω να το κανω απεριοριστων με τον παλιο νομο??

Κάπου διάβαση ότι αν το δίπλωμα το είχες πάρει πριν τις 18/2/2011, τότε γίνεται τώρα απεριόριστο, αλλιώς πρέπει να δώσεις ξανά εξετάσεις.
2 τρόποι φαντάζομαι: κάνεις με την αντιστοιχία το παλιό σου α2 και όταν κλείσεις Μα 24 δίνεις μόνο πορεία, η όταν κλείσεις τα 24 και πάλι πας και δίνεις κανονικά για απεριόριστα. Αυτό φαντάζομαι δηλαδή...:-)

pitsulas
06/02/2013, 19:49
παιδια γεια σας!
μολις γραφτηκα στο moto.gr και θελω να ρωτησω το εξησ:εχω διπλωμα Α1 απο το 2000,μπορω να αγορασω 300cc σκουτερ ή πρεπει να παω να δωσω εξετασεις?
εχω διαβασει για μεταβολη Α1 σε Α μετα απο 2 χρονια αλλα ειμαι τελειως μπερδεμενος...
ευχαριστω!!!

Crysis
09/02/2013, 04:04
παιδια γεια σας!
μολις γραφτηκα στο moto.gr και θελω να ρωτησω το εξησ:εχω διπλωμα Α1 απο το 2000,μπορω να αγορασω 300cc σκουτερ ή πρεπει να παω να δωσω εξετασεις?
εχω διαβασει για μεταβολη Α1 σε Α μετα απο 2 χρονια αλλα ειμαι τελειως μπερδεμενος...
ευχαριστω!!!
Φίλε pitsula, αν είχες πάει μέχρι και την 18/1, δε θα χρειαζόταν τπτ παρά μία ανανέωση για να πάρεις το Α,
αν το δίπλωμα που έχεις τώρα είναι αυτό με τους 33hp/25kw (Δεν ξέρω τι ίσχυε το 2002), τότε μπορείς, αλλιώς πρέπει να δώσεις εξετάσεις για το Α (υποθέτω οτι είσαι 24 και άνω).

stel89
11/02/2013, 21:04
καλησπέρα και από μένα παιδιά.... τόσα χρονιά οδηγώ καλώς η κακώς χωρίς δίπλωμα... άκουσα ολο το σαλο που γινόταν με τα νεο νομο ε και λεω δε παω να βγάλω... βρήκα λοιπόν μια σχολή με 190 ευρουλακια για την Α2 κατηγορία. στις 9/11/12 κάνω την εγράφη μου.. αργούσε όμως να βγει ημερομηνία για τα σήματα, έλεγε ο δάσκαλος οτι μια μλπεξαμε με απεργίες μια χάθηκε η καρτέλα και καταλήγω να δίνω σήματα στις 27/12/12.. μετά πάλι μπλέκουμε με απεργίες και καταλήγω να κάνω το πρώτο ''μάθημα'' στις 9/2/13 στη νεα πιστα του μηχανολογικού της Θεσσαλονίκης και με νέες δοκιμασίες και εκεί μου ανακοινώνει τα κακά μανταντα.... 1 οτι για να δώσω για την αντίστοιχη Α2 είναι 20€ επιπλέον για ενα παράβολο... λεω δε γαμεις.... το 2 όμως για να μπορέσω να δώσω βάση νόμου πρέπει να έχω ΚΡΑΝΟΣ, ΓΑΝΤΙΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ, ΜΠΟΥΦΑΝ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ, ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ, ΚΑΙ ΜΠΟΤΑΚΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΩΝ ΑΣΤΡΑΓΑΛΟ ΑΝΤΙΟΛΟΛΗΣΘΙΤΙΚΟ..... και έρχομαι και σας ρωτάω ποιος πρέπει να αναλάβει τώρα όλο αυτό το κόστος αφού δεν έχω τπτ εκτός απο το κράνος???? επίσης άκουσα οτι ολες οι σχολές το κάναν το δίπλωμα 350€ δηλαδή αν βάλεις μέσα και το κόστος του εξοπλισμού η τιμη ειναι απαγορευτική για εναν νεο στο χωρο καλύτερα να δώσει για φορτηγό......

Crysis
11/02/2013, 22:15
καλησπέρα και από μένα παιδιά.... τόσα χρονιά οδηγώ καλώς η κακώς χωρίς δίπλωμα... άκουσα ολο το σαλο που γινόταν με τα νεο νομο ε και λεω δε παω να βγάλω... βρήκα λοιπόν μια σχολή με 190 ευρουλακια για την Α2 κατηγορία. στις 9/11/12 κάνω την εγράφη μου.. αργούσε όμως να βγει ημερομηνία για τα σήματα, έλεγε ο δάσκαλος οτι μια μλπεξαμε με απεργίες μια χάθηκε η καρτέλα και καταλήγω να δίνω σήματα στις 27/12/12.. μετά πάλι μπλέκουμε με απεργίες και καταλήγω να κάνω το πρώτο ''μάθημα'' στις 9/2/13 στη νεα πιστα του μηχανολογικού της Θεσσαλονίκης και με νέες δοκιμασίες και εκεί μου ανακοινώνει τα κακά μανταντα.... 1 οτι για να δώσω για την αντίστοιχη Α2 είναι 20€ επιπλέον για ενα παράβολο... λεω δε γαμεις.... το 2 όμως για να μπορέσω να δώσω βάση νόμου πρέπει να έχω ΚΡΑΝΟΣ, ΓΑΝΤΙΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ, ΜΠΟΥΦΑΝ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ, ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ, ΚΑΙ ΜΠΟΤΑΚΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΩΝ ΑΣΤΡΑΓΑΛΟ ΑΝΤΙΟΛΟΛΗΣΘΙΤΙΚΟ..... και έρχομαι και σας ρωτάω ποιος πρέπει να αναλάβει τώρα όλο αυτό το κόστος αφού δεν έχω τπτ εκτός απο το κράνος???? επίσης άκουσα οτι ολες οι σχολές το κάναν το δίπλωμα 350€ δηλαδή αν βάλεις μέσα και το κόστος του εξοπλισμού η τιμη ειναι απαγορευτική για εναν νεο στο χωρο καλύτερα να δώσει για φορτηγό......

γαμ...τα.. έτσι όπως τα κάνανε... και για το 50άρι θα χρειάζεσαι MotoGP-Level μονοκόμματη φόρμα.. Λογικά σε λίγο καιρό οι σχολές θα αναλαμβάνουν τον εξοπλισμό, τον οποίο θα επιστρέφεις μετά την εξέταση..
Αν όχι.. δε παίζει κανένας να ξαναβγάλει δίπλωμα μηχανής πριν τα 24.. Δε νομίζω κανένας γονιός να δώσει ενάμισι χιλιάρικο (εξοπλισμός/παράβολα/μαθήματα κτλ) για να βγάλει το παιδί του δίπλωμα 125 στα 18..
και αν προσθέσεις και τα έξοδα για να βγάλει και για αυτοκίνητο την ίδια περίοδο.... :wave2: καλύτερα πάρε δίπλωμα αεροπλάνου.. πιο φθηνό θα βγει..

stel89
11/02/2013, 22:29
λίγο δύσκολο το κόβω γτ εκτός οτι η σχολή πρέπει να χει και τα καταληλα μηχανάκια πρέπει να χει γκάμα απο εξοπλισμό σε μεγέθη .... φαντάζεσαι σκηνικό να παει ο τυπας 100+++ κιλών να φορέσει την δερματινια μεσα στο κατακαλόκαιρο και ο αμέσως επόμενος εξεταζόμενος να είναι καμιά ντιβατη μου...ρα ..... :eek:?????????

Crysis
11/02/2013, 22:36
λίγο δύσκολο το κόβω γτ εκτός οτι η σχολή πρέπει να χει και τα καταληλα μηχανάκια πρέπει να χει γκάμα απο εξοπλισμό σε μεγέθη .... φαντάζεσαι σκηνικό να παει ο τυπας 100+++ κιλών να φορέσει την δερματινια μεσα στο κατακαλόκαιρο και ο αμέσως επόμενος εξεταζόμενος να είναι καμιά ντιβατη μου...ρα ..... :eek:?????????
Ouch. :cry: :bawl: :bawl: :bawl:

Ξέρω γω, θα μπορούσαν να πάρουν 2-3.. (Για τα διαφορετικά μεγέθη πάνω απόλα)

Sandra4
12/02/2013, 06:59
Θα μπορούσαν τα καταστήματα με είδη εξοπλισμού να έχουν κάποια κομμάτια μόνο για ενοικίαση. Μπορεί να είναι κάποια που δεν πωλούνται. Όπως και να 'χει απόσβεση θα κάνουν και με το παραπάνω. Σίγουρα δεν είναι οτι καλύτερο να φοράς αυτό που έχουν βάλει άλλα 100 άτομα, όσο και να πλένονται, αλλά αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα εκείνη τη περίοδο να τα κάνεις όλα μαζί, το καταπίνεις και απλά παίρνεις τα μέτρα σου.. Αν κάποιος π.χ πρόκειται να αγοράσει μηχανή αμέσως μόλις πάρει το δίπλωμα, ούτως ή άλλως πρέπει να τα αγοράσει. Αν όμως θέλει να βγάλει δίπλωμα τώρα και σκοπεύει να πάρει τη μηχανή μετά από καιρό ή αν θέλει να το βγάλει απλά επειδή δίνει ταυτόχρονα και για αυτοκίνητο, έτσι για να το έχει, γιατί μπορεί να είναι μέσα στα σχέδιά του κάποια στιγμή στο μέλλον να πάρει μηχανή, σίγουρα θα ήταν μια λύση που θα διευκόλυνε πολλούς. (Μήπως έχω μεγάλη φαντασία?:cool:)
Όπως και να 'χει αυτός είναι εξοπλισμός που πρέπει να έχουμε όλοι μας.

stel89
12/02/2013, 11:10
Θα μπορούσαν τα καταστήματα με είδη εξοπλισμού να έχουν κάποια κομμάτια μόνο για ενοικίαση. Μπορεί να είναι κάποια που δεν πωλούνται. Όπως και να 'χει απόσβεση θα κάνουν και με το παραπάνω. Σίγουρα δεν είναι οτι καλύτερο να φοράς αυτό που έχουν βάλει άλλα 100 άτομα, όσο και να πλένονται, αλλά αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα εκείνη τη περίοδο να τα κάνεις όλα μαζί, το καταπίνεις και απλά παίρνεις τα μέτρα σου.. Αν κάποιος π.χ πρόκειται να αγοράσει μηχανή αμέσως μόλις πάρει το δίπλωμα, ούτως ή άλλως πρέπει να τα αγοράσει. Αν όμως θέλει να βγάλει δίπλωμα τώρα και σκοπεύει να πάρει τη μηχανή μετά από καιρό ή αν θέλει να το βγάλει απλά επειδή δίνει ταυτόχρονα και για αυτοκίνητο, έτσι για να το έχει, γιατί μπορεί να είναι μέσα στα σχέδιά του κάποια στιγμή στο μέλλον να πάρει μηχανή, σίγουρα θα ήταν μια λύση που θα διευκόλυνε πολλούς. (Μήπως έχω μεγάλη φαντασία?:cool:)
Όπως και να 'χει αυτός είναι εξοπλισμός που πρέπει να έχουμε όλοι μας. οχι δεν εχεις καθολου μεγαλη φαντασια... αυτο ειναι το καλυτερο....

giannispa
02/03/2013, 23:02
τι εγινε ρε παιδια,εβγαλε κανεις κανενα καινουριο διπλωμα?

Sandra4
02/03/2013, 23:05
τι εγινε ρε παιδια,εβγαλε κανεις κανενα καινουριο διπλωμα?
:wave2:Εγώ πάω από βδομάδα..

John_lar
30/03/2013, 10:44
Παιδια τι εγινε τελικα εχει βγαλει κανεις καινουργιο διπλωμα?
Και επισης αυτο που ειπε καποιος παραπανω οτι πρεπει να εχεις δικο σου κρανος, μπουφαν,γαντια,και παντελονι με προστατευτικα ισχυει και για την Α1 κατηγορια μεχρι 125 η μονο για Α2 και Α?

Νάσος Αν
08/04/2013, 13:45
Θέλω να αγοράσω μία βεσπα px 150cc.. είμαι 18 χρονών..τα έχω κλείσει..σε δύο μήνες κλείνω τα 19...το δίπλωμα το καινούργιο μου καλύπτει αυτα..;; οποιος ξέρει και μπορεί να μου απαντησει..γιατί η σχολές οδηγών δεν ξέρουν τι τους γινεται..
ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ: Δίχρονος, μονοκύλινδρος, αερόψυκτος με φτερωτή, κυβισμού 150 κ.εκ
ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ: 7,9 ίπποι, στις 6.000 σ.α.λ.
ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΜΠΡΟΣΤΑ / ΠΙΣΩ: Μονός βραχίονας με ένα αμορτισέρ, διαδρ. 88 χιλ. / Ένα αμορτισέρ, διαδρομής 88 χιλ.
ΦΡΕΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ / ΠΙΣΩ: Δίσκος διαμέτρου 200 χιλ. / Ταμπούρο διαμέτρου 150 χιλ.
ΤΡΟΧΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ / ΠΙΣΩ: 10 ιντσών / 10 ιντσών (ελαστικά 3,50 μπροστά/πίσω)
ΜΕΤΑΞΟΝΙΟ: 1.250 χιλ.
ΥΨΟΣ ΣΕΛΑΣ: 805 χιλ.
ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ: 8,0 λίτρα
ΒΑΡΟΣ: 112 κιλά

nikos0104
10/04/2013, 16:43
Εχω ερωτηση οσο αναφορα καλυψη απο το α2!
Το superfour η απλη εκδοση καλυπτεται η οχι απο το α2? Πειτε καποιος αν ξερει παρακαλω γιατι θεωρω πως αφου κανω με τετοιο μαθημα θα με καλυπτει αλλα αν δεν ειναι ετσι να προσανατολιστω σε αλλη μηχανη! ευχαριστω προκαταβολικα!

AntonyJazzFunk
15/04/2013, 23:42
Μαγκες καλησπερα! Ειμαι 20 κ μολις περασαν 2 χρονια απο την αποκτηση του Α1... Τι να περιμενω οταν παω στο υπουργειο για ανανεωση? Θα μου το κανουν απεριοριστο εφοσον ειμαι με το παλιο συστημα η θα μου το κανουνε Α2 και θα μου σπασουν τα νευρα? Ξερει κανενας τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση γιατι δεν βγαζω ακρη?

Sandra4
15/04/2013, 23:53
Μαγκες καλησπερα! Ειμαι 20 κ μολις περασαν 2 χρονια απο την αποκτηση του Α1... Τι να περιμενω οταν παω στο υπουργειο για ανανεωση? Θα μου το κανουν απεριοριστο εφοσον ειμαι με το παλιο συστημα η θα μου το κανουνε Α2 και θα μου σπασουν τα νευρα? Ξερει κανενας τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση γιατι δεν βγαζω ακρη?
A2....Γιατί έκλεισες τη διετία μετά τις τελευταίες αλλαγές και είσαι κάτω από 24.

AntonyJazzFunk
16/04/2013, 00:00
Αληθεια λες τωρα??? ειναι στανταρ αυτο? :mad:¨

polazar
01/05/2013, 12:38
Παιδιά θέλω να βγάλω δίπλωμα για 50ρακι
Εχω ήδη δίπλωμα για αμάξι.
Θα χρειαστεί να δώσω για οδήγηση και για σήματα;

Sapadak
01/05/2013, 12:42
Παιδιά θέλω να βγάλω δίπλωμα για 50ρακι
Εχω ήδη δίπλωμα για αμάξι.
Θα χρειαστεί να δώσω για οδήγηση και για σήματα;

ναι

polazar
08/05/2013, 12:26
αφου εχω διπλωμα αυτοκινητου για ποιον λογο να ξαναδωσω σηματα για μηχανη?

Sandra4
09/05/2013, 00:16
αφου εχω διπλωμα αυτοκινητου για ποιον λογο να ξαναδωσω σηματα για μηχανη?
Δεν ξαναδίνεις τον κ.ο.κ. Δέκα γελοίες ερωτήσεις δίνεις (τύπου) μηχανολογία.

billis_patra
24/05/2013, 17:44
παιδια μπορω να ρωτησω κατι γτ εχω τρομοκρατηθει... εχω το δίπλωμα απο το 2009 για μηχανάκι και δεν το έκανα απεριόριστο το 2011 που έπρεπε.. αμα το κανω τωρα θα μου το κανει Α2 αφου φαινετε οτι εχουν περασει 4 χρονια σχεδον...

Argonautis46
24/05/2013, 18:50
έχουν κ άλλους τροπους αμα θέλουν να στα φανε εκτος απο το λαδωμα.. ειναι καλά λαμόγια
εγω έσκαγα έξω απο τη σχολή με το 650(δλδ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ) και ως ασχετος τότε εβγαζα δίπλωμα για παπακι νομίζοντας οτι μετα απο 2 χρόνια θα το κάνω απεριόριστο κ όλα καλά. Περνάνε τα 2 χρόνια παω να ρωτήσω για την αναβάθμιση, τσακ μου την καθίζει τη 200ΑΡΑ ο τυπας για εξέταση συμπλεκτη.
ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΝΑ ΠΑΩ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΤΟΥ Ε ΤΟ ΠΑΠΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΝΟΜΙΜΟΣ, ΝΑ ΕΧΩ Κ ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΕΛΕΦΘΕΡΟ Κ :a016::a016::a016: ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΛΑΜΠΟΓΥΑΛΟ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΕΤΟ?

billis_patra
24/05/2013, 21:12
το θεμα δεν ειναι το λαδωμα γτ εμενα δεν μου λεει κανενας τπτ απλα αμα το ειχα κανει πριν δυο χρονια δεν θα ετρεχα..!!τωρα ομως δεν μπορω να καταλαβω τον λογο για να μη το κανω εγω απεριοριστο εφοσον τυπικα απεριοριστο θα ειχα...!!

billis_patra
24/05/2013, 21:33
A2....Γιατί έκλεισες τη διετία μετά τις τελευταίες αλλαγές και είσαι κάτω από 24.

φιλε μου εγω που εκλεισα την διετια πολυ πριν τις αλλαγες σχεδον δυο χρονια ειμαι κατω απο 24 μπορω να παω απεριοριστο αντι για Α2

dimas91
02/06/2013, 01:08
Καλησπερα παιδια..Λιγο την βοηθεια σας επειδη εχω μπερδευτει. Ειμαι 22 χρονων και εχω βγαλει το Μαρτη 2012 διπλωμα για μηχανη 125cc χωρις συμπλεκτη. Τωρα θελω να βγαλω για απεριοριστο βεβαια με συμπλεκτη..Μπορω??????Αν οχι ποτε μπορω????????Ευχαριστω

Argonautis46
02/06/2013, 10:18
Καλησπερα παιδια..Λιγο την βοηθεια σας επειδη εχω μπερδευτει. Ειμαι 22 χρονων και εχω βγαλει το Μαρτη 2012 διπλωμα για μηχανη 125cc χωρις συμπλεκτη. Τωρα θελω να βγαλω για απεριοριστο βεβαια με συμπλεκτη..Μπορω??????Αν οχι ποτε μπορω????????Ευχαριστω

Πρέπει να εξεταστείς ΠΑΛΙ για συμπλέκτη. Άλλη δουλειά δεν έχουμε, να μαθαίνουμε να οδηγάμαι μηχανη καθε χρόνο.
Στο τέλος θα σ λένε ελα να μάθεις φέτος το γκάζι απο του χρόνου τα φρένα κ του παραχρόνου ελα κ για συμπλέκτη.. Ως τοτε με ποδηλατο

dimas91
02/06/2013, 14:07
Το ξερω οτι πρεπει να δωσω με συμπλεκτη. Αυτο με με ενδιαφερει ειναι αν μπορω λογω ηλικιας να δωσω

pantso
02/06/2013, 22:51
Γεια χαρα παιδια και καλως σας βρηκα, ηθελα να ρωτησω αν εχει δωσει κανεις με τους καινουριους κανονες;
Τηρουνται κανονικα αυτα που διαβαζω για κρανη, μπουφαν, παντελονια κλπ;
Οι καινουριες δοκιμασιες στην πρακτικη εξεταση τι λενε; Δυσκολες;
Ευχαριστω!

BabisStinson
03/06/2013, 06:58
Γεια χαρα παιδια και καλως σας βρηκα, ηθελα να ρωτησω αν εχει δωσει κανεις με τους καινουριους κανονες;
Τηρουνται κανονικα αυτα που διαβαζω για κρανη, μπουφαν, παντελονια κλπ;
Οι καινουριες δοκιμασιες στην πρακτικη εξεταση τι λενε; Δυσκολες;
Ευχαριστω!

Γεια σου φίλε, εγώ δίνω σε λίγες μέρες για Α κατηγορία. Ναι, χρειάζεται φουλ εξοπλισμό για τις εξετάσεις, μέχρι και μποτάκια θέλει.
Οι δοκιμασίες δεν είναι απίστευτα δύσκολες, ειδικά με μηχανή. Προπόνηση θέλει απλά.
- Ισορροπία μέσα σε 2 γραμμές για να κάνεις μία απόσταση σε minimum 15". Πρέπει να πας με πρώτη ταχύτητα και πολύυυυυ αργά με συμπλέκτη+φρένο
- Σλαλομ στους κώνους
- Επιτάχυνση για να καλύψεις μία απόσταση σε κάποια δευτερόλεπτα (ανάλογα την κατηγορία) και αμέσως απότομο φρενάρισμα εντός κάποιας απόστασης, χωρίς να μπλοκάρουν οι τροχοί. Αν η μηχανή έχει ABS δύσκολα να μην το καταφέρεις.
- Επιτάχυνση πάλι για μία απόσταση και αποφυγή εμποδίου
Και μετά έχεις πορεία.

Γενικά θέλει προπόνηση αρκετή γιατί είναι πιο δύσκολα απ' ότι παλιότερα, απ' όσο ξέρω από φίλους και συγγενείς που είχαν βγάλει το δίπλωμα τα προηγούμενα χρόνια.

MMORPG
03/06/2013, 14:29
Καλησπερα παιδιά είμαι 18 και θέλω να κανω μια ερώτηση σχετικά με τα διπλώματα...Θελω να βγάλω δίπλωμα για 125cc αλλά χωρίς συμπλέκτη υπαρχει λοιπόν ακομη ο διαχωρισμός σε δίπλωμα με ή χωρίς συμπλέκτη????...και πάνω κατω λίγο για τις τιμές αν είναι εύκολο ποσο περιπου κοστίζει το διπλωμα για 125αρι??...Ευχαριστώ..!!

corollla13
17/06/2013, 22:36
καλησπερα σας. επειδη εχω μπερδευετει ξερει καποιος να μου εξηγησει τι παιζει;
λοιπον, εχω βγαλει διπλωμα στις 11/07/11 το οποιο συμφωνα με το παλιο συστημα θα γινοταν απεριοριστο μετα την 2ετια. με το καινουριο συστημα, πως μπορω να βγαλω απεριοριστο. ειμαι 22 χρονων.

silverbird
27/07/2013, 11:38
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.
Ελπίζω κάποιος να μπορεί να με διαφωτίσει.
Έχω από το 11/1999 δίπλωμα Α1 (125 κ.εκ. ή 11 kw) και από το 9/2000 δίπλωμα Β.
Αυτό σημαίνει πως μπορώ να οδηγήσω μοτοσυκλέτες εώς 125 κ.εκ. και αν θέλω για μεγαλύτερο πρέπει να δώσω εξετάσεις.
Η σύζυγος έχει δίπλωμα Α1 από 1/1999 το οποίο παλιά ήταν ίδιο με το δικό μου. Όταν έβγαλε κατηγορίας Β το 09/2005, το Α1 το δικό της μεταλλάχθηκε και λέει 25kw χωρίς εξετάσεις.
Τελικά η σύζυγος μπορεί να οδηγήσει μοτοσυκλέτα κοντά στα 300 κ.εκ. κι εγώ όχι; μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος; Αν βγάλω νέου τύπου δίπλωμα μπορεί να αλλάξει κάτι; Αν βγάλει και η σύζυγος νέου τύπου δίπλωμα, μπορεί να αλλάξει κάτι και για αυτήν;
Με απασχολεί μόνο το θέμα διπλώματος μοτοσυκλέτας Α1.

trela
01/02/2014, 21:48
Παιδιά γειά σας! έχω μια πολύ σημαντική ερώτηση, πήγα έδωσα εξετάσεις Α2 και με κόψανε επειδή δεν είχε κλείσει τέρμα ο πλαγιοστάτης.... λέω οκ έκανα μ@@κια λάθος μου! πάω μετα απο ένα μήνα ξαναδίνω και με έκοψαν με το που ξεκίνησα απο την πρώτη γραμμή που απαντάς στις ερωτήσεις! ΕΠΕΙΔΉ δεν είχα κλειστό το τζαμάκι απο το κράνος λέει πριν αρχίσω να σπρώχνω την μηχανή. (να σημειόσω ότι δεν είχα ανέβει στην μιχανή και δεν πήγα να ανέβω, απλά να την σπρώξω μπροστά στην γραμμή εκκίνησης)!!!! Λέει είναι καινούριος νόμος οτι πρέπει να έχω το τζαμάκι κλειστό πριν το σπρώξω!!! Υπάρχει τέτοιος νόμος? Άμα έκανε λάθος ο εξεταστής μπορώ να κάνω κάτι για αυτό? Όποιος έχει πληροφορίες ας βοηθήσει παρακαλώ!!

Επίσης είχα πληρώσει όλα τα λευτά για το δίπλωμα και μου ζήτησαν Επιπλέον 100 ευρω απο την σχολή για να ξαναδόσω εξετάσεις για τα παράβολα! Τι παράβολα είναι αυτά ξέρει κανείς? πόσα δίνεις αμα κοπείς για να ξαναδώσεις εξετάσεις?

dextergsxr
09/04/2014, 14:51
ρε παιδια ειχα και εγω α1 το οποιο εγινε α2 περσι (2013) αλλα πανω στο διπλωμα στην κατηγορια του α2 μου λεει ισχυει απο τον 7ο του 11... αυτο σημενει οτι εχουν περασει δυο χρονια???? ξερει κανεις τι πεζει μπορω να βγαλω απεριοριστων???

Sele
15/04/2014, 12:08
Παιδιά γειά σας! έχω μια πολύ σημαντική ερώτηση, πήγα έδωσα εξετάσεις Α2 και με κόψανε επειδή δεν είχε κλείσει τέρμα ο πλαγιοστάτης.... λέω οκ έκανα μ@@κια λάθος μου! πάω μετα απο ένα μήνα ξαναδίνω και με έκοψαν με το που ξεκίνησα απο την πρώτη γραμμή που απαντάς στις ερωτήσεις! ΕΠΕΙΔΉ δεν είχα κλειστό το τζαμάκι απο το κράνος λέει πριν αρχίσω να σπρώχνω την μηχανή. (να σημειόσω ότι δεν είχα ανέβει στην μιχανή και δεν πήγα να ανέβω, απλά να την σπρώξω μπροστά στην γραμμή εκκίνησης)!!!! Λέει είναι καινούριος νόμος οτι πρέπει να έχω το τζαμάκι κλειστό πριν το σπρώξω!!! Υπάρχει τέτοιος νόμος? Άμα έκανε λάθος ο εξεταστής μπορώ να κάνω κάτι για αυτό? Όποιος έχει πληροφορίες ας βοηθήσει παρακαλώ!!

Επίσης είχα πληρώσει όλα τα λευτά για το δίπλωμα και μου ζήτησαν Επιπλέον 100 ευρω απο την σχολή για να ξαναδόσω εξετάσεις για τα παράβολα! Τι παράβολα είναι αυτά ξέρει κανείς? πόσα δίνεις αμα κοπείς για να ξαναδώσεις εξετάσεις?

Αν δεν λαδώσεις και πέσεις σε αλήτη εξεταστή, θα σε κόψει για την πιο ασήμαντη π@παριά που μπορείς να φανταστείς... Εγώ την πρώτη φορά που πήγα να δώσω και δεν ήθελα να λαδώσω, ο δάσκαλος μόλις είδε ποιοι είναι οι εξεταστές με πήρε και φύγαμε γιατί θα με έκοβαν σίγουρα και θα έπρεπε να ξαναπληρώσω παράβολα από την αρχή. Ξαναπήγα μετά από 15 μέρες ή ένα μήνα (έχει ένα ελάχιστο χρόνο που πρέπει να περάσει εφόσον "χάσεις" εξέταση) και ευτυχώς έπεσα σε πιο "τίμιους" και το πήρα χωρίς να πληρώσω.

Πάντως γενικά ρε παιδιά όποιος έχει απορίες σχετικά με τις διαδικασίες απόκτησης διπλώματος, επειδή οι περισσότεροι εδώ πέρα είτε μπορεί να μην θυμούνται κάτι ακριβώς, είτε να έχουν δώσει υπό διαφορετικό νομοθετικό πλαίσιο κλπ, από το να διαβάσετε κάτι αμφιβόλου εγκυρότητας εδώ, κάντε έναν κόπο και πάρτε τηλέφωνο σε μία σχολή οδηγών να σας εξηγήσουν υπεύθυνα και αναλυτικά τι πρέπει να κάνετε.

Dbnn
15/04/2014, 14:12
Μα δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο στο τι να κάνεις. Δίνεις σήματα και πορεία.
Έδωσα πρίν 2 μήνες για κατηγορία Α.
Αφού έφτασε η στιγμή να δώσω πορεία βγήκε ο δάσκαλος μπροστά στους εξεταστές και είπε: ο κύριος τάδε δικό μας παιδί μπλά μπλά μπλά, με ρωτήσανε τι είναι το kill switch και που βάζω λάδια στην μηχανή. Και για πορεία με πήγανε μια απόσταση 300 μέτρα σε μια ευθεία, αναστροφή και πίσω.
Δεν λάδωσα αλλά οι εξεταστές ήταν κουμπάροι με τον δάσκαλο.
Το όλο θέμα είναι που θα πέσεις, οι εξεταστές φαίνονται αν θέλουν παρφέ σοκολά και τους ξέρουν οι δάσκαλοι.

MG-KTiNoS
15/04/2014, 14:54
έχουν κ άλλους τροπους αμα θέλουν να στα φανε εκτος απο το λαδωμα.. ειναι καλά λαμόγια
εγω έσκαγα έξω απο τη σχολή με το 650(δλδ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ) και ως ασχετος τότε εβγαζα δίπλωμα για παπακι νομίζοντας οτι μετα απο 2 χρόνια θα το κάνω απεριόριστο κ όλα καλά. Περνάνε τα 2 χρόνια παω να ρωτήσω για την αναβάθμιση, τσακ μου την καθίζει τη 200ΑΡΑ ο τυπας για εξέταση συμπλεκτη.
ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΝΑ ΠΑΩ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΤΟΥ Ε ΤΟ ΠΑΠΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΝΟΜΙΜΟΣ, ΝΑ ΕΧΩ Κ ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΕΛΕΦΘΕΡΟ Κ :a016::a016::a016: ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΛΑΜΠΟΓΥΑΛΟ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΕΤΟ?

:D
http://www.alfavita.gr/arthron/14-%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CE%BF-%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BC%CF%8C%CF%81%CF%86%CF%89%CF%83%CE%B7

marios46vr
20/05/2014, 21:15
Γεια σας και απο εμενα. Ειμαι νεος στο φορουμ και θελω να ρωτησω: εγω που εχω διπλωμα κατηγοριας εως 25Kw με ημερομηνια έκδοσης 23/5/2012 τωρα που πέρασαν 2 χρόνια πρεπει να δωσω ξανα εξετασεις για να γινει ανευ περιορισμου? Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Georl
21/05/2014, 00:47
Γεια σας και απο εμενα. Ειμαι νεος στο φορουμ και θελω να ρωτησω: εγω που εχω διπλωμα κατηγοριας εως 25Kw με ημερομηνια έκδοσης 23/5/2012 τωρα που πέρασαν 2 χρόνια πρεπει να δωσω ξανα εξετασεις για να γινει ανευ περιορισμου? Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Καλησπέρα φίλε μου.
Επειδή πήγα και εγώ πολύ πρόσφατα για το ίδιο πράγμα ακριβώς.
Πλέον υπάρχουν 3 διπλώματα μηχανής ---> A1,A2,A
Το δικό σου θεωρείται Α1, οπότε ή πληρώνεις κάποια λεφτά (για παράβολα) και τα μετατρέπεις σε Α2* ή ξαναδίνεις εξετάσεις από την αρχή, και με φουλ εξοπλισμό πλέον, για απεριόριστων κυβικών(Α) .

*Αυτό στο αναφέρω, γιατί πρώτον συμφέρει οικονομικά από το να πας από την αρχή για δίπλωμα και επειδή κερδίζεις σε κυβισμό σε σχεση με το Α1.

Ελπίζω να μην σε κούρασα ή σε μπέρδεψα παραπάνω.

petran4
02/06/2014, 17:06
Καλησπερα σε ολους.
Θελω να βγαλω διπλωμα για αεριοριστο (Α) και εχω καποιες απορειες.
Εχω ηδη διπλωμα αυτοκινητου, οποτε τι χαρτια-δικιολογητικα θα χρειαστω?
Απο την στιγμη που θα περασω θεωρητικο-πρακτικο ποσος χρονος χρειαζεται για να τυπωθει στο ηδη διπλωμα που εχω? Αυτο ειναι που με καιει γιατι ειναι και ο αυγουστος που δεν δουλευουν, ειναι και οι διακοπες... Αν κανουν για να το τυπωσουν 2 μηνες δεν εχει καν νοημα να το βγαλω μιας και φευγω σεπτεμβρη-νοεμβρη για στρατο.
Οποιος γνωριζει επι του θεματος παρακαλω να βοηθησει, Ευχαριστω

fonzareli
05/12/2014, 13:39
Μια γρήγορη ερώτηση:
Εχω αυτοκινήτου και μηχανής (είχα δώσει με ταχύτητες για να πάρω ένα 125 που ηθελα) με ημερομηνία Οκτώβρη του 2010.

Γίνεται αυτόματα απεριόριστο ή όχι και πρέπει να πάω πρώτα σε Α2;

Τι με συμφέρει; Τώρα δεν οδηγώ κάποια μηχανή αλλά θέλω να έχω τη δυνατότητα για απεριόριστα κυβικά.
Τώρα είμαι 22 χρονών.

Hayate
24/02/2016, 11:25
Tο ξεθάβω για να κάνω την εξής ερώτηση: Πρέπει ο εξεταζόμενος να φοράει υποχρεωτικά μποτάκια μηχανής;Γνωρίζει κάποιος κάτι; Μου ζήταγε ένα φιλαράκι μποτάκια το πρωί κ μου έκανε εντύπωση...εγώ κανονικά με αθλητικό ημίμποτο έδωσα...τι διάολο;τόσο πολύ "αυστηροί" γίνανε με τον εξοπλισμό;

ptc
24/02/2016, 11:50
Tο ξεθάβω για να κάνω την εξής ερώτηση: Πρέπει ο εξεταζόμενος να φοράει υποχρεωτικά μποτάκια μηχανής;Γνωρίζει κάποιος κάτι; Μου ζήταγε ένα φιλαράκι μποτάκια το πρωί κ μου έκανε εντύπωση...εγώ κανονικά με αθλητικό ημίμποτο έδωσα...τι διάολο;τόσο πολύ "αυστηροί" γίνανε με τον εξοπλισμό;

Εγω εδωσα Απριλιο του '14 και στο θεμα της υποδησης η προϋποθεση ηταν δερματινο μποτακι που να καλυπτει τον αστραγαλο. Οχι μοτοσυκλετιστικο απαραιτητα. Απ'οσο γκωριζω δεν εχει αλλαξει κατι.

Εγω ειχα δωσει φορωντας κατι τετοιο.

353046

Hayate
24/02/2016, 11:59
Εγω εδωσα Απριλιο του '14 και στο θεμα της υποδησης η προϋποθεση ηταν δερματινο μποτακι που να καλυπτει τον αστραγαλο. Οχι μοτοσυκλετιστικο απαραιτητα. Απ'οσο γκωριζω δεν εχει αλλαξει κατι.

Εγω ειχα δωσει φορωντας κατι τετοιο.

353046

Να σαι καλα ρε μαν ευχαριστώ πολύ.

nikosmec
07/03/2016, 16:13
Βάζω μία ακόμα πληροφορία για την ανανέωση διπλώματος. Με την αλλαγή που έγινε στο 50άρι δίπλωμα που το δίνεις τώρα στο μηχανολογικό και όχι στην τροχαία όπως γινόταν παλιά, αν είσαι κάτοχος του παλιού της τροχαίας δεν χρειάζεται πλέον να ξαναδώσεις σήματα, μόνο οδήγηση. Εγώ με δίπλωμα τροχαίας από το 2007 έδωσα το καλοκαίρι αυτοκίνητο και μηχανή "Α" μόνο την οδήγηση, προφανώς γλυτώνεις και κάποια παράβολα που είναι για τα σήματα. Το περίεργο είναι πως πάνω στο καινούριο δίπλωμα αναγράφεται και το ΑΜ που έχει έτος λήξης το 2055 ενώ τα Α,Β λήγουν το 2030, μάλλον έχει μειωθεί και η διάρκεια του διπλώματος στα 15 χρόνια.

yiannis172
07/03/2016, 17:15
μάλλον έχει μειωθεί και η διάρκεια του διπλώματος στα 15 χρόνια.

Ακομα και στα προ του νεου νομου διπλωματα,εννοεις;

nikosmec
07/03/2016, 17:32
Ακομα και στα προ του νεου νομου διπλωματα,εννοεις;

Όχι μόνο σε αυτά που βγήκαν με το νέο καθεστώς.

Panos76
08/03/2016, 09:49
αν είσαι κάτοχος του παλιού της τροχαίας δεν χρειάζεται πλέον να ξαναδώσεις σήματα, μόνο οδήγηση.

Αν έχεις το παλιό - πράσινο δίπλωμα πρέπει να πας να ξαναδώσεις οδήγηση;;

nikosmec
15/03/2016, 17:13
Αν έχεις το παλιό - πράσινο δίπλωμα πρέπει να πας να ξαναδώσεις οδήγηση;;

Αν έχεις το παλιό πράσινο βιβλιαράκι-δίπλωμα της τροχαίας, αυτό που μοιάζει με τις άδειες από τα 50αρια, δίνεις οδήγηση μόνο, με την ανάλογη μηχανή για το δίπλωμα που θες να βγάλεις. Εγώ που έβγαλα απεριόριστο έδωσα ΜΟΝΟ την οδήγηση με ένα 600 cc.
Σόρυ για την ετεροχρονισμένη απάντηση τώρα το είδα.

Thomas88
24/12/2016, 16:16
na rwtisw kati! ekei pou anafereis tin astynomia kai milas gia diplwma... mhpws ennoeis adeia? molis egina 16 kai thelw ena diplwma gia 50araki :P
an mporeis na mou ta kaneis ligo pio liana :P

ptc
24/12/2016, 19:38
na rwtisw kati! ekei pou anafereis tin astynomia kai milas gia diplwma... mhpws ennoeis adeia? molis egina 16 kai thelw ena diplwma gia 50araki :P
an mporeis na mou ta kaneis ligo pio liana :P

Παλιοτερα το διπλωμα για μοτοποδηλατο εκδιδοταν απο την τροχαια. Εκει εδινες εξετασεις και απο εκει σου διναν και το διπλωμα. Πλεον απ΄οσο ξερω η διαδικασια ειναι ιδια με ολα τα αλλα διπλωματα.

silencer51
17/02/2017, 12:16
Ανασταίνω αυτό το ποστ και χαιρετίζω το φόρουμ μιας και ειμαι καθ' ολα ασχετος με τα του διπλώματος μοτοσυκλέτας.. (αυτοκινητόβιος γαρ).

Η φίλη μου έχει δίπλωμα κατηγορίας Α1 (μέχρι 125 κυβικά), το οποίο έχει εκδοθεί μετά το 2009. Είναι κατηγορίας 78 (αυτόματα-ημιαυτόματα). Ποιά είναι ακριβώς η διαδικασία για να το αναβαθμίσει και να μπορεί να κυκλοφορεί με μηχανή με συμπλέκτη;

Χρειάζονται και έξτρα μαθήματα ή μόνο εξετάσεις πρακτικής;

skouros
08/05/2017, 08:23
Γεια σας εχω αναπηρια 67%(εχασα το δεξι μου χερι σε ενα ατυχημα πριν 14 χρονια)και θελω να βγαλω διπλωμα μηχανης απεριοριστων κυβικων.
Εχω διπλωμα αυτοκινητου αναπηρικο.Γινετε με καποιες τροποποιησεις που πρεπει να γινουν στην μηχανη τις οποιες ξερω τι θελω,θα μπορεσω να δωσω;
εχω αυτη τι στιγμη το piaggio mp3 που θελει διπλωμα αυτοκινητου,αλλα δεν εχει καμια διαφορα στην οδηγηση απο μια μηχανη με δυο ροδες,το εχω τροποποιησει οπως ακριβως με βολευει και το οδηγαω κανονικα με το ενα χερι.
Καταρχην πρεπει να ειναι αυτοματο,μετα εχω βαλει το γκαζι αριστερα σε μια μικρη μανετα,απο πανω με κανονικη μανετα εχω το μπροστινο φρενο και στο ποδι κανονικα το πισω φρενο.
Αν μπορουσατε να με βοηθησετε θα το εκτιμουσα πολυ,η μηχανη ειναι κατι που το θελω πολυ και ελπιζω να τα καταφερω.
Ευχαριστω

o teos
08/05/2017, 08:43
Φιλε μου καλημερα και ενα τεραστιο respect για τη θεληση να καβαλήσεις χωρις να πτοησε..εδω μπορεις να δεις οτι παρόμοιες τροποποιησεις εχουν γινει στα ξενα και με μεγαλη επιτυχία..https://www.youtube.com/watch?v=Ob1NbDJL4Sc


Οσον αφορα το διπλωμα ας μας πει καποιος που εχει γνωση επι του θεματος η μπορεις να απευθυνθείς σε μια σχολη οδηγων κάνοντας απλα ενα τηλεφωνο!
:wave2:

Crul
06/10/2017, 21:23
Kalispera paidia tha ithela na kano mia erotisi eimai 20 eton kai endiaferome na vgalo to a2 den exw stin katoxi mou alo diploma.To thema einai pos exw kalesi kapies sxoles odigisis kai mou lene efoson den exw klisi ta 21 oti den mporo na to vgalo xoris na exo to a1 afto isxyei i prepi na vro ali sxoli???

giorgosiraklio
17/06/2018, 10:43
Καλημέρα παιδιά. Έχω δίπλωμα έως 25 kw από το 2000 και ήθελα να πάθω αν γίνεται αυτόματα απεριοριστο ή πρέπει να δώσω εξετάσεις ξανά.